niet jes te Lgro- ie?\ Nieuwe werkplaats voor W alcher en ZUIDGRENS NA 1 JANUARI 1971 VERDER OPEN JAN KLOMPE WERD 100 JAAR tl, die :en: •even, VORMGEVING AAN FUSIE OP SOCIAAL VLAK Mevrouw Mieras 50 jaar bij De Zon Nieuw instructiebad Reimerswaal is lek -3»§J Zwijnestal in Schouwburg Middelburg s'-Hserenhoek Kwadendamme GROND Enkele inbraken zonder diefstal MARKT Goese parochie mag van bisdom meer plaatsengeld innen Oratoriumyeremging huldigt dirigent Binding weg Rouwschieting in Clinge Jubileumavoiid vrouwen NKV Hulst papier kroor uw pen Pleidooi voor paddestoel MARKTEN Oostburg Breskens Rilland-Bath DE STEM VAN DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 iar? Dan is er ook voor u ,üe NKF te Alblasserdam. lijkheden, de voorwaarden, ek en het vervoer erheen? i verstuur hem in een ge- egel naar: NKF STAAL dam. u over enkele dagen alle :in op uw gemak bekijken. vend alle inlichtingen 1 blijvend alle inlichtingen Staal, Alblasserdam. DS-Vl Leeftijd 1 L AS_S_EJ{_D AMJ (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Zaterdagavond 10 oktober, wordt onder auspiciën van jeugd en muziek en filmliga de film Porcile (Zwijnestal) in de schouwburg gedraaid. Porcile van Pierre Paolo Pasolini is een film op vele niveaus met tevens een aantal dubbele bodems en, speciaal voor de toeschouwers gegraven. Pasolini zou Pasolini niet zijn ais hij geen in tweeën gesplitste bood schap aan zijn film mee zou geven. In de Zwijnestal speelt het eerste deel zich af in de middeleeuwen, ergens in een zuidelijk oerland- schap, terwijl het andere drama zich afspeelt in het hedendaagse Duits land. Beide handelingen gaan over volkomen ongehoorzame jongeman nen. In het middeleeuwse deel wei gert Pierre Clementi te gehoorzamen aan de maatschappij door eerst al leen en later met een ander zich over te geven aan kannibalisme. In Duitsland revolteert Pierre Leaud tegen zijn vader 'n groot industrieel en ex-nazi. Ook zijn verloofde moet het ontgelden en de man geeft zich over aan zijn genegenheid voor varkens. Beide jongemannen krijgen hun verdiende loon, de een wordt opgegeten door honden en de ander door varkens. De moraal van Pasoli ni: als je niet wil worden opgegeten, moet je gehoorzamen. jaar J i i i Schieting De handboogvereni ging Vios hield haar eerste schieting op de liggende wippen bij de heer Waterreus, er waren 56 schutters die inschreven. De uitslag van de eerste wip: hoofdvogel: P. de Koeyer, van Dia na, uit Yerseke. Ie zijvogel: O. Steenaert, Vooruitgang, Kwaden- damme. 2e zijvogel: O. Steenaert, voornoemd. Ie bovenkal: J. Rijk, Jacoba van Beieren, Goes. 2e boven kal: J.Rijk, voornoemd. Ie onderkal: F. Ossewaarde, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk. 2e onderkal: C. de Winter, Vios, 's-Heerenhoek. Ie klep: P. de Koeyer, Diana, Yerseke. 2e klep: J. de Koeyer, en 3e klep: L. de Koeyer allen Diana, Yerse ke. Meeste kleine vogels: J. v. Iwaarden, Victoria, Kwadendamme. De vliegende vogelprijs was voor Bekay. Bengana van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek. Uitslag van de tweede wip: le hoofdvogel: J. de Koeyer, van Dia na, uit Yerseke. 2e hoofdvogel: L. de Koeyer, Diana, Yerseke. le zijvo- gel: L. de Kraker, Willem Teil, Ka- pelle. 2e zijvogel: mevrouw Van Loo, Doel naar Hoger, Wolphaarts dijk. 3e zijvogel: J. v.d. Walle, Vios, 's-Heerenhoek. 4e zijvogel: Jac. v. Eykeren, Vrije Schutters, 's-Heeren hoek. le kal: C. Baart, Juliana, Ou- delande. 2e kal: mevrouw Minnaard, Willem Teil, Kapelle. 3e kal: J. Goetheer, Juliana, Oudelande. 4e kal: P. de Wilde, Juliana, Oudelan- de. Meeste kleine vogels: J. v. Iwaarden jr., Victoria, Kwadendam me, 7 vogels. Schieting De handboogsociëteit A. D L. M. hield haar eerste schie ting op de liggende wippen, om 30 kg paling. De inleg was bij de heer W. Huige en 59 schutters van 16 verenigingen schreven in. De uitslag van de eerste wip: hoofdvogel: W. de Jonge, van A. D L. M„ uit Kwadendamme. le zijvogel: A. Boonman, Vrije Schut ters, 's-Heerenhoek 2e zijvogel: A. de Jonge, A. D. LM., Kwadendam me. le bovenkal: W de Jonge jr., A.D.L.M., Kwadendamme. 2e ooven- kal: J. v [waarden jr, Victoria, Kwadendamme. le onderkal: J. Rijk, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek 2e onderkar: D. Geys, A.D.L.M., Kwadendamme le klep: J de Rij ke, Edele Handboog, Oudelande. 2e klep: P. Rijk. Vios. 's-Heerenhoek 3e klep: Jac Vermuë, Jacoba van Beieren. Goes Meeste klpine vogels: O Steenaert. Vooruitgang, Kwaden damme, 8 vogels De vliegende vo gelprijs was voor O. Steenaert. voor noemd. Uitslag van de tweede wip: le hoofdvogel: W de Jonge, van A.D.L.M., uit Kwadendamme. 2e hoofdvogel: J de Rijke. Edele Handboog, Oudelande le zij vogel: F. Daalman A D L M. Kwadendam me. 2e zijvogel: J. de Rijke, Edele Handboog, Oudelande. 3e zij vogel: M. Verbeek, Victoria, Kwadendam me. 4e zijvogel: T de Jonge, Sora- nus, Heinkenszand le kal: C West- dijk, Vios 's-Heerenhoek De overi ge 3 kallen werden alle geschoten door W de Jonge. ADLM Kwa dendamme, die hiermede de meeste kilo's paling naar huis bracht Mees te kleine vogels: F Peeters, Voor uitgang, Kwadendamme, 7 vogels. Damcompetitie De uitslagen van de onderlinge damcompetitie van de damclub 's-Graven polder zijn als volgt: Iz. op 't Hof - A Quakkelaar 11, M Boogert - G Blom 02, D. Huissoon - J Schout 20, J. Veerhoek - W Neels 20, M. Quakkelaar - M, Nijsse 20, Chr. van Overbeeke - Jac op 't Hof 02, E. Wiskerke - A. Krijger 02, Chr. van Overbeeke - Iz. op 't Hof 02, W. Neels - M Nijsse 02, G de Vries - J. Schout 02, J. Veer hoek - A. van Overbeeke 20, M. Boogert - J. Blom 02. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen bestuur van de Werkplaatse- Walcheren moet maandag in een vergadering op het gemeentehui van Middelburg, tot een belangrijke beslissing komen. Het gaat om het vormgeven aan de fusie tussen de sociale werkplaatsen te Vlissingen en Middelburg, welke op een januari van dit jaar tot stand is gekomen. Het was al voor de fusie duidelijk dat de werkplaatsen tot uitbrei ding en zo mogelijk concentraties van hun accommodaties zouden moeten komen. Een met spoed ingestelde commissie „Bouwplanning" heeft in de afgelopen maanden verschillende mogelijkheden tot uitbreiding en concen tratie onderzocht. Het rapport van de commissie vormt het enige agendapunt op de maandag aanstaande te houden vergadering van het algemeen bestuur. In een adivies aan de directie van de werkplaatsen Walcheren wordt op grond van de te verwachten snel le veranderingen ook op het gebied van arbeidsprestatie door gehandi capte werknemers, zich wijzigende marktverhoudingen en dergelijke, voorgesteld om uit de verschillende mogelijkheden waarmee die plain- niiinigscommissie is gekomen, die te kiezen welke voert naar volledige concentratie en nieuwbouw van de twee sociale werkplaatsen. De planndinigiseommis&ie heeft wat dit betreft een aantal mogelijkheden genoemd: 1) nieuwbouw op een terrein iin Middelburg. 2) nieuwbouw op een terrein in Vlissingen. 3) nieuwbouw elders op Walcheren, bijvoorbeeld in Koudekerke. De laatste mogelijkheid wordt door de commissie met de nodige reserve bekeken omdat het kaïn betekenen dat alle werknemers van de werk plaatsen (ruim driehonderd in getal) een flinke afstand naar en van hum werk zouden moeten afleggen. In Vlissingen is grond voor uit breiding te vinden op het Meaninidu- staieterreim. In Middelburg is meer dan een ves tigingsplaats voor een geconcentreer de werkplaats op Walcheren aanwe zig: aan de zuidkant van Middelburg, en op het grootindustrieterrein. Ook de mogelijkheden van uitbreiding van een der bestaande werkplaatsen tot een zodanige omvang dat alle werknemers er kunnen worden on dergebracht zijn bekeken, maar aldus de planningscommissie daarbij schept men geen optimale nieuwe mogelijkheden, omdat elk van de werkplaatsen zijn eigen te kortkomingen blijft behouden. Zou het algemeen bestuur niettemin kie zen voor uitbreiding in plaats van nieuwbouw, dian biedt een terrein dat de werkplaats Walcheren te Mid delburg in eigendom heeft als aan- zetpunt nog de beste mogelijkheden. Bij de verschillende mogelijkheden die er zijn heeft de planiningscom- missie kostenramingen gemaakt. Nieuwbouw vergt een bedrag van 193.985 aan nette meerdere exploi tatiekosten. Bij uitbreiding van de werkplaats Middelburg met concen tratie aldaar worden de netto exploi tatielasten met 110.885 verhoogd, (Van onze correspondent) GOES Er is ingebroken bij het Agrarische Sociale Fonds aan de Van den Hollanderlaan en bij het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor aan de Van de Spiegelstraat. Pogin gen tot inbraak zijn gedaan in het ge bouw van de A.M.Z. aan de Westwal. In het gebouw van het Agrarische Sociale Fonds heben de daders een ravage aangericht. Hier is voor enkele honderden guldens schade toege bracht aan het kantoormeubilair. De buit was echter nihil. In het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor is men binnengedron gen door het forceren van een deur aan de achterzijde van het gebouw. De schade bleef hier beperkt tot wat ravages aan bureaus en kasten. De buit was nihil. Ook bij het in het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor geves tigde inspectiekantoor van de Coöpe ratieve Raiffeisenbank werd schade aangericht aan het kantoormeubilair. Ook daar werd echter niets vermist. Bij het gebouw van de Auto Maat- schaopi.i Zeeland aan de Westwal heeft men getracht binnen te komen, doch de daders zijn waarschijnlijk op geschrikt. en bij uitbreiding te Middelburg, met behoud vam de werkplaats te Vlissingen, stijgen de netto exploita tiekosten meit 82.650. De fiiraamcieriinigisbehoeite die bij elk vain de drie mogelijkheden op treedt beloopt bij totale nieuwbouw 1.585.000, bij uitbreidingen en con centratie te Middelburg 873.000, en bjj uitbreiding te Middelburg met behoud van de werkplaats te Vlis singen 930.000. De directeur vain de werkplaatsen Walcheren heeft de verwachting, dat de prodiukten vain de werkplaatsen in de toekomst via handelsagenten op de markt zullen kunnen worden gebracht, terwijl hij ook heeft gewe zen op de tendens die bij de indu strie bestaat om dat wat men uit een oogpunt van specialisatie kan uitbe steden, ook metterdaad uit te beste den. In de nieuwbouwplaninen is het scheppen van de gunstigst mogelijke werkomstandigheden voor de gehan dicapte werknemers nadrukkelijk verdisconteerd. Bij uriitbreidiingen van de besitaamdie accommodaties zal dat niet in die mate mogelijk zijn als bij totale nieuwbouw. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese parochie van de H. Maria Magdalena heeft als eerste in het bisdom Breda het plaatsengeld verhoogd van 25 cent tot 35 cent. Reden: Een ernstig fi nancieel tekort waarmee de Goese r.-k, kerk de laatste tijd kampt. De parochie blijkt een tekort van ruim 20.000 gulden over het jaar 1969 te hebben opgelopen. Het tekort van de Goese r.-k. kerk is voornamelijk toe te schrijven aan verhoging van de salarissen en het duurder worden van het onderhoud aan de gebouwen. „Wij hoeven echt geen winst te maken", aldus koster H. J. Hagenaar. De Goese katholieke Maria Mag- dalenakerk tegenover de middel eeuwse, nu protestantse, Maria Mag- dalenakerk, heeft bovendien de ko mende tijd een aantal hoge lasten te verwachten. De vloeren van de kerk worden slécht, zijn hier en daar al verzakt. De verhoging in het priesterkoor moet vergroot worden, zodat men de lezingen aan de lin kerzijde daarvan kan houden. (Van een onzer verslaggevers) GOES De christelijke oratorium vereniging te Goes zal volgende week tijdens haar jaarlijkse uitvoe ring de dirigent in de bloemetjes zet ten: de heer Adriaan Kousemaker zal dan vijfentwintig jaar dirigent van het koor zijn. De heer Kousemaiker is behalve dirigent van de Goese oratoriumver- eniging, ook nog organist in de Grote of Maria Magdalemakerk te Goes en directeur van de muziekschool te Go- rinchem. De jaarlijkse uitvoering van dè oratoriumvereniging zal don derdagavond 15 oktober plaatsvinden in de Grote Kerk in Goes. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Mevrouw Mieras hoort tot het type mensen dat werken ziet als een zegen, en niet als een vloek", zegt directeur P. J. Geysen van wasserij De Zon n.v. van de gezellig pratende mevrouw P. Mie- ras-Fokke, die men haar 64 jaar niet aanziet. Daarmee verklaart hij het feit dat zijn medewerkster zaterdag haar gouden jubileum in dienst van De Zon zal vieren. „Ik heb", zegt zij, „altijd erg graag gewerkt, en na januari blijf ik beslist nog voor halve dagen door gaan". Nel Mieras, zoals ze door de directeur genoemd wordt, staat met de zilveren draagmedaille op haar helderwitte schort achter de strijk plank waarop ze juist een verblin dend mooi bruidstoilet heeft uitge spreid. „De laatste tien jaar doe ik het fijne werk",, verklaart ze, „daarvoor ben ik dertig jaar cheffin geweest". Als veertienjarig meiske zette ze haar eerste schreden bij De Zon in Goes. „Ik was de derde van elf kinderen, en je weet hoe dat ging, er was nog geen kindertoeslag, dus ik moest mee helpen verdienen". Dat betekende dat Nel het voor die tijd zeer vorstelijk salaris van f 4,50 per week mee naar huis bracht. Dat verdiende zij allereerst op de wit was-afdeling waar ze de eerste drie weken haar tijd doorbracht met het gladstrijken van lintjes en dameson dergoed. Strijken vond ze leuker, en zo bracht ze negen jaar als strijkster op de witwasserij (toen nog met een gasijzer) door. Stomerij was in die tijd - de wasserij had toen in plaats van 160 zo'n 20 mensen in dienst, en zag er heel anders uit - een tamelijk nieuw begrip. Daarvoor werden col bertjasjes met een borsteltje met benzine schoongemaakt. De heren pers en andere moderne apparaten maakten het werk heel wat gemak kelijker. De stoffen veranderden en nieuwe middelen werden gebruikt. Mevrouw Mieras, die alle werk zaamheden onder de knie heeft, ge bruikt nog steeds de oude vertrouw de spulletjes, waaronder een enorm vat gele zeep. Zaterdag zal zij haar officiële zil veren medaille opspelden. Dat doet zij verder alleen op feestdagen van het koninklijk huis en bij officiële gebeurtenissen. Bij het feest zaterdag, dat met een receptie van half drie tot half vijf in de kantine aan de Wijngaard straat 17 te Goes zal worden ge vierd, zal ook de 93-jarige moeder van mevrouw Mieras aanwezig zijn, en haar broer die bedrijfsleider is bij De Zon in Terneuzen. Evenals veel van de andere personeelsleden van De Zon. Daar zijn heel wat oude bekenden bij, want behalve mevrouw M. Verbeemen-Does, die er al 51 jaar op heeft zitten bij De Zon, is het aantal jubilerenden in de loop der tijd flink uitgegroeid. Wanneer Nel Mieras na 1 januari voor halve dagen gaat werken, zal het nog moeilijk zijn iemand te vinden die samen met haar de zorg voor de bruidstoiletten en de avond jurken op zich wil nemen. „De jon ge meisjes vinden het wel leuk" vertelt ze, „maar ze durven de ver antwoording niet aan". (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Na 1 ja nuari 1971 zal er weer een stuk van de zuidgrens vervagen. De formali teiten aan de binnengrenzen van de Benelux rond de invoerrechten en omzetbelasting (OB) zullen worden afgeschaft. Dit pakket eenmakings- maatregelen zal o.m. tot gevolg heb ben dat een deel van de douanekan toren aan de grens tussen Neder land en België op die datum hun functie geheel of grotendeels zullen verliezen. Er zal dus meer douane personeel naar elders worden over geplaatst en voor het personeel op de inmiddels ingestonken bureaus van de douaneagenten zal op de grens weer minder werk zijn. Voor het douanepersoneel en de douaneagenten (declaranten) en hun personeel is nog steeds weinig met zekerheid te zeggen. Bij de dienst douane wordt momenteel een onder zoek ingesteld naar de personeels- plaatsing van douaniers en hoelang de declaranten aan de grens zullen kunnen blijven werken, zal groten deels afhangen van het particuliere bedrijfsleven zelf. De bestaande douanekantoren zul len voorlopig als zogenaamde bin nenlandse losplaatsen voor goederen die van buiten de EEG (vooral Be nelux) komen, blijven dien-en. Bin nen de douane-inspecties wordt mo menteel een reorganisatieplan op gesteld. Dienstsectoren moeten wor den samengevoegd tot meer doel matige eenheden, die vanuit dan ontstane meer centraal gelegen dou anekantoren zullen worden bediend. Hoeveel personeelsleden hierbij be trokken zijn is wederom niet bekend. De maatregelen voor 1 januari HAAMSTEDE Omstreeks het jai-'r 1928 liep elke werkdag, 's och tends om half vijf heen, om twaalf uur terug, om kwart voor één nog eens en om kwart voor zes weer terug een werkman met de .stik- zak" op zijn rug, de „sunsn" rond de benen geknoopt, over de Meel dijk richting Burghsluis Het was Jan Klompe die in die tijd werk zaam was bij de landbouwer Aard Beije en de heer Klompe. nu wo nend in het Rusthuis „Duinoord" is woensdag 7 oktober 100 jaar gewor den Een leeftijd der buitengewoon sterken. De heer Klompe is zo gezond als een vis. ofschoon hij verre wande lingen toch wel gaat vermijden. Doch in de tuin van het Rusthuis wandelt hij nog steeds bij mooi weer Toen we zaterdag bij hem binnen kwamen was hij bezig de bloemetjes water te geven zonder beven of morsen Tijdens het ge sprekje bleek uit alles, dat hij bui tengewoon vitaal is en een geheugen heeft zovast als een huis Op 7 oktober 1870 werd hij gebo ren als zoon van een landbouwers- knechtfamilie te Kerkwerve Zijn va der werkte bij Joost der Weduwe een „grote" boer Vandaar verhuisde hij naar Dreischor waar vader Klompe in dienst trad bij Joh Doe- leman Daar leerde hij. omdat hij naast de school woonde wat lezen en schrijven, doch met zijn zevende jaar werd hij, omdat er nog geen leerplichtwet bestond, koeiewachter Na zijn verhuizing naar Burgh. waar hij in de Dreef woonde, werk te hij bij Beije, Jan Steur en Fri- derichs en op zijn 80e jaar laadde hij nog een voer hooi bij Machiel Dalebout. Nu woont hij al 9 a 10 jaar in het Rusthuis waar hij trots is op zijn pijpenverzameling, waaronder een nijp vervaardigd van een hazeoootje en een Duitse pijp van 70 cm lengte Ondanks zijn leeftijd bezoekt hij 2 sociëteiten, n.l die van Haamstede in het Rusthuis en als verknocht Burghenaar die van Burgh in De Koebel waarheen hij dan per auto gebracht wordt. De moderne tijd met al zijn ieugdgeneugten kan hij maar slecht volgen „Ik kreeg vroeger 's zondags een half babhelaartje als snoep en voor de rest van de week niks Je ziet ook geen baleschorten meer zo als m mijn ieugd Alle dankbaarheid is verdwenen Maar deze tijd blijft zo niet" Gisteren vierde hij feest, 's Mor gens om 10.00 uur werd hij gehul digd in de grote zaal van het Rust huis, waarbij het hem niet aan be langstelling heeft ontbroken. 1971 betekenen ook dat aan nieuwe wegen die de intragrenzen (zullen gaan) kruisen géén grenskantoren van de douane zullen worden opge richt. Zoals ons door het ministerie van Financiën is bevestigd, houdt dit in dat het oorspronkelijke plan om nabij Hazeldonk een groot Neder lands-Belgisch douane-emplacement te stichten volledig van de baan is. Voor het reizigersverkeer zal de grens tegen de tijd dat de nieuwe weg geopend is nagenoeg „onzicht baar" zijn. Er zijn nog enkele om standigheden die een totale afschaf fing van de controle op het personen verkeer in de weg staan. De belang rijkste zijn de invoer van sigaretten en drugs en momenteel de meest be langrijke, de invoer van vuurwapens uit België. De Nederlandse justitie steunt daarbij vooral op de preven tieve werking van de controles. Hoe vee] er na dit jaar nog van grensbarrières te merken zal zijn, zal verder voor een aanzienlijk deel van het particuliere bedrijfsleven af hangen. De bestaande grensovergan gen om goederen in te voeren, waar op omzetbelasting zit, zullen blijven, Maar voor het vrijmaken van die goederen zal men niet langer per se aan de binnengrens gebonden zijn. Ingewijden verwachten dat de bin ding die er nu nog is over enkele jaren helemaal weg zal zijn. Zelfs plaatsen als Wernhout zullen dan niet veel meer als grenskantoor be tekenen. Nu is het nog het drukste van Europa. Nu nog zijn de expedi teuren gebonden aan de kantoren van de douaneagenten, die dag en nacht werken en waar graag voor wordt omgereden. Maar op het mi nisterie van Financiën spreekt men nu a] over „verkeersverleggingen". waarmee wordt bedoeld dat de vracht nu veel rechtstreekser vanuit het buitenland naar de Nederlandse plaats van bestemming zal worden gebracht. De expediteurs zullen met douane formaliteiten te maken blijven heb ben. In verband hiermee is het de bedoeling aan de E-10 in de omge ving van Breda een groepagecentrum te stichten. Dit zal door particulier initiatief tot stand moeten komen. Momenteel onderhandelt een aantal expediteurs hier over met o.m. het ministerie van Financiën. Zo'n cen trum is zeer kostbaar. Zal het on verhoopt niet gerealiseerd worden dan zal de douane nagaan of het nodig is dat er een douane-losplaats komt. In West-Brabant is grote belang stelling voor dit centrum, waarin de douane een kantoor heeft, In de streek zijn zeer veel expediteurs ge vestigd en het vrijmaken van goe deren in het Rotterdamse havencom plex verloopt steeds moeilijker, in verband waarmee een Brabants handelscentrum een welkom soelaas zou bieden. (Van onze correspondent) CLINGE In zaal St.-Cecilia bij L. de Vilder had een rouwschieting plaats, waaraan door 124 schutters werd deelgenomen. Op de beide wippen werden de ho ge vogels geschoten door L. Strobbe van Lamswaarde en A. Picavet van Zandberg. De eerste zijvogels werden respectievelijk geschoten door J. de Vilder van Clinge en S. Lutaart van Hoofdplaat. De tweede zijvo-gels wer den op de beide wippen geschoten door R. van Cauteren van Kruibeek (B.). Het grootste aantal vogels, nl. zes stuks, werd geschoten door J. Beugels van Clinge. (Van een onzer verslaggever) HULST De vrouwenbeweging van het Nederlands Katholiek Vak verbond organiseert, in samenwer king met René Frijters Variété een showavond bij gelegenheid van het twaalf en een half-jarig artiesten jubileum van de Zangeres Zonder Naam op donderdag 15 oktober om 20.00 uur in de Koning van Engeland te Hulst. Aan de showavond werken onder anderen mee: Bouk Martens, de con ferencier bekend uit de Rudi Carell- show, het trio van Kees de Nijs en Tony Bos. Als speciale attractie ko men uit Belgié „Les Waltens" Uiter aard is ook de Zangeres Zonder Naam present. De avond is voor iedereen toegankelijk. Het is weer herfst en ze zijn er weer volop in bossen en langs wegen, de paddestoelen. Maar als we ze daar willen houden, moeten we er toch anders mee om gaan springen dan we tot nu toe gedaan hebben. U zult wel denken: daar heb je weer zo'n zemel die bang is voor het verlies van een paar onnozele rot- plantjes, maar heus, het is bittere noodzaak ook aan het kleine aan dacht te besteden. Iedere herfst weer worden school kinderen door hun onderwijzers en onderwijzeressen aangespoord om van die mooie herfststukjes te ma ken, u kent ze wel, die schoenendo zen vol herfstprodukten. Ook vaders en moeders plegen er met hun kinderen op uit te trekken om behalve beukenootjes en kastan jes ook paddestoelen te verzamelen, die meestal in de -vuilnisbak belan den. Maar hierdoor alleen al worden paddestoelen schaarser als men wel denkt, mede doordat er tijdens zulke plukwandelingen vele tientallen ver trapt worden. Verschillende soorten komen nog slechts zeer zeldzaam voor. De pad destoel is de vrucht van een onder grondse plant en men kan wel be grijpen dat de voortplanting van deze vegetatie erg in het gedrang komt als we op deze voet verder gaan. Hier ligt dan ook m.i. de taak voor alle opvoeders van kinderen om hen te leren de natuur en vooral het kleine en voor de kinderen zo mooie goed, te bekjjken en te leren kennen zonder haar, buiten de wil van de kinderen zelf, onnodig te vernielen. Heus, het is bittere noodzaak. BREDA A. R. LEGIUS ZWIJNDRECHT Veilingberich- ten van dinsdag: Andijvie 10-21 per kg; spinazie 22-39; postelein 38-51; prei 47-57; uien 20-30; rode kool 5.50-23; Chinese kool 7-9; spitskool 7-11, gele kool 12-18, witte kool 22; groene kool 13-20; snijbonen 144- 172, pronkbonen 86-100, stambonen 70-89, spruiten A 80-91, B 66-74, C 25-26, D 76-93, witlof A 2 200, B 2 167, sla A 1 6-12, bloemkool AA 53- 66, A 40-57, B 35-42, C 20-29, knol selderij 25-34, komk. 90 pl. 46, 75 pl. 45-47, 60 pl. 37-39, 50 pl. 37-39, 40 pl. 37-41, 35 pl. 37-43, krom 44- 55, stek 15-16, tomaten A 5-5.15 p, b., B 4.80-5.00. C 4.35-4.45, radijs rood 25-34 p. bos, selderij 10-13. peterselie 8-12, Cox's Orange 15-43 Goudreinet 25-36, James Grieve 15-24, Légipont 28. Conférence 18-24. Gouden bruiloft Het echtpaar E. Mornout-Cones was gisteren 50 jaar getrouwd. Het gouden paar viert het vrijdag in hotel Du Com merce met kinderen en kleinkinde ren. Vismijn Aan de vismijn te Bres kens is aangevoerd: 16.795 kg export garnalen 115287; 1926 kg pellerij garnalen 110190; 936 kg doorge draaide garnalen; 571 kg schar 76 130; 10.946 kg schol 43—103; 7564 kg tong 670881; 729 kg tarbot 426827; 184 kg griet 234435; 214 kg rog 124 —156; 7158 kg gul 34—213; 57 kg wij ting 5674; 530 kg poon 38103; 242 kg haai 3684; 282 kg tongschar 252 282; 723 kg inktvis 30; 819 kg on verkochte gul; 53 kg onverkochte bot. Rillandia Zaterdag (10 ok tober) zal muziekvereniging Rillam- dia haar 80-jarige bestaan herden ken. Ter gelegenheid van deze ver jaardag wordit een feest gegeven, waaraan behalve Rillandia nog zeven zusterverenigingen uit omliggende dorpen zullen medewerken. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Het pas gebouwde instructiebad voor de gemeente Reimers waal aan de Molenpolderweg in ïerseke, is lek. Op 5 oktober zou het bad door de jeugd van Reimerswaal onofficieel in gebruik zijn genomen, maar dit is niet doorgegaan. Het wordt zelfs nog onzeker geacht of de officiële opening, die vastgesteld was op 24 oktober, doorgaat. Het gemeentelijke openlucht zwembad Den Inkel in Kruiningen was al gesloten, omdat het nieuwe instructiebad al dadelijk gebruikt zou kunnen worden. Het oude „kreeftenpark" aan de Molenpolder weg is door de Grontmij. in Goes, bouwonderneming Poley in Kruinin gen, en schildersbedrijf Dij kwel te Yerseke omgetoverd tot een zwem bad. De beide bassins van vijftien bij vier meter zijn niet dieper dan 1.10 meter, terwijl een van de bak ken oploopt tot zeer ondiep. De betonnen bakken hebben een specia le emulsiebehandeling gehad. Bij het proefdraaien bleek echter op een plaats, waar oud en nieuw materiaal bij elkaar komen, het water door te sijpelen en in de gangpaden van het zwembad terecht te komen. Men heeft nu de bakken leeggepompt en met hete lucht gedroogd om de lek ke plekken te kunnen behandelen. Voor hrt nieuwe z\vornV'~ voor het water voortdurend door een zuiveringsinstallatie wordt gefilterd en verwarmd, zijn zeer moderne kleurencombinaties gebruikt. De muren zijn oranjerood of wit, de bassins zijn blauw, de verwarming is knalgeel en met witte latjes heeft men een decoratief verlaagd plafond ingebouwd. In de eerste plaats komen de scholen van Reimerswaal aan bod voor zwemles. Daarnaast zal ook voor anderen gelegenheid bestaan les te nemen. B en w van Reimers waal denken hierbij aan groepjes van ongeveer tien personen. Tenminste één middag per week (hogere frequentie hangt af van het al dan niet met lessen volgeboekt zijn van de andere dagen) zal gere serveerd worden voor „vrij zwem men". Men heeft nog niet besloten of dit woensdag-, vrijdag- of maan dagmiddag zal zijn. In het weekend 7 1. ■?_- 7 -Jir,

de Stem | 1970 | | pagina 7