PETER VAN SAANE VOELT NIETS VOOR BOORDEKNOOPJES EN SCHOONMOEDERS Speelgoed kan gevaarlijk zijn Hippies Boom t Ossewei ta ba ta raaaaaaa- fj^tikudpósi hl JOSEPHINE OJOSEPHINI Josephine Isolement Smoelschuiver LUKE LUCKY de daltons op vrije voeten SUSKE EN WISKE twee toffe totems DE STEM VAN DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 MAUP OVERWEEGT EEN EIGEN PLATENMIJ. TE STICHTEN. Peter van Saane kijkt bijna even beduusd tegen het leven aan als zijn mannetjes op de car toons, die hij tekent. Deze ver tellen met een meewarige humor over knelpunten in ons maat schappelijk leven, waarin velen zichzelf zullen herkennen. Peter van Saane kijkt ook nog een beetje beduusd aan tegen de eer ste mogelijkheid, die hem in De Beyerd te Breda geboden wordt om een flinke collectie van zijn cartoons te exposeren. Van 10 oktober tot en met 8 november kan iedereen deze daar gaan be kijken. Het is zes jaar geleden, dat zijn eerste cartoons in Ne derlandse kranten verschenen. Nu zijn ze te zien in vele inter nationale bladen en tijdschrif ten. Het is echter niet zo'n van zelfsprekende zaak als hier in enkele regels verteld wordt. Daar hoort het verhaal bij van een man, die oorspronkelijk dia mantslijper was en nu tien jaar vecht om zijn autodidictische te kenbegaafdheid een milde glim lach te plaatsen tussen het harde en zakelijke nieuws in de publi- citeitsorganen. „Ik wist niet hoe het moest", vertelt hij. „Totdat ik een tentoon stelling zag met cartoons van Yrah. Toen dacht ik, dat kan ik ook. Thuis maakte ik er daarna tien en merkte wel dat het niet zo gemak kelijk was, als ik dacht. Met deze tien onder de arm gingen mijn vrouw en ik naar kranten in Am sterdam; naar De Tijd, De Volks krant, De Nieuwe Linie, Het Vrije Volk etc. Mijn familie zei: je bent gek; dat wordt niets. Ik verkocht er zeven en dacht toen: Ik ben een geweldenaar. Dat was in 1964. La ter heb ik pas gemerkt hoe moei lijk het is.. Aan 1964 waren vier Jaar van tekenen en proberen vooraf ge gaan, zonder dat daarvan iets naar buiten bekend werd. Hij was in '59 in Breda, Piet Avontuurstraat 74, komen wonen, omdat hij als diamantslijper werkzaam was in Rucphen. Maar dat bedrijf ging in '60 over de kop. Daarvoor beoefen de hij dit vak in Cuyck, miaar stamt bijna uiteraard uit Amsterdam, het Europese bolwerk der diamantslijperij. Zijn lichte Amsterdamse accent onderstreept nog eens zijn afkomst Nu is zijn vak: het leven een beetje bijslij pen door het tekenen van prenten, die ons gewichtige bestaan wat relativeren. „Waarom juist cartoons?" Hij laat een tekening zien van schil ders, die steenti es-behang plakken over een gemetselde muur. „Kijk. Ik zie kritisch tegen deze maat schappij aan; ik voel me er niet zo happy in. Ja, ik teken deze een beetje van mij af; het werkt be vrijdend. Bij mijn tekeningen stel ik echter nooit de humor voorop en daarom geloof ik. dat tenslotte maar een klein gedeelte van het publiek het eruit haalt. Ik voel er niets voor om tekeningen over boordeknoopjes en schoonmoeders te maken. Er is mij om een strip gevraagd voor een damesblad a la Josephine, maar daarvoor kan ik geen animo opbrengen. Ik heb geen interesse voor de huis-tuin- en-keuken-vrouwtjes, ook al wil de grote massa niet anders. Ja, het wordt daardoor wel moeilijk. Het publiek is te lui om het te willen snappen en als ze het niet snappen hebben ze de pest in. Daar komt nog bij, dat de Neder landse dagbladen over steeds min der geld beschikken om zich car toons te veroorloven. Ik maak nog wel zo af en toe wat voor De Stem, Het Brabants Nieuwsblad, Sjaloom, de PPR e.a.. maar ik heb mijn aandacnt vooral gericht op het buitenland. Daar is een andere mentaliteit, ook al zei men mij bij een blad als Paris Soir waar de redactie enthousiast was het zei je niet meevallen om dit te verkopen aan het tè gemakkelijke publiek". Toch volgt er dan een lange lijst van bladen in Duitsland, Frankrijk en Zwitserland, waarin de cartoons van Peter van Saane verschijnen: Plexus, Public, Pu- blik, Hör Zu, Das Parlement, Ne- belspalter, Schweizer Illustrierte, Zu Hause, Für Sie, Temoignage Chrétienne, Noir et Blanc etc". Momenteel onderneem ik pogingen in Engeland en Amerika, terwijl het agentschap Inter-Monde-Press me in geheel Zuid-Europa op de markt gaat brengen" Maar met zijn vrouw (die zelf ook verdienstelijk tekent) als een door hem gewaardeerde „eerste crititus" op de achtergrond, met een toenemende belangstelling voor zijn werk in het buitenland en nu een eerste expositie heeft Peter van Saane terecht vertrou- -wen in zijn werk. Verder moet je ...over cartoons niet teveel praten en uitleggen. Je moet ervoor gaan staan of zitten. Dat kan nu in De Beyerd. En wanneer er dan een milde glimlach ontstaat of een stuk zelfherkenning, isP eter van Saane tevreden. Copy's van zijn tekeningen zijn daarna voor een even milde prijs mee naar huis te nemen. HENK EGBERS „Ja, ik stel me maatschappij kritisch op. Ik erger me evenzeer aan het zaterdagse autopoetsen als aan het militaire gedoe" (vanuit zijn kamer kijkt hij op een kazer ne), „de kerk is een interessant onderwerp, de onleefbaarheid, de ontwikkelingshulp etc. Maar als je je kritisch opstelt, raak je wel geïsoleerd in deze maatschappij". Het tekenen zelf heeft inderdaad een ontwikkeling doorgemaakt. Ik voel me autodidact, al tekende ik als kind. Ik moet hard vechten om tot een eigen stijl te komen, maar ik ben al minder bang. Teken nu voor de vuist weg en wordt een- voudiger; laat steeds meer weg. Heb bijvoorbeeld bewondering voor een figuur als Opland, die het toch maar lukt om drie maal in de week een gecompliceerd gegeven in symbolen te vatten. Ik zoek wel naar eigen herkenbare figuren, maar ben er nog niet helemaal uit. Sarcasme ligt me niet, wel milde humor. Het gevaar zit er inderdaat in, dat het te liefelijk is". CHARLES SPRANKL1N, producer van Amerikaanse t.v.-commercials en gewezen beroepsmondorgelspe- ler, zegt dat „de kids" de ziel van de mondharmonica gevonden heb ben, Waar dat maar even kan pro beert hij harmonicamuziek in zijn commercials te verwerken. De Rol ling Stones, de Paul Butterfield Blues Band en Led Zeppelin. De verkoop van mondorgels liep op in de Verenigde Staten, van 1.600.000 in 1968 naar 1.800 000 in 1969. Er zijn 750.000 beoefenaren van het mondorgel, 90 procent mannen. M. Hohner Co., de groot ste fabrikant van mondharmonica's heeft onlangs de prijzen verlaagd en president Frank Hohner voor spelt voor 1970 een verkoopstijging van 20 procent. De fabriek van Hohner ligt in West-Duitsla»d. Het instrument werd daar in 1832 geboren. De prijs van een gewoon mondorgel is nog geen vijf dollar. Spranklin wilde musicus worden en de mondharmonica was het eni ge instrument dat hij kon betalen Hij begon als jongen van 15 jaar te spelen en was bijna tien jaar beroeps In de tijd van de vaude ville beleefde de mondharmonica zijn hoogtepunt en zijn bespelers werden erkend en toegelaten tot de vakbond van musici. De jonge lui van tegenwoordig hebben het mondorgel herontdekt en gebrui ken het voor primitieve geluidsef fecten. De mondharmonica staat ook ge noteerd in de Amerikaanse politie ke geschiedenis want volgens Hoh ner had Abraham Lincoln er een in zijn zak tijdens zijn campagne voor het presidentschap. Ook is de mondharmonica het eerste instru ment dat in de ruimte werd be speeld, toen Walter Schirra in de cember 1965 tijdens een ruimte- vlucht Jingle Bells liet horen. DE NEPALESE regering heeft be sloten de visa van de ongeveer 500 hippies in Nepal niet meer te ver lengen. Hippies, of zij die als zo danig beschouwd worden, zullen worden uitgewezen als hun visum verlopen is. Doordat Antoine Boerman de 30- jarige leeftijd bereikte als vrijgezel was de IJzendijkse jeugd weer m grote getale aanwezig, om traditio neel Antoine de sleutel van de „Ossewei" te overhandigen. De ja rige mam de sleutel en de bijbeho rende pop spontaan in ontvangst en traeteerde de jeugd met gulle hand op lekkernijen. Peter van Saane ONLANGS is opgericht de „Bo- menstichting", die zich ten doel stelt het in stand houden van de boom als individu. Vooral alleen staande bomen en bomen met een geschiedenis, maar ook bijzondere vormen van bomen, zoals snoeilin- den, wil de bomenstichting helpen behouden Voorts wil de stichting de mensen overtuigen van de waarde die de boom als individu in stad en land heeft. De stichting wil tonen hoe kwaad kan worden voorkomen, hoe zieke bomen her steld en hoe oude bomen bewaard kunnen worden. Bij voldoende geld zullen subsidies worden gege ven aan boomeigenaren. De ge broeders Copijn uit Groenekan, boomchirurgen, zijn adviseurs varn de stichting- In het bestuur heeft o.a. Bert Garthoff zitting. De bo menstichting verzamelt gegevens over bijzondere homen in N eder- land en verstrekt adviezen voor hun behoud. Hiervoor kan men terecht bij de voorzitter, jhr. mr. H. G. A. Hooft in Zeist. TIJDIG heeft de Consumen tengids dit jaar aandacht be steed aan gevaarlijk speelgoed. We staan nog wel niet aan de vooravond van het Sinterklaas feest, maar vele ouders beginnen in oktober al financieel reke ning te houden met de dure maand december. In het okto bernummer van Consumenten gids is aan de hand van klach ten nagegaan welk speelgoed gevaar kan opleveren voor het kind. Er is een goede greep ge daan en waar nodig nage gaan, of speelgoed, dat reeds on gelukjes heeft veroorzaakt, uit de roulatie is genomen. Dit bleek veelal het geval. Kreeg de speelgoedwinkelier gegronde klachten binnen over een be paald artikel, dan verkochten de meesten dit niet meer. Weinig verandering blijkt er te zijm gekomen in het vastzetten van rompen, ledematen en ogen van speelgoedbeesten en poppen. Scherpe ijzerdraadpinnen kunnen het spelende kind gemakkelijk verwonden. Kogeltjes, die uit een rammelaar zijn losgeraakt, steekt het kind bij voorkeur in zijn mond. Zijn handjes kunnen ook gemakkelijk verstrikt raken in het elastieken koordje boven de kin- djeirwagen waaraan allerlei figuur tjes zijn bevestigd. Prachtige ram melaars met dromerige tingel-tan- gelgeluiden bleken van binnen „uitgerust" te zijn met scherpe ij- zerdraadpunten. De draden van telramen bleken scherpe uiteinden te hebben, waaraan een kind zich gemakkelijk bezeert. Het hamer tje-tik spel kam de jeugd urenlang bezighouden, maar gebleken is. dat de kop van het hamertje meestal veel te los zit, zodat een kind. dat kracht zet, dit gemakkelijk tegen het hoofd kan krijgen. Ook werd er een rornulsje uitge probeerd. Toen het Esbitblokje een minuut of vijf brandde, was de wasemkap al gedeeltelijk gesmol ten. Het zou even later beslist in vlammen zijn opgegaan als het vlammetje niet was gedoofd. Over blokjes voor fornuisjes ge- Wat hiermede gebeuren kan, is zonder meer duidelijk; de pluim pjes hebben verraderlijke scherpe punten. Typisch speelgoed, dat naar de mening van de consumen tengids het geheel niet zou mogen worden verkocht. Sen tik-tak-tok-spel, houten fi guurtjes die met spijkertjes op een stuk hardboard moeten worden bevestigd. De kop van het hamer tje waarmee dat gebeuren moet, zit nogal los. De kleuter had die kop ook tegen het hoofdje kunnen krijgen. -or~*l 9 Toen dit fornuisje een minuut of vijf aan stond was de wasemkap al gedeeltelijk gesmolten. Als het Esbitblokje niet meteen was uit geblazen, zou de kap helemaal in vlamen zijn opgegaan. sproken: de alarmerende berichten blokjes lijken veel op suikerklont jes.... van vorig jaar over kinderen, die deze in de mond staken, moeten voor iedere ouder genoeg zijn! De Luchtdrukpistolen. Een ondier- werp op zich. Niet gevaarlijk als projectiel, maar wel als de handle wordt overgehaald. Dan schiet de houder waar het rolletje in moet - met een klap naar achte ren, waardoor de vingers bekneld kunnen raken. De pluimpjes heb ben bovendien gevaarlijk scherpe punten. De Consumentengids oor deelt: „Typisch speelgoed, dat naar onze mening in het geheel niet zou mogen worden verkocht. roog 2j tomattn verwijder het zaad en snijd ze in kleine stukken 1 kookze\ m mmuw 1 giek het water erf en laat de champignons koud worden 'SCHEP ALLES" DOOR ELKAN?U snijd 8 broodjes even boven h&t midden door neem er een ded van hei? kruim uit leg in de> broodjes kleine stukkeng gedroogde slablaadi verdeel hetchaml pignonslaatje over do broodjes zetdekapjes er presenteerde brood/es meteen (Aanvallen) a-

de Stem | 1970 | | pagina 25