ondanks wegspoelen buitendijkse zanddam Werk aan persleiding gaat door GOES HEEFT OPENLUCHTMUSEUMPJE EKEN Kunst van 1900 tot 1925 Oratorium 'The Messiah' indrukwekkend uitgevoerd in Middelburg Baggerschepen on rü^ift Federatief concours in Middelburg IBLOKS" Weer gevechten in 1V-Jordanië Chileense christen democraten steunen Aliende Jager doodt per ongeluk 15-jarige broer Brosio kondig" vertrek aan Maastricht IRINGS- Aanrijding in Goe?> Geslaagde reünie van pontonniers in Vught Jongen - ziek na herkeuring - overleden Voedselvergiftiging in Beiers ziekenhuis Britee diplomaat ontvuer* 1 in Canada Abortus Markten DE STEM VAN DINSDAG 6 OKTOBER 1970 oop van tNPANDEN ETC. vallen tot tOOPSOM |0 - 6348. AFWERKING. BERGEN OP ZOOM I Telefoon 04400 - 13484 pn geschiktheid recht gopleiding met ingang lp zaterdagmiddag, ge ld |g worden twee cursus- TT en in EINDHOVEN of 9 november 1970. |ór 15 oktober a.s. na afspraak. GOES In het museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Tingelstraat in Goes wordt tot half november een tentoonstelling gehou den over kunst-stromingen van 1900 tot 1925. De banden bij de ingang van het museum dienen niet als lokkertje voor de expositie. In het gebouw huist namelijk ook een ban- denhandel. MIDDELBURG Georg Friedrich Handels oratorium „The Messiah" werd in zijn originele Engelse versie in de concert- en gehoorzaal te Mid delburg onder leiding van Jo Ivens uitgevoerd door de Koninklijke Zang vereniging „Tot Oefening en Uitspan ning". Medewerking verleenden de solisten Nelly van der Spek, sopraan, Els Kloos, alt, Chris van Woerkom, tenor. Rob Holl, bas, Thijn van Eyk, clavecimbel en het Gewestelijk orkest van Zuid-Holland. Onder Jo Ivens stiUlstlsch wel over wogen leiding wist het koor de ba- rokpraal van dit briljante werk in drukwekkend zij het met wisselende kwaliteit te verklanken. Er viel vaak weinig nuancering te onderkennen en het streven naar een evenwichtige koorklank moest wel leiden tot een geforceerd zingen van het mannen koor, dat zeker tot goede prestaties kwam maar niet kon camoufleren, dat het te gering van omvang is te genover het nog al maslrale vrouwen koor. Enkele Keren vielen c»ns de door de sopranen fraai gezongen co loraturen op, waaraan de koorgedeel ten zo rijk zijn. Genoten heb Den wu ook van de prestaties van het solistenkwartet, en daarbij in het bijzonder van de ion- ge bas Rob Holl die met ziin sono re stemmiddelen niet alleen zang- technisch maar ook een od noog ar tistiek niveau staande vertolkina van ziin aandeel in dit oratorium gaf, met ais een der hoogtepunten de aria „The trumpet shall sound". Hierbij 'viel te vens een briljant gespeelde trompet solo te beluisteren. Chris van Woer kom mocht met zjjin krachtige tenor de spits afbijten en ook hij zorgde voor een indrukwekkende bijdrage. De alt Els Kloos en ae sopraan Nelly van der Spek, beide evenals Rob Holl nog aan het begin vam hun car rière staande, zorgden voor enkele ontroerende momenten, de eerste o.a. in de prachtige aria „He was dispi- sed" de tweede aria ..I know, that my nedeemer liveth". Tenslotte zorgden claveclnist Thijn van Eyk en het Zuid-Hollands Orkest voor een goed sluitende instrumen tale bijdrage. Terecht ontvingen de uitvoerenden aan het slot een ovatio neel applaus van het dankbare pu bliek, dat de zaal tot de laatste stoel had bezet. De beide zangeressen ont vingen welverdiende bloemen. „Tot Oefening en Uitspranning" gaat zich thans voorbereiden op de uitvoering van de Johannes Passion van Bach, welke in de Lijdenstijd 1971 zowel in Hulst als in Middelburg zal plaats vinden. dR. (Van onze correspondent) HOEDEKENSKERKE In de ha ven van Hoed-kenskerke zijn gister morgen de haggcrmolen Gouwzee, de baggerbak Nooidenne 19 en de sleepboot Cor, alle eigendom van de firma Nooidenne, op drift geraakt. De vaartuigen lagen in de haven gemeerd om baggerwerkzaamheden te verrichten Bij het passeren van een zeeboot zijn de meerkabels af geknapt en geraakten alle vaartuigen op de glooiing van de stuurboordha vendam De sleepboot Cobie M. van Muller uit Terneuzen heeft de drie vaartuigen vlotgetrokken. (Van onze correspondent) uOES Op de kruising Berke straat - Wilgenstraat heeft gisteren een aanrijding plaatsgevonden tus sen twee personenauto's, bestuurd door respectievelijk W.G.S. en P. J.M, de B. beiden uit Goes. De twee voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) VUGHT Het organiserend co mité o.l.v. luitnant-kolonel b.d. J. van der Houwen en kapitein C. C. Peters, kan terugzien op eenl zeer geslaagde reünie-dag van oud- nontonniers, gehouden in de Lunet enkazerne te Vught. Ruim 140 oud- vedienden hebben aan de oproep gehoor gegeven en zagen elkaar na riren weer terug. Begrijpelijk waren de sterke ver halen niet van de lucht. De nu grijzende machinedrijver van voor de oorlog, lang gepensioneerd, stond nu verbaasd over de huidige tech niek Kolonels buiten dienst vonden hun oude medewerkers terug. Ka pelmeester Van Dijck liet met zijn „Gennie-fanfarekorps" de goede I stemming erin brengen. In een dankwoord noemde de ser geant-majoor P. van Eek het een bijzondere gebeurtenis en een felici tatie waard om van heinde en ver, zonder enige vergoeding samen te willen komen, daarmee demonstre rend dat de eenheid bij het korps pontonniers, niet aangetast kan wor den. De lijfspreuk: „Een pontonnier doet onvoorwaardelijk zijn plicht" '.al blijven bestaan. Spontaan besloot men om deze reünie ieder jaar te gaan houaen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Aannemersbedrijf Hillen en Roosen uit Amsterdam gaat door met de werkzaamheden buitendijks aan de pers leiding van Bergen op Zoom naar Waarde. Dit wer dmaandagmiddag besloten nadat het werk noodgedwongen was gestaakt toen vrijdagmiddag de zanddam bij het werk buitendijks wegspoelde en de werkgeul vol water liep. Behalve een aanzienlijke vertraging van minimaal twee weken in de werkzaamheden leverde bet wegspoelen van de zanddam ook nog een enorme schadepost op. Alleen de materiële schade al wordt geschat op minstens 150.000 gul den, terwijl de schadepost nog groter wordt als blijkt, dat zand is ge komen in het buizentrajekt van de Kraayenberg naar de Duintjes. In de schatting van de schade zijn de verloren werkuren niet meege rekend. De rioolpersleiding van Bergen op Zoom naar Waarde vormt het eind- traject van de persleiding, die vanaf het industrieterrein Moerdijk naar de Westerschelde loopt. Medio 1972 gaat het eerste afvalwater van Moer dijk door de persleiding. Van het traject Bergen op Zoom Waarde worden de buizen tot het Schelde Rijnkanaal gelegd door Hillen en Roosen uit Amsterdam. Van de Big gelaar uit Kerkdriel legt de buizen tot Waarde en Dirk Verstoep bouwt de buffertoren en het persstation on der Bergen op Zoom. Vrijdagmiddag was het hoogwater, terwijl er bovendien een noordwes terstorm stond, die het water extra- hoog opjoeg. Te hoog, want de zand dam, die wel was berekend op een giertJij, bleek niet bestand tgen deze extra-verhoging. Terzijde: in ver band met de kosten worden er bij de werkzaamheden geen volwaardige dijken gelegd. Dat is een onmogelijk heid. De gevolgen van het wegspoe len van de zanddam waren ramp zalig. Vijftien bronneringspompen, een dragline die bezig was de dijk te verstevigen en een aggregaat raak ten onder water. Het aggregaat was maandagmiddag nog niet terugge vonden. Verder liep de werkgeul vol water en de bielzen, waarop de bui zen lagen werden 125 meter verder in het weiland teruggevonden. Door deze „overstroming" werd het werk voor de tweede maal in een maand lamgelegd. Buitendijks dan wel te verstaan, want binnen dijks gaat de firma gewoon door. De eerste keer dat het werk moest worden stilgelegd, was na de wolk breuk op 15 september. Toen werden grote gaten in de zanddam geslagen en ook toen liep de werkgeul vol. De firma was vrijdagmiddag net klaar met het herstel van de schade van veertien dagen terug, toen de zanddam weer werd stukgeslagen en ditmaal bleef er niets van over. Het werk ligt nu opnieuw minstens veer tien dagen stil. Aangezien het leggen van de buizen buitendijks niet is vastgeprikt op een datum, is het werk toch nog „op tijd" klaar, al is dat op tijd wel veel later als ver wacht. Het hoge water ieverde vrijdag middag ook gevaar op voor de buiten dijkse bouwput, waarin Dirk Ver stoep uit Den Haag de buffertoren aan het bouwen is die hoort bij het (binnendijkse) persstation. De dijk rond de bouwput dreigde te bezwijken en slechts met kunst en vliegwerk slaagde Verstoep erin de dijk te behouden. Dat kon alleen door de dijk aan de buitenkant te bekleden mt grote dekzeilen en ver der door hem te verstevigen met klei uit de bouwput. Als de dijk het had begeven en de buffertoren onder water was komen te staan, had men overnieuw kunnen beginnen met de bouw. Het storten van het beton is namelijk pas over drie we ken gereed en dan zijn de gevolgen van een eventueel onder water ko men staan niet rampzalig meer. (Van een onzer verslaggevers) OBBICHT In het Sittardse zie kenhuis is plotseling overleden de 19-jarige Harry Demandt uit Dbbiclit die in mei van dit jaar na een her keuring voor militaire dienst, ernstig ziek werd. Zijn toestand verslechter de daarna zodang dat hij in het zie kenhuis moest worden opgenomen Ofschoon hij daar diverse maan den werd verpleegd, mocht hij de laatste tijd toch met afwisselende tussenpozen naar huis. Zo was hij zondag reeds ongeveer vijf weken thuis, toen hij plotseling weer ernstig ziek werd. Een spoedopname in het ziekenhuis moehit niet meer baten. Wat Harry Demamdt precies man keerde is niet bekend. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/BEIROET De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie El Fa tah heeft gisteren gemeld dat op nieuw gevechten zijn uitgebroken in liet noorden van Jordanië Jordaanse troepen zouden een aan val hebben gedaan op een dorpje in de buurt van Irbid. dat nog steeds in handen is van de guerrilla's. De aan val kwam kort nadat de Jordaanse strijdkrachten onder auspiciën van de Arabische beimiddelingscpmmissie een overeenkomst hadden gesloten die tot normalisering van de toestand had moeten leiden Een Iraaks vliegtuig met 43 com mando-passagiers heeft zeventien aur op het vliegveld van Beiroet ge staan, omringd door Libanese mili tairen. De guerrilla's wilden zich in Libanon vestigen, maar kregen geen toestemming van de Libanese auto riteiten Daarop gijzelden zij een functionaris, die echter na twee uur weer werd vrijgelaten. Kort voor het vertrek naar Bagdad sprong een van te commando^ uit het vliegtuig. Hij verd na een worsteling overmees- 'srd. Hij zou zo spoedig mogelijk naar Bagdad worden gestuurd. PRESIDENT TITO zal naar ver wachting op 23 oktober Parijs be zoeken voor besprekingen met pre sident Pompidou. DE NATIONALE vergadering en de senaat van Cambodja hebben met algemene stemmen besloten de mo narchie als staatsvorm te vervangen door een republiek. KEMPTEN (AFP) Een voedsel vergiftiging in een ziekenhuis van de Beierse plaats Kempten heeft tot dus ver aan drie mensen het leven ge kost. In totaal hebben 116 personen patiënten en personeel van de vergiftiging te lijden gehad. De vergiftiging openbaarde zich vorige week woensdag. Sindsdien zijm een verpleegster en twee bejaar de patiënten overleden. De toestand van de anderen is bevredigend. De precieze aard van de vergiftiging heeft men nog niet kunnen vaststel len. (Van onze redactie buitenland) MONTREAL Gistermorgen is in Montreal de 49-,jarige J. R. Cross, Brits handeïsattaché te Montreal ont voerd. Namens het Britse ministerie van buitenlandse zaken is meegedeeld dat de heer Cross ontvoerd is door vier gewapende mannen die behoren tot 'en organisatie die de naam „Het front voor de bevrijding "an Quebec" draagt. De organisatie wil dat de provincie Juebec een onafhankelijke staat wordt. Wat men met deze ontvoering tracht te bereiken is nog niet duide lijk. Alle uitvalswegen van Montreal worden door de politie bewaakt. Tot dusver is er geen losgeld geëist. GISTEREN zijn tegen drie mannen die er van verdacht worden een Sidewinderraket van de Luftwaffe gestolen te hebben gevangenisstraf fen van vijf jaar geëist DE BEDRIJFSGROEP mijnindustrie met 2000 leden, is een fusie aange gaan met de Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale (A.B.C.) te Amster dam. Abortus, moord, moordenaars, misdadigers. Al deze woorden worden genoemd door Pater Zachaeus. Heeft de pater zich wel eens verdiept in de mense lijke tragedie die ontstaat ten gevol ge van een ongewenst geboren kind. Huwelijken die anders nooit geslo ten zouden zijn, maar van het begin af dreigen te mislukken, tot het moment komt dat dit ook een feit is. Jonge vrouwen alleen met een kind, ze worden veroordeeld, gediscrimi neerd Hebb -n het heel moeilijk om financieel in hun onderhoud te voorzien Klagen mogen ze niet, want ze hebben dit zelf zo gewild. Want zo opvallend is, dat R.-K. geestelijken zich het recht toe eigenen te oordelen over zaken waar ze niet in betrokken zijn. En dan noem ik huwelijk, pil, sex, en abortus. Pil mag niet, sex mag wel, als het maar niet verheerlijkt wordt, abortus is een misdaad. Breda Mevr. T. Stout (Van onze correspondent) MIDDELBURG De bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland hield in de concert- en gehoorzaal te Middelburg onder aus piciën van de Koninklijke Neder landse Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen een nationaal federatief concours. Dertien orkesten namen aan het concours deel, waar onder drie uit Zuid-Holland en de overige uit Zeeland. Daaronder was ook de met de organisatie belaste Middelburgse brassband „ONDA". De jury voor dit concours bestonn uit de heren Johan Pala, Piet Stel- meier en Peet van Bruggen Zij hadden een dankbare taak te ver vullen, daar de prestaties in het algemeen op een zeer goed peil stonden. Dat was onder meer het geval met de twee deelnemende jeugdkorpsen waaronder da*, van „Vlijt en Volharding" uit Souburg, dat in de derde afdeling Fanfare onder leiding van de heer A.L. van Wallenburg met 302 punten een dui delijke eerste prijs (waarvoor mini maal 288 punten nodig zijn) wist te behalen. Het seniorenorkest van „Vlijt en Volharding" kwam, eveneens onder leiding va*n de heer Van Wallenburg tot de topprestatie van dit concours. Het behaalde in de (hoogste) Vaan delafdeling 325,5 punt, goed voor een eerste prijs met lof van de jury. Deze score werd behaald met een grandioze vertolking van de suite van Henk van Lijnschoten, „Jeu de quivre als verplicht werk en van het keuze werk „Quo Vadis" van D. Rimmer Hierin vielen enkele fraai gespeelde soli voor alt-sax, euphoni um en bariton te beluisteren. „Vlijt en Volharding", dat als laatste or kest optrad heeft de tijd,' welke de jury daarna voor zijn slotberaadsla- ging nodig had, bijzonder aange naam gevuld met een kort program ma van moderne transcripties voor blaasorkest, waaronder de met veel „swing" gespeelde suite „Mixed pic kles" van Leemans en een uitste kende bewerking van het grote suc ces van het laatste Songfestival. „All kinds of everything". De uitslag: 4e afdeling Fanfare: Jeugdfanfare „Na lang streven" 's- Gravendeel (ZH), dirigent P. Kie viet, 274,5 punt, 2e prijs 3e afdeling Fanfare: Jeugdkorps „Vlijt en Vol harding" Souburg (Zld), dirigent A.L. van Wallenburg, 302 punten, le prijs 2e afdeling Harmonie: „Liber- tatis Primitiae" Brielle (ZH), dir. M. van der Vlugt, 248 pt, 3e prijs le afdeling Fanfare: ..Apollo" Domburg (Zld), dir. A.L van Wallenburg, 289,5 pt, le prijs „Mastlands Fanfa re" Westmaas (ZH), dir. L. van de Berg, 252 pt, 2e prijs „Wilhelmina" Colijnsplaat (Zld), dir. Ph. Fey. 294 pt, le prijs Afd. Uitmuntendheid Fanafre: „Con Affezzione" Kwaden- damme (Zld), dir A. v.d. Cingel, 311 pt., le prijs „ONDA" Nw. en St.-Joosland (Zld), dir. J. Meliefste, 300 pt, le prijs Afd Uitmuntendheid Brassbands: ..ONDA" Middelburg (Zld), dir. C. Cevasl, 302 pt, le prijs „St.-Ceacilia" Vlissingen (Zld), dir- J. Meliefste, 282 pt, 2e prijs Afd. Uitmuntendheid Harmonie: „Ons Genoegen" Vlissingen (Zld), dir. A. Kleinepier, 305,5 pt, le prijs Ere-afdeling Fanfare: „Accelerando" St.-Annaland (Zld), dir. M.A. Gij zen, 206,5 pt, 2e prijs Vaandelafde- ling Fanfare: „Vlijt en Volharding" Souburg (Zld), dir. A.L. van Wal lenburg, 325,5 pt, 3e prijs met lof van de jury. TERNEUZEN. 5 okt. Per 100 stuks: sla I 1617. II 9—17, per stuk: bloemkool A2 70---94, B2 4658, afw. 3845, C2 28. groene komkommers 1630, knolselderij 1418, per bos: selderij 26, peterselie 6, per kg: Meerlanders 14, Bintjes 3214, andij vie 3741, rodekool 16, kroten 8, prei 1828, pr.bonen 103110, sav.- kool 4043, rodekool 522, spinazie 2946, uien 1419. waspeen 13, wit lof A2 171—181, B2 194—199, afw. 115 —131, tomaten A 44—77, A2 46—60, B 47—77, B2 47—49, C 44, blauwe druiven per kg 100. ZWIJNDRECHT Veilingberich- ten van vrijdag Andijvie 15-26 kg. Spinazie 32-45 Postelein 33-40. Prei 45-54. Uien 15-26. Rode Kool 6-21. Witte kool 12 Spitskool 6-7. Gele kool 12-18. Groene kool 16-23 Chi- neesche kool 9-11. Kroten 20-32. Snijbonen 110-189 Pronkbonen 55- 80. Stambonen 128-135. Eigenhei mers 20-22. Bintjes 14. Spruiten A 70-86. B 73-79 C 25-28. D 71-105. Sla A 1 7-13 st. Paprika 6-34- Knol selderij 28-31. Bloemkool AA 50-64. A 38-55. B 18-35. C 16-19. Komk. 90 pl 39-41 75 pl 32-35. 60 pl 25-27. 50 p] 23-25 40 pl 15-19. 35 pl 16-18. Krom 42-33 kg. Stek 15-16. Tomaten A 4,60-4,75 p.b. B 4,45-4,50. C 3,75- 3,90 Radijs 18-27 bos- Selderij 7-14. Peterselie 6-7. Bonne Louise 14-23 kg. Triomph de Vienne 20-37. James Grieve 15-26 Doyenne du Cornice 29-51. Cox's Orange P. 20-45. Beurré (ardy 19— 38. Goudrenetten 2830. Gieser Wildeman 18-48. Conference 18-21. SANTIAGO (AP) Na een mara- thonvergadering van twee dagen heeft de Chileense christen-democra tische partij besloten voorwaardelijk steun te verlenen aan de presidents kandidatuur van de marxist dr. Sal vador Allende. De christen-democraten, die de dioorsteig geven in de parlements- stemming tussen de verkiezing van Allende of de conservatief Jorge Al- lesandri tot president, hebben als voorwaarde gesteld dat Allende zijn goedkeuring verleend aan herziening van de grondwet, opdat de verzeke ring wordt verkregen dat zijn rege ring het democratisch stelsel iin Chili zal eerbiedigen. ALPHEN (ANP) Naar eerst thans is bekend geworden, is de 15- jarige Jan van Zwolgen uit Alphen (Gelderland) zaterdagavond op slag gedood door een schot hagel uit het jachtgeweer van zijn 23-jarige broer Henk van Zwolgen. Het dodelijk schot viel in de ou derlijke woning op Moordhuizen. Henk. die in zijn vrije tijd jaagde, had het wapen in de bijkeuken ge laden weggezet en toen hij het 's a- vonds pakte ging het schot af. Zijn broer die in de deuropening stond, werd in het hoofd getroffen en over leed ter plaatse. (Van een onzer verslaggevers) GOES Voor wie op het voorma lige Weeshuisplein aan de Singel- straat in Goes mocht dreigen te verdwalen: hier is het museum. Met een, twee, drie, vier, vijf opschriften met pijlen wordt aan twijfels een einde gemaakt. Je móét gewoon de trap wel op, want het woord mu seum en de pijl geven het aan. Boven aangekomen, mag je niet door het raam naar binnen, want alweer een pijl én het woord „mu seum" zeggen dat je rechtsaf moet. Enfin, ga zo maar door. En zo door gaande zegt een aantal witte letters, dat de deur waar de bezoeker komt, niet leidt naar een buitentoilet (want zo'n deur is het), maar naar een museum. Tenslotte voor ge veltoeristen: er is rechts van deze „unieke collectie" museumtaai, er gens bovenaan een muur, verscholen achter de takken van een enorme boom die midden op het pleintje prijkt, hel - nm op eer bordje v ••!<- .ien openlucht museumpje op zich, BRUSSEL (ANP) In welinge lichte NAVO-kringen in Brussel wordt momenteel aangenomen, dat volgend jaar april beslist zal worden over de vraag, wanneer de huidige secretaris.generaal van de atlantische verdragsorganisatie de Italiaan Man- io Brosio zal vertrekken en wie zijn -pvolger in deze functie zal worden. Officieel is dat de NAVO-woord- jerder in Brussel Thaandag in ant- voord op vragen bevestigd heeft, dat '.rosio de regeringen van de lidstaten eefi 'aten weten dat hij niet voor 'bepaalde periode wenst aan t< bi ij ven.

de Stem | 1970 | | pagina 7