W el vaar t sgr oei af remmen Wie vindt de fout? MINISTER: PROTESTACTIES NUTTIG MINISTER KLOMPé BIJ PREMIèRE VAN FILM IN ZIERIKZEE: i'ij koud Uitgeverij in Goes weigert uitkering 400 gulden groeibrillant PROPAGANDA-AVOND VEILIG VERKEER GOES Scholier levensgevaarlijk gewond FINALE VIJFDE KLAS LIBRE IN LAMSWAARDE ,00G V: edingen over verkeer Commentaar Nieuw begin TING IN ACHT Rients Gratema in Oostburg Concert van Willem 't Hooft in Goes In Prins van Oranje ONTPLOOIING DISCUSSIE GEEN BLIJHEID HERBEZINNING Een van de 82 persoonlijkheden vanBritish Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. Jehova's getuigen bijeen DINSDAG 6 OKTOBER 1970 0 [szijde. Dat is volgens dr. den aan het Gasthuis te larmee het druggebruik ook opgedaan als mede- ziet hij als een van de ebruik van soft en hard risis. „De maatschappij" drugs willen bestrijden, ItPE In de zaal van [sdhuys bij M. Pluijm te werd aanbesteed het Inden aan de uitbreiding Itselijke lagere St.-Jo- Inet een leslokaal en een Beide zullen worden ge- de Wilhelminastraat. Er nschrijvingen binnenge- inschrijver was fa. B. de kil met f 279.000,-. De ririjver was d'e firma hole met f 218.200,-. De dit werk ia aangehou- onzer verslaggevers). Wachtmeester A. lecke van de rijkspolitie |sse heeft voor een groot van de boerinnenbond tnder auspiciën van het r Veilig Verkeer een ihouden over verkeers- and van dia's deed de ir een en ander uit de bijzondere verkeerssi- ireakties op de drie uur waren bijzonder posi js een bijeenkomst in hel jeen aantal lezingen tr van de verkeersveilig lee de heer Van de Broc- kisief bezig houdt. Met de Tweede-Kamerverkiezin gen in het verschiet, heeft de Zeeuwse KVP besloten een einde te maken aan een ongewenste cumu latie van functies. Drie personen die zowel in het bestuur van de Zeeuw se KVP als in politieke colleges zit- I ten, hebben in goed overleg met de overige bestuursleden besloten te rug te treden, daarbij zelfs vooruit lopend op wijzigingen in het regle ment van de KVP. Het is een besluit dat het gezicht van de Zeeuwse KVP, opener, dui delijker en vooral ook geloofwaardi ger zal maken. Bij de jongste verkiezingen heeft de KVP flinke klappen gehad, die voor een deel het gevolg waren van verdeeldheid, die op haar beurt voortvloeide uit wantrouwen of on behagen jegens de organisatorische I „top" die zij het waarschijnlijk ten I onrechte de indruk wekte, meer I uit te zijn op de knikkers dan op het I spel. De nu doorgevoerde scheiding I tussen bestuurs- en politieke func ties in de Zeeuwse KVP, is daarom I toe te juichen, waarbij wij graag de j aloude spreuk citeren: beter ten hal- I ve gekeerd, dan ten hele gedwaald. De volgende stap zal nu moeten zijn: I verjonging en vernieuwing van het I bestuur opdat het ook in dat opzicht I past bij de tijd waarin wij nu leven, jen opgewassen zal zijn tegen de problemen die Zuidwest-Nederland I wachten. rnze correspondent) HT De uit slag van de houden bij A. A. C. de Koewacht, luidt als J ogvogel: A. V. Kruissem, e; tweede hoogvogel: N. «veneens Kloosterzande; gel: E. Verbiest, Zuid- Ie zijvogel: E. Maes. Wi- «erste kal: E. Maes, Wi- tweede kal: A. de Vos eerste hoogvogel: W. iwacht; tweede hoogvo- Wilde (België); eerste van Kerkhove, Kruis- tweede zijvogel: A. de itekene; derde zijvogel: Hellestraat (B); vierde van Kerkhove, Kruis- e kal: A. van Kerkhove; De Wilde. Kruisstraat kal: E. de Weert, Steke- al: O. Penneman, Steke- >gels: A. v. Poele, Koe- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het twee weken 1 geleden in Tilburg in première ge- gane programma van de Friese ca baretier Rients Gratema is donder dag 8 oktober a.s. in het Oostburgse Ledeltheater te zien. „De knollentuin" is de opvolger van het eerste „landelijke" program ma „Een vingertje in de pap", dat met name door Wim Sonneveld en thousiast werd begroet. Gewapend met liedjes en sketchjes probeert Gratema op lichtvoetige, soms venij nige wijze, ons (het publiek) te laten merken dat wij nog steeds niet in een paradijs leven. Verre van dat. De manier waarop dit allemaal ge beurt, doet plezierig aan. En dat is nu juist de bedoeling van Rients Gratema. Hij krijgt steun van Mady Misset en een uit vier man bestaand combo. - De Werkgroep Maat werk te Eede stelt een n naar de wenselijkheid dorp Eede (gemeente te komen tot instelling orpsraad. De dorpsraad cifiek Eedese problemen - vergaderingen moeten Gedurende de perio- - 13 september j.l. werd telijk zwembad oezocht 3 baders. De drukste dit jaar juni met 20 677 e drukste dag was 7 juli baders Speeltuin en regen in het afgelopen Dte belangstelling van ïoolreizen e.d. ken De Aardenburgse ereniging „WA RVO" de jaarlijkse najaars- if- van 16 t.m. 31 okto- nkeis zullen gedurende tot acht uur 's avonds i Op vrijdag de vastge- avond zijn de winkels en tot 22 00 uur, terwijl ie winkels als altijd geo- zan R 00 - 10.00 en van )0 uur De Koninklilke se Fanfare en de Vereni- Vreemdelingenverkeer ens de verkoop-actie een maatschappij De uit- kampioenschap liggende in de handboogmij „Sint te Aardenburg is thans deeld over 7 schietingen r Rob de Rijcke kampi' ounten 2 H. de Rijeke n Iwa'arden sr 38; 4 H. en jr. 28; 5 H Lippend /an Iwaarden 26: 7 I. 26; 8 Jules de Rijcke Van Hermon 20; 10 A- 3; 11 L. Blondeel; 12 J- en sr. 19; 13 J. van 17; 14 Jos de Rijcke ippens 16; 16 A. Dhondt de Rooze 14; 18 P- 19 P Blondeel 13; 20 J- 3: 21 G Blondeel 9; 22 7; 23 W. Buzeijn 7; 24 1 punt. (Van onze correspondent) GOES Op donderdag 15 okto ber a.s. zal de Christelijke Oratori umvereniging Willem 't Hooft haar jaarlijkse uitvoering geven. Deze zal worden gehouden in de Grote Kerk te Goes en begint om 20.00 uur. uitgevoerd zullen worden Psalm 117 Vw G' Pl1, Telemann, Cantate 93 i.Wer nur den Lieben Gott lasst walten" van Joh. Seb. Bach en de Nelson-mis van Joseph Haydn. Behalve het koor van de Oratori umvereniging zullen aan dit concert meewerken Berna Kousemaker, so praan, Ank Tamminga - Butfer alt, Ghris van Woerkom, tenor en Henk bmit, bas. De orkestbegeleiding is in banden van het Eindhovens Barok nsemble, terwijl het orgel bespeeld zal worden door de Goese organist ototfel Gunst. De muzikale leiding 15 m handen van Adriaan Kousema- ker. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Buien, sommige met onweer en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, tnf r°v w?ensdag: aantal uren zon: 0 b; min.-temp.: omstreeks nor aal, max.-temp.: 1 tot 5 graden on- r normaal; kans op een droge pe- ™ae van minstens 12 uur: 40 pro- mi1 j op een geheel droog et- maai: 20 procent. Voor donderdag; aantal uren zon: tot b; min.-temp.: omstreeks nor aal, max.-temp.: 1 tot 5 graden on- normaal; kans op een droge pe- e 7an minstens 12 uur: 50 pro- m„Ij op een geheel droog et- maai: 20 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese drukkerij en 'uitgeverij Oosterbaan en Le Cointre heeft een verzoek van de drie grafi sche vakbonden, om f 400 bruto in eens, afgewezen. De directie van de drukkerij motiveerde tegenover een deputatie van de drie in het bedrijf vertegenwoordigde vakorganisaties haar besluit, door te stellen dat zij afwacht wat het landelijk overleg tussen de grafische bonden en het Nederlands Verbond van Drukkerij en oplevert. Volgens een vertegenwoordiger van de werknemers van de firma Oosterbaan zal gepoogd worden, vandaag of morgen nog een onder houd met de directie te arrangeren. „Wij wisten, dat het landelijk over leg niet verder was gekomen dan een uitkering van 250. De vakbon den hebben hun leden na dit overleg geschreven, dat zij in elk bedrijf afzonderlijk eerst moesten proberen, de f 400 uitkering te krijgen. Toen wij dan ook naar de directie stapten met het verzoek, die uitkering te doen, zei men, dat ze aan ons geen boodschap hadden. De directie had een eigen organisatie en wachtte het overleg aan de top af, zo werd ons meegedeeld". De vakbondsvertegen woordiging bij Oosterbaan verwacht voorlopig nog geen staking. Wel heeft zij een klacht ingediend bij de drie vakbonden. Namens de directie zei de heer J. Smit jr., dat er op zijn bedrijf door de werknemers geen actie was ge voerd, maar dat wel een vertegen woordiging van hen was komen pra ten over een brief, die zij van hun vakbonden hadden gekregen: „Zij legden mij een brief voor en vroe gen, wat we daaraan konden doen. Ik heb toen gezegd, dat wij niets konden doen, maar moesten afwach ten wat het landelijk overleg aan besluiten opleverde". De firma Oosterbaan telt een klei ne zeventig werknemers. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Kleuter op de weg" is het motto van deze week, door het Verbond voor Veilig Verkeer uitge roepen tot „nationale verkeers- week". In het kader hiervan houdt het district Zeeland een propaganda- avond op donderdag 8 oktober om kwart over acht in de Prins van Oranje te Goes. De heer G. Klasen, hoofd van de sectie opvoeding van het Verbond voor Veilig Verkeer, houdt een in leiding over „de kleuter in het ver keer en jeugd-verkeersbrigadiers". Daarna zal een forum vragen uit de zaal over dit onderwerp beantwoor den. In dit forum, dat onder voorzitter schap staat van mr. C. Pijl-Hogeweg (burgemeester van Reimerswaal), zullen zitting hebben: mevrouw A. Dusarduijn - Van der Vleuten, G. Klasen, J. Geleijns, inspecteur van het lager onderwijs; E. Hubregtsen, hoofdinspecteur van politie en Joh. Borrie, secretaris van het district Zeeland van het Verbond. Voorts zal door de tentoonstel lingsdienst van het Verbond een kleine tentoonstelling met propagan damateriaal worden ingericht. Het districtsbestuur van het Verbond heeft voor de bijeenkomst honderd vijftig kleuterleidsters, burgemees ters, bestuurders van plaatselijke en provinciale instanties uitgenodigd. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE „In de komende tien tot twintig jaar zullen de kerken voor zware beslissingen van ethische aard worden geplaatst. Het gaat om de vraag naar de verantwoordelijkheid voor elkander. Mogen wij nog langer doorgaan met het op voeren van onze materiële welvaart, ten koste van ons eigen milieu, en ten nadele van de ontwikkeling elders in de wereld? Of zullen wij het temp» van onze welvaartsgroei bewust moeten afzwakken, en „nee" tegen de sterke economische ontwikkeling zeg gen, in de wetenschap dat wjj achtergebleven werelddelen hiermee een dienst bewijzen Is elke andere vorm van ontwikkelingshulp geen lippendienst Deze vragen, voor eigen rekening, stelde minister dr. M. A. M. Klompé toen zij gisteren in Zierikzee een unieke film ten doop hield. De betrokken film heet: „In de ban van het gebeuren". Hij is ver vaardigd door D. J. Bijker van de Nederlandse filmacademie te Am sterdam, die met dit werkstuk glo rieus door zijn eindexamen ging. Opdrachtgever was het interkerke lijk Deltaberaad dat uitdagend ma teriaal nodig had om overal in het Deltagebied de discussie op gang te brengen over de vraag: waar staat de mens in de Delta? En hoe be trekken wij hem bij de welzijnsont- wikkeling? Mejuffrouw dr. Klompé, sprekend in een zaal die van onder tot boven vol hing met affiches die een economische monstergroei ver oordelen, en waar de pressiegroepen uit de Delta hun strijdschriften mochten verkopen, typeerde het in terkerkelijk Deltaberaad als een van die kristallisatiepunten op het grond vlak van de samenleving, waaruit nu en later het antwoord en het stuwende willen van de individuele mens moeten komen. Een dergelijke, nieuwe overlegstructuur was vol gens de minister van CRM noodza kelijk, omdat de industriële maat schappij, waar het Deltagebied naar toe groeit, de mens diep zal gaan beïnvloeden. „Arbeid zal in de toekomst iets anders zijn dan nu", zei mejuffrouw Klompé, en ook het „loon naar ar beid" zal een ander begrip worden. Het zal niet alleen meer gaan om het welvaarspeil, om het woon- en werkklimaat, maar, vooral bij het besteden van de toenemende vrije tijd, om de eigen vrije ontplooiing van de mens. Er zijn maatschappe lijke en culturele voorzieningen no dig om de maatschappij van morgen goed te laten functioneren. Overheid en particuliere organisaties, waaron der in het bijzonder de kerken, die men in het verleden wel een isole ment heeft verweten, hebben hier een taak", aldus de minister. „Er ontstaat een spanningsveld", betoogde zij, „want naarmate de praktische invloed van het individu o-p de gebeurtenissen kleiner wordt, wordt zijn roep op invloed op dat gebeuren groter. Hoe krijgt de burger greep op een ongrijpbare ontwikkeling?", vroeg zij zich af. „Door een open informatie over het waarom van de gebeurtenissen en door inspraak bij het stofferen en vorm geven van zijn eigen leefge meenschap", zo antwoordde zij. „Op het grondvlak van de samenleving moeten structuren worden gescha pen, die het mogelijk maken dat het individu niet besluit tot aanpassing en berusting, maar tot dynamische deelname". Mejuffrouw Klompé dacht in dit verband aan de vorming van organen van advies en overleg op provinciaal, regionaal en gemeen telijk nive'au, die bij de voorberei ding van het welzijnsbeleid worden betrokken. „De fiim „In de ban van het gebeuren", zo had tevoren dominee H. M. Strating namens het interker kelijk Deltaberaad gezegd, „wil een discussie over de mens in Zuidwest- Nederland op gang brengen. Het is een eerste stap", zei hij, „een bij drage tot bezinning door de kerken, niet meer en niet minder". De film „In de ban van het gebeuren", die gisteren zijn première beleefde, geeft in opzettelijk wazig gehouden beelden, die bijna alle met de tele lens zijn opgenomen, een bijna mys tieke indruk van Zeeland „door ne velen overbogen" waarin brutaal en wezensvreemd de techniek, zowel ten dienste van de landbouw als van de industrie, een soort nieuwe schepping teweegbrengt. De film is niet van commentaar voorzien, maar wil slechts tonen hoe weerloos en onmachtig de mens in de Delta de technische revolutie door zijn land ziet rollen. Het is zonder enige twij fel een artistiek hoog te waarderen produkt geworden, vele malen sug gestiever dan de officiële voorlich tingsfilm over Zeeland die enkele jaren geleden in opdracht van het provinciaal bestuur is gemaakt, en waaruit het thema dat Bijker zo heeft aangesproken, en dat hem naar hij vertelde innerlijk heeft veranderd, is weggelaten. Na verto ning van de film gaven enkele pro minente aanwezigen hun sDontane reacties: De heer W. A. Fibbe, voorzitter van Rijnmond: „Prachtige opnamen, maar ik heb elke blijheid gemist. Je krijgt de indruk: de mens waarover het hier gaat, hoewel je hem nauwe lijks ziet, is uit het lood geslagen". Prof. dr. M. Pouderooyen, voorzitter van het comité Leefbare Delta: „De film toont de triestheid die van de dreiging van ons technisch kunnen uitgaat..De techniek is sneller dan de natuur, en de mens voelt zich meegesleurd, want hij is zelf deel van de natuur. Je voelt machteloos heid bij het zien van die film. Wat is vooruitgang?, vraag je je af en als vanzelf denk je aan de tovenaars leerling die de door hem opgeroepen krachten niet meer kan bezweren, en blij is als tenslotte de grote tovenaar komt om hem uit de nood te halen. Als je echter de ontwikke lingen in de Delta spiegelt aan die in de Rijnmond, dan is er toch optimisme mogelijk". Dr. ir. J. Nij- man, voorzitter van de industrie- groep Midden-Zeeland: „Een aantal wilde gedachten knap gekristalli seerd. Een geslaagde film die naast het groen van de natuur, het grijs van de industrie laat zien". Mevrouw S. Goedman (Project groep Rijn-Schelde Delta): „Waar is de plaats van de mens in dit grau we, vertwijfelde Zeeland? Een „te rug naar de natuur" is onmogelijk. We moeten tot herbezinning en her structurering komen". Dominee J. van Veen (voorzitter van de Raad van Advies „Overheid en Samenle ving" van de Ned. herv. kerk): „De film werpt de vraag op: hoe kan de mens deel krijgen aan de ontwikke lingen? Hoe kan hij stuwen, in plaats van zich te moeten aanpas sen? Er is een integraal welzijnsbe leid in Nederland nodig waarvan de welvaartsontwikkeling slechts een pijler moet zijn". Alzo: genoeg stof voor een discus sie, waartoe men na een herhaalde vertoning van de film dan ook opge wekt overging. Het is de bedoeling dat de discussiefilm overal in den lande wordt vertoond. De discussie wordt gesteund door e;en boekje van het interkerkelijk Deltaberaad dat de vertoning van de film begeleidt. BREDA De strijd die Ambone- se ouders en wijkraden tegen hun eigen kinderen en jeugd voeren, wordt met de dag ongelijker. De jonge Zuidmolukkers nemen het niet langer. Ze gaan de straat op om daar hun woede op alles wat gezag en autoriteit is af te koelen. „Wassenaar" was niet zo maar een laatste opleving voor het definitie ve einde. Sedert de 31e augustus is er iets in hen losgebroken. Gezagsgetrouwe ouders slaan hun eigen kinderen met een zekere ver bijstering gade. Hun zonen en doch ters zijn radicaal geworden, militant zo nu en dan. De Ambonese jongeren komen steeds veelvuldiger met de politie in conflict. Voor een groep die zich voor een „vrij-Ambon-anno-1970" wil inzetten, heeft een sussend po- litiewoord dezelfde betekenis als het sissen van een slang. Een opge heven wapenstok wordt met een gebalde vuist beantwoord. Een waarschuwingsschot blijkt zelfs een startsein voor een massale aanval te kunnen zijn. Zie Leerdam. Twintig jaar beleid inzake de Zuid-Molukken, dat aan twee kan ten faalde, schiet je niet weg. Na zoveel tijd en zoveel losgewoelde emoties is dat al te onnozel gedacht. De trouwhartige oud-KNIL-Am- bonezen hebben in een Zuidmolukse editie van de Fabeltjeskrant te lang de Staatscourant van hun vrije en onafhankelijke Republiek der Zuid- Molukken gezien. De Nederlandse autoriteiten leverden daarbij al te gaarne zoethoudende kopij. Ambo nese ouders lazen met veel over tuiging uit die krant hun kinderen voor. Is het dan vreemd dat Am bonese jongeren een sprookje, een mythe, zijn gaan maken van „hun" republiek ergens in de gordel van smaragd, die ze alleen maar in de schoolatlas hebben gezien? Onbe kend dat in dit geval alleen maar bemind maakt. Hun ouders wilden dat zij in kampen, woonoorden of hooguit in woonwijken maar altijd in een getto zouden wonen. De kinde ren moesten in de geest van het eigen verre vaderland worden op gevoed. De opeenvolgende Neder landse regeringen stimuleerden aan de ene kant die sprookjes met élan en deden aan de andere kant aller lei raadselachtige pogingen tot zo genaamde integratie. Wie vindt de fout? Zuidmolukkers 20 jaar lang ook in 1970 nog in kampen laten wonen, maar wel speciale ambtenaren aanstellen die er voor moeten zorgen dat het Ambonese volk één geheel wordt met het Ne derlandse. Ook na „Wassenaar" zijn de Nederlandse en Zuidmolukse autoriteiten niet alleen letterlijk, maar evenzeer figuurlijk twee ta len blijven spreken. In afwachting van de dag dat de schone toekomst werkelijkheid zou worden gingen de Ambonezen hier naar school. Ze leven in twee werelden. Enerzijds modern wes ters, anderzijds in streng gelovig volksstammenverband. Hun senti menten en temperament werden bijzonder zwaar op de proef gesteld. Onze Nederlandse samenleving liet dat moesten de ouders langza merhand wel opbiechten zich erg weinig gelegen liggen aan haar be loften. En al zou er dan nooit eerder iets naar buiten opgemerkt zijn, in 1966 had de Nederlandse regering zich toch wel gewaarschuwd moeten voelen. In dat jaar werd de grote voorvechter „vader des vader lands" van een vrij Ambon, mr. dr. Soemoekil, door het Indonesi sche generaalsbewind geëxecuteerd. Jonge Ambonezen probeerden toen de Indonesische ambassade in Den Haag in brand te steken. Sedertdien is van de afwachtende verdraag zaamheid alleen nog maar schijn overgebleven. De ouderen hebben de schijn nog enige jaren overeind kunnen houden, buiten de kampen en woonoorden wel te verstaan. De jeugdige Ambonezen reali seerden zich plotseling ten volle de positie van hun volk, waar de stam en familiegeest nog optimaal func tioneert. Het was in dit verband te begrijpen dat de jongeren zich niet tegen him ouders keerden, maar dat ze hen wel met andere ogen gingen bekijken. Overal in de wereld braken jon ge mensen met traditionele waar den. Scholieren en studenten radi caliseerden. Voor de Ambonezen groeide in Amerika een groot voor beeld. De jeugd in de negergetto's die het niet langer namBlack Po wer. De vergooide Ambonese jon geren grepen Black Power aan om hun levensprobleem duidelijk te maken. De traditionele rode haarband (bloedband) en de even historische vechtpet werden aangevuld met de nieuwe, jonge gebalde vuist van 'n onderdrukte minderheid. De Zuid molukse jongeren zijn verbitterd over het volslagen falend beleid van de Nederlandse regering, maar evenzeer over dat van hun ouders en hun voormannen. Kalmerende gesprekken binnen de families en de stammen lopen vaker uit op ruzies de laatste tijd. Wijk- en kampraden verliezen de greep op de jongeren die zich achter de meest radicale voormannen scha ren en maar al te graag bereid zijn de zaak met geweld onder de aan dacht van de Nederlandse en Indo nesische regering, de Verenigde Na ties en iedereen te brengen. De jeugd heeft vragen gesteld en kreeg niet het verwachte antwoord. Fabeltjes blijken geen fabeltjes te kunnen blijven en dat irriteert hen. Maar er is ook niemand die hen 'probeert weg te leiden uit het land der mythen. Ook na Wasse naar heeft bijna niemand zich ver der het lot van de Zuidmolukkers aangetrokken. Laat maar doormod deren, schijnt het parool te zijn. Als ze lastig, baldadig of erger worden, leg ze dan het stilzwijgen op. Maar er zal een volgende escalatie ko men. En waar moet die eindigen als waarschuwingsschoten niet meer helpen en de eerste gerichte schoten al in de benen zitten? Onmiddellijk contact tussen Ne derland en de Zuidmolukers. Het zal hard, maar hopelijk eindelijk ook eens eerlijk worden, met een aanbod van daadwerkelijke hulp. De Nederlandse regering heeft aan gekondigd hard te zullen optreden tegen minderheden die de hun ge boden vrijheid misbruiken. Als ze dan nu ook het alternatief, een flink optreden vóór een minderheid die de haar geboden vrijheid niet heeft kunnen gebruiken, gaat navolgen, zullen de Ambonezen eindelijk werkelijk geholpen worden. Een sta-of-ik-schiet-politiek zal hier tot een catastrofe worden. PIM GAANDERSE (ADVERTENTIE) De Mini. Kleine felle kameraad van grotestedelingen. Wist u dat er alleen al in Rome 50.000 rond Hitsen? Bij de prijs inbegrepen: de technische know-how, die British Ley- iand in al z'n auto's-stopt- van Jaguar tot Rover, vanTriumph tot MG. British Leyland Nederland. Gouda |^j Austin-Jaguar-Tiiumph-Leyland-MG-Morris-Rover (Van onze parlementaire redactie) ZIERIKZEE. Spontane acties uit de bevolking en protestdemonstra ties kunnen een nuttig effect hebben en soms wei degelijk van invloed zijn op de meningsvorming van de instanties die beslissen. Maar, zo vindt minister dr. Marga Klompé (crm), om blijvende invloed uit te kunnen oefenen is het noodzakelijk goede overlegstructuren te creëren. De minister zei dit in Zierikzee. Daar startte de voorlichtings- en discussiecampagne over de toekomst van het deltagebied, georganiseerd door de drie grote kerkgenootschap pen in het gebied. Minister Klompé hield er een inleiding over inspraak. „Ik weet dat er in ons land een groeiende tegenzin bestaat tegen de zekere mate van overorganisatie die onze samenleving kent, en die eer der toeneemt dan afneemt, hetgeen de doorzichtigheid van de samenle ving niet ten goede komt. Toch ben ik ervan overtuigd dat zonder over legstructuren van de doorwerking van de spontane inspraak niets te recht komt", zo zei mej. Klompé. Juist om de inspraak effect te geven en te kanaliseren is het mi nisterie van crm met het plan geko men tot plaatselijke, regionale of provinciale raden voor overleg en advies op gebied van sport, jeugd, recreatie, cultuur, maatschappelijke dienstverlening enz. Dit plan is neergelegd in het „memorandum wetgeving maatschappelijk en cultu reel welzijn", dat de regering ter discussie heeft voorgelegd aan aller lei particuliere en overheidsinstan ties. Het ontstaan van allerlei actie- en bezinningsgroepen toont volgens mej. Kompé aan dat men geen ge noegen neemt met het voor de hand liggende „aanpassen en berusten". Men houdt zich actief bezig met toekomstige ontwikkelingen, niet al leen op maatschappelijk, maar ook op sociaal-economisch terrein. Het deltagebied en de actie van de drie kerkgenootschappen daar is hier een voorbeeld van, aldus dr. Klompé. Zij constateerde een ernstig spannings veld tussen de vele grote ontplooi ingsmogelijkheden van de individu ele burger en de minieme kans om op de revolutionaire technisch-eco- nomische ontwikkeling invloed uit te oefenen. Deze ontwikkeling vol trekt zich bijna automatisch, in ie der geval zonder dat voor ieder vaststaat wie daarover de beslissin gen neemt, en hoe. De behoefte om hierop invloed uit te oefenen neemt echter juist toe, stelde de bewinds vrouw. „Wij moeten erkennen dat we de paradox van de noodzaak om greep te krijgen op een ongrijpbare ont wikkeling wel kunnen signaleren, maar op dit moment zeker nog niet bevredigend kunnen oplossen", al dus dr. Klompé. (Van een onzer verslaggevers) GOES Tengevolge van een on geluk op de Zomerweg in Kloetinge is de tienjarige Jan-Cees K. uit Kloe tinge levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis Bergzicht opgenomen. (Van onze biljartmedewerker) LAMSWAARDE Zaterdag 3, zondag 4, zaterdag 10 en zondag 11 oktober wordt de finale gespeeld van het kampioenschap vijfde klas libre district Zeeuwsch-Vlaanderen van de KNBB. Voor deze finale, die wordt ge speeld in café Heyens te Lamswaar- de, en georganiseerd door biljartver eniging Ons Vermaak plaatsen zich via de voorwedstrijden: J. van Ta- tenhove, L. Broekhoven, L. de Blaay, M. de Graaf, C. Dieleman, allen uit Hoek, A. van Kerkvoort en P. Willemsen, beiden uit Zaamslag, en P. van Bergen uit Sas van Gent. De jongen reed van zijn woonplaats naar school in Goes, toen hij twee in dezelfde richting fietsende jongens passeerde. Op dat moment moet hij de een uit de andere richting nade rende bestelauto bestuurd door W.H. uit Yerseke hebben zien aankomen. Hij remde en kwam als gevolg daarvan dwars op de weg te staan. Hoewel de bestelauto uit alle macht remde, was een aanrijding niet meer te voorkomen. De jongen werd eniige meters door de auto meegesleurd en kwam in een sloot terecht. Voor zijn leven wordt gevreesd. De politie verzoekt de twee jon gens (die na het ongeluk nog even hebben gestopt), zich op het politie bureau te melden voor inlichtingen. VEGHEL Alle getuigen van Jehova uit Noord-Brabant zijn van vrijdag tot zondag in het Gemeen schapshuis Blauwe Kei in Veghel bij elkaar geweest voor hun half jaarlijkse vergadering. Het opbou wen van een christelijk geweten was het centrale thema op vrijdag. Zaterdag werd gesproken over het onderwijs binnen de gezinskring en op zondag hielden de getuigen een doopplechtigheid. (ADVERTENTIE) Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant? Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant, b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil HBKtfHbij te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen u graag volledig informeren. edelsteenkundige f.gja. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 rotter dam

de Stem | 1970 | | pagina 3