erkaiit IN MIDDELLANDSE ZEE Nixon: VS bereid zesde vloot te versterken «SSi LOODS GEZONKEN SCHIP NIET GEVONDEN Nieuwe mode bevordert huisvlijt Dertien doden in verkeer Veranderlijk Bosbranden Honderd Abrahammen in Oosterhout Kinderbijslag VANDAAG "itoonstellingen Hoogwater Na oproer Enkele gijzelaars uit gevangenissen in New York bevrijd IERLAND Twee gewonden STEEKPARTIJ IN SCHIJF Herdenking Vloeiweide LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEËN STENCILWERK &1. van S^intfjer VS: behoefte aan Griekse havens Da jan hoopt op verlenging van bestand Pro-Vietnam- demonstratie Films MAANDAG 5 OKTOBER 1970 20 uur: Cassidy and the Sundance j- ipgebouw, 19 uur: mijn lied. BURG jur: verraad, 18 j. RG uur: ik dood en kom terug, 18 j, ZEN uur: vago 14 j. GEN ara 20 uur: Cassidy and the Sundance i- ÏPEN endez-vous hotel van Sankt 3 j- La Horse 18 j. De lummels van de eerste Free Grass 18 j. sades: Vier tegenover de lief. e: Commando van de dood. Woodstock. i: Paniek in het wasmuseum Het geheim van de apen- 18 j. Een man paard genoemd De zeven huurlingen. Century: The 10 th. Victim, me: Thérèse en Isabella, 18 j. Ie: De beeltenis 14 j. .nne der 10.000 dagen. •y: De commando's 18 j. ic: De clan der Sicilianen Love 18 j. De zang van de rode robijn LAAS Jane Eyre 14 j. De leeuw in de zomer 18 j. Baron Vapier 18 j. De abdis van Monza 18 j. ieel - Muziek Dans >AM theater 20 uur: ch en Perlemoer in textiel" iet toneelgezelschap van Jo- aart. ïskerk, 20.15 uur: oncert door Ewald Kooi rganist te Amsterdam. Schouwburg, 20.15 uur: ,Hair". RPEN iled. Schouwburg 20 uur: bod: Steel wat minder" van Fo Opera, 20 uur: ation du monde. Schietingen eren 14 uur. raert-Nijs 15 uur CHT <B.) lom (B.), 15 uur. Diversen ershof, 20 uur: Bal. osterom: Dansen, van Engeland: in Waterschoot. CHT loom (B) Kermisbal. oor deze rubriek tel. 01180— f Postbus 116 in Middelburg. andel Van GeytExpositie kind in de Kunst" (t.m. 29 Werkd. 912 en 13—18 uur. ;esloten DRPE e Troutzaerte: Expositie van van Pirn Olivier en Ferry r (t.m. 11 okt.). Di. t.m. zat -20 uur Zon. van 1418 uur. sloten. SEE ntemuseum: Expositie ismodellen, aardewerk, por- (t.m 30 okt.). Ma. t.m. zat. en 13.3016.30 uur. In, dindag 6 oktober: Bergen 8.48 en 19.06; Hansweert 18.11; Made-Drimmelen. 9.25 Terneuzen 5.19 en 17 42; ;n 4.52 en 17.13; Wemeldinge 18.56. er wordt geeist. De her Van neende dat hier 'n duidelijke >r de vakbonden ligt. Voorts lij voor praktische inspraak besturen van de beschutte atsen, ondanks het feit dat, heer Dingemanse opmerkte, avo-functionari zitting in >e heer Van Schaik wilde sen gehandicapte zien. Ook nmodatie, Iaat volgens de nog veel te wensen over. arverslagen van de secreta- heer J de Bakker uit Ter en van de penningmeesteres- :ffrouw M. de Rijk uit Hulst goedgekeurd Een langdurig vie] mejuffrouw De Rijk daar zij met de contributie eden en f 80,- donaties moet ien, ondanks het feit dat er leden cursussen, verdie* en, vakantiereizen enz. georganiseerd. (Van onze redactie binnenland) BRF.DA Minstens dertien men sen zijn dit weekeinde bij verkeers ongevallen om het leven gekomen. In Amsterdam-noord slipte een auto en kwam daardoor op de verkeerde rijbaan. Hier volgde een botsing die aan twee inzittenden van de aangere den wagen het leven kostte. Ook de bestuurder van de geslipte wagen overleed aan zijn verwondingen. In Weert slipte eveneens een wagen. Bij de daarop volgende botsing kwamen twee personen uit een van de andere richting naderende wagen om het le ven. Vier personen werden zeer zwaar gewond. Verder verloren twee bromfietsers het leven in het verkeer. In Rotter dam raakte een auto na een inhaal manoeuvre te water. De bestuurder verdronk. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Door gebruik te maken van traangas en de gummi knuppel is de politie van New York er zondagochtend in geslaagd drie personen te bevrijden die door de op roerige gevangenen van Kings Coun ty als gijzelaars werden vastgehou den. De drie gijzelaars waren onge deerd. In totaal worden nu nog 24 perso nen in verschillende gevangenissen als gijzelaars vastgehouden. In vier gevangenissen in New York zijn de gedetineerden in opstand ge komen, namelijk in de stadsgevange nis van Kew Gardens, in de twee hui zen van bewaring Queens County en Kings County en in het in Manhattan gelegen gevang dat bekend staat on der de naam „The Tombs". Om hun eisen kracht bij te zetten hebben zij voor het meren,deels bewakers als gij zelaars gevangen genomen. Die eisen komen voornamelijk neer op betere levensomstandigheden en een mens waardiger behandeling. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door het KNMI Veranderlijk met van tijd tot tijd enkele bui en en tempera turen overdag iets beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor dinsdag Aantal uren zon 16. Min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max temp. van 0 tot 3 graden onder normaal. Kans een £roge periode van minstens tz uur: 20 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag Aantal uren zon 1—6 Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge S- van hastens 12 uur: 20 pro- mo i ,„ns bP een geheel droog et maal 40 procent. (Van onze redactie buitenland) LIMERICK President Nixon van de VS heeft gister avond in het Ierse plaatsje Limerick verklaard bereid te zijn de Amerikaanse zesde vloot te versterken, als de Amerikaanse „positie van gewicht in het gebied door an dere mogendheden" zou worden aangetast. Nixon was tijdens zijn reis door Europa ervan overtuigd ge raakt dat het van essentieel belang is dat de VS „blijven vol doen aan hun verplichtingen in het Middellandse Zee-gebied". Nixon zei gisteravond aan het einde van zijn reis dat de zesde vloot on misbaar is voor de Amerikaanse ver antwoordelijkheid in de Middellandse Zee. Hij zei zijn reis te hebben onder nomen om de vrede te versterken in het licht van de stabiliteit in het Mid den-Oosten. De bedreiging van de vrede in het Midden-Oosten is volgens hem geen conventionele zoals een bepaald land zou doen in een openlijke actie tegen een ander land. De Amerikaanse president zei dat, zoals de zaken nu staan, er geen spra ke van is dat de VS hun aandeel in de Navo zullen beperken. Een dergelijke beperking kan slechts geschieden op basis van een multilaterale beperking, zei hij. Tijdens zijn reis naar Europa is hij tot de conclusie gekomen dat alle leiders die hij heeft gesproken, ook maarschalk Tito, het Amerikaanse vredesinitiatief in het Midden-Oosten van harte steunen. Verlenging van het bestand aan het Suezkanaal na 6 november is volgens hem heel goed mogelijk, de vooruitzichten van de onderhandelingen zijn momenteel echter niet zo goed. Het plan voor een reis naar Europa, het Midden- Oosten en het Middellandse-Zeege- bied ontstond nadat er irrationele elementen waren opgetreden die tot een conflict tussen de grote mogend heden hadden kunnen leiden. Dit ge vaar zal de komende maanden nog blijven bestaan, aldus Nixon. Over Spanje zei de Amerikaanse president dat dit land op economisch gebied bezig is zich in de eerste rijen in Europa te scharen. „Het uur is na bij waarop het economische en poli tieke isolement van dit land zal wor den beëindigd", aldus Nixon. Zuid-Slavië denkt anders over het Midden- en Verre Oosten, maar zo wel Washington als Belgrado willen een wereldconflict, waarvan de niet gebonden landen de eerste slachtof fers zouden worden, vermijden. Nixon was zaterdag na een bezoek van vijf uur aan Engeland in Ierland aangekomen. Op het buitenverblijf van de Britse premier Heath hadden de twee regeringsleiders bijna drie uur lang bepaalde internationaal-be- (Vervolg van pagina 1) De streek van Tanneron is het ergst getroffen. Daar brak de brand zaterdagmiddag om 13 uur uit en verspreidde zich met een nauwelijks te geloven snelheid. De mistral woei zo hard dat het onmogelijk was naar Tanneron versterkingen te stu ren. Men moest er zelfs van afzien watervliegtuigen met grote hoeveel heden bluswater aan boord in te schakelen omdat het voor de vlieg tuigen veel te gevaarlijk was ge worden op zee te landen en te ver trekken. Het vuur breidde zich uit in de richting van de zee en bereikte de eerste huizen aan de rand van Pegomas, Auribeau en Mandelieu op een paar kilometer afstand van Can nes, waar vijftien alleenstaande vil la's in vlammen opgingen. De com mandant van de politie in Cannes moest een oude vrouw met grof ge weld uit haar brandende villa ver wijderen. Zij wilde niet vertrekken zonder haar hond en haar kat in veiligheid te hebben gebracht. In Mandelieu brak 'n begin van paniek onder de bevolking uit. Een vrouw kreeg het zo kwaad dat zij een hart verlamming kreeg en op slag dood bleef Vijftig patiënten in een rusthuis, merendeels invaliden of geestelijk gestoorden, moesten in de grootst mogelijke haast naar buiten worden gebracht. Hun enige redding was de rivier Siagne waar zij door heen moesten waden. Sommigen stonden tot aan het middel in het vater. ondersteund door de groot ten en de sterksten, die hen met 'eweld moesten meetrekken naar de andere kant van de rivier om aan de achtervolgende vlammenzee te ont komen. Bij de verlaten huizen zagen de bewoners op een afstand al hun meubelen en eigendommen verbran den. De hitte is zo groot geweest dat verscheidene mensen zich moes ten laten behandelen wegens aange paste ogen. Langs de autoroute Es- terel-kust zijn 50 kleine bungalows voor toeristen vernield Boven Este- -e) hing een rookpluim die volgens vliegeniers een hoogte bereikte van 1000 meter. Zondagavond achtte men het grootste gevaar geweken maar de vooruitzichten wat de mistral be treft zijn zeer slecht. langrijke problemen besproken. Er zou overeengekomen zijn via diplo matieke kanalen besprekingen te voeren over de Russische dreiging in de Indische Oceaan. In Ierland had Nixon een gesprek met hoge adviseurs over Indo-China. Hij was van mening dat er weinig kans is op een spoedig doorbreken van de impasse waarin de Parijse vre desbesprekingen verkeren. Functionarissen van het Witte Huis zeiden na de conferentie dat Nixon geen reden heeft optimistisch te zijn over een spoedige beëindiging van de oorlog door onderhandelingen. De bespreking is gehouden in een landhuis bij Limerick in de Ierse re publiek. Behalve Nixon namen er aan deel David Bruce, hoofd van de on derhandelingsdelegatie in Parijs, zijn plaatsvervanger Philip Habib, de mi nister van buitenlandse zaken Rogers en de adviseur in veiligheidszaken Kissinger. Een vrolijke president Nixon, sa men met de burgemeester van het Ierse Limerick, kort na de aan komst van Nixon op het vliegveld DE Vrije Democraten (FDP) van de Westduitee deelstaat Sleeswijk-Hoh stein hebben zich in Kiel meit 103 te gen 89 stemmen bij drie onthoudin gen uitgesproken voor een coalitie met de Sociaal-Demooraten (SPD) bij de landd'agveiikiezmgen van 25 april volgend jaar. OP drie na zijn zaterdag alle 72 be schuldigden in een van de grootste Maffia-processen in Italië na de twee de wereldoorlog op vrije voeten ge komen. DE V.S. en Frankrijk gaan samen werken bij het onderzoek vain die atmosfeer. ZUID-VIETNAM heeft de piaster voor bepaalde groepen gedevalueerd en salarisverhogingen voor militairen en ambtenaren aangekondigd die on middellijk zullen ingaan. HET café-restaurant annex danszaal De Driesprong in Bergeyk (N.-B.) is geheel uitgebrand. SALVADOR Allende, vorige maand winnaar van de presidentsverkiezin gen in Chili, heeft verklaard akkoord te gaan met de eis van de christen democraten, die bepaalde garanties voor democratische vrijheden in de grondwet vastgelegd wilden zien. Ai- lende is nu verzekerd van voldoende steun wanneer het congres op 24 ok tober moet beslissen wie staatshoofd wordt. (N Brazilië zijn zestien politieman nen beschuldigd van moo«J als leden van het zogenaamde Eskader des doods, dot verdachten van misdrijven tegen wie geen bewijzen waren dood- DE Braziliaanse consul Aloysio Dias Gomide, die ruim twee maanden ge leden door de Tupamaros-guerrilla's werd ontvoerd, zal zeer binnenkort worden vrijgelaten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIJF Bij een vechtpartij za terdagavond omstreeks kwart over elf in de Antoniusstraat in Schijf zijn twee jeugdige inwoners van die plaats licht gewond geraakt door mes steken. 's Nachts lichtte de rijkspoli tie in Sprundel de 17-jarige A. V. en de 19-jarige P. E. ais daders van hun bed. Zij hebben de steekpartij bij de politie bekend. De ruzie ontstond in een café en ging vermoedelijk om een paar meis jes. Er bij betrokken waren een paar jongeren uit Sprundel die de dans avond in het café bezocht hadden. Buiten werd na enig heen en weer gescheld massaal gevochten. G. G. (18) liep daarbij een steek in zijn rug op. Hij stelde zich onder dokters behandeling, werd verbonden, maar moest zondagmorgen toch naar het Franciscusziekenhuis in Roosendaal. M. S (19) kreeg een steek in een arm. Hij werd in het Roosendaalse ziekenhuis behandeld en kon daarna naar huis. (Van onze correspondent) CADZAND De Belgische loods Servarxt uit Verviers (60) van het vrijdag vergane Belgische tankschip Rene-7 is nog steeds niet gevonden. Aangenomen wordt dat de man in de golven is omgekomen. Twee tanks van het schip liggen nu nog op het strand te Cadzand. Experts hebben de tanks ontgast. Vier andere tanks bevinden zich nog in het gezonken vaartuig. Geruchten als zou de technisch di recteur van Derca uit Antwerpen De Ridder, kapitein C. Jerome van de Rene-7 zonder meer opdracht hebben gegeven Zeebrugge te verlaten en naar Vlissingen uit te varen, worden door de politie te water uit Terneu zen naar het land der fabeltjes ver wezen. In Zeebrugge moest de loods aan boord komen omdat deze in het bezit was van de benodigde certifi caten om over de Noordzee te varen. De loods was namelijk kapitein van de groothandelsvaart. De kapitein van de Rene-7 is alleen in het bezit van binnenvaartcertificaten en als zodanig niet gemachtigd op zee te varen. In de haven van Zeebrugge heeft de waterschout van Zeebrugge de kapitein, de loods en de eigenaar nog wel even zitten te praten over wat er te doen viel. Er stond toen windkracht vijf zuidwest, en de loods meende dat er geen enkel gevaar aanwezig was. De eigenaar was hier echter niet zo ge rust op. Hij zou de loods, nadat deze de Rene-7 te Vlisisngen had binnen geloodst ophalen in Vlissingen om met hem een weekend door te bren gen in zijn zomerverblijf te Knokke. Toen echter na het uitvaren van het binnenvaartuig de windkracht aan wakkerde tot negen, werd de heer De Ridder bijzonder bezorgd over de gang van zaken en heeft vanaf de kust de ontwikkelingen gevolgd. Hij zelf had er op gerekend dat men naar Zeebrugge zou terugkeren. Toen hij te Cadzand in het hotel De Blan ke Top arriveerde zag hij dat het schip met de kop richting Zeebrugge was gedraaid en zich in zinkende toe stand bevond. „Met de wetenschap dat zich aan boord zes personen be vonden is het voor mij een verschrik kelijke ervaring geweest", aldus de heer De Ridder, „en ik heb dan ook alles gedaan wat in mijn vermogen lag om de mensen te redden. Dat er desondanks twee om het leven zijn gekomen is geenszins aan een order van mij te wijten." (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Deelname aan de traditionele Abra hamdag in Oosterhout, schijnt voor vijftigers uit alle windstre ken steeds aantrekkelijker te worden. Dit jaar kon organisator Leo Wellens ongeveer 100 men sen begroeten en dat betekende tweemaal zoveel Abrahammen bijeen als vorig jaar. Helaas was het weer zaterdag niet best. Voor het eerst tijdens de Abrahamdag in Oosterhout regende het, maar dat mocht de pret niet drukken. Toen de Abrahammen 's mid dags klaar stonden om achter de muziekvereniging De Harmonie van de Markt naar de Kanonnier te trekken, gingen de hemelslui zen open en alle Abrahammen vluchtten samen met de leden van de muziekvereniging café restaurant Central op de Ooster- houtse Markt binnen. Het werd hier een dol feest. De harmonie trad nu maar binnen op en de Abrahammen lieten zich niet on betuigd. Ze waren zaterdagochtend op het gemeentehuis in Oosterhout ontvangen door het door omstan digheden sterk gehavende col lege van burgemeester en wet houders. Burgemeester mr. A. Eikhuizen van Oosterhout ver welkomde de gasten. In zijn speech had hij het voornamelijk over menselijkheid en verdraag zaamheid. In dit verband zei hij opbouwende kritiek toe te jui chen en het nut van afbrekende kritiek niet in te zien. In ver band met het slechte weer kon het gebruikelijke waterfietsen op Surae niet doorgaan. Met een feestdiner werd 's avonds Abra hamdag 1970 besloten. Een feest dag, die volgens Leo Wellens, on danks de regen toch nog geslaagd Op de foto: De Abrahammen op hun tocht door Oosterhout. DEN HAAG (ANP) Dit jaar voor het eerst komt op de aanvraagformu lieren voor kinderbijslag een vraag voor omtrent de dienstbetrekking van de echtgenote. Deze vraag is opgeno men met het oogmerk „sluimerende" rechten op die bijslag tot gelding te doen brengen. Gedacht is o.m. aan zelfstandigen wier echtgenote m dienstbetrekking werkzaam is of aan werknemers, die niet over alle dagen van een kwar taal aanspraak op kinderbijslag kun nen maken. (ADVERTENTIE) TIJDENS de demonstraties bij de begrafenis van president Nasser zijn in Cairo en in andere Egyptische ste den in totaal 48 mensen overleden, veelal doordat zij in de massa stikten of onder de voet werden gelopen. (Van een onzer verslaggevers BREDA Ongeveer zestig nabe sitaandien en familieleden van de ge vallenen van de Vloeiweide hebben gisterochtend deelgenomen aan een stille tocht naar het monument op de Vloeiweide. De korte plechtigheid droeg een uiterst sober karakter. Het PTT-Mannenkoor zong er enkele lie deren, waarna de namen van de ge sneuvelden werden voorgelezen en bloemen werden gelegd Met het zingen van het Wilhelmus en het hij sen van de Nederlandse vlag werd de (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De midi- en maximode bevordert de huisvlijt in de Nederlandse gezinnen in aanzien lijke mate. De Margriet-patronen- dienst in Amsterdam constateert in vergelijking met vorig jaar een stij ging in de vraag van 25 procent; de breigids met de winterpatronen was binnen enkele weken uitverkocht: een unicum voor Margriet. Een zelfde stijging in de vraag naar patronen is te zien bij de wol firma Drie Suisses in Tilburg. Zeer populair zijn hier de midi-spencers. Veel gevraagd worden ook omwer kingen van mini-patronen naar de midi- of max-lengte. De Drie Suisses is van plan binnenkort een speciale midi- en maxigids uit te geven. Vol gens een woordvoerdster van de wol firma gaan de dames uit economische motieven hun kleding zelf maken. Het is te duur een compleet nieuwe garderobe samen te stellen uit kant en klaar gekochte kleren. De hoofdverkoopster van de stof fenzaak Eijkens in Breda is het hier mee eens. Niet alleen verkoopt zij meer stof per japon, maar ook veel meer verschillende soorten stof, be stemd voor diverse japonnen. Over de gehele linie dus een stij ging in de vraag: zowel wat betreft confectiekleding als patronen en stof fen om zelf te maken. En dan de, laten we zeggen, bij- produkten van de nieuwe mode: de schoenen en laarzen. De inkoopleid ster van de Bata in Best vertelde ons dat vooral de suède rijglaars; es boven verwachting goed verkocht worden. De prijs hiervan schommelt zo om de vijftig gulden. Er wordt vee] meer geld dan in de mini-tijd aan schoeisel besteed. „Maar ja, het past nu een maal in het modebeeld", verklaarde de inkoopleidster. VOOR UW en snellere service Halen en brengen wanneer U wenst Breda Waalwijk Wilhelminastr. 30 Grotestr. 323 01600-32950 04160-2757 Minister van defensie Meivin Laird voerde dit weekeinde besprekingen met de Griekse machthebbers over het opheffen van de boycot voor de verkoop van zware wapens. WASHINGTON (RTR) De be hoefte aan havens voor de Ameri kaanse zesde vloot in het oosten van de Middellandse Zee is een van de redenen geweest voor het beëindigen van het embargo op zware wapens te gen Griekenland, zo is zondag offi cieel in Washington bekendgemaakt. Gezegd wordt dat het gebruik van Turkse havens is beperkt door beto gingen van militante studenten tegen de V.S. Amerika heeft in 1968, 1969 en 1970 nog voor 135 miljoen dollar aan licht militair materieel aan Griekenland geleverd. TEL AVIV (RTR) Ds Israëli sche minister van Defensi, Dajan, heeft de hoop uitgesproken, dat het bestand aan het Suezkanaal zal wor den verlengd tot na de aanvankelijk bepaalde periode van negentig da gen. Hij zei, dat Israël het bestand moet gebruiken bij de poging om te komen tot een vreedzame regeling. In een radio-vraaggesprek zei hij voorts, dat Israël thans militair ster ker is dan de omringende Arabische landen. De Sovjet-Unie en Egypte zullen hun bilaterale betrekkingen blijven ontwikkelen in de geest van presi dent Nasser. Dit staat in een com muniqué dat in Moskou is gepubli ceerd na de terugkeer van premier Kosygin van zijn besprekingen in Cairo na de begrafenis van president Nasser De twee landen zullen ge zamenlijk en gecoördineerd zich blijven inspannen voor een regeling van het conflict in het Midden-Oos ten en andere belangrijke interna tionale kwesties. WASHINGTON (RTR) Duizen den rechtse Amerikanen hebben in Washington befoogd voor een „snelle militaire overwinning in Vietnam". Degene die schitterde door afwezig heid was vice-president Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam, die aanvanke lijk zou zijn gekomen, maar zijn reis naar Amerika afgelastte omdat men van officiële zijde vreesde voor scherpe reacties van degenen die te gen de oorlog in Indo-China zijn. Evenmin aanwezig was mevrouw Ky, die de toespraak van haar man zou voorlezen, maar haar vliegtuig keer de uit Parijs terug met motorstoring. Zij zou een volgend toestel hebben kunnen nemen, maar volgens één van de leden uit haar gevolg was ze te vermoeid.

de Stem | 1970 | | pagina 3