OVERHEID BIJ HEARING OVER DIJKVERHOGING IN TERNEUZEN Veiligheid gaat boven het uitzicht Toeristenbedrijf actief in naseizoen I elname nstuiff zeeland Woonellende Turken Oud-Goes herleefde voor ex-slager SCHEEPS- DRAMA Judostrijd m Zeele SCHENKEN rt eggermont iensten Vrij koud WAT MIST U IN DE KEUKEN Deltadienst monteert kabel over Brouwershavensche Gat RECTOR BENOEMD VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 2 3 ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 3 ADVERTENTIE) 3RTE NIEUWSTRAAT 2) :l. 2478-3558, b.g.g. 2209 ATHDLIEKE KERB ure; ÜLV renhemelop- aterdag 19 zondag 1, 8.30, Uregorius de Grote, tel. zaterdag 19 uur. zondag sn 11 oor H Maria Onbevl. Outv., ,182 zondag 9 uur H Barbara, tel 01172- Irdag 19 uur zondag 10 toeristenkerk, zaterdag hdag 10 uur Parochie H Henricus, za- om 19 uur. zondag 7. 10 r Dorpsplein. zaterdag 19, uur I Maria Magd.. tel. 01100- Irdag 19 uur, zondag 9, K h.b-s Fruitlaan: zon- JUI H Bavo. tel 01171-207. uur zondag 9 uur. dijk: H Mcftinus. teL zaterdag 18 30 uur. zon- J 10 30 en 17 uur irt: O L Vr Onbevl Ontv., fö uur zondag 8 uur en 10 1 15 in Kruiningen). ihoek: Sint- Willibrordus, 1264. zaterdag 19 uur. zon- 9 10 en 10 30 uur Jiszand: H Blasius, tel 1106- rdag 19 uur. zondag 7-30, 9 liur. laat: H Eligius, zaterdag 19 jag 7 30 en 10 uur. B Willibrordus. tel. 01140- irdag 19 uut, zondag 8 30, 17 uur. id: (Molenhoek), zondag at H.H. P hi Lippus en Jaco- 1146-360 zaterdag 19 uur, I en 10 uur idiike. Cultureel Centrum, 10 15 uur kerkdienst voor en iriamme: H Bonifatius, tel. zaterdag 19 uur. zondag 8 luur H Eligius. tel. 01186- 19 uur. zondag 8 en lurg: Par H Petrus en paterdag 19 uur, zondag uur J»: H Eligius, tel 01170- frdag 19 uur. zondag 8.30 Ti tu il e: O L V Hemelv., tel. zondag 8 en 10 uur. West somhiirg: .^t -Martl- zaterdagavond 19 uur, |.15 uur en 17 uur. Gereformeerde Kerk. za- uur en zondag 9 uur. Gent: H Maria Hemelv.. -1661 zaterdag 19 15 uur, R0 9 30 en 11 uur. Jtijke: Dorpsplein, zaterdag ■g 10 uur lat: Hulpkerk, zaterdag 17, 1 uur Et-Jan de Doper, tel. 01178- pdag 19 uur. zondag 8. 10 H Ant v Padua, tel. zaterdag 19 uur. zondag 110 45 uur |en H Willibrordus. tel. Binnenstad zaterdag 19 jag 1 30 en 11 45 uur. kerk zat 1915 uur, zondag en 17 uur Kruisiterk [zaterdag 19 uur zondag 10 „De verrezen Christus" |hool „De Zeemeeuw"), za- uur- zondag 9, 10 en 11 |;en: Parochiekerk O.L.Vr. |icob zatprdaeavnnd i9 uur ■I ag 10.30. 12 en 19 uur. [alkerk Paauwenburg zater- 19 uur en zondag 11 -Joseohziekenhuis zondag h. Mil. Tehuis: zondag 9.30 pe: H Maria Vis., tel. zaterdag 19 uur. zondag 8 Ike: O L V Tenhemelopne- |l 01176-284. zaterdag 19 [ag 8 39 en 10 30 uur H Anna. zaterdag 19 15 lag 9 uur ltel informatie 01130-1363 jrt) |aat: H Pastoor v Ars. za- uur zondag 10 uur. nen moet worden, tevoren en, voteraad gebracht zal wil het gemeentebestuur kroondomein het beheer en 1 van de openbare weg e Zwijgerlaan overnemen afkoopsom van bijna 3500 Verdere voorstellen: het van een krediet voor ver van het kruispunt Rapen- Jsestraat. medewerking ver- li de lagere school in Terho- pe aanschaf van meubilair ling van de openbare lagere Pauluspolder die al gerui- I door geen enkele leerling Irdl bezocht bi) gebrek aan 1' kinderen Tot voor kort 1 e school niet opgeheven 1 mdai m Hontemsse geen of [nde gelegenheid was tot het ar openhaar lager onder argumenten zijn nu, na niet meer van toepassing- de school met ingang van olgend jaar definitief slui- (Vervolg van pagina 1) Het was gisteren niet geheel dui delijk of de drie opvarenden, die door de helikopter in Brugge zijn afgezet, ook inderdaad door de helikopter uit zee zijn gehaald. Naar verluidt zou de verdronken baby op het strand van Cadzand zijn aangespoeld en door de helikopter zijn opgehaald. Het is niet duidelijk of op dat moment de drie geredden, waaronder de moeder van de baby, zich aan boord van de he likopter bevonden. De rijkspolitie in Oostburg, die om een uur later werd gewaarschuwd, kwam om half twee op het strand, toen het gehele drama al voorbij was. Er is ook een lezing volgens welke de verdronken baby niet is aangespoeld, maar zich bij de geredden bevond. Evenmin duidelijk is hoeveel tanks als levensgevaarlijke spoken aange dreven door het ontsnappende gas op zee hebben rondgewaard. Op een ge geven ogenblik was er sprake van dat een lekgeslagen tank zich in de richting van het vaarwater bewoog. In ieder geval is een lekgeslagen tank aangespoeld op het strand b(j Groede en daarna als een raket weer in zee verdwenen. Aangenomen wordt dat de tank is gezonken. De reddingboot Javazee heeft de tank nog vergeefs gevolgd. Volgens deskundigen zijn de andere niet lekgeslagen tanks gezon ken. Bij het onderzoek dat zal wor den ingesteld, zijn zowel Nederlandse als Belgische instanties betrokken. (Van onze sportredactie) AXEL Sportschool Delta van judoleraar Staf de Mor zal vanavond hi het Belgische plaatsje Zeele uitkomen tegen ploegen van datzelf de Zeele en Berchem. De Zeeuwsch-Vlaamse ploeg be staat uit de volgende judoka's: Lichtgewicht: A. Bouchout, J. van Driessen; Halfmiddengewicht: A. TVattel en F. Lambert; Middenge wicht: H. Sijs en J. Haak; Half- zwaargewicht: R. Markusse en T. Sijs; Zwaargewicht: J. Avot en A. Sey. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: Wisselvallig en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge uiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot •h rrün.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max.- tump.: van 1 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal20 procent. "oor maandag: aantal uren zon: 0 '°t 5; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent kans °P een geheel droog etmaal: 30 pro cent. (Van een onzer verslaggevers) GOES De „Wilhelminabank", die op de hoek van Wijngaardstraat en Westwal een onrustige stand plaats had op een parkeerterrein, is door de Goese firma C. Westdorp in de takels gehesen en verplaatst. Het enorme gevaarte dat door de burgerij van Goes indertijd is neer gezet ter gelegenheid van het 40- jarig ambtsjubileum van koningin Wilhelmina schijnt geen rust gegund -w» te worden, want dit is al de tweede verhuizing. Aanvankelijk stond de bank op de Dam, maar zij moest daar in het begin van de vijftiger jaren wijken voor verkeersvoorzie- ningen. De grote stenen bank staat nu voorlopig naast het kantoor van de AMZ op de Westwal. De bejaar den, die nu al regelmatig de daar reeds aanwezige bankjes bij het plantsoen bevolken, kunnen nu op hun nieuwe grote aanwinst eveneens tot rust komen. (ADVERTENTIE) In een detail van deze wat sprookjesaandoende keuken is met opzet iets weggelaten. Let u vooral op de plaats van het vraagteken. Komt u er niet uit? Zie dan voor de oplossing elders in dit blad. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. „Het staat vast dat de dijk aan de Scheldekade te Terneuzen (met Breskens) de enige zwakke schakel is in de zeewering langs de Westerschelde. De dijk aan de Scheldekade in Terneuzen zal worden opgehoogd zoals Rijkswaterstaat zich dat voorstelt. De dijk, nu vijf meter boven NAP krijgt een hoogte van acht meter Het werk zal vermoedelijk eind 1971 worden aanbesteed. Een direct gevolg van de aanleg van de dijk over een lengte van ongeveer acht- honderd meter, zal zijn dat de veerstijger moet verdwijnen. Het staat nog niet vast of het veer in de dan verkleinde vissershaven terugkomt. Is dat wel het geval, dan echter als voetgangersveer." Dit zei ir. J. Zuurdeeg, hoofdin genieur-directeur van Rijkswaterstaat vrijdagmiddag tijdens een hoorzitting in de raadszaal van het Terneuzense stadhuis, waar ongeveer vijftig Schel dekadebewoners aanwezig waren. Zij zijn de direct gedupeerden door de ophoging, omdat hen het unieke uit zicht op de Schelde wordt ontnomen, door de verhoging van drie meter. Tijdens deze bijeenkomst, onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Aschoff, werden enkele alternatie ve plannen door mr, C. C. Wabeke naar voren gebracht. Het eerste plan was gebaseerd op gegevens uit een rapport uitgebracht door het water loopkundig laboratorium in 1965, waaruit hij concludeerde dat de dijk slechts opgehoogd behoefde te worden tot 6.20 meter, mits voorzien van een bepaalde profilering. Overigens ston den irn het rapport drie hoogten voor de dijk aan de Scheldekadedijk aan gegeven, Het tweede alternatief be helsde een idee van een oud-hoof cl ge meentewerken van Terneuzen. De huidige betonwering zou voorzien moeten worden van een „krul" waar door de golven zouden worden terug- gekaast en op die manier water met water bestrijden. Ir. Zuurdeeg betoogde dat wat be treft het eerste idee, diat mr. Wabeke uit het rapport naar voren bracht, was gebaseerd op slecht lezen van het vrij ingewikkelde rapport. Aan de hand van overvloedig cijfermateriaal pro beerde hij de zienswijze van Rijks waterstaat duidelijk te maken. De waterstand zal door de afsluiting van bepaalde zeearmen stijgen tot 5.80 meter. Bij een superstorm, zou de 6.20 meter waar mr. Wabeke overigens gul tot 6.50 meter NAP wilde gaan, ruimschoots onvoldoende zijn. Wat betreft het aanbrengen van een betonnen „krul" aan de dijk, merkte de hoofdingenieur op, dat eer dere voorstellen in die richting zon der meer door Den Haag zijn afgewe zen. Tijdens de discussie stond voor het gemeentebestuur en de vertegen woordigers van Rijkswaterstaat en DEN HAAG (ANP) In de loop van deze maand zal de deltadienst beginnen met het monteren van de kabel in de kabelbaan over de zuide lijke geul van het Brouwershaven sche Gat. Men streeft ernaar de opbouw rondom Kerstmis van dit jaar te hebben voltooid. De kabelbaan wordt gebruikt om een gat van 1080 meter tussen Scha- rendijke en het damvak op de mid delplaat af te sluiten. De diepste geul in dit gat was vijfentwintig meter. Maar er is reeds een bodem bescherming aangebracht. Hoewel de datums, waarop men met het storten wil beginnen, nog niet vast staan o.m. in verband met nader onderzoek van de waterloop kundige gegevens probeert de deltadienst in de loop van maart een begin te maken met de sluiting. (Van onze correspondent) OOSTBURG Tot rector van de scholengemeenschap St.-Eloy met atheneum en scholen voor havo en mavo te Oostburg is benoemd de heer drs. A. v. Gurp, thans leraar Engels aan het Thomas a Kempis college te Arnhem. De heer v. Gurp volgt de heer dr. C. Spierenburg op die om gezondheidsredenen met ver vroegd pensioen is gegaan. Provinciale Waterstaat een ding cen traal: 'de veiligheid voor het achter land. De dijk van acht meter NAP geeft als kansberekening dat eens in de tienduizend jaar een overstroming plaatsvindt (bij een waterhoogte van 5.80 meter). Maakt men de dijk lager, dan is het logisch dat de kans op over stroming toeneemt. Bovendien schrijft de Deltawet voor, dat alle dijken in 1978 op het bij de wet voorgeschreven peil moeten zijn. De Scheldekadebewoners echter, kwamen op voor hun uitzicht en de waardevermindering van hun eigen dommen. Voorstellen tot schadeloos stelling werden zonder meer van de hand gewezen omdat er geen directe schade wordt toegebracht. Overigens zal de afstand van de bebouwing tot het talud van de dijk op zijn minst 26 meter en op zijn breedst 47 meter bedragen. De huidige Scheldekade wordt dan ventweg en tegen de dijk- glooiing komt een zes meter brede verkeersweg. Vergelijkingen tussen 1953 en nu kunnen volgens ir. Zuurdeeg niet worden gemaakt. Toen is het water niet via de Scheldekade Terneuzen binnengestroomd, maar via de vis sershaven en de binnensluis. Het wa ter kwam niet over het betonnen randje van de Scheldekade. Enkele vraigen tendeerden in die richting. De heer Zuurdeeg merkte op dat de Scheldekadebewoners, die de dijk 6.70 meter hoog wilden hebben, hun uit zicht toch al kwijt zijn. De acht me ter is gekozen om een optimale vei ligheid te waarborgen. Alleen voor de jaehtzzeilers kun nen gunstige perspectieven rijzen. In dien het veer niet wordt gehandhaafd ziet Rijkswaterstaat er niet tegen op de haven volledig al-s jachthaven te bestemmen. (ADVERTENTIE) (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA Ho recabedrijven, camping- en bun galowexploitanten en wie er maar verder in de recreatie en vrije- tijdssector werkzaam zijn, tonen zich uiterst voldaan over hel fraaie naseizoen. Dank zij het aanhoudende mooie weer zijn de terrassen van de cafés goed bezet, komen er nog steeds telefoontjes binnen van mensen die een bungalow willen huren en stel len de permanente kampeerders hun vertrek van weekeinde tot weekein de uit Cijfers kunnen de VW's op dit ogenblik nog niet verstrekken, maar bij de Westbrabantse VVV stuiten ze met de logies-inliehtin- gendienst nog herhaaldelijk op een volledig bezet hotel of pension. Bij de Zeeuwse VVV is het wel de ervaring dat bij de aanvraag van bungalows meestal de beperking wordt gemaakt „alleen met verwar mingsmogelijkheden". Wie nu nog een korte herfstvakantie wil genie ten is in elk geval stukken goedko per uit en heeft meer keuze. Het totale seizoenbeeld werd bo vendien gunstig beïnvloed door de trek van vele Duitse gezinnen in de tweede helft van augustus als ge volg van de ginds nog voortdurende schoolvakanties Zodoende ontstond een plezierige spreiding van de be zetting, zo luidt de ervaring van Zeeuwse VVV-directeur P J de Regt. En zijn West.brabanitse collega G. Sliepen wijst op het belang dat de toeristische bedrijven zich steeds meer voor het naseizoen gaan interesseren Een geslaagd voorbeeld daarvan is „Familyland" in Hooger- heide, dat dank zij zijn verwarmde bungalows en zwembad zelfs tussen Kerstmis en Pasen soms wel door 2500 mensen tegelijk werd bevolkt. Een ander voorbeeld kan de jeugdherberg in Cha-am worden, waar in samenwerking met de Til- burgse WV een Brabant-spektakel op touw is gezet. Het zit de exploitanten in den lande helemaal niet lekker, dat zij vrijwel uitsluitend in het topseizoen aan de vakantieganger kunnen ver dienen. Zij willen nu proberen het produktieschema wat uit te rekken door in de eerste en de laatste maanden van het jaar aantrekkelij ke programma's te bedenken. Hun activiteiten buiten de vakantietijd strekken zich voor een groot deel uit tijdens de weekeinden. De drang naar „geld verdienen", of zo men wil: naar het krijgen van greep op de portemonnee van de consument wordt door Recron (Or ganisatie Recreatieondernemers Ne derland) in cijfers uitgedrukt. Re cron rekent voor, dat vorig jaar: 87 procent van de tent of tent huis-kampeerders in het hoogseizoen vakantie had. Van voor- en nasei zoen maakte 13 procent gebruik. 86 procent van de caravanners in het hoogseizoen uitging en de resterende 14 procent in voor- en naseizoen. 84 procent van de vakantiegan gers in kamphuis, jeugdherberg of kampeerboerderij in de zomermaan den vakantie opnam en 16 procent in voor- of naseizoen. 70 procent van de zomerhuis- of bungalowbewoners de zomermaan den verkoos boven voor- of nasei zoen. De rest vierde in voor- of naseizoen vakantie. Recron moemt de uitkomsten: cij fers om van te schrikken. Over 1970 zijn nog geen gegevens bekend, maar we mogen aannemen dat een vergelijking met vorig jaar niet veel verschil oplevert. Een aanleiding om alweer over „schrikbarende cijfers" te spreken. Mogelijk een aanwijzing om te concluderen, dat de consu ment wellicht over voldoende geld beschikt, maar dat hij (nog) niet alle tijd aan uitgaan wil besteden. Naar aanleiding van het ver slag „Woonellende gastarbeiders" in De Stem en Vrije Zeeuw van zaterdag 19 september j.l. het volgende. Het is een begrijpelijke zaak dat een woningbouwvereni ging liever niet aan een man een woning verhuurd, waar even la ter tien tot twaalf man in zullen gaan huizen. In Axel moesten de gastarbeiders er uit en die zijn toen komen afzakken naar West- dorpe. Een woning huren voor f 80,- in de maand vond men ech ter te veel. De mensen kwamen toen bij mij voor een woning (het krot zoals dat in uw krant werd genoemd) en de heren bo den mij f 50,-. Ze huurden de woning. We hebben alles zelf schoon gemaakt en opnieuw be hangen, een kachel erin gezet, een divan, een tafel en een. aantal stoelen. De mensen kwamen vo rig jaar november tijdens een sneeuwstorm, maar de kachel brandde en de drie Turken wa ren erg blij. Iedere dag kochten wij brood en brachten hen dat. Driemaal in de week werd er bij ons getelefoneerd en men bleef dan meestal t.v. kijken. Het leek bij mij vaak een Turks gasthuis. Er kwamen steeds meer Turken. Een goede woning was niet no dig. Te duur, luidde het commen taar. Men zocht zelf oude wonin gen uit. Wat betreft het contract: een Turk stond zelf op een con tract voor een vol jaar. De man kocht toen zelf een oude woning en is daarna verhuisd. Niet om dat het door regende. De man smeet bij mij de sleutel in de gang en verdween. Dat was hun dank. Tot nu toe heeft slechts een Turk, volgens wethouder De Beleir, om woonruimte gewaagd. Deze mensen zoeken liever zelf oude huizen op. Nog dagelijks kan ik mijn woning verhuren voor f 50,- per maand. Voor mij hoeft het niet meer: Mijn Turks ziekte is over R. van L-aere, Graafsjandijk 130, Westdorpe. De foto toont het huisje Graafjansdijk al22 in Westdorpe dat enige tijd door Turken was gehuurd. Intussen is onze puhli- katie in de krant van 19 septem ber j.I. aanleiding geweest voor het gemeentebestuur van Sas van Gent zich nader te beraden. On der meer hebben b. en w. hun goedkeuring gegeven aan de aan stelling van een Turkse contact man die speciale spreekuren voor Turkse gastarbeiders zal houden. Ook van katholiek kerkelijke zij de heeft men nu meer interesse voor de huisvesting van Turken aan de dag gelegd. (Van onze correspondent) GOES Dat Goes veel veran deringen heeft ondergaan, wordt duidelijk wanneer men de oude ansichten en dagbladen bekijkt die in het bezit zijn van de Goese ex-slager J. Schneider. Bij verhuizing uit zijn winkel in de St.-Jacobstraat naar een moderne woning in de Goese schilderswijk vond hij deze ansichten en als grote verrassing nog een drietal exemplaren van Het Volksblad. Het Volksblad verscheen iedere woensdag en zaterdag. Het had een oplage van 1500 exemplaren en werd uitgegeven door J. A. Ros, die zijn bedrijf uitoefende op de Turfkade, in het pand waarin nu tandarts Klinkert zijn patiënten behandelt. Men kon op dit Volksblad in 1884 e enabon- nement nemen tegen de prijs van f 0,50 per half jaar. In 1885 bleek men daarmee niet meer uit te kunnen komen en bedroeg de ab onnementsprijs f 0,45 per kwar taal. Ook kon men losse nummers van Het Volksblad kopen tegen de prijs van 1 cent en later 2 cent. Het oudste nummer draagt als verschijningsdatum 9 april 1884. Bladerend in Het Volksblad kan men advertenties aantreffen van Goese bedrijven die ook nu nog bestaan en waarvan sommige al meer dan 100 jaar oud zijn. Het Volksblad bevat niet alleen nieuws uit Goes en omgeving, maar ook uit andere delen van ons land en Europa. Zo kan men eruit lezen, dat ook in 1895 de belangstelling van de bevolking voor de verkiezing van de pro vinciale staten niet groot was. In Renswoude bijvoorbeeld brachten slechts twee van de 78 stemge rechtigde burgers hun stem uit. In het gehele hoofdkiesdistrict Amersfoort waren 2533 Neder landse burgers stemgerechtigd, maar slechts 583 van hen maak ten gebruik van hun rechten Uit een publikatie van de dienstrege ling van Staatsspoor bleek dat de trein voor het traject Vlissingen, Breda in totaal drie uur nodig had. Op 28 mei 1895 vond de 348ste trekking van de Staatslo terij plaats. Het loon van de tim merlieden in Goes werd toen ook verhoogd van 13 tot 14 cent per uur. Op de dinsdagavond daarna zou het muziekgezelschap Eupho- nia in de muziektent op de Grote Markt een uitvoering geven. Aan de hand van de ansichtkaarten kan men een wandeling maken door het Goes aan het eind van de vorige en het begin van deze eeuw. Komend met de trein uit Kapelle passeerde men toen al de spoorwegovergang, die de Voor stad van de Kloetingseweg scheidt. Alleen gingen toen de bomen minder vaak dicht dan nu en stonden er geen grote aantal len ongeduldige mensen \te wach ten tot ze weer open zouden gaan. Na uit de trein gestapt en door de controle gegaan te zijn, moest men via de Stationsweg, nu Frans den Hollanderlaan ge heten, naar de binnenstad. Deze Stationsweg werd toen nog be grensd door twee diepe sloten. De bewoners hadden daarom ie der een eigen brug om in hun huizen te kunnen komen. Wan neer men dan via de Ganzepoort- straat in de Lange Vorststraat of de Lange Kerkstraat terecht kwam, kon men daar vele bedrij ven aantreffen, die nu niet meer bestaan. In de Lange Vorststraat had men de bierbottelarij van Glerum. Op deze plaats staat nu de kunsthandel Florence. Als men dan vanuit de Lange Vorst straat door de Papegaaistraat naar de Grote Markt wilde, moest men de Haagsche Winkel passeren. Dit was een exclusieve zaak in chocolade en suikerwer ken. En iedere jonge Goesenaar keek met respect op naar de deftige eigenaars. Deze winkel stond op de plaats waar nu de keuken van het voormalige hotel Central staat. Ook de Lange Kerkstraat heeft in de afgelopen 80 jaar veel veranderingen on dergaan, evenals de Grote Markt, die toen nog onbestraat was. Als centraal punt stond daar de mu ziektent, die pas na de oorlog werd afgebroken. Dwalend door de vele nauwe straatjes bleek dat het stadsleven van toen heel wat rustiger was dan heden het geval

de Stem | 1970 | | pagina 3