DEZE WEEK brief mens jan plaat kreet grap mix stelling van de week van de week van de week vande week vande week vande week ZATERDAGBIJLAGE VAN DE STEM/3 SEPTEMBER 1970. uit #deze weefc -?SOAV 5Z31? met medewerking van Jos Ahlers Jan Koesen Boet Kokke Jan van Leeuwen (foto) Paul C. Pet (foto) vande week Reeds lang erger ik mij aan de golf van betogin gen. Vroeger zag je die alleen in het buitenland, en dat was best aardig op het tv-journaal, maar te genwoordig gaat er bijna geen dag voorbij of er lo pen een boel mensen in Den Haag of Amsterdam rond met spandoeken voor of tegen het een en ander. Ik en miljoenen met mij vinden dat zoiets in een rustig en ordelijk land als Nederland niet kan wor den toegestaan. Maar zo als gewoonlijk blijft de overheid weer in gebreke om flink op te treden. Ik heb daarom het initiatief genomen om er zélf iets aan te doen. Het kan sla gen, als alle goedwillende landgenoten meedoen. Tk heb gemeend het protest zo effectief mogelijk te maken door het in een ty pisch eigentijdse vorm te gieten. Daarom roep ik al len die er net zo over den ken als ik, volgende za terdag om tien uur op het Malieveld in Den Haag bijeen te komen, vanwaar wij in optocht naar het Binnenhof zullen trekken om het Nederlandse volk en vooral de regering dui delijk te maken dat het zo niet langer kan. 3ij voorbaat waarschuwen d - olitie K ons weerhouden im onze strijd voor de goede zaak! -J. Schepeling vaji de week Neem het leven niet te serieus je brengt het er toch nooit levend vanaf. De mens leeft vandaag In omstandigheden, waar voor hij biologisch in het geheel niet is uitgerust. Hij betaalt duur voor het voor recht in het opwindende kli maat van de moderne gro. te stad te leven. Die prijs is de spanning, de zelf moord, de geestesziekte, 't geweld. Desmond Morris m Ik draag tegenwoordig lellere kleuren. Daar hou ten ze bij de televisie ook meer van. Kurt Kiesinger a Het fokken zit ons Neder landers in het bloed. We stoppen dan ook alles on- ler de hengst. S. Hoogenberg, secretaris van de Drentse hengsten- houders Of ik een speciale vrien- lin heb? Ja, een heleboel, sn dat is nou juist de moei lijkheid. David Frost m Een genie is iemand die bij Peyton Place een korte Inhoud van het voorafgaan de kan geven. Albert Welling Ons onderwijs is een zie kenhuis voor gezonden. S. Soutendijk Een dialoog is een ge sprek van twee welwillende mensen die net zo lang leu teren totdat ze niet meer weten waar ze het over heb ben en dan denken dat ze het eens geworden zijn. Prof. Perquin De Dolle Mina's gedra gen zich vaak met dezelfde potsierlijke bezigheid waar mee wij mannen ons sinds jaar en dag belachelijk heb ben gemaakt. De Groette m Popmuziek is de nieuwe •eligie de disc-jockeys sijn de nieuwe predikanten. Paul de Lussanet Carla Euwens llc zit er echt wel mee in mijn maag. Heb ik nou duidelijk genoeg gezegd dat dit echt geen militair tehuis is? Als de mensen het idee krijgen dat hier alleen maar mili tairen komen is dat niet bevorde- tijk voor je zaak. Aan het woord tent heb ik ook een hekel, we hebben een seizoenbe- drijf. 's Winters is het hier een stuk rustiger dan 's zomers. Dat komt omdat we een speeltuin heb ben. We krijgen 's zomers veel bus sen. U schrijft toch niet alles let terlijk zo op als ik het zeg? Mijn zus en ik staan nu in de zaak, vroeger hebben we altijd met per soneel gewerkt. Als het te vlug gaat, zegt U het maar. Het is een stuk beter om met eigen personeel te werken al was het mijn bedoeling ling eerst helemaal niet. Ik wist eigenlijk niet wat ik wel wilde. Ik neb de mavo afgemaakt, maar de hele dag op een kantoor zitten trok me niet. Toen ben ik toch maar thuis gebleven. Het is wel drukker geworden dan toen hier nog een ober rond liep. Ja, je krijgt ook meer jongelui, maar oudere mensen drinken meer, jongelui kunnen vaak een hele avond op een cola zitten. Overdag komen er nogal wat ver tegenwoordigers en we krijgen des winters ook heel wat diners omdat er hier parkeerruimte is. En des avonds zijn de militairen er. Dat is heel gezellig, maar zet er vooral niet in dat er alleen maar militai ren komen, want dat is niet zo. 's Zomers komen er veel moeders met kinderen. Ze zijn er 's mor gens om een uur of zeven, acht al. Ze leggen een kleedje op tafel en beginnen voor tien kinderen boter hammen te smeren. Ja, dat is nog best rendabel als je er maar iets bij hebt. De afgelopen zomer had den we hier botsautootjes. Je moet er wel iets bij doen want er komen steeds meer speeltuinen. Voor het komend seizoen komt er een zwembadje bij. Ja, de militairen komen nu veel meer naar hier. Sinds mijn zus en ik in de zaak staan. Nu moet U niet denken dat het hier elke avond een drankfestijn wordt, het is veel meer een huiskamer. De rustige types komen hier en mijn zus en ik gaan er regelmatig even bijzitten. Het is niet alleen even vlug een pilsje op tafel zetten. We kennen de jongens bij hun naam en praten wat. Écht het huiska- mer-idee. Het is leuk werk, maar we! erg vermoeiend. Ook al zijn er geen mensen, je blijft bezig. Ik werk al gauw twaalf uur op een dag, zo van 'smiddags een uur of één tot 's nachts één uur. 's Zomers en vooral in de bouwvakvakantie werk ik zeven dagen per week, 's win ters heb ik wel mijn vrije dagen. Nee, ik ga dan nooit uit, dat be koort me niet meer. Soms voel ik me net een oudere dame, ik wil op mijn vrije dag echt veel sla pen en bijkomen. Ik ben nu acht tien. Nee, ik drink helemaal geen alco hol. Ik zit vaak met een glas jus d'orange, maar ik heb het liefst thee. De klanten weten dat wel en ze bieden me 's avonds wel eens een kop thee aan. Bijna al die bar retjes en cafeetjes in Grave heb ben eigen dochters in de zaak.- Maar het zit daar meestal stamp vol en dan hebben die meisjes geen tijd om een praatje te maken. Hier wel. De jongens gaan echt niet weg na alleen maar een pils je gedronken te hebben. Als we gaan afrekenen komen we er ook altijd even bij zitten en we zwaai en ze allemaal uit. Nee, dat is geen maniertje om er klanten bij te krijgen, het is een gewoonte. Zelfs jongens die al afgezwaaid zijn komen nog wel eens terug, maar nou denkt u misschien weer: net het Katholiek Militair Tehuis. Het is wel fijn werk hoor, maar het vergt ontzettend veel van je. Je moet wel hart voor de zaak hebben, maar dat zit erin. Toen je nog niet kon lopen stond je bij wij ze van spreken of glazen te spoelen. Nee, ik denk nog helemaal niet aan trouwen. Je bent natuurlijk wel een beetje bevriend met al die jongens, maar meer ook niet. Op afzwaaifeesten is het trouwens wel rottig dat er niet meer meisjes zijn. Jongens onder elkaar bete kent drinken. Sommige jongens gaan hier rustig een boek zitten lezen en ze wach ten dan tot we komen praten. Dat worden soms heel diepzinnige ge sprekken. Ze vertellen over hun probleempjes, over hun verloofde en wat ze gaan doen als ze uit dienst zijn. Soms komen ze hier ook eten, als het eten in de kazer ne slecht is geweest. Maar de men sen moeten niet het idee krijgen dat er alleen maar militairen ko men. Er komen ok verplegers en verpleegsters van de kliniek aan de overkant en jongens uit het dorp. Twee keer per week komen de oudjes hier kaarten en die heb ben het onder een borreltje wat gezellig. Verder is hier alles heel gewoon. Het enige vaste is dat we tegen elke jongen die weg gaat zeggen: ,Doe voorzichtig" en da'.i zwaai en we hem uit. J.A. e wereldkampioen bier- drinken schoof het café in, zette zich neer op 2 krukken, maakte zijn stropdas los, boerde even behaaglijk, en zei tegen de man achter de tap: "Jo, zet maar 20 litertjes neer. Graag in rotten van 4, nee, laat die viltjes maar liggen." Hij draaide zijn 300 pond, voor het merendeel gerangschikt rondom de gordel, naar zijn publiek dat het café tot de kleinste hoeken had gevuld. „Nog vragen, jon gens? Je kunt er misschien wat van opsteken". Een bewonderaar verhief zijn stem: „Maestro, is het waar dat u als kind al een fust van 5 liter kon drinken zonder adem te ha len". De wereldkampioen glim lachte. „Drie liter", zei hij. „De mensen overdrijven altijd". Een tweede vrager kwam naar voren. „Is het waar, dat u hebt gezwo ren de 100.000 liter-grens te halen voor uw a.o.w.?" „Inderdaad", zo zei de wereldkampioen. „Ik sta nu op 43.000. Maar ik ben nog jong, ik ben goed getraind, dus waarom niet. Bovendien, na de a.o.w. wordt het een beetje moei lijk, nietwaar. Wij krijgen geen steun van de N S F en moeten al les zelf betalen". Een vrouw zei ademloos: „Is het waar dat uw blaas zo groot is als de trommel van een wasautomaat?". De we reldkampioen schaterde. „Niet van die intieme vragen alsje blieft". Toen draaide hij zich om. „Staan ze klaar, Jo?" Ze stonden klaar. 20 dampende li ters, vol goud, bekroond met een dikke witte laag, tintelend, lon kend. „Vakmanschap, Jo", zei de wereldkampioen goedkeurend. „Is ieder klaar? Tijdwaarnemer ge reed? Stopwatches gesynchroni seerd? Is de deur op slot? Ja, tien negen acht zeven...". Een man begon zenuwachtig te lachen. Het geluid verstomde toen boze hoofden zich naar hem draai den. „Drie twee een NU". De wereldkampioen begon kalm. Hij legde een basis van 5 liter, schoof daar snel 3 liter overheen, maakte een knoop open, accele reerde en haalde de 10 liter-grens 2. minuten voor het schema. Ver volgens kreeg hij een inzinking, werkte moeilijk 3 glazen naar bin nen, maar toen, gestuwd door het geloof van zijn publiek, kreeg hij zijn 2e adem en schoof 4 glazen naar binnen. „Nog drie minuten", zei de tijd waarnemer. Een man viel flauw, maar niemand had tijd voor hem te zorgen. De wereldkampioen werd rood, toen blauw, toen wit, toen groen, weer rood en met die ontembare eindsprint, die hem bij zijn leven al een legende had ge maakt, wierp hij zich op de laatste 3 glazen. „Nog vijf seconden", zei de waar nemer En daar klokte het laatste schuim naar binnen. De wereld kampioen glimlachte wezenloos, schoof langzaam van zijn krukken en viel languit op de grond. „Een groot kampioen", zei een fan. „En een groot mens", zei Jo. (J.K.) Vrijen met zo'n vent lijkt me een kille bedoening De politie klaagt terecht dat ze in het verdomhoekje zit: nou heeft minister Beernink voorgesteld dat de minimumlengte van agenten 2 cm minder mag zijn maar waarom worden de wapenstokken dan niet meteen 2 cm langer? U//J, MUFN VFJ? NJ£Üw/fo\ 'fff* uit Jours de France SYMBOOL Wat is het enige symbool van Amerikaanse eenheid it nog over is? Irma Kuntz onthult het in „No- a": „Bij et eerste och tendlicht omspannen zij trots Amerikaanse lifters de hele aardbol rond, en bij het laatste avondlicht vallen ze naast de kuise bedden van Amerikaanse boerderijen en naast de minder kuise slaapzakken van de hippies. Het is niet het meest tere sym bool ter wereld, niet het meest romantische, maar de eeuwige spijkerbroek verkondigt gelijke rechten tussen riem en enkel, zelfs gelijke rechten van de seksen. De spijker broek wordt gemaakt om man en vrouw te bekle den, en de onderkanten te bedekken van radicale ac tivisten en reactionairen, ze zijn niet pro-Nixon en niet anti-Nixon, ze hebben geen mening over Zuid- Oost-Azië en burgerrech ten, want ze zijn, in feite, het enige overgebleven iets dat helemaal de Ver enigde Staten van Ameri ka is'.* WONDERKIND Misschien bent u trots op uw pientere Paultje van vijf maar een echt won derkind moge u bespaard blijven. Luister maar naar Angela Delo, een 34- jarige Engelse, moeder van een tienjarig genietje, dat Russisch en Duits stu deert en en passant de geheimen van de viool ontsluiert. Vertelt moeder Angela: „Toen hij acht was, wilde hij dictator worden Hij zei dat Enge land hem nodig had Ik vroeg hem wat hij dan zou doen, en hij zei ,alle vreemdelingen het land uitzetten'. ,Nou', zei ik, ,ik ben Italiaanse, dat be tekent dat ik het land uit zou moeten'. ,Ach', zei hij, ,als een dictator kan ik me door familiekwesties niet laten beïnvloeden'." ERGER In Stern zegt een bezorg de matrone van onder de droogkap tegen de kap ster: „Dit is nog niks. 't Ergste wordt het als de sexgolf terugloopt. Dan denkt iedereen dat hij wat heeft verzuimd, en pro- jpert ,.og gauw ets mee te pikken". TIP Naar wegebben ziet het intussen nog niet uit, en een onberispelijk figuur is trouwens nooit weg. Van daar deze tip voor u me vrouw, mejuffrouw, van de schoonheidschirurg Bo- day uit Düsseldorf: boog schieten is de beste ma nier om uw figuur te ver beteren en te verstevigen. Voor u het vergeet: het is wél van wezenlijk belang afwisselend rechts en links te schieten. BEWAREN Mijn vader placht vroeger verroeste spijkers van de straat op te rapen onder het motto „je kunt nooit weten waar je ze nog eens 1" -t l.'al altijd baas boven baas ls bewijst de Engelse juf frouw, die aan Woman schrijft: „Kort geleden hielp ik mijn moeder bij het opruimen van de rommelzolder Mijn moe der is een fanatieke be waarster hetgeen blijkt uit het feit dat ik een kar tonnen doos tegenkwam, waarop in keurig hand schrift te lezen stond: Stukjes Touw te klein om van Nut te Zijn.' MODERN Modern of juist niet? Bij de kerk van Saint Gertrud ir de Amerikaan se staat Missouri is een drive in-biechtstoe) ja- ipend Priesters rijden hun auto naast die van de geparkeerde zondaars, en horen ter plekke biecht. Of „luiheid" tot de veel beleden fouten behoort, kan niet worden nage gaan. Tenslotte bestaat 't biechtgeheim nog steeds. (BK.)

de Stem | 1970 | | pagina 24