ER* mimosa AVENUE De bruiloft van het arme meisje en de rijke prins ELEGANCE 2 JOSEPHINE De reus die van de zon en een waterval hield prinses Adverteren doet verkopen mm un DE NATUUR h> SAS De gapende reus Schoom je je niet. Toe -BibDe tfo- jikonen hebben je nod# i Idees je ~Tberoepwoordii Ufh.ik schoom me., neef öesechemsendehin-His- ters, diefeenbelestinfen betelen, prutsten oen mijn inkomenJk werd ver bitterd En toen ben je rek er) fJuist.Twee moon^ jn steking iefeen? den heb ik ie stookt..Toen moest ikhetopóem! y We rullen je no$ een kons ie ven. Je krj<jl ven ons medi cijnen, don kun je je prestee herstellen, rodio we wef rjn k/eu$h!Detis prechtii Uk kon jul- lie helpenJk weet woor je noor wektDe twee toffe to - tems IIA ORKEST GOES DIESEL- MONTEUR Gijzel Américain ;tratieve ponstypiste JOSEPHINE X X a O DUTTEN GROTE BROER 1^6 LUKE LUCKY SUSKE EN WISKE de daltons op vrije voeten twee toffe totems DE STEM VAN ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 s-H Hendrikskinderen- •straat 9 Te». «1100 6608 GEVRAAGD: Hoog loon. TRANSPORTBEDRIJF Stationssingel 10, Kapelle Telefoon 01102-1218 Hoek en Sluiskil en jaarlijkse grati- :drij f sspaarregeling sding. bank, Walstraat 7, SJXXXNXXXXXNXXJCXXXXJC* OH DE HYGIëNE ZEELAND" daarvoor opgeleid n de mechanische .V.O.-niveau, evt. ervaring als :ekt tot aanbeveling. te komen, salaris. e verkrijgen op het 2. ave van referentie gen aan het Bestuur, CL UJ C/~> UJ In het zonnige zuiden ligt een diepblauw meer. Daaromheen koesteren zich dorpjes in de zon en daaromheen ligt een kring ho ge bergen, zó hoog dat er op de toppen altijd sneeuw en ijs schit tert. Sneeuw en ijs smelten een beetje in de zon. En het smelt water stroomt in gootjes bij elk aar tot het beken worden die van boven naar beneden dartelen en neerstorten in het meer. Onder weg vanaf de hoogte naar de laagte moet zo'n beek wel eens van een steile rots springen en dan is hij eventjes een witbrui- sende waterval. Er is één waterval die van een rots springt en dan terecht komt in een grot. Daar klettert het water in een metersdikke straal op de bodem. Dan zoekt het zijn weg door een onderaardse gang en komt pas een heel eind verder weer aan de opper vlakte tussen struiken en gras. Van hieruit stroomt het in een heek naar het meer. In die grot waar de waterval op de grond klettert, woonde eens een reus. Hij had 't er goed naar zijn zin en was bijzonder gesteld op de me tersdikke waterstraat. Elke morgen en elke avond ging hij daaronder staan om zich te wassen. „Brrrrr!" brieste hij dan, want bergwater is koud. Hij brieste zó hard dat de mensen in de dorpjes om het meer zeiden: „De bergen rommelen weer". De reus hield van baden onder die waterstraal, maar ook van luieren in de zon. Een paar reuzenstappen van af zijn grot kon hij heerlijk tussen twee bergen liggen en als hij zijn blauwgrijze cape over zich heen trok, leek hij zelf precies op een bultige berg. Toch had de reus niet altijd een goed humeur. Want als hij in de zon luierde, had hij wel eens last van de duizenden hagedisjes die daar over de bergen ritselden. Hagedissen houden óók van zitten op een steen in de zon. Als de reus onder zijn cape lag en leek op een bultige berg, vergisten ze zich en flitsten vliegensvlug tegen hem op, glipten over de blauwgrijze plooien en za ten dan stil om door en door warm te worden. Maar als de reus zich bewoog, schrokken ze en schoten weg. Natuurlijk raakten er dan al- ijd een paar onder de cape en hun rennende pootjes kriebelden over de hand van de reus, of over zijn wang of over zijn grote teen. Hij werd er vreselijk knorrig van en sloeg met zijn logge' reuzenhand in het rond. Maar hagedisjes zijn zó vlug dat je ze nooit kunt vangen en dat geen reus er eentje plat kan slaan,.. Ach... toch well Eens lag de reus doodstil te dut ten. Daar slipten de hagedisjes over hem heen en zaten stil en hieven hun kopjes naar de zon. Toen draai de de reus zich lekker om en roetsj, roetsj, ze stoven naar alle kanten weg. Maar eentje, de grootste, de mooiste, de koning van de hagedis sen, raakte onder de cape en krie belde met zijn vlugge pootjes over de baard van de reus... Door dat harige struikgewas kon hij moeilijk vlug vooruit komen en de geweldi ge, zware reuzenhand sloeg hem plat!! „Eindelijk!" brulde de reus en lachte daverend. De mensen in het dorp zeiden: ..Wat een donderslagen bij heldere hemel!" Maar de hagedisjes waren verdrietig over hun verlies en woe dend op de reus omdat hij zo daver end lachte. Daarvoor zou hij gestraft worden! Nu kunnen zulke kleine diertjes weinig beginnen tegen een grote reus Grote dieren wel... ha! Daar dachten zij aan een ver fami lielid, de geweldige, monstergrote salamander die op de bodem van het meer leefde en alleen maar een enkel keertje 's nachts naar de op pervlakte kwam om een luchtje te scheppen. De hagedisjes riepen de hulp in van de kleine watersalamanders. Die wisten wel raad en zeiden: „De reus uit de grot houdt van twee dingen: van de zon en van zijn waterval. Zelfs onze monstergrote broer kan niets doen om de zon te verduiste ren of de waterval te stoppen. Maar hij kan misschien wel de onderaard se gang dichtmaken zodat zijn grot overstroomt. Een mooie straf!" Zij doken naar de bodem van het meer en zeiden tegen de geweldige reuzensalamander: „Kom vannacht voor één keer naar de bergen. Kruip door de beek naar boven tot waar de hagedissen wonen, ze hebben je hulp nodig". Die nacht zwom de monstersala mander naar de oever. Hij zette zijn sterke poten in de beek en waggel de tegen de stroom in naar boven, terwijl het water over hem heen bruiste. Toen hij bij de hagedissen aankwam hooide hij wat ze van hem wilden: „Kruip in de onder grondse gang en probeer de goot, waardoor het water van de waterval wegstroomt, te verstoppen". Het monstergrote beest kroop in d« onderaardse gang en hij paste er precies in, want toen het puntje van zijn staart was verdwenen, kwam zijn kop al bijna uit bij de grot van de reus. Hij hoefde niets anders te doen, dan stil te blijven zitten. Al het water van de waterval hield hij tegen met zijn dikke lijf, zodat de grot volliep en overstroomde. De reus porde razend met zijn voet in de afvoer, maar daar voelde bij de bek van de geweldige sala mander en dat was heel griezelig. Zelfs voor een reus! „Help!" schreeuwde hij dan ook. En de men sen in het dorp zeiden: „Dat wordt onweer vandaag!" Natuurlijk kwam niemand op het hulpgeroep af. „Het is de reuzensalamander die in mijn goot zit", begreep de reus. En hij verstond hoe het borrelde in de afvoer: „Dat is je straf omdat je zo daverend lachte nadat je een hage disje had doodgeslagen...". „Ik zal het nooit meer doen", bromde de reus, „maar kras dan ook op, mor mel!" Nu was dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want het grote beest kon zich niet omkeren en achteruit lopen had hij nooit geleerd. Daarom moest de reus nu met eigen handen de spelonk openbreken om de sala mander te verlossen. En hij moest vlug zijn want het water reikte al tot zijn middel en de waterval hield niet op met stromen. De reus begon het ene rotsblok na het andere los te rukken en smeet ze in het ravijn. Hij lette goed op de bek van de salamander en op de griezelig glin sterende ogen. Maar het lukte hem de tunnel open te breken. Toern keerde de salamander zich om en sloeg daarbij per ongeluk de reus nog eens hard met zijn staart om de oren. Meteen golfde het wa ter de grot uit stortte zich woest door de opengebroken gang en de grote salamander werd erdoor mee gevoerd zodat hij vlug en veilig weer in zijn geliefde meer terecht kwam en onderdook om uit te rus ten van deze gebeurtenis. De reus waste zich. En dat wa wel nodig na dat harde werker Daarna ging hij tussen de berge) liggen onder zijn blauwgrijze capi en riep: „Ik doe geen vlieg meei kwaad en zeker geen hagedis!" En dat was de laatste keer dat de mensen in het dorp zeiden: „Wat rommelt het weer in de bergen". AN MAC GILLAVRY Langs paden en wegen, Bloeien planten en bloemen Alles is in bloei, Het is een mooie pracht! Margrieten, Tulpen, Hyacinten Alles groeit en bloeit, Dat is zo met plant, bloem, dier en mens En opeens is alles weg Weg is bloei en groei Tonny v. Berkel, 14 jaar, Breda. Er was er eens een reus met eer, knoeperd van een neus. Altijd lag hij maar te gapen en toch kon hij zelf niet slapen. Je snapt, 't was een gekke reus die reus, met die knoeperd van een neus. 't Staat wel erg onbeleefd, dat gapen en als je er naar keek ging je zelf slapen. Maar die reus, heus, was geen gewone reus en die neus, echt waar, was geen gewone neus. Ze waren allebei betoverd door heks Knof Knof Lokerd. Telkens als die reus nou begon te gapen gingen alle mensen, die keken, slapen. Dat vond de reus niet fijn en dus stapte de reus in de trein. Hij ging toen weg naar Gapers- land, want hij had gelezen in de krant Dat alle mensen daar gapers waren en hij leefde er nog vele jaren. Anjela Keijnen, Oosterhout. Eindelijk is het dan zo ver, we kunnen van nu af aan zelf bepalen of we ons gezin willen uitbreiden met een zoon of een dochter. De vrouwen hoeven dus geen brouwsel van wijn en leeu- wenbloed meer te drinken en de mannen geen laarzen in bed te dragen om een zoon te verwekken. In een artikel van de Amerikaanse vrouwenarts Landrum B. Shettles wordt namelijk uit de doeken ge daan dat het eeuwen oude pro bleem slechts ligt aan de geaard heid van de zaadcellen. De metho de van prof. Shettles komt er op neer dat het echtpaar enkele een voudige maatregelen toepast die bewerkstelligen dat of de zaadcel len met de manlijke kiem. of met een vrouwlij ke kiem de meeste kans krijgen het eitje te bevruch ten. Scheherazade is niet jaioers op Jackie en Ari. Gelukkig maar, stelde in zijn enquête o.a. de vraag waar de geênqueteerden hun echt- geno(o)t(e) hebben ontmoet. 17 procent antwoorden op deze vraag de balzaal of de feestzaal. Verder bleek uit deze enquete dat 63 pro cent van de huwelijken tussen twintigjarigen en jonger ge dwongen waren. 60 procent van de ondervraagden vond geslachtelijk- verkeer voor het huwelijk nor maal. In het artikel „het slippertje van de getrouwde vrouw", wordt erop gewezen dat het normaal zou moe ten zijn dat de vrouw een slippert je maakt. Een erg goed openhartig verhaal dat alle mannen eens goed ter harte zouden moeten nemen- Verder in de Elegance van deze maand een artikel over de Zweed se schilder Carl Larsson. Hij schil dert op een onbevangen nieuwe „Ot en Sien-achtige" manier, die want anders zou ze haar wekelijk se bijdrage door hoog gesalarieerde schrijfster laten maken en dat zou zeker een geheel anaere cocktail te weeg brengen en die het zeuer niet zou halen bij het verhaal dat zij deze week gesenreven neett. Verder in Libelle aeze wees een wedstrijd voor jonge ontwerper(- stlers. Het is zeer prijzenswaardig dat de „beginners" op aeze sympa- tieke manier de kans krijgen car rière te maken sterk doet denken aan de jaren voor de eerste wereld oorlog. De moderubriek is. zoals gebruikelijk in de Elegance weer erg goed. Prachtige kleren (midi) waaruit blijkt dat de hedendaagse mode toch zo gek niet ia. V; .Tos Geerts, 6 jaar, Gilze. Er woonde eens een arm meisje in sprookjesland. Zij heette Cora. In dat land kwam eens een prins op bezoek. Hij heette Arnold. Hij kwam om de arme mensen te hel pen. Hij liet op zijn kosten huizen bouwen En hij liet kleren maken voor de mensen. Ze waren allemaal blij De prins had zelf ook in ar - moede geleefd. Door de armoede was hij zijn meisje kwijtgeraakt. Nu zocht hij overal naar haar. Hij zocht alle dorpen af In een van deze dorpen leefde een arme we duwe met haar twee dochters en haar zoon. Een van deze dochters heette. Cora. Cora was vroeger ziek geweest en nu had ze nog vaak pijn. De man die ze liefhad was ze vroe ger kwijtgeraakt. Hij werd arm en moest verhuizen. Ze zei tegen haar moeder: „Ik ga de wereld doorzwer ven tot ik hem gevonden heb. Zij zocht alle steden af, en toen ze hem niet gevonden had bleef ze thuis en ging nergens meer naar toe. Op een dag hoorde ze dat er een prins zou komen om de arme men sen te helpen. Er was een groot feest in het dorp. Alle dorpsbewo ners vierden feest. Zelfs Cora ging er met haar moeder heen. Iedereen wachtte op de prins. Heel in de verte kwam er een stoet aan, alle maal versierde wagens en koetsen. Cora stond vooraan in de rij. Alle auto's reden voorbij. Toen kwam de koets met de prins. Opeens viel Cora flauw. Ze werd door haar moe der naar huis gebracht. De prins was bleek geworden. Had hij het goed gezien? Dat leek zijn vroegere meisje wel. Hij liet niets merken aan zijn dienaars. Hij ging overnachten in een herberg. De volgende dag ging hij wandelen naar het meer. Bij het meer lagen veel mensen te zonnebaden. Hij maakte een wandeling rond het meer. Een eindje verder zag hij een vervallen hut. Voor de hut zaten twee meisjes aardappelen te schil len. Een van die meisjes was Cora. Hij liep de kant van de hut op. Toen hij vlak bij Cora stond riep hij haar naam. Cora stond op en even later lagen ze in eikaars ar men. Toen moeder het hoorde was ze erg blij dat Cora nu gelukkig zou worden. Een paar weken later trouwden ze. Ze maakten alle men sen gelukkig en zelfs waren ze de gelukkigste familie die er bestond. Het dorp bloeide op tot een giroite stad. Cisca Bosman, Sanatorium De Klokkenberg, Breda. in de AVENUE van oktober weer veel lezenswaardigs. Aan de omvang is te merken door de adverten ties dat het cadeauseizoen weer nadert. De omvang bedraagt maar liefst 265 pagina's. Een artikel dat er uitspringt is „TBR", (ter beschik king van de regering). De proble men en behandeling van de perso nen die dit door de rechter kregen opgelegd, worden uitvoerig belicht. Gerda van der Elsken heeft een in teressante reportage gemaakt, die is samengesteld uit gesprekken met ligters. Verder in Avenue de vaste rubrieken, waarvan wij de antiek rubriek de interessantste vinden, misschien omdat daar het element van de verrassing nog meespeelt. Het blijkt soms dat voorwerpen, die men al jaren in de kast of op een plank heeft staan, nog aardig wat waard zijn. Het Belgische damesblad MIMOSA heeft deze week een interview met de Amerikaanse kinderdokter Ben jamin Spock Reden voor dit vraag gesprek was het verschijnen van diens boek over de losgeslagen Amerikaanse jeugd en de vrouwen emancipatie. Verder wordt aange kondigd, dat dit de laatste week is dat u Mimosa onder deze naam kumit lezen. Er gaat veel veranderen vol gens het blad. Maar dat is dan voor de volgende week. Dat jonge mensen nog wel dege lijk in het huwelijk geloven, moet blijken uit onlangs, in opdracht van ELEGANCE gehouden onder zoekingen. Volgens het centraal bureau voor statistiek zijn er o.a. in Frankrijk en Nederland dit jaar ongeveer 3 procent meer huwelij ken zijn gesloten dan in het jaar daarvoor Ondanks het losser wor den van de zeden en de sterke uit breiding van de contactmogelijkhe den, partnerruil, groepssex etc. hechten de jonge mensen nog steeds grote waarde aan het trouwboekje. De Fransman Girard Soms staan de ouders het kind in. de weg. PRINSES heeft deze week een boeiend artikel dat hamideli over het opvoedingsprobleem. Uit onderzoekingen, gedaan in opdracht van de Prinses, is gebleken dat kin deren uit gezinnen waarvan de ou ders een mindere ontwikkeling heb ben, b.v. geen middelbare schoolop leiding, een achterstand in hun vooral verbale ontwikkeling hebben die al op de kleuterschool naar vo ren komt. Het is van groot belang dat de kinderen van zeer jongs af aan hun woordenschat zo goed mo gelijk ontwikkelen en het is de taak van de ouders hier voor te zorgen. We reizen deze week twee dagen naar Brussel, drie dagen naar Düs- seldorf of vier dagen naar Londen en dit alles voor zeer schappelijke prijzen. Hoe de „high society" deze winter volgens Balmain en Dair in Parijs gekleed zal gaan vinden we in die moderubriek die voor foto's van vier schitterende „droomjapon- nen" zorgde. HU VJ1L HET PAPIES? PAT M'tó BASEN! ME HEBBEN) TOEVEeTCOOWP! MAAE DE HOND MET HET LEEUWEW- HAET ZAL ZICH HET UEETJaPU- WEN VAN ZDN MEESTEPS WAAR DIG BETONEN!, HU tCSUST PAT PAPiee niet)...

de Stem | 1970 | | pagina 21