JARRING TERUG ZIJN POST IN MOSKOU: V redespogingen weer ODsreschort „KRITISCHE ARTS" ZAAL UITGEZET ACTIES IN DUBLIN TEGEN BEZOEK NIXON Mexicaans tumult in ambassade Contact houden met studentenpastores el w Bij klein aanbod enorme vraag naar aardolie Na warra Spaans onthaal Hoedje op windkracht seven Advies nodig voor opname in bejaarden tehuizen Hogere AOW en AWW worden in oktober uitbetaald Septuagint-congres VLIEGVELD AMMAN GAAI WEER OPEN TERUG Omgesmolten kerkklok Protest Ter heide mogelijk opvolger Kloos Nieuw VS-plan voor vrede in Vietnam Klompé gaat praten met VPRO-bestuur Collectief bij Wetswijziging Vijanden Gelegeiiheidskok van Soestdijk in ongelijk Van der Poel ziet af van Was er nog wat?" Kapitalistische maatschappij omverwerpen Gallaher koopt Ritmeester PROVINCIAAL JEZUÏETEN: Doordacht Ook ƒ400 voor schilders J OSTER GEEFT OPDRACHT Aclit jaar voor „broeders-in-moord" 13 ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 13 (Van onze redactie buitenland) MADRID „Dit is de warmste ontvangst, die mij tot nu toe in Euro pa ten deel is gevallen". Dit waren de woorden van een glunderende president Nixon, nadat Madrid en ge neralissimo Franco hem een hartelijk welkom hadden bereid. Ruim een miljoen Spanjaarden stonden langs de route, die voor Nixon in open wagen was uitgestippeld. Een klein incident op het vlieg veld zette een domper op de plech tige gebeurtenis: Nadat de president zijn eerste woorden gesproken had, ging de rest van zijn betoog verloren in het ge raas van de vliegtuigmotoren op het I vliegveld van de Spaanse hoofdstad. Nixon zweeg, glimlachte zwakjes, I zweeg langer en sprak toen zijn rede uit, ondanks het lawaai van de pas serende straalvliegtuigen. Gistermiddag heeft Nixon een uur lang overleg gepleegd met de Spaan se minister van buitenlandse zaken, Lopez Bravo. Vanmorgen vertrekt Nixon naar Londen, waar hij een onderhoud zal hebben met premier Edward Heath. In Ierland zijn protestacties gaande tegen het bezoek van de V.S.-presi- dent, die vandaag ook Dublin op zijn programma heeft. UTRECHT (ANP) Drs. Harrie Terheide, secretaris van het dagelijks bestuur van het NVV. wordt in NVV- kringen serieus genoemd als opvol ger van de heer A. H. Kloos als voor zitter van het NW. De heer Terheide is 42 jaar en doc torandus in de economie. Hij is sinds oktober 1965 secretaris van het NW, daarvoor was hij beleidsmedewerker van dit vakverbond. WASHINGTON (DPA) De Ame rikaanse regering werkt aan een nieuw vredesplan voor Vietnam, waarin wellicht ook een aanbod tot een bestand zal zijn opgenomen, al dus heeft de New Vork Times giste ren gemeld. Het blad schreef in welingelichte kringen te hebben vernomen, dat President Nixon over het plan zal beslissen, nadat hij dit morgen zal hebben besproken met de leider van de Amerikaanse afvaardiging naar het vredesoverleg in Parijs, David Bruce. In Washington verwacht men, dat I Nixon nog deze maand een aankon diging voor een versnelde troepen terugtrekking zal doen. den haag (anp) Minister dr. M. a. M. Klompé van CRM heeft het bestuur van de VPRO telegrafisch uitgenodigd voor een gesprek aan staande dinsdag. Het onderwerp van dax gesprek zal zijn de VPRO-uitzending van vorige week vrijdag, waarin mogelijkheden voor sabotage in de militaire wereld werden aangegeven. Minister-president De Jong deelde gisteren mee, dat het gesprek voor- otgaait aan het overwegen van ..mo geluk en eventueel" te trefien maat regelen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/TEL AVIV. VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring zal zijn pogingen om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelligen opnieuw formeel opschorten, zo is gisteren in diplomatieke kringen bij de Verenigde Naties gezegd. Jarring keert terug naar Moskou waar hij ambassadeur van Zweden is. De besprekingen begonnen 25 augustus op basis van het plan van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers, maar raakten vrijwel meteen in het slop na Israëls beschuldigingen over de verplaatsing door Egypte van luchtdoelraketten dichter naar het Suezkanaal. Israël weigert verdere besprekingen zolang de wapens niet worden teruggehaald, maar Egypte ontkent bestandsschendingen te hebben gepleegd en beschuldigt op op zijn beurt Israël. Naar verluidt heeft de dood van president Nasser de kwestie dusdanig verder gecompliceerd dat men een voortzetting op het ogenblik van de pogingen om tot overeenstemming te komen kansloos acht. De Russische premier Kosygin heeft vrijdag in Cairo verdere be sprekingen gevoerd met de Egypti sche leiders. Hij ontmoette eerst waarnemend president Anwar Sadat; Vervolgens sprak de Sovjet-premier enige mi nisters en andere leidinggevende fi guren in Egypte. Verwacht wordt, dat de opvolgers van Nasser een collectief leiderschap in zullen stellen om, al is het maar tijdelijk, het gevaar voor een machts strijd af te wenden. Er wordt op gespeculeerd, dat er een presidentiële raad zal worden ingesteld om het land te regeren in plaats van een regering onder de voorlopige president Anwar Sadat. Naast Sadat zou de raad de meest voor de hand liggende concurrenten Tijdens het bezoek dat konin gin Juliana gisteren bracht aan Barendrecht, had ze de grootste moeite haar hoed op het hoofd te houden. Met beide handen kon ze het hoofddeksel tegen de aan houdende rukwinden bescher men. (Van onze parlementaire redactie) den haag Bejaarden kunnen voortaan alleen nog in een bejaar dentehuis worden opgenomen, wan neer een gemeentelijke commissie een advies heeft gegeven over de noodzaak van die opname. De leiding van een bejaardentehuis kan echter dit advies naast zich neerleggen, maar de provinciale besturen kunnen voorschrijven dat in hun provincie de opname-adviezen van de gemeen telijke opnamecommissie moeten worden opgevolgd. Dit staat in een voorstel van staats- secretaris Van de Poel (C.R.M.) tot wijziging van de wet op de bejaar denoorden uit 1963. Het wetsontwerp zal binnenkort aan de Tweede Ka mer worden voorgelegd. voor zijn positie bevatten. Dat zijn Ali Sabri, secretaris-generaal van het uitvoerend comité van de Arabische socialistische unie (ASU), Hoessein Shafi een van de medeplichtigen bij de staatsgreep van Nasser in 1952 tegen het bewind van koning Farouk en de chef-staf van het leger en mi nister van defensie generaal Mo hammed Fawzi. Dit zou de uitsluiting betekenen van Zakaria Mohieddin, een oude strijdmakker van Nasser, die de grondlegger en de leider was van de geheime dienst en de veiligheidspo litie, waarop Nasser altijd heeft ge steund. Sabri en Heikal worden beschouwd als vijanden. Heikal zou Sabri niet alleen tegenwerken om ideologische redenen, maar omdat hij bang is, dat hij slachtoffer zal worden van de wraak van Sabri, als die de macht in handen krijgt. Volgens sommigen was het een manoeuvre van Heikal om in de pers berichten te laten circuleren dat Sa- dat en Sabri een hartaanval hebben gehad. Hij zou twijfel hebben willen zaaien aan de lichamelijke gezond heid van de twee. Israël heeft gisteren Egypte er op nieuw van beschuldigd het bestand in het Midden-Oosten te hebben ge schonden door bij het Suezkanaal nieuwe raketinstallaties aan te leg gen. UTRECHT (ANP) Het ziet er naar uit dat iedereen die een uitke ring op grond van de algemene ouder domswet of de algemene weduwen- en wezenwet geniet, nog deze maand de met terugwerkende kracht per 1 augustus verhoogde bedragen zal ont vangen. Dit heeft de stichting voor lichtingscentrum sociale verzekering medegedeeld. In een klein aantal ge vallen zal de verhoging niet of slechts gedeeltelijk in oktober kun nen worden betaald. Bijbetaling zal zo spoedig mogelijk volgen. DEN HAAG (ANP) De presi dent van de rechtbank in Den Haag mr. J. H. C. Slotemaker, heeft gis terochtend de vordering afgewezen van de 54-jarige Noordwijkse restau ranthouder en gelegenheidskok voor de koude keuken van het koninklijk huis, Leen Houwer, om het week blad EVA een rectificatie op een in terview met de heer Houwer te ge lasten. De heer Houwer had dit in een kort geding gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft de Mexicaanse ambassade on der verscherpt toezicht geplaatst. Deze veiligheidsmaatregel is getrof fen nadat zeven jongelui gistermor gen het gebouw aan de Van Len- nepweg hadden bezet. Waaruit «1e controle bestaat is niet meegedeeld. De Haagse politie kon de onge wapende jongelui leden van het Mexico-comité binnen een uur uit het ambassadegebouw verwijde ren. Motief van de bezetting was het feit dat het gisteren precies twee jaar geleden was, dat er in Mexico-City een „massale slacht partij" zou hebben plaatsgehad. De jongelui eisten de vrijlating van de honderden politieke Mexicaanse ge vangenen. Omstreeks tien uur kwamen de zeven jongelui via een openstaande deur de ambassade binnen. De ver taalster Coby Pronk was als enige in het kantoor aanwezig. Kort daarop verscheen een vrou welijk personeelslid van de ambas sade, Maria Lopez, die ambassadeur Alfonso Cortina waarschuwde. Hij woont in hetzelfde witte pand. De heer Cortina belde de Haagse poli tie. Rechercheurs gelastten de bezet ters driemaal om te vertrekken. De jongelui, die weigerden, werden een voor een gearresteerd en weg gebracht. Alleen de woordvoerder van de groep, Boudewijn Chorus uit Utrecht, verzette zich. Deze is door vijf politiemannen uit de ambassa de gesleept (foto). Alle arrestanten werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Zij bleken geen wapens bij zich te hebben. De jongelui waren dit jaar al eer der „op bezoek" bij de Mexicaanse ambassade. Op 4 februari boden zij aan de Van Lennepweg een petitie aan, waarover zij sindsdien niets meer hebben vernomen. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Gisteren heeft Frits van der Poel de programma leiding van de VPRO-teievisie mee gedeeld, dat hij afziet van de pre sentatie van het programma „Was er nog wat?" Deze oud-medewerker van Brand punt is thans parlementair redacteur bij het „Vrije Volk". Van der Poel voelde zich achteraf niet erg gelukkig met het program ma. AMSTERDAM (K.N.P.) Het congres van kritische priesters in Amsterdam was gisteren duidelijk op de maatschappij-kritische toer. In wat een „plenaire discussie" had moeten zijn, maar in feite een bonte aaneenschakeling van getuigenissen en preekjes werd, pleitten vele con gressisten voor een maatschappij-ge vaarlijke actie en een politiek radi cale opstelling. Veelvuldig werd er de nadruk op gelegd dat de bestaande maatschap pelijke orde zowel in de ontwikkel de als in de onderontwikkelde lan den opgeblazen moet worden. De kerk is volgens hen te zeer een iiv- strument ter handhaving van die be staande orde. LONDEN (Reuter) De Ritmees ter-sigarenfabrieken zijn overgeno men door het Britse tabaksconcern Gallaher, zo is gisteren in Londen meegedeeld. Gallaher heeft enige tijd geleden een bod uitgebracht op de 75 procent van de aandelen Ritmees ter die in het bezit van de familie Schupper waren. Gallaher bezait zelf de resterende 25 procent. Gisteren werd meege deeld, dat het bezit van Gallaher tot 81 procent is aangegroeid en dat het bod gestamd wordt gedaan. DEN HAAG (A.N.P.) De Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) spreekt van een buitensporige toe neming van de vraag naar aardolie in West- Europa. In een bespreking van de oorzaken van de jongste verhoging van de prijzen van aard- olieprodukten zegt de N.A.M., dat tegenover 4e buitensporig toene mende vraag een da lend aanbod van aard- die staat. Dit is o.m. iet gevolg van de Syri sche weigering de scha de aan de Trans-Ara- bian Pipeline, door een bulldozer veroorzaakt, te repareren. Dit komt door de conflicten in het Midden-Oosten. Het scheelt 500.000 vaten olie per dag. Bovendien heeft Li bië de olieproduktie met 600.000 vaten per dag beperkt en volgens de N.A.M. moet ge vreesd worden voor een verdere verminde ring. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De provinciaal der jezuïeten, pater J. van Deenen, heel t in een brief aan de Nederlandse le den van de sociëteit gezegd zich te moeten distantiëren van de ambts uitoefening van gehuwde priesters, zoals dat in de Amsterdamse studen- tenecclesia Is gebeurd. Maar dat be tekent volgens de provinciaal nog niet „dat er geen contact meer zou mogen zijn tussen de sociëteit en de studentenecclesia, zoals door al te ge ëmotioneerde voor- en tegenstanders te snel wordt verondersteld. Pater Van Deenen is niet van plan harde maatregelen tegen de studen tenpastores Van Kilsdonk en Peters te nemen. En om te voorkomen dat de generaal der jezuïeten in Rome overhaaste maatregelen zou nemen, heeft hij een persoonlijke gezant naar Rome gestuurd om het gebeu ren in Amsterdam uit te leggen. (Zie ook voorpagina). Pater Van Deenen heeft de Neder landse jezuïeten verder meegedeeld dat hij in de komende dagen een ge sprek zal hebben met de jezuïeten, die bij de studentenecclesia betrok ken zijn. Het is de bedoeling dat hij de resultaten van dit gesprek binnen de sociëteit door zal praten. Hij vermeldt vervolgens de huur- opzegging van de kapel. Dit is ge beurd na ruimschoots overleg, zegt de provinciaal. Maar het gaat niet alleen om de zakelijke aspecten, het gaat ook en op de eerste plaats om personen. „En het is duidelijk dat hierin overleg zal moeten plaatsvin den. Hard optreden is een kerkge meenschap nooit goed". Leden van net interkerkelijk lan delijk beraad van pastores onder stu denten en academici, hebben i.v.ia. de affaire-Amsterdam verklaard: „Wij zijn er ons ten volle van be wust dat de beslissing van de stu denten-ecclesia te Amsterdam, om gehuwde voorgangers ook als vol waardig priester te erxennen. haar in een juridische conflictsituatie plaatst binnen het geheel van de rooms-katholieke kerk. Wij menen echter dat deze stap goed doordacht is en voldoende beschermd tegen misverstanden nu. mede door de im passe waarin de discussie rond de ce- libaatswetgeving verkeert, een on aanvaardbaar groot aantal priesters AMMAN (Reuter) Radio Am man meldde gisteravond, dat het vliegveld van de Jordaanse hoofd stad vanaf vandaag weer open is voor het burgerluchtverkeer. Het is gesloten geweest sedert de Jordaans- Palestijnse strijd. zijn ambt heeft moeten verlaten. Zij doen een beroep op alle bisschoppen om: 1) aan het initiatief van de Am sterdamse studentenecclesia alle mo gelijke ruimte te geven; 2) Alle maatregelen achterwege te laten of te voorkomen die een breuk zouden inhouden; 3) de gehele kerkelijke gemeen schap op te roepen tot creatief sa menspel bij het zoeken van wegen om de bestaande crisis te boven te komen. De verklaring is ondertekend door 46 studentenpastores. UTRECHT (ANP) Werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers hebben gistermiddag in Utrecht over eenstemming bereikt over een extra uitkering van f 400.voor de ruim 30.000 schilders in ons land. De rege ling voor de uitkering is analoog aan die voor de overige werknemers in de bouwnijverheid. De boven 21-jarigen of kostwinners die jonger zijn ontvangen tweemaal een uitkering van f 200.en de jon geren krijgen tweemaal f 150. Ook in akker- en weidebouw en veehouderij wordt binnenkort een gunstige beslissing verwacht in de f 400.kwestie. AMSTERDAM (ANP) Guus Os- ter heeft b. en w. van Amsterdam medegedeeld dat hij de opdracht om samen met Hugo Claus een toneel gezelschap te formeren dat in staat zal zijn de Stadsschouwburg te be spelen, om persoonlijke redenen te ruggeeft. Het college heeft aldus een mede deling van het gemeentebestuur, een dringend beroep op de heer Oster ge daan zijn werkzaamheden toch voort te zetten. Hij meent aan dit beroep geen gevolg te kunnen geven. DORDRECHT (ANP) De Dordt- se rechtbank heeft de 46-jarige hoofdopzichter A. K uit Papendrecht en diens 60-jarige vriend en onder geschikte M. V. uit Dordrecht, die tesamen de echtgenote van K. om het leven hebben gebracht, veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had zes jaar met aftrek geëist. Nu volgt een mededeling voor alle mensen, die niet over kalenders kun nen beschikken, omdat ze op onbe woonde eilanden zitten. Dames en heren, vandaag en morgen wordt in dit land het weekeinde gevierd. Het is maar even dat u het weet. Over in razendsnelle vaart naar de dingen van de dag, waar de bezet ting van de Mexicaanse ambassade Wel heel onverwacht kwam. Voor mij, voor de Mexicaanse ambassadeur en voor de Haagse politie. Dit laatste korps is trouwens ook al weer onge rust, neemt het allemaal niet langer en zo gaan toch velen met gefronste wenkbrauwen het weekeinde in. Er wordt hier opgemerkt dat het gisteren weer was om met een fles rum op het nachtkastje en voldoende koffie in de buurt lekker in een warm bed te liggen lezen. Ik sluit me daar geheel en al bij aan. Hetgeen niet wegneemt dat we di rect overstappen naar het grotere werk. Het is aan de heer G. Weijmer voorzitter van de afd. Breda van de r.k.-politiebond St. Michael om deze week de prijs van doordraver- van-de-week in ontvangst te mogen nemen. En wel voor deze opmerking: „De veroorzakende (demonstreren de, M.) groepen moeten begrijpen, dat wij ter bescherming van onze rechtgevoelende medeburgers de re pressieve taak ter hand moeten ne- St. Michael, de draak, Don Qui- chotte en de windmolens; de grenzen vervagen tegenwoordig, ik weet niet waar de scheiding te trekken. Mevr. Gliceria Ferreira da Silva blijkt Brazilië's oudste te zijn. Bij een volkstelling werd ze met haar 125 jaar ontdekt. Ze kan nog steeds zonder een bril te gebruiken een draad in het oog van een naald ste ken. Haar liefste wens: „Leren lezen". Jammer, dan kan ze dit dus ook niet lezen. Nixon in Spanje. Het laat mij (s)I- berisch koud. „De bloemenkinderen zijn niet uit op de machtsstrijd. De maatschappij zal vanzelf wel ten or/ier gaan" (Harvey Cox, Baptistisch theoloog uit de VS). PvdA: d'r niet zo zwaar Antillen. Waarmee we gekomen zijn aan het einde van ons latijn. Laat-ie fijn zijn. Voor MERIJN (Vervolg van pagina 1) Volgens de heer Lehr is het ge woon een kwestie van geld. „Iedere deskundige van klokken heeft me opgebeld. We hebben zelf iedereen afgebeld. Maar er is geen geld. Mo numentenzorg niet, het Friesch Mu seum niet, het provinciaal museum niet. En IJlst uiteraard ook niet. Ik heb vanochtend een lang ge sprek gehad met wethouder Frankcna en heb hem gezegd: Stuurt u de di recteur van Monumentenzorg maar hierheen om zelf die prachtige klok met een voorhamer in diggelen te slaan. Alle officiële instanties interes seert het geen zier wat er mee ge beurt. Ze hebben geen geld en dan zal het hen verder een zorg zijn. Wij riskeren met deze hele zaak onze goede naam, iedereen mag tegen ons schoppen, als die klok maar heel blijft." Wethouder Frankena vindt dat al lemaal best, maar hij is er niet over te spreken dat Eijsbouts dat allemaal maar doet zonder overleg met Ijlst. „Wij zijn de eigenaar van die klok. Er is precies in een contract vastge steld wat er moet gebeuren en zon der ons er maar even in te betrek ken, hebben ze het heel anders uit gevoerd." Maandag heeft de wethou der een gesprek met mensen van Mo numentenzorg. Daarna zal Ijlst, na overleg met de gemeenteraad, beslui ten wat er moet gebeuren. Eijsbouts N.V. wil de klok van Ijlst aan iedere belangstellende verkopen tegen de schrootprijs van f 8.600, De heer Lehr verzekert nogmaals „Iedereen denkt gelijk aan de com mercie, maar zó is het niet, deze klok moet een goede plaats krijgen." DEN HAAG (A.N.P.) De heer W. G. J. Iemhoff, internist en bio chemicus, tevens lid van de „Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst", is gistermiddag op het congres van de maatschappij in Den Haag door enkele collega's vrij hardhandig de zaal uitgesmeten. Bij het begin van de middagzitting, vlak voor de in leiding van dr. ir. Th. P. Tromp, commissaris van Philips, had hij als lid van de groep „kritische artsen" in de „bond voor wetenschappelijke arbeiders" het woord gevraagd. Een deel van de aanwezigen barstte in een honend geloei uit; de voorzitter verklaarde dat de heer Iemhoff bui ten de orde was en enkele artsen sprong op om hem in zijn kraag te grijpen. Andere maatschappijleden waren het kennelijk niet eens met deze gang van zaken en riepen dat collega's elkaar niet zo mogen be handelen. Zoals bekend, hebben de „kriti sche artsen" bezwaar tegen opzet en aanpak van het congres, met na me omdat alleen maar schriftelijke vragen kunnen worden ingediend en beantwoord, terwijl er voor ver dere discussies geen ruimte is. De „kritische artsen", die menen dat de medici zich moeten politiseren en zich veel meer kritisch moeten opstellen tegenover de samenleving, hadden de deelnemers aan het con gres overstelpt met stencils, waarin ze hun stellingen en opvattingen weergeven. Nadat de heer Iemhoff met en kele andere „kritische collega's" uit de zaal was verwijderd, ging het congres „rustig verder".

de Stem | 1970 | | pagina 13