WEB BEO Bijna honderd miljoen beschikbaar in 1971 N.O.B. nog lang niet tevreden Kwart miljard voor rijkswegen Axel trekt zich terug uit OZO VRAGEN ROND NEHALENNIA VONDSTEN VERBETERING EN UITBREIDING IN ZUIDWESTELIJK NEDERLAND Goedkeuring splitsing raadszaal Kruiningen Goedkeuring bouw nieuwe sporthal VKO wil wijziging zeevaartopleiding IN NAVOLGING HOLST Opleiding op niveau HTS Inscripties op altaren hebben zeer bijzondere waarde an het eeg onderzoek naar fruitproduktie wethouder j. lindenbergh opent expositie r PTT nverkeer Palingschieting „De Friezen" Burgemeester Reimerswaal is raad sïa^ vooi Beangstigend Projecten Nog nader beraad Hoogovens op Maasvlakte Medewerking Raad Reimerswaal GEMEENTERAAD AXEL: Bedenkingen Minder bramen veilingen Zeeuwse Koorschool voor de televisie Abortus Viswedstrijd van „De Leeglopers" 6 DE STEM VAN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 7 net abonnees van een aantal t stand worden gebracht etnummers: 's-Hertogenbospu mers 't/m 04108 t/m 04129 t/m 04139 /m 04169 t/m 04199 /m 04259 t 's-Gravenhage mers t/m 01738 ;/m 01749 t/m 01793 hendam en Wassenaar jhands alleen de mogelijkheid tot jeautomatiseerde netten in Italië. gesprekken is als volgt: Spanje 0934): ten: en nul) onmiddellijk gevolgd leenummer. ence 55, Genua 10, Milaan 2.1 1, Verona 45. liz 56, Ibiza 61, Madrid 1. ncia 60, Zaragoza 46. matiedienst voor internationale rnst, dan wel schriftelijk bij de ■en. een lijst aanvragen waarop n in Italië en Spanje zijn vermeld. topsnelheid 125 km/u, ttige acceleratie, hielen, jassen tegen dragende carrosserie, BTW f 5.012,-. >0,- incl. BTW f5.544,- j 'prijzen at Born' ÏDRIJF J. HAMERS el. 04160-4583 SYZER ZN. 53-468 DE KEYZER ZN. rel. 01150-4564 OSTVOGELS 'el. 01696-2303 T WESTEN" Tel. 01170-2255 9ICTUS 52-3127 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verkeer en Waterstaat rekent in 1971 een bedrag van bijna 100 miljoen gulden uit het rijkswegenfonds nodig te hebben voor de verbetering en uitbreiding van het rijkswegennet in zuidwestelijk Nederland. Van 1971 tot en met 1975 zullen volgens de huidige plannen uitgaven tot een totaal van minimaal een kwart miljard gedaan moeten worden. Voor de aanleg en verbetering van rijkswegen en oever verbindingen in het hele land is op de begroting van het rijks wegenfonds voor 1971 in totaal een bedrag van bijna driekwart miljard geraamd. (Van onze correspondent! GRAAUW De schuttersmaat- schappij „De Friezen" heeft een pa lingschieting op de staande mast ge organiseerd De uitslag van de schieting luidde als volgt: Wip 1: le hoogvogel: W Boussen, St.-Jansteen, 2e hoogvogel: niet afgeschoten, le zijvogel: E. Savooy, St.-Jansteen, 2e zijvogel: dhr Sallaert, Watervliet (B); 3e zïjvogel: F Claes, Kruibeke (B); 4e zij vogel: H. v.d Hemel, Axel, le kal: B Plasschaert, Graauw, 2e kal: J. de Bruyne, Wa tervliet (B); 3e kal: niet afgescho ten, 4e kal: niet afgeschoten; Wip 2: le hoogvogel: dhr. Ongena, Watervliet (B); 2e hoogvogel: R. van Vooren, Watervliet (B); le zij vogel: J. Buysrogge, Graauw, 2e zij vogel: G. Buysrogge, Graauw, 3e zijvogel: H. v.d. Hemel, Axel, 4e zijvogel: niet afgeschoten, le kal: E. Savooy, St.-Jansteen, 2e kal: F. d'Hooghe, St.-Jansteen, 3e kal: E. Thieleman, Axel, 4e kal: dhr. Wil kes, Hulst. REIMERSWAAL Burgemeester C. Pijl-Hogeweg van Reimswaal, heeft gisteravond in de gemeente raadsvergadering in het voormalige raadhuis van Yerseke, tot veler ver rassing meegedeeld de door b. en w. voorgestelde verbouwing van de bur- Semeesterswoning in Yerseke niet nodig te vinden. Hij zei dat b. en w. dit plan hadden opgesteld toen hij met vakantie was. De kosten zouden f 60.000 gaan bedragen. Vee] raadsleden hadden al voor de raadsvergadering het plan (dat in de Semeente Reimerswaal veel kritiek ondervond) afgekeurd en aangekon digd dat zij ertegen zouden stemmen. Gezien de nijpende financiële si tuatie van de gemeente Reimerswaal kondigde de burgemeester nu gister- wond aan het beter te vinden dat hij van Yerseke naar de binnenkort Krabbendijke vrijkomende burge- ffleesterswoning ging verhuizen. BRUSSEL (A.N.P.) De Europe se commissie in Brussel wil een pe riodiek onderzoek gaan instellen Jaar het produktiepotentieei in de juromarkt op het gebied van appe- en, peren, perziken en sinaasappe len. Ze heeft een voorstel in de vorm fan een richtlijn naar de Europese ministerraad gestuurd, waaruit blijkt dat ze elke vijf jaar een vruchtboom- 'elling wil laten houden. De uitkom men van die telling moeten een beter Ozicht geven in de samenstelling en da omvang van de produktie en het te verwachten toekomstige aanbod »an fruit. In de laatste jaren vertonen be plante oppervlakte en produktie van Senoemde produkten een stijgende lijn. Dit heeft al tot bepaalde afzet- "roeilijkheden geleid. Fruitproducen- ton in verschillende gebieden zijn vaak en gelijktijdig op grote schaal tot nieuwe aanplantingen overgegaan fonder dat men een duidelijk inzicht «ad in wat dit na enkele jaren voor gevolgen zou hebben voor het aanbod van fruit in de Euromarkt als geheel. De in te stellen tellingen zullen Jan ook betrekking hebben op zowel Jat assortiment als de produktiecapa Weit. Dit laatste onder meer door JPgave van de leeftijd van de vrucht bomen. Bovendien zal men rekening Jouden met de resultaten van de in tussen ondernomen rooi-acties, die in verscheidene landen plaatsvinden. De aarste EEG-enquête zal gehouden Worden in de winter 1971-1972. Zuidwest-Nederland lijkt er dus niet zo slecht afgekomen te zijn. Niet echter naar de mening van bij voorbeeld het district Brabant van de Nationale Organisatie voor Be- roepsgoederenvervoer over de Weg. Districtssecretaris J. W. Pieters: „Er is geen enkele garantie, dat die ver schrikkelijk belangrijke Zoomweg er binnen een redelijke termijn ligt. Voorts: iedereen heeft de mond vol over de industrialisatie van de Del ta. Maar er is nauwelijks sprake van een aanpassing van het rijkswegen net, die toch een van de belangrijke voorwaarden is voor de industrialisa tie". Het district Zeeland van de N.O.B. heeft minder „klachten". Zegt secre taris W. Flohr: „Rijksweg 58 is voor ons het allerbelangrijkst. Als de plan nen doorgaan bestaat deze weg eind 1973 helemaal uit vier stroken. We hebben er vertrouwen in dat rijks waterstaat die plannen gerealiseerd krijgt. Na 1973 zijn we al een heel eind verder". Over het geheel genomen vindt de N.O.B., dat er nog te weinig gaat ge beuren. „Bovendien zitten we met de pijnlijke situatie, dat het beroepsver voer en het andere verkeer nu vrij aanzienlijk meer aan de verbetering van het rijkswegennet bijdragen dan het rijk. Dat is helemaal tegen de af spraken over de fifty-fifty-verhou- ding, die destijds, bij de instelling van het rijkswegenfonds, gemaakt zijn. Het is ook beangstigend, dat de verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting er alleen voor bestemd is het toch al niet zó geweldige tempo van de verbetering van het wegennet te kunnen hand haven, ondanks de stijging van de kosten. Je gaat je afvragen wat vol gende kostenstijgingen teweeg gaan brengen", aldus de heren Pieters en Flohr. joen, maar daarna zal nog een be drag van 9 miljoen nodig zijn. De reconstructie van de drie- baansweg tussen Etten-Leur en Roosendaal, die vier rijstroken krijgt. Dit werk moet er eind 1972 opzitten Kosten in 1971 en '72 respectievelijk 9 en 19 miljoen. De aanleg van de toegangswegen naar de dam in het Haringvliet. Kosten in 1971 7 miljoen, in de twee daarop volgende jaren 29 miljoen. De verbreding met twee rijstro ken van het wegvak Wouwsche Tol - Bergen op Zoom, waarvoor in 1971 en 1972 uitgaven van res pectievelijk 5 en 7 miljoen ge vergd zullen worden Het doortrekken van de Zoomweg van Volkerak naar Dinteloord. Kosten in 1971: 7 miljoen. De in 1973 af te sluiten aanleg van een weg met vier rijstroken tus sen Willemstad en Zevenbergen. Volgend jaar is daarvoor een be drag van 4 miljoen nodig, in de twee volgende jaren een bedrag van 19 miljoen. Het aanbrengen van onglijkvloer- se kruisingen in de weg tussen Breda en Gorinchem, waarvoor men 2 miljoen nodig denkt te hebben. De aanleg van een weg met twee rijstroken van Axelsche Sassing naar de Belgische grens, die zo wel in 1971 als in 1972 een' uitga ve van 2 miljoen zal vergen. En tenslotte de verdubbeling van de weg tussen Axelsche Sassing en Sluiskil, die overigens pas in 1973 zal beginnen en waarvoor 'n bedrag van 12 miljoen beschik baar moet zijn. Het tot 1976 voor Zuidwest-Neder land „beschikbare" bedrag van een kwart miljard gulden zal worden be steed aan de bekostiging van de vol gende projecten De voortzetting van de verdubbe ling van de rijksweg Korteven- Vlissingen. In 1971 zullen de kos ten 21 miljoen bedragen, in 1972 en 1973 in totaal 66 miljoen. De aanleg van een vier-stroken- weg van Princenhage naar de Bel gische grens (Hazeldonk). Kosten in 1971: 16 miljoen. Dit karwei, dat kort na de jaarwisseling 1971- 1972 geklaard moet zijn, zal daar na nog ongeveer 6 miljoen vergen De bouw van de nieuwe vier- baansweg tussen Breda en Til burg. Voor volgend jaar worden de uitgaven geraamd op 15 mil- (Van onze correspondent) ROTTERDAM „Volkomen on juist en uit de lucht gegrepen", zo kwalificeert de directie van de Hoog ovens te IJmuiden het bericht dat gisterenmiddag vanuit Den Haag naar Rotterdam kwam overwaaien, als zuoden Hoogovens en Hoechs hebben besloten af te zien van de voorgenomen vestiging van een hoogovenbedrijf op de Rotterdamse Maasvlakte. Iii plaats van het hoog ovenbedrijf zou volgens dit bericht op het betreffende dee Ivan de Maas vlakte de eveneens veel omstreden tweede nationale luchthaven een plaats moeten krijgen. De heer Mees. woordvoerder van de Hoogovens-directie gaf wél toe dat Hoogovens en Hoechs niet bijster gelukkig zijn met de recente ontwik kelingen. ^.Inderdaad vervullen de politieke en economische moeilijkhe den in het Rijnmondgebied ook onze bedrijven met grote zorg, maar dat wil beslist nog niet zeggen, dat di- recht - zonder enig overleg met be trokkenen en met name met Rotter dam - alle onderhandelingen moeten worden afgebroken" Indien de kans op afwijzing van de plannen duide lijk groter wordt verdient uitstel ech ter altijd nog de voorkeur boven af stel, aldus de heer Mees. (Zie ook pagina 11) (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vanuit de gemeenteraad van Axel is door het raadslid P. Die- rick scherpe kritiek geleverd op de visie van het college van b. en w. met betrekking tot de toekomst van het ontwikkelingsorgaan „Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost". In navolging van de gemeente Hulst heeft het Axelse college de gemeen teraad voorgesteld zich terug te trek ken uit dit rechtspersoonlijkheid be zittende lichaam. Met ruime meer derheid is het voorstel, ondanks de bedenkingen van de heer Dierick, aangenomen. Hulst heeft hetzelfde besluit vorige week genomen. De ge meente Hontenisse heeft een beslis sing met betrekking tot deze zaak na ontvangst van een brief van het bestuur van „OZO" voorlopig opge schort. Burgemeester M. K. van Dijke liet duidelijk blijken dat het door hem en zijn collega's voorgestelde inter gemeentelijke overlegorgaan een tus sen maatregel van tijdelijke aard is. De drie gemeenten, of in dit ge val nog alleen Axel en Hulst, blijven op de wip zitten: gereed om over te gaan tot een vorm van gewestelijk bestuur, zodra de gelegenheid zich daarvoor voordoet. De heer Dierick vroeg het college aandacht voor drie zaken. Hij vroeg om voorlezing van een eerder door het ontwikkelingsorgaan „OZO" ver zonden brief blijvende medewerking aan ,OZO" of in een ander geval het verstrekken van resumés en agenda's, betrekking hebbende op 't intergemeentelijk-overleg nieuwe- stijl en aandacht voor de milieu hygiëne, die bij een typische zaak voor afwikkeling door „OZO" noem de. Verder drong hij aan op het leg gen van kontakten met waterschap pen voor zover het zaken als milieu hygiëne betrof. Burgemeester Van Dijke gaf o.m als antwoord op de opmerkingen: ,Het heeft weinig zin OZO te hand haven. nu het aantal deelnemende gemeenten na de herindeling tot drie is teruggebracht. Met de stem van het raadslid Die rick legen werd het voorste] van b. en w aangenomen. Axel zal zich uit „OZO" terugtrekken. Als ook Hon tenisse nog dit besluit neemt, dan zal het bestuur van het ontwikke lingsorgaan noodgedwongen tot li quidatie moeten overgaan. In feite is er die noodzaak nu ook reeds. (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL Met negen te gen zeven stemmen heeft de gemeen teraad van Reimerswaal gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan de door b. en w voorgestelde splitsing van de raadzaal van Kruiningen in twee ge deelten: t.w. een kamer voor de bur gemeester en een vergader- en lees kamer. De heren C. J. van de Velde, J. La- ko, M. van der Marei (allen CHU), E. Suy, C. Coremans (beiden KVP), J. Griep en mevrouw N. G. Kamps (VVD), stemden tegen, voornamelijk op emotionele overwegingen en om het feit dat het aantal huwelijken in Kruiningen voortaan tot slechts enkele per maand wordt terugge bracht. Een eerder tijdens de vergadering van de vorige week voorgestelde ver bouwing van het huidige gebouw van gemeentewerken aan de Voorhoute, bleek na onderzoek te duur, zodat men nu voortaan in Kruiningen (ge deelte raadzaal Reimerswaal en in het dorpshuis), Yerseke, Rilland en Krabbendijke zal kunnen trouwen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De weg voor de bouw van een sporthal in Axel is vrij. Aldus 'n besluit van de gemeenteraad van Axel. Het raadslid de heer P. Apers heeft zich enigszins bezorgd afgevraagd of het niet wenselijker zou zijn in plaats van een sporthal van anderhalf mil joen twee kleinere sportzalen te bou wen. Hf) achtte de levenskansen voor de grote sporthal, blijkens zijn uit latingen uiterst miniem Volgens zijn berekeningen moest met een exploitatietekort van ander halve ton rekening gehouden wor den. Een veronderstelling overigens, die werd tegengesproken door de wethouder van financiën, de heer D. J. Oggel, die op zijn beurt een bedrag van om en nabij de ton noemde. „Ik ben er niet van overtuigd geraakt, dat er een dringende behoefte be staat", aldus de heer Apers. De overige raadsleden bleken in de ze zijn mening niet te delen. Wethouder A. IJsebaert noemde de behoefte aan een sporthal in Axel „wel dringend" „Bovendien" aldus de wethouder, „schept de aanwezig heid van een sporthal bepaalde be hoeften" De heer Oggel gaf tenslotte nog een toelichting op de financie ring. v Ondanks zijn bedenkingen gaf de heer Apers toch zijn steun aan de sporthal Het voorstel werd met al gemene stemmen aangenomen. Be denkingen waren er binnen de raad ook met betrekking tot het voorstel tot de stichting voor het verlenen van medewerking aan de stichting van een school voor gereformeerd onderwijs Verschillende raadsleden vroegen zich af of het wenselijk was in deze tijd van concentratie juist op onderwijsgebied over te gaan tot de centralisatie door deze plannen goed te keuren. Omdat de aanvragers voor mede werking van de gemeente bij hun plannen met betrekking tot de te stichten gereformeerde school aan de wettelijke eisen voldeden gaven de raadsleden aan het voorste] hun fiat. Bij sommigen ging dat met de aan tekening, dat ze de gang van zaken wel „betreurden". (Van onze correspondent). KAPELLE Het is ver gebeurd met de aanvoer van bramen op de veiling in Kapelle-Biezelinge. Onver wacht is er een eind gekomen aan een best seizoen. Om te bereiken dat er nog een enigszins redelijk kwantum is wan neer voor de industrie wordt geveild, heeft de veiling in Kapelle besloten mei ingang van de komende week dit produkt alleen nog op maandag en dinsdag voor de industrie aan te bieden Op de overige dagen kan alleen worden aangevoerd in doosjes voor verse consumptie (Van onze correspondent) Het koor van de Zeeuwse Koor school heeft samen met een acht tiental andere koren meegewerkt aan een opname voor het program ma Zingend Geloven. Deze opnamen werden gemaakt in de oud-katholie ke kerk in Hilversum. De regie van dit programma was in handen van Joke Feddema De presentatie wordt verzorgd door Frits Meertens De directeur van de Zeeuwse Koorschool Evert Heyblok was belast met de algehele muzikale leiding Het programma wordt op zondag 4 oktober a.s uitgezonden via het programma van Nederland 1 van vijf over zeven tot half acht. (Van een nze verslaggevers) GOES Vanmiddag zal om half vijf in de expositiezaal van het museum voor Zuid- en Noord-Beve- lamd, aam de Singelstraat in Goes, door wethouder J Lindenbergh vam culturele zaken de tentoonstelling „Painting from 19001925" worden Abortus is moord. De r.-k- kerk rangschikt abortus onder de misda den tegen het leven. Canon 2350 1: „Zij die abortus plegen, de moeder niet uitgezonderd, lopen, daar het feit dat het doel van de abortus bereikt is, de excommunicatie in, die aan de bisschop is voorbehou den. Excommunicatie betekent: uitslui ting van de kerkelijke gemeenschap. Zo iemand kan onder meer niet de sacramenten ontvangen, heeft g een actief of passief stemrecht in kerke lijke zaken, heeft geen deel aan de kerkelijke openbare gebeden, afla ten enz Geen priester kan zonder meer van deze excommunicatie ontslaan, alleen de bisschop van het diocees, waartoe de delinquent be hoort Verondersteld natuurlijk, dat de moordenaars zich oprecht beke- ren. God heeft gezegd: „Gij zult niet doden" geen mens doden Ook het kind in de moederschoot is een mens, hoe onontwikkeld het ook moge zijn. Wie zo'n klein menselijk wezen aborteert, of er om vraagt, of ertoe meewerkt door raadgeving of verwijzing naar de moordenaars is schuldig aan moord Abortus kan, noch mag ooit goed gepraat worden en moet altijd met verontwaardiging worden afgewezen Een verzoek aan de geneesheer tot medewerking is al een grote beledi ging voor hem, een appèl op gewe tenloosheid. De enige raad. die de dokter kan geven is: „Zorg er maar voor, dat je een gezonde baby krijgt en verzorg uw kind, zoals een goede moeder betaamt". Publieke opinie, wetten, reglementen kunnen niet van iets wat in zich slecht is, geoor loofde daden maken. HEERLEN P. ZACHAEUS O.FJVÏ. LAANDERSTR. 31. UTRECHT (A.N.P.) De Verens ging van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij (VKO) staat op het standpunt, dat de zeevaartopleiding veelzijdiger moet worden, zodat de „bijzonderheid" van het zeevaarton- derwijs, die een belemmering vormt als de koopvaardij-officier later (ge middeld na dertien jaar) een functie van gelijk niveau aan de wal zoekt, verdwijnt. De VKO is van oordeel dat er een opleiding moet komen op het niveau van de hogere teehnisciie school en dat bij het onderwijs ook gekozen moet worden voor de h.t.s.- structuur. Dit verklaarde de heer A. Rook, penningmeester van de VKO in Utrecht op een druk bezochte verga dering van de vereniging, die uitslui tend was gewijd aan de herziening van het hoger zeevaart onderwijs. De opleiding zou volgens de VKO vier jaar moeten duren en er zou definitief gebroken moeten worden met de vervolgopleidingen voor de verschillende rangen Het eerste jaar zou voor stuurlieden, werktuigkundi gen en radio-officieren hetzelfde moeten zijn, zodat de leerlingen ken nis kunnen maken met de andere functies aan boord en nog een jaar de tijd hebben om hun definitieve studierichting te bepalen. Tijdens de discussies is meegedeeld dat het bestuur een initiatief heeft genomen om het mogelijk te maken dat koopvaardij-officieren met min stens de op één na hoogste rang ook universitair onderwijs kunnen gaan volgen De heer Rook zei. dat dit plan „een willig oor" heeft gevonden bij de Technische Hogeschool in Delft. Nadere details kon hij nog niet be kendmaken. De opleiding op h.t.s.-niveau zou na vier jaar met een examen en een di ploma moeten worden afgesloten. Daarnaast moet dan worden vastge steld hoe lang men moet hebben ge varen voor men de verschillende ran gen kan krijgen. De vergadering nam tenslotte een resolutie aan. bestemd voor de mi nister van Verkeer en Waterstaat, de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen en de Raad van Be stuur voor de Zeevaart, waarin wordt aangedrongen op snelle beslissingen over de toekomstige structuur en het niveau van het hoger zeevaartonder- wijs en waarin de visie van de VKO daarop is neergelegd. 's-HEERENHOEK Visclub De Leeglopers te 's-Heerenhoek hield aan de zeedijk „Duijnkerke" te Borssele haar vierde Viswedstrijd voor het clubkampioenschap. Aan deze wedstrijd namen 52 vissers deel. In totaal werden 29 vissen gevangen, waarvan er 9 bovenmaats en 20 ondermaats waren. De eerste prijs werd gewonnen door de heer A. den Engelsman uit Kloetinge met 256 punten. De twee de prijs was voor de heer J. Traas uit 's-Heerenhoek, met 227 punten, de derde prijs kwa mtoe aan de heer Sjef Bordui met 91 punten. Na af loop werder de prijzen in hotel De Korenbeurs te 's-Heerenhoek in ont vangst genomen (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT Rond de deze zomer in de Oosterschelde vlak bui ten Colijnsplaat gevonden Romeinse oudheden, zijn nog talloze levens- grote vraagtekens, die om een oplos sing schreeuwen De vondsten van Domburg in de zeventiende eeuw deden a vele theorieën het daglicht zien (zie het artikel van M.P. de Bruin in onze krant van gisteren), de unieke opvissingscampagne van de afgelopen maanden in de Zeeuw se wateren hebben enkele theorieën bevestigd, andere aangevuld, maar ook weer nieuwe theorieën een im puls gegeven. De godin Nehalennia is nog maar bekend sinds 5 januari 1647, toen op het strand bij Domburg een aantal aan haar gewijde monumenten te voorschijn kwam- In de Latijnse li teratuur wordt noch zij, noch Dom burg ooit vernoemd. Het aantal Ne- halennia-altaren te Domburg was 28 Daarnaast waren er nog acht aan andere goden (Jupiter, Neptunus, Victoria) gewijde stukken. Op 10 oktober 1848 zijn de meeste onher stelbaar beschadigd door een brand in de kerk van Domburg, waar ze stonden opgesteld. De godin is niet van andere vind plaatsen bekend, alleen in Keulen moeten er vroeger twee inscripties geweest zijn, maar of die oorspron kelijk daar thuishoorden of van Domburg daarheen vervoerd zijn (oi van Colijnsplaat), is niet duidelijk De naam Nehalennia is nooit bevre digend verklaard, aldus de heer P Stuart, conservator van het Rijks museum voor oudheden te Leiden Het zal (ook de beschouwing van M.P de Bruin gewaagde hiervan) een Keltische of Germaanse godin geweest zijn. Blijkens de bij haar afgebeelde vruchten werd Nehalen nia als vruchtbaarheidsgodin of ve getatiegodin gezien, blijkens afbeel dingen van Neptunus en sommige attributen (vaak heeft zij een scheepsroer in de hand of steunt haar voet op de voorsteven van een scheepje) en inscripties speciaal vereerd als beschermster ter zee Van het gevonden aantal altaren (100) bij Colijnsplaat zijn er maar liefst veertig compleet Blijkbaar zo meent de heer Stuart, hebben wij hier te maken met een nog belang rijker heiligdom dan Domburg. Een grote hoeveelheid inscripties in de nieuwe altarenverzameiing werpt een nieuw licht op de vereerders.- Sommige namen zijn volstrekt nieuw, andere zijn van elders be kend Drie van degenen, die de go din uit dankbaarheid voor behouden vaart een altaar cadeau deden, wa ren zouthandelaren drie waren han delaren in vissaus, een was reder en een was wijnhandelaar Drie ver melden dat zij burgers van Triei zijn. Twee wonen in Keulen, twee in Noord-Gallië en een vermeldt dat hij handel drijft op Britannia. Twee inscripties zijn van uitzonderlijke waarde voor de wetenschap, omdat zij voor het eerst een juiste datering voor de Nehalenniacultus kunnmi geven Een altaar vermeldt namelijk het consulaat (jaar) van Maximus en Aelianus (223 na Chr). een an der altaar dat vam Albinus en Maxi mus (227 na Chr Van de tempel zelf zijn dakpan nen, blokken tufsteen en brokken metselwerk opgehaald. Het tempel tje stelt men zich voor als een (voor die tijd karakteristieke) Gallo-Ro- meinse tempel, een klein vierkant gebouwtje, omgeven door een gale rij. De altaren waren onder die ga lerij of in bijgebouwen of in de open lucht tentoongesteld, als in een soort pelgrimsmuseum. In de tempel kwamen geen leken Alleen priesters konden het heilige huis (Domus Divina) betreden Waarschijnlijk waren in de buuri ook nog wel enkele woningen var andere bij de tempel betrokkenen Bijvoorbeeld van de beeldhouwer die de altaren uit kalksteen of zand steen of hardsteen vervaardigde Het bewijs, dat er bij de tempel mder daad een dergelijke industrie moet hebben bestaan, heeft men een de zer dagen in handen gekregen toen men enkele ruwe altaarvormen vond. nog zonder inscriptie Pikant detail bij de vondsten is het feit, dat verschillende beelden en altaren sporen van vernieling vertonen. Bij vele reliëfs heeft men de kop,van de Nehalennia begelei dende hond afgeslagen De deskun digen van het Leids Museum ver moeden. dat dit aan het eind van de periode van de Nehalennia-verering moet zijn gebeurd. De afgeslagen koppen (ook van de Domburg-alta ren) zijn duidelijk herkenbaar ais overblijfselen van baldadigheid en- of „beeldenstorm". Het landschap van Zeeland in de Romeinse tijd had weinig gemeen nei nel Zeeland, zoals wij dat nu kennen Het was een uitgestrekt veenmoeras, van de z°e gescneiden l(u --en hrede reeks strandwallen, waarop lage duinen lagen Slechts op enkele nlaatsen was de kustlijn doorbroken door zeegaten. ïn de loop van de Romeinse Schelde is dit nog te reconstrueren Volgens de nieuwste opvattingen was dit een loop door Zuid-Beveland met een monding ten noorden van Domburg. Er bestaan geologische aanwijzingen voor een waterweg in Oost-Zeeland, de latere „Striene" die Maas, Rijn en Schelde verbond Aan deze Striene lag Colijnsplaat De tempel moet daai op de oever hebben gestaan van de (nu voor de kust lopende) vaargeul Bij de overstroming en stromenloopwijziging in de derde eeuw na Christus is de oever afge kalfd en zijn grote delen van de tempel onverwacht (dus ais een ramp die niet door mensenhanden te beteugelen of te beperken, laat staan te voorzien was) in de vaar geul gestort, waai ze nu verspreid over een oppervlakte van zes hecta re liggen

de Stem | 1970 | | pagina 7