Michels onderschat Nendori niet, maar. LEGIOEN BLEEF UIT NAAKTE SPELERS EN MODDERBADEN Opnieuw verlies van volleybalteam Woensdag rijd ik met mijn vrouw naar Brabant' Suurendonk voor Cruyff in de spits JANSSEN: „IK HAD N HOLLE MAAG AMATEUR-ELFTAL STUIT OP RUSSEN Die zit Kwalificatie voor de O.S. Nooit zeker Oppassen 17 DE STEM VAN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 19 „VAN TACTIEK HEBBEN ZE WEINIG KAAS GEGETEN" (Van onze sportredactie) WASSENAAR De ontspannen indruk, die Rinus Michels gis teren maakte op het terras van hotel Duinoord in Wassenaar, waar Ajax op nog geen vijfhonderd meter afstand van het strand zijn in trek heeft genomen als voorbereiding op het tweede duel tegen Nen dori Tirana, staat in schril contrast tot de betrekkelijke gespannen heid van Ruud Suurendonk. De Ajacied, die al jaren behoort tot de vaste selectie van de Amsterdamse ploeg, maakte in deze periode meestal slechts furore als „invaller-op-de-belangrijke-momenten". Een rol, die Suurendonk kennelijk goed ligt, want als wisselspeler heeft h(j Ajax reeds op verscheidene zeer belangrijke momenten aan de broodnodige doelpunten geholpen. Vers in het geheeugen liggen nog de drie doelpunten, die hij maakte in het tweede duel tegen FC Napoli, dat Ajax vorig seizoen lange tijd de weg naar de volgende ronde van het toernooi om de Runners-up-cup versperde, maar uit eindelijk werd geveld door een gave hattrick van Suurendonk. Als Ruud Suurendonk aan deze wedstrijd wordt herinnerd, zo kort na het duel tegen Telstar, waarin hij door Michels tien minuten voor het einde werd vervangen voor Muhren, kijkt hij even peinzend voor zich alvorens te reageren met „Het is natuurlijk een zeer ondankbare taak steeds als wisselspelers te moeten fungeren. Maar je raakt er aan ge wend. Toch knaagt het wel eens aan je. Op het ogenblik gaat het wel, maar er zullen zeker weer momen ten komen, dat je je gaiat afvragen: waarom gaat het de ene keer wel goed en maak je drie doelpunten en mis je in een andere wedstrijd, zo als zaterdag tegen Telstar, elke kans. Ik geloof", komt Suurendonk, zoekend naar een verklaring, tot de conclusie, „dat het komt omdat je als spitsspeler, wat ik de laatste tijd het meest bij Ajax heb gespeeld, zeer veel moet doen. Het is eigen lijk het meest ondankbare wat je je kunt voorstellen. Omdat ik veel in beweging ben, kom ik vaker aan de bal zodat de kans op missen ook veel groter is. Ruud Suurendonk speelt hoogst waarschijnlijk vanavond tegen Nen- dori mee voor de nog steeds gebles seerde Joh an Cruyff, hoewel hij dat zelf nog niet zeker weet. „Je weet bij Michels nooit van te voren waar je aan toe bent", zegt hij. Maar Rinus Michels liet gisteren doorschemeren, dat hij dezelfde ploeg zal opstellen, die zaterdag te gen Telstar speelde. Dat betekent dat Suurendonk in de spits naast Dick van Dijk zal ©peren. „Ik slaap met Dick van Dijk op een kamer", zegt Suurendonk, „dat zou kunnen betekenen dat ik meedoe. Maar in Tirana deelde in de kamer met Krol en toen aeea IK ook niet mee. Dus dat zegt niets". In het gezelschap, dat naast de elf spelers, die zaterdag tegen Telstar in actie kwamen, Sies Wever die door Michels weer tot de selectie voor het eerste elftal ls toegelaten („zijn aanpassing bij onze professio nele sfeer ging niet zo voorspoedig, maar dat is nu beter", aldus Mi chels), Gerrie Muhren en Arie Haan omvat, heerst een optimistische stemming. De opmerking van Mi chels, „Als we niet eens via Nendori in de tweede ronde komen, kunnen we beter allemaal met garen en band gaan lopen", spreekt wat dat betreft voor zichzelf. De enige zorg, die Michels mogelijk heeft, is de wijze waarop de Albanezen zich morgenavond in het Olympisch Sta dion zullen opstellen. „Ik neem aan", zei hij, „dat zij zwaar verdedi gend zullen spelen- Maar dat is in feite niets nieuws. Daarmee worden we vrijwel elke competitiewedstrijd ook geconfronteerd". Op de opmer king dat Ajax aan 00 voldoende heeft om zich te plaatsen voor de volgende ronde, antwoordde Michels: .Dat is wel zo, maar daar kun je nooit van uitgaan. Je moet niet ver geten dat je voor publiek speelt. Daar gaat het om. De toeschouwers stellen terecht eisen aan een elftal. En daar heb je rekening mee te houden. Ook al sta je met een paar doelpunten verschil voor, het pu bliek verwacht dat je blijft door gaan". De spelers van Nendori Tirana, vanavond tegenstander van Ajax in de return van de eerste ronde van de Europacup 1, kwamen maandagmiddag op Schiphol aan. Hier oefenen een aantal spelers op het hoofdveld van het Olympisch Stadion. Toch onderschat Michels de Alba nezen niet. „Als ik naar de resulta ten van die andere Albanese club Partizan kijk, die vorig seizoen te gen het Zweedse Atvidaberg zeer sterk voor de dag kwam, zijn ze toch wel tot iets in staat. Atvidaberg is tenslotte in Zweden een toonaangevende ploeg". Ook Heinz Stuy, die in het eerste duel tegen Nendori zijn Europa-cup 1- debuut maakte, is optimistisch ge stemd, hoewel hij opmerkt: „In Ti rana heb ik kunnen zien. dat die Albanezen over een behoorlijke techniek beschikken. Maar van tac tiek hebben ze niet veel kaas gege ten. Ik geloof we] dat we de volgen de ronde halen. Maar als ze daar na een achterstand van 2—0 terugko men tot 2—2 kunnen ze wel iets. We moeten dus we] oppassen". De Amsterdammers, die de ont moeting tegen Nendori Tirana dus allerminst als een walk-over wensen te beschouwen, hebben maandaga vond in het Haagse Congresgebouw de internationale bokswedstrijden bijgewoond, (Michels: „Dat is weer eens iets anders"). Misschien dat zij door de daar opgedane ervaringen Nendori Tirana een snelle knock out kunnen toebrengen. Rinus Michels: „Ze hebben wel techniek, maar van tactiek heb ben ze weinig kaas gegeten". LISSABON (AP) Coach Jo- aquim Meirim, die in onortho doxe trainingsmethoden gelooft, zoals zijn spelers op een verlaten strand spiernaakt te laten rond draven, heeft zich voorgenomen om een stel onbekende voetbal lers om te vormen tot kampioe nen. Meirim, wiens leeftijd en back ground alleen hem zelf bekend zijn, heeft een contract met het Portugese Belenenses, dat vorig jaar in de eerste klas op een bescheiden zevende plaats eindig de. Zijn eerste maatregel was het ontslag van de enige twee eerste klassespelers, die de ploeg nog telde. Daarna begon hij 25 spe lers uit amateurclubs en tweede klasse-verenigingen te werven. Aan optimisme en zelfvertrou wen is er bij Meirim geen gebrek als hij zegt: „Als die spelers mijn trainingsprogram nauwgezet heb ben gevolgd, zullen zij het tegen elke club ter wereld kunnen op nemen" Het nieuwe seizoen is 13 september begonnen met een 3 1 overwinning van Belenenses op Guimaeres. Maar Meirim spreekt van zijn „kampioenen" alsof ze het reeds zijn. Tot de pers heeft hij gezegd: „Het enige wat Bele nenses kan beletten de kampi oenstitel te veroveren, is de af schaffing ervan" Foto's zijn verschenen van de spelers als zij bomen hakken in de eucalyptuswouden van Mid- den-Portugal of gemasseerd wor den in modderbaden in Sao Pe dro de Muel. M EIRIM LAAT DE dro de Muel. Meirim laat de jon gens naakt zwemmen omdat zij dan volkomen ontspannen zijn en hun innerlijke psychologische con flicten kwijtraken. Voor de competitie heeft Bele nenses twee vriendschappelijke wedstrijden tegen tweede klas Portugese en Spaanse ploegen ge wonnen, drie verloren en drie gelijk gespeeld, wat kenners tot de uitspraak bracht dat de ploeg heel wat lichaamskracht bezit, maar geen techniek. Iemand zei: „Om te voetballen is er meer nodig dan bomen hakken en modderbaden te nemen. Ik geef toe dat de spelers van Belenenses snel lopen, maar ze vormen een ploeg die het zelfs in de tweede klas nog moeilijk zou hebben". Meirim's antwoord was dat de slechte resultaten een deel zijn van zijn psychologische training. Hij had een reeks wedstrijden georganiseerd op achtereenvol gende dagen en in op grot-* af stand gelegen plaatsen om het vermogen van zijn spelers om onder zware druk te spelen te meten. Slaagt hij erin om het Sporting en Benfica moeilijk te maken dan zal hij bewezen hebben dat zijn prestaties van het vorig sei zoen, toen hij de club Varzim naar de vierde plaats coachte, van betekenis is geweest. Ook is Meirim verweten dat hij zijn ploeg geweldmethoden aanpraat. Zijn antwoord: „We spelen in Europese stijl. Voetbal is geen kinder] uffrou wspel" „Het publiek heeft belangstel ling voor Belenenses, en dat is wat we van Meirim willen", zei een bestuurslid van Belenenses gniffelend. „Geld hebben we no dig om goede spelers te kopen en een nieuwe coach te contracte- ROTTERDAM (ANP) Met een charter DC 9 van de KLM is het F eijenoord-elftal met reserves en begeleiders gistermor gen om elf uur van de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven naar Arad in Roemenië vertrokken voor de mogelijk be slissende return tegen UT Arad. De Feijenenoorders waren per bus uit Zeist gekomenwaar zij na de wedstrijd tegen ADO van afgelopen zaterdag in een trainingskamp verbleven. De wereldkampioenen maakten een bijzonder rustige en zelfverzekerde indruk. De spelers lieten merken dat de wedstrijd van morgen weliswaar zwaar zal wor den, maar dat hun kansen niet laag moeten worden aangesla gen. De Feijenoord-equipe werd vergezeld van enkele tiental len journalisten en fotografen. De echtgenote van linksbuiten Coen Moulijn maakt als enige spelersvrouw de reis naar Roe menië mee. Het supporterslegioen van Feijenoord liet het op Zestien hoven afweten. Er ivaren geen uitzwaaiers, vlaggen en toeters SOFIA (ANP) Opnieuw heeft de Nederlandse herenploeg tijdens de wereldkampioenschappen volley bal in Bulgarije een kleine neder laag geleden. Na de pech van zon dag tegen Hongarije volgde maandag avond laat in Yambol verlies tegen Brazilië: 15-12 10-15 15-9 7-15 7-15. Na een uitstekende start bleek de conditie weer net niet goed genoeg om het ook gedurende vijf allesver- gende sets vol te houden. In de eerste set kwam Nederland snel met 129 voor te staan dank zij vooral Valkenburg en, hoewel de Brazilia nen nog tot 1212 terugkwamen, kon Nederland vervolgens naar 15 12 doordrukken. De tweede set liep wat stroever. Via 79 en 911 werd het 1013 en 1015, zodat Brazilië, dat elke Nederlandse aan val beantwoordde met een geweldi ge tegenaanval, in sets gelijk kwa men. In de derde set speelde Neder land de tegenstander van het veld. In bijna elke wedstrijd heeft Oranje zo'n bevlieging, maar het blijft meestal bij niet meer dan dat. Snel was het 71. Daarna ging het meer gelijk op, maar Nederland gaf vooral dank zij goed blokkeren de winst niet meer uit handen: 15 9. Met deze inspanning leek de kracht uit de Nederlandse ploeg ge vloeid te zijn. Er ontstonden misver standen, waarvan de uitstekende spelverdelers Jens en Peterle wisten te profiteren. Met tweemaal 715 kreeg Nederland geen enkel kans meer. Nederland heeft in de b-groep tot nu toe een overwinning behaald, op Noord-Korea. Er wachten nog drie duels, tegen Zuidslavië, Mongolië en Italië. Gisteren was een rustdag, die de Nederlanders hard nodig hebben voor het zware sluitstuk. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Franse ziekenhuizen, vooral in de provincie, zijn niet erg scheutig met het geven van inlichtingen over patiënten. Maar niettemin zijn wij er gistermorgen in geslaagd in het ziekenhuis van I'ours Jan Janssen aan de tele foon te krijgen. Hü lag nog in bed, maar hoef de er niet uit te komen, want het toestel staat naast hem op het nachtkastje. Hoe gaat het nou Jan? „Met mij gaat het best. Ze heb ben vanmorgen weer een cardio gram gemaakt en dat was dik in orde Ook de temperatuur is weer helemaal normaal. Maandag nog wat verhoging, 38.5, maar dat kwam waarschijnlijk van de schaafwonden". Erg? „Och, dat heeft niet veel te be tekenen. Een paar schaafwonden aan de handen en op mijn hoofd. De dokter heeft er geen verband om gedaan. Heter dat het vanzelf opdroogt, heeft hij gezegd. Ik heb er to goed als geen last van'' Zondag weer op de fiets? „Nou, dat denk ik niet. Dat zou een veel te grote overgang zijn. Zo uit bed en zo weer op de fiets. Ik zou aanstaande zondag een van de laatste wedstrijden rij den, een criterium van 100 km in de buurt van Parijs. Maar ik geloof dat ik daarvan maar voor ale zekerheid zal afzien. De ge zondheid gaat boven alles, niet waar?" En wanneer naar huis? „Als alles goed gaat mag ik hier woensdagmorgen vanmorgen - red.) vandaan. Mijn vrouw is hier in Tours, die logeert in een hotel en komt mij een paar maal per dag bezoeken. Ze heeft de auto bij zich en samen rijden we woens dagmorgen op huis aan Waarschijnlijk via Parijs. Schrok ze erg, toen ze van uw val hoorde? „Nogal! Een mens is geneigd zich altijd het ergste voor te stel len, maar toen ze mij zag en be greep dat ik er niet erg aan toe was, brak het ijs al heel gauw. Woensdagmorgen gaat zij achter het stuur zitten en rijdt mij naar Brabant. Hoe is het precies gebeurd met die val? „Ik nad tijdens die rit heel wei nig gegeten en nogal veel water gedronken, want- het was bloed heet op de weg. Volgens de dok ter reed ik met een veel te holle maag. En daar kwam bovendien nog een begin van een zonnesteek bij. Ze zeggen dat ik driemaal ge vallen ben, maar dat is niet waar. Ik viel maar een maal. Bewusteloos? „Neen. dat niet. Ik kan me nog heel goed herinneren dat ik viel. Pijn had ik niet. Althans niet noe menswaardig. Een vaar schaaf wonden en verder niets. Ik ben heel even weg geweest, maar in het ziekenhuis was ik weer bij mijn volle verstand. Ik moet zeg gen dat ik hier in dit Franse zie kenhuis bijzonder goed verzorgd wordt. De mensen ziön allemaal even vriendelijk voor mij, het eten is best en ik slaap goed. En met iedereen, met de dokters en de verpleegsters kan ik heel behoor lijk Frans spreken. Ze komen al lemaal van tijd tot tüd even naar me kijken om een praatje te ma ken". Er is dus geen sprake van do ping? „Dat is natuurlijk het eerst waar ze aan gedacht hebben. En waar ze naar gezocht hebben. Maar bij mij ging dat vliegertje niet op. Het zou een mooi schandaal zijn geweest in de wielersport. Maar het onderzoek is volkomen nega tief uitgevallen. Wat ik natuurlijk van tevoren heel goed wist. En wat ik thuis ga doen, daar moet ik nog goed over nadenken". MüNCHEN (ANP) Het Neder landse amateurelftal zal in de eerste ronde van de kwalificatie voor het voetbaltoernooi van de Olympische Spelen 1972 in München uitkomen tegen Rnsland. De loting heeft vrijdag in de Beier se hoofdstad plaatsgevonden tijdens de vergadering van het amateurco mité van de internationale voetbal organisatie (FIFA). Voor het Olym pische voetbaltoernooi van 1970 heb ben zich 84 landen aangemeld, zes meer dan voor het toernooi van Me xico in 1968. Heit was niet eenvoudig een sys teem te bedenken, volgens welk de veertien plaatsen in het eindtoernooi het organiserende West-Duitsland LONDEN (AP) Aan een be slissing van eer. voetbalscheids rechter valt niet te tornen, ook al is hij fout. Dit was het vonnis van bestuurders en pers in het debat over het vreemdste doelpunt van het seizoen, door Chelsea gescoord tegen Ipswich Town Alan Hudson schoot naast in het zijnet en de bal sprong terug in het veld. Daarover is iedereen het eens, die het gezien heeft. Behalve scheids rechter Roy Capey, die een doel punt toekende. Ipswich protesteert officieel en eist dat de wedstrijd zou worden overgespeeld. Chelsea won met 2-1. Maar zelfs Ipswich weet dat er niets zal gebeuren. Volgens de reglementen is de scheidsrechters- beslissiing definitief. Toen de bal in het veld terug sprong dachten zelfs de spelers van Chelsea niet aan een goal. Evenals Ipswich stelden zij zich op voor een doelsehop. Een t.v.- film van de BBC zou volgens Ips wich aantonen dat de bal nooit in het doel is geweest. Dave Sexton, de manager van Chelsea zei: „Als ik Ipswich was zou ik ook onder steboven zijn. Wij weten allemaal dat het geen goal was, maar we moeten ons neerleggen bij de be slissing van de scheidsrechter. en titelhouder Hongarije zijn van het spelen van voorronden vrijgesteld moesten worden verdeeld. Besloten is nu de kandidaten in te delen in vijf groepen naar geografische lig ging. Zo nemen uit Afrika 20 landen, uit Azië 17, uit Noord- en Midden- Amerika en de Caraibische eilanden 13, uit Zuid-Amerika 10 en uit Euro pa 24 landen deel. Het aantal fina listen, dat uit de respectievelijke werelddelen kan worden geplaatst bedraagt drie, drie, twee, twee en vier. In de eerste ronde van de Euro pese groep komt het tot de volgende ontmoetingen: groep 1: Frankrijk IJsland, RuslandNederland en Lu xemburgOostenrijk; groep 2: Po lenGriekenland, BulgarijeEnge land en TurkijeSpanje; groep 3: ZuidslaviëIerland, MaltaFinland en ItaliëOost-Duitsland. Een uit- en thuiswedstrijd zullen uitmaken wie verder speelt. De eerstgenoemde landen spelen de eerste wedstrijd thuis. De elf win naars worden in vier groepen inge deeld, waarin het normale compe titie-schema zal worden afgewerkt. De vier groepswinnaars zullen in München van de partij zijn. In te genstelling tot in de eerste ronde, waar bij een gelijke stand de twee de wedstrijd twee keer een kwartier wordt verlengd, waarna eventuele strafschoppen genomen worden, gaat men in die groepen over tot het spe len van beslissingswedstrijden. EDDY MERCKX zal aanstaande zaterdag uitkomen m de Ronde van Emilia. Bij de ronde za] de grootste concurrent van Merckx de Italiaan Gianni Motta worden Tot de andere buitenlanders, die meerijden beho ren de Belgen Martin Vandenbos- sche, Guido Reybroeck en Walter Godefroot, de gebroeders Petterson (Zweden) en Oie Ritter (Denemar ken).

de Stem | 1970 | | pagina 17