GEVECHT OM MACHT IN EGYPTE Combinatie Sadat-Fauzi maakt kans Fidel Castro zwijgt Sovjet-basis dood .WE VOELEN ONS LOONSLAVEN' Rijkspostspaarbank rente tot 7% Onderzoek BELASTING FRAUDE VALT MEE THEOLOOG VEERKAMP: Weldaden belangrijker dan instituut kerk ■1:f& I )e^e|yd m Lastercampagne tegen Helder Camara Castarbeiders tot kamercommissie: Akkoord over f 400 'Vuile' stakingen in Engeland Arts uit Kollum organiseert hulpverlening in Amman Volgeling Kosygin in Caïro 599ste Staatsloterij Tweede klasse J 13 DE STEM VAN WOENSDAG 30 SEPTEMBER-1970 15 Gebroken van verdriet verlaat de Egyptische vice-president Anwar al Sadat het gebouw van radio Cairo, nadat hij de dood van president Nasser bekend had gemaakt. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De grote vraag, die op het ogenblik het Midden-Oosten bezighoudt is: wie wordt de nieuwe president van Egypte? De over leden staatsman had zich omringd met een aantal belangrijke raads lieden en vertrouwelingen, van wie een ieder naar voren zou kunnen komen als zijn opvolger. Tito van Joego-Slavië gaat niet naar de begrafenis. Hij verwelkomt van daag Nixon in Belgrado. David Ben-Goerion, een van Nas sers grootste tegenstanders, heeft gis teren van de overleden president ge zegd dat deze „absoluut de be kwaamste leider in de hele Arabi sche wereld" is geweest. De oud-premier, voor de radio ge ïnterviewd in zijn huis in de Negev- woestijn, geloofde niet dat de dood van Nasser in de Arabische wereld grote gevolgen teweeg zou brengen. „Alles hangt af van de Sovjet-Unie'', aldus Ben-Goerion. „Ik geloof dat dat land de vrede wenst". De voorzitter van het Joodse We reldcongres, Nahum Goldman, heeft gisteren in Parijs het overlijden van Nasser een „groot verlies" genoemd, „niet alleen voor het Egyptische volk en de Arabische wereld, maar ook voor allen, die hoopten op het einde van het conflict tussen Israël en de Arabische landen". De vier belangrijkste kanshebbers voor het presidentschap zijn: vice- president Anwal al Sadat (52), de hoofd-redacteur van het meest gele zen blad in de Arabische wereld Al Ahram, Mohammed Hassanein Hey- kal (47), ook wel „spreekbuis van Nasser" genoemd, verder Nassers naaste medewerker Aly Sabry (50), die vooral de laatste tijd naar voren is gekomen en de sterkste man van het Egyptische leger, generaal Mo hammed Fauzi. Hij is opperbevelheb ber van de strijdkrachten. President Nasser had zich, zo'n on aantastbare positie verworven en was naar verhouding zo jong, dat er nauwelijks over zijn opvolging ge dacht werd. Ook had hij zo'n groot eigen prestige en prestige van het land opgebouwd, dat dit voorlopig waarschijnlijk zal blijven bestaan. Onder deze omstandigheden zal Anwar al Sadat waarschijnlijk pro beren president te worden. Mogelijk zal hij in deze positie blijven tot de presidentsverkiezingen van maart volgend jaar. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse hoofdstad is het eerste slachtoffer van een reeks selectieve stakingen, waarmee 770.000 gemeentelijke arbeiders tij dens de komende weken het norma le leven in de war zullen proberen te brengen om him looneis kracht tij te zetten. Na Londen, komen andere grote Engelse steden aan de beurt. Aan de staking wordt onder meer deelgenomen door parkwachters, vuilnismannen, rioolwerkers, graf delvers, het personeel van de ambu lancediensten en arbeidsters die het middageten voor gemeentescholen bereiden en distribueren. Deze eerste golf van stakingen geeft de Britten een voorsmaakje van het grote winteroffensief dat de arbeidende klasse beraamt om de conservatieve regering d.m.v. loon- conflicten in het gedrang te bren- •gen. Premier Heath verklaarde dezer dagen, dat hij zich niet zal laten vermurwen door zware looneisen. (Vervolg van pag. 1) Onder druk van genezen patiëten en met Moerman sympathiserende artsen is namelijk in 1950 opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de betrouwbaarheid van me thode-Moerman. Dat geschiedde door prof. Muntendam, die zich reeds te voren had laten ontvallen dokter Moerman als kwakzalver te be schouwen- De toen gevormde com missie-Deiprat kwam dan ook tot de conclusie dat de methode waardeloos is. Sindsdien is er tussen de officiële artsenstand en de heer Moerman geen contact meer geweest. De heer Velterop, die inmiddels een werkgroep om zich heen heeft verzameld, werd minder getroffen door de medische aspeoten van deze kwestie, maar meer door de mense lijke. Hij beschouwt het als een verregaande onrechtvaardigheid dat 3e commissie-Delprat tot een zo Pertinente en vernietigende uit spraak is gekomen zonder zelfs maar dokter Moerman of een van zijn patiënten te horen. Dat is voor hem de aanleiding geweest zich in te spannet) een nieuw onderzoek te verkrijgen. Hij is optimistisch ge stemd over de uitslag van dit onder- Wek. Zo optimistisch, dat hij al denkt aan het creëren van een „In ternationaal Instituut voor de be strijding van de kanker" op het landgoed van de heer Moerman. Een instituut, dat reeds wordt genoemd in een brief aan het gemeentebe stuur van Vlaardingen als argument om de voorgenomen onteigening van een deel van het landgoed tegen te gaan... Tot slot dokter Moerman zelf: «Het menselijk lichaam is niet ziek door de kanker, maar de kanker komt, omdat het lichaam ziek is, omdat de stofwisseling is ontregeld. Door een combinatie van medicijnen on dieet wordt dat déraillement van de stofwisseling opgeheven, de kan ker geïsoleerd. Ik heb niet een uni verseel, voor alle gevallen afdoend recept gevonden- Ieder menselijk li chaam is anders en rez'geert anders. Dat zal ook nooit gebeuren: er zijn nu eenmaal ziektegevallen, waarte gen geen kruid is gewassen. Maar dat is ook niet van belang. Het gaat cv om, dat ik bewezen heb met mijn methode een aantal gevallen te kun nen genezen. Wat moet men nog meer hebben om te erkennen, dat mijn methode op zijn minst bruik baar kan zijn". Het nieuwe onder- Wek zal hierop een antwoord moe ten geven. DEN HAAG (A.N.P.) De Friese arts dr. S. Bakker uit Kol lum, is gisteren in opdracht van het Nederlandsclie Roode Kruis van Schiphol per vliegtuig naar Beiroet gevlogen. Vandaar zal de Nederlandse arts doorreizen naar Amman, waar hij de ko mende weken zal optreden als medisch coördinator bij de hulp verlening aan de slachtoffers in Jordanië onder protectie van het internationale Rode Kruis. Dr. Bakker heeft op het gebied van de hulpverlening reeds veel er varing opgedaan. Ook tijdens de oorlog in Biafra was hij aldaar met de hulp aan de slachtoffers belast. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris dr. F. Grapperhaus (Financiën) is van mening 'dat er geen inzicht kan bestaan in de werkelijke omvang belastingfraude in Nederland. Hij schrijft dit in een nota over dit on derwerp aan de vaste commissie voor financiën in de Tweede Kamer. Uit de ter beschikking staande gegevens kan volgens de staatssecretaris niet geconcludeerd worden dat in het algemeen de belasting op grote schaal wordt ohtdoken. Dr. Grapperhaus zegt in de nota wel bepaalde sectoren aan te kun nen wijzen waarin dit wel het geval is omdat hier niet of nauwelijks con trole is. De fraude doet zich aldus dr. Grapperhaus ondermeer 'voor in de sfeer van de inkomstenbelasting door het verzwijgen van inkomsten uit bijwerkzaamheden. Hij noemt daarbij als voorbeelden: de beunha zerij en werksters in privé-huishou- dingen. DE INDONESISCHE brigade-gene raal Somali is vorige week op West- Java gearresteerd omdat hij contact zou hebben onderhouden met de verboden communistische beweging. Al Sadat is altijd een trouwe vol geling van president Nasser geweest sinds de dagen waarin het plan voor de coup in 1952 werd gesmeed. Hij staat niet bekend om zijn krach tig onafhankelijk karakter. De sleu tel tot de toekomstige politieke ont wikkeling in Egypte zal voornamelijk bij het leger liggen. Dit is imers de macht die tegen over Israël staat en het is tevens de grootste organisatie in het land. Ge neraal Fauzi dwingt respect af en is in staat gebleken het vertrouwen van president Nasser te behouden. Mohammed Haikal was waarschijn lijk de grootste vertrouweling van president Nasser. Men zegt, dat hij een groot deel van het werk aan pre sident Nassers „De filosofie van de revolutie" heeft gedaan. Via de kolommen van zijn krant Al Ahram diende hij de president als spreekbuis voor diens ideeën. Zijn nauwe verbondenheid met Nasser wekte veel jalouzie op onder colle ga-journalisten en politici, tot welke categorie hij pas in april van dit jaar ging behoren, toen hij minister van nationale voorlichting werd. De combinatie Anwar al Sadat als president en generaal Fauzi als de man, die de macht in handen heeft, lijkt op dit ogenblik het beste voor uitzicht voor Egypte. De eerste regeringsleiders zijn gis teren in de rouwende hoofdstad van Egypte aangekomen. Onder hen was de Sovj etrussische premier Alexej Kosygin met een delegatie. Voor de Verenigde Staten zal de onderminister van buitenlandse za ken Richard Richardson de begrafe nis van morgen bijwonen. De presi dent zei, dat hij niet zelf naar de begrafenis kon gaan, omdat de VS en de VAR geen formele betrekkin gen onderhouden. Namens ons land zal de Nederland se ambassadeur te Cairo, dr. Th. P. Bergsma, de uitvaart bijwonen. De minister-president volstond met 'n te legram van deelneming aan de waar nemend president Anwar al Sadat. De Britse minister van buitenland se zaken, Sir Alee Douglas-Home zal zijn regering morgen jn Cairo verte genwoordigen. Hij vertrekt vandaag naar Cairo. Namens de Westduitse regering gaat de parlementaire staatssecreta ris voor buitenlandse zaken, Karl Moersch naar de Egyptische hoofd stad. Voor Frankrijk zal premier Chaban Delmas naar Cairo reizen. Het Spaanse staatshoofd Franco zal zich laten vertegenwoordigen door zijn minister van buitenlandse zaken, Gregorio Lopez Bravo. In verband met het bezoek van president Nixon dat vrijdag begint, keert de minister onmiddelijlk na afloop van de begra fenis naar Madrid terug. President (ADVERTENTIE) Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 2 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 03 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 91 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 383 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 632*) 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 598 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 979 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 4868 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 088376 2.000 is gevallen op het nummer 074754 2.000 is gevallen op het nummer 047064 2.000 is gevallen op het nummer 023305 2.000 is gevallen op het nummer 038896 De prijs van 5.000 is gevallen 50.000 is gevallen het nummer het nummer op op De extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie D op het nummer en de troostprijs van 2.000 op nummer van elk van de andere series. 053420 053419 074598*) 0745985k) 5|<) Let wel: op nummer 632 is tevens een prijs van 15 gevallen en op nummer 074598 is bovendien een prijs van 200 gevallen. (Van onze redactie buitenland) HAVANNA Premier Fidel Castro van Cuba heeft in een van de kortste redevoeringen die hij ooit heeft gehouden, de luiheid, het m&M absenteïsme en het parasitisme ge hekeld. Hij kondigde aan, dat „de massa vee! dichter betrokken zal worden bij beslissingen en het op lossen van problemen". Over de democratisering liet de Cubaanse leider zich verder niet uit. Ook sprak hij niet over de Amerikaan se mededeling, dat er in de Cu baanse havenplaats Cienfuegos een Russische onderzeebootbasis wordt aangelegd. Castro sprak tot onge veer één miljoen mensen op het plein van de revolutie in Havan na. Hij drong er op aan spaarzaam te zijn met elektriciteit, omdat hiervoor grote hoeveelheden brandstof nodig zijn. Castro bracht hulde aan de jonge Amerikanen van de brigade „wij zullen over winnen", waarvan juist een derde groep een maand in de Cubaanse landbouw heeft gewerkt. De premier betuigde verder zijn diep leedwezen over de dood van president Nasser. AMSTERDAM (KNP) Tijdens het congres van solidaire priester- en lekengroepen werd gisteren uitda gende discussiestof geleverd door de jonge in Berlijn werkzame theoloog Ton Veerkamp. Zijn inleiding met titel „De vernietiging van de tempel" besloot hij met de vraag ten aanzien van de kerk: „Is ons huis alieen maar een beetje oud geworden, of staat het in brand, zodat wij eruit moeten vluchten"? Hij kwam tot deze vraag nadat hij eerder vraagtekens had gezet bij het streven naar kerkvernieuwing als aggiornamento. Dit streven is - zo vond hij - alleen maar een bij de tijd brengen van het instituut, waarvan aangenomen wordt, dat het funda menteel toch wel in orde is. „De kerk moderniseren is dan ook niets anders dan een poging de kerk te integreren in het waardensysteem van deze maatschappij. En deze wordt weer gekenmerkt door een overal heersend individualisme. De godsdienst is niet meer relevant in het publieke leven". Veerkamp wilde daarom oproepen tot een mobilisatie tegen de onrecht vaardigheid in de wereld. Het gaat daarbij niet op de eerste plaats om de kerk, maar om de bijbelse criteria: recht doen aan weduwen, gevange nen, zieken, eenzamen en hongeren de mensen. Het is weer „exodus-tijd", aldus Veerkamp. RIO DE JANEIRO (KNP) De reizen van Dom Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife, naar Europa en Noord-Amerika zijn door Castro en Mao Tse Toeng betaald. Dit schrijven dagbladen in Brazilië. Andere bladen weten te melden, dat de reizen van de aarts bisschop gefinancierd worden met geld van bankovervallen. Mgr. Helder Camara kan zich te gen deze lastercampagne in de pers nauwelijks verweren, omdat zijn verdediging uit de kranten geweerd wordt in opdracht van de regerings- censuur. Hij laat nu een rapport circuleren over zijn reizen naar het buitenland, waarin precies is aange geven wie zijn reiskosten hebben betaald. Een wat drukke (nde) dag giste ren, mensen. Maar dat zal bij u wel niet veel anders zijn geweest. En bovendien, wie geeft wat om zo'n dag. Ik eigenlijk niet. Wat heb je er aan om met je armen over elkaar de tijd vol te maken. Degenen die nu zeggen „liever lui dan moe" heb ben trouwens ook gelijk. De heer ex-minister, mr. L. de Block, van wie menigeen dacht dat hij na zijn ontslag wel zou gaan rusten, doet dit niet. Hij is (o.a.) voorzitter van de Beleidscommissie structuuronderzoek chemische appa ratenbouw. Altijd al tamelijk lang van stof geweest. Sprak een collega: Na mijn over lijden wil ik niet alleen gecremeerd worden, maar daarna nog een keer om mijn eigen as draaien. Ik vrees alleen dat dit technisch niet te ver wezenlijken is! Een jong meisje zette de mode eens even op een rijtje: Maxi Midi Mini Nixi. „Men kan zich nauwelijks een kost baarder en inefficiënter verkeers middel voor het dagelijks gebruik voorstellen dan de auto" (dr. J. G. ten Houten, verkeersexpert) De wereld is trouwens weer een van zijn illustere figuren kwijt in de persoon van Gamal Abdel Nasser. De wereld zal hem nog missen. Eindhoven: VWeg. Overigens wil onze vriend/vijand (doorstrepen wat niet gewenst is) Nixon de wereld „Vrede door kracht" opleggen. Een nieuw credo van de Amerikaanse president, die voor het uitvoeren van zijn beleid onder an dere de gespierde Spiro Agnew heeft uitgekozen. Nu kennen we inmiddels de kracht die Nixon bedoelt, maar of die ook zo vreedzaam is waag ik te betwijfelen. Agnew: His Masters Voice! Het is te verwachten dat Luns toch nog met een Navelstreng aan ons land verbanden zal Wijven. Met het (m.i.) goede nieuws dat de regering gaat onderzoeken of er niets zit in een vroegere pensionering, neem ik voor vandaag afscheid van u. Inmiddels verblijvend, MERIJN DE INSTALLATIE van de nieuwe president van Ghana, Edward Aku- fo-Addo, is gisteren op het laatste moment uitgesteld, nadat was mee gedeeld dat de president ziek was. ARCHITECTEN van de pauselijke universiteit in Rio de Janeiro heb ben een 35 verdiepingen hoge toren flat ontworpen als katholieke be graafplaats in Rio de Janairo héb flat zal 40.000 doden kunnen bergen. (ADVERTENTIE) ARNHEM (ANP) Tussen par tijen bij de CAO voor de textielin dustrie is dinsdagavond overeen stemming bereikt over een uitkering van maximaal vierhonderd gulden. Dit houdt in, dat de werknemers van 23 jaar en ouder, de per 1 ok tober 1970 in dienst zijn en op het tijdstip van uitkering nog in dienst zijn, uiterlijk 15 november 1970 a.s. een uitkering van 200 gulden bruto zullen ontvangen. Zij zullen rveder- om een uitkering ontvangen van 200 gulden bruto per 31 maart 1971 ofwel in zes maandelijkse termijnen tussen 1 januari en 1 juli 1971. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de buitenlandse arbeiders in Nederland heerst grote verontwaardiging. Velen hebben de stellige indruk naar Nederland te zijn ge haald om uitsluitend het „vuile werk" op te knap pen. Bovendien is men ernstig gegriefd over het feit, dat de Nederlandse regering nauwelijks iets in liet werk stelt om scholing voor hen mogelijk te ma ken. De buitenlanders voelen zich gediscrimineerd op het gebied van huisvesting en gezinsleven. Onder er barmelijke omstandighe den moet men vaak leven op kamers, die niet eens het minimum aan comfort bieden. Inschrijving bij de huis vesting voor een woning om zo het gezin te kunnen laten overkomen gaat zo het al gaat met de grootste moeite. Men snapt niet dat Nederland zijn „gastarbeiders" zo durft te huisvesten en te dis crimineren. Kortom men voelt zich geenszins gastarbeider, Irnaar loonslaaf van een oververhitte consumptie maatschappij, die het zon der hulp van buiten niet kan bolwerken. Deze grieven hebben vertegenwoordigers van Italiaanse, Turkse, Griek se, Spaanse, Marokkaanse, Tunesische, Joegoslavische en Portugese arbeiders Ia- ten horen tijdens een be sloten hearing van een bijzondere kamercommis sie. De commissie werd in het leven geroepen na het verschijnen van de „nota gastarbeiders". Hierover zijn de buiten landers al evenmin te spreken. Men komt tot de conclusie: „Hoe is het in vredesnaam mogelijk, dat de overheid pas na zoveel jaar met een dergelijk stuk durft te komen?". Een instantie waar de gastarbeiders bijzonder veel vrees voor koesteren is de B.V.D. Men voelt zich bespied en niet ge heel vrij in het doen en laten. Bij de Grieken is sinds de macht door de kolonels is overgenomen grote vrees voor elkaar ontstaan. Men durft elkaar nauwelijks te vertrouwen. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u ie hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelöen aparte openingstijden.

de Stem | 1970 | | pagina 13