KINDEREN HET MEEST BEDREIGD DOOR MILIEUVERVUILING EHERPE STELLINGNAMEVAN W.H.O. anvloek over druggebruik PRESIDENT NASSER OVERLEDEN Jongen (15) dood geknuppeld DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND, STEM Districtskinderarts voor de Stichting Zeeuwse Kruisraad bezorgd: vandaag in I1NISTIR DEN TOOM PER/OUT PRO-UITZENDING BERUCHTE ZEEUWSE „SMOKKEL- PRINS" ONTSNAPT Personeel stations restauraties dreigt met staking .o. [ditie voor Ueland Vrij warm I ÏSn de zitting op Malta hebben >or Nederland deelgenomen staats- retaris dr. R. J. H. Kruisinga van ociale Zaken en Volksgezondheid en i directeur-generaal van de volks- szondheid, dr. P. Siderius. Zij deel- itn gistermiddag bij hun terugkomst IN STRIJD NOODKLOK HEROINE NEDERLAND OP ZOEK NAAR GESCHIKT LIEDJE OPVOLGER GESCHOKT IN GRIEKENLAND: Constantijn met nieuwjaar terugverwacht Aan onze kwa rtaa la bon nees ilOe jaargang no. 16542 Lecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Lofdredacteur: L. Leijendekker Loofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 |e|efoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Dinsdag 29 sept. 1970 WEERBERICHT In de ochtend mist. Overdag droog, zonnig en vrij warm. Matige wind. ANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van een onzer verslaggevers) IjlIDDELBURG De district kin- fcrirts van de stichting Zeeuwse uisraad is, zo blijkt uit het zo- list verschenen jaarverslag van tje organisatie waarin het Groene het Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis samenwerken, istig bezorgd over de gevaren i milieuvervuiling voor ongebo- |n en zeer jonge kinderen. c algemene luchtverontreiniging zo betoogt deze medicus, dr. M. J. van de Vooren, vraagt niet alleen de aandacht van de Inspectie voor de volksgezondheid, maar ook van de sociale kindergeneeskunde. Kin deren zijn dikwijls voor schadelijke stoffen meer gevoelig dan volwas senen, merkt dr. Van de Vooren op, waarbij hij herinnert aan het softenondrama en aan de sterk gif tige werking van chloor-ampbenicol hij pasgeborenen. „In de omgeving van metallurgische bedrijven zoals Hoogovens, staal- en ainminium- fabrieken", zo schrijft de districts kinderarts, „komt waterstof fluo ride vrij. Bij jonge koeien en scha pen die in deze omgeving grazen, komen ernstige bot- en kaakbescha- digingen voor, die tot de dood van de dieren kunnen leiden. Men noemt dit industriële fluororis". De sociale kindergeneeskunde heeft, aldus Dr. Van de Vooren, in dezen 'n taak „omdat mijns inziens zowel het ongeboren als het pas geboren kind de meest bedreigde groep vormt. Door het werk op de consultatiebureaus zai het wellicht de kinderarts zijn die als eerste de schadelijke invloedfen van het mi lieu kan vaststellen. Laten we ech ter hopen dat het zover niet zal ko men en dat voor die tijd de waar schuwingen van hen die de plan ten- en dierenwereld bestuderen, wordt begrepen en In daden wor den omgezet". „Het behoort tot de taak van de districts kinderarts", zo motiveert dr. Van de Vooren zijn bijdrage aan het jaarverslag „om zich te be zinnen op het milieu waarin onze kinderen opgroeien. Al jaren is het zo dta dit milieu steeds minder ge schikt voor kinderen wordt. De woningen zijn klein en gehorig, de straat is ongeschikt geworden voor het kinderspel. Dat is erg, maar nog erger is dat het milieu bovendien nog een ernstige bedreiging voor de gezondheid van de kinderen gaat vormen". „Indien niet tijdig maatregelen worden genomen" aldus dr. Van de Vooren „zullen lucht- water en bo demvervuiling een ernstig gevaar voor de gezondheid van zowel het kind als van de volwassene, en daardoor ook weer van de komende generatie gaan vormen". (Zie ook pagina 7) (Van onze redactie binnen- buitenland) SCHIPHOL/MALTA/GENèVE Scherper dan ooit tevoren heeft de regio Europa van de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) het gebruik van verdovende middelen veroordeeld. Zij heeft dit gedaan op de gisteren geëindigde jaarlijkse zitting te (llalta. Deskundigen, die in opdracht van de vorige vergadering in het afgelopen liar in acht landen een onderzoek hebben ingesteld, zijn tot de conclusie «komen „dat zij die liberalisatie van het gebruik van hasjiesj en marihuana jropageren ofwel onvoldoende geïnformeerd zijn over de gevaren van mari- iuana en hasjiesj ofwel deze gevaren opzettelijk verzwijgen". Dp. Kaprlo, directeur van de regio futopa, drukte als zijn mening uit, iat zij die zeggen dat marihuana on gevaarlijk is, even onverantwoorde lijk handelen als zij die beweren, dat mand kan gaan autorijden onder in- iloed van alcohol". Zeelandica Pagina 3. Nehalennia. ■Grote plannen voor Hansweert. ■Pagina 7. Sjüe textielbonden willen van- j een beslissing over de f400,—. Pagina 17. Pracht door vrede: het nieuwe Ipolitieke credo van Nixon voor pet Middellandse-Zeegebied. gina 9. Drs. R. van den Heuvel, een »an onze medewerkers voor kerkelijke zaken, geeft zijn visie ap het gebeuren in de Amster damse studentenparochie. Pa- isina 9. Ife taalstrijd en de Brusselse pntiekbeurs. Pagina 11. Jan Janssen waarschijnlijk Woensdag al uit het ziekenhuis. Pagina 12. Avro-voorzitter jaloers op de jJJOS. Pagina 14. op Schiphol voorts mee, dat de ver tegenwoordiger van Marokko (een land dat voor de WHO ook tot de re gio Europa behoort) de cannabis, dus de hennip waaruit marihuana en has jiesj worden vervaardigd, een gesel voor zijn land en zijn volk noemde. Deze Marokkaan betoogde dat 30 pro cent van de patiënten in Marokkaan se psychiatrische ziekenhuizen wor den verpleegd wegens de gevolgen van cannabis. I (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG Minister Den Toom [defensie) is in actie gekomen naar •Weiding van een radio-uitzending po de VPRO op vrijdag j.l. Daarin Ptfd een reportage uitgezonden over ^gelijkheden tot sabotage in het le- F Onder meer werd met militairen ••sproken over het vullen van ben- ■jOjjtanks met water, het doen van ■In 'n Denzine, het laten leeg- l'Pen van de motorolie van tanks Pz. luister Den Toom heeft gisteren libantiaRP de geluidsband van de Lading afgeluisterd en is in con- l.t getreden met deskundigen van oen en buiten zijn ministerie, on- ■ljmeer met deskundigen van Justi- I een beslissing heeft hij nog niet 'omen. Dat de Franse regering het gebruik van alle verdovende middelen, zowel van de „hard" als de „soft drugs", feller bestrijdt dan de Nederlandse autoriteiten mag bekend worden ge acht. Dr. Kruisinga geloofde dan ook niet, dat de thans in Frankrijk voor bereide wet, waarin alles strafbaar wordt gesteld dat leiden kan tot het kweken van behoefte aan verdoven de middelen, in Nederland kans op navolging heeft, al was het alleen al omdat een dergelijke wet in strijd zou zijn met onze grondwet. De Franse wet is het huis van afgevaardigden reeds gepasseerd en wacht op de be handeling in de senaat. Deze wet ver biedt ook het aanmoedigen tot het ge bruik van verdovende middelen en zelfs het verontschuldigen van het gebruik ervan. Ook in Engeland wordt de nood klok geluid. Daar wenst men over te gaan tot het verhogen van de straf' maat voor handelaren. De werkgroep van deskundigen, die in een rapport de scherpe waarschu wingen heeft neergelegd, heeft dit op gesteld na onderzoekingen in de vol gende 8 landen: Joegoslavië, Polen, Zweden, Italië, Engeland, Nederland. Frankrijk en Tsjechoslowakije. Op de vergadering in Malta beslO' ten de aldaar aanwezige 26 landen de conclusies van het rapport te accepte ren. Een van de conclusies luidde, dat intensivering van de bestrijding van het misbruik over geheel Europa noodzakelijk is en de tweede,, dat voor een efficiënte bestrijding internatio nale samenwerking nodig is. De Amerikaanse vertegenwoordiger op de bijeenkomst van de commissie voor narcotica van de V.N. John In- gersoll, heeft gisteren in Genève ge zegd, dat de controle op verdovende middelen in de hele wereld veel ver der moet gaan dan het sluiten van overeenkomsten. De heer Ingersoll deelde mee, dat van de verslaafden in Amerika 97 pro cent heroine-gebruiker is. In de ge hele wereld is ongeveer een miljoen mensen aan narcotica verslaafd. Het aantal personen dat- regelmatig ma rihuana rookt kan worden geschat op 20 miljoen, aldus John Ingersoll. Ook in eigen land wordt actie ge voerd tegen het gebruik van verdo vende middelen. De actiegroep „Ver ontruste Ouders" is bezorgd over het jeugdbeleid van de regering dat „on natuurlijke sexvormen en verdoven de middelen toelaat op jeugdsociëtei- ten, scholen en universiteiten". De actiegroep vindt het regeringsbeleid op deze punten te slap. Intussen is in Nederland dezer da gen 40 kilo marihunana geoogst door Low Lands Weed Company, aldus de directeur van deze company, Kees Hoekert te Amsterdam. Volgens zijn bevindingen is dat een zeer schrale opbrengst en kan men dus spreken van een slechte oogst. Behalve in tuinjes, verwilderde plantsoenen en op braakliggende gronden in Amsterdam, zou ook ma rihuana elders in Nederland ver bouwd worden. Plaatsen worden ge noemd als Groningen en Utrecht. i? Gisteren is in Gooiland de ze vende jaarlijkse liedjesbeurs ge houden. V.l.n.r. zien we Annet Hesterman en Serge met Saskia, terwijl ze speuren naar geschikte muziekstukjes. (Van onze redactie buitenland) CAIRO Gamal Abdel Nasser, president van Egypte is gisterenmiddag aan een zware hartaanval overleden. Hij overleed om kwart over vier (Ned. tijd). Vice-president Sadat maakte het overlijden van de president om negen uur gisteravond via radio-Cairo bekend. Sadat zei, dat de eerste symptomen van een hartaanval bij Nasser zich voordeden rond een uur toen de 52-jarige president naar huis terugkeerde van de plechtigheden ter gelegenheid van de Arabische topbesprekingen over de Jordaanse crisis. Na de bekendmaking van Nassers overlijden zetten de Egyptische sta tions het uitzenden van verzen uit de Koran voort De president, gedurende achttien jaar een topfiguur in de Arabische wereld stierf na de voltooiing van een belangrijk feit: de beëindiging van de bloedige strijd in Jordanië tussen de Palestijnse guerrillastrij ders en Jordaanse regeringstroepen. Het was voor een groot gedeelte aan zijn bemiddeling en krachtig aan dringen te danken dat koning Hoes sein en Jassar Arafat dezer dagen hun handtekening onder een akkoord zetten dat de burgeroorlog in Jor danië tot staan bracht Ofschoon vice-president Sadat de tweede man in de Egyptische hiërar chie is, volgt daaruit volgens waar nemers in Beiroet niet noodzakelij kerwijs voort dat hij Nasser opvolgt na een interimperiode tijdens welke de vice-president de taken van het staatshoofd waarneemt. Men vestigt er in dit verband de aandacht op dat Ali Sabry, lange tijd een trouwe vriend van Nasser, doch later in on genade gevallen, de laatste tijd weer sterk op de voorgrond is getreden. Men ziet in hem een sterke kandi daat voor het presidentschap. Het nieuws van de dood van pre sident Nasser heeft maandag in Wash ington een schokeffect tot gevolg gehad. Hoewel het ministerie van buitenlandse zaken niet onmiddellijk commentaar had, zeiden diplomatieke vertegenwoordigers dat de dood van de Egyptische ledder de kansen op vrede in het Midden-Oosten onge twijfeld verder zouden compliceren. Ondanks de herhaalde anti-Ameri kaanse uitspraken, werd Nasser in Washington beschouwd als een ma tigende figuur in de strijd bijvoor beeld tussen de Palestijnen en Jor danië. Minister-president De Jong heeft gisteravond desgevraagd het plotse ling overlijden van president Nasser van Egypte een grote slag genoemd, in de eerste plaats voor diens land, in de geschiedenis waarvan hij een grote en belangrijke rol heeft ge speeld en voor de ontwikkeling waarvan hij veel heeft gedaan. In de tweede plaats betekent Nassers plotselinge dood een grote slag in het licht van de huidige delicate situatie in het Midden-Oosten door zijn overlijden worden de onzekerheid en instabiliteit, die daar op het ogen blik bestaan, misschien nog vergroot, aldus de minister-president. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Di een interview met het rechtse avondblad Vradyni, heeft kolonel b.d. Stamatelopoulos ver klaard, dat het heel goed mogelijk is, dat koning Constantijn rond 1 janu ari van het volgend jaar terugkeert naar zijn troon. Kolonel Stamatelopoulos maakte deel uit van het revolutionaire comi té, dat in 1967 de macht greep in Griekenland. Hij zei, dat de bezoeken van presi dent Makarios van Cyprus aan de in Rome in vrijwillige ballingschap ver blijvende koning en aan premier Pa- padopoulos zeer waarschijnlijk „snel le ontwikkelingen ten aanzien van de terugkeer van de koning tot gevolg zullen hebben". Kolonel Stamatalo- poulos noemde de viering van het be gin van het nieuwe jaar in de kathe draal op 1 januari 1971 de beste gele genheid, waarop de koning voor het eerst weer in het openbaar kan ver schijnen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Zeeuwse politie speurt sinds zondagavond naar de beruchte „smokkelprins" de 33-jarige R. R. H. M. uit Sluiskil. Hij ontsnapte zondag avond uit het politiebureau van Terneuzen. Om half negen werd de man in de cellengang van het bureau gelucht. Waarschijnlijk met een mes heeft hij kans gezien het hout van het getraliede kozijn weg te peuteren. Daardoor werd het een eenvoudige zaak om een tralie weg te halen. Om tien uur bij het wisselen van de wacht werd de verdwij ning ontdekt. De gedetineerde was waarschijnlijk op de hoogte van het feit dat alle dienstdoen de agenten waren uitgerukt voor een aanrijding en dat alleen de wachtcommandant op het bureau was. Een direct ingezette speuractie leverde tot op dit moment geen resultaat op. H. meldde zich op 15 september vrijwillig bij de rijkspolitie in Sas van Gent. Hij wordt verdacht van een aantal diefstallen, terwijl hij in België wordt gezocht voor een poging tot doodslag. Enkele maanden geleden reed bij in op een aantal rijkswachters, die hem voor een geval van clandestiene jenever stokerij achterna zaten. Na zijn vrijwillige aanmelding werd besloten H. naar het bu reau in Terneuzen te brengen, omdat de accommodatie in Sas van Gent volgens de politie niet betrouwbaar genoeg was. Nadat hij was voorgeleid aan de offi cier van justitie in Middelbnrg, heeft hij vier dagen vastgezeten in het huis van bewaring in Middelburg. Om het onderzoek met name van de Belgische justitie te vergemakkelijken, werd H. weer overgebracht naar het politiebureau in Terneuzen. De verdachte was een vriende lijke celbewoner. Alleen de ac commodatie was hem niet zo naar de zin. In het huis van be waring had hij tenminste nog contact mogen hebben met an dere gedetineerden en werd hij geregeld gelucht. De Terneuzen- se politie besloot daarom om H. wat meer faciliteiten te geven. Zo mocht hij buiten de cel eten en werd hij geregeld gelucht in de gang van het bureau. Tijdens een van die escapades moet hij een mes te pakken hebben ge kregen. Het enige wat men nog in de cel van de „smokkelprins" aan trof was een bundeltje rijkson dergoed. Een direct na de ver missing ingestelde huiszoeking leverde niets op. De rijkswacht in België is van de ontsnapping op de hoogte gesteld, maar de Zeeuwsch-Vlaamse politie ge looft niet dat H - gezien de daar van kracht zijnde beschuldiging, naar de zuiderburen gevlucht zal zijn. UTRECHT (ANP) Een actiecomité van de stationsrestauratie in Utrecht heeft het personeel van alle Neder landse stationsrestauraties opgeroe pen tot een staking van een dag, op dinsdag 6 oktober, als voor die datum door de werkgevers geen toezeggin gen zijn gedaan met betrekking tot de extra uitkering van 400 gulden. De werknemers stellen, dat ze qua beloning en sociale voorzieningen al jaren achterlopen bij andere bedrijfs takken en dat ze er niet in kunnen berusten dat ook de extra uitkering, die aam verreweg het grootste deel van de werknemers in Nederland wordt betaald, hun neus voorbijgaat. De stationsrestauraties worden niet geëxploiteerd door de Nederlandse Spoorwegen. 1. Wij verzoeken u beleefd de betalingsbescheiden over 't 4e KWARTAAL, af te willen wachten alvorens te betalen. De betalingsbescheiden kun nen bestaan uit een stor tings-/acceptgirokaart, een nota of een via de agent aangeboden kwitantie. 2. Diegenen die een stortings acceptgirokaart ontvangen verzoeken wij beleefd hier van gebruik te willen ma ken. Indien u een bankreke ning heeft, adviseren wij u de kaart van uw handteke ning voorzien naar de bank te sturen. Gelieve géén wij zigingen op de kaart aan te brengen noch de kaart te gebruiken voor het doen van mededelingen. 3. Indien u reeds betaald heeft kunt u een eventueel toe gezonden betalingsbescheid als niet gezonden beschou wen. 4. Wij kunnen ons overigens voorstellen dat u in de toe komst liever gewoon auto matisch gaat betalen. Dat kan zowel via uw bank als de giro. Vraagt bij ons een machtiging aan. Wij zullen u er bijzonder graag een sturen. DE ADMINISTRATIE (Van een onzer verslaggevers) VALKENSWAARD Op de don kere weg langs het kerkhof in de kom van Valkenswaard heeft de 19- jarige tandtechnieker H. B. zondag avond zijn 15-jarige plaatsgenoot Hans van den Boom zonder enige aanleding doodgeknuppeld. Enkele uren later meldde de vermoedelijke dader zich hij de gemeentepolitie van Veldhoven. Hij is ingesloten in Valkenswaard. Hans van den Boom was zondag avond naar de bioscoop geweest. Toen hij om twaalf uur nog niet thuis was, ging zijn vader naar de politie die op onderzoek uittrok. De omge ving van de onverlichte laan langs het kerkhof, op enkele honderden meters van het woonhuis van de fa milie Van den Boom, werd afgezocht, maar er was niemand te zien. De jongen moet toen ai dood zijn geweest. De gebaarde, fors gebouwde tandtechnieker heeft in het donker staan wachten op de eerste de beste die langs zou komen, met een vier kante knuppel van 5x5 cm in zijn handen. Hans van den Boom was de eerste die niets vermoedend langs kwam. Met enkele slagen beeft de dader hem gedood en het stoffelijk overschot over een afstand van 50 meter in de groene heg langs het kerkhof gesleept. Tot drie uur in de nacht heeft hij rondgezworven, waar na hij zich meldde bij de politie. Ver schillende automobilisten moeten de vermoedelijke dader een lift hebben verschaft tussen Eindhoven en Veld hoven. Zij worden verzocht zich te melden hij de politie. DE FORD Tractorenfabriek te Ant werpen zal na uitbreiding met 10.000 m2 enige honderden nieuwe arbeids krachten aantrekken. NA DE Boerenleenbank heeft nu ook de spaarbank van de stad Amsterdam besloten reizen te gaan verkopen. Ze heeft daartoee en overeenkomst ge sloten met de Ned. Reisverenigïng. ADVERTENTIES Wilt U Uw brood A graag dwarsgebakken? Zorg dan ervoor steeds Bums te pakken! Neem het zeker, iedere keer: U eet vanzelf een sneetje méér! DWARSGEBAKKEN De derde winnaar van ICCO gulden in het grote kolenspel Is WdeReus,lfechtlaanl3,Hèemsteda Doet u dit najaar ook mee?

de Stem | 1970 | | pagina 1