TOESTAND JANSSEN VOORUIT Koewt VAN BER DOE Da kaï Scheidsrechter P. van Gastel: „Ieder heeft dezelfde kansen ctó|0«e£ Koorts is verdwenen Linder maakt zich zorgen stoppei Geen vrijheid Veel leren Waarmaken Relaxen Naar de knoppei I Niet opvallen is t beste CONDITIE 12 DE STEM VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Jan Janssen zal waarschijnlijk woensdag aanstaan de het ziekenhuis in Tours verla ten. De hoge koorts, die hij zondag na zijn val in Parijs-Tours opliep, is verdwenen. Zondagavond zijn er enkele elektrocardiogrammen gemaakt. Maurice de Muer, ploegleider van Janssen, deelde mee dat de artsen de mogelijkheid van het begin van een zonnesteek niet uitsluiten. Zijn val verklaart namelijk, volgens de medici, niet geheel de koorts van 39 graden, die bij de Nederlander werd geconstateerd. De vrouw van Janssen is in de nacht van zondag op maandag in Tours aangekomen. Maurice de Muer, maakte ook de bijzonderheden bekend over de valpartij van Janssen, die een goe de kans gehad zou hebben op de overwinning in Parijs-Tours, de voorlaatste grote klassieker van het seizoen. Janssen kwam voor de eerste keer ten val, toen hij de wielerbaan van Tours opkwam. De gevolgen leken niet ernstig en de Nederlander stapte weer op zijn fiets. Niet voor lang echter, want vijftig meter verder begon hij vreemd te draaien en sloeg weer tegen de baan. Janssen, die zijn bril had verloren, ging op een hek zitten en na tiien minuten was hij zover bijgekomen, dat hij in gezel schap van zijn mecanicien weer per fiets zijn hotel ia het centrum van de stad wilde opzoeken. Maar dit was teveel, want hij viel reeds na vijfhonderd meter flauw- „Hij wist niet meer waar hij was en dacht dat hij bezig was met de „Tour de France", aldus de meca nicien onmiddellijk nadat Janssen voor onderzoek naar het zieken huis was gebracht. PROBLEEM PSY: WIE MAAKT DOELPUNT (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Kurt Linder, de door zorgen geplaagde Duitse trainer van de Eindhovense eredivisieclub PSV, gelooft niet meer in trainingskampen voor een belangrijke internationale ontmoeting. De geselecteerde PSV-spelers komen woensdagochtend, enkele uren voor de tweede Europacupontmoeting tegen het Tjechische Gottwaldov, bijeen. Na een diner „ergens" in de omgeving van Eindhoven zal Kurt Linder zyn mannen naar huis sturen om te gaan rusten, waarna de ploeg rond zes uur, twee uur voor de wedstrijd, zich moet melden bij de hoofdingang van het PSV-stadion. „Trainingskampen hebben weinig succes. De jongens moeten in eigen omgeving zich mentaal voorbereiden op de belangrijke wed strijd. Thuis, bij moeder de vrouw en de kinderen, kunnen de spelers mentaal sterker worden dan in een trainingskamp, waar alleen maar wordt gekaart. Bovendien is het kostenbesparend", aldus de trainer va een van de rijkste clubs van Nederland die in de laatste transfer periode maar liefst twee miljoen gulden investeerde in de nieuwe aan kopen Munk Jensen, Johan Devrind, Eef Mulders, Jan van Beveren, Gerrit van Tilburg en Guur Hiddink. Na heit debacle van Gottwaldov, waar PSV met een schandelijke 2X nederlaag naar huis werd gestuurd, heeft de bikkelharde en vaak grillige PSV-trainer niet stil gezeten. Samen met secretaris Ben van Gelder heeft hij de problematiek van zijn ploeg besproken. Vorige week na afloop van de competitiewedstrijd tegen FC Twente (00) gaf Linder te kennen dart hij diep teleurgesteld was in het optreden van de Anderlechtspeler Johan Devrind. Op deze razendsnelle en wispel turige aanvaller, die vaak in de Bel gische competitie als een wervel wind door de vijandelijke defensie ging, had PSV alle hoop gezet. Jo han Devrind moest de Eindhovense voorhoede versterken, meer kracht geven en flitsender laten optreden. Devrind werd tort op heden een grote teleurstelling. De Belg heeft heim wee en wil graag terug naar zijn va derland. Hij voelt zich bij PSV diep ongelukkig omdat hty geen begrip kan krijgen voor zijn problemen. Wat zegt de Belg daar zelf van? Johan Devrind is geen man die met zijn problemen te koop loopt, maar toch wil hij er iels over zeggen. „Bij Anderleoht kreeg ik veel meer vrijheid in mijn spel Het Belgische voetbal kent geen straffe mandek king zoals in Nederland. Hier bij PSV krijg ik elke wedstrijd een man netje naast mij lopen. Ze zitten me constant in de nek en daarom krijg ik geen meter vrijheid. Trainer Lin der ziet dat niet of hij wil het niet zien. Ik heb enkele maanden nodig om mij op deze speelwijze in te stel len. Ik wil wed doelpunten maken, maar ik kan mezelf toch niet forcee- ren". De ex-Anderlechtspeler is teleurge steld. Hij speelt elke wedstrijd onder dwang. Iedereen en v ooral PSV- trainer Kurt Linder. wil doelpunten van hem zien. Deze eisen stelt men in Eindhoven niet aan Willy van der Kuylen, die tot op heden ook nog heeft gefaald. Van der Kuylen speelt in het eerste team alleen op zijn re putatie. In werkelijkheid blijft de donkere Helmondenaar ook ver on der de maat. Bij PSV vreest men echter dat het grote supportersle gioen uit Helmond verstek zal laten gaan als Willy van der Kuylen wordt gepasseerd. PSV is daar kennelijk erg gevoelig voor. De PSV-ploeg telt te veel indivi dualisten om binnen de kortst moge lijke tijd uit te groeien tot een top- ploeig. De Eindho-venaren hebben ook met pech te kampen. Organisator Lazar Radovic moest wegens een ernstige knieblessure, opgelopen tij dens de competitiewedstrijd tegen Excelsior, in Gottwaldov verstek la ten gaan. Radovic, de centrale ver dediger met grote organisatorische kwaliteiten, werd node gemist. Trai ner Linder heeft vorige week vrij dag tegen FC Twente raspaard Daan Schrijvers weer van stal moeten ha len. Ineens ging alles beter. Ook het defensieve spel van invaller Peter Kemper gaf de PSV-ploeg meer rust en kwaliteit. Gottwaldov-verdediger Jan Kleines (26) ziet de wedstrijd tegen PSV als een leuk reisje naar het vrije westen. „Wü hebben in de thuiswed strijd beter gespeeld dan ooit. We overklasten ons zelf. We hebben er geen enkel belang bij om hier in Eindhoven te winnen. Bovendien is PSV eeit ploeg met veel meer in houd". Gottwaldov-trainer Oldrich Subrt heeft geen reden om pessimistisch te zijn. Hij is met zijn ploeg naar Eind hoven gekomen om aan de verplich tingen van een Europacup-deelne mer te voldoen. Ook hij ziet niet in waarom PSV zich zongen moet ma ken. „PSV moet zich waarmaken te genover het eigen publiek. De Phi- lipsploeg heeft er alle belang bij om een ronde verder te komen. PSV is een club met rijke ervaring in het internationale voetbal. GobSwalldJov staat pas aan het begin van de weg naar de top. De ploeg is eng jong, behalve aanvoerder Hosjik (33), en mist de routine. Als we inderdaad hier met 00 gelijk spelen, dan heb ben we voor een sensatie gezorgld in de Europacup-competitie. In alle een voud durf ik te zeggen dat PSV van ons naar de tweede ronde mag". De strijd, die woensdagavond in het PSV-stadion zal moeten worden uitgevochten, kan voor de Eindho venaren de eerste stap op weg naar de Internationale top zijn. Het Tsje chische Gottwaldov verloor zondag van Spartak Praag (32) en zal het erg moeilijk krijgen tegen PSV, dat belust is op revanche voor de sma delijke neederlaag In de sohoenen- tad Gottwaldov. Ook Gottwaldov-voorzitter Karei Winkler en secretaris Jindrich Sta- nek zijn al tevreden met het reisje naar Eindhoven. Door met veel geluk de Tsjechische beker te winnen, mocht Gottwaldov zich laten inschrij ven voor de Europacup. Zonder enkele aspiraties om ver der te komen trainen de jongens van Subrt op de bijvedden van het mach tige PSV-stadion. Dee Tsjechen ke ken hun ogen uit toen ze hoorden hoe PSV was georganiseerd. De in ternationale contacten van Gottwal dov zijn alleen nodig om ons te to nen hoe een voetbalclub zich moet organiseren. „Wij hebenb nog veel te leren. Onze club was erg gelukkig met PSV. De Eindhovense ploeg heeft alles gedaan om de reis naar Nederland tot een succes te maken. Wij zullen sportief tegenstand bie den, maar als we per ongeluk na-ar de tweede ronde overgaan, dan ko men we pas voor grote zorgen te staan", aldus secretaris Stanek. Gottwaldov kan zich nauwelijks handhaven in de Tsjechische liga. In Nederland te vergelijken met de ere divisie. De fabrieksploeg van zijn schoenenfabriek (vroeger de Bata) bezet momenteel de twaalfde plaats en behoo-rt bij de laatste twee in de liga. Gottwaldov zal dus moeten vechten tegen degradatie. De zondag verloren wedstrijd tegen Spartak Praag heeft de stemming van trainer Subrt danig beïnvloed. Wanneer de PSV-su-pporter in aan merking neemt met welke intenitiees Gottwaldov naar Eindhoven is ge komen, behoeft niemand zich zorgen te ma-ken. De enige man i-n Eindho ven, die zich wel zorgen maakt, is trainer Kurt Linder. Hij is er zich van bewus-t dat PSV een sch-utter mist. Hij weet oo-k dat een doelpunt van PSV voldoende is oin de „blau we trein" naar de tweede ronde in de strijd om de Europacup te halen. Zijn grote zorg is nu wie moet dat doelpunt maken? Na aankomst van de Gottwaldov-ploeg op het Amsterdamse vliegveld trokken doelman Jurasek (1.) en Urban (r.) na lang wachten gretig de tas met voetbalspullen van de transportband in de aankomsthal. Feijenoord wacht moeilijke strijd tegen UT Arad (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Voetbalbijge loof is een ietwat opgeschroefde zaak. Sinds bekende spelers den volke kond deden, dat zij beslist in de linkerhoek van de kleedka mer willen zitten, dat ze graag achteraan lopen als hun ploeg het veld opkomt of dat de doelman zijn oude trui altijd draagt en hem onder zijn nieuwe frommelt als dat noodzakelijk is geworden, sindsdien is het aantal bijgelovig heden uitgebreid. Maar het alge meen gebruik dat de dertiende een niet zo fortuinlijke datum is, heeft daarmee niets te maken. En het was juist op de dertiende september dat er iets met Feije noord gebeurde. De doelpuntenpro- duktie, die in de eerste competitie wedstrijden het fraaie gemiddelde van vier toonde (Feijenoord - FC Utrecht 41, AZ - Feijenoord 0—4) zakte tegen Go Ahead (winst van 21) en zakte onrustbarend op en na de dertiende september. Van die datum af scoorde Feijenoord precies een keer in vier wedstrijden. „Geen probleem", zegt merkwaardig opti mistisch Ernst Happel. „Als we slecht zouden spelen en kansloos zouden zijn, was het een probleem. Maar we spelen goed voetbal en die doelpunten komen wel weer". Grote vraag: Wanneer. De muren in de catacomben van „de kuip" fluisteren langzamerhand: Een koninkrijk voor een doelpunt. Dertien september: Feijenoord - NEC 10 doordat Mel- laert in eigen doel schoot; 16 sep tember Feijenoord - UT Arad 11 door een enorme blunder van doel man Gornes die de bal door zijn benen liet glippen; 20 september MW - Feijenoord 1I en het enige doelpunt in vier westrijden, van Wim Jansen; 26 september Feije noord - ADO 00. Als het een kwestie was van onvermogen om kansen te scheppen, zouden Feijen oord en Ernst Happel gauw zijn uit gepraat. Het is evenwel 'n probleem van de angst geworden. Niemand durft de verantwoording voor een schot op zich te nemen. En als het gebeurt, zit er geen zekerheid achter. Ondanks zijn opti misme moet Happel dan ook toege ven: „Het wordt niet gemakkelijk in Arad. We moeten hoe dan ook voor een resultaat spelen want we willen er niet graag in de eerste ronde uit liggen". Dat is het enige waaraan het thuislegioen zich kan vasthou- (I SAS VAN GENT Theo van Poecke dit Koewachter, die sinds dan ook van strijdlust Van Poecke, geloutert ook aardige successen, minder dan negen kot harnis binnen een wee .Zijn vorm kwam vroeg het einde van de lang. desillusioneerd man. H niet: Van Poecke rijdt Ernst Happel: „Ais we geen succes hebben met onze tactiek zullen we die tijdens de wedstrijd moeeten wijzigen". den: de wil om de volgende ronde te bereiken. Zekerheid hieromtrent kan men slechts flauwtjes koesteren. Feijenoord verkeert in een merk waardige situatie. Wellicht is nooit eerder zulk goed voetbal gespeeld. Er worden combinaties te voor schijn getoverd waarbij de tegen stander verbijsterd toekijkt en het gemak bewondert waarmee men el kaar vindt. Maar dan komt het mo ment waarop de bal in de vijande lijke defensie belandt. En dan is het radicaal mis. Dan begint W-ery eens klaps te stuntelen met de bal die hij niet onder controle kan houden, dan verzuimt Kindvall op het juiste mo ment te schieten en sinds zijn op zienbarende produktie in de eerste competitiewedstrijden heeft Coen (Van onze sportredactie) BREDA Piet van Gastel maakte onlangs promotie. Nog een stap en de Bredanaar is een van de weinige scheidsrechters in het betaalde voetbal. Zo ver is het echter nog lang niet. Van Gastel heeft elf concurrenten, die met hem op de overgangslijst zijn geplaatst. En zoals het zich nu ten minste laat aanzien komen er in 1970 slechts twee plaatsen (Van Ra vens, die al een jaar uitstel heeft, en Mulders gaan met verplicht „pen sioen") vtü in het elitekorps. in de middencirkel van een groot sta dion. Het betaalde voetbal proeft hij al lang door het vlaggen van duels uit de ere-, eerste en tweede divisie. Hij hoopt dat hert niet bij proeven blijft. Piet van Gastel heeft er ook be wust naar gestreefd als scheidsrech ter iets te bereiken. Hij gaf er onder andere een loopbaan als actief voet baller voor op. Hij speelde zeven jaar in het eerste van Boeimeer. Op zijn 24ste stopte hij om arbiter te wor den. „Ik dacht bij mezelf: als je iets wilt bereiken als scheidsrechter dan moet je jong beginnen. En als ik er gens aan begin dan wil ik het uiter ste er uit halen. Het kwam toen in eens bij me op. Het was ook zoiets als een uitdaging aan m'n vader, die ook scheidsrechter is geweest. Die floot met 58 nog". Piet van Gastel beseft ook terdege dat de mogelijkheid, op een plaats aan de kop klein is. Hij geeft zichzelf ech ter evenveel kan, als ieder ander. Hecht Piet van Gastel dan totaal geen geloof aan de geruchten dat goe de relaties meer betekenen in de scheidsrechterswereld dan uitsteken de prestaties? Wijst daar niet het feit op dat' Zuid-Holland bijna de helft van de dertig arbiters in het betaalde voetbal levert? Piet van Gastel: „In het verleden is er mogelijk wel spra- „Wij worden iedere wedstrijd ge- beloof niet dat dat nu nog het geval is. Het eerste wat men bij de instruc tiebijeenkomst zei, was dat de aan stellingscommissie integer is. Als dart inderdaad zo is, waarom zou ik dan niet evenveel kans hebben als een ander?" Piet van Gastel fluit nu voor taan eerste klas amateurs door het hele land en B-elftallen. Hij weet dat het een belangrijk jaar voor hem wordt, want een heel seizoen lang mag hij eigenlijk geen off-day heb ben. „Wij worden iedere wedserijd ge controleerd", zegt Piet van Gastel. Na drie maanden volgt er een rapport- bespreking op Zeist. Als de commissie van mening is dat je onvoldoende bent, kunnen ze je dam al afgooien. Om hogerop te komen moet je iedere wedstrijd goed leiden. Je mag er geen slechte bij hebben, want er zijn maar een paar plaatsen. Piet van Gastel heeft snel carrière gemaakt, want hij is nog maar acht jaar arbiter. Drie jaar slechts ver toefde hij in de onderafdeling. De 32-jarige Bredanaar traint twee maal in de week om zijn conditie op peil te houden. „Lichamelijke conditie is bijzonder belangrijk", verklaart Piet van Gas tel. Je moet daar zijn, waar het spel plaats vindt. Dat kun je een hele wedstrijd lang alleen als je over vol doende uithoudingsvermogen be schikt. Goede spelregelkennis en in zicht zijn uiteraard ook onontbeer lijk. Het is ook van groot belang de systemen in het voetbal te kennen. Als dat het geval is, kun je van te voren al positie kiezen. Je weet dan hoe-het spel zich gaat ontwikkelen", is de mening van Piet van Gastel, die het niet noodzakelijk vindt dat een scheidsrechter vroeger zelf gevoet bald heeft, maar het wel als een voor deel beschouwd". Over een wedstrijd in zijn alge meenheid met betrekking tot de scheidsrechter zegt Piet van Gastel: „Het eerste en het laatste kwartier Moulijn hert schot ook weer in achterzak geborgen. Voeg daarbi een scheut minder fortuinlijke actie die op de paal of lat of juist daame- ven eindigen en het sehotloze Feije noord is getekend. Trouwens, in het niet zo voorbjji verleden moesten de doelpunt» veelal uit de tweede lijn komen, vai Hasil, Jansen, Van Hanegem. zal de aanhang van Feijenoord es: zorg zijn waar de treffers vandaii komen. Men maakt zich wel zorjjei over het uitblijven ervan. Feiji noord heeft ook in het vorige zoen in een periode verkeerd waan het „wie, o wie maakt een doel punt" tot klaagzang kon wordfl verheven maar eensklaps was schotloosheid opgelost. Net zo abrup als ze was ontstaan. Daarop hoop Happel weer. „Als we in Arad helft van de kansen realiseren di we tegen ADO hebben gekregei ben ik dik tevreden". Dat zou da: een produktie van zo'n drie tot viel doelpunten betekenen. Een wel zeer voorbarige voorspelling zou dat ziin want Feijenoord is er zich ten volli van bewust dat UT Arad met ma» en macht zal gaan verdedigen. De Roemenen hebben immers aan 0-1 al genoeg voor de volgende ronde Dan telt het in Rotterdam gema doelpunt dubbel en zou de Europa cup- en wereldbekerhouder zijn ge wipt. Dat moet een afschuwwel kend denkbeeld zijn voor de Rotter dammers. Scheidsrechter P. v. Gastel: „Ik geloof niet in vriendjespolitiek." Nu reeds staat hij met zijn tenen zijn het belangrijkste. Het eerste kwartier, omdat alle spelers je in die periode uitproberen. Dat heb ik zelf vroeger ook gedaan. Ik was ook lang geen lieverdje. Dan moet je als scheidsrechter je vi sitekaartje afgeven. Ze weten dan wat ze wel en niet kunnen doen. In het laatste kwartier moet je de conditie kunnen opbrengen. Als je geen conditie hebt val je aan het eind door de mand.. En dan kunnen er heel gekke dingen gebeuren", aldus Piet van Gastel, die opmerkt dat hij de beste scheidsrechter vindt, dege ne die niet opvalt. Ernst Happel heeft zijn manschap pen in de bossen van Zeist latei relaxen, heeft met hen gesproken ei niet al te zwaar getraind. Vanochtent is de ploeg vertrokken naar Arad ei in de avonduren werd het veld te keken. Allemaal normale voorherei dingen. Verzorger Gerard Meijer ei clubarts Abarbanel hebben zich ge- hogen over Ove Kindvall die blessure aan het rechterdijbeei heeft, een uit verband gerukt spier tje. Het strijdplan zal, als vanouds- in de wedstrijd getrokken worden. „Als we geen succes hebben m»1 onze tactiek zullen we die tijde»' de wedstrijd moeten wijzigen". He! oude stramien, dat Happel hanteer* Er zal niet veel anders opzitten een constant bombardement uit voeren in de hoop dat schotvaardig heid en richting groter en juiste' zullen zijn dan sinds dertien tember. UT Arad zal ten tv male bereid zijn te strijden tot vol ledige uitputting het gevolg zal zij"- En dan kan er nog zo mooi gevoetbald, er zal ook voldaan moe ten worden aan de niet omver werpen stelling dat de doelpunt®1 een wedstrijd beslissen. Dat zelfs gebeuren met voetbal dat va» veel mindere kwaliteit is. Klasse inhoud garanderen geen tweede ro»' de voor de Europa Cup. Ernst HaP; pel, die tevoren niet veel verse!' zag in het eerst thuis spelen tervflj hij in het vorige seizoen altijd nol een visite te goed had waarin wa en dat werd alles kon worde» goedgemaakt, is er wel iets zwaar der aan gaan tillen. „Inderdaad v:! spelen morgen vanuit een ander» situatie met die 11 thuis. We ons bewust van de taak die vervul» moet worden". Op de linkerrevers van zijn blazer is een vraagteken, bezet met edel steentjes, gespeld. Symbolisch v(# UT Arad-Feijenoord? Happel „Voetbal blijft inderdaad een vraag teken. Dat ding heb ik van goede vriend gekregen". Arad lig Feijenoord toch w zwaar op de maag.— „Ach, ik kon wel ef krijgen van een paar du. maar dat is natuurlijk uitgangspunt", stelt de wachter in zijn smaakvol huiskamer. „Bij iedere profgroeperinig kan je d Dat is zelfs gemakkelijlj kijken het een jaar aan geld. En elk succes dat haalt is meegenomen". T is ook bezig geweest me- Piet- Rentmeester, zijn en Jam van Gelder, de uit Sluiskil, hebben voor goed woordje gedaan bij de Enden. Maar in feite h< onderhandelingen Van Po zoen gebroken in een go< een slecht. Immers, toer ingeschreven voor de P Kapelle kwam een verte; ger van Caballero kijken prestaties in een koers Theo Riskeerde een sch reed in België. Die schorsi strafmaat voor contraetb dubbel contract veertien kwam ook. Van Poecke „straf" met een brede lac. kon hem gebeuren. Maai verdwijnen vain Caballer wi-elerma-rkt, was het met ke gedaan- Vooral zijn moraal waj knoppen. Van Poecke: „I van het seizoen dacht ik wil prof worden. Dat gaf ware vleugels. Maar toer bekend was dat Caballero ging, knakte er iets in zo teleurgesteld dat in fei resse voor het koersen wi laatste maanden heb ik voor mijn plezier gerede begin was ik zeer serieus' En dat wil wat zeggen Poecke, want het is in Z publiek geheim, dat de I het allemaal niet zo nauw ra, zijn vrouw, weet da houdt hem op dit moment Theo van Poecke vindt d-r Ook niet dat hij nu in Sa: woont, terwijl hij in dooirpsheld nummer een woon liever in Sas van G Koewacht. Dat is veel 11 mij. In Koewacht kon ik café voorbij lopen of ze naar binnen. Hier kan ik ker thuisblijven", aldus (ADVERTENTIE Wat zit er in de meeste lappenmanden? Oude gerafelde todden, zoals versleten ondergd Of afgedankte pyjama's. Barstensvol, u kent dat. Maar als u één schoon st nodig heeft, zijn andere huisgenoten u net voor geweest. U kent dat. Daarom is Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp iohnson Johnson een uitkr Dit Duizend Dingen Doel- van zacht absorberend textielvlies is ideaal voor mogelijke schoonmaak karweitjes. Makkelijk te wassen. En weer tirooc In een mum. Om keer op te gebruiken. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Let er i op in de winkel. Eentje gratis proberen Schrijf dan even na. Johnson Johnson, Antwoordnummer 2 Amersfoort. Plak geen zegel,die betalt 't Duizend Dingen Doel

de Stem | 1970 | | pagina 12