Antiekbeurs in Brussel voor de (niet al te) gewone man OORLOG VIETNAM OORZAAK ONRUST OP UNIVERSITEITEN GIJZELAARS VONDEN HET .OPWINDEND' Lekker stoken zonder schoorsteen! «Maar we zouden het niet over willen doen lussen „Delft en rommelmarkt is er eigenlijk niets Rapport aan Nixon: OECDMENII DOOR DS. R. F. SNOW Snel I Open brief Snel II Feest voorkomt ramp Vier doden bij gasexplosie in Mexico Ruzie om meisje was oorzaak Snel III Snel IV Officiële uitslag Zweedse verkiezingen 11 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 n BRUSSEL. Zelfs een persbijeenkomst bij antiekverkopers kan in Brussel niet doorgaan zonder een taalincident. In de nogal Franstalige Salons Stephanie stelde de „Hollandse" journalist (im mers in het „Vlaamse" Brussel) zijn vragen in duidelijk Neder lands. Een boze en langademige reactie in duidelijk Frans was het antwoord van een Belgische collega. Waarom worden de vragen niet tweetalig gesteld? vroeg hij boos. Vlaamse collega's gingen onmiddellijk verder in uitsluitend Nederlands. De antiekverkopers vonden het maar niks. Gingen zij daar een jaarbeurs aankondigen, waarvan Brussel ongetwijfeld de primeur der Lage Landen kan wegslepen (antiek en niet zo erg goedkope rariteiten), en dan zo maar de taalstrijd. Wie tussen 3 en 11 oktober op de Louizalaan 7981 in Brussel binnenloopt (dagelijks tussen 10 en 9 uur) hoeft echter geen taai- angst te hebben. Iedereen zal er zijn uiterste best doen om des noods in het Spaans met u te keuvelen. De commercie staat im mers boven de taalstrijd! En wat dat Spaans betreft we willen er om wedden dat de Brusselse anti quairs die taal beter beheersen dan het Nederlands al zullen ze u tot aan de uitgang begeleiden in aan doenlijke pogingen tot verstaan baarheid. Maar wie eenmaal binnenloopt, is voorlopig nog niet aan die uit gang toe en wie van oude en curieuze dingen houdt, zal de kos telijke voorwerpen, die hier op vier verdiepingen en over 600 m2 vloerruimte worden uitgestald, wel verstaanbaar genoeg vinden. In de Stéfaniesalons wordt het gehele jaar door geëxposeerd door Brusselse antiquairs. Voor deze ge legenheid heeft men echter ook aan andere collega's uit Brussel, uit de provincie en uit het buiten- land ruimte afgestaan. Daardoor is het mogelijk om een groot aantal specialiteiten te laten zien. Onder de exposanten zijn specialisten in Engelse of Spaanse meubels, in juwelen uit de twintiger jaren, in meubelen en voorwerpen van rond de eeuwwisseling, in scheepsmeu- belen, in oude gravures, oude munten en penningen, in weten schappelijke en meetinstrumenten, in glaswerk, in bijzondere boeken (een „Tintin en Russie", die eigen lijk al lang onvindbaar was) enzo voort. Nu lijkt liet hl Brussel toch echt wel overbodig om er nog een an tiekbeurs tegenaan te smijten De Brusselse jaarbeurs van antiek heeft tot ver buiten de landsgren zen een bekende naam. Maar die naam en die faam heeft Delft ook en daar zit 'm nu juist de kneep van dit soort nieuwe beurzen, waarvan er inmiddels al enkele in Londen en in Parijs gehouden zijn. Tussen „Delft" en rommelmarkt is er eigenlijk niets voor de gewo ne liefhebber van antiek. Dure stukken van een voortreffelijke kwaliteit trekken slechts een pu- 'bliek van verzamelaars, van echte kenners en van grote buitenlandse handelaars- Het gewone publiek gaat er hooguit naar toe zoals je ook naar een museum gaat, om te kijken en vaag-jaloers te bewonde ren. Maar antiek en stijlvoorwerpen hoeven niet alleen binnen het be reik van een paar ingewijden te liggen. In London, Parijs en nu ook in Brussel wil men een groot aantal mensen de gelegenheid ge ven, voor een redelijke prijs een goed stuk antiek te kopen. Men moet daar geen schaal van Delfts aardewerk anno 1650 verwachten en geen Chinees lakwerk uit de Chou-periode (een paar eeuwen voor Christus!). Maar er is bij voorbeeld prachtig glaswerk van een stijl, die nu helemaal „in" is, van Emile Gallé, Art Novau of laten we het fout zeggen: Jugend stil. Glaswerk van Gallé Gallé stierf in 1904, maar zijn fabriek is tot 1925 doorgegaan met het vervaardigen van kostelijk en altijd ook kostbaar glaswerk. Z'<jn glas vond vooral in Duitsland veel aftrek en daar is in de oorlog ook erg veel gebroken. Voor de kleine stukken betaalt men op deze an tiekbeurs zo'n 150 tot 200 gulden, een reële prijs. Maar dat is 3500 gulden voor de grootste stukken óók. Er zijn wel zestiende-eeuwse meubels te koop, maar dat zijn Spaanse. Een bijzonder meubel is bijvoorbeeld een bargiienjo, een schrijfbureau met fraai inlegwerk en veel schildpadleer en te koop voor Bfrs 12.500 oftewel 900 gul den. Veel duurder zijn natuurlijk de Régence-meubelen. Die dateren uit de jaren 17151723 en vormen de overgangsstijl tuss ende strenge Lodewijk XIV-stijl naar de zwieri ger stijl, die naar de vijftiende Franse koning Lodewijk genoemd wordt. We noemden net wel een jaartal voor deze Régence-stijl, maar het is misschien duidelijker om te zeggen: gelijk lopende met de Engelse, Queen Anne-periode. We noemden tot nu toe toch nog te dure zaken. Er zijn echt wel goedkopere, veel Spaans is daarbij. Een brasero bijvoorbeeld, een soort koperen stoof, zoals onze groot moeders die gebruikten. Volgens de Brusselse antiquairs zijn „Hol landers" erg verzot op Louis Phi- lippe-meubels. Een stoel uit die late periode kost 140 gulden En dan is er ook veel „brocanterie", rariteiten zou je kunnen vertalen of curiosa. Veel „volkskunst" ook: oude kinderstoelen en houten wje- gen. Maar het is hier bepaald geen rommelmarkt. Natuurlijk zou je „Delft" te Rolls Royce van de antiekbeurzen kunnen noemen. „En dan zijn wij misschien het ielijke eendje", typeerde een van de organisators de beurs al te bescheiden. Maar goed, de lelijke eendjes van deze beurs kunnen in de ogen van de liefhebbers wel eens hele maal op de schone zwaan gaan lijken. En er is op deze peurs overigens een hele echte Rolls- Royce niet alleen te zien maar ook te koop. Dat is helemaal voor het eerst in België, dat er echte vete ranen en vintage-cars te koop zijn: op zaterdag 3 en zondag 4 oktober. Meer dan dertig van die oudjes, waarvan de prijs tussen de dui zend en eenentwintigduizend gul den ligt. Een Deiage van 1921, een Bentley van 1935, een Rosengart van 1924. Die Rolls-Royce is er een van 1932. De wagens moet u wel zelf nog repareren. En wat die boze Frans sprekende collega betreft: Na de lunch kwam hij zijn Nederlandse collega z'n verontschuldigingen aanbieden. „Ik wist niet dat u buitenlander was", zei hij in uiter mate keurig Nederlands. JAN HÜSKEN. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Oe commissie, die president Nixon in juni be noemd had om de onrust aan de Amerikaanse universiteiten te be studeren, heeft een rapport uitgebracht dat zegt dat de president zelf de verantwoordelijkheid moet nemen om voor de situatie een oplossing te vinden. De commissie werd ingesteld nadat vier stu denten aan de universiteit van Kent door schoten van militairen gedood waren. „Het is noodzakelijk, dat de presi dent ons weer bij elkaar brengt, voor er meer levens verloren gaan, meer eigendommen worden vernield en de universiteiten worden ver scheurd", aldus het rapport. Het werd kort voor zijn vertrek naar Rome aan president Nixon voorge legd. De voorzitter van de commis sie, William Scranton, heeft ver klaard dat de regering-Nixon naar zijn persoonlijke overtuiging het probleem van de universiteiten niet als zo dringend en ernstig be schouwt als de commissie. Volgens de commissie zelf heeft de crisis op de Amerikaanse campursen geen gelijke in de geschiedenis van het land". Als de huidige crisis van geweld en onbegrip voortduurt „zal het voortbestaan van het land wor den bedreigd". De commissie heeft drie oorzaken gevonden voor de onrust op de uni versiteiten. In de allereerste plaats de nog steeds voortdurende oorlog in Vietnam. Ontevreden studenten „zien de oorlog als een symbool van de morele crisis in het land, die in hun ogen zelfs de wet van haar wettigheid berooft". Ten tweede de niet vervulde be loften van rassengelijkheid. Ten derde de tekortkomingen van de universiteiten zelf. Bovenaan een lange lijst met aanbevelingen die door de commissie gedaan worden staat de beëindiging van de oorlog in Indochina. Niets is belangrijker dan dat aldus de commissie. extremisten gebruiken bij hun po gingen studenten over te halen steun te verlenen aan daden van rechteloosheid, verdeeldheid en ge weld". Hoover noemt in zijn brief de volgende methoden van de extre misten: Zij moedigen de studenten aan het ontzag voor hun ouders en in de oudere generatie te verliezen. Zij verkondigen de gedachte dat de universiteit „niet meer voldoet" en een werktuig van de establish ment" is. Zij moedigen de haat tegen de politie aan. Zij beweren dat iedere actie eer lijk en rechtvaardig is wanneer deze „oprecht en idealistisch" is. Zij laten de studenten geloven dat de individu machteloos is om via een democratische weg de maat schappij te veranderen. Hoover schreef verder, dat afwij kende meningen niet verkeerd zijn, ..maar er is gegronde reden voor bezorgdheid over het extremisme, dat tot geweld, rechteloosheid en het niet eerbiedigen van de rechten van anderen leidt". President Nixon heeft aan de ree- tores-magnifici en presidenten van 900 Amerikaanse universiteiten en hogescholen een brief gezonden, waarin hij waarschuwt voor de tac tiek die „politieke extremisten ge bruiken om studenten op listige wij ze over te halen deel te nemen aan gewelddadige acties". Het stuk, dat de vorm van een „open brief" heeft, is opgesteld door de directeur van de FBI, Edgar Hoover. In een begeleidende nota zegt Nixon: „De brief van de heer Hoover is een overtuigende en hel dere analyse van de tactiek die deze Het moderamen van de Ned. herv. kerk doetdeze weken even haar kerk. Door middel van bliksembe zoeken aan 54 classes hoopt dit top orgaan van de hervormden de band met het grondvlak te verstevigen en te vernemen, wat er in de kerk leef t. Een initiatief dat van vele kanten wordt toegejuicht. En dat laatste be grijpen wij niet zo goed. Want als één ding duidelijk wordt uit dit be richt dan toch wel, dat de veel ge prezen democratie in de hervormde kerk gefaald heeft. Immers het ker kelijk parlement (de synode) blijkt op de punten van contact en infor matie niet voldoende voor het mode- ramen. Nog merkwaardiger wordt het als men bedenkt, .dat dit kerk genootschap net de grondig voorbe reide eerste zitting van haar con cilie (AKV) achter de rug heeft. Is daar dan zo weinig gebleken van wat er in de kerk leeft? Of bevat het ge rucht, dat de kerkelijke leiders langs deze weg het wat te revolutionaire geluid van de algemene kerkvergade ring (AKV) „kalt" willen stellen, wel degelijk waarheid? Een snel mo deramen? Op zichzelf een bijzonder fenomeen! (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland). NICOSIA „Kop op", luidde het motto van de 32 Amerikanen, die twee weken lang In gevangenschap van de Palestijnse guerrilla's op eik aars gezelschap waren aangewezen. „Af en toe werd iemand in de groep bang of depressief, maar dan beurden de anderen hem op", ver telde David Raab, een 17-jarige jon gen uit Trenton (New Jersey) na zijn aankomst in Nicosia. „Iemand maakte een schaakspel en een kar tonnen scrabblespel, en zo brachten wij de tijd door". „Wij wisten dat wij de stemming erin moesten houden;, en daarom (ADVERTENTIE) Met DUUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen van Idein tot groot! Prijzen vanaf £299, Vraag ongeff ankeetd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock&ReigersNW., Antwoordnummer 17» Ulft. "'M 'nDRUgasar •weikt tegen de buitenmuur gingen wij zingen", vertelde de 20- jarige Mimi Beeber uit New York, „eerst de Beatle-liedjes, daarna die dingen die volwassenen gewoonlijk op feestjes zingen als zij niets an ders kunnen bedenken. Ik ben zo blij, eruit te zijn", vertelde zij, „de drie andere meisjes en ik denken nu alleen maar aan ontspannen. Sinds wij in dit hotel zijn, heeft de dou che ook al geen ogenblik dicht ge staan"- De 20-jarige Sarah Malka wist te vertellen dat de guerrilla's haar voor een „Israëlische spionne" hadden gehouden. Zij had met de andere Amerikaanse meisjes een zomerva kantie in Israël doorgebracht, toen zij op de terugreis naar de V.S. op 6 september gekaapt werden in het TWA-vliegtuig. „Zelfs zaterdaga vond nog, toe wij met een bus van het rode-kruishoofdkwartier ver trokken waren, vroeg de Egyptische ambassadefunctionaris in de bus: „Is Sarah aanwezig?". Het was gewoon beangstigend, hoe zij het telkens over mij hadden. Zij dachten dat ik een spion was. Verscheidene malen werd ik langdurig ondervraagd, maar ik werd nooit bedreigd met lijfstraffen", vertelde de studente. „Wel zeiden zij dingen in de geest van: als je geen antwoord geeft, stoppen wij je in een geïsoleerd verblijf, maar zij werden nooit echt vervelend". David Raab vertelde ook dat hij op 11 september, de dag voordat het TWA-vliegtuig werd opgeblazen, met negen anderen door de guerril la's naar een kleine woning in Am man was overgebracht. „Wij hadden niets anders te doen dan te praten of naar het lichj tc kijken. Op zondag (de 13e septem ber) werd de TWA-bemanning bin nengebracht en ging de stemming omhoog. Wij kregen doktersbezoek en daarna bleef dc deur open, zodat wij wat frisse lucht kregen". Van zondag tot woensdag was het vol gens Raab zeer gezellig. „Wij had den het geweldig. Niet helemaal ge weldig, maar de omstandigheden in aanmerking genomen, hadden wij het goed". Op woensdag de 16e september werd het gezelschap van 13 gijze laars in drie auto's naar een andere verblijfplaats overgebracht, daar trof Raab ook vier van de vijf gegijzelde vrouwen aan. En kort daarna werd het gezelschap uitge breid met 14 mannelijke gijzelaars. Raab: „Wij waren dolgelukkig, elk aar weer te zien. Maar onze stem ming daalde de volgende dag weer, toen de gevechten uitbraken. Wij wisten niet wat wij ervan moesten denken- Wij wisten dat zolang er gevochten werd, de onderhandelin gen vergeten zouden worden. De kwestie was, uit te vinden hoe lang dat zou duren". Van de guerrilla's hadden de gijze laars de verzekering gekregen dat het huis betrekkelijk veilig was, aan de, ten opzichte van de gevechten, schaduwzijde van een heuvel. Bo vendien was het omringd door ande re huizen. „Wij hoorden de granaten om ons heen neervallen, maar zij waren minstens op 50 meter afstand. Afgezien van wat puin op het dak werd het huis niet getroffen", aldus Raab. „Het ergste was wel dat wij niet wisten wat er gebeurde. Wij wislen niet wat de Amerikaanse regering deed om ons vrij te krijgen, of lioc de commando's het er in de gevech ten van afbrachten, hoewel zij ons iedere avond vertelden dat het goed ging en dat wij ons niet bezorgd hoefden te maken over onze veilig heid". „Het was zeer opwindend, dit fan tastische geheel mee te maken, maar ik zou het niet over willen doen", zo besloot Raab. TULANCINGO (REUTER) Honderden Mexicanen zijn zondag aan de dood ontsnapt doordat zij hun huizen hadden verlaten om een feest bij te wonen kort voordat zich in hun dorp San Lorenzo een gewel dige aardgasexplosie voordeed. Bin nen korte tijd stonden tientallen huizen in lichterlaaie. Tot dusver zijn de lijken van twee volwassenen en twee kinderen geborgen. Vier andere dorpelingen liggen met ernstige brandwonden in een ziekenhuis. Volgens niet-officiële berichten deed de explosie zich voor toen een graafmachine een aardgasleiding raakte. Even later explodeerde ook een olieleiding, terwijl vernielde elektriciteitskabels in verscheidene woningen branden veroorzaakten, die zich snel uitbreidden. Toen de reddingsbrigades uit de omgeving arriveerden sloegen de vlammen tientallen meters boven het dorp uit. Men vreesde toen een groot aantal slachtoffers. Dit bleek echter mee te vallen doordat de meeste dorpelingen naar een feest waren. Het vuur was zondagavond gro tendeels bedwongen. Reddingsploe gen zoeken tussen de ruines naar eventuele slachtoffers. (ADVERTENTIE) Oostzeedijk 232-242 tel. (010) 138129 Snel takelt ook in Duitsland het gevestigd christendom af. De rooms katholieke kerk alleen al registreer de volgens voorzichtige opvattin gen vorig jaar 40.000 uittredingen, waarmee dan maar meteen het re cord van de eeuw werd gevestigd. Maar alhoewel de kerken door de snelle afname van hun ledenbestand gedwongen worden zichzelf op hun betrouwbaarheid en functionaliteit te toetsen, zit er aan dit verschijnsel nog een uitermate zorgwekkende kant. Het zijn n.l. niet altijd de min sten, die vertrekken uit de gelovige gelederen! Dat betekent, dat wat overblijft weinig hoop biedt voor de zonodige vernieuwing. Dan zou wat op zichzelf geen ongunstig verschijn sel hoeft te zijn, dat toch wel eens kunnen gaan worden. Ondanks alle waarschuwingen en zelfs verboden van boven af, lijkt de oecumene in ons land niet te stuiten. In het Noordhollandse gebied van Niedorper. en Schagerkogge vorm den onlangs dertien r.-k. parochie- en prot. kerkeraden een interkerke lijke werkgroep. Een werkgroep, waarin priesters en predikanten slechts een adviserende stem hebben. Bovendien zullen de vergaderingen van dit „lekenberaad"' met een tijdi ge aankondiging in de dagbladpers openbaar zijn. En dat in wat enkele jaren geleden nog als een voor de kerk verloren provincie beschouwd werd! Uit dezelfde provincie bereikte ons ook nog het bericht, dat in West- Friesland de gereformeerde, her vormde en r.-k. kerken een oecume nisch platform in het leven hebben geroepen met als taak: het activeren, stimuleren en inventariseren van de oemumene in genoemd gebied. En zelfs op het gevoelige gebied van zendlngs- en missiekalenders blijkt de gescheidenheid tot het ver leden te behoren. De landelijk over koepelende protestantse Nederlandse Zendingsraad en het r.-k. Centraal Missie Commissariaat n.l. besloten onlangs vanaf 1971 met één missie zendingskalender uit te komen. Overigens zou men met dit soort berichten hele pagina's kunnen vul len! Snel ook is de vlucht van de „wil de ganzen" de bekende oproep via de IKOB,-radio-uitzendingen op zon dagmorgen. Zowel in 1968 als in 1969 kwam meer dan een miljoen aan gif ten voor de in dat programma ge noemde noodprojecten binnen. In beide jaren vlogen de ganzen 104 maal en werd op vele plaatsen in deze wereld voor snelle leniging van nood gezorgd. (Van onze redactie binnenland). EINDHOVEN De vechtpartij in Eindhoven, waarbij de 16-jarige L. Hurks met een mes werd doodgesto ken, blijkt te z(jn ontstaan nadat twee groepen jongelui, die nog een vete hadden uit te vechten, elkaar ontmoetten. Lambert Hurks herkende in een van de jongens ui-t de andere groep de 17-jarige F.S., met wie hij ruzie om een meisje had. Toen tijdens het gevecht tussen de twee jongens bleek dat de jongste van de twee de sterkste was, kreeg F.S. hulp van zijn vrienden. Daarop ontstond een algemene vechtpartij, waarbij de 19- iarige H.M., na ernstig 'oegetakeld te zijn een padvindersmes trok, waarmee hij (volgens de politie) de dodelijke steek toebracht. Vijf van de in totaal 13 jongens en meisjes die aan het handgemeen hadden deelgenomen, onder wie de vermoe delijke dader, hebben zich op het politiebureau gemeld, waar zij wer den ingesloten. STOCKHOLM (DPA) De Zweedse sociaal-democraten zullen in de nieuwe rijksdag 162 van de 350 zetels krijgen. Dit blijkt uit de officiële uitslag van de onlangs ge houden algemene verkiezingen, toen de 703.000 per post door kiezers in afgelopen gebieden uitgebrachte stemmen waren geteld. Bij de voor- -opige einduitslag had men voor de sociaaldemocratische regeringspartij an premier Olof Palme 166 zetels >erekend Daar de communisten echter hun -7 zetels behouden beschikken de inkse partijen over 179 zetels, waarmee zij een minderheidsrege- ■in-g kunnen vormen. De 171 zetels van de centrumpar tij, de gematigd-conservatieven en de Liberale volkspartij worden als volgt verdeeld: respectievelijk 72, 41 en 58.

de Stem | 1970 | | pagina 11