i <lasin'n Jliot s 0 co c VESTIGEN RUSSEN PERMANENTE DUIKBOOTBASIS IN CUBA? Leden van Bredase rechtbank genoten van Turkse gastvrijheid STEEDS MEER SLOKDARMVERBRANDINGEN Uit Nederland schenkt zeven ton aan Jordanië O) co DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM ro andaag in Door inslikken van schoonmaakmiddelen :gesproken voorkeur 3ben. De man die er i, maar toch gewend <ere vlotheid en flair ij de ruit weer nieuw bijzonder veel keus. voorbeeld dit Canda iternational kostuum it te evenaren in zijn prijsklasse) an Zuiver Scheerwol 175.- ren reizen jk zit. !5.- CD 13 0 0 C 0 CL IS DE PONDEROSA" NOG HOTEL-CAFé-RESTAURANT? vr« Aan onze kwartaalabonnees Man dood aangetroffen nabij Zaamslag ■g. 0 0 A110 ]0e jaargang no. 16540 DlTIE voor EELAND jecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx jofdredacteur: L. Leijendekker jofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 ■lefoon 22341Postgiro 1114111 STEM Zaterdag 26 sept. 1970 WEERBERICHT Warm Overwegend droog en vrij zonnig. Zwakke wind. Warm voor de tijd van het jaar. ANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 WASHINGTON (Reuter) Het ^jnerikaanse Ministerie van Defen ce heeft sterke aanwijzingen dat de Sovjet-Unie een permanente duik bootbasis op Cuba vestigt. Woordvoerder Jerry Friedheim van let Pentagon heeft verklaard, dat enkele nieuwe marinèfaciliteiten in let gebied van Cienfuegos erop dui- den, dat daar een basis voor duik boten wordt gebouwd. Op het ogenblik zijn er vier Rus sische schepen in de haven, waar onder een duikbootgeleideschip en drie aken, die blijkbaar een deel van de faciliteiten van de basis moeten vormen. Voorts worden er volgens Friedheim zowel aan de wal als in de haven een soort bouw werkzaamheden verricht, die ver band houden met duikbootoperaties. Deze werkzaamheden zouden „de afgelopen maanden" zijn verricht. De vier schepen te Cienfuegos, een haven aan de zuidkust van Cuba, bleven achter, toen een gevechts eenheid, die in het begin van deze maand het Caribisch gebied binnen voer, de Atlantische Oceaan op voer. Behalve het duikbootgeleideschip een reparatievaartuig, zijn er nog een sleepboot en, een landingsvaar tuig, die de op aken gelijkende vaartuigen over de Atlantische Oce aan gesleept hebben. Friedheim vervolgde, dat de V.S. genoemde activiteit scherp in het oog houden. Zij weten evenwel nog niet wat de bedoeling ervan is. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie haalde nog een passage aan uit een rede, die de Amerikaanse ondermi nister van Defensie Daniel Henkin in het begin van deze week heeft uitgesproken, Hij zei toen o.m„ dat de Sovjet-Unie „een klaarblijkelijke aanwijzing geeft om het vermogen te verkrijgen, operaties boven en onder water uit te voeren in het Caribische gebied, vlak bij onze. kusten." Maar volgens Friedheim zijn er op het ogenblik geen duikboten in Cienfuegos. De V.S. verricht dage lijks verkenningen boven Cuba met U2-toesteIlen. Friedheim noemde Cienfuegos nog een goede, beschutte haven. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat een permanente basis daar Russi sche raket-duikboten van dienst zou kunnen zijn. Friedheim weigerde zich uit te laten over de Amerikaanse reactie op een permanente duikbootbasis in Cienfuegos. Ook weigerde hij een vergelijking te maken met de „ra- ketcrLsis" in 1962. Cienfuegos ligt 65 km ten oosten van de Vaarkensbaai, waar in 1961 een door de V.S. gesteunde invasie van Cubaanse ballingen door de Cu baanse strijdkrachten uiteengesla gen werd. BAAN VRIJ VOOR IIOECHST, PÉCHINEY EN TOTAL De Turken volgen gespannen de discussies tussen mr. A. Aer- den (rechter, voorgrond links), mr. H. Morsink (president van de rechtbank, midden) en de ex ploitant van „De Ponderosa", de heer M. J. Alter (rechts). (Van een onzer verslaggevers) GILZE-RIJEN Leden van de Bredase rechtbank hebben gisteren één van de meest schilderachtige descentes (schouw) meegemaakt. Op bezoek in het Turken-onderko men hotel-café-restaurant „De Ponderosa" aan de rijksweg Breda- Tilburg te Gilze-Rijen hebben ze van een schilderachtig stukje Turk se gastvrijheid genoten, die feite lijk helemaal buiten de orde van het ernstige bezoek van de recht bank log. President mr. H. L. Morsink, twee rechters, griffier, advocaten en an dere betrokkenen moesten zich rond een tafel scharen om daar een glas Turkse thee te drinken, als gold het een vredesdronk. De presi dent kreeg een glas met een goud randje. Turkse sigaretten gingen rond en de president vond de sfeer kennelijk zo amicaal dat hij toch maar even opmerkte: „Straks komt in de krant te staan dat de presi dent zich heeft laten omkopen." De leden van de rechtbank waren naar het pand aan de rijksweg ge komen om zich persoonlijk te ori ënteren over de situatie in het ho tel. De eigenaars van het pand, de gebroeders Gillis zijn een civiele procedure begonnen tegen exploi tant M. J. Alter. Ze verwijten hem ernstige wanprestatie en een andere bestemming aan het pand te hebben gegeven, waardoor het niet meer, zoals in het huurcontract was over eengekomen, een hotel-café-restau rant is te noemen. De exploitant zegt dat het dat nog wel is. Daarom vroeg de president gisteren het hotelregister te mogen inzien, maar daarin waren alleen maar namen van Turken te vinden. Het leek er volgens hem zelfs op dat het register pas opnieuw was volgeschreven. Bovendien bleek ie mand op een datum in '68 te zijn ingeschreven, na een „gast" die pas in '69 was gekomen. „Er staan ook geboortedata in", aldus de heer Al ter. „Maar u hebt toch geen kraam kliniek hier aldus de president. Op de vraag of een toerist zich kon laten inschrijven en een over nachting maken, kreeg hij een be vestigend antwoord, maar toen hij zei: „Dan wil ik een vrije kamer zien", wat 't antwoord: „Die heb ben we niet. Als mensen zo'n kamer zouden zien, zouden ze ze toch niet nemen, dus zitten er overal Turken." De juistheid van die opmerking bleek tijdens de intensieve rond gang door het gebouw en de aan- en bijbouwen. Elke ruimte is in be slag genomen door de 80 tot 100 gastarbeiders die de Ponderosa be volken. Overal waar de rechtbank de weledelzeergeleerde neus om de hoek stak, werden handen uitgesto ken door vriendelijke Turken. Er heersen voor een hotel vreemde toestanden. Van de kelder is een beerput gemaakt; pal naast de toi letten is aan één kant de keuken en aan de andeer kant een slachthok, waar twee Turken zelf schapen slachten (niet voor de export naar Amerika, maar voor Turkse con sumptie). Dit „binnenplaatsje" wordt afgesloten met twee douches en een stal, waar schapen kunnen staan die binnen niet al te lange tijd onder het mes moeten. (Van een onzer redacteuren) VLISSINGEN Drie over- heden rijk, provincie en gemeente (Vlissingen) hebben in onderling overleg besloten artikel drie uit het convenant, dat zij tezamen ten aanzien van de Hoechst-vesti- ging aan de Sloehaven hebben gesloten, buiten werking te stellen. Artikel drie stelde de aanwe zigheid van een hinderwetver gunning en uitputtende toepas sing van de hinderwet verplicht, vooraleer Hoechst fahrieksinstal- laties in werking mocht stellen. In het convenant, dat de drie over heden ten aanzien van Péchiney en Total zullen sluiten, komt geen arti kel betreffende een hinderwetvergun ning meer voor, omdat in de praktijk toch de hand niet aan een dergelijke bepaling kan worden gehouden. Deze en andere belangwekkende medede lingen deden wethouder Janse en burgemeester D. Roemers in de ge meenteraad van Vlissingen. Zij waren daartoe uitgenodigd door de heel Baninink van D '66, een van de nieuwe raadsleden, die, evenals zijn partijgenoten in de staten van Zeeland en in de Tweede Kamer heb ben gedaan, vragen over het conve nant met Hoechst had gesteld. Drs. Roemers deelde mee, dat juist donderdag jongstleden is besloten aan Hoechst een hinderwetvergun ning voor het in gebruik hebben van zijn tweede fosforoven toe te zenden. Als het bedrijf zich met de bepalin gen in de vergunning verenigt, 's deze per dertig oktober aanstaande van kracht en is het gehele Hoechst- bedrijf, voor zover het nu is uitge bouwd. binnen de wet gebracht. „De convenantsBepalingen zouden uitgangspunt voor het beleid van uw college zijn", had de heer Bannink tijdens de rondvraag opgemerkt. „Bij de eerste gelegenheid zijn die bepa lingen echter al terzijde geschoven en vervangen door een tien jaar oude circulaire van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, terwijl het convenant met Hoechst uit 1966 dateert. Is het een wonder dat de burgerij ongerust wordt als zij ont dekt dat de overheden die aanvanke lijk hebben gezegd: gaat u maar rus tig slapen, proberen onder het con venant uit te komen? Kan dit juri disch eigenlijk wel (Vervolg op pag. 3) AMSTERDAM (ANP) Er komen steeds meer slokdarmverbrandingen Mj kinderen voor veroorzaakt door het inslikken van moderne midde- 'en voor vaatwas- en wasmachines. Gevaarlijk zijn ook de moderne ge concentreerde chloorbleekmiddelen, Sootsteenontstoppers met als hoofd bestanddeel natriumbisulfaat, schoonmaakmiddelen met ammo- "ia en zinkchloride bevattende sol- heerwaters. Dit zijn de ervaringen cin dr. A. N. P. van Heijst en S. A. fikaar, verbonden aan het natio naal vergiftigingeninformatiecen- 'nim van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid in Utrecht. Hun indrukken over de jaren 1968 en 1969 publiceren zij in het jongste nummer van het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. De inlichtingen die zij binnen kregen betroffen voor het meren deel kinderen, namelijk 2463 tegen 1310 volwassenen. De beide schrij vers van het artikel zijn langza merhand zeer bevreesd geworden voor vergiftigingen met geneesmid delen die amitriptyline en imipra- mine bevatten. Twee kinderen overleden na het snoepen van imi- praminetabletten. Zijn deze stof fen eenmaal uit het darmkanaal in de bloedbaan opgenomen dan ont staan weldra hartritmestoornissen. Eliminatie uit de bloedbaan is niet mogelijk. Er kwamen 203 meldingen van vergiftigingen bij kinderen binnen door petroleumprodukten, waarvan meubelolie op basis van terpentine het meest voorkwam. Het afbreken van koortsthermo meters bleek bij kinderen vaker voor te komen dan vermoed werd. In ieder handboek, aldus het- arti kel staat vermeld dat metallisch kwik niet giftig is. Dit is inderdaad het geval zolang het kwik het maagdarmkanaal passeert. Zodra echter kwik in het weefsel in een depot aanwezig is ontwikkelt zich een ernstige kwikvergiftiging, die zich soms na verloop van enkele maanden nog kan manifesteren en tot een blijvende invaliditeit kan leiden. Bij onrustige kinderen met een hoogrode kleur, wijde pupillen en kennelijk visuele hallucinaties moet men denken aan de mogelijkheid van een atropine-intoxicatie. Deze wordt meestal veroorzaakt door het leegdrinken van een flesje met oog druppels die stropine bevatten. Een nog duidelijker motorische on rust werd waargenomen bij kinde ren die wekaminen hadden ge snoept die oorspronkelijk waren be stemd als vermageringsmiddel voor de moeder. Het blijkt vrij weinig bekend te zijp dat ijzerpreparaten die door kinderen worden ingeno men een zeer ernstige vergiftiging tengevolge kunnen hebben. Tot nu toe is geen enkel geval met dode lijke afloop bij het centrum bekend. Wel werden maagbloedingen en shocktoestanden waargenomen. In Amerika en Engeland overlijden jaarlijks veel kinderen aan een der gelijke vergiftiging. Van de 1310 gevraagde informa ties over vergiftigingen bij volwas senen had het grootste aantal be trekking op geneesmiddelen. Psy- chopharmaca vormden de grootste groep. Verontrustend wordt gevonden de toeneming van het aantal suïci depogingen met Vesparax. Sedert de overheidsmaatregel om slaap middelen die cabromal bevatten al leen bij apothekers verkrijgbaar te stellen, zijn de ernstige vergiftigin gen met deze middelen nagenoeg uit de kliniek verdwenen. In 263 gevallen werd in twee jaar infor matie gevraagd over vermoedelijke vergiftigingen met landbouwbe- strijdingsmiddelen. Voor zover het vergiftigingen betrof bij arbeiders die zich niet aan de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen hadden ge houden bleken deze meestal niet van ernstige aard, waarvoor opne ming in een ziekenhuis niet of slechts voor enkele dagen noodza kelijk was. Zeeuwse brandweren in de prij zen in Almelo. Pagina 7 Wiebeltax zet eigenlijk maar weinig zoden aan de dijk. Pagina 9 Gruwelijke verhalen uit Jor daanse ziekenhuizen. Pagina 13 Tanden- en kiezenmalaise door opnieuw verhoogde tarieven. Pagina 15 De klop de deur: niet open doen. Pagina 21 De Kleine Stem op pagina 23. Vivisectie nog steeds een strijdpunt. Pagina 25 Liften in Nederland echt niet moeilijk. Pagina 26 Proefschrift over fouten in ziekenhuizen. Pagina 27 Stieregevechten in Spanje slechts voor toeristen. Pagina 29 Bedrijfsleven ziet wat in spreekcursussen. Pagina 31 Kunt U een situatie beoor delen Pagina 33 1. Wij verzoeken u beleefd de betalingsbescheiden over 't 4e KWARTAAL, af te willen wachten alvorens te betalen. De betalingsbescheiden kun nen bestaan uit een stor tings-/acceptgirokaart, een nota of een via de agent aangeboden kwitantie. 2. Diegenen die een stortings- acceptgirokaart ontvangen verzoeken wij beleefd hier van gebruik te willen ma ken. Indien u een bankreke ning heeft, adviseren wij u de kaart van uw handteke ning voorzien naar de bank te sturen. Gelieve géén wij zigingen op de kaart aan te brengen noch de kaart te gebruiken voor het doen van mededelingen. 3. Indien u reeds betaald heeft kunt u een eventueel toe gezonden betalingsbescheid als niet gezonden beschou wen. 4. Wij kunnen ons overigens voorstellen dat u in de toe komst liever gewoon auto matisch gaat betalen. Dat kan zowel via uw bank als de giro. Vraagt bij ons een machtiging aan. Wij zullen u er bijzonder graag een sturen. DE ADMINISTRATIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft in zijn vergadering van vrijdag be sloten een bedrag van 700.000 gulden beschikbaar te stellen voor de hulp verlening de bevolking van Jordanië. Van dit bedrag zal 100.000 gulden worden besteed voor medicijnen, 300.000 gulden voor voedsel en 300.000 gulden voor boteroüe en melkpoeder. Ook zal het kabinet de vrachtkosten van de goederen voor zijn rekening nemen. De hulp zal aan het Rode Kruis beschikbaar wor den gesteld. Voorts is het initiatief genomen om vanuit de EEG 100.000 ton graan voor hulpverlening in Jordanië beschik baar te stellen. Het Nederlandse aan deel in deze EEG-hulp bedraagt 5000 ton graan. (ZIE OOK PAGINA 5) (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Gisteren werd aan de Groeneweg, nabij Zaamslag de 65- jarige A. J. de Z. uit Terneuzen dood naast zijn bromfiets aangetroffen. Dokter Verboom constateerde een na tuurlijke dood. Het stoffelijk over schot werd per ambulance naar het Julianaziekenhuis overgebracht. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 1