Vlissingen positief over havenschap Wester schelde Hedwige- polderstropersdorado ACCENT den boete rijden den aan lal taag V erhoging dijkgeschot Goese firma schrijft zijn vierde ui in het „stamboek ISTER RAAD GAAI .KOORD MEI EUWE REGEEING ^Samenwerking met Terneuzen van belang Rustig weer Mr. Huber pakt provincie aan over reiniging van water gasgestookte boilers handelmaatschappij BREDA TBURG y ergemeentelijk >rleg Ti ing Kieldrecht Duurder Vervuiling Kleurloos Dubbelstad .BREDE WATERING Hakenkruis op pomp Lamswaarde Verdachte moord St.-Gillis aangehouden Dorado Middelen Systemen Paviljoen DE HEIDE DANSEN Savoy Quartet Schip met auto's opengescheurd Belgische auto total-los Afscheid J. Oostervekl E) 0-2161 OCOQ EUROPA MEUBEC Zuidzande en Terneuzen. VRfJOAG 25 SEPTEMBER 1970 5 Van een onzer verslagegvers) ULST Er zal een geregel act tussen de colleges van b. ei van de gemeenten Honteniss it en Axel komen in plaats vai tot nog toe gebruikte gemeen ppelijke regeling rechtspersoon leid bezittend lichaam „Ontwik ig Oost-Zeeuwsch-Vlaanderei Raadsleden van de betrobki eenten zullen van die bespre ■en op de hoogte gehouden woi door middel van uitvoerige re é's. Door de nieuwe afspraken lere handhaving van het ontwik ngsorgaan overbodig en daaroi deze regeling zo snel mogelij den opgeheven. ontkoi da Aai mi deze nieuwe gang van zake betrekking tot het intergemeer c overleg tusen de geimeente Dost-Zeeuwsch-Vlaanderen heel lemeenteraad van Hulst gisterei id zijn fiat gegeven. Dit niet enige aarzeling overigens, celijk werd door enkele raadi in de vrees uitgesproken, het nieuwe intergemeenitelijli ■leg veel van de openheid di en het rechtspersoonlijkheid be •nde lichaam betracht werd, vei zal gaan. Na een uitvoerij chting van voorzitter P. Mol wijzigden ook de enkele raad n die sceptisch tegenover del stonden hun standpunt ste van de nieuwe regeling, ;ddels in afwachting van de op ing van de gemeenschappelijk ling is ingegaan, i een van de volgende raadsvei iringen kunnen de Hulste sleden blijkens uitlatingen ieer Molthoff op de jongste bij :omst reeds op het eerste resu rekenen. Een van de grote pta en van dit nieuwe intergemeen cin.g de vorm heeft van een sooi istbestuur Burgemeester Molt voerde dit als een der belang te argumenten aan tot de ing vaal het intergemeenteliji leg. Ir verdwijnt helemaal niets ach iet gordijn van b. en w.' voorzitter in antwoord op sche bemerking van het .e heer De Rechter „Zelfs als w< zouden willen zoudt u als taat zijn dat gordjjn open iven". prijsstijgingen boven deze drie pro mt, niet door verhoging van de val aldu p eei raads erkavelingsprojekt, voor waarvan enkele weken ge iein werd gegeven, worden uit 3rd Alle werkzaamheden staal r directie van de Grondmij. Me salisering van het ruilverkave- plan Kieldrecht is een bedrai bijna negentien miljoen guide' ieid. Het nieuwe gemaal bij Rj dat reeds eerder ih opdracn het waterschap is gebouw' t bij de verdere uitvoering va' werkzaamheden een bijzone® igrijke rol. Het ligt in de b®" ng, dat de waterafvoer va' ie bij Terneuzen wordt verleg' De Paal. Om dat mogelijk in is niet alleen het nIeulI al noodzakelijk, maar ook uizend meter lange waterloop mee het van water voorz>e worden. Hoeveel tijd met n® :n van het hoofdkanaal gemoej angt af van onder meer somstandigheden. De wef heden aan het gemaal van l>e rschap, een miljoenenprojek sren in een ver gevorderd 3£a' De foto geeft een beeld va •ukke werkzaamheden 'tin onze adverteerders) OOSTERZANDE. VandaaS t de nieuwe bar-dancing ien van Hans en Mary Ba' ind met een receptie, die van uur wordt gehouden. In in de Kloosterstraat zal de over enige tijd een bodega op lie geschikt zal zijn voor ape besprekingen en intieme P" (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Het Viissingse college van b. en w. staat uitermate sym- uthiek tegenover het denkbeeld om in de naaste toekomst een havenschap ;oor het gehele Westerscheldebekken te vormen. In de geleidebrief bij de begroting voor 1911 van de Scheldestad, zeggen b. en w. te hopen dat het «etsontwerp voor het havenschap Terneuzen sneller behandeld zal worden dan dat voor Vlissingen-Oost. „Wij achten een nauwe samenwerking met Terneuzen van belang," zeggen de vroede vaderen van Vlissingen. „Een havenschap voor de VVesterschelde als vrucht van die samenwerking zullen «ij in ernstige overweging nemen." Vlissingen heeft voor 1971 een sluitende begroting weten op te stel len - een situatie die men in de toekomst hoopt te kunnen continue- ren, al zal het daarvoor nodig zijn dat de uitkeringen van het rijk aan ie gemeente worden bijgestuurd. De ontwerpbegroting voor 1971 raamt de inkomsten en uitgaven van de «ewone dienst op een eindtotaal van jj.601.800 gulden, waarin een post onvoorzien van f 228.800,- is opge nomen. De hoofdstukken van de ka- oitaaldienst bedragen tezamen' in in komsten f 147.581.698,25 en in uit gaven f 173.130.971,- waarbij een cadelig saldo van ruim 25 miljoen gulden wordt genoteerd. 'Aan enkele bescheiden belasting verhogingen valt ook dit jaar niet te imen. De opcenten op de hoofd- van de personele belasting en van de straatbelasting zullen worden verhoogd tot het bedrag van de minimum normen, die het rijk aan geeft- Daarmee verkrijgt Vlissingen een meer-opbrengst van f 65.000,-. Ook de precariorechten zullen wor tel opgetrokken, evenals de rechten voor eigen graven en de begrafends- lechten, waaruit een meer-opbrengst tan f 25.000,- voortvloeit. en W. houden rekening met •en prijsstijging in het komende jaar van meer dan drie procent. Zij linden het onredelijk, dat eventuele algemene uitkering uit het gemeen tefonds worden opgevangen. „Wij rallen niet nalaten ons standpunt, nar mogelijk, onder de aandacht van de daarvoor in aanmerking ko mende instanties te brengen", zegt college in de geleidebrief. Tal tan actuele zaken passeren in de geleidebrief - een goed en helder werkstuk - de revue. Het lijdt geen taijiel, zo zegt het stuk bijvoor beeld, dat Vlissingen ten aanzien van de industrialisatie in een stroomversnelling is gekomen, die zich niet alleen uitstrekt tot Vlissin- ai-Oost, waar belangrijke nieuwe testigingen plaatsvinden, maar ook ot het bedrijf van de Koninklijke liaatschappij De Schelde, nog altijd belangrijkste bron van werkgele- tnheid in Vlissingen. ,Was er in 1969 nog een stagnatie vrezen in de ontplooiing van de gglomeratie Vlissingen-Oost, thans igt de situatie geheel gewijzigd", leggen B. en W. In meer dan een ipzicht. In 1969 was er nauwelijks ake van kritiek op het industria- atiebeleid van rijk, provincie en imeente. Thains is de kritiek niet Bi de lucht en maakt men zich trgen over de handhaving van een izond leefklimaat. „Wij stellen oorop", zeggen B. en W., „dat wij w kritische begeleiding van ons «leid, niet alleen vanuit de raad, naar ook vanuit de burgerij, alleen nar waarderen". De noodzaak van industrialisatie ai Zeeland wordt nauwelijks be- freden meent het Viissingse college, fci wil arbeidsintensieve industrie- die geen vervuiling veroorzaken. Ook wij geven de voorkeur aan '"'gelijke bedrijven, zeggen B. en „maar tot dusver hebben zij zich "at aangemeld". Zij vragen veel ïbeidskrachten, die in ons gebied "et geleverd kunnen worden en in het algemeen niet aangewe zen op vestiging aan diep vaarwater. Oa ontwikkeling van Vlissingen- Oost is steeds gericht op chemische industrieën in het kader van de trek 'an deze bedrijfstakken naar de zee. «halve het feit, dat Zeeland tegeno- 'er de nationale economie verplich ten heeft, geldt, dat een af wij - 't van een chemische industrie in «eland de industrialisatie aan bloed- "moede ten gronde zou gaan mits 'a schone arbeidsintensieve bedrijfs- 'akken als vogels in de lucht. B. tn W. beloven de raad de grootst Vooruitzichten "or zaterdag en '«ndag, opgesteld 'oor het KNMI: aanhoudend "s'ig najaars weer. ®eersvooruit- "ohten in cijfers gemiddeld over Nederland •oor zaterdag: aantal uren zon: 4—9, "'n.temp.: van 0 tot 5 graden onder "ormaal, max. temp.: omstreeks nor- ®aal. Kans op een droge periode "n minstens 12 uur: 95 procent. ;®s op een geheel droog etmaal: 80 Procent. V°or zondag: aantal uren zon: 39, vUMemp.: van ongeveer normaal tot graden onder normaal; max.temp.: an ongeveer normaal tot 4 graden oven normaal. Kans op een droge «node van minstens 12 uur: 95 pro- Kans op een geheel droog ®aal: 80 procent. mogelijke openheid met betrekking tot de convenanten die met Péchi- ney en Total zullen worden gesloten. Wel moet rekening worden gehou den met fabrieksgeheimen, zeggen B. en W. Zij melden in dit verband nog hun standpunt, dert de hinder wet in feite niet voor de moderne chemische industrie is geschreven en dat het wetsontwerp inzake de lucht verontreiniging, dat de Twee de Kamer inmiddels is gepasseerd, betere perspectieven biedt om de grotere vervuilers in de h and te houden. Omtrent het overlegorgaan Zuid- West-Nederland merken - B. en W. droogjes op: „Een nogal kleurloze nota van het dagelijks bestuur is aanvaard. Steeds meer dringt zich de conclusie op, dat een coördinatie van het zeehavenbeleid meer kans heeft op nationaal terrein dan in Zuid- West-Nederland. De aanvoeren aan de Viissingse vismijn hebben zich in 1970 gunstig ontwikkeld. Over de vervuiling van de badstranden mer ken B. en W. op, dat zij de uitkom sten van het onderzoek door het RIZA en de Belgische Verbruikers Unie, die beiden de aanwezigheid van bacteriële besmettingen aan toonden. uiterst serieus nemen. Wel iswaar zijn er geen klachten ge weest over het optreden van ziekten na het zwemmen in zee en evenmin is er sprake geweest van een dalen de belangstelling bij de zwemmers, maar toch willen B- en W. dat het water voor de kust regelmatig wordt gecontroleerd. De raad zal over de meetresultaten worden ingericht. Over de middenstandsproblemen in Vlissingen merkt de geleidebrief op, dat aan he-t ETI voor Zeeland op dracht is gegeven om in samenwer king met het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf een on derzoek in te stellen naar de huidige gang en stand van zaken in het winkelbedrijf in Vlissingen. In het onderzoek is ook een consumenten enquête begrepen, die ten doel heeft de behoefte en ideeën van de bevolking te peilen. Als voorlopige conclusie merken B. en W. op, dat de levensvatbaarheid van een even tueel te stichten winkelcentrum op De Burg in Souburg dubieus zal zijn. Over de samenwerking met Mid delburg merkt de geleidebrief op, dat de vraag zich opdringt of er niet naar andere samenwerkingsvormen moet worden gezocht. De gemeen schappelijke regelingen, waarin bei de steden deelnemen, houden het gevaar in van beperking van be voegdheden van gemeenteraden. Als er in 1971 reeds begonnen kan wor den met de bouw van de hoge kanaalbrug, betwijfelen B. en W. Zij geven wel grote prioriteiten aan dit project, dat de hele ruimtelijke structuur van Vlissingen zou gaan bepalen Prioriteit heeft ook het plan tot herstructurering van het riolen- stelstel, een karwei van 15 miljoen, waarvoor 5 miljoen v oor de bouw van een zuiveringsinstallatie. Het aantal gereedgekomen woningen in Vlissingen zal in 1970 geringer zijn dan dat in 1969. In het lopende jaar komen 350 woningen gereed. Op 1 januari 1971 zullen 877 woningen in aanbouw zijn en in 1971 zal waar schijnlijk worden begonnen met de bouw van 752 woningen. Het Viis singse college heeft de raad over een aantal urgente zaken nota's toe gezegd, waarvan er enkele al voor de behandeling van de begroting in de gemeenteraad gereed zullen zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de algemene vergadering van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" heeft dijkgraaf P. J. J. Dekker mee gedeeld dat voor het volgend jaar een verhoging van het dijkgeschot voor de ingelanden, ten bedrage van drie gulden per hectare vrijwel vaststaat. In de vorige vergadering, op 25 juni, had de dijkgraaf al aangekon digd, dat het welhaast onmogelijk zou zijn de begroting voor het vol gende jaar sluitend te maken zonder geschotsverhoging. ..De ontwikkelin gen van de laatste maanden zijn van dien aard geweest, dat nu als vast staand kan worden aangenomen dt aan een geschotsverhoging niet zal zijn te ontkomen, althans wanneer wij er vanuit gaan dat het algemeen verzorgingsniveau op hetzelfde peil gehandhaafd dient te worden", aldus de dijkgraaf. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE De rijkspolitie van Hontenisse heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van een hakenkruis op een gerestaureerde antieke pomp in het centrum van Lamswaarde. Boven het hakenkruis staat in vet krijt met de verwijzing van een pijl naar rechts, de woorden „Den Dam". De politie heeft niet kunnen achter halen wat van deze merkwaardige compositie de bedoeling is. Men ver moedt dat het het werk van een aantal schoolkinderen zal zijn en dat het hakenkruis is aangebracht ten tijde van de rellen op de Dam in Amsterdam. Het onderzoek heeft geen verdere gegevens opgeleverd. Ook omwonen den weten niet wie het hakenkruis heeft aangebracht en wanneer dat precies is gebeurd. Aangenomen wordt dat het hakenkruis en de tekst ongeveer zes weken geleden zijn ingekrast. (Van onze correspondent) l ST--GILLIS De 26-jarige Belgi sche Micheline T. heeft woensdag bekend haar 23-jarige echtgenoot C. H. in augustus vorig jaar geholpen te hebben bij de moord op de eige naar van het restaurant Paris Midi in St.-Gillis, de heer Caufriez. Afgelopen weekend meldde de vrouw zich bij de rijkswacht met de mededeling dat zij getuige was ge weest van de moord. Omdat iiaar echtgenoot ook haar had bedreigd had ze een jaar lang gezwegen. NaaT aanleiding van de verklaring van de vrouw kon dinsdagavond de van moord verdachte C. H. worden aan gehouden. Toen ook de vtouw aan de tand werd gevoeld, bekende ze een aandeel te hebben gehad in de moord. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Uit de duis ternis van de polder schiet plotse ling een konijn de kurkdroge as faltweg op. Even blijft het ver dwaasd zigzaggend in de lichtbun dels van twee felle koplampen rondlopen. Dan is het blijkbaar zijn richtingsgevoel kwijt. Het blijft als verlamd zitten op de plaats waar drie seconden later het autochassis met grote snelheid overheen raast. Op de terugweg is er niets te zien op het asfaltdek: geen bloedspoor, geen kadaver. Het beestje heeft geluk gehad. Het komt regelmatig voor, dat semi-stropers in de avonduren met hun auto's over de polderwegen rondtoeren in de hoop een konijn of een haas in hun lichtbundels te vangen. Er wordt dan geen moeite gedaan de dieren te ontwijken, maar wel om ze te raken en de kadavers vervolgens in het „gun stigste" geval als een lekker week end-extraatje en een goedkope hap mee naar huis te nemen. Een proef ritje met een auto over een van de donkere wegen van de Hedwigepolder met jachtwachter P. v. Gassen uit Nieuw-Nainen als passagier bewijst, dat het een ta melijk simpel en naief spelletje is. Over een afstand van nauwelijks een kilometer worden de lichtbun dels van de wagen aanhoudend doorkruist door overstekend klein wild. Het zou geen enkele inspan ning .vergen om een van de over stekende konijnen te rammen. In tegendeel. Er is stuurmanskunst voor nodig om ze te ontwijken. „En nou is het nog droog", mom pelt de jachtwachter in de auto. „Als het regent of geregend heeft zoeken die dieren instinctief toch nog de betrekkelijke droogte op. Vanuit het drassige veld komen ze de weg opgelopen en wijken voor niets". Een bloedspoor ver raadt dan de volgende morgen de aanwezigheid van een auto, waar van de bestuurders, veelal in voile onschuld, maar tegenwoordig ook meer en meer opzettelijk wild heb ben aangereden, Ln het ergste ge val blijven er op de weg 'n bloed vlek en wat ingewanden over. Het restant ligt meestal ergens anders in een pan te pruttelen. Het is een vorm van stropen, die steeds meer opgang vindt. De jachtopzieners zien zich ermee voor grote proble men gesteld. De automobilisten in kwestie riskeren, veelal zonder het te beseffen, een fikse bekeuring. Het smoesje van het aangereden konijn, dat naar de dierenarts moet gaat allaing niet meer op. Het is verboden buiten het jacht seizoen wild te vervoeren. „Als zo'n auto wordt aangehouden dan hangt de bestuurder". Maar hoe dikwijls wordt een auto aangehou den? In de omgeving van Nieuw-Na- men is het de Hedwige-polder, die bij vele stropers de reputatie van een wild-dorado heeft. Terecht. Wamt in dit driehonderd hectaren tellende gebied, eigendom van een Belgische baggermagnaat, worden jaarlijks duizenden guldens ge spendeerd aan het op peil houden van de wildstand. Behalve de par ticuliere vrije-tijds-jagers, zaken relaties van de eigenaar, zijn het vooral de stropers, veelal eBlgen, maar ook Nederlanders, die er van profiteren. Jachtwachter Van Gas sen kan zijn borst wel „nat ma ken". Er breken weer drukke tij den aan. Komend weekend wordt in België de jacht op de hazen ge opend. In Nederland is dat pas medio volgende maand. Dat bete kent: een goede afzetmarkt, voor in Nederland gestroopt wild, Bel gië. Ongetwijfeld zal dat zijn weer slag hebben op de komende perio de. De Nieuw-Namense jachtopzie ner bereidt zich op het ergste voor. Hij weet bij voorbaat, dat hij vecht tegen een overmacht. Elk jaar ne men de stropersactiviteiten toe. De middelen worden beter en de buit groter. De stropers komen van steeds verder en dat bemoei lijkt de bestrijding ervan. „Ja", zucht Van Gassen. „Vroe ger lag dat iets gemakkelijker. Toen kende de jachtopziener zijn stropers. Ze kwamen meestal uit de directe omgeving. Je wist waar ze zaten. Maar nu schromen ze niet om van vijftig kilometer ver te komen. Dat is in doorsnee ai honderd kilometer en daar moet je maar eens iets tegen zien te doen". De middelen waarover een jacht wachter voor de bestrijding van de stropers beschikt zijn beperkt. Hooguit een jeep, in het gunstig ste geval een geweer, waarmee hij toch niks mag doen. On België komt het aanhoudend tot confron taties tussen stropers en politie. Regelmatig wordt daarbij gescho ten en vallen er gewonden, soms doden. In de Hedwige-polder is het nog nooit zo ver gekomen. „Het is al lang niet meer nodig", .aldus de jachtwachter, „dat het moet stor men om te kunnen stropen. De ge weren die ze gebruiken hoor je toch niet meer. Die stropers heb ben aan de normale ruis van de bomen al genoeg om onhoorbaar te zijn. Ook die lichtbakken vallen moeilijk op te sporen. Zeker in de vooravond, als ze er met twee te gelijk werken, want dan kan het net zo goed een traetor zijin. Dat is alleen in de na-avond niet te ver kopen. Dat weten die uitgekookte jongens ook wel, dus ze stropen bij voorkeur in de vooravond". De conventionele stroperssyste men zijn allang uit de tijd. De „groten" onder de stropers werken met lichtbakken. De „kleineren" schieten vanuit auto's, bij voor keur overdag. Het is nauwelijks zichtbaar. Vanuit het portier raampje steekt een loop van een karabijn. Soms klinkt een schot en buitelt er een haas. De buit wordt vliegensvlug opgepakt en razend snel gaan ze er van door op weg naar een volgende prooi. De automaniakken, die hun auto als wapen gebruiken, zijn de ge- legenheidsstropers. Desalniettemin richten ze toch grote schade aan de wildstand aan. Er is bijzonder weinig tegen te doen. Een stroper moet eerst op heterdaad betrapt worden en dan moeten de jacht wachters nog kans zien ze in hun kraag te grijpen. Meestal blijkt dat een onmogelijke zaak. Jachtwach ter P. van Gassen is het tot nog toe eenmaal gelukt een stropersgroep je te betrappen. Ook hij had wei nig geluk. Ze gingen er met hun hebben en houwen van door en verdwenen spoorloos. Voorlopig zal ook het komende stroperssei zoen ook weer wel in deze geest zijn einde vinden. OP DE KOTO: Schieten vanuit de auto, buit oppikken en er razendsnel van door. Een kinderlijk spelletje, waarmee evenwel grote schade aan de wildstand wordt aange richt. (ADVERTENTIE) Remmelenberg 21 BERGEN OP ZOOM Telefoon 01640-33157. Iedere zaterdag- en zondagavond met exclusief voor paviljoen „De Heide" het Paviljoen „De Heide" met steeds top-orkesten voor top weekend-amusement en nu ook met twee bars. Zaterdags geopend tot 2 uur 's nachts. Zondags geopend tot 1 uur 's nachts. (Van een onzer verslaggevers) GOES Binnenkort mag de firma gebroeders P. de Jongh te Goes, een zaadhandei met een „tuincentrum", voor de vierde maal in zijn historie een ui bij schrijven op de top-zestien-ras- lijst van de Nederlandse Uien Federatie. De fixraa is met zijn vier uien bij de top-zestien de kampioens- firma van Nederland. Degene die hem het dichtst benadert is een, overigens veel grotere, firma in de Randstad Holland, die „maar" '.wee uien op de lijst heeft staan. De firma De Jongh bestaat se dert 1931. In 1945, onmiddellijk na de oorlog, zijn de gebroeders De Jongh met de produktie van uienzaad begonnen en is tot op heden de specialiteit gebleven. Sinds enkele maanden heeft de firma ook een tuincentrum- Hier worden „containerplanten" ge kweekt. Dit is een nieuwe ont wikkeling die de mogelijkheid schept het gehele jaar door aller lei planten of heesters in de tuin te planten. De firma De Jongh, gevestigd aan de 's-Heer Hendrikskinde- renweg te Goes, was de eerste die in Europa het Hebryden-uieras wist te kweken. Terwijl er vroe ger alleen maar Rijnsburger uien. „strogele" uien en „Zeeuwse bruine" waren, bestaan tegen woordig de laatste twee rassen niet meer. De Rijnsburger (al thans zijn veredelingen) hét ras is geworden. De firma, die behal ve het eigen ras Excellent (dp Hebryde), tot nu toe alleen „E- normus" (een Rijnsburger met hoge kilo-opbrengst) en .Victoria' (een goed bewaarras) op de lijst had staan, krijgt op de nieu we lijst ook de „Sublima" (het nieuwe produkt) op het stam boek. Het nieuwe ras is volgens di recteur P. de Jongh een ronde ui. die gemakkelijk rooit, goed rust. goed bewaart, vroeg is en er mooi uitziet. Men heeft op de ui het patentrecht, „maar", aldus de heer De Jongh, „dit is tegen woordig haast niet meer nodig. De uien worden tegenwoordig vaak bij de teelt ingespoten om spruiten te voorkomen. Zodoende kan niemand met* mijn uien gaan pronken". (Van een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de rondvraag van de gistermiddag in Goes gehou den algemene vergadering van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" deed de burgemees ter van Goes, mr. F. G. A. Huber een aanval op het door het Zeeuwse provinciebestuur gehuldigde idee, dat in Zeeland bet waterschap de taak moet krijgen toebedeeld, liet oppervlaktewater te reinigen. Naar de mening van de heer Hu ber moet de zuivering door een provinciaal zuiveringsschap ter hand worden genomen. In dit zuiverschap zullen gemeenten, waterschap en provincie moeten samengaan. De dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, deelde hierop mee, dat hij liever eerst de concrete adviezen en voor stellen wilde afwachten en dat het waterschap zich daarna alsnog een oordeel zou kunnen vormen. In zijn openingstoespraak had de dijkgraaf de stand van zaken in den lande ten aanzien van de zuivering weergegeven. De wet „verontreini ging oppervlaktewateren", die bin nenkort in werking zaïi treden, laat in hetmidden welke instantie moet worden belast met de actieve zuive ring. De keuze wordt overgelaten aan het provinciaal bestuur omdat de omstandigheden van slreek tot streek sterk uiteen lopen. (ADVERTENTIE) ginnekenweg 60, breda, tel.: 40896-45481 (Van onze correspondent) BRUINISSE Nabij Bruinisse op de Zuid Vlije kwam gistermorgen rond half vijf het Belgische motor schip Rosarium in aanvaring met een bak die gesleept werd door de sleepboot Dieson. De Rosarium, die geladen was met 99 nieuwe auto's en onderweg was van Antwerpen naar Duitsland, kwam op onver klaarbare wijze in aanvaring met de bak, die geladen was met 850 beton blokken. De Rosarium liep daarbij een scheur op van drie meter boven de waterlijn en werd over de gehele lengte ingedeukt- Het schip kon la ter zijn reis vervolgen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Gistermiddag om ongeveer vijf uur verliet een Belgi sche personenauto, bestuurd door D. P. uit Kaprijke het terrein van het Philipsbedrijf aan dq Mr. F. J. Haar- manweg, om naar het centrum van Terneuzen te rijden. Hij verleende geen voorrang aan een vrachtauto, bestuurd door P. v. D. uit Vogel waarde De Belgische auto werd bij de aanrijding aan de rechterzijde vol komen in elkaar gedrukt. Er waren geen persoonlijke ongelukken. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) CADZAND In het vormings centrum Hedenesse te Cadzand heeft men afscheid genomen van de heer J. Oosterveld. Onder de aanwezigen waren veel predikanten, pastores, vertegenwoordigers van verenigin gen, alsmede wethouder J. Vergou we van de gemeente Oostburg. De heer Oosterveld is vier jaar werkzaam geweest in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en werd door de voorzitter van de stichting streekjeugdcentrale, de heer R. Was- terval toegesproken, die hem tevens een 'antieke kaart van Zeeuwsch- Vlaanderen overhandigde. Per 1 ok tober zal de heer Oosterveld het directeurschap van de Robert Bael- daestichting in Utrecht gaan vervul len. Cuba toen en nu De econoom drs. M. van dei- Schaft toetst de huidige Cubaanse economie aan die van vóór de ï-evolutie. Deze week in Accent een artikel over dit fascinerende gebeuren. I)c grote mode-drie In haar vaste moderubriek ..Boutique" bespreekt Tosca Leenders deze week de herfst- en winterkollek- ties van Edgar Vos, Max Heymans en Dick Holthaus. Kopzorg om koppelbazen Deze week gaat Accent uitvoerig in op het ver schijnsel dat de arbeids onrust op gang bracht: het koppelbazenprobleem. O.m. met een interview met Leen van Os - vroeger een geducht stakingsleider en ook nu weer eventjes in aktie. weekblad 65ct. overal verkrijgbaar

de Stem | 1970 | | pagina 3