r DE ZACHTE HAND VAN ZAKKENROLLERS 2x DE JONGE DUITSER COUP(E) VAN KRUPP f slijterij igroep *en ntine ld S JOSEPHINE JOSEPHINE LIKE UCKY SUSKE EN WISKE voeten twee toffe totems DE STEM VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 en, r >r het beheer van bevorderen en n wettelijke vereist, beheer van de voor het Leidinggevende ing met mensen Rustpunt op of gelijkwaardige sselende groep goed begrip van srsoneel omgaan. lonnummer. Het srmanent bemand U kunt ook de r nummer Stelling hebt en oet, kunt u een ;esprek begin I een beslissing, ait al rond 'Tv r, DE STATIONSRECHERCHE in Amsterdam heeft dit jaar meer dachten over zakkenrollers ge- dan ooit. Nu het toeristen seizoen is afgelopen en de druk te op het Centraal station niet meer zo groot is, is het aantal klachten wat teruggelopen. De Amsterdamse politie-is echter op haar qui vive voor de komende irukte in de warenhuizen. Naar iet schijnt hebben vele beoefe naars van het edele zakkenrol- lersbedrijf hun werkterrein ver legd van Parijs naar Amster dam. Zakkenrollen is verfijnd werk, liet dat grove met geweld en be dreiging. Een dichte menigte voor etalages, bij optochten, vuurwerk, op spitsuren wanneer je mannetje eau mannetje staat in files, op lerrons in bussen en treinen. Daar dest de expert iemand uit en be reikt hem met soepele, zachte tand. De vakman is haast nooit op leterdaad te betrappen. Zodra men lerkt pidat de beurs, de tas, de «rtefejpille verdwenen is, ziet irn hem soms al even verderop ''en ...leeg. De dief heeft de buit t hoog tempo doorgespeeld aan He of drie handlangers die waar- 3 niet meer om het slachtoffer staan te dringen! Tassen zijn gemakkelijker te be werken dan zakken, jaszakken ge makkelijker dan broek- en binnen zakken. Een damestas met dubbel hengsel is moeilijker te openen dan die met een enkele hengsel. Maar de open vakken van een vleugeltas vragen erom onderzocht te worden. Een zachte buideltas kan heel ge makkelijk opengesneden worden en ook een scherpe snede langs de onderkant van een zichtbaar ge vulde zak, doet de portefeuille zo maar in de hand vallen- Schouder tassen in het gedrang ontfutselen is bijna ordinair werk voor een verfijnde vakman. Het feit dat de herenmode alsmaar slanker wordt en minder zakken biedt waardoor de heer naar schoudertassen begint uit te zien, belpoft nieuwe moge- liikheden in het beroep. 'Het bijna artistiek vingervlug- handwerk vergt een lange leer school om het meesterschap te be reiken. De mevrouw die in bet warenhuis even haar portemonnee neerlegt, en pas aan de kassa of thuis merkt dat zij hem kwijt is, was de prooi voor een leerling. Maar de man die naarstig zakken en tassen nazoekt waar de porte feuille die veilig opgeborgen was, kan gebleven zijn, is een meer ge vorderde tegen het lijf gelopen. Aangezien in zeer veel gevallen geen aangifte wordt gedaan omdat men zich geneert voor de domheid of overtuigd is dat het gestolene niet zal worden teruggebracht, of ook omdat men soms aan zichzelf twijfelt of men werkelijk de por- tefeuile wel bij zich had, daarom kan niemand zeggen hoeveel er in totaal door zakkenrollers wordt vergaard. Uit een Franse enquête blijkt dat in een stad als Parijs per jaar een totaal bedrag wordt gerold dat veel groter is dan de opbrengst van overvallen en moet geraamd worden op tien tot dertig miljoen francs. Op het vliegveld Orly is in vijf" maanden tijds voor een mil joen gerold. Niettemin neemt deze vorm van diefstal in de Franse hoofdstad af, omdat de anti-zak kenrollers-brigade van de politie het vak nu zo goed onder de knie heeft, dat Parijse grond te warm wordt onder de voeten van de beroepsrollers. De betrapten hebben het ai ge zegd: in Parijs is het niet leuk meer werken, ze gaan opereren in andere grote steden. Brussel bij voorbeeld. Waarom ook maar niet Amsterdam- De Parijse brigade is uniek in Frankrijk. De opleiding van eeii inspecteur van politie tot brigade- lid duurt twee jaar. Hij moet zeer scherp zien, zich een uiterst ge spitste opmerkzaamheid eigen ma ken en als het ware intuïtief leren voelen wie hij moet wantrouwen. De oogst maakte die inspanning wel goed: twee- tot driehonderd gevallen per dag deze zomer in Parijs op heterdaad betrapt. Soms een misgreep: de portefeuille Wijkt een tabakszak te zijn. Soms een goede greep: de opgerolde krant had een „gerold" binnenste. Een oude (rentenierende?) zak kenrolster heeft aan de Parijse po litie Verteld dat het haar ten slotte begon te vervelen, nooit opzien te baren met haar werk. Daarom ver zon zij het grapje de portemonnee die zij van de ene dame gerold had, snel in de tas van een ander te stoppen- Zij wachtte dan, la chend in haar vuistje, de complica ties af. Het touristenseizoen is afgelo pen. Op stations is de spoeling dunner geworden. Maar de drukte in de winkels en warenhuizen voor de feestdagen, begint elk jaar vroeger. EEN limmeriêk maken en dan- ook' nog zelf de beginregel verzinnen, dat bleek voor de meeste trouwe Tussen Haakjes-aanhangers iets teveel moeite te zijn. Het aantal inzendingen was deze week ten minste niet om over naar huis te schrijven, laat staan om in de krant te zetten. Het enige plezier in de beoordeling bestond voor ons hier in dat wij uit de inzendingen een beetje konden lezen welk nieuws van de afgelopen week het meest tot de verbeelding gesproken had. En wat kon dat anders zijn dan Die Vierhonderd Gulden. Welgeteld één inzendster betichtte ons ervan dat wij zelf te laks waren geweest om een goede beginregel te verzin nen. Zij deed dat echter op een originele manier: Een Stemredacteurtje uit Breda keek op een dag zijn limmerick- administratie na. De schrik schoot in zijn handen, terwijl hij knarsetandde: „Lieve deugd, al de beginregels verdwenen uit mijn la." Mevrouw Van de Bemd-Deckers had toch eigenlijk wel moeten we ten dat wij die beginregels niet van tevoren maken maar altijd zo veel mogelijk aan de actualiteit ophangen. Niet zo'n sterke winnaar deze keer, maar niettemin een winnaar B. A. Vroklagen, Zuidlaan 37 uit Prinsenbeek liet het volgende schone vers uit zijn pen druppen: Een gloeilampenmaker uit Philipsland dat hij alleen, maar met dreigen te hoorde van de t.v..en uit de krant staken Vierhonderd gulden zou kunnen maken. De gloeilamp wordt duurder, dat ligt voor de hand. De volgende week mag u het eens proberen met: Een wespenplaag drong door tot het zuiden IN EEN recent opinie-onder zoek heeft men Westduitsers ge vraagd hoe zij het hippie-pro bleem zouden aanpakken. Zou men hen moeten tolereren of zou men hen voor een bepaalde tijd naar een werkkamp moeten sturen Eenendertig procent van de ondervraagden waren be reid te leven en te laten leven, maar 56 procent gaf de voorkeur aan wérkkampen. De meeste jonge mensen die zij naar de werkkampen zouden wil len sturen zijn in de verste verte geen hippies. De enige duidelijke abnormaliteit is dat zij hun haar lang dragen. Hoewel lang haar niet zoveel gedragen wordt in West- Duitsland als in adere wester se landen, besteedt men er in grote steden als Hamburg en München toch niet te veel aandacht aan. Maar in kleine steden moet men wel moed hebben om het haar tot op de schouders te dragen. In een klein stadje in Sleeswijk- Holstein heeft de politie juist het aanbod van de plaatselijke vereni ging van eigenaren van herders honden aanvaard om te assisteren bij het bestrijden van wat wij in Holland het langharig werkschuw tuig zouden noemen. De plaatselij ke krant wist al te melden dat de honden al met succes gebruikt waren. Toegegeven, in dit ge val was er veel schade toegebracht aan openbare eigendommen, maar niemend scheen zich in het minst te ergeren aan de aard van de tegenmaatregelen. De meest extreme meningen over hoe non-conformistische min derheden aangepakt moeten wor den, worden er in West-Duitsland vaak op na gehouden door mensen die anders als gematigd en voor rede vatbaar bekend staan. In een gesprek over werkschuwe jongeren dat door de televisie werd uitgezon den vertelde een man die al eerder indruk had gemaakt door zijn ge matigdheid: „Hitier was een groot kwaad daarover bestaat geen twij fel, maar weet je, die werkkampen van hem waren toch geen slecht idee. In die tijd waren er geen langharige jongeren". Deze sfeer van onverdraagzaam heid bereikte een hoogtepunt in het Zuidduitse stad Constanze. Al maanden lang, aldus de burge meester, dr. Bruno Helmie van de Christen Democratische Unie, vin der er botsingen plaats tussen de bevolking en de langharige jonge ren. Tijdens een pop-festival dat ver leden maand gehouden werd heeft een aantal mensen sommige jonge ren aangevallen. Een plaatselijk raadslid, Walger Eyermann van de extreem rechtse Nationaal Demo cratische Partij, neeft aangeboden een groep van 40 achtenswaardige burgers te organiseren die het hip pie-probleem voor eens en altijd moeten regelen. Het burgerleger ls er niet geko men, maar de haatgevoelens heb ben wel een slachtoffer gemaakt. Een jongen van 17 jaar, van be roep leerjongen in een garage, is doodgeschoten terwijl hij op het marktplein op de leuning van een bank zat met zijn voeten op de bank. De persoon die ervan ver dacht wordt hem gedood te heb ben, 38 jaar en kortharig, heeft gezegd dat hij niet van plan was de knaap te doden, maar hem al leen maar weg te jagen. Wie uit net Dovenstaande de in druk gekregen heeft dat de ene helft van W.-Duitsland de andere helft in werkkampen wil stoppen omdat die te veel uit de toon valt door opvattingen en gedragingen doet er goed aan de resultaten van een ander onderzoek, dat ongeveer tegelijkertijd uit kwam, er tegeno ver te stellen. De zwijgende meerderheid van de Westduitse jeugd blijft hetzij conservatief, hetzij onrustbarend onverschillig tegenover sociale en politieke zaken staan, blijkt uit dat rapport. De onrust op de universi teiten en de protestdemonstraties op straat geven een vertekend beeld van hoe de jonge Duitser denkt. Een onderzoek, dat onder 1800 mensen tussen de 15 en 19 jaar werd gedaan, toonde aan dat rond de 50 procent vond dat het leger, de Bundeswehr. zo zou moeten worden versterkt dat het op haar eentje de nationale veiligheid kon garanderen. Zestig procent was er tegen om geen verdere aanspraak meer te maken op de gebieden aan de adere kant de Oder-Neisse- grens. Vier op de tien ondervraag den gingen zelfs zover, dat ze het ermee eens waren dat de Duitsers harder moesten werken, omdat dan de buitenlandse arbeiders naar huis gestuurd konden worden. De ze laatste opvatting is altijd een van de belangrijke programmapun ten van de ultra-rechtse Nationaal Democratische Partij (NPD) ge weest. Professor Walter Jaide uit Han nover, die verantwoordelijk was voor het onderzoek, zegt dat het beeld zal veranderen, als het on derwijs beter wordt. De meest vooruitstrevende elementen vond men immers meestal onder de best geïnformeerden. De resultaten van het onderzoek doen vermoeden dat de conservatieve partijen het meest van een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar zullen profiteren. INSTAPPEN, halte kiezen, en reeds rijdt de cabine. Reizen zonder wach ten en overstappen, volautomatisch op straat en rails, behoort niet meer tot de onmogelijkheden. Deze modelfoto van de verkeerstentoomstelling in Essen toont hoe het systeem COUP van Krupp zal functioneren. Bij een stopplaats stapt de passagier in een één- of tweepersoonscabine en kiest, ongeveer zoals bij de telefoon, op een draaischijf het kengetal van het reisdoel. Even later neemt een dragervoertuig de cabine op en brengt ze naar het eindpunt of het overstapstation. Terwijl de passagier blijft zitten wordt de cabine via rotvloeren en transportbanden naar een ander draigervoertuig boven of onder de grond geleid. Op het gewenste doel luidt een gong. Het volautomatisch verkeerssysteem zou met relatief lage kosten voorlopig regionaal later ook op internationale trajecten kun nen worden ingevoerd. i t

de Stem | 1970 | | pagina 25