Jos Christis redder van Oranje in de verlenging SAMENWERKING VIER PROMOTORS ÏÏITANEN- pTRIJP OP WHOBBEL- ÏÏERMIN Feijenoord zonder legioen naar A rad Feijenoord op tv.; PSV en Ajax onzeker WERKGROEP mS-KNVB POST WON ZESDAAGSE Wens van „ome' Piet ter Meulen Het is als gokkenje doet het steeds weer /ster :N HALVE FINALE TEGEN SPANJE Bedankte .SCHOOL BELANGRIJKSTE DE STEM. VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 21 ÏACHINEFABRIEK "BREDA" 1.73, BREDA S- EN KINDERBIJ- wij een ■dig bezig moeten Ivan de kinderbij- ntie. Szaamheden is op- list. Wetgeving strekt vereist. van nummer SD tan het Hoofd van en Sociale Dienst, mweg 7 arkt-Breda 100 - 3 23 52 ;r, de heer wordt igd een het secretariaat het verzorgen en van vergade- en het ontvangen m in soortgelijke ddelbare school- het bezit te zjjn an het hoofd van eschoollaan 225, 5 vrije uren willen daarom het bezit oling en verdere is het niet uifge- rdienste van gaat standigheid wordt o. SG 2519 D aan ke zorgvuldigheid Nederland tracht door te breken tijdens de wedstrijd tegen Polen in de kwartfinale om de Europese hockey- beker. in de verlenging won Nederland met 10. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Wat was men blij niet het „gouden" doelpunt van de Eindhovenaar Jos Christis Uitblin ker Nico Spits kon zijn vreugde niet op en toen de slotzoemer klonk als aankondiging voor het einde van ie tweede verlenging in de kwartfinalewedstrijd tegen Polen, bracht hjj zijn tomeloze vreugde zelfs tot iitdrukking met een „dankgebed aan de hemel". Precies zoals de Arabieren Allah gewoon zijn te begroeten, aanbad de Amsterdamse verdediger in zijn ipontaniteit de reis naar het Pakistaanse Lahore, die door een beangstigend kleine zege van 10 nu defi- itief een feit was geworden. Maar vraag niet wat er allemaal aan vooraf is gegaan Van de Polen was van tevoren bekend dat zij ten ijzersterke verdediging op de been zouden brengen. Ze hadden er „dat was in de poule] wedstrijden jjduidelijk gebleken, doodeenvoudig de „brekers" voor. Maar dat een Europees elftal zo pang stand zou houden was toch een (massing, die zelfs de insiders aan |het denken bracht. Toen na de regle- lentaire speeltijd nog geen beslissing ■as gevallen bekroop zelfs de Neder landse equipe niet erg op dreef in 'ize matige wedstrijd, maar wel bla- ;end van zelfvertrouwen toch een («ontrustend gevoel van angst. Stel Ie voor, dat één gelukkige actie van ie Polen ze zou verrassen. Dan was iet doel, waarvoor men naar Brussel was gekomen, niet meer bereikbaar. zou een sensatie van de eerste orde zijn. Een lichte paniek maakte het toch 4 niet overzichtelijke spel van de Merlandse hockey-ers nog wanorde lijk en coach Ancion en de andere officials aan de kant hielden hun adem in. Veronderstel dat gebeurde wat men zag aankomen. De ellende zou niet te overzien zijn geweest. Maar één man bezat in deze belang- ijke fase van de wedstrijd de koel bloedigheid, die de reis naar Pakistan Jos Christis, de enige in de Ne- ierlandse aanval, die een ruime vol- ioende haalde, had zich in de tweede limiut van de tweede verlenging «danig gunstig opgesteld, dat „doel- Bitenmaehüie" Kick Thole niet lan ter patent wilde hebben op de pro- luktiecijfers. Hij schoof de bal naar ïhristis, die toen aan een solo begon, •aarover men het in de hockey-we- reld nog lang zal hebben. Weergaloos snel en met een stick- werk, waarvan de allerbeste hockey- trs normaal alleen maar dromen, ont week de kleine Brabander de harde harges, die hem het scoren moesten toetten. Maar het lukte niet. Twee, drie Poolse verdedigers was Christis te lug af. De man, die over bleef, aus- putzer Otulakowski was zo verrast dat hij nauwelijks besefte wat er aan de hand was. Maar de simpele klik tegen het houtwerk achter doelman Twardoswkï, die volgde, klonk de Ne derlandse spelers vervolgens als Azia tische muziek in de oren. Wat moest, kwalificeren voor het wereldtoernooi door minimaal een vierde plaats te bereiken in het Euro pees kampioenschap in Brussel, was op de valreep nog gelukt. Coach Ancion: „Maar wat een zweét heeft me dat gekost. Op dit reserveveld van het Heijsseltstadion was mijn inziens niet te spelen. Het veld was geen meter egaal. Telkens als dp Nederlanders de bal wilden slaan veranderde deze door een on- efjenheidje van richting. Als je het dan voornamelijk van je techniek moet hebben, ben ie onherroepelijk in het nadeel" Redder Jos Christis: „De heer An cion heëft het grootste gelijk dat hij dit aan de kaak stelt. Werkelijk geen bal bespeelbaar dóór die knollentuin" Ook het optreden van de scheids rechters, de Belg Manneback en de Spanjaard Salvatella, stond weer aan kritiek bloot: „Wat die mensen er van terecht brengen kan men zich niet voorstellen. Toen Christis aan die geweldige, solo begon nam hij de bal duidelijk zichtbaar met de voet mee, maar dat ziet men hier allemaal niet". Een fortuinlijke triomf vond coach Ancion het succes tegen de Polen niet. Vanaf het begin had het hockey team duidelijk gedomineerd tegen de alleen maar verdedigend zeer sterk spelende Oosteuropeanen. SCHIPHOL (ANP) Het ziet er •war uit, dat Feijenoord zijn uitwed- itdjd in de eerste ronde van de Europacup tegen het Roemeense UT •bad woensdag 30 weptember met "n ongekend klein supporters-legi- ®Mt zal moeten spelen Naar bekend 1 hvam men in Rotterdam niet verder Ean een gelijk spel 11zodat Rijenoord wat steun van supporters E'st kon gebruiken. Afgezien van een laatste poging "un Het Hoorns Passagebureau, dat alsnog wat kleine groepjes klanten 'an een aantal reisbureaus bijeen noopt te groeperen tot een minimum 'antal van 70 gegadigden, zal het ■êsen woorden maar daden' volgen de week in het stadion van Arad slechts ieltjes opklinken uit 100 ke- 'an. want alleen Evenementsreizen er in geslaagd een tweedaagse Soepsreis per Caravelle van Trans- atoa met 94 supporters rond te bij gen. Deze gang van zaken is niet al leen teleurstellend voor Feijenoord, maar voural ook een geduchte te- Senslaj vooi de Roemeense devie zenpot Het Roemeense staatsreisbu- Jeau Karpati had op een stroom van "1 \ederlandst supporters gere- d. die te zamen 1,5 tot 2 ton aan larde Nederlandse guldens in Roe menië zouden gaan spenderen Opti mistisch over de vraag bood Karpati (en verplicht land arrangement aan Nederlandse reisbureaus aan van Per persoon voor een toegangs. "'jet he- vervoer pei bus van het 'liegvi d .„lar het stadion en terug n een lunch. Bovendien stelde men aanvanke lijk de kaartjes alleen beschikbaar aan die reisorganisaties, die aan lo gies. excursies en dergelijke het •neeste geld in Roemenië zouden gaan besteden Toen echter de Ne derlandse melkkoe droog bleef staan, deed Karpati water bij de wijn verstrekte de kaartjes aan ie der, die er om vroeg, en liet de eis vallen, dat er met Russische propel lertoestellen van de Roemeense luchtvaartmaatschappij Tarom moest worden gevlogen Afgezien van de tanende belang stelling voor de uitwedstrijden, die in Oosteuropese landen moeten wor den gespeeld, is met name het aan de westgren. van Roemenië gelegen provinciestadje Arad, waar weinig valt te beleven, geen trekpleister •gebleken. Het gevolg is geweest, dat minstens een tiental voorgenomen dagvluchten inmiddelsis geannu leerd. Dat de tweedaagse reis van evene mentsreizen rond is gekomen, is waarschijnlijk mede te danken aan een extra-attractie: men vliegt daags voor de wedstrijd naai Boedapest, waai we), een vrolijke avond én nacht kunnen worden doorgebracht. Woensdagochtend liegt de Caravel le van de Hongaarse hoofdstad naar Arad in Roemenië en brengt de supporters na afloop van de 's mid dags te spelen wedstrijd dezelfde avond regelrecht terug naar Schip hol Al met al incasseert Roemenië op deze maniet; aan westelijke de- viezer v r Hei Fe;j?noord-legioen in totaal nog geen f 4500,'-.- Binnen drie minuten mocht Neder land al twee strafcorners nemen. Maar de eerste miste Nico Spits en de tweede werd afgekeurd wegens sticks. Niets duidde er in die periode ip dat de wedstrijd zo moeilijk zou ver lopen voor Nederland Over het al gemeen was men sterker en had men ook meer technische inhoud. Dat Ne derland toch op zijn hoede moest blij ven maakte de Poolse buitenspeler Juczak duidelijk. Hij switchte een keer razendsnel door de Nederland se verdediging. Gelukkig stond achter de niet erg overtuigend spelende aan voerder Heiiko van Staveren ausput- zer Nico Spits, die elke minuut dat de wedstrijd vorderde in vorm groeide. Hij klaarde dus ook het „gevaar" Juc zak even. Nederland bleef daarna aandringen. Frans en Nico Spits ontglipten een paar maal aan de aandacht van de Polen, maar ook hun spitsvondigheid was niet voldoende voor een doel punt. In de. tweede helft .ging het .oranje team feller spelen. Door de druk, die daarna als maar groter werd vielen er ook een paar spelers dóór de mand. Frans Spits ging te gehaast spelen en ontnam alle gevaar aan zijn acties. Daardoor werd hij veel te ge makkelijk af te stoppen door zijn Poolse tegenstander Gok Kick Thole, tegen Rusland dé grote uitblinker, had zijn dag niet. Al zijn inzet werd nuchter bedwongen door de rustige Kaspzyk, maar toen in de eerste verlenging de Spaanse scheidsrechter Salvatella uitgerekend deze Pool met een rood papiertje dui delijk maakte dat zijn aanwezigheid niet langer gewenst was en hij dus moest vertrekken, voor minimaal 5 minuten, verdween de regelmaat in de Oosteuropese verdediging. Een doorbraak van Nico Spits had toen al een beslissing kunnen force ren, maar dat ging niet door omdat hij missloeg. Jos Christis- nam daarna het initiatief ovet;. Het succes van zijn actie maakte geschiedenis. Nederland kan nu, wat minder ner veus, aan de slotfase van dit Europees kampioenschap beginnen. De belang rijkste opdracht is uitgevoerd en wat men nu meer bereikt is meegenomen. Zaterdag moet de ploeg uitkomen tegen Spanje, dat gisteren zeer ver rassend Belgi.ë versloeg (2-1)., In de andere halve finale moet West-Duitsland aantreden tegen Frankrijk Vooral dé kwalificatie vart de Westduitsers is' eén hachelijke zaak geweest. Engeland zette drie kwart van de wedstrijd de Duitse doelman Josten onder druk. Maar hoe de Britten pok aandrongen, een opening was niet te ontdekken in de stugge, maar 'rustige defensie van West-Duitslanid. Ook dit treffen, datsteeds maar een fanatieker karakter kreeg, draai de uit op een verlengstuk. De ware slijtageslag, die toen volgde, kreeg een schitterende ontknoping toen een fraaie Duitse aanval door de Dussel- dorfet Trump met een kogelhard schot werd afgerond. De Engelse doel man Barker,.die al enkele goede red dingen op zijn naam had staan, zag de bal niet eens meer aankomen. Door deze resultaten is de merk waardige situatie ontstaan dat Enge land, toch een hockey-natie met een groot verleden, in februari 1971 niet naar Lahore mag afreizen. De ploeg van coach Agnew heeft-zich niet ge plaatst Landen als Frankrijk en Spanje, veel minder in aanzien, wel. Agnew' „Deze krankzinnige situ atie is veroorzaakt door de belache lijke indeling Wie zet landen als En geland. Nederland en. West-Duitsland allemaal in de bovenste poules. Doe zoals de tennissers en deel naar sterk te in. Maar er is hier helemaal geen sprake van geweest Men wilde al leen maar de gunst van het Belgische publiek veroveren. Wel een kostbaar offer dat we nu moeten brengen". (Van onze sportredactie) HILVERSUM Het ziet er naar uit, dat de voetballiefhebbers onder de kijkers woensdagmiddag 30 sep tember tussen 14.30 en 16.15 uur kunnen genieten van een recht streekse t.v.-reportage van de return tussen Feijenoord en UT Arad, die in Roemenië wordt gespeeld. Minder zekerheid bestaat echter omtrent directe reportages van de diezelfde woensdagavond respectie velijk in Amsterdam en Eindhoven te spelen wedstrijden tussen Ajax - Nenduri Tirana in het Olympisch Stadion en PSV Gottwaldov in het PSV-stadion. Het staat te bezien of de match in het Olympisch Stadion meer dan 35.000 bezöèkers zal trek ken. In dit geval kan de NOS hoog stens later op de avond een gefilm de samenvatting geven. Beter liggen de kansen in Eindho ven. waar de wedstrijd PSV Gott waldov waarschijnlijk wel een vol huis zal trekken. In dat geval krijgt de NOS gelegenheid om uit de licht stad een kleurenreportage te maken. Van de 's middags uit te zenden wedstrijd UT Arad - Feijenoord zal 's avonds in elk geval een samen vatting worden vertoond. Voor alle duidelijkheid wijzen we er echter op, dat ook evenals de vorige keer pas woensdagmiddag aanstaande om 12 uur de NOS-tele- visie kan meedelen van welke wed strijden -een rechtstreekse televisie reportage kap worden gegeven. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De KNVB en de NOS delen het navolgende mede: uit de NOS en de KNVB is een werk groep gevormd, die tót taak heeft advies uit te brengen aan de beleids instanties van beide organisaties over de grondslagen waarop de for mele onderhandelingen tussen de KNVB en de NOS kunnen worden gevoerd: Dezeonderhandelingen betreffen de uitzendingen in radio en televisie van flitsen en korte samenvattingen van voetbalwedstrijden in' het. be taalde voetbal. In deze werkgroep hebben van KNyB:zijde zitting de heren H. A. Burgwal, mr.' NIJ. Gianottén en L, de Wolff. De NOS wordj vertegen woordigd door de heren C. Enkelaar, mr. J van Santbrink en B. Spaak. Het voorzitterschap zal wisselend wordenbekleed door de heren Burgwal en Enkelaar. De werkgroep heeft intussen met haar werkzaam heden een aanvang gemaakt. LONDEN (ANP) - Peter Post is de gevolgen van zijn langdurige ziekte, die hem in het begin van dit jaar trof, te boven. De Amstelvener leverde het bewijs door met de Belg Patrick Sercu te zegevieren in de 56e editie van de zesdaagse van Lon den, de opening van het wintersei zoen. De eindstand is: 1 Post (Ned) en' Sercu (Belg) 174 punten, 2 Gow- land (GB) en Renz (WDld) 170 p op één ronde, 3 Kemper en Bugdahl (WD1) 150 p op één ronde, 4 F. Pfenninger en Spahn (Zwi) 135 op één ronde, 5 Altig (WDld) en Por ter (GB) 74, op drie ronden, 6 Ver- schueren en Seeuws (Belg) 70, op drie ronden, 7 Lawrie en Gilmore (Aus) 96 op vijf ronden, 8 Loevesijm en De Wit (Ned) 145 op 12 ronden, 9 Koel (Ned) en Hitchen (GB) 79, op 31 ronden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Piet ter Meulen, zeggen ze, is een stille. Die bemoeit zich niet met ruzies. Die werkt in zijn bokschool, organiseert wedstrij den, kan met iedereen opschieten en praat niet. Maar Piet ter Meulen is geen doetje, die wat met zich laat sollen. En als hij eenmaal praat, rolt hij een film over de bokswereld in verleden, heden en toekomst af, waarbij hij als een explicateur uit vroeger tijden gekruide opmerkin gen lanceert en zijn beelden onder streept met korte gebaren. Nooit met stemverheffing, want Piet ter Meulen heeft die merkwaardige zachtheid van oordelen en handelen die van een bokspromotor in de keiharde, zakelijke sport niet zou worden verwacht. Dit is Piet ter Meulen sinds 13 februari 1970 behorend tot het leger van Neder landse aow'ers maar met een benij- dendswaardige fitheid die tegen zijn jongens in zijn boksschool aan Het Singel in Amsterdam, vlak naast het politiebureau, zegt: „Ik ben jè vader, je moeder, je kame raad en je meisje. Als je wat dwars zit. kom je naar me toe en dan lossen we het op. Eén ding, je moet me vertrouwen en als je dat niet doet, moet je weggaan". Dat vertrouwen 1» voor Piet ter Meulen iets vanzelfsprekends. Hij verwacht het ook van anderen en dan kun je wel eens de boot ingaan. Maar de Amsterdamse manager en promotor is dat zelden of nooit over komen. Een merkwaardige figuur in het wereldje van slinkse zakenlie den die met het organiseren van bokswedstrijden een boterham ver dienen of het althans proberen. Maar geen doetje, dat niet. Hij is wel eens gevallen, stond weer op en ging verder met zijn hobby, die velen als vreemd beschouwen. Wie gaat in hemelsnaam wedstrijden or ganiseren met het risico een dik maandsalaris te verspelen. Piet ter Meulen deed dat. Tweeënvijftig jaar heeft hij gewerkt op het abattoir in Amsterdam. Sinds 1947 organiseert hij en nu zegt hij: ..Ik ben vijfen zestig en ik heb een zee van tijd voor miin hobby die een nieuwe baan voor me is geworden". Met zijn aow en zijn bescheiden pensioentje van enige tientjes per maand durft hij het risico aan om spaargeld te verliezen. Misschien verdient hij er ook nog wat aan. en dan is dat meegenomen. Want bij Piet ter Meulen door allen die maar enigszins aan de bokswereld verwant zijn met „ome Piet" aange sproken staat de SDort voorop. Twee promotors van de oude garde zijn overgebleven. Ter Meulen is er een van. Over die promotors zegt hij: „Theo Huizenaar en ik zijn de oude ren, Aad Veerman en Gerard Hart man de jongeren. Ik organiseer met iedereen. Wie mij om boksers vraagt, kan ze krijgen, want anders belemmer ik die jongens niet alleen in hun loopbaan maar ook in hun verdiensten. Onder mijn manage ment moeten ze wedstrijden boksen. De vier promotors moeten de kop pen bij elkaar steken. We zijn er ook om de sport te dienen en dat betekent samenwerken. Met onenig heid bereik je niets dan schade be rokkenen aan de boksers. Ik begrijp best dat je in Rotterdam een Rotter damse jongen op je programma moet hebben. Dat kan toch. Dan haal je de rest ergens anders van daan, bij mij bijvoorbeeld. Gegaran deerd dat ik ze geef. We moeten ook van die ellendige zalen af. Wat doe ik in de oude-RAI in Amster dam? Als de mensen in een slordige omgeving komen, gaan ze zich ook slordig gedragen. Voor goede wed strijden heb je een zaal nodig waar ten minste achttienhonderd tot tweeduizend toeschouwers in gaan". Dat aantal kan geborgen worden 1830 om precies te zijn in het Nederlandse congresgebouw in Den Haag waar ter Meulen maandag or ganiseert. Er hangen aanplakbiljet ten waarop de prijzen van de plaat sen staan, oplopend tot veertig gul den. Een behoorlijke prijs voor een avondje boksen kijken. Weinigen la ten zich in de portemonnee loeren, maar Piet ter Meulen is een open boek die contracten en overeenkom sten met een rustig gebaar uit zijn portefeuille te voorschijn haalt. „Dan zal ik eens vertellen waardoor ijst niet duur is. Liever, waarom het niet goedkoper kan. Van elke gul den die ik ontvang, gaat al direct zesenderig en een halve cent af aan belasting en weet ik veel. Dan houd ik drieënzestig en een halve cent over voor de gages, de zaalhuur, verzekeringen en andere kosten. Voor dat congresgebouw moet ik vier en een halfduizend gulden cal culeren. Die zaal is verzekerd voor twee ton, maar de premie van vijf honderd gulden moet ome Piet beta len. Dan moet ik vijftienhonderd gulden storten voor eventuele ver nielingen. Dat zal niet gebeuren, want ik heb al gezegd dat het pu bliek zich zo gedraagt als de omge ving is, dus dat geld krijg ik terug, hoop ik. De boksers kosten me elf duizend gulden. Er wordt altijd ge heimzinnig gedaan over gages, maar ik zie niet in waarom Die centen moeten naar de boksbond worden gestuurd. Nou, ome Piet heeft maan dag elfduizend gulden gestort. Ga het maar vragen. Joop Kruis krijgt van mij vijftienhonderd gulden schoon in het handié Jongens die bij mij boksen, hoeven geen mana- gersgeld te betalen. Alleen ais ze in het buitenland in de ring komen of bij een ander vraag ik vijfentwintig procent. De tegenstander van Kruis, de Duitser Hans-Dieter Schwartz, verdient vijfentwintighonderd mark en dan moet ik ook nog driehonderd gulden voor reis- en verblijfkosten betalen. Rudi Lubbers verdient der tienhonderd en vijftig gulden, zijn ÜL. ïÊF**' i W" >ju. i Piet ter Meulen: „Iedereen, die voor de spiegel gaat staan ziet fouten in zichzelf". tegenstander twintigduizend Belgi sche frank plus reis- en verblijfkos ten, zeg tweehonderd en vijftig gul den schoon. Dan nog Jan van Ispe- len en Nico Aloserij alle twee zes honderd en vijftig gulden schoon. Hun tegenstanders zijn goedkoper. Laten ze mij dan maar eens voorre kenen hoe het goedkoper moet. Ja, als er grotere zalen zouden zijn en als de televisie zou uitzenden, zou dat kunnen maar nu niet. En dan zit het me toch wel dwars dat de Ne derlandse Boksbond acht procent bondsbelasting vraagt van de recet te. Dat is nergens, in de hele wereld niet. Overal wordt een klein percen tage van de gages gevraagd. Maar niet in Nederland, terwijl de NBB niets doet voor de professionals dan vangen van de profs, want de bond organiseert alleen amateurwedstrij den. Met mijn laatste programma in Amsterdam verloor ik anderhalve mille. Maar de bond ving wel zijn acht procent. Dan is het ook nog zo dat je verplicht bent om voor de officials kaarten te verstrekken en die mannen zitten toevallig wel vooraan, dus op de plaatsen van veertig gulden. Ik moet honderd en tien kaarten weggeven. Niet minder dan honderd en tien. Dag ome Piet, daar gaan vierduizend gulden. En dan vragen ze ook nog of er geen consumptie bij kan. Ik moet maandag zesen- wintigduizend gulden ontvangen om eruit te springen. Ais het helemaal uitverkocht is, verdien ik negen mille. Dat mag iedereen weten. Ko men er dertienhonderd mensen, dan speel ik quitte. Voor een winstje van duizend gulden steek ik graag mijn handen uit" Pief ter Meulen zwijgt even alsof hij wil zeggen „Ik ben eigenlijk helemaal dwaas dat ik het doe". Maar hij kan het niet laten. „Het is ais gokken, je doet het steeds weer. Neem die school van me. Elke week moet ik voer honderddertig gulden aan vaste lasten opbrengen, de con tributie is drie gulden per week. Daarvoor kunnen ze drie tot vijf avonden komen trainen. Ik werk vijf dagen in mijn school en mijn vrouw, een beste vrouw heb ik, drie. Ze maakt de zaak schoon, ze int de contributie en als ze even niet kijkt, zijn erbij die hem gauw smeren. Met zijn tweeën acht dagen ergens gaan werken zou veel meer opleveren, maar ik doe dat niet. Ik vind het een plicht die jongens wat meer boksen bij te oreneen Ze sturen ze van de reclassering ic-r me toe en daar ben ik trots on Ik laat ze niet vallen" Twee jaar geleden kwam Moham med Szuhüy naar me toe Dat is een Syriër Ais buitenlanders naar Ne derland gaan. zeggen oe oromntors daar- „Gs naar Amsterdam naar ome Piet" Daarom heb ik ook vee] Surinamers, Antillianen en zo Tk voel hun moeilijkheden aan Dal 'S geen verdienste, want ik heb dat nu eenmaal Die Szuh-b. heeft van zijn bond toestemming gekregen om een proflicentie aar je vragen en niJ heeft a! twee jvedstrndert in het buitenland gebokst Als hii honderd gulden over heeft, krijg ik ze en als hij er vijfhonderd heeft oesDaard. stuurt hii die naar ziin moeder Maar ik zweer dat hii me geen kwitantie vraagt Dat is eikaar ver trouwen en zo moet het Als je manager bent. heb ie de opchr d» jongens aan werk te helnen En dan kunnen ze zeggen waT ze w>'len maar dan moet ie met Henk Ruhijng samenwerken Ik heb vroege' we' eens laaiende ruzie met hem :>--:>ad en hem op z'n bek geslagen Ruhling is gegroeid ook in zaken Hij is momenteel de grote man m Europa Geen Bretonnel of Brackniers of een van die andere promotors die vroe ger de zaken regeerden, het is Ruh ling. Als ik de zaken vooi mijn-orofes- sionals, en ik heb er een stuk of negen, goed wil behartigen, ben ik verplicht met hem samen te werken. En dat doe ik nu graag. Ik wil met iedereen in zee gaan die de sport wil dienen en of ze er dan geld aan verdienen laat me koud- De jongens moeten verdienen, daarom gaat het. En dan doen ze toch. niet waar". Is Ome Piet ter Meulen dan, be halve een idealist, een man die toch de weg van de minste weerstand kiest „Iedereen die voor de spiegel gaat staan, ziet fouten in zichzelf. Ik ben vroeger ook zo'n lekkere niet geweest. Ik heb gevoetbald, in Zee- burgia, tot mijn zevenendertigste in het eerste. Ik zat al in de zaterdag- ploeg. toen ze me terughaalden om dat het niet zo best ging. Ik speelde tegen DOS en omdat ik spil- was, kwam ik tegenover Piet Dumortier te staan Ze noemden me de stier. Als ze tegen me aanliepen, bleven ze liggen Dumortier had onze links back en onze linkshalf gepakt en toen zeiden ze tegen me: Piet doe er eens wat aan. Ik naar Dumortier toe maar hij sloeg de waarschuwing in de wind. Er werd een hoekschop op ons doel genomen Dumortier springt op en ik geef hem een rechtse in zijn ribben. Ze hadden wel tot drieduizend kunnen tellen. In de kleedkamer kwam hij na mi nuten pas bij Toen we weer tegen DOS moesten, zei ik: Piet wat doen we, boksen of voetballen. Voetballen zei hij". Dat is ome Piet ter Meulen, die in Amsterdam een van de mooiste boksscholen van het land bezit, die een Elfstedentocht uitreed, een kast vol medailles van dorpentochten heeft, die een beste partij biljart, eenmaal kampioen zwaargewicht van Nederland was en al vijfen twintig jaar op hetzelfde gewicht van vijfennegentig kilo schoon aan de haak staat en die in 1936 werd geselecteerd voor de Olympische Spelen in Berlijn. ,Jk had nogal veel met de joodse gemeenschap te maken en ik deed wat ze al van me verwachtten: ik bedankte. Ik wilde niet boksen op spelen waar Joden niet mochten komen" Dit is Piet ter Meulen. een man van principes in een sport die hii al een kwart mensenleven dient. Een organ sator die m heT maatschanpe- lijke leven voor sensatie zorgde toen hij in 1940 m znn vas een combina tie van loonslachters in het leven riep Hei Amsterdamse abattoir was een voorbeeld voor heel Nederland en ziin initiatief „Nee, niet van mij a'lleen als ik iets doe ziin er ook altnd anderen bii betrokken die de zelfde eer moeten hebben, zo er van eei sorake is' - vond overal navol ging. Ze waren de eersten dde een o°ns o-ntnnds stichtten die een va kantieregeling hadden en uitkerin gen tui ziekte Het Amsterdamse abattoir heefl model gestaan voor het g°heip 'and On 13 februari nam Piet ter Meulen afscheid Hij kreeg eer kleuren-t.v twee radio's, een filmapparaat, veertig flessen jene- vet een scheerannaraat. drie stoelen (maar hij heeft geen tijd om te zitten) een cassetterecorder. Piet ter Meulen ging op de schouders en toen een van de mannen een af scheidsspeech wilde houden, smoor den zijn woorden in zijn keel ze zeiden Piet als je een DC 8 had gevraaad zou ie hem ook gekregen hebben" Tien dagen later was er een fees' m ziin vhnol Alle boksers die ooil bij Ter Meulen waren ge weest waren aanwez'g zelfs uit het buitenland Daar hadden „de jon gens voor gezorgd l'oen hoorde Piet ter Meulen van de boksbond: „Je had ons ook wel een uitnodiging kunnen sturen voor dat afscheid en toen antwoordde hij: „Ik heb wel afscheid genomen van het abattoir maar niet van het boksen". Dit is Piet ter Meulen.

de Stem | 1970 | | pagina 21