WIL DE ECHTE BEREND UDINK OPSTAAN PREMIER BIEDT ONTSLAG AAN Strijd laait hevig op in noorden van Jordanië efficiency beurs KAMER AANVAARDT WET-VERINGA onze mode verandert elk seizoen, onze kwaliteit nooit ontmoet vandaag de mens van morgen CLASC-Nederland geeft ontwikkelingsminister er in open brief van langs Zonder steun P.v.d.A. en D'66 e^eïH 1 I0HAN FRISO TWEE JAAR KLM zakte op wereldranglijst Hypotheekbanken gaan fuseren 22 tm 30 september SER wil weduwenpensioen na echtscheiding Dringend verzoek om hulp voor slachtoffers Bij rijlessen Vier uur EHBO- lessen bepleit PSP niet bereid tot politieke zelfmoord" Hotel afgebrand in Wildervank Kernontploffing dooft gashrand Ook f 400 voor zeevarenden VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) ODIJK Wie is de echte Udink? De bewogen man die in de huidige regering is belast met ontwikkelings hulp? Of is het de man die als kersverse lijsttrekker van de CHU bij de ko mende verkiezingen zich uitstort in bezweringsformules over gezagscrisis rus gezagscrisis zo? Wil de echte Berend Udink op staan? Deze vraag springt naar voren in een aan de minister gerichte „open brief" van de afdeling Nederland van CLASC, de federatie van christelijke akbonden in Latijns-Amerika, wel ke in dat gebied 34 organisaties heeft. Minister Udink krijgt flink de oren gewassen in deze open brief, waarbi.i de aandacht vooral gericht is op het rechteroor. En vervolgens wordt hem gevraagd lid te worden van CLASC. „Het is inderdaad niet de meest diplomatieke wijze om iemand uit te nodigen voor een lidmaatschap," zegt CLASC - Nederland - voorzitter Dolf Coppes, „maar het gaat ons ook niet zo zeer om diplomatie. Waar het wel om gaat is een bijdrage te leveren aan de publieke opinie die uitgere kend door een man als Udink ten kwade wordt beïnvloed." Dat is een uitspraak die er niet om liegt. Evenmin doen de volgende kwalificaties (citaten uit de open brief) dat: „Wij spreken, onze diepe afkeu ring uit over de wijze waarop Udink spreekt over revolutionaire bewegin gen in de derde wereld". „Wij voelen minachting voor de wijze waarop Udink twee zo totaal verschillende zaken als de gezagscri sis in Nederland en de revolutie in de derde wereld omwille van zijn lijstaanvoerderschap met elkaar ver bindt". Wij zijn er verontwaardigd over dat Udink die Nederlanders die op kleine, nationale schaal denken over de ontwikkelingshulp in de kaart speelt". ,,Iiet is bijna een immorele nala tigheid dat Udink bij zijn argumen ten niet vermeldt dat de Nederland se regering direct of indirect regimes steunt die met geweld de bevolking in hun landen onderdrukken". „Terwijl Nederland overduidelijk het standpunt huldigt dat geweld functioneel kan zijn waar het de ver dediging van de eigen vrijheid be treft, vervalt Udink in een hypocrie te afwijzing van ieder geweld als het over vrijheidsbewegingen elders gaat". Hypocriet, immoreel, verontwaar digd, minachting, afkeuring, het is duidelijk dat Udink geen gevleid lid wordt van CLASC. „Bovendien", zegt Dolf Coppes, „is Udink nog inconsequent ook. CLASC heeft organisaties in 34 Latijns-Ame rikaanse landen. Nogal duidelijk dus dat zo'n organisatie in een aantal lan den te maken krijgt met de vrijma king van de bevolking. Ja, wat wil je, wanneer je als vrije vakbond in een land als, pakweg, Bolivia zit. Goed, CLASC is dus niet tegen de revolutie door de onderdrukten. In tegendeel zelfs. Udink, minister van Ontwikkelingshulp, blijkt er sinds zijn lijstaanvoerderschap, wel iets te gen te hebben. Tegelijkertijd geeft hij, als minister, aan CLASC een pro ject van 500.000 gulden, ten bate van een volksuitgeverij in Latijns-Ame rika". Dolf Coppes: „Udink doet het om niet eerlijk, hè. Wij zijn een groepe ring die de revolutie daar voorstaat Maar de revolutie daar is anders dan hij zegt. Zijn vergelijkingen tussen gezagscrisis in Nederland en revolu tie daar, het is gewoon te gek om los te lopen. Eerlijk gezegd ben ik min of meer verbijsterd dat een man als Udink zich tot zoiets verlaagt uit. wat naar ik vrees, partijpolitieke mo tieven zijn. Uitgerekend Udink, de man die het best geïnformeerd kan zijn over deze aangelegenheid, beter dan welke Nederlander ook". „Udink", zegt Coppes kwaad, „maakt totaal geen onderscheid tus sen revolutie in ellendige omstandig heden, en simpelweg gewelddadig heid. Het zal Udink, minister van Ontwikkelingshulp, toch ook duide lijk moeten zijn dat er een verschil bestaat tussen de acties van de Ara bische jongens van Arafat, en dat gene wat het bevrijdingsleger in pak weg Mozambique doet". „En dan praat ik nog niet eens", zegt Coppes, ,,over het binnenlandse gevaar van zijn uitlatingen. Niet dat Udink voorstander zou zijn van een Haags kolonels-bewind, dat geloof ik nooit, maar het ruikt naar een voor fase. Maar daar praat ik nog niet eens over, daar gaat het voor ons niet om. Voor ons prevaleert het buiten landse aspect". Coppes: „Het is domweg onrecht vaardig. Udink spreekt oneerlijk, en hij weet dat. Pas sinds hij gekozen is als enige lijsttrekker van de CHU zegt hij dit soort ongenuanceerde din gen. Het is gewoon een kwestie var fatsoen om, wanneer je je keert te gen geweld, onderscheid te makei tussen bevrijding en geweld op zich zelf. Wie in Nederland kan en durf iets tegen de bevrijding te hebben Hoe vaak heeft Nederland zich nie bevrijd? En wanneer de binnenland se situatie het de CHU nuttig doe lijken deze nuances niet aan te bren gen, dan moet Udink zich niet tot da niveau verlagen. Wanneer hij de za ken niet juist wil formuleren, moe hij zijn mond houden". Coppes: „Naar mijn vaste overtui ging is het niet de ontwikkelingsiiuh -man Udink die zo spreekt, maar d( lijstaanvoerder van de CHU Udink" Coppes: „Onze uitdaging in dit open brief aan Udink om een oordee te geven over het werk van CLASC blijft natuurlijk van kracht. Al mag je pessimistisch zijn over het resul taat". (Van onze redactie buitenland) AMMAN/CAIRO/TEL AVLV Terwijl in het noorden van Jordanië de strijd lussen regeringstroepen en guerrilla's weer in volle hevigheid is opgelaaid, heeft de Jordaanse premier Mohammed Da'oed zijn ontslag ingediend bij koning Hoessein. Op deze manier wil de ex-leider van de vorige week ingestelde mili taire regering een „vorming mogelijk maken van een burgerregering die in staat is de nationale eenheid in Jordanië te verwezenlijken". Da'oed was in Cairo voor de Arabische topconferentie. Hij is spoorloos verdwenen. In zijn ontslagbrief kondigde hij aan niet langer te kun nen deelnemen aan de besprekingen in Cairo. Inmiddels heeft Israël koning Hoes sein gewaarschuwd dait Israël hard terug zal slaan als hij de Palestijnse commando's toestaat zich langs de bestands-grens te concentreren en Is raëlische nederzettingen aan te val len. De Israëlische vice-premier Allon verklaarde dat hij doelde op het ge melde voorstel van Hoessein de Pa- lestijnen uit de steden te bannen en naar het Jordaan-front te sturen. „Ik waarschuw koning Hoessein dat hij het nog moeilijker krijgt dan tevo ren als hij dat doet", aldus Allon. „Onze reactie zou we] eens harder kunnen zijn. Wij zullen geen onder scheid maken tussen de verantwoor delijkheden van terroristische orga nisaties en die Van wettige autoritei ten van Jordanië". Volgens Reuter-verslaggever Al- Hoesseini richtten de Jordaanse strijdkrachten hun aanval in het noorden vooral op Irbid, op één na de grootste stad van Jordanië. Een stroom vluchtelingen trok naar de Syrische grens. Een woordvoerder van het Volksfront voor de bevrijding Vandaag viert prins Johan Friso zijn tweede verjaardag. Deze foto werd gemaakt door vader prins Claus. SCHIPHOL (ANP) Blijkens een overzicht van de IATA, de overkoe pelende organisatie van 103 lucht vaartmaatschappijen uit de gehele wereld die geregelde lijndiensten verzorgen, is de KLM vorig jaar on danks een groei van 15,5 procent in behaalde ton-kilometers door Japan Air Lines gepasseerd en van de zesde "aar de zevende plaats verdrongen Trans World Airlines klom van de vijfde naar de derde plaats en liet daarbij Air France en Lufthansa on der zich. Percentsgewijze bleef Japan Air Lines met een stijging van 40.5 pro tent van het aantal ton-kilometers liet snelste groeien. Elf jaar geleden stond deze Japanse maatschappij nog "P de 17e plaats. (ADVERTENTIE) tantoormaehines kantoormeubelen tantooru'rtrusting reproduktieapparafuur Slopend van 10 tot 17 uur ma 28 en dl 29 sept ook van 19 tot 22 uur zondag gestoten toegang f350 amsterdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wet-Veringa op de bestuurshervorming aan de uni versiteiten is door de Tweede Kamer aangenomen met 64 stemmen voor en 44 tegen. Onder de tegenstemmers waren de P.v.d.A. en D'66. Dat was voor minister Veringa een tegenval ler, want hij had gehoopt dat zijn op de universiteiten niet onverdeeld gunstig ontvangen wet tenminste in de politiek op een brede basis zou kunnen rusten. De heren Masman (P.v.d.A.) en Dijkstra (D'66) zeiden dat zij des noods de afwijzing van hun voorstel len tot meer democratisering en meer eenheid in het wetenschappe lijke corps hadden willen slikken. Maar dat zowel de minister als re geringspartijen niet akkoord gingen met verruiming van de experimen teervrijheid, met name op het niveau van universiteitsraad en college van bestuur, was voor de oppositie onver teerbaar. Voor mej. Kessel (P.P.R golden dezelfde overwegingen om tegen de wet-Veringa te stemmen. Tot het laatste moment deed de P.v.d.A.-fractie haar best bij de mi nister te bepleiten dat alle leden van het college van bestuur tussentijds kunnen worden afgezet door de uni versiteitsraad, om duidelijk tot uiting te laten komen dat de universiteits raad en niet het college in de univer siteit het hoogste orgaan is. „Ik durf de verantwoordelijkheid niet aan", verzuchtte minister Veringa. Ook P.S.P., C.P.N., D.S.'70 en S.G.P. stemden tegen de wet-Verin ga, zij het vanuit tegengestelde over wegingen. In tegenstelling tot de christelijke partijen stemde de V.V.D. niet van harte voor de wet-Veringa. De liberalen hebben ernstige twij fels over de representativiteit van de te kiezen raden en over de waarde van de garanties voor onderwijs en onderzoek. DEN HAAG (A.N.P.) De S.E R. acht het aanbevelenswaard in de pensioen- en spaarfondsenwet een bepaling op te nemen waarin bij een echtscheiding aan de vrouw een aan spraak op weduwepensio'en wordt toegekend, voorzover er vóór de da tum van echtscheiding premie is be taald. De raad hoopt dat, in afwachting van de wettelijke regeling op dit punt de pensioenregelingen in het bedrijfsleven worden aangepast in de geest van het advies van de raad. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Westland- Utrecht Hypotheekbank NV heeft 'n omwisselingsaanbod op de aandelen Friesland-Holland Bank NV uitge bracht. De directie verwacht een welkome uitbreiding van de moge- tijkheden op het gebied van bouw- kredieten en verwante financierin gen van onroerend goed. DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat gaat niet over tot het voorschrijven van een waarschuwingsteken (gele driehoek) voor voertuigcombinaties. Hierover waren hem vragen gesteld. Volgens de minister zijn er geen goede gron den om aan te nemen dat een waar schuwingsteken op de trekker van een oplegger of aanhangwagen een positief resultaat zal hebben. van Palestina sprak van „verscheide ne honderden doden en gewonden' onder de burgerbevolking van Irbid. Het ziekenhuis van de stad zond een noodsein uit om hulp. In de loop van donderdag braken Jordaanse tanks door de Palestijnse linies op tien km ten zuiden van de weg van Irbid naar Mafrak. Zij bezetten een wegen knooppunt op de weg van Amman naar Damascus. Terwijl in Amman nog slechts sporadisch geschoten wordt, zetten vliegtuigen, tanks en artillerie hun aanvallen voort in het noorden. In de avond arriveerde in de Jor daanse hoofdstad een afvaardiging van de Arabische topconferentie iin Cairo om nog eens te proberen een bestand te bewerkstelligen. Een be stand, waarvan koning Hoessein ove rigens zegt dat het door zijn troepen volledig wordt nageleefd. De missie wordt geleid door het Soedanese staatshoofd El Nimeiri. De missie zou direct een onderhoud hebben gehad met koning Hoessein. Kort tevoren had guerrilla-opperbe velhebber Arafat de in Cairo verza melde staatshoofden verantwoorde lijk gesteld voor de „gevolgen van het bloedbad in Jordanië. Behalve de Arabische missie zijn ook functionarissen van het interna tionale Rode Kruis in Jordanië aan gekomen om te proberen de nood on der de slachtoffers van de strijd te lenigen. De opperbevelhebber van de Jordaanse strijdkrachten Madjali heeft zijn troepen opdracht gegeven alle steun te verlenen. De vliegtuigen waarmee gisteren buitenlanders uit Amman werden op gehaald (Amerikanen, Britten, Chi nezen, Japanners en Indiërs) brach ten medicamenten, bloedplasma en geconcentreerde voedingsmiddelen. De Verenigde Staten, die een for mele waarschuwing van de Sovjet- Unie hebben ontvangen tégen een in terventie. beschouwen de situatie in Jordanië in zoverre verbeterd dat het Pentagon de alarmtoestand die voor enige luchtmachtonderdelen in Euro pa gold, heeft opgeheven. DEN HAAG (A.N.P.) Het in ternationale comité van het Rode Kruis te Genève, heeft onder meer op het Nederlandsche Roode Kruis een dringend beroep gedaan om hulp te bieden ten behoeve van de slachtoffers in Jordanië. Het inter nationale comité vraagt speciaal ook om bijdragen in geld: om nodeloze vrachtkosten te vermijden zullen be paalde hulpgoederen in landen nabij Jordanië worden aangekocht. Het Nederlandsche Roode Kruis brengt dit appel met klem onder de aandacht van het publiek. Op giro nummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag, dat maan dag jongstleden voor hulp in Jorda nië werd opengesteld, zijn donder dag de eerste giften binnengekomen. (ADVERTENTIE) Bij elke nieuwe mode gaan wij vooraan. Snel en soepel schakelen wij over van mini op midi en maxi. Alleen op het gebied van de kwaliteit zijn wij onbuigzaam. Inconsequent? Goed - maar het resultaat is verbluffend. Een perfectie die u ook nu weer vindt in onze mantels. Chic zijn ze en superieur van kwaliteit. Gebreid of gemaakt van prachtig tweed. Opvallend charmant door de gloedvolle kleuren. In uni of sportieve ruiten. Met verrassende vondsten, zoals de losse overslaande panden bij het afgebeelde midi-model. Eén uit de vele die u moét komen bewonderen. En passen natuurlijk. Onze kwaliteit kent u, maar in onze nieuwe mantels moet u uzelf gezien hebben Breda: Grote Markt 25, tel. 01600-30650 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bond voor red dingswezen en eerste hulp bij onge luk nen „Het Oranje Kruis" adviseert in een interim-rapport toekomstige rijbewijshouders twee lessen van twee uur praktisch EHBO-onderwijs te geven. Als onderwerpen worden genoemd: mond-op-mond-beademing, het aanleggen van een snelverband bij ernstige bloedingen en het weg slepen van een slachtoffer in nood gevallen. (ADVERTENTIE) AAN boord van een Boeing 707 van de Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus" heeft zich kort na het ver trek uit Londen een zware explosie voorgedaan. Niemand van de beman ning en de 112 passagiers werd ge wond. De piloot kon veilig naar het vliegveld Heathrow terugkeren. DE TWEE voornaamste vredebewaar- ders in Noord-Ierland hebben mee gedeeld dat zij hun functie om per soonlijke redenen neerleggen. Het zijn luitenant-generaal sir Ian Free- land, de bevelhebber van de achtdui zend man Britse troepen in Ulster, en hoofdcommissaris van politie sir Ar thur Young. DRIE met pistolen en een mitrailleur gewapende mannen hebben een ju welierszaak in Parijs overvallen en zijn er met een bedrag van ongeveer een miljoen gulden aan horloges en juwelen vandoor gegaan. We Leven nu eenmaal in een merk- uiaardige wereld brave burgers. Daar is niets aan te doen. Ook al zouden we ze willen veranderen, ik ge loof met dat zulks zou gelukken, om het maar eens deftig te zeggen. Neem iu die 23-jarige student uit Den laag. Die wankelde gistermorgen om ialf zes goed in de olie een filiaal mn de Amro-Bank in Den Haag ■tinnen. Daar waren op dat vroege i.ur enige dames bezig voor schoon- naakwerkzaamheden. Eenmaal bij de balie beland vroeg le student om een toost je, kennelijk m de veronderstelling dat de bank een café was. De dames konden hem niet aan het warrige verstand bren gen dat een bank heel iets anders is dan een café en sloegen daarom alarm. De politie ontfermde zich over de student, zoals dat heet. Hij voelt zich nu nog Amrottig. Wat doet die meneer? Ik mag een (De) Boon zijn als ik wat snap van al die herrie rond een brief. „ik ben een gangster genoemd. Als kunstenaar dan. Dat was afbrekend bedoeld, maar ik vond het juist ge weldig." (K. Appel, kunstschilder.) Het was gisteren te mooi weer om ons in de politiek te werpen, dat heb ben we dus niet gedaan. We hebben wel aan het graf gestaan van een piraat en ik kan niet nalaten dat te vermelden een werkelijk schit terende remise behaald. Tot (Nord)seens. De directeuren van de ether piraat zijn er ook mee gesljopt zeggen ze om de oudste'Neder landse piraat niet in moeilijkheden te brengen. Zoiets heet een Veroni-cadeautje. De tandartsen mogen hun tarieven ook weer verhogen van meneer Nè- lissen. Dat kan ik ook missen als kiespijn. De Gruyter koos steenkool voor zijn geld. Era wij kiezen het hazepad, want de tijd dringt. Een razendsnel af scheid vandaag, geheel in stijl van deze zeer snelle periode. Wij kunnen ze nauwelijks bijhouden. MERIJN. 55 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De PSP is niet be reid tot politieke zelfmoord door in een progressieve concentratie het eigen gezicht te verliezen. Dat heeft fractievoorzitter Wiebenga van de PSP in de Tweede Kamer laten we ten als reactie op een artikel van PvdA-fractieleider Den Uyl in „So cialisme en Democratie", waarin de ze de politieke balans opmaakt. (Van onze redactie binnenland) WILDERVANK. Het bekende hotel „De Nederlanden" in Wilder vank is gisteren totaal verwoest door een felle brand. De schade wordt voorlopig geraamd op een half mil joen gulden. Waarschijnlijk ligt de oorzaak in het ondeskundig uitbran den van een wespennest in de buurt van het hotel. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Russische geleerden hebben vier jaar geleden een zeer hardnekkige aardgasbrand, die reeds drie jaar woedde, door een kernont ploffing gedoofd. Alle conventionele middelen hadden tot dan gefaald. De explosie leidde tot verschuivingen van aardlagen, waardoor het boorgat werd afgesloten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zeevarenden in dienst van rederijen krijgen in twee termijnen hun 400 gulden uitbetaald. Gisteren is hierover een akkoord be reikt Gok werd overeenstemming be reikt over verwerking in de gages per 1 mei 1971. Ook bij het Macintosh Concern (coniectie) en de N.V. Vereenigde Glasfabrieken (hoofdkantoor: Schie dam) wordt de 400 gulden uitge keerd. (ADVERTENTIE) oanv TrT\ H li! nw. leerjaar 5 o

de Stem | 1970 | | pagina 17