nog geen gegadigden voor industrieterrein-noord Sas van Gent wil ook premieregeling voor nieuwe bedrijven M ■- Als u verslaafd wilt raken aan een stimulerend middel: kaas uit't vuistje MST 20ct. VAN WESPENPLAAG IS GEEN SPRAKE En betere waar toch geen snoepje van de week Varen scentrum voor Terneuzen voordeel Droog Aanrijding in Oostburg 1 RISTEN Goiidty zonnebloem margarine op 2 kuipjes r. J. A. Korteweg <ector in Delft Steiger aanbesteed Moordzaak opgelost BELGISCHE VROUW BESCHULDIGT ECHTGENOOT Nieuwe deuntjes uit Vlissingse toren BIJBLIJVEN WERKNEMERS Delailhandelsscliool ontvangt Dnitse scholieren Invaliden komen bijeen in Terneuzen DOOR MOOIE ZOMER MEER KONINGINNEN Hoorzittingen in kernen Reimerswaal Gemeentewerken Oostburg naar Schoondijke Ploegwedstrijder in Sint-Kruis 3 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 3 (ADVERTENTIE) a ■lil! •d zal teruglopen, de agrarische sec- de toename van de :oeristische gecom- ndien bestaat er in >rd- en Zuid-Hol- altijd een zekere de „spits-" en van Zeeuwsch- lat. .er C- Rottier uit rat onder St.-Jan- van de velen, die ,n kant heeft moe- heeft er spijt van. d met de opleving, et toch een bijzon- Iet was niet zozeer ken en weinig ver in de keel uithing, htloze toekomst. In t jaar heeft hij zijn :n. Veertien dagen hij zijn machines enige wat hij van raad heeft overge- der paar klompen iruik, want Rottier ig voorgenomen tot dagen klompen te „Als ik schoenen t hij, „voel ik me ompen ben ik in Vanaf zijn achtste dit werk beoefend, oij zijn vader, later et verdwijnen van ;rossiers heeft hem das omgedaan, lar geleden", aldus er, „maakte ik nog aar per week. Daar- zeventig tot tach- mt en canadapopu- Igens hem de beste oor het vervaardi- pen. Vonck in dezelfde ft tot februari van enkele broers het fje draaiende ge' zij is gestopt, maar eeds een klompen' an voor toevalt [g uitse toeristen, .1° van de klompen' „hadden we negen enst". Ze verkoopt og wat klompen hoeven niet mee' zo'n klomp waard nejuffrouw Vonck- ien kunnen ze een Hollandse klompen ooral de Duitse^ op. „Die nemen ze lun kinderen mee mpenmaakster. ,Pe betekent binnen n": dit kan over di' -Vlaamse attribuut zonder blozen le' Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door I hst KNMI: Droog en vrij zonnig met koude nachten tn ongeveer normale middagtemperaturen. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 of meer; min. temp.: 1 tot 5 graden on to normaal; max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode f ra minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 I procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 10; min. temp.: vain ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pro- cent. tVan een onzer verslaggevers! DELFT Ir. J. A. Korteweg is tenoemd tot gewoon lector in de scheepsbouw aan de technische ho geschool te Delft. Ir. Korteweg, die can 1949 tot 1954 als ingenieur ver- honden was aan de N.V. Koninklij ke Maatschappij de Schelde te Vlis- singen, is 52 jaar oud. Hij is achter eenvolgens verbonden geweest aan een adviesbureau vóór bedrijfsorga nisatie in Amsterdam en aan Verol- ®es United Shipyard. Ir. Korteweg s behalve in het vak scheepsbouw, ïespecialiseerd in de vliegtuigbouw. MIDDELBURG (ANP) De di- gie Zeeland van rijkswaterstaat in Middelburg heeft aanbesteed het ma* van een steiger in de Veerhave Kruiningen, met bijkomende Jurken in de gemeente Reimerswaal. ■r waren 33 inschrijvers. Laagste J. A. Leijs in Kapelle voor -196.000,—, De hoogste inschrijving wam van de firma H. Kraaijveld f2n- in Zwijndrecht, namelijk 2.600.000,—. (Van een onzer verslaggevers) ST. Gillis De Belgische rijks wacht heeft na ruim een jaar de raadsels rond de moord van een Belgische restauranteigenaar Kunnen ontrafelen. De zaak werd afgelopen weekend geheel onverwachts tot een oplossing gebracht, nadat zich bij de politie de 26-jarige Mieheline Taver ne had gemeld. Ze was er op 15 augustus van vorig jaar getuige van, hoe haar echtgenoot, C. Haye (23) de café baas Camile Caufriez, vermoordde. De jonge vrouw heeft een jaar lang over de tragische gebeurtenissen, die zich afspeelden in het hotelletje „Paris-Midi" in St. Gillis, waarvan Caufriez de eigenaar was, gezwegen, omdat haar echtgenoot en moorde naar h aar eveneens had bedreigd. Toen de man afgelopen weekend een scène maakte en nu ook het zestien maanden oude dochtertje van de vrouw bedreigde besloot ze zich bij de politie van Thuin te melden. Dinsdagavond zag de Belgi sche rijkswacht kans, aan de hand van haar verklaringen, de moorde naar na een intensieve speuractie op te sporen en aan te houden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De stadsbeiaar- dier van Vlissingen heeft op het ca rillon van de St.-Jacobstoren nieuwe melodieën gezet: op het hele uur: „De dag door uwe gunst ontvangen" (geestelijk lied), op het halve uur: „Hallelujah" (Engels volksliedje), op de kwartieren: Fragmenten uit Andante Religioso van Mendelssohn. Per 1 oktober zullen op het stad- buiscarillon de volgende muzikale klanken worden gezet op het hele uur: „The key of heaven" (Cheshire tune), op het halve uur: „De lustige boer" (oud hoerenliedje), op de kwartieren: fragmenten van „Rigau- don", van J. Pb. Rameau. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT „Wij hopen dat bij het in werking treden van het Haven schap Terneuzen, waarin ook wij deel gaan nemen, de gemeente Sas van Gent in aanmerking komt voor de speciale investeringspremie bij vestiging van bedrijven. Terneuzen kent deze regeling wel en heeft dan ook een behoorlijke voorsprong op ons, hoewel wij onze nabuurgemeente dit natuur lijk niet misgunnen". Aldus burgemeester Den Boer van Sas van Gent tijdens een bijeenkomst waar de gereedkoming van een gedeelte van het nieuwe industrieterrein in Sas-Noord (tussen spoorlijn en Kanaalweg) 6 hectare van de in totaal beschikbare 60 ha bekend werd gemaakt. Voor het industrieterrein, dat binnen een half jaar volgens de ont werpers van het plan, het ingenieurs- en architectenbureau Van Hasselt en De Koning uit Nijmegen, geheel bouwrijp kan zijn, is (nog) geen ge gadigde. Er zijn in de afgelopen tijd wel aanvragen binnengekomen van che mische bedrijven, maar tot nu toe heeft dat geen resultaat gehad. De prijs voor de grond bedraagt op dit moment 2Q.- per vierkante meter. Mocht de grond voor langere tijd braak blijven liggen, dan kan door 't renteverlies van de investering van twee en een half miljoen de grond prijs stijgen. In eerste instantie gaat het Sas van Gent er om bij te blijven met de hui dige industriële ontwikkeling in de Kanaalzone. Burgemeester Den Boer vertelde dat zijn gemeente de oudste geïn dustrialiseerde plaats van Zeeland is. „Het industriële klimaat in Sas is gunstig. De bevolking is gewend aan de voor- e,n nadelen van grote fabrieken. Wij hebben hier toch al geruime tijd de glasfabriek, twee suikerfabrieken, een meelfabriek en een stijfsel- en glucosefabriek. Ieder bedrijf afzonderlijk heeft zo zijn eigen luchtjes. Soms storend en soms niet". Er wordt naar gestreefd zo spoe dig mogelijk een rondweg langs het industrieterrein en de terreingren- zen van Corn Products, de ENSBC en de spoorlijn te realiseren. Deze rondweg buigt op ca. I km noorde lijk van de kom van Sas van Gent van de rijksweg af in westelijke richting tot aan de spoorbaan en loopt daarna in zuidelijke richting langs deze spoorbaan naar het kruis punt aan het Bolwerk met een spoor wegovergang naar het nieuwe woon gebied van de gemeente in het be stemmingsplan noordwest. Voor een eventuele vestiging van een groot bedrijf behoeft Sas van Gent niet beducht te zijn. Er is ruimte voor woningbouw genoeg. In eerste instantie keurde Gedeputeer de Staten een bestemmingsplan aan sluitend op de reeds bestaande be bouwing af, maar nu mogen toch 200 woningen worden gebouwd. Daarnaast heeft Sas van Gent nog eens een reserve van 200 woningen. Bij deze opzet is nog geen rekening gehouden met de uitbouwmogelijk heden van Philippine en Westdorpe. Wat wel een lastig probleem voor een grote of arbeidsintensieve indu strie zou zijn is het aantrekken van werknemers. In de Kanaalzone is zeer weinig werkloosheid en met na me in Sas werken veel Belgische pendelaars. In totaal werken er 2405 werknemers bij 14 bedrijven in. de gemeente Sas van Gent, waarvan 1755 mannen, 125 vrouwen en 525 pendelaars. Omgekeerd zijn er vrij weinig Nederlanders die de Belgi sche grens overtrekken. Bijvoor beeld bij Sidmar werken op een bestand van 5000 mensen 40 Neder landers. Deze vorm van evenwicht (met het voordeel naar Nederlandse zijde) wil het gemeentebestuur van Sas behouden door nu vast op de ontwikkeling vooruit te lopen. Een klein nadeel is het feit dat aan de Belgische zijde van het kaïnaal, dat 50 meter breder is, afgemeerd kan worden, terwijl dat aan Nederland se zijde niet mogelijk is. Om dit na deel op te heffen zijn in de 60 hec tare industriegrond enkele insteek- havens geprojecteerd. Of dit haal baar is blijft voorlopig de vraag. Een hard gevecht met Rijkswaterstaat zal daaraan voorafgegaan. Voorlopig hoopt Sas van Gent op een spoedige inwerkingtreding van het Havenschap Terneuzen, met een eventueel adviserend lidmaatschap van de gemeente Axel. Over deelna me in het havenschap van de ge meente Hontenisse liet burgemees ter Den Boer zich niet uit. Hij vond wel d'at de industrie-uitbreiding van Terneuzen zich langzaam maar zeker in de richting van Ossenisse bewoog. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het kader van het internationale uitwisselingspro gramma van scholen ontvangt de Middelbare Detaiihandeissehool te Middelburg (Rijnstraat) in de week van 28 september tot 2 oktober enke le klassen van de Hogere Handels school uit Keulen. Vorig jaar waren de leerlingen van de Middelburgse school te gast in Keulen. Op het programma staan: Een be zoek aan de tentoonstelling in het Evoluon in Eindhoven, een „Verbrü- derungsessen" in de school aan de Rijnstraat, een voordracht (met film) door drs. H. H. Vogel van de Prov. Planologische Dienst over Zeeland en de toekomst van het Deltagebied in vergelijking met het Rijngebied", een excursie naar Zierikzee, een be zoek aan de Deltawerken, een Indi sche rijsttafel (met Indonesische mu ziek), geserveerd door Ambonese meisjes in hun klederdracht, een be zoek aan het Miniatuur Walcheren, een tocht naar Veere, een strand- en duinwandeling in Oostkapelle (aan sluitend een barbecue), een bezoek aan de tentoonstelling „Open boek" in Rotterdam, een rondvaart in de Rotterdamse haven, een uiteenzetting over het Europoortbedrijf in verge lijking met Keulen, een film over Rotterdam en een afscheidsmaaltijd in „De Walcherse Kaasboer (diner- dansant). (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De r.-k. invalide- bond afd. Zeeland houdt op zater dag 3 oktober de algemene ledenver gadering in de kantine van de MTS te Terneuzen. Deze vergadering, die om half 11 begint met een eucharis tieviering staat geheel in het teken van het 15-jarige bestaan. Het huishoudelijke gedeelte ver meldt de diverse jaarverslagen, be stuursverkiezing, waarbij aan de beurt van aftreden zijn mej. M. de Rijk en de heer J. de Bakker. 's Avonds is er een ontspannings programma onder het motto „Wij vieren het feest met zijn allen". •Van een onzer verslaggevers) BREDA Van een wespenplaag is Rta sprake. Dat is de mening van ®s. F van Rijckevorsel, bioloog te "'sterhout. Er kunnen er wel wat ■Mer zijn maar dan is dat zeker toeh opzienbarend. „Vorig jaar heb- >n We een mooie zomer gehad" ®eSt de heer Van Rijckevorsel, "en leidde er toe dat er onder liet ®espenvolkje meer jonge konin- «imcn waren dan normaal. En hoe ""et jonge koninginnen, hoe meer Wespen». Toch is er nogal wat onrust ont- aan door de stekerijen van wespen, zijn er enkele gevallen met "«lelijke afloop geweest. Voorts "lenen veel mensen, dat de wespen waadaardiger en giftiger zijn dan "Iers. Deze zomer zijn diverse kin- door honderden wespen te- jf1® aangevallen. En de wesnen- ek zou dit jaar eerdei leiden tot grote pijnlijke zwellingen dan ande re jaren. Voor bioloog Van Rijckevorsel is er evenwel niets bijzonders aan de hand. Die soorten die in ons land voorkomen zijn niet zo giftig. Dat was jaren geleden wel anders, toen de hoornaar hier nog zoemend placht rond te gaan. Maar die soort is hele maal uitgeroeid. Die enkele ernsitge gevallen, waardoor zoveel onrust is ontstaan, moeten niet verkeerd beoordeeld worden. Het is beslist niet zo dat de wespen giftiger zijn geworden. „Als een wespesteek ernstige gevol gen heeft komt dat meestal omdat het slachtoffer bijzonder gevoelig is voor het gif," is de mening van o.a. dokter Van Bakel, adj .-directeur van de Bredase G. G. D. Overigens merkt men daar weinig van de zo genaamde „wespenplaag". „Nu zijn dat in de regel meer gevallen voor de huisarts", is zijn mening. Als er al meer wespen zijn dan is de kans ook groter dat je in korte tijd meerdere malen gestoken wordt. Dan kan de reactie erger worden maar hoeft per se niet. Dat blijkt wel als zelfs baby's honderden steken te boven komen. Volgens dokter A. Aarts, directeur geneesheer van het St-Jozefzieken- huis te Oosterhout, is er bij ernstige gevallen altijd sprake van allergie. „Wij hebben in het ziekenhuis een paar ernstige gevallen gehad maar niet zoveel meer dan andere jaren", zegt hij. Hoe te handelen bij een wespesteek is moeilijk te zeggen. „Een leek" al dus dokter Aarts „kan er niets aan doen. Als er werkelijk iets ernstigs gaande is gaat het meestal snel. Bij een ernstige reactie dient uiteraard medische hulp te worden ingeroepen- Maar zeker niet voor een flinke bult." Het beste advies, dat dokter Aarts kon geven, is zorgen dat je niet ge stoken wordt. Alles bij elkaar blijkt, dat de des kundigen niet meer verontrust zijn dan normaal. De Plantenziektekundi- ge dienst in Wageningen tekent erbij aan „dat een normaal mens heus wel wat kan hebben". Ook deze dienst is de mening toegedaan, dat er geen enkele reden voor paniek is. We zullen nog enkele weken de wespen voor lief moeten nemen. Dan is dit „leed" weer geleden. In ieder geval tot volgend jaar. Of er dan weer 'n wespengolf komt moet worden afgewacht. De zomer is in ieder geval uitermate geschild ge weest voor de kweek van jonge koninginnen Overigens zijn wespen helemaal niet zo agressief. Als je ze maar met rust laat. Zwaaien met een krant be tekent onherroepelijk een uitnodi ging voor de beestjes te gaan steken. (Van een onzer redacteuren) BREDA/DEN BOSCH Uitge sproken in de dagen waarin groot moeders tijd herleeft, waarin voet- vrije rokken, roesjes, kraaltjes en stoofjes, geëmailleerde keteltjes en (omgebouwde) olielampen hun com back maken, verdwijnt P. de Gruyter en Zn. als zelfstandig on dernemer uit onze samenleving. Meisjes in maxi en jongens met vlassen baarden zullen er niet van wakker liggen. Maar er is ook nog een generatie voor wie er nu iets verdwijnt dat jarenlang de indruk gewekt heeft er altijd geweest te zijn. En dat schokt. Nu was de echte P. de Gruyter de laatste tijd toch al voor een deel onherkenbaar geworden. Metro- markten is namelijk heel iets an ders dan gewoon boodschappen doen bij De Gruyter. Dat laatste was nog mogelijk in de tijd waarin er klanten waren. Nu zijn er consu menten. Dat maakt een heel ver schil. Misschien heeft P. de Gruy ter dat te laat gemerkt. Later in elk geval dan zijn concurrenten, die ook eerder ontdekten dat een be grip als „betere waar" alleen maar kon aanslaan in de jaren waarin de degelijkheid hoogtij vierde. Toen had een merkartikel, als het een maal die status verworven had, iets van het odium van de gouden stan daard. Voor jaren en jaren. Zonder dal er een chemische of pseudo- chemisehe toelichting bij hoefde. Zonder dat overal molkron of iets anders aan moest zijn toegevoegd. In heel wat steden, ook in West- Brabant en Zeeland, zijn de sporen te vinden die P. de Gruyter heeft achtergelaten. Sporen in de vorm van winkelpanden die nóg willen weten voor wie ze gebouwd zijn en die daarvan tot de laatste steen zullen blijven .getuigen. Gevels met glanzende tegels in een romantisch blauw, met gouden slingers langs de ramen en, in de tegels gebakken, gouden letters die de naam P. de Gruyter en Zn vormen. Zelfs voor wie geen letter kon lezen was bet duidelijk wie er in die winkels huisde. Ook de rijke interieurs behoor den in die dagen tot het imago een toen nog onbekend woord van De Gruyter. Als je wat lang voor de toonbank moest staan om dat het zelfbedieningssysteem nog' niet was uitgevonden was vrees voor verveling overbodig. Want de winkelwanden waren vaak versierd met grote tableaus die de her komst van de typische De Gruyter- produkten uitbeeldden. Donker bruine negers die de cacaoplantages bewerkten, Westindische meisjes in al hun folkloristische schoonheid, stoere schepen die de wereldzeeën bevoeren om de koloniale waren aan te halen. Hoeveel jeugdige klanten zullen niet hun beurt voor bij hebben laten gaan, gebiologeerd als ze waren door die in tegels ge bakken avonturenverhalen Al vroeg had De Gruyter, lange tijd speciaalzaak voor koffie, thee, chocolade, cacao en margarine, een eigen bureau voor bouw en inrich ting van de winkelpanden die voor de speciale signatuur zorgden. Er gens in de archieven van het be drijf moet nog wel de naam te vin den zijn van de ontwerper van de tableaus, waarvoor de tegels bij een speciale bakkerij vervaardigd wer den. Maar op dit moment, nu men zich over de boeken buigt en on derhandelt met de S.H.V., is die naam even onnaspeurbaar als vele van die tableaus zelf. Met een groot aantal panden zijn ook de daarin aanwezige tegelsversieringen in handen van nieuwe eigenaren over gegaan en vervolgens verdwenen. Wssrhccn In de tijd waarin de slagzinnen zo schaars waren dat ze nog opvie len had De Gruyter er een. „En betere waar én tien procent" een uitstekend klantenbindertje zon door niemand aan Albert Heijn zijn toegeschreven. Evenmin als latei- het snoepje van de week". Maar die was weer té goed, want die kon voor alles en nog wat gebruikt worden. Hetgeen dan ook in opval lende mate gebeurde. Van iemand die weinig aan zijn eigen ontwikkeling deed werd vroe ger steevast gezegd: „Die leest al leen de builen van De Gruyter aan de binnenkant." Zo bekend waren de blauwgestreepte papieren zak ken, waarin je van De Gruyter je koloniale waren of je spliterwten mee naar huis kreeg. Van lieverlee is het allemaal ver dwenen. Eerst die „builen", toen de winkels, nu de zelfstandigheid. Metromarkten mag dan nog zo ge zellig wezen, het spreekt de consu ment van heden blijkbaar niet zo aan als de betere waar en de tien procent de klant van toen. Waarvan akte, zij het voor velen met ge mengde gevoelens vanwege dat ou de, vertrouwde van vroeger. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Nog dit jaar krijgt de Kanaalzone in Zeeuwsch- Viaanderen de beschikking over een varenscentrum. Op het ogenblik is men druk in de weer om het pand Westkolkstraat 17 in Terneuzen, een vroegere sluiswachterswoning, te ver bouwen tot een tehuis waar passa gierende schippers en zeelieden ont- (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL De gemeente Reimerswaal zal nog voor de winter in alle kernen van de gemeente een openbare hoorzitting houden. Burge meester mr. C. Pijl Hogeweg vertel de dit in zijn antwoord op een vraag van VVD-raadslid J. Griep over een aangekondigde bespreking tussen ge meente en middenstand van Hans- weert. Het is de bedoeling dat éérst in Hansweert een hearing wordt gehou den en dat, als blijkt dat daaraan behoefte bestaat, daarna alsnog de aparte bespreking met de midden stand wordt georganiseerd. De serie hoorzittingen in de gemeente Rei merswaal zal, aldus de burgemees ter, nog in oktober moeten beginnen. (ADVERTENTIE) spanning cn gezelligheid kunnen vinden. Het gebouw dat beheerd wordt door de stichting Varenscentrum Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, zal onder meer een t.v.-zaal, een lees- en schrijfzaal, een conversatiezaal met bar en eeh keuken bevatten. Op de bovenverdieping komt de beheer der te wonen. De verbouwing wordt uitgevoerd door de Terneuzense aannemer W. A. Nieuwelink. Men streeft er naar het Varenscentrum nog voor het eind van dit jaar in gebruik te nemen. Al jaren bestaat er grote behoefte aan een dergelijke gelegenheid in het door de scheepvaart druk be zochte gebied van de Kanaalzone. Van onze correspondent) OOSTBURG. De dienst gemeen tewerken van de gemeente Oostburg zal met ingang van 1 oktober in het voormalige gemeentehuis van Schoondijke gehuisvest worden. Tot tijdelijk hoofd van deze dienst is door b. en w. benoemd de heer J. v. Overbeke te Schoondijke. (Vaii onze correspondent) ST-KRUIS Op het bedrijf van landbouwer L. Desmet wordt zater dag een ploegwedstrijd met een- en tweescharige rondgaande en kantel- ploegen gehouden. De wedstrijd is georganiseerd door oud-leerlingen van de RMLS te Schoondijke onder voorzitterschap van de heer J'. de Putter. Van alle slandsorganisaties komen twee deel nemers aan de start. (Van onze correspondent) OOSTBURG. Op de kruising MarktBrouwerijstraat ontstond een aanrijding met een personenauto be stuurd door C. G. uit Groede en een motor bestuurd door P. K. uit Soest. De auto, die vanuit de Brouwerij straat de Markt wilde opdraaien ver leende geen voorrang aan de motor, die in de richting Schoondijke reed. De bestuurders kwamen met de schrik vrij, doch zowel de auto als mot jr liepen zware materiële scha de op. Het is niet strafbaar, daar begint het al mee. En u mag rustig van 'zachte' naar 'harde' kazen gaan zonder enig^risico. Misschien moet u soms wat heimelijk naar de keuken sluipen, omdat er te weinig van die gouden stuff in huis is. Zeg dan tegen uw vrouw dat er toch genoeg handelaren zijn die hele partijen in huis hebben. Voor prijzen waarvoor je verslaafd kunt blijven. 'High' leve de kaas l uit 't vuistje I

de Stem | 1970 | | pagina 3