Hulster pop-groep werkt in Kieldrecht aan come-back Vrijdag opening van galerie „De Karper" GOEDE TOEKOMST VOOR ZEEUWSE KLOMP Sai pr vo VAN VANWHIMPLER THURSDAY TOT PARSONS BESLISSING UITGESTELD NOG G INDUS" Oefenen EDITIE VOOR ZEELAND RAYONKANTOREN REDACTIE ZEELAND: AD V.-EXPLOIT ATI E Been bekneld bij lossen van wals Verkrijgbaar bij cafetaria: St.-Jan naar Wieze Feesttent Oostburgse winkeliersvereniging Conferentie gemeenteraadsleden W.-Z.-Vlaanderen Interne verhuizingen secretarie Kruiningen Beroepingen ONDERDEEL MEUBELTOONZAAL Spreekuren van wethouder Everaert TOERISTEN Ir. J. A. Kor Lector in Dc Steiger aanbest DOOR MOOI 3 DE STEM VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) HULST I)e naam is gewij zigd en Wilfried Macs heeft in middels de plaats ingenomen van de voormalige drummer. Aan het repertoire is wat geschaafd, maar verder is alles bij het oude geble ven. „Parsons Green", de voor malige Hulster popgroep „Whim- pler Thursday", werkt op een krappe bovenzolder van een café zaal in het Belgische Kieldrecht al weken aan de muzikale voor bereidingen van zijn come-back. Komend weekend is het zover. De groep zal zich dan in dat zelf de Kieldrecht na maanden van nonactief voor het eerst weer presenteren. Het valt moeilijk te zeggen, dat ..Parsons Green" in stilte aan die come-back werkt. Figuurlijk mis schien nog wel. Letterlijk zeer zeker niet. Als de popgroep zich iin 't café zaaltje uitslooft, is dat over een groot deel van het kleine Kieldrecht goed te horen. Het is onnodig de naam van het café te weten, waar de Nederlandse en Belgische leden van de band voorlopig zijn neerge streken. Het is meêr dan voldoende zich door het immense muzikale „tumult" te laten leiden. Vergissen is uitgesloten: de weg leidt naar de „Gouden Pluim", een sfeervol dorpscafé waar „Parsons Green" na tal van huisvestigingsmoeilijkheden gastvrij iis onthaald. Het zal ook op het podium van dit fameuze café zijn, waar de groep het komende weekend zijn eerste schuchtere passen weer gaat zetten op de sporten van de ladder naar succes. Het podium, waarop men zal staan is in ieder geval met pop gewijde „grond". Het heeft al heel wat beroemdheden uit de internatio nale popwezen getorst, zoals de Mo tions en de Kinks, om over al die anderen nog maar te zwijgen. Bin nenkort gaat de Hulster formatie het proberen. Wie weet: misschien in spireren „Parsons' beroemde voor gangers tot grootse prestaties. Etien- ne Hageman, de door militaire dienst gehandicapte zanger, vertelt: „We hebben alle vertrouwen in wat komen gaat. Er is hard gewerkt en Kieldrecht heeft fijn publiek. Geen Heikrekelfans, weet je, maar pop-bewuste mensen. Je kunt wel zeggen, dat Kieldrecht een soort pop-enclave -is in een door zeer po pulaire genres overspoeld Vlaande ren". Men zou het bij het binnenrij den van dit plattelandsdorp niet zeggen. Het schijnt wel te kloppen, blijkens de uitlatingen van de jonge bewoners. Manager Rudi d'Hondt: „Ik denk wel, dat we het zullen redden". Er is wel met volle overgave gerepe teerd en dat voorlopig met als enige toehoorders enkele belangstellende kennissen, maar verder nog lege stoelen. „Het repertoire is naar onze DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS 16,per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ct. incassokosten): 5,55 per maand (incl. 9 ct. incassokos ten.) Buiten verspreidingsge bied f 23,- per kwartaal. Overige prijzen op aanvraag. TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920. HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 Mjnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel. 01140-3751 en tel. 01158-1940. (Z.-Vlaanderen) Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel. 7764. Postbus 116. A. F. Koopman Chef Zeeland tel. privé 7438 (01180) Redacteur Goes: M. Kersten, tel. 01100-6584. Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen G. van Berkel (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A. Schell (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) Inspecteur Zeeland: L. K. M. de Jong (01150-428) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316). R. Vaes (01195-433) eigen smaak veel beter gewordien", vertelt zanger Etienne Hageman. „Zoals het nu gaat, loopt het gewoon lekker". Vorige week is er nagenoeg avond na avond gerepeteerd. De ko mende weken zullen die repetities tot de weekends beperkt moeten blijven, want verschillende leden van „Parsons Green" zijn nog steeds onder de wapenrok. De kortgeknipte hoofden laten daaromtrent geen mis verstanden bestaan. Het vervelende is, dat de groep voorlopig met die ellende nog wel even opgescheept zal blijven zitten. Als de een uit dienst komt, moet de andere er al weer in. „Zet maar gerust in de krant", vertellen de jongens met nauwelijks verholen sarcasme, „dat we er allemaal de pest aan hebben". Te begrijpen: met elk, door „de dienst", gemiste optreden zien ze zich in totaal minimaal vierhonderd, Nederlandse guldens door de neus geboord. Dat is namelijk de nieuwe prijs van de komende optredens: vierhonderd gulden. Die prijs zal ook wel de reden zijn dat de groep voorlopig in Zeeuws-Vlaanderen niet aan bod komt. „Men" is er niet zo popbewust, dat er voor een groep van eigen bodem vier briefjes van honderd neergeteld worden. Twee honderd voor een amateurgroepje is soms al moeilijk. „Die Belgen betalen goed", aldus 4e groep. „Vooral in de omgeving van Kieldrecht. Daar staat tegenover dat daarvoor dan ook kwaliteit geëist wordt. En daarop mikt „Parsons", genoemd naar een Londens under ground-station, waarvan overigens niemand van de bandleden het be staan wist, alvorens men op een kaart naar een geschikte naam had gezocht. „Whimpler Thursday" was veel te moeilijk uit te spreken en het klonk wat amateuristisch. Daar om hebben we gezocht naar iets met betrekking op underground. Wat kun je dan beter hebben dan de naam van een Londens station voor de ondergrondse, ook al zullen dat weinig mensen kennen". Wie weet: krijgt „Parsons Green" in de nabije toekomst voor de Belgen en Zuid- Nederlanders een even vertrouwde naam als „Parsons Green" nu al heeft bij vele op het openbaar ver voer aangewezen Londenaren. (Van onze correspondent) OOSTBURG De chauffeur A. Z. uit Vianen heeft aan Reuzenhoek, bij het lossen van een wals van een dliep- ligger zijn bovenbeen gebroken. Toen de tractor met diepligger een flauwe helling moest afrijden raak te hij met zijn been bekneld. Hij werd naar het St.-Amtoniuszieken- huis te Oositiburg gebracht. Na aldaar te zijn behandeld werd hij naar zijn woonplaats vervoerd. Lambregts, Haagweg 436, Breda. Acacia, Acaciastraat 118, Breda. Riantrejos (Herman Mein) Korte Boschstraat 6, Breda Seegers, Haagdijk 160, Breda. Van Oostrom, Kerkwerve 21, Etten-Leur. Halverwege, Bisschopsimalenstr. 116, Etten-Leur. De Lange, Oude Bredaseweg 22, Etten-Leur. Automatiek André, Kerkwerve 5, Etten-Leur. De Haan, Korte Brugstraat 55, Etten-Leur. Pata-Pata, Veemarktstraat, Breda. De Draak, Jorisstraat 18, Breda. Maes, Nieuwe Haagdijk 42, Breda. 't Kluifje, Den Deel 6, Made. Van Dongen's De Schutter, Kloosterstraat 1, Made Jansen, Marktstraat 14, Made. Praathuis, Houtse Heuvel 28, Dan Hout. Molenzicht, Tilburgseweg 141, Oosterhout. La Coretti, Past. Bressersstraat 46, Oosterhout. Bar de Stal, Ridderstraat 149, Oosterhout. W. Timmermans, Pr. Bernhardstr., Raamsdonksveer. 't Centrum J. Brouwer, Tramstraat 9, Dongen. Corina, v. Made, Wilhelminastraat 74, Dongen. A. Beentens, Wielstraat 8a, 's Gravenmoer. De Fijnproever, Dorpsstraat 58, Ulvenhout. De Gouden Leeuw, Dorpsstraat 10, Chaam. Grenshof, Galderseweg 101, Galder. De Zwaan, St. Bavostraat 33, Rijsbergen. Friteswagen (Markt), Wildertsedijk 19, Zundert. Malle Jan, Wermhoutseweg 124, Wernhout. Kerstens Witteveen, Hoofdstr. 51, Zevenbergschenhoek Het Visje, Dijkstraat 8, Zevenbergen. Witoma, Kade 3, Oudenbosch. Paradiso, Molenstraat 103, Oudenbosch. Muldershof, Prof. Mulderslaan 35, Oudenbosch. Rokanje, Bovenstraat 33, Hoeven. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN. Het bestuur van de harmonie St.-Jan heeft be sloten op zondag elf oktober deel te nemen aan de bierfeesten van Wieze in België. In het kader van de bier feesten wordt onder meer een folk loristische optocht op touw gezet, die voor de vijftiende keer wordt ge houden. Aan het reisje naar Wieze kunnen ook supporters deelnemen. De band „Parsons Green", genoemd naar een Londens underground stati on, is druk aan het repeteren. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op het Ledelplein is de feesttent van de Oostburgse winkeliersvereniging verrezen. In de ruim 1000 m2 oppervlakte zijn de winkeliers begonnen hun stands op te bouwen. De veelkleurige attribu ten en verlichting geven reeds een feestelijk effect. Indien de weers omstandigheden blijven meewerken verwacht men een enorme belang stelling. (Van onze correspondent) AARDENBURG. Zaterdag 26 september zal voor de gemeente raadsleden uit Zeeuwsch-Vlaanderen in 't vormingscentrum „Van Eeghen huis" te Aardenburg een conferentie worden gehouden. Door de heer Bijlerveld uit Korte- hemmen zal een inleiding worden gehouden over „Mentaliteitsverande ring". De aanvang is om 9.30 uur. (Van een onzer verslalgevers) REIMERSWAAL De gemeente raad van Reimerswaal heeft besloten, in de raadsvergadering van volgende week dinsdag een besluit te nemen over de door b. en w. voorgestelde interne verhuizingen binnen de ge meentesecretarie in Kruiningen en de aanpassing hieraan van de huidige raadzaal ter plaatse. Nadat de meeste raadsleden hadden doen weten, dat zij (evenals trouwens de burgemeester zelf, die echter be toogde dat het ook hier weer een noodzakelijk kwaad betrof) niet ge lukkig waren met de bestemming van de huidige burgemeesterskamei als onderdeel van de afdeling bevol king, burgerlijke stand, militaire za ken en verkiezing. De raadzaal zou door middel van een vouwwand her schapen worden in, enerzijds een burgemeesterskamer waar (nu ein delijk) genoeg ruimte zou zijn voor vergaderingen met commissies en gezelschappen, en anderzijds als ver gaderruimte voor commissies, raads leden, plaats voor ter inzagelegging van stukken en dergelijke. Ook zou volgens het nieuwe voor stel van het gemeentebestuur de raadzaal van Kruiningen nog slechts enkele keren per maand voor trouw lustige paartjes kunnen dienen, ter wijl het dorpshuis van Kruiningen en de voormalige gemeentehuizen te Yerseke, Rilland-Bath en Krabben- dijke voor de overige huwelijken zouden kunnen dienen. De fracties bleken na een lang durige discussie, veel te voelen voor een voorstel van de heer J. Griep (WD), dat later door de burgemees ter, werd overgenomen en dat inhield dat de fracties zich onderling zouden kunnen beraden over de problema tiek. Volgende week zal daarom (met nog slechts een beperkte discussie mogelijkheid) pas over het voorstel van b. en w. beslist worden. DEN HAAG Beroepen -te Vlis- singen (vacature L. M. Verseput), toezegging, H. F. Venema te St. Jo- Jhannesga (wijkgeimeenite Dekfstra- huizen). Gereformeerde kerken: te Grijps- kerke (Zild). karnd. J. P. Dondorp, die dit beroep heeft aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE. Wethouder P. Everaert van Hontenisse, wethouder voor sociale zaken, zal geen spreek uur meer houden op woensdagmid dag. Wel houdt h(j spreekuur op iede re tweede dinsdag van de maand, van 19 tot 20 uur in het gemeentehuis te Kloosterzande, en iedere eerste en derde dinsdag van de maand in het voormalige gemeentehuis in Vogel waarde, eveneens van 19 tot 20 uur. Bovendien is het mogelijk met de wethouder een afspraak te maken. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN In de ADZ- Meubelmarkt van A. L. Dieckman en Zoon aan de Wilhelminastraat in St.- Jansteen wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de inrichting van galerie De Karper. De galerie wordt aanstaande vrijdag ingewijd met een gecombineerde expositie van schil derwerken en foto's, respectievelijk van de Belgische kunstenaar Theo Bogaert en de fotograaf Robbie Za- man, leerling van de Antwerpse kunstacademie, en afkomstig uit Hulst. Van Robbie Zaman zijn in de ga lerie aanstaande vrijdag verschillen de werken te zien uit de afgelopen twee jaar. Het geëxposeerde is hoofd zakelijk het werk dat hij in opdracht van de Antwerpse fotoschool heeft moeten maken als lesmateriaal. Daar onder zijn verschillende foto's van de Amsterdamse Dam ten tijde van de recente onlusten. Verder is er van Robbie Zaman vrijetijdswerk te zien met een zeer artistieke inslag. Theo Bogaert exposeert verschillende land schapsgezichten. De tentoonstelling duurt een maand; daarna zal een andere kunstenaar in de gelegenheid worden gesteld zijn werk in De Karper te exposeren. Het ligt in de bedoeling vooral vrijetijds- kunstenaars en hobbyisten met deze galerie gratis de gelegenheid tot ex poseren te geven. Daarnaast zijn ook beroepsmensen die op deze manier naar buiten willen treden welkom. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG-ST.-JANSTEEN Er breken nieuwe tijden aan voor de oost-Zeeuwsch-Vlaamse klom penindustrie. Althans: daar be gint het aardig op te lijken nu de Zeeuwse klomp als curiositeit steeds meer in zwang komt. Vol gens recente schattingen van voormalige klompenmakers had den de bedrijfjes, die het afgelo pen jaar zijn gestopt, een totale produktie van om en nabij de honderdduizend paar. Dat aantal zal dit jaar naast de normale eigen produktie, vervaardigd moeten worden door nog werkza me klompenmakers. En dat opent, geven de klompenmakers eerlijk toe, geheel nieuwe per spectieven. De vanouds bekende klom pencentra Koewacht, Hulst, St.- Jansteen en Clinge telden in de glorietijd van de klomp in totaal zo'n veertig tot vijfenveer tig bedrijfjes veelal met een- mansbeztting. Hiervan is nog slechts een handjevol over. Ver schillende bedrijven zijn ten of fer gevallen aan de sanering. Ten gunste overigens van de „blij vers", die het hoofd aan de klom pen-crisis wilden bieden. Het be gint nu langzamerhand duidelijk te worden dat het hun vermoede lijk nog zal lukken ook. De vraag naar klompen mag dan de laatste jaren aanzienlijk gedaald zijn in de agrarische sector, in de toeris tenindustrie bestaat een levendi ge belangstelling voor dit pro- dukt van Nederlandse bodem. De klompenmakers aan rijks weg zestig ter hoogte van de grenspost Kappelba-ug ondervin den het aan den lijve. In de zomermaanden heeft men tal van Amerikaanse. Duitse en Franse bezoekers gehad. Mensen, die af kwamen op een verdwaald klom penvoorraadje in de typische open schuren of voor ramen zich- bare houten schoenen. Toeristen ook, die zich dolgraag op een echte Hollandse klompenmakerij wilden laten fotograferen en ui teraard als souvenir een van de laatste paren uit de slinkende, niet meer aangevulde, voorraden meenamen. De belangstelling voor dit gebruiksvoorwerp neemt sterk toe. En bet ziet er naar uit dat de „blijvers" daarvan gaan profiteren. Al mag dan op dit moment nog niet alles rozegeur en maneschijn zijn, het gele laag je vernis, dat ter afwerking op nieuwe klompen wordt aange bracht, kan worden beschouwd als een zwak afgietseltje van het goud dat in de verte reeds ligt te blinken. Het ziet er niet naar uit dat de vraag nog hard zal teruglopen Het verlies in de agrarische sa- tor wordt met de toename van de vraag in de toeristische gecom penseerd. Bovendien bestaat er in! Friesland, Noord- en Zuid-Hol land toch nog altijd een zekers behoefte aan de „spits-" „rondneuzen" van Zeeuwse!- Vlaams fabrikaat. Klompenmaker C- Rottier lil de Roskamstraat onder St.-lffl- steen is een van de velen, zijn bedrijf aan kant heeft mot ten doen. Hij heeft er spijt Niet in verband met de opleving maar omdat het toch een bijzon der vak was. Het was niet zozeer het harde werken en weinig ver dienen, dat hem de keel uithing, maar de uitzichtloze toekomst, I# januari van dit jaar heeft hij bedrijf gesloten. Veertien d geleden heeft hij zijn machines verkocht. Het enige wat hij van zijn oude voorraad heeft overge houden zijn vier paar klompen voor eigen gebruik, want Rottier heeft zich heilig voorgenomen tol in lengte van dagen klompen Ie blijven dragen. „Als ik schoenen aan heb", zegt hij, „voel ik ne kaal. Met klompen ben ik in mijn element". Vanaf zijn achtste jaar heeft hij dit werk beoefend Aanvankelijk bij zijn vader, later zelfstandig. Het verdwijnen steeds meer grossiers heeft hem tenslotte de das omgedaan- „Ruim drie jaar geleden", aldus de heer Rottier, „maakte ik zo'n honderd paar per week. Daar na nog maar zeventig tot tach tig". Wilgenhout en Canadapopn- lieren zijn volgens hem de houtsoorten voor het vervaardi gen van klompen. Mevrouw B. Vonck in deze® omgeving heeft tot februari va' dit jaar met enkele broers het klompenbedrijfje draaiende houden- Ook zij is gestopt, ma" houdt nog steeds een klompen voorraadje aan voor toevalü! passerende Duitse toeristen. de glorietijd van de klompen' verklaart ze, „hadden we i mensen in dienst". Ze verkoop incidenteel nog wat klompen „De toeristen hoeven niet ®ee te betalen dan zo'n klomp i is", aldus mejuffrouw Vonck Voor vijf gulden kunnen ze e«' origineel paar Hollandse klompc meenëmen. Vooral de Duitse" zijn er verzot op. „Die nemen vooral voor hun kinderen mee' aldus de klompenmaakster. houten schoen, betekent binn®' kort weer poen": dit kan overi' oost-Zeeuwsch-Vlaamse attribuu met recht en zonder blozen lr zegd worden. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI: Droog en vrij zonnig met koude nachten en ongeveer normale middagtemper: Voor vrijdag: Aantal u| meer; min. temp.: 1 tot der normaal; max. tem normaal. Kans op een van minstens 12 uur: Kans op een geheel dro procent. Voor zaterdag: Aantal tot 10; min. temp.: vain maal tot 4 graden on max. temp.: omstree Kans op een droge minstens 12 uur: 95 p: op een geheel droog etr cent. (Van een onzer verslagg DELFT Ir. J. A benoemd tot gewoon scheepsbouw aan de te: geschool te Delft. Ir. K van 1949 tot 1954 als in bonden was aan de N.V ke Maatschappij de Sch singen, is 52 jaar oud. eenvolgens verbonden een adviesbureau voor nisatie in Amsterdam en mes United Shipyard. I is behalve in het vak s êespecialiseerd in de vli MIDDELBURG (ANP) [eetie Zeeland van rijksv Middelburg heeft aanbest ken van een steiger in •van Kruiningenmet werken in de gemeente W waren 33 inschrijve was J. a. Leijs in K 1 2.196.000,—. De hoogste kwam van de firma H. fzn- in Zwijndrecht I 2.600.000,—. (Van een onzer versl BREDA Van een wes Seen sprake. Dat is de jks. F. van Rijckevorsel, Oosterhout. Er kunnen e meer zijn maar dan is da |"et opzienbarend. „Vorii oen we sen mooie zomt *egt de heer Van Rijcki leidde er toe dat er wespenvolkje meer joi Siunen waren dan norm neer jonge koninginnen. Wespen". Toch is er nogal wat o, laan door de stekerijen v sj ,?Ó'n er enkele ge dodelijke afloop geweei menen veel mensen, dat Kwaadaardiger en giftige anders. Deze zomer zijn d eren door honderden kehjk aangevallen. En eek zou dit jaar eerdei

de Stem | 1970 | | pagina 2