\MILIE n Strijd om de Nederlandse afeltennistitels open w RUSSISCHE LEIDERS TEVREDEN Rhodesië nodigde Arthur Ashe uit een nieuwe, lichte senoritas!20ct Damesbasketball impopulair Europese titelstrijd leverde deficit op op visite? efficiency beurs Sporttoto Speelvelden Correcte leiding ver aktdan maak I heetman FC Zürich in tweede ronde Narigheid SCHOT LEIDT NEDERLAND- ZUIDSLA Vlë neuzen tr. 14 m mm vw* csowoemao sEPfflvraEi? Wo FAVORIET ROLEX EUROPACUP II Senoritas oranje mild tot inde prijs 20 ct hij maakt er een fijn cadeau van! Bondsapparaat functioneerde gebrekkig 22 tm 30 september lomt u morgen eens bij ons a. En past u heel kritisch ods onze hele kollektie. itp. wat u niet volmaakt Wat niet beantwoordt aan rsoonlijke smaak. Tot u dat ene japonnetje vindt al zo lang zocht. )e kans is niet gering dat 't ra de twee afgebeelde s is. Maar twee dingen' zijn 1 zeker. Efygil wel een •etiketin ?|ten. Die weten imaal bijdetijds en elijk op de elegantste r te combineren. Ieder tl weer. n dan prijkt er dus ook olmerk. Het favoriete iaal van Resco. Van ons. a u. Natuurlijk: diepere n.. Ideaal dragen, omdat iter valt en prettiger zit e ventileert. aarom: kies voor het beste, sl: neem 't niet als het uiver scheerwol is. V rw.,-.t 21 Frans Schoofs zal het niet gemakkelijk krijgen hij de titelstrijd in het ierenenkelspel te Botterdam. Van onze tafeltennismedewerker) BREDA Van 25 tot en met 27 ptember houdt de afdeling Rotter- im van de NTTB de zeventiende nu Nederlandse tafeltenniskampi- «happen met als primeur voor herland de landenwedstrijd vol- Davis-cupsysteem in de Ener- ihal aan de Abraham van Stolk- eg te Rotterdam. Op 25 septem- !r vinden de landenwedstrijden aats. de overige dagen wordt er speeld om de individuele titels, navolgende landen hebben deel- smers naar deze kampioenschappen gtvaardigd: Tsjechoslowakije, ongarije, Joegoslavië, Zweden, En- land, West-Duitsland, België, lankrijk en Nederland. is volgens de organisators de akste bezetting die dit toernooi in e tep der jaren heeft gekend, leetame bij de dames is zeker van Ie luropese jeugdkampioene 1970 'efjechische Ilona Vostova, verder ta Scholer de titelverdedigster, Simon (6) de Hongaarse Bea- 'isKishazi (11) alsmede de Neder- dames Veronique van der ian, Ellen Klatt, Aukje Colthof, inja Helzel en Jules Nitisusantia. de heren verheugen de onganisa- 's zich vooral over de komst van Europese jeugdkampioen 1970 de eed Stellan Bengtsson wie dank een surplus aan talent en een forme vechtlust door iedereen een dioze toekomst wordt voorspeld. |Verder op de Europese ranglijst rkomende deelnemers: de sterke itser Eberhard Schöler (tweede het wereldkampioenschap 1969), Joegoslaven Istvan Korpa (2), 'ton Stipancic (9) en de enige met frenhoudergreep spelende topspe- Tibor Karakasevic- Hongarije ®rt Tibor Klampar (7) en Istvan »yer (13). De Nederlandse selec- onder coach Dusan Tigerman be- 't uit de gebroeders Schoofs, Bert der Helm, Carel Deken, Nico van Slobbe en de coming man Hans de Broek. de landenwedstrijd nemen 10 ®es- en 16 herenteams deel waar de Zweedse formatie Persson- Bengtsson als favoriet geldt. Ook het Joegoslavische duo Korpa-Sti pancic is een gegadigde voor de eindzege. Voor de individuele wed strijden was de inschrijving: 32 da mesenkel, 64 herenenkel, 16 dames- dubbel en 32 heren- en mixed-dub bels. Bij de mixed-dubbels zullen de Westduitsers Schöler-Schöler hun in 1968 gewonnen titel verdedigen. Zij zullen hier onder meer aan treffen het Europese jeugd-kampioe- nendubbel Vostova-Orlofski. Neder landse dubbels voor de diverse wed strijden zijn onder meer Bert Schoofs -Ellen Klatt, en Carel Deken met de Joegoslaaf Karahkasevie. De heer Van Dilst, hoofdbestuurslid van de NTTB heeft nog een plan in zijn achterhoofd waarvoor de erkenning van de jury nodig zal zijn. Indien de toestemming wordt ver leend zal er bij de landenwedstrijd voor dames één gemengde ploeg deelnemen bestaande uit onze land genote Sonja Helzel te zamen met de Europese jeugdkampioene Vostova. Van één ding was men in Rotter dam nu al zeker: de aanwezigheid van de Europese top is een waarborg voor goed tafeltennis op alle dagen. Spanning is er voldoende te verwachten in de Rotterdamse Energiehal. De aanvangstijden zijn vrijdag en zaterdag 9.00 uur en zon dag 10.00 uur. De finale landen teams is vrijdagavond rond 19.30 uur terwijl de finales in de individuele klassen worden gespeeld van 14.00 tot 18-00 uur op zondag 27 septem ber. (ADVERTENTIE) Een zeer chic horloge, geschikt voor iedere gelegenheid. Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Perfekt beschermd tegen water, stof en vuil door de beroemde Oyster kast. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen. ROLEX OYSTER PERPETUAL vanaf 530,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam SANKT GALLEN (ANP) FC Zürich heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het Europese be kertoernooi van de bekerwinnaars. Zürich won in Sankt Gallen de tweede wedstrijd tegen de IJslandse vertegenwoordiger Akureyri met 7— 0 na een ruststand van 40. FC Zürich had vorige week de eerste wedstrijd op eigen veld met 71 gewonnen. Naar deze tweede wed strijd in Zwitserland kwamen slechts 2000 mensen kijken (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Toen het Europese kampioenschap in Brussel de vo rige week nog moest beginnen, koesterde men in FIH-kringen de stille hoop dat de debuterende Russen voor een sensatie zouden zorgen. Als zo'n land zijn reputatie op het spel zet, dachten de insiders, moet het alle grondregels van de hockeysport door en door kennen. Maar die verwachting is niet uitgekomen. Een vierde plaats, in de poule met Engeland en Nederland, was ongeveer wat de Russen zelf hadden gedacht te kunnen bereiken. Maar die tevredenheid van de Sovjet-formatie was niet algemeen. Ook dit elftal had zich gedurende zijn verblijf in Brussel net als de meeste zwakke hockey-naties in hoofdzaak voor het eigen doel inge graven uit vrees anders met een debacle te worden geconfronteerd. De nieuwe impuls, die de hockey-sport, verwachtte van Rusland te krijgen, is uitgebleven Zeker, de grote teleurstelling van deze eerste editie van het Euro pese hockey-tournooi Anatoly Ka- chalov, vice-voorzitter van de Rus sische hockey-bond, spreidt spontaan zijn arm in de hoogte om begrip op te wekken voor de moeilijke situatie. ,,Wat voor keus hadden wij. Ons debuut mocht geen afgang worden." Dat was de opdracht. De missie is daarom als geslaagd te beschouwen. Maar de hockey-sport is een illusie armer geworden. Of toch niet? Kachalov: „Net als anderen ben ik in Brussel ook van mening dat er te defensief wordt gespeeld. Elke attractie voor de toeschouwer gaat momenteel verloren. Maar wij heb ben veel geleerd. Straks, in Mün- chen 1970, waar het Russische hoc- key-elftal moet meetellen, zullen wij hopenlijk anders gaan spelen". In Rusland zal dan veel ten goede moeten veranderen. Het interna tionaal contact bleef tot Brussel be perkt tot Poolse, Hongaarse en Oostduitse clubs. Meer was niet eens gewenst. Maar dat wordt nu anders. Het laatste seizoen maakte de Rus sische hockey-bond een pijlsnelle ontwikkeling door. In andere spor ten, waar een stick aan te pas komt (ijshockey en bandy) werd het zich sterk ontwikkelende veldhockey met argusogen bekeken. Een aardige be zigheid om er bij te doen, redeneerde men tot voor kort in Rusland, maar meer zeer beslist niet". (Van onze sportcorrespondent) SALISBURY (Rhodesië) De Amerikaanse negertennisser Arthur Ashe, is uitgenodigd om in Rhodesië te komen spelen. Er wordt echter sterk aan getwijfeld, of hij de uitno diging zal aanvaarden. Voorzitter Coley van de Rhodesische Lawn- Tennisbond heeft Ashe vorige week per brief gevraagd, of hij bereid was Rhodesië in zijn Afrikaanse toemee, die volgende maand begint, op te nemen. Volgens tennisfunctionarissen in Salisbury zal Ashe op zijn toernee Noord-Afrikaanse landen en Zambia aandoen. Coley deelde mee: „Vorig jaar hebben we hem uitgenodig om hier te komen spelen. Hij antwoord de toen dat hij dat graag zou doen, maar dat hij het niet kon. Ik heb de indruk dat de trip dit jaar door een machtige groep binnen de Ameri kaanse regering gesponsord wordt. Daarom zou het voor Ashe moeilijk kunnen zijn, hier te spelen. Niette min wachten we zijn antwoord af". (ADVERTENTIE) Als dat nieuwe streven de ko mende twee jaar kan worden ver wezenlijkt, en de Russische leiders verwachten het stellig, blijft nog de moeilijkheid van de speelvelden over. De stijgende animo in de Sovjet unie was zo onverwacht en groot, dat men nog geen specifieke velden heeft kunnen aanleggen. Veelal wordt nu een beroep gedaan op de terreinen van voetbalverenigingen. Dynamo Moskou en Kiev, de voor naamste centra in Rusland, spelen momenteel vrijwel altijd leentje buur. De Rus Kachalov keert Brussel een dezer dagen als een optimist de rug toe. De hockey-sport gaat in zijn land een gouden toekomst tegemoet. Als de geschiedenis zich herhaalt zal de internationale sportwereld binnen kort veel meer van het Russische elftal horen. Meestal gingen de Rus sen in het verleden pas internatio naal aan een belangrijk toernooi deelnemen als zij er zeker van wa ren dat zij binnen zeer korte ter mijn zouden doorstoten tot de we reldtop. In en rond het Heysselt-stadion bleef het gisteren opvallend stil. De „helden" waren moe na de voorpost gevechten in de poules. Alleen de besissende interland Zwitserland Finland om de tweede plaats in groep D bracht in de ochtenduren wat mensen op de been. Maar geen Nederlanders. Algemeen wordt na melijk verwacht dat deze winnaar (Zwitserland) in de kwartfinale geen kans zal hebben tegen het technisch sterker spelende Frankrijk. De rust had de Nederlandse ploeg toen al veel goed gedaan. Hun ver blijf in Knokke, vanaf dinsdag, heeft de stemming nog meer verbeterd. Vooral toen dokter De Joncst tot op luchting van de spelers gisteren de verzekering gaf dat alle lichte bles sures tijdig voor de belangrijke wed strijd van vandaag tegen Polen zou den zijn genezen. Toch ging één Nederlander giste ren al naar huis. De Brabantse trai ner Van Rooy, die in Brussel de lei ding had van het Deense team, kon zijn aanwezigheid op dit Europees kampioenschap niet langer verant woorden met zijn werk. De Eindho- venaar, die vanaf dit seizoen met op vallend veel succes sleutelde aan de verbetering van het Deense hockey, reisde af met een gevóél van tevre denheid. Denemarken had ondanks het ge ringe aantal beoefenaars een goed f: guur op dit toernooi geslagen. En niet al-leen tegen de relaxende Ne derlanders, die maandag met een ge- lijk spel van 00 werden verrast. De Engelse coach Simpson vond het spel van de Denen zelfs het meest verras- rende aspect van de voorronden. Opvallend is ook de correcte lei ding van de Nederlandse scheids rechters. Piet Roef, Leo Elgershuizen en Bob Davidson houden een voor treffelijke reputatie hoog, die Guus Lathouwers opbouwde toen hij in 1964 de Olympische finale van Tokio floot. Een merkwaardige zaak eigenlijk, omdat de meeste ploegleiders en spe lers dagelijks hun woede over de minder capabele arbitrage spuiden. Waar dat verschil door komt, weet men niet. Verondersteld wordt dat de Nederlandse scheidsrechters, de eer ste in Europa, die door het nationale team met de harde tendens in het in ternationale hockeyspel werden ge confronteerd, de laatste seizoenen zich beter en attenter hebben aange past. Als favoriet Nederland onverhoeds -niet de finale van dit Europees kam pioenschap mocht bereiken, leeft de verwachting dat dit interessante spektakelstuk toch een oranje tintje zal krijgen. Onmiddellijk nadat de aMlta-couch Pieterson gisteren een lijvig over zicht had doorgebeld aan een plaat selijke courant, rinkelde weer de te lefoon in het perscentrum. De ver baasde journalist vroeg aan de ande re kant van de lijn of er geen cijfer vergeten was hij de uitslag Spanje- Malta: 10. Zó is men daar nu al ge wend geraakt aan monsternederla- gen. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Wanneer pen ningmeester Noe het volgend sei zoen op de balans van 1970 een verliespost van vijftigduizend gul den moet invullen, zullen de insi ders van dit elfduizend leden tellen de sportrijkje nauwelijks verbaasd opkijken. Zaterdag j.l. nadat het toernooi, dat acht dagen lang geen vat kon krijgen op het Nederlandse pu bliek, werd afgesloten met het tien de, onbetwistbare vreugdefeest van de Russische dames, verblikte of verbloosde vrijwel niemand, toen de gesprekken op gang kwamen over het onheilspellende deficit. Mis schien dat het uiteindelijke tekort enkele duizenden guldens hoger of lager zal blijken te zijn, maar meer beslist niet, verzekerden mensen,) die het moeten weten. Een aanzienlijk verliessaldo en niemand maakt zich daarover be zorgd. Een merkwaardige situatie. Toch zal det dificit door de Neder landse basket-ballbond moeten wor den aangezuiverd. Hoe, dat weet nog niemand. Wel is het natuurlijk zo dat de meeste verantwoordelijke lei ders gedurende het nauwelijks be zochte toernooi in Rotterdam en. Leeuwarden al veel van gedachten hebben gewisseld. De leden van de NBB houden nu hun adem in. Voor zover zij kunnen beoordelen zal de nadelige situatie in de toekomst op hun schouders komen te rusten. In siders verwachten dat het bondsbe- stuur geen andere weg overblijft dan een keuze te maken uit drie alle even onplezierige mogelijkhe den. 1. Algemene bezuiniging (het plan om een hondsadministreur en nieuwe buitenlandse coaches te zoe ken komt dan in gevaar). 2. Een verhoging van de contributie- 3. Op trekking van de afdrachten van de sponsor-opbrengsten aan de bond. Onheilspellende consequenties dus van een initiatief, dat 'twee jaar geleden werd verwelkomd als de grote stunt om het basketball in Arthur Ashe: Rhodesië wel of niet naar (gratis fraaie geschenkverpakking) Nederland de lang verwachte impuls te geven. De belangstelling voor de ze sport was de laatste tijd wel steeds stijgende, maar lang niet in die mate als men in het buitenland was gewend. Daaom wilde de NBB dit kampioenschap voor dames (hetzelfde evenement voor de heren was niet haalbaar, omdat de kandi daten daarvoor in de rij staan) aan grijpen om een ommekeer in de basketballwereld te bewerkstelligen. Maar hoe sterk dat is tegengevallen wordt duidelijk als de balans van het aantal bezoekers is opgemaakt. Het organisatiecomité rekende voor af op een gemiddelde van duizend mensen per avond. In de praktijk stonden er elke avond maar twee honderd toeschouwers. Voor de lo ketten van de Energiehal zich te verdringen. Op de twee finale dagen had men verwacht minstens driedui zend basketballfans te kunnen ver welkomen. Wat kwam was ontluis terend: nauwelijks meer dan de avonden ervoor. Een rekensomme tje leert daarna dat in totaal onge veer dertienduizend mensen de NBB in de steek hebben gelaten. Waar mer zich achteraf zo druk om maakt is de vraag of alle narig heid in de basketballbond wel nodig was geweest. Men komt dan, na wat dieper spittende veronderstel lingen, tot een opzienbarende con clusie: de slechte presentatie van de organisatie van deze EK '70 werd in hoofdzaak veroorzaakt door de riva liteit van de bondsbonzen. Organisa tie-voorzitter Backman, die het bas ketball in Rotterdam van de grond hielp, wil niemand beschuldigen van nalatigheid, maar hij zegt wel dat een groot deel van het tekort een gevolg is van het slecht en onvol doende functioneren van de pers- en propaganda-commissie van de NBB. Twee weken voor het basketball- toernooi moest beginnen wist de voorzitter van dat comité nog van niets. Logisch is dan, dat lang niet het maximum is gehaald uit de re- clamepmogelijkheden. Een verlies post, die zwaar weegt. Maar de teleurstellende belang stelling is natuurlijk niet helemaal te wijten aan het gebrekig functio neren van het bondsapparaat. Ook andere motieven spelen in dit finan ciële debacle een duidelijke rol. Het dames-baskettball is al jaren in ons land net erg populair- Door de dui delijke superioriteit van het huidige Fiat-Stars en AMVJ. Alleen voor beide onderlinge confrontaties loopt het publiek naar de toegangsloket ten van de dames-wedstrijden. Els de Groot, de beste speelster van de kampioenschappen in Roemenië, ac centueert die hopeloze situatie. „Dat dit toernooi een teleurstelling is ge worden heeft volgens mij een diepe re oorzaak. Ons dames-basketball is niet om aan te zien. Als ik nu vertel, dat ik zelf pas een uur na het begin van de dameswedstrijden naar de zaal ga, want dan beginnen namelijk de heren, dan weet u wel hoe het gesteld is met onze sport. Chef d'épquqipe Joop Koper spreekt de atlete van AMVJ niet tegen. Ook hij heeft een droevige kijk op het dames-basketball. Zijn conclusie is dat de NBB - ondanks de lichte strubbelingen niet veel schuld treft. „Van de West Europese Landen zou misschien alleen in West-Duitsland de animo groter zijn geweest. Die bond daar groeit enorm snel". Door die argumenten is men in de NBB natuurlijk niet verrast. Al ja ren kenden de bestuursleden die sombere bespiegelingen. Wat men nu hoopt is dat alle inzet en financië le offers toch een gunstig effect heeft op de basketballsport. Het te kort, hoe zwaar dat ook tegenvalt, is waarschijnlijk wel te overwinnen. (ADVERTENTIE) <3> kantoormachines kantoormeubelen kantooruitrusting reproduktieapparatuur geopend van 10 tot 17 uur ma28endL29sept ook van19tot22uur zondag gesloten toegang f350 amsterdam DEN HAAG (ANP) De Schot Mullan is als scheidsrechter aange wezen voor de wedstrijd Nederland- Zuidslavië voor het toernooi om het Europese kampioenschap, die op 11 oktober in Rotterdam gespeeld wordt. Zijn landgenoten Nobbe en Prooter fungeren als grensrechters. Bondscach dr. Fadrhonc zal de se- lectieploeg voor het Nederlands elf tal niet voor 30 september, de dag van de returnwedstrijden voor de Europese bekertoernooien, bekend maken. DEN HAAG (ANP) Gistermor gen waren bij het bureau van de sporttoto in Den Haag de volgende meldingen voor sporttoto 6 en 7 binnengekomen: Toto nummer 6: geen melding van 13 goed, 6 meldingen van 12 goed. 77 meldingen van 11 goed, 119 mel dingen van de eerste 8 goed. Toto 7 12 meldingen van 13 goed, 326 mel dingen van 12 goed, 4276 meldin gen van 11 goed, 6004 meldingen van de eerste 8 goed. HENK BENJAMINS heeft te Eke- ren (B) een profkoers gewonnen voor de Belg R- van de Vijver. Hij legde de 140 kilometer af in 3 uur en 25 minuten. De plaatsen van de diverse Nederlanders waren: Wim Bravenboer 3e, Jos van der Vleuten 6e, Wim Schepers 13e, J-an Harings 18e, Matje Gerrits 25e, Kees Rent meester 26e en Pierre Hoekstra 28e. Er waren 72 vertrekkers.

de Stem | 1970 | | pagina 17