OVERAL EEN BOX VOOR ZWERVEND PRINSJE MADAME TUSSAUD VERGAT DAMSLAPER TECHNOLOGIE EUROPESE ZA4K Kleinsteedse aanpak staat „lekker leven" in de weg door uitwijzing van geestelijken caballero. de sigaret. Bordje bij ingang Zou het daarom Dat joch Maatregelen DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 DOOR JOHAN WINKLER (Van een onzer verslaggevers) f-JAN Lammers, die wel nooit ge dacht zal hebben (of misschien juist wel?) dat hij nog eens via Nieuw Links op die Amsterdamse wethouderszetel zou belanden krijgt in z'n ongedachte functie ook iets over de Stadsschouwburg aan het Amsterdamse Leidse Plein te zeggen. Volgend jaar moet er worden be slist, welk gezelschap die schouw burg „krijgen" zal. Want dan begint er een nieuwe speelperiode, en zoals het leng geleden om de heel Amster dam allerheftigst beroerende vraag ging of Ed. Verkade dan wel Willem Royaards de wacht zou overnemen, gaat het straks om de vraag of mijn heer Oster met zijn gezelschap een kans heeft om terug te komen of dat men een „andere heer" verwach ten kan. Nu, ik vernam dat er reeds tal van nieuwe meesters staan te trappelen van ongeduld om het nu eens anders en beter te gaan doen in wat nog altijd ons aller „eerste schouwburg" is, ook al wonen we er honderd of meer kilometer vandaan. De nieuwe gegadigden want in de ze tijd, waarin voor afzonderlijke he ren geen plaats meer is, zweert alles bij het „collectief") noemen zich het „Auteurstheater", en daarvan moe ten bijvoorbeeld Frenkel Frank, Mu- lisch en Cees Nooteboom deel uitma ken. Geen van allen toneelspeler, maar dat mag niet hinderen in (al weer) een tijd, waarin deskundigheid bij voorkeur door het tegendeel wordt gegarandeerd. „Krijgt" deze groep de Stads schouwburg, dan gaat ze daar met een fikse en ingrijpende verbouwing beginnen: wandelgangen en foyers, zo lis ik, worden in werkruimten en jeugdateliers en informatiecentra herschapen. Er hing, al was er al veel te veel aan verprutst, in de Amster damse Stadsschouwburg nog altijd een laat ik er maar eerlijk voor uitkomen deftigburgerlijke sfeer. Sfeer van „pluche" en dat is te genwoordig een vies woord. Sfeer van nog zoiets vies: wellevende con versatie tussen lieden die zich voor het theaterbezoek feestelijk kleedden. Ik ben bang, dat dit allemaal ver dwijnen gaat, als de werkruimten en de jeugdateliers en de informatiecen tra de wandelgangen en de foyers gaan vervangen. En ook dat zal dan, als zoveel, wel onvermijdelijk zijn. Ze zeggen het trouwens zelf, de nieu we gegadigden: wij mikken op een ander publiek. In gedachten zie ik straks het bord je bij de ingang al hangen: Bour geois ongewenst". En dan met hamer en bijl de hele burgermansboel maar aan diggelen. Eindelijk yyeqentieneenenzeventig wordt be halve voor de Amsterdamse Staass"houwburg ook voor de rest van ons lieve vaderland een belang rijk jaar. Verkiezingen! Als ze in Den Haag verstandig zijn en eindelijk eens aan vooruitzien gaan doen, bestellen ze nu alvast het pa pier voor dubbel zo grote stembiljet ten dan we gewend waren. De Dynamisch-Conservatieve Par tij, de Nationale Volkspartij, de Pro gressief Evangelische en de alleen maar Evangelische Partij, de Club der Gaullisten, de Partij van Recht het zijn maar zo'n paar nieuwe gegadigden. Zo juist las ik dat dit (onvolledige) lijstje ook nog met een Middenstandsparlij zal worden aan gevuld alsof de bestaande partijen al niet middenstands genoeg zijn. Advies aan die nieuwe partij: vraag eens aan Hay a van Someren of de VVD, uit de tijd dat ze nog niet bijstuurde, op zolder misschien nog een oude voorraad affiches heeft, waarop eertijds diezelfde vraag werd gesteld: of we ook niet vonden dat „het roer om!" moest. Allicht doen ze die plakkaten voor een zacht prijsje over! Overigens blijkt uit al die nieuwe partijstichterij weer eens, dat we het versnipperen maar niet kunnen la ten. En weet u wat op dat gebied het summum is? Dat er in dat va derland van ons ongelogen 256 ver schillende groepen, organisaties en verenigingen zijn, die zich met de strijd tegen de milieuverontreiniging bezighouden. Tweehonderdzesenvijftig zou het daarom morgen weer erger stin ken dan vandaag? Jordanië! Amman in vlammen! Dui- 3 zenden doden! En weer is het on voorstelbare iets dat we, omdat het onvoorstelbaar is dan maar uit onze gedachten wegdringen, 't Is im mers veel belangrijker of mijnheer Den Vyl in het grote dierenbos van de PvdA al of niet de enige baas blijft? Maar ineens zie ik dat Jordaanse joch toeer voor me, dat ik zo'n vijf tien jaar geleden ergens buiten Jeru salem tegenkwam. Ik dwaalde er rond op een eenzame weg, op zoek naar een heilig verleden dat allang vergeten is. Toen liep hij daar, ijve rig studerend in een boek, het bleek een Engelse grammatica. En omdat hij „er niet uitkwam", hield hij mij aan en vroeg me hoe je een bepaald woord moest uitspreken. Hij vroeg het onbevreesd en met iets van ont wapenende vertrouwelijkheid. We zijn toen aan de rand van die weg gaan zitten dezelfde weg waarvan lastige gidsen, speculerend op de toeristen-sentimentaliteit, be weerden dat Jezus zélf er ook gelo pen had. Welnu, aan de rand van die weg sprak ik hem de woorden voor en nij sprak ze na. Zomaar een Jor daans joch. Jordanië! Amman in vlammen! Duizenden doden! Wie weet is dat joch ja, tot wat eigenlijk opge groeid er één van. Het man geworden kind van een eeuw, die later als de eeuw van de moord bekend zal staan. De kleine prins Carlos, bijna 8 maande oud, is al een bereisde baby. Hij was met zijn moeder Irene en zijn vader prins Carlo: Hugo al in het Italiaanse Porte Ercole bij zijn schoonouders en verder woonde hij met zijn nau welijks 8 maanden al afwisseld in Arbonne, Ligniere en Parijs. Hij draagt nu al de last van de proble men, die zijn ouders omringen en die hij later zelf ongetwijfeld zal ervaren. Nu heeft de kleine prins Carlos er nog geen weet van, ook al hoort hij uitsluitend Spaans praten door zijn ouders en uiteraard door het Spaanse kindermeisje, dat voortdu rend met hem meereist. Franse namen zeggen de kleine prins nop niets, dus helemaal niet het hoe er waarom van de reizen tussen Ar bonne, Ligniere en Parijsda' komt allemaal nog wel. Op dit ogenblik is het levei voor prins Carlos, 8 maanden ou en zoon van prinses Irene en prin Carlos Hugo alleen nog maar cc spel. Een spel waarin zijn ouder: zich even fel verdiepen als d' baby zelf: a lellend, ernstig, hui lend.,: het perpetuhum mobila» waarmee de uren van iedere baby zich dagelijks vullen- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Amsterdam heeft er een beduidende attraktie hij. Blote Phil Bloom, „van het 'ichaam gegoten", fier te paard. Vincent van Gogh met vlammend haar en een gedreven blik. Mata Hari niet wulpse rondingen in na tuurlijke vleeskleur. Kortom: Ma- tome Tussaud heeft haar eerste stap cp het vaste land gezet sinds tot beroemde wassenheeldenkabi- net in 1802 van Parijs naar Londen torhnisde. Morgen opent het zijn Poorten in het voormalige chique theehuis Formosa aan de Kalver- itraat. Waarom uitgerekend Am- verdam? „Het is een stad. waar hch veel afspeelt", vindt directeur Victor Catacre beleefd. Een stad Met een sterk eigen karakter en oaarin past Madame Tussaud bijzon tor goed. Verder hebben we een 'akelijke reden. Voor een wassen- toeldenkabinet is een goed atelier ton levensbelang. Amsterdam to'-igt straks zo'n atelier, maar het 's er nog niet. Gelukkig is de ai- stond naar Londen zo gering, dat een snelle en goede samenwerking Mogelijk is". De voorbereidingen hebben vier jaar geduurd, waarbij het vinden van een geschikt pand een grote rol heeft gespeeld. Maar ook de selectie van te vereeuwigen natio nale figuren was een tijdrovend karwei. „We hebben veel steun gehad van wetenschapsmensen en kunstenaars", zegt Victor Catacre handenwrijvend. Hoorde Johan Cruyf erbij? Dat was natuurlijk geen vraag. Hij heeft een ereplaats gekregen tussen rondtollende voet ballen en staart met de handen in de zij naar een onzichtbaar „Zuid- Amerikaans"? visioen. Karei Ap pel? uiteraard. Men bouwde rond zijn ruige gestalte een atelier, waarin op een oogverblindende ma nier is „aangerotsooid". Lisbeth List? Daar heeft men misschien wat lan ger bij stilgestaan, maar ze heeft Se eeuwigheid gehaald en zit kwijnend naar de goede dagen met de „afwezige" Ramses Shaffey te rug te verlangen. Je krijgt er een beetje kippevel van, zo dwingend te worden aangestaard door zoveel goede oude bekenden. Want dat is het kenmerk van Madame Tussaud - er kan nauwelijks 'n glimlach af. Behalve Nederlandse figuren - waarbij een majesteitelijke konin gin Wilhelmina domineert en Anne Frank er een beetje verloren bij staat - is ook de internationale elite vertegenwoordigd. De Rotterdamse havenarbeiders zullen met blijdschap Mao herken nen en ten bate van Harry Mulisch en zijn band is Castro in was herboren. Paus Johannes ontbreekt niet. Soekarno is er en Soeharto niet, hetgeen dan weer een rel uitspaart. Rembrandt staat naar een verschijning in fraai clair - obscure te turen. De natuurge trouwheid van de beelden is fabu leus en de verzorging van de aan kleding tot in de puntjes, of het nu om de kanten kraag van Willem van Oranje gaat of om de ridder orde in het knoopsgat van die an dere vader des vaderlands, Willem Drees. Zonder bedenken kan gezegd worden, dat Madame Tussaud een fraaie aanwinst is voor Amster dams toeristieke pakket, al hebben we de Damslaper met zijn stickie node gemist. Prof. dr. J. Kistemaker, directeur van het Instituut voor Funda menteel Onderzoek der Materie voor Atoom- en Molecuulfysica heeft zijn opvattingen over de manier waarop Europa zijn techno logische achterstand op de Verenigde Staten kan inhalen, neer gelegd in' een discussiestuk voor het congres dat de Europese beweging drie oktober in Utrecht houdt. Prof. Kistemaker, wiens naam onverbrekelijk verbonden is aan het ultra-centrifugeproject, ontwikkelt een belangwekkende visie. De kernpunten van zijn betoog bieden wij onze lezers hierbij aan. (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT „Lekker Leven" krijgen de volksgemeenschappen niet caedau. In de ontwikkeling van de techniek en de daarop ge stoelde economische groei is het devies: worstelen om te overleven of sterven. Economische achterstand betekent, vroeg of Iaat, over weldiging door de sterkere, verlies van zelfstandigheid voor de 'zwakkere. Dat is de technologische uitdaging waarvoor West- 'Europa zich in de zeventiger jaren gesteld ziet. bestuurslichamen. Europa moet daarvoor betalen. Ais er 1 van het bruto nationale in komen voor wordt uitgetrokken, zijn er al enkele miljarden dollars per jaar voor beschikbaar. Het is heel mooi om te stellen, dat dit werelddeel zijn eigen sociaal en psychologisch klimaat moet houden en niet moet worden wat Amerika nu is. Maar dit hoeft niet in te hou den, dat de Europeese landen zich bj) voorbaat neerleggen bij een tech nologische achterstand. In Europa iient men te beseffen, dat de milieu verontreiniging die door technische en industriële ontwikkelingen wordt veroorzaakt niet op rekening van die ontwikkelingen moet worden jeboekt. De politieke wil is er niet in Eu ropa om de maatregelen te treffen die de milieuverontreiniging kunnen voorkomen. In de regeringsbureaus van Europa zijn weinig of geen men sen aanwezig, die technologisch zijn gevormd. Daar ligt het probleem. PROF. KISTEMAKER suggesties De Europese technologie is door de nationale kleinsteedsheid in elk van de 12 Europese landen in de afgelo pen 30 jaar sterk bij die van de Ver enigde Staten achter geraakt. Do Europese aanpak is te klein, de markten zijn te klein, de mentaliteit van overheden en particulieren evenzo. Het Europese technologische potentieel is groot. Het wordt niet gebruikt. West-Europa is daardoor in de wereld tweederangs geworden. Goed, het kan nog eenvoudige artikelen leveren, het grovere werk doen, „betere" grondstoffen produceren. Het is nog geen onderontwikkeld ge bied. Het exporteert verder naar de Verenigde Staten vele ideeën, vaak via de knapste koppen. Maar Euro pa is onmachtig om onderzoek en ontwikkeling, plus fabricage en ma nagement op wereldniveau te bren gen. De kansen om dat ten goede te veranderen zijn er, als Europa be reid en in staat is een groot aantal politieke en mentale barrières te nemen. Drie doeleinden moeten worden nagestreefd 1. Grotere Europese eenheid; 2. Vorming van Europese industri ële, financiële en commerciële ondernemingen; 3. Vorming van centrale Europese Nederland, om maar een land te noemen, geeft wel 900 miljoen gul den per jaar voor „ontwikkelings hulp" maar de rijksbijdrage aan alle Europese projecten is jaarlijks slechts 60 miljoen gulden. Europa kan uit het economisch technologi sche slop komen. Daartoe zal het, zonder kleinsteeds geharrewar en nationalistische kort zichtigheid, snel moeten besluiten tot de volgende maatregelen Gelijkvormigheid van het onder wijs. Verplichte invoering van het Engels als tweede taal op alle Europese lagere scholen; Stichten van twee of drie Euro pese universiteiten voor voort gezette studie; Stichten van grote centra voor biochemisch onderzoek (kosten 100 miljoen dollar per jaar); Stichten van vormingscentra voor de Europese jeugd; Stichten van zeker 1200 jeugd- laboratoria (60 miljoen dollar per jaar); Stichten van een Europese, su- pra-nationale, energiecommissie (kosten 1500 miljoen dollar per jaar); Vorming van 25 industriële Eu ropese gewestgroepen (kosten 125 miljoen dollar per jaar); Oprichting van een Europese ok- trooibureau; Oprichting van een Europees klachtenbureau om bureaucrati sche belemmeringen voor de vooruitgang van de Europese technologie uit de weg te ruimen; Instelling van een Europese wet geving; een Europese autoriteit voor milieuverontreiniging (con trole-apparaat van zeker 101)0 man) Instelling van een jaarlijks Eu ropees concours met prijzen voor de beste prestaties op organisa torisch, technologisch en com mercieel gebied. JACQUES LEVIJ LA PAZ (KNP) President O- vaudo van Bolivia heeft geweigerd een afvaardiging van de vakbonden, van de bisschoppen der r.-k. kerk, de leiders van verschillende protestant se kerken en studentenorganisaties te ontvangen. „Wanneer het om verra ders gaat. geven wij niet toe", ver klaarde de president. Deze weigering van het gesprek heeft volgens waarnemers in La Paz de reeds gespannen situatie in het land tot het uiterste toegespitst. Praktisch komt het erop neer, vol gens hen, dat de regering door haar houding ook de katholieke bisschop pen, die zich tot dusver buiten de politieke crisis hebben willen hou den, in de rijen van de oppositie heeft gedreven. Directe aanleiding tot de verscher ping der situatie is de uitwijzing van vier priesters en een dominee van de methodisten. Zij werden een paar dagen gelden op het vliegtuig naar Argentinië gezet. Zeventig priesters oblaten hebben aangekon digd,- dat zij het land zullen verla ten,. wanneer de regering de uitwij zing van de vijf geestelijken niet ongedaan maakt. De paters oblaten werken voorna melijk in de vitale mijnstreken van Bolivia en beheren bovendien twee radiostations. Ze hebben de regering tien dagen de tijd gegeven haar besluit te herroepen. Ook de jezuïeten hebben gedreigd hun werk in Bolivia op te geven. Wanneer zij hun dreigement uitvoe ren. krijgt het onderwijs aan de universiteiten een harde klap, maar komen ook talrijke bureaus voor hulD- verlening en twee radiostations zon dier personeel. (ADVERTENTIES) anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset.

de Stem | 1970 | | pagina 15