Ton Regtien krijgt geen bewijs „van goed gedrag NA ZWARE AANVAL REGERINGSTROEPEN Syrische tanks uit Jordanië „Bevissen kunnen Met weer navertellen" De Gruvter AOW -/AWW'ers ongewild fout voorgelicht e>reiH MIN. VERINGA WIJKT NIET VOOR OPPOSITIE beleggen in unifonds Bisschoppen overtuigd van IN CIRCULAIRE „Experimenten desnoods terugdraaien SSr 595,- GRONINGSE UNIVERSITEIT SNAKT NAAR ZIJN KOMST Commentaar Open zaak Bourvil (53) overleden Tactiek Russen: Maan'bruikbaar als springplank Schutter maakt vijf doden in New York Vergunning demonstratie Itijd "in". De oelen is van echt :iken, elijke r vele DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN/AMSTERDAM Uit brekend „het bewijs van goed ge- jrag" breekt op dit ogenblik studen tenleider en „beroepsrevolutionair" Ion Regtien de nek. De „regenten in een kapitalistische maatschappij", zoals Regtien het zou kunnen formuleren, zouden hem het bewijsje dat hij zich goed heeft ge dragen moeten verstrekken, wat Regtien in regentenogen zeker niet lieeft gedaan. Hij wil naar Gronin- ,fn, terwijl de Groningse rijksuni versiteit naar de komst van Regtien jlt te snakken. Ton Regtien is door de Groningse hoogleraar prof. Hutte voorgedragen als student-assistent aan het instituut voor sociale en bedrijfspsychologie. Voor welke functie een bewijs van goed gedrag nodig is. Een verzoek hiervoor diende Regtien op 19 augus tus jj. in. Tijdens een mondeling gesprek werd hem duidelijk ge maakt dat de justitiële behandeling van de Beverwijkse (alternatieve a- cademie) affaire een belangrijke rol zou spelen in het al dan niet verle nen van dit pasje." Burgemeester Samkalden, de man die in laatste instantie het bewijsje moet leveren, schakelde een advies commissie in. Een handeling, die, zo als commissielid Harkamp zegt, „nou ja, inderdaad niet alledaags" is. Gisteren ontving Ton Regtien een briefje. Omdat de wet voorschrijft dat binnen 30 dagen een reactie van het overheidslichaam gegeven moet worden. Teneur van het briefje „af wachten maar." Een „beroepsrevolutionair" die een bewijs van goed gedrag nodig heeft... Ton Regtien was gisteren niet be reikbaar, zodat hij geen toelichting kon geven op deze situatie. De man die er min of meer de oorzaak van is, prof. Hutte wil dit wel doen. „Ik had Regtien inderdaad bijzonder graag hier gehad. Daarom heb ik hem voorgedragen als student-assis tent. Ja, inderdaad, er is ook al over gesproken om hem tot staflid te be noemen. Maar dat is van later zorg, dat komt pas aan de orde na zijn af studeren." Om twee redenen had prof. Hutte Ton Regtien graag naar Groningen zien komen „Omdat we hem hier min of meer nodig hebben Hij heeft enorme capaciteiten die we hier uit stekend denken te kunnen benutten. Ook omdat we hem hier de gelegen heid willen geven af te studeren. Dat is er door al zijn werk helemaal bij ingeschoten."' Het student-assistentschap zou Reg tien ook financieel in staat stellen ernst te maken met afstuderen. Per halve dag wordt 35,betaald, met een maximum van 20 halve dagen per maand. Prof. Hutte: „Maar we zijn nu aan het proberen of we het Ton Regtien op een andere wijze fi nancieel mogelijk kunnen maken hier naar Groningen te komen." Prof Hutte over het hoe en waar om „Er wordt wel eens gesteld dat de democratisering aan de universi teit bij ons in Groningen het verst gevorderd zou" zijn. Laat dit zo we zen, dan is dit alleen maar triest voor de andere universiteiten. Want die democratisering moet bij ons nog eigenlijk helemaal zijn vorm vinden. Daarvoor hebben wij een man met de capaciteiten en de inzet van een Ton Regtien nodig, met zijn kennis ook. Zonder een jongen als Regtien gebeurt er niet bijster veel. Ik per soonlijk had hem hier dolgraag als student-assistent gehad Maar als hij dat papiertje niet krijgt dan moeten we in hemelsnaam maar een andere weg vinden." Van Mierlo de moed niet met- jen op. Zijn „vredesinitiatief", dat P.v.d.A., KVP en D'66 te zamen wil brengen, houdt echter geen reke ning met de politieke realiteit. Die realiteit is dat de christelijke (KVP, AR en CHU) samenwerking een feit is en dat het politieke kernprobleem van vandaag ligt in de verhouding lussen de drie christelijke partijen en de P-v.d.. Sinds de groei er uit is bij D'66 en Van Mierlo c.s. dus geen bedreiging meer vormen voor Je twee grootste partijen spelen de Democraten nauwelijks nog een rol in Nederland. KVP-voorzitter Van der Stee heeft ineen openbaar debat met P.v.d.A - Vondeling verklaard, dat «oor de KVP de keuze van een part ner voor de nieuwe regering in het tomend jaar een „open zaak" is. Dat ton niet helemaal waar zijn. De KVP heeft al gekozen voor AR en CHU. Die primaire voorkeur kan een beperking inhouden van de moge lijkheid om straks vrij te kiezen tus sen P.v.d.A. en VVD. Dr. Vondeling heeft erkend, dat x binnen de KVP veranderingen gaande zijn. Na het kernprogram- Sleenkamp en de aanwijzing van prof. Veringa als nieuwe politieke leider van de KVP is de KVP niet meer de partij, waarmee de P.v.d.A. Imotie-Lammers) onder geen voor waarde wenst samen te werken. Toch bindt die motie de P.v.d.A. nog steeds. Aan intrekking kan pas worden gedacht als de KVP „ruim voor de verkiezingen" - het vertrou wen opzegt in de huidige liberale ffi'ifiegenoof. Een onzinnige eis van Vondeling; hij wil een kabinetscrisis die op dit moment niemand kan op lossen. En zo sukkelen de grote partijen maar voort. De enigen die er goed lij varen zijn de extremisten ter lin ker-en ter rechterzijde. PARIJS (AFP) De Franse blij- jpelspeler André Bourvil is na een tagdurige ziekte in Parijs overleden. "ij was 53 jaar. Bourvil, wiens eigenlijke naam André Raimbourg was, trad aanvan kelijk op als variété-zanger. Hij werd Pes bekend, toen hij filmspeler werd. In totaal speelde hij in ruim i» rolprenten. In 1956 kreeg hij de Erote prijs van het festival van Ve- letië voor zijn rol in „La traversée te Paris". Ondanks zijn ziekte maakte Bourvil rolangs nog een film oveT het verzet de tweede wereldoorlog, getiteld >U mur de l'Atlantique". (Van onze redactie buitenland) AMMAN/BEIROET De toestand van de Palestijnse guerrilla's in Joidanië schijnt steeds minder rooskleurig te zijn geworden. Jordaanse regeringstroepen hebben gis teren met steun van de luchtmacht de ondersteunende Syrische tankeenheden uit Jordanië verdreven. Kadio-Ainman meldde gisteren dat de eenheden uit Syrië, (die sinds zondag in Jordanië waren) met achterlating van veel materieel in volkomeu wanorde over de grens in noorde lijke richting zijn teruggetrokken. De Jordaanse opperbevelhebber Madjali had kort tevoren bekend gemaakt dat zijn troepen na hevige gevechten van een week de krui singen van de wegen van Ramtha, Irbid en Mafrak bezet hadden en zo de aanvoer voor de Palestijnen van uit Syrië hadden afgesneden. Jor daanse troepen beheersten, aldus El- Madjali, ook weer Sarka en Amman, met uitzondering van enige verzets- haarden en guerrillasteunpunten, in het bijzonder in vluchtelingenkam pen. Een bevestiging van deze mede delingen van de zijde der guerrilla beweging is tot dusver niet gegeven. Wel heen een woordvoerder van El Fatach toegegeven dat in Amman voor de guerrillastrijders „een zeer gevaarlijke toestand" ontstaan was. Het Jordaanse leger beschoot de Palestijnen van alle kanten. Zelfs Arabische ambassadegebouwen wer den beschoten. Waarnemers nemen daarom aan, dat de guerrilla's zich ook op het terrein van ambassades verschanst hebben. Een woordvoerder van El Fatach heeft woensdag op een persconfe rentie het aantal doden in Amman reeds op tienduizend gesteld en het aantal gewonden op twintigduizend. Woensdagavond wezen de guerril lastations de bemiddelingspogingen af van de delegatie, die door de in Cairo verzamelde Arabische staats hoofden naar Amman is gezonden. Er zou geen sprake kunnen zijn van een wapenstilstand, aldus de radio zenders der guerrilla's „Tussen ons en het militaire bewind van Jorda- RIO DE JANEIRO (KNP) De Braziliaanse bisschoppen hebben het overtuigend bewijs op tafel gekregen, dat er in de Braziliaanse gevange nissen gemarteld wordt. Het is afkomstig van de bisschop pelijke commissie, die met het on derzoek daarnaar was belast. De bisschoppen hebben thans een geval als voorbeeld gesteld en er een uitvoerig rapport over samen gesteld, dat zij hebben toegezonden aan paus Paulus en aan de Brazi liaanse president. (ADVERTENTIE) 1- Er is een grote publiciteit ont staan rondom een opzienbarend nieuw wasmiddel: Klok-Nieuw! Terecht, want hier is sprake'van een radikale omwenteling in de geschiedenis van de wasmiddelen. Wat is er precies aan de hand De Klok, zeepfabrikant in Heerde, zocht naar een manier om de wasverzachter overbodig te maken. Hij deed toen iets wat maar weinigen doen: hij ging terug naar het eerste begin. Naar de tijd dat echte zeep nog het enige was middel was. En het lukte hem, met pure zeep als basis, een weerga loos wasmiddel te maken, dat geschikt is voor elke moderne wasautomaat en waarin het was goed zijn natuurlijke zachtheid behoudt. Zo ging de wasverzach ter als een volkomen overbodig toevoegsel overboord! 2. Wonderlijk genoeg sloeg de Klok twee vliegen in één klap: de wasverzachter verdween, maar tevens miste dit nieuwe wasmid del de bekende waterverontreini gende werking. Klok-Nieuw, met pure zeep als basis, bevat nl. geen fosfaten of fosfaatvervangende grondstoffen. En juist die fosfaten verontrei nigen hetwater, werken sterke alg- vorming in de hand en doden daaldoor onze vissen. Fijn dat die eerdaags alles weer kunnen na vertellen! O ja, u wilt weten waar Klok-Nieuw te koop is. Helaas nog niet overal in Nederland. Maar vraag ernaar bij uw leverancier. Wij doen ons best hem zo snel mogelijk te bevoorraden. Klok-Nieuw, voor 'm natuurzuivere fi»J) was en een natuurzuiver Nederland! nië ligt een zee van bloed. Alle brug gen zijn afgebroken. Wij zetten de strijd voort". Koning Hoessein en vier guerrilla leiders, die door hem uit gevangen schap zijn vrijgelaten, hebben woensdag alle vijf zich uitgesproken voor het staken van de strijd in Jordanië en het verhinderen van de infiltratie over de grenzen van Jor danië. Deze eenstemmigheid was het werk van de speciale delegatie uit Cairo. De opperbevelhebber van de Pa lestijnse guerrilla's, Jassar Arafat, heeft de overeenkomst tussen Hoes sein en de groep guerrilla-leiders van de hand gewezen. Arafat deed een beroep op president Nasser van Egypte, persoonlijk tussenbeide te komen teneinde de Jordaanse crisis te beslechten. „Na zes dagen en zes nachten van hevige strijd is Amman in een stad van verwoesting, dood en ellende herschapen door de troepen van ko ning Hoessein". Maar in weerwil van het harde toeslaan van de konings getrouwe Bedoeïenen met Artillerie en automatische wapens, waren al- J (VERVOLG VAN PAGINA 1) In een analyse van de teleurstel lende gang- van zaken sprak het be drijf enige tijd geleden zelf over een te laat inspelen op moderne verkoop methoden. Het S.H.V.-concern bestaat momen teel uit ongeveer 150 ondernemingen in binnen- en buitenland, met een to taal personeelsbestand van ongeveer 10.000 man. Over '69 boekte het con cern een omzet van 1,7 miljard. Voor al de laatste jaren heeft het concern zich gekenmerkt door grote activitei ten op het stuk van overname van bedrijven. Nog onlangs werd Geveke en Groenpol n.v. opgekocht. S.H.V. begon in 1896 met de import van kolen, maar heeft in de loop der jaren belangen gekregen in nog veel andere uiteenlopende zaken: havenwerkzaamheden, trans port, scheepvaart (vloot van 29 sche pen), visserij, aardolie en aardgas, technische handel en installatie en consumptie-artikelen. Onder de naam Makro stelt het concern een uitge breid assortiment levensmiddelen verkrijgbaar voor o.m. de detailhan del. Inmiddels is de notering van de 6 pet. cum. preferente aandelen A. en van de 6 pet. cum. preferente winst- delende aandelen B. in P. de Gruyter en Zn. n.v. opgeschort „in verband met over enige dagen te verwachten mededelingen". Deze aandelen zijn op de Amsterdamse Beurs genoteerd. Niet op de beurs genoteerd zijn de gewone aandelen van De Gruyter. Het is de bedoeling dat die aan de S.H.V. zullen worden overgedragen. Overigens heeft ook Unilever be langen bij De Gruyter. Sedert juli 1967 heeft Unilever iets minder dan de helft van de gewone en de prio riteitsaandelen. Unilever heeft echter geen op de beurs genoteerde prefe rente aandelen, zodat het aandeel van dit concern in het bij De Gruyter geplaatste kapitaal aanzienlijk min der is dan de helft. thans nog dinsdag grote delen van de stad en de omgeving onder con trole van de guerrilla's. Ook deze laatsten schijnen goed van munitie voorzien te zijn. De doden en gewon den zijn niet te tellen. Het geraamde aantal van 15.000 doden zou kunnen kloppen. In het centrum van Amman schijnt geen huis door de genadeloze be schietingen gespaard te zijn. Aan de rand van Amman liggen ontelbare omgekantelde en uitgebrande leger voertuigen. Volgens de guerrillatactiek hebben de commando's zich tussen de bur gerbevolking „verschanst" om mas sale aanvallen van het leger te ont lopen. Hun steunpunten en geschuts- stellingen zijn ziekenhuizen, de da ken van bezette gebouwen en voor tuinen van particuliere woningen, zodoende zijn bij de acties tegen de guerrilla's duizenden mannen, vrou wen en kinderen eveneens om het leven gekomen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Gezien het succes met de Loena-16 is het nu mogelijk gebleken de maan te gebruiken als springplank voor het verkennen van planeten en sterren met behulp van automatische waarnemingsstations. Dit heeft een wetenschappelijke medewerker van het Russische pers bureau Tass woensdag verklaard. De raket waarmee de Russen met behulp van de Loena 16 monsters van de maanbodem hebben gehaald isj als alles naar wens is gegaan, vanmorgen om 6.20 uur aan een pa rachute in de Sovjet-republiek Ka zakstan geland. Deze raket maakte deel uit van het onbemande ruimte vaartuig Loena 16 dat zondag jl. een zachte landing maakte in de zo genaamde Zee der vruchtbaarheid. De raket met het maangesteente aan vaardde maandag op een signaal van de aarde de thuisreis. Op de maan bevindt zich nog een deel van de Loena 16 dat via de radio gegevens verstrekt over temperaturen en stra ling op de maand. Een bezorgde koning Hoessein spreekt op het vliegveld van Amman met journalisten, die uit de Jordaan se hoofdstad konden vertrekken. (Van onze redacteur buitenland) ALBANY Vier vrouwelijke werknemers van het departement van arbeid van de staat New York zijn door een woeste schutter ge dood. Hij sloeg de hand aan zichzelf toen de politie kwam opdagen. De identiteit van de schutter is onbekend maar collega-werknemers van de slachtoffers zeiden dat hij verbonden was aan het departement van arbeid maar al enige tijd met ziekteverlof thuis was. Volgens hen was de schutter zo als gewoonlijk zijn geld komen ha len. Waarom hij een geweer bij zich had en er ook gebruik van maakte is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is thans officieel vergunning verleend voor de de monstratie die 1500 Zuidmolukkers zaterdag in Den Haag willen hou den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociale Verzekeringsbank en de Vereniging van Raden van Arbeid hebben deze maand degenen, die een uitkering krijgen krach tens de algemene ouderdomswet (AOW) en de algemene weduwen- en wezenwet (AWW) ongewild verkeerd voorgelicht. De ironie wil, dat de foute voorlichting geschiedde in een circulaire, die er juist toe diende ver warring bij de betrokkenen te voorkomen. In deze circulair*, verstrekt bij de uitbetaling in september, wordt de uitkering-genietenden namelijk medegedeeld, dat de uitkeringen deze maand beduidend hoger zijn, omdat er ook de vakantie-uitkering van 3 procent in is verwerkt. Vet gedrukt wordt er dan ook de aandacht op gevestigd, dat in de maand oktober weer de normale vanaf 1 februari 1970 geldende maand bedragen zullen worden uitbetaald. Dit laatste is niet juist. Op 1 augustus jl. zijn de uitkeringsbedragen name lijk opnieuw verhoogd. Deze verhoging is nog niet tot uitbetaling gekomen, omdat ze nog niet eerder in de computer verwerkt kon worden. In het alge meen gesproken zal de volgende maand voor het eerst het hogere bedrag worden uitbetaald en dat niet alleen, maar ook nog het verschil over de maanden augustus en september, met terugwerkende kracht derhalve. Vanaf november krijgt men dan het eigenlijke maandbedrag. De toestand is derhalve wat de uitkeringen betreft als volgt: gehuwdenpensioen en hoog weduwenpensioen ongehuwdenpensioen en laag weduwenpensioen wezenpensioen t/m 9 jaar wezenpensioen 10 t/m 15 jaar wezenpensioen 16 t/m 26 jaar Het gaat hier om bruto-bedragen. Geen rekening is dus gehouden met eventuele inhoudingen, bijvoorbeeld voor verplichte ziekenfondsverzekering Namens de twee instanties, die de circulaire opstelden, werd ons desge vraagd medegedeeld, dat de fout werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de circulaire reeds was gedrukt en verspreid toen de jongste verhoging nog niet was bekendgemaakt. Zij is daarna niet ingetrokken kunnen worden. maandbedrag voor 1 aug. uitbetaling in oktober maandbedrag vanaf nov. 477,— 534,— 496.— 336,— 376,50 349,50 107, 120,50 111.50 159,— 178,50 165.50 207,— 232,50 215,50 Waarnemers, de derde wedstrijd om he» politieke kampioenschap van Nederland hebben we inmiddels ook weer achter de rug. De heren Vonde ling (i-vdA) en Van der Stee (KVP) bestreden elkaar in Arnhem. Voor Van der Stee toch een soort thuis wedstrijd, al trad hij op in een PvdA-bijeenkomst. De KVP-man is woonachtig in het Gelderse en van daar. Opnieuw kwam er geen winnaar uit de bus, maar opvallend was vol gens velen de sportiviteit waarmee gestreden werd. ledereen was lief voor iedereen, zogezegd. En dat zou best eens het begin van een ik zeg het niet, we lopen niet op de zaken vooruit. Wat in de schoot van moeder toekomst verborgen is blijft geheim. (Van der) Stee(n) voor (Van der) Stee(n) bouwen aan een nieuwe sa menwerking. We halen even een oudje van de stal: onze zonnebloem. We horen er weinig meer van, maar An-Marieke Koek uit Etten-Leur (4 jaar) is de race niet vergeten. Zij verfde een éigen zonnebloem voor „mijnheer Merijn" (een brok in de keel hoor), omdat de zonnebloem van haar oom Theo weinig kans van slagen had gemaakt. Hij had er ook wel gezaaid, maar toen ze uit kwamen hebben de een den ze helemaal kaal gegeten. Was dit niet gebeurd dan had hij vast de allergrootste zonnebloem gehad, schrijft An-Marieke. Nou, daar zijn wij ook van overtuigd. En nu kan het wel zijn dat in Zee land „het leven goed is", in zuid westelijk Nederland slaat West-Bra bant ook geen slecht figuur. Tenmin ste de beleggers lonken naar dit stukske Brabant en dat wil toch wel wat zeggen. De komst van Shell, de vliegveld- plannen enz., dat schept natuurlijk ten (Bra)bant. Bij deze worden de touwfabrieken er aan herinnerd dat de inschrijving op galgetouw op 28 september sluit, zo lezen wij in de Zuidafrikaanse staatscourant. Zuid-Afrika is het land waar de meeste executies aan de galg worden voltrokken (dit even ter informatie). Een beschaafd land noemen ze dat. „Ik zing soms de hele dag. Dat heb ik vroeger nooit gedaan" (Cornelis Verolme). Zo ziet u maar weer, de mens moet nooit wanhopen. Bovendien is er morgen weer een dag. Tot dan. MERIJN. (ADVERTENTIE) Daardoor verkrijgt u met weinig geld deelname in vrijwel alle belangrijke, dy namische Duitse wereld concerns. Met, door de grote spreiding, een zo gering mogelijk risico. Vraagt u eens inlichtingen. TESSELSCHADESTRAAT 12 AMSTERDAM 1 TEL. 020 - 16 00 It Ut. 241 DE Amerikaanse kustwacht zoekt met groot materieel naar de drie ballonvaarders die hadden getracht van Amerika naar Frankrijk te zwe ven en die vermoedelijk in de woe lige oceaan zün terechtgekomen. EEN zich razendsnel uitbreidende bos- en veldbrand heeft bij Oakland in Californië naar schatting vijftig landhuizen in de as gelegd. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Minister Verin- ga (O. en W.) zal zijn wet op de bestuurshervorming van de uni versiteiten niet aanpassen aan de wensen van de oppositie. De op positie wil meer democratisering en meer experimenteervrijheid dan de wet-Veringa toelaat. Een universiteit is geen particuliere vereniging waar de leden zelf uitma ken hoe hun zaken geregeld moeten worden, vindt dr. Veringa. Een uni versiteit wordt door de overheid in stand gehouden als orgaan van de nationale gemeenschap of van een bepaalde bevolkingsgroep. Daarom vindt minister Veringa dat de rege ring enkele leden van het college van bestuur van de universiteit, zoals het dagelijks bestuur zal gaan heten, moet kunnen benoemen voor een te bepalen termijn. Daarom ook is mi nister Verin-ga tegen het voorstel van PvdA en D '66 om alle leden van het college te laten verkiezen en zonodig tussentijds ontslaan door de universi teitsraad. Wel zei minister Veringa toe dat bij benoeming van de kroonleden in het college van bestuur nauw over leg zal worden gepleegd met de uni versiteitsraad. Tussentijdse afzetbaar heid zou betekenen dat geen bekwa me bestuurder er nog voor zou voe len in het college benoemd te wor den, dacht de heer Veringa, Ook de gevraagde grotere experi menteervrijheid wees dr. Veriga re soluut van de hand. Experimenten die al gaande zijn, bijvoorbeeld in Groningen, Nijmegen en Amsterdam, zullen moeten worden teruggedraaid als ze niet passen in de wet-Veringa. De minister is wel bereid de inwer kingtreding van zijn wet voor betrok ken universiteiten desnoods uit te stellen en de bestuursommezwaai in de experimenterende instituten zo soepel mogelijk te kunnen laten ver lopen. Minister Veringa tilde niet zo zwaar aan de moeilijkheden die zou den ontstaan doordat de universitei ten zijn bestuurswet niet zouden wil len of kunnen, uitvoeren. De opposi tie heeft ernstig voor zulke moeilijk heden gewaarschuwd en de wet-Ve- ringa vergeleken met artikel 8 van de loonwet van minister Roolvink. De oppositie simplificeert door het te doen voorkomen alsof er alleen maar activistische studenten en behouden de hoogleraren bestaan. De jongste opiniepeiling over de wet-Veringa aan de Delftse hogeschool duiden er op dat er beslist niet algemeen over wegende bezwaren bestaan tegen het wetsontwerp, aldus de bewindsman. Slechts enkele amendementen van PvdA en D '66, voornamelijk van on dergeschikt belang konden genade vinden in de ogen van dr. Veringa.

de Stem | 1970 | | pagina 13