9T tini, been heen, uit voeten maxi U BIJ UZEN JOSEPHINE X X O O JOSEPHINE MPfM Autoband „Vlieg-tuig' Democratie Kersen-machine SUSKE EN WISKE voeten twee toffe totems DE STEM VAN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 nd dat op woensdag ingstraat in gebruik n, personeelszaken, >ezicht) van 9.0012.00 uur i dient men zich in ouders van Hulst de Burgemeester P. MOLTHOFF tot LU CL LU LO CL LU l/T KLAP komt hard aan, maar ie zullen het. toch als een man loeten dragen: in de 25e collectie^ it de mode-prins Ernst-Jan leuwkes met bloed, zweet en tra in heeft gecreëerd, is de knie het been heen. de kuit uit. [ijn oprechte deelneming gaat in ize dagen dan ook uit naar alle harders, die in de afgelopen ja- auo feestelijk aan hun trekken ijn gekomen. Zij zullen er aan loden wennen, dat het bestude- ■n van de schepping voortaan een grote denksport wordt, ok de hippe vogels, die tot nog konden volstaan met een yoor- irompen lendedoek en een ba truitje doen er goed aan zich dege te prepareren op een eng mode-regime, dat alleen nog dzware kozakken-j assen en ge lieerde familie-tenten in het idsbeeld tolereert. Protesteren eft in dit' stadium geen enkele imeer: de vrouw kan haar mini- rderobe met de vuilnisman mee- ren. Beeuwkes vindt het best zo: te mini-golf heeft vijf jaar over heengespoeld", zegt hij, „en h vind ik lang genoeg. Als mode- itwerper kon je tenslotte geen Jt meer uit. Goed, je kunt de ften nog korter maken, maar hjn hemel, het esthetische gevoel reekt bij het ontwerpen toch ook 18 mee. Je kunt een vrouw niet 'haar onderbroek de straat opja- ii. Ik weet het, de meeste man ie schreeuwen moord en brand, e vinden midi en maxi afschu- elijk, maar ze zullen er toch aan ■eten wennen. Ze zullen voor- ia weer moeten raden naar de larmes van een vrouw en dat ik een verheugende ontwik- 1- Elk weldenkend mens moet eSeven, dat die mini-mode zo it door kon gaan. Wat denk je auwens van de stoffenfabrikan- a? Voor die mensen was er op it laatst geen droog brood meer verdienen. Voor die paar vier- ttte centimeter kun je geen fa- laten draaien", het resultaat van zes maanden Wieus denkwerk hangt nu onder kroonluchters van zijn salon Zeventig knaapjes, die moedig het maximaal toegestane gewicht dra gen. Enorme tweedjassen met bontkragen, streng gesneden crea ties met soldateske tressen, man telpakken met' rokken, die royaal de achillespees bedekken. Klap stuk van de wintercollectie is een bruidsjapon, waarvan het bovenge deelte geheel doorzichtig is. Ter verhoging van de vreugde heeft Beeuwkes de bustehouder vervan gen door enige blikjes met een middellijn van anderhalve centi meter. Hij vindt het persoonlijk een beeld van een vondst, maar de nieuwbakken mannequin, die er bevend in poseert voor het paleis Noordeinde roept vol afgrijzen: „Ik kan me niet voorstellen dat er één bruidegom is, die het goed vindt, dat zijn vrouw zo op de bruiloft verschijnt". Haar mening wordt spontaan gedeeld door langslopende wandelaars, die ver bijsterd de pas inhouden en hoofd schuddend de blikvanger observe- ren. Iemand roept: „Hé zus, zou je niet een lekker warm truitje aan trekken, want een koutje op je borst is zo gevat". De mannequin reageert niet. Ze staat roerloos op het lege plein, de handen devoot gevouwen om een gele roos, waar van de eerste blaadjes al de strijd hebben opgegeven. Waarschijnlijk heeft ze definitief van trouwplan nen afgezien. Mannequin Elsa heeft het een stuk beter getroffen. Zij is door de kleedster in een zwarte maxi-buis gehesen, die strak om haar be scheiden leden spant. Ze vindt mi di en maxi het absolute, bittere einde. „En weet je waarom? Om dat je eindelijk weer eens echt vrouw voelt. Deze mode is char mant, modieus en daarbij nog praktisch ook voor de winter. Ik heb vorig jaar met 5 graden vorst in een mini-jurk rondgereden. Ik was tot op mijn botten bevroren. Toen heb ik al gezworen, dat ik voortaan alleen nog midi zou dra gen. Ik ben de mode-ontwerpers dan ook innig dankbaar, dat ie het roer hebben omgegooid. Die veran dering is voor ons vrouwen een zegen". Beeuwkes op de achtergrond: „Het eigenaardige is, dat de mode tegenwoordig gedicteerd wordt door de hippies op straat. Zij droe gen vijf jaar geleden de eerste mini-jurken, zij waren het ook, die maanden terug al in wapperende gewaden over de Dam in Amster dam liepen. Vroeger was het de demi-mondaine, die het modebeeld der seizoenen bepaalde. In de loges van de schouwburgen en in de boudoirs van de paleizen maakten de rijke vrouwen uit, wat wel en niet gedragen kon worden. Dat is nu radicaal veranderd. Parijs is weliswaar nog steeds het mekka van de mode, maar daar doen ze in feite ook niets anders dan het ver fijnen van de smaak der hippies. Wat de Dam-slapers op de rom melmarkten kopen, wordt in Lon den en Parijs op een dure manier- nageaapt. En geen enkele vrouw van de wereld kan het zich ver oorloven om de hippies te nege ren".- De veranderingen op het mode front hebben ondertussen wel een slachting aangericht onder de cou turiers. Tien jaar geleden waren nog 80.000 Nederlanders werkzaam in de haute-couture, maar dit leger is al geslonken tot krap 1500. „De maatkleding", voorspelt .Beeuwkes, „heeft zijn glorie-tijd gehad en zal alleen nog blijven bestaan voor een handjevol gefortuneerde fami lies. Dat is ook logisch, want als je in de boetiek een fijn japonnetje kunt kopen voor zeg 400 gulden, laat je er niet meer één maken voor 1500. Ik zit gelukkig gunstig, ik heb voldoende klanten, die een hoop geld over hebben voor hun garderobe. Maar toch zeg ik ook bij elke show: „Dit is misschien de laatste. Het is één van de moei zaamste beroepen die je kunt ver zinnen en je moet in feite een vakidioot zijn om elke keer op nieuw de fantasie en de moed op te brengen voor een nieuwe collec tie. Deze keer is het gelukkig wat makkelijker gegaan, omdat het uit gangspunt totaal nieuw was. Ik kon eindelijk weer eens van voren af aan beginnen, me compleet uit leven. Ik vind maxi geweldig, om dat het van elke vrouw een nieuw wezen maakt. Als je haar vijf jaar lang in een mini-jurk hebt zien rondstappen, dan weet je niet wat je ziet, als ze opeens in een mooie maxi-creatie je salon binnenkomt. Ik ben er dan ook heilig van overtuigd, dat er voor het einde van het jaar geen vrouw meer in Nederland is, die het waagt om in een mini-jurk te lopen". Dinsdag is Beeuwkes nog even snel naar Parijs geweest om een handvol noodzakelijke fournituren te kopen. „Vroeger waren er in Nederland zaken, waar je te kust en te keur linten en gespen kon halen, maar dat is ook voorbij. In dit land zien ze er blijkbaar geen brood meer in. de grote confectie fabrieken delen de lakens uit en couturier moet uit pure armoe naar Parijs om een lintje te kopen. Dat is nog eens extra ontmoedigend. Heus, als je niet hardstikke gek bent op dit malle vak, houd je het niet vol. Als je nou weet, dat ik in deze ene collectie 1,5 ton aan stof fen en fournituren heb gestopt, dan kun je je misschien voorstel len, dat ik in de zenuwen zit. Dat is elke keer hetzelfde lied. Je maakt een fijne collectie, iedereen roept: „Beeuwkes heeft het gewel dig gedaan", maar zes maanden later sta je weer voor het blok. Dan zijr. ze die fijne jurk van een half jaar terug al lang vergeten en dat moet je maar afwachten, of ze weer enthousiast zijn. Soms denk ik: als verkoper bij C en A zou ik misschien een veel fijner leven hebben". LEÓ THURING Bij de foto's 1. Wintermode '70: lang, dun en lekker. 4 2. Ernst Jan Beeuwkes met Elsa: „De mode wordt in feite ge maakt door de hippies". ER ZAL binnenkort een auto band op de Nederlandse markt ko men, die zelf zal aangeven, wan neer hij te ver versleten is om nog veilig te kunnen zijn. In deze band wordt een zg. slijtage indicator verwerkt, gevormd door zes verho gingen, die in de groeven van de band wordem aangebracht. Deze indicator wordt zichtbaar, wanneer de groefdiepte nog maar 1,6 milimeter is. De indicator heeft de normale zwarte bandkleur, maar valt op doordat als het ware bruggen gevormd over de breedte van het profiel. Controle van de band wordt dus een zeer eenvoudi ge zaak. Dit is meegedeeld bij de intro ductie van deze band, die door de benzinemaatschappij ESSO op de markt zal worden gebracht. De 2000 man van de Amerikaan se luchtmacht, die gelegerd zijn op de Engelse basis Alconbury had den vanwege hun korte militaire haardracht moeilijkheden met het zich vermengen onder de plaatse lijke bevolking. De Amerikanen vonden er wat op. De leiding van de luchtmachtbasis was er mee akkoord dat de militairen buiten diensttijd haarstukjes gingen dra gen. Nu lopen de militairen rond met haar tot op de schouders, enorme bakkebaarden en geweldi ge hangsnorren. Het Amerikaanse persbureau Associated Press bracht dit nieuws onder de kop „Langharig vlieg tuig" en sprak in het bericht niet over plaatselijke bevolking, maar over „langharige inboorlingen". Discriminerende woorden, die niet verbazen als men weet dat ze uit Amerika komen. Met de democratisering in de krijgsmacht gaat het nog steeds niet naar wens. De voorzitter van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, mr. H. Dijstelbloem, zei over de gewenste democratisering onder meer. dat de overlegorganen, zoals die nil van ministeriële zijde worden voorgesteld, nog steeds zijn gebaseerd op wat genoemd wordt „modern personeelsbeleid" Die kern impliceert volgens de heer Dijstelbloem zeker dat de doelstellingen van het bedrijf (de krijgsmacht) blijven bestaan. Mr. Dijstelbloem meent dat dit moder ne personeelsbeleid volkomen ten onrechte wordt geassocieerd mei democratisering. Personeelsbeleid dat van boven af wordt gemanipu leerd, noemde hij juist ondemocra tisch. Over de vrijheid van meningsui ting in het leger kon de heer Dijstelbloem al evenmin veel posi tiefs melden. Hij herinnerde er aan dat zich de laatste zes maan den op dit gebied een groot aantal conflicten tussen dienstplichtigen en legerleiding heeft voortgedaan. Hij noemde het beleid van de le gerleiding ten aanzien van de vrij heid van meningsuiting onbegrij pelijk en ook onverstandig. „De legerleiding onitkenit eenvoudig, dat er problemen zijn. Ieder symptoom van onrust is voor haar aanleiding op te treden. Het probleem zelf heeft daartoe helaas nog geen aan leiding gegeven". EEN TEAM Amerikaanse geleer den heeft een radioverbinding tot stand gebracht tussen de hersens van een chimpansee en een com puter waardoor de hersenen hun eigen signalen konden ontvangen van de computer. Het experiment schept de moge lijkheid van electronische commu nicatie tussen de verschillende hersenen, aldus de geleerden van de universiteit van Yale. Het biedt ook nieuwe mogelijk heden voor de behandeling van geestelijke en physieke afwijkin gen, zo zeiden zijn. Bij het experi ment met de chimpansee vingen elektroden in de hersenen van het dier de elektrische signalen van die hersenen op, die door middel van een kleine zender-ontvanger op zijn kop naar de computer werden doorgestuurd. Via de zender zond de computer een controle signaal naar een an der deel van de hersenen. Wanneer dit deel van de hersenen eenmaal gestimuleerd werd sneed het in tern alle activiteiten van de herse nen die oorspronkelijk door een computer opgevangen werden, af. De geleerden deelden mee dat de chimpansee Paddy op bevel van de computer dikwijls van humeur veranderde gedurende de ander half jaar van het experiment, maar dat hij weer normaal begon te reageren toen de verbinding met de computer verbroken werd. it), it het ;hten gaat. anders zijn bejaard. ideële Reclame

de Stem | 1970 | | pagina 19