Na gelijkspel tegen Denemarken Over het paard BERT KUIPER: WEG VRIJ NAAR PROF-VOETBAL Axel ei Aanv; voetb, stree Nederlaag dames van Tempo het turfschip breda Verlies vooi Terneuzens< Boys: 3-0 Ongetaoflijjk: het brabants orkest In het turfschip Veel tijd Niet gelukkig opening seizoen 1970/71 seizoen 1970/71 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 ORANJE RICHT ZICH OP POLEN IN KWARTFINALE Feijenoord-speler Wim Jansen trad gisteren in het huwelijk met Coby Engelenburg. Hier gaat het paar door een haag van juniores naar het stadhuis. 'Push maakte geen fout tegen HOCO (Van onze hockeymedewerker) BREDA Na de vorige wedstrij den is er al enige afscheiding tussen de clubs (heren 2e klasse A) geko men. Het is weliswaar nog niet veel, maar het wijst er wel al op, dat het Dongense Liberty een moeilijk sei zoen tegemoet gaat. De uitwedstrijd tegen Zwart Wit was zeker geen groots gevecht. Zwart Wit miste J. Pijnenburg en R. Verster in de gelederen en daar door was de stootkracht in die ploeg verzwakt. Over het geheel genomen gaven beide partijen elkaar weinig toe, maar de wijze waarop Zwart Wit aan zijn doelpunten kwam zal bij Liberty ongetwijfeld spij.t heb ben opgewekt. Weliswaar nam Li berty de leiding toen C. Boon een fout in de vijandelijke defensie af strafte (01) maar via een straf- prush bracht Wessel beide partijen op gelijke voet (11) .No gv droeo op gelijke voet (11). Nog voor de rust veroverde de thuisclub de lei ding, toen F. Schonck van een mis ser in de Liberty-defensie profiteer de (21). Na de hervatting heeft Liberty tevergeefs, mede door zijn te korte aanvalsspel, geprobeerd de achterstand in te lopen. Enige minu- ADVERTENTIE De verwachtingen zijn meestal hooggespannen, maar de kleu renbeelden overtroeven alles. Niet direkt goedkoop... maar dan ook kwaliteit van de bovenste plank! ■jür Logisch dat U zulke mooie en kostbare zaken bij 'n expert op dit gebied koopt. Uw vakzaak met BETERE ser vice heet LANGE BRUGSTR. 4 BREDA TEL. 40250 (3 lijnen) ten voor het einde schonk de defen sie der gasten aan zijn tegenstanders de unieke kans om de zege veilig te stellen; een kans, die F. Schonck zich niet "liet ontgaan (31). In de wedstrijd PushHOCO was het krachtsverschil tussen beide ploegen bijzonder gering. Voor de rust had de thuisclub een licht veld- overwieht, maar de door de tegen partij opgezette buitenspelval smoorde veel Pugh-aanvallen in de kiem. Toch slaagde P- Mous erin uit een fraaie dieptepass de bal onhoud baar in te schieten (10). In de tweede helft hadden de gasten het beste van het spel. Juist in dit lichte overwicht wist P. Mous voor de tweede maal uit een scherpe diepte pass te scoren (20). De gasten gaven echter de moed niet op en wisten door H. v. d. Weegen de eer te redden (2I). De wedstrijd WarandeKeep Fit was bijzonder spannend. De bezoe kers hadden gedurende vrijwel de gehele wedstrijd een overwicht. De defensie van de thuisclub was ech ter goed op dreef. Een hoofdrol ver tolkte hierin doelman A. Woittier, die wonderbaarlijke reddingen ver richtte en slechts éénmaal moest ca pituleren (01). Deze voorsprong deed H. van Gurp nog voor de rust teniet (11). Na de hervatting bleef Keep Fit domineren. Het aanvals- kwintet slaagde er echter niet meer in te scoren. De plaatselijke wedstrijd For wardWere Di eindigde in een kleine zege voor Were Di. In de le klas (dames) deden zich vrijwel geen verrassingen voor. EMHC won van het bezoekende 's Hertogenbosch, Oranje Zwart bleef thuis de baas over Venlo, Rapidity moest in de thuiswedstrijd tegen Were Di met een nederlaag genoe gen nemen- Terwijl HTCC en MOP de winstpunten deelden. De thuisclubs in de 2e klas A hadden een goede dag. In de ont moeting ForwardPush bleek weer, dat de aanvalslinie bij de gasten de zwakke plek is. Defensief is dit team bijzonder sterk, hoewel men ditmaal de aandacht voornamelijk nodig had voor de bijzonder bewe gelijke J. Horsten, die tot tweemaal toe de Bredase doelvrouwe wist te passeren (20). Geen tegendoelpun ten, vanwege het zonder enig ver band opererend aanvalskwartet. Indien de voorhoede van Breda in de thuiswedstrijd tegen Keep Fit meer schotvaardigheid aan de dag had gelegd zou de rust ongetwijfeld met een goede voorsprong voor de thuisclub zijn ingegaan. Met uitzon dering van enige uitvallen van Keep Fit, die zeker niet van gevaar ont bloot waren, gaf de thuisclub vrij wel steeds de toon aan. Pas in de tweede helft werd de zege een feit door doelpunten van respectievelijk A. Grasso (strafcorner) en I. Cop- poolse, na voorbereidend werk van A. Bunzink (20). De wedstrijd WaalwijkTempo was van uitstekende kwaliteit. De gasten misten M. Fikkers in de gele deren, wat zeker een verzwakking betekende. In de laatste fase van de eerste speeïhelft verzekerde de thuisclub zich van een 20 voor sprong (doelpunten van L. Hendriks en E. Bergmans). Deze achterstand wist Tempo in de tweede helft niet meer te verkleinen. Uden bracht HOCO een nederlaag toe. BRUSSEL (A.N.P.) Polen zal de tegenstander zijn van Ne derland in de kwartfinale van het toernooi om de Europese beker te Brussel. De beslissing hierover viel maandagmiddag in de wedstrijd West-Duitsland - Italië, die de Duitsers met 60 wonnen. Z(j stelden daarmee hun eerste plaats in groep A veilig. Om vijf uur werd ook de tweede plaats van Polen definitief, toen aanvoerder Stefan Otula- kowski uit een strafcorner zijn ploeg tegen Wales op 10 bracht. Daarmee was voor de zich fel te weer stellende Welshmen de deur naar de kwartfinales dicht geslagen. In de korte periode, die nog restte, zouden zij in de eerste plaats de achterstand in een voorspong moeten omzetten maar, om tot een beter doelgemiddclde dan de Po len te komen, bovendien ook nog drie doelpunten moeten maken. Dit was een onmogelijke opgave voor de verbeten strijdende Welshmen, die tenslotte op de valreep nog wel een eervol gelijk spel (11 be reikten. maal niet vlotten. Jeroen Zweerts liep verloren op de middenvoor plaats en kwam later, na wisseling met Jos Christis, op de linkervleugel evenmin tot ontplooiing. André Bol huis bleef volharden in bij voorbaat tot mislukken gedoemde individuele acties, daar er achter elke Deen, die hij voorbijging, weer een ander stond. Paul Litjens op de rechter vleugel werd nagenoeg niet in het spel betrokken. Daardoor werd het een hopeloos beuken op de Deense verdedigingsmuur, die na afloop zelfs geen scheurtje vertoonde. Hierover bestond terecht vreugde in het Deense kamp. Een score van 0-0 was aanzienlijk meer dan waarop Denemarken had durven hopen. Nederland heeft nu rust tot donderdag. Dinsdag gaat de ploeg een dagje uit, naar Knokke, om daar geheel buiten de hockeysfeer wat bij te ko men van het zware programma van vier wedstrijden in evenveel dagen. Onze landgenoten weten nu de tegen stander op wie zij zich moeten rich ten: Polen. Wanneer de concentratie er don derdag weer is, behoeft Nederland deze tegenstander niet met angst te gemoet te treden. De ploeg heeft be wezen. over veel kwaliteit te beschik ken en strategisch zijn mannetje te kunnen staan. Een plaats bij de eerste vier is echter haalbaar en daardoor kan deelne ming aan het toernooi om de we reldbeker in februari in Lahore ge waarborgd worden. Coach Jules An- cion benadrukte dit nog eens duide lijk: „Die Europacup interesseert ons veel minder." Het ziet er naar uit dat Lahore realiteit wordt. Zelfver trouwen hebben de Nederlanders daarvoor in ieder geval voldoende, ondanks de magere 0-0 tegen de Denen. De Polen hebben irr deze ontmoe ting niet kunnen imponeren. Daar voor was hun spel te simplistisch van opbouw. Het vertoonde bovendien veel technische onvolkomenheden. Polen heeft het beslissende winst punt op Wales niet zonder strijd ver overd. Toen de spelers van Wales na een kwartier uit hun verdediging kwamen, ontstonden ook voor hen kansen, nadat aantrekkelijke mo menten in de vijandelijke slagcirkel uitsluitend voor de Polen schenen te zijn gereserveerd. Polen toomde zich, ten opzichte van Wales de completere ploeg, met Otu- lafcowski als zeer gevaarlijke schut ter. Voorlopig zal echter niemand het Poolse elftal als een grote concurrent van Nederland zien. Zeker niet wan neer de ontmoeting tegen Wales als ■graadmeter wordt genomen, ook niet voor het Nederlandse elftal, zoals dat maandag in de morgenuren tegen Denemarken speelde. Nederlands plaats in de kwart finales was de dag tevoren tegen de Russen al veilig gesteld en daarmee was elke stimulans voor de wedstrijd tegen de Denen verdwenen. Coach Jules Ancion liet voor deze „formaliteit" de licht geblesseerden Heiko van Staveren en Kik Thole, die naar verwachting alle twee don derdag weer geheel fit zullen zijn, alsmede doelman Maarten Sikking en Frans Christis buiten de lijnen. Kranenberg en De Lanoy Meijer na men elk een halve wedstrijd voor hun rekening. Door slecht plaatsen was gewoon lijk al voor de 22-meterlijn werd bereikt door de Nederlanders' stoom afgeblazen. Na de rust kreeg Nederland meer moge lijkheden, ouder andere uit vier strafcorneris, maar het wilde nu een- Jockey Jerry Fishback reed in Belmont (New York) de race van zijn le ven. Nadat hij aanvanke lijk met zijn paard Top Ticket in de middelste ge lederen draafde kwam hij bij het nemen van de der de hindernis op een onge wone wijze „op kop", om die positie niet meer af te staan. Jerry viel toch niet in de prijzen, al zou hij de beste kans hebben ge maakt voor de stijlprijs. Jammer genoeg werd die echter niet uitgereikt Voetbal Gottwaldov, tegenstan der van PSV in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft zondag de competitiewedstrijd tegen VSS Ko- sice gelijkgespeeld: 11. Bij de rust leidde Gottwaldov, dat nu uit acht duels zeven punten heeft verzameld. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) DEN HAAG Elke speler uit het lagere voetbal hoopt in zijn hart eens ontdekt te worden als ster en een sprong te zullen ma ken naar de top van de vader landse voetbalwereld. Voor Bert Kuiper uit Den Haag is deze door velen gekoesterde droom werke lijkheid geworden. Uit het grote leger van zeshonderdduizend ano nieme voetballers maakte hij het haast onmogelijke waar en stapte voor het eerst de grote voetbalsta dions in Nederland binnen. Korte lings ontdekt door oefenmeester Jan Zwartkruis paste hij zieh voorbeeldig aan in het militaire elftal, waar in hoofdzaak jonge eredivisiespelers hun opwachting maken. Duno zal, buiten een grote groep kenners uit Den Haag, de voet balfans in den lande niets ander zeggen dan misschien dat het een klankverwantschap met een Ger maanse godheid heeft. En toch is datzelfde Duno het voetbaldomici lie van een international. Welis waar vertegenwoordigt de Hage naar (nog) niet ons land in de kwaliteit van oranjespeler, want zover is hij nog niet, maar Bert Kuiper voetbalt wel in het mili taire elftal Evenals Roel Wiers- ma, die vijftien jaar geleden rus tig in zijn club Donar uit Haarlem bleef spelen, handhaaft Bert Kui per zich momenteel in Duno. De naam Duno, vierde klas amateur- vereniging in het zaterdagvoetbal, krijgt door zijn „international" plotseling grote bekendheid. Oekie Hoekema en v. d. Ley (van Go Ahead), Dries Visser (van Sparta), Aad Mellaard (van NEC) en Karei Bonsink (van DWS), zij zijn z'n grote voetbal vrienden en dat kan echt niet elke amateurvoetballer zeggen. De dag der dwazen de elfde van de elfde is voor Bertje Kuiper een geluksdag geworden. Op die datum in 1969 verwisselde hij het burgerkostuum voor het militaire pak. Bert Kuiper was van die dag af cavalerist gewor den. ze van Kuiper niets meer in de weg. Vooral in Maastricht bracht het spel van de kleine Hagenaai vele handen op elkaar. „Bertje" (blijft hij nog steeds ondanks zijn 20 jaar) Kuiper blijft zelf vrij stoïcijns onder zijn ver kiezing in het Nederlands militair elftal. „Ik vind het leuk er bij te zijn, want ik kan nog een hoop van die jongens leren". In de in terland tegen Duitsland in Harlin- gen stond Bert Kuiper opgesteld als wisselspeler. Trainer Zwartkruis had dit ge daan, omdat de Hagenaar zich niet geheel fit voelde. „In de tweede helft kon ik invallen op de' back plaats en daarop heb ik geheel geen ervaring. Bovendien was ik met die lichte blessure bang dat het mis zou gaan, daarom heb ik toen helemaal niet gespeeld. Duno was er zeker niet geluk kig mee, want het toekomstbeeld was dat Bert Kuiper naar Duits land zou gaan. Waar anders moet de cavalerist oefenen? Het kwam allemaal uit en 2 maart vertrok de beste voetballer van Duno en daardoor miste de club voorname lijk de kampioenskansen. In de Duitse legerplaats See- dorf bleven zijn voetbalkwalitei ten niet onopgemerkt en voor be geleider luitenant-kolonel Heij- loo en oefenmeester Zwartkruis was Kuiper een potentiële kandi daat voor het Nederlands militaire elftal. Na enkele oefenwedstrijden tegen WHC (eerste klas zaterdag amateurs) uit Wezep, MVV en Sparta, stond een definitieve keu- Voor zijn vereniging heeft hel allemaal prettige consequenties, want de vaste keus van Kuiper in het militaire elftal heeft op het ministerie van Defensie een adres wijziging tot gèvolg gehad. Kui per mocht naar Den Haag, om in de rest van zijn diensttijd over voetballen te denken, te praten en te trainen. „Ik heb nu veel tijd. In elk(<- val 's middags, want dan moetik trainen. Neen, niet in Zeist, da oefenen we wel, maar dat is ffli| enkele maal vóór een wedstiijlJ Voor de rest trainen we zelf. Bo vendien kan ik nu elke week voor Duno uitkomen, want ik zon graag kampioen willen worden. Ik ben blij dat ik in Den Haag zit, omdat ik wat meer aan mijn con ditie moet schaven en daar zorgt onze trainer Cees IJspelder ex- Holland Sport voor." Ondanks het feit dat de wens van de actieve secretaris van Du no, Piet Kraaijeveld, om Kuiper in Den Haag te hebben, eindelijk in vervulling is gegaan, staat zijn gezicht tamelijk somber. „We we ten wel dat Bert straks naar een betaalde vereniging zal gaan. Hij heeft er de kwaliteiten voor. krijgen drieduizend gulden, maar wij verliezen een goede voetbal ler. We zullen Bert beslist geen strobreed in de weg leggen, want als hij de kans heeft hogerop komen, moet hij die kunnen grij pen." Bert Kuiper zelf staat nogal ge' reserveerd tegenover zijn kansen. En relativeert: „Ik denk nog hele maal niet aan een contract, want voetballen is nog steeds mijn hob by. Trouwens het zal er helemaal van afhangen, of er moet natuur lijk een bijzonder aantrekkelijk contract komen, dan zal ik wel zwichten." Bij Duno is het allemaal geen vraagteken meer én hoeft men niet in het koffiedik te kijken wat de toekomst brengen zal: „Wij zijn hem kwijt." concerten congressen tentoonstellingen tijdens de brabantse muzikale tiendaagse op 24 september opent het brabants orkest haar seizoen met een speciale concertuitvoering door het orkest onder leiding van haar dirigent hein jordans en met extra medewerking van groot koor (180 personen) en vijf negersolisten. 10 concerten, samenstelling van een abonnement hieruit naar eigen keuze. reducties van 20 tot 40% naar gelang het aantal plaatsen dat u besteld. verkoop van abonnementen dagelijks (behalve zondags) van 10 tot 16 uur in het turfschip tot drie dagen voor het concert. voor dagkaarten gelden het cultureel jongeren paspoort en het 65+ paspoort met 50% reductie. CJP verkrijgbaar stadsschouwburg. 65+ paspoort a f 1,- verkrijgbaar in het turfschip. alle inlichtingen, folders en documentatie gratis verkrijgbaar in het turfschip. (Vajj AXEL Terneuzen gaat geen zorgen te ma: dag overduidelijk in de T verenigingen. Zoals beken spel en daarmee z(jn de had Axel in de laatste tied nen halen, daar de speler krachten waren. Axel krec de overtuiging ontbrak in geheel genomen waren de gewaagd. Ze speelden aai tisch, maar krachtig, en maar minder inzet. Vand zich geen zorgen hoeven td versterkte degradatieregeli Er blijft natuurlijk een bej en dat zijn blessures. Zondai Terneuzen al danig verzwak het wegvallen van Bakker e baert, maar toch legden de p van Arie Steenhouwer ee; spelletje voetbal op de grasrr Axel. Toon van de Velde, de sec trainer van Axel was na aflo mening, dat zijn ploeg te weii gekregen met het gelijke spi de Velde: „Vooral in de laat: minuten had voor ons de zegi gesteld moeten worden. Nee, niet tevreden met dit res' Arie Steenhouwer was da| „Natuurlijk ben ik tevreden, altijd winst als je in een strijd een punt meepikt. Ik een goede uitslag. De ben het uitstekend gedaan",! Steenhouwer. Het was zondagmiddag opvj dat de spelers van Temeu Axel meer begrip voor de sfeer konden opbrengen de clubgenoten die uitkwamen tweede elftallen, die voor hel treffen vatn gistermiddag in hi kwamen. De reserves gingen te lijf met een instelling vai mijn lijk- Een speler van het van Axel werd uit het veld derd zodat ze toen al in groten aanwezige toeschouwers het vreesden. Maar de eerste teai beide clubs konden meer behj opbrengen al ging het nu ook wél hard tegen hard. Meijer van Terneuzen werd beeld het slachtoffer van eë zijn slidings. Met een dul hoofd moest hij het veld vei! Meijer werd vervangen door Polderman, de langharige tec die voor dit duel was gepasse Opvallend was gisteren, datj (Van een onzer voetbalmet kers) BREDA In de derde kla' van het zaterdagvoetbal streekderby tussen het Ooster BVC en Good Luck uit I donksveer in een 20 overw voor de Verenaren geëindigd. 27 e minuut nam Good Luck ding door Heijblom en na schoot Van Strien uit een vrij de bal ineens achter doelmar Eijk. Een andere goede prestatie de Wit Zwart, dat zonder van Beek Terneuzense Boys r 6 klopte in Terneuzen. Roda bleef voorlopig nog aan de door Krabbendiijke te verslaar AD - Dinteloord eindigde zoa begonnen was. Rillaedia be zijn eerste punten ten kost Smerdiek dat met BVC m Puntloos ia. In de vierde leverde Zwaluwse Boys knap door Wilhelmina kansloos te PTT (Breda) kon in Veen n scoren komen en dat kostte d danaars de bovenste plaat: voorlopig ingenomen wordt do vo Sparta dat tegen Tricht oo derde wedstrijd won. Seolto in Den Bosch de winst aan F laten. GDC verbaasde vriend ®id door van Altena te w Rust Roest haalde er twee bij ten koste van Brakel. vierde klas B schijnt WHS vocht op de titel af te steven: ondervond debutant Nieuwdo sterkte van de St. Annah VVN herstelde zich van de n van vorige week- In een goe speelde wedstrijd zorgde H Blommers en Bomaars ieder een doelpunt en daar kon AZ1 Waar een tegenover stellen, speelde een punt bij Kloetinge voor Hoek en Oreel voor Klo scoorden eenmaal. Chrislandia ui de kopgroep door een ovt op Nieuwland. Verseke haafde zich op de tweede öoor de volle winst mee te Wissenkerke. In de eerste klas behaalde K Ken Boys een 10 overwinni: e Zwervers te Kinderdijl tweede klassers uit Sprang C deden het weer goed. NEO ongeslagen door de harde we: e s Gxavenzande in volle wir «zetten, SSC stuurde de Ur 50 30 nederlaag terug. Pie' K°pte de eerste goal in, v not van P061" n°6 tweema net vond. Arnemuiden verloo ^PDkenisse, en Woudrichem v w,eer nu op eigen veld van NI

de Stem | 1970 | | pagina 16