Q INIET IN REST VAN JORDANIË Hoessein: staak TEN vuren in Amman W ereldrecord boven water als 'n paal OOK f 400,- BIJ UNILEVER Drs. Voogd (PvdA) bepleit instelling soft-drugwinkels esrelF ëne waag SLUIT TWEE OVERBODIGE KERNREACTOREN MAD EN DAAD IN RAAD VAN EUROPA bel33329 (01600) lijke ons een nancieren luwe en en rbid omplot Onderzoek naar inhaalverbod vrachtwagens Resoluties Onderzoek stagneert Nog niet bekend wie hoofdagent neerschoot IN BURGER 't Is saai tikwerk Een wat oudere dame deed het keurig voor ons. We hebben graag weer een oudere dame. Weet u iemand'?" ADVIES AAN MINISTER VERINGA (O. en W.): Mevrouw de Ruyter weet antwoord op al uw vragen oudste uitzendbureau van Nederland Heuvelbrink 31- Breda anifestaties bij het No 0000QQ eken cialités alles voor scfiööl kantoor en thuis! pen. aan (Van onze redactie buitenland) AMMAN/CAIRO/'WASHINGTON Regeringstroepen lijken de toestand in Am man meester. Koning Hoessein heeft gistermiddag zijn troepen gelast in de Jordaanse hoofdstad het vuren te staken. De koning d eed dit vlak nadat hij een boodschap van de Egyptische president Nasser had ontvangen. Bij de gevechten in Amman zijn tot dusver vijf- tot tienduizend doden en gewonden geval len. Deze cijfers zijn afkomstig van Rode Kruis-functionaris Marcel Boisard, die uit Amman u Beiroet was aangekomen. Hij kon niet voor de juistheid ervan instaan, maar had ze van mensen uit de stad" vernomen. De bestandsorder van Hoessein staat duidelijk in verband met de Arabische topconferentie die vandaag i Cairo wordt gehouden, en waarop getracht zal worden een verzoening tussen Hoesseins bewind en de 'alestijnse verzetsbeweging tot stand te brengen. De kansen op succes lijken zeer gering. EEW DRAMA IN AREVERWtfÊhf COO/ ZE ZEE//V.'* "rsqiMT-M HU/ZE/V SY mcftri* Ooo' ZE j>£ ZEE //Y ''y<70MC /V/ET EfTEó/ZEYEN (Copyright De Stem/Het Parool) President Atassi van Syrië is al Cairo aangekomen, volgens zijn minister van voorlichting echter niet pm de topconferentie bij te wonen laar om overleg te plegen met de presidenten van Egypte, Libië en ioedan. welke drie landen een be- liddeluigscommissie voor Jordanië lormen. Jordanië heeft Syrië van agressie peschuldigd. Twee tot drie Syrische pantserbrigades zijn naar verluidt de Palestijnse guerrillastrijders in (oord-Jordamië te hulp gekomen De sraëlische radio sprak van zeker 200 anks. In Amman is uit zeer goede )ron vernomen dat koning Hoessein zijn officieren zeer bezorgd zijn iver de situatie in het noorden van let land. De Syrische troepen zouden delingen hebben betrokken langs lijn van meer dan twintig kilo- neter, dwars door Noord-,Jordanië. Tanks van het Palestijnse bevrij- ingsleger en Syrische leger waren morgens de belangrijke plaats Ir- id in het noorden binnengetrokken. tanks namen posities in in de :ad. In de afgelopen dagen is om et strategisch belangrijke gebied ussen Irbid en Ramtha een fel ge- echt geleverd. Het gaat hierbij wral om de macht over de wegen. Syrië ontkent alle berichten over en inval, maar in Washington her haalde Nixons perschef Ziegler maandag dat er naar het oordeel van le Amerikaanse regering duidelijk is van Syrische interventie. Sa ailoop van spoedberaad tussen Nixon en diens naaste medewerkers Ziegler mee, dat Amerika de in Jordanië als zeer ernstig n gecompliceerd beschouwt. „Er lijft een grote mate van onzekerheid staan. Wij volgen de ontwikkeling ler aandachtig, en blijven diep be- voor de Amerikaanse gijze- isrs en onze andere onderdanen zo voegde hij eraan toe. )ruk Washongton zet zijn pogingen voort n Syrië tot terugtrekking van zijn roepen uit Jordanië te bewegen, 'oor het eerst sinds zijn ambtsaau aarding in januari vorig jaar bracht sinister van buitenlandse zaken Wil- iam Rogers de hele nacht op zijn de- tement door om de diplomatieke lies te leiden. Van de Sovjet-Unie leeft Amerika nog geen antwoord intvangen op zijn verzoek van zon- iag, druk op Damascus uit te oefe- itn. De Franse regering heeft, naar in iarijs bekend werd, de Arabische landen en met name Syrië, maar ook Verenigde Staten opgeroepen tot W gematigde houding. De Sovjet- toie laat duidelijk blijken dat zij niet de val van Hoesseins bewind Wnst, temeer niet daar de tegen Sanders van dat bewind voor het merendeel pro-Chinees zijn, zo meent men in Parijs. Buitenlandse journalisten meldden aandag uit de Jordaanse hoofdstad Amman, dat de strijd daar wegebde ®ear dat het leger nog sporadisch 'et vuur opende op Palestijnse ver- Msmesten. Er waren nog veel sluip schutters actief, en hulpgeroep van (-'vonden drong door tot het Inter continental Hotel. Hoesseins be standsorder, waarin de vorst sprak 0,er de „drama's als gevolg van het tegen land, leger en volk gesmede complot" en „onze grote historische ('srantwoordelijkheid jegens ons land alle Arabieren", was voorafge gaan door een waarschuwing over radio van opperbevelhebber Ma- Jali, dat plunderaars zullen worden loodgeschoten wanneer zij trachten te ontsnappen. Over de 54 vliegtuiggijzelaars die 'or het Volksfront voor de bevr ™g van Palestina worden vastge houden, is nog steeds niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) ROELOFARENDSVEEN Gister avond zaten nog steeds een aantal deelnemers aan de wereldrecord- strijd „waterpaalzitten" op hun pa len in het Brasemenneer bij Roelof- arendsveen. Zaterdagmorgen om tien uur zijn ze er in geklommen; elf jongens en één meisje. Agnes van Voorden heet ze, een 18-jarige secretaresse uit Leiden, die bij de kenners een grote indruk maakte. Men noemt haar favoriet voor de eindoverwinning van deze wedstrijd die begon zonder dat men wist wan neer er een einde aan zou komen. Twaalf uur moesten ze het minstens uithouden, degene die daarna het langste op de paal bleef zitten zou 500 gulden krijgen van organisa tor Louis van der Meer. Maar, zo als gebruikelijk bij dergelijke we reldrecordpogingen, de premies stromen binnen en er lag gister avond al tegen de 2500 gulden te wachten op de paalzitkampioen. Louis van der Meer, zelf geen paaizitter maar meer „entertainer" om het publiek op te warmen, dat dan weer op zijn beurt de deelne mers moed in moet zingen en schreeuwen, kon het gistermorgen niet meer bolwerken. Drie dagen was hij al in de weer geweest. Rond het middaguur zakte hij in elkaar. Dat demoraliseerde paaizitter Van der Zalm zo, dat hij onmiddellijk naar beneden kwam. Hij kreeg een hartelijk applaus. Een schrale be loning voor 70 lange uren boven op een paal. Drie meter boven het Brasemer- meer hebben de deelnemers bezoek gehad van een arts, die hen onder zocht. De dokter adviseerde enkelen van hun paal af te komen, maar di versen weigerden de gang naar he neden te maken. Agnes van Voorden („Die lui die kijken zijn natuurlijk net zo stom als wij. Alleen wij kunnen er aan verdienen. Zij niet") staat in het middelpunt van de belangstelling. Consternatie dus toen zij als een blok van haar paal viel toen een boot er tegenaan voer. Het meisje viel echter precies in de boot en liep verder geen verwondingen op. Nog geen minuut later kon zij haar plaats op de paal weer innemen. Een wat moeilijke operatie, waar nogal wat hijswerk aan te pas komt. Bij het afsluiten van deze editie was nog niet bekend of de paal- zitters toch naar beneden waren gekomen. Of de tenten nog nodig zijn als een van de deelnemers zijn behoefte moet doen. Of EHBO-da- mes nog zalfjes op overgevoelige billen moeten smeren. Het is eigen lijk ook niet zo belangrijk. Honder den „Veners" hebben er veel ple zier aan beleefd en is „deelnemen niet belangrijker dan winnen?". De paalzitters zullen het antwoord kunnen geven. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Directie-Nederland van Unilever en de vakbonden zijn maandagmiddag overeengekomen dat omstreeks 1 oktober een éénma lige uitkering van 200,bruto aan alie werknemers zal worden gedaan, terwijl voorts over een periode van zes maanden, te rekenen vanaf 1 september jJ. een toeslag op de sala rissen zal worden toegekend. Het bedrag van de toeslag is afhankelijk van de leeftijd van de werknemers en bedraagt maximaal 33,bruto per maand. (ADVERTENTIE) de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" De industriële vakbonden hebben ook met de directie van Vredestein overeenstemming bereikt over de extra-uitkering van 400 gulden. Het betreft hier ruim 6000 werknemers. Akkoorden over extra-uitkeringen werden ook bereikt bij glasfabriek De Maas in Tiel, destructiebedrijf Croda in Doodewaard, de groenten- en fruitverwerkende industrie, de mosterd- en azijnindustrie, de bakke rijgrondstoffen, timmerfabrieken (9000 man), Van Gelder (6000 man). Vandaag wordt er gesproken over de 400 gulden in de horeca-sector, ter wijl de NS de ontwikkeling in de overheidssector wil afwachten. In de strokarton-industrie in Gro ningen is er gisteren ondanks een bereikt akkoord gestaakt. Men was niet tevreden over het akkoord. Gestaakt werd in de fabrieken Union en Brittannia. VOLGENS nieit-'bewestigde rappor ten is de Argentijnse regering be reid de terugkeer goed te keuren van de oud-president Juan Peron. DEN HAAG (ANP) Een onder zoek naar de meest doelmatige ver keersafwikkeling op drukke auto snelwegen is gaande. Minister Bak ker (Verkeer en Waterstaat) heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld. Bij dit onderzoek zal aan dacht worden geschonken aan de vraag, of een inhaalverbod voor vrachtwagens gewenst is. Op basis van de resultaten van dit onderzoek zal nader worden bepaald of, en zo ja, welke maatregelen en voorzieningen zullen moeten worden getroffen om te komen tot een ver keersafwikkeling, waar bij de ver keersveiligheid en het rendement van de weg zo goed mogelijk zijn ge diend, zo blijkt uit het antwoord. Zoals bekend, hadden de KVP-ka- merleden Cornelissen, Van den Heu vel en Kolfschoten bij minister Bak ker aangedrongen op het instellen van een onderzoek naar de voor- en nadelen van een inhaalverbod voor vrachtauto's gedurende piekuren op sommige wegvakken. EEN Engelsman en een Amerikaans echtpaar zijn met een ballon op ongeveer 160 km. afstand van New York opgestegen.. Zij willen een tocht naar Frankrijk maken. STRAATSBURG (ANP) Het Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd (PvdA) heeft maandag in de as semblee van de Raad van Euro pa gepleit voor de verkoop van soft drugs in speciale winkels, waar toezicht kan worden uitge oefend op prijs en kwaliteit en voorlichting kan worden gegeven. „Een der ergste dingen die wij kunnen doen," aldus drs. Voogd „is het gebruik van drugs in het bij zonder solt drugs, te laten plaats vinden in een criminele subcultuur, waarin voorlichting en begeleiding onmogelijk is, waarin prijs noch kwa liteit kunnen worden gecontroleerd, en waarin gewetenloze handelaren de mogelijkheid hebben gebruikers van soft drugs aan te zetten hard drugs te proberen. De theorie dat het gebruik van soft drugs automatisch leidt tot ge bruik van hard drugs is geenszins bewezen. De verschrikkelijke gevol gen die LSD kan hebben mogen niet worden onderschat, maar anderzijds moet geen paniek worden gezaaid onder jongeren en hun ouders door hen mentaal zwaarder te belasten dan verantwoord is. Voor de jongere generatie is matig druggebruik wellicht een normaal onderdeel van het gedragspatroon evenals alcohol en tabak voor de ouderen en is onze verontwaardi ging in hun ogen wellicht een soort huichelarij." Het Tweede-Kamerlid legde er de nadruk op dat de aandacht vrijwel uitsluitend op misbruik van en ver slaafdheid aan drugs wordt gericht. „Wij kunnen echter niet verwachten dat net probleem kan worden opge lost wanneer wij geen oog hebben voor de sociale oorzaken." De assemblee nam een resolutie aan, waarin de regeringen van de Raad van Europa wordt gevraagd voorlichting over druggebruik, o.a. door de oprichting van centra, te ver beteren, en een voldoende aantal be handelingscentra te vestigen. Het onderzoek naar alle aspecten van druggebruik, in het bijzonder de behandeling van patiënten en pre ventie, dient te worden uitgebreid. In een tweede resolutie wordt een gemeenschappelijke juridische bena dering van het drugprobleem aanbe volen. Alle landen dienen zo spoedig mogelijk toe te treden tot de Inter nationale Narcotica Conventie van 1961. (Nederland is, evenals acht an dere staten van de Raad van Europa, lid van deze conventie, die overigens geen betrekking heeft op LSD en andere hallucinogenen, amphetami- nen en kalmerende middelen. Ook de Europese conventie voorziet in de uitlevering van hen die wegens bezit van drugs zijn veroordeeld is door Nederland geratificeerd.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is nog steeds niet bekend, wie van de Ambonezen het dodelijk schot gelost heeft op de Wassenaarse politieagent Moolenaar. Ook omtrent de 20.000 gulden die uit de ambtswoning van de Indone sische ambassadeur zouden zijn ont vreemd bestaat geen duidelijkheid. Het is zeer aannemelijk, dat het onderzoek naar beide zaken op dit moment ernstig stagneert. Het offi ciële commentaar van het parket van de officier van justitie in Den Haag luidt: „We kunnen er niets over meedelen". Intussen hebben de Zuidmoluk- kers aangekondigd op 26 september een mars te willen houden vanaf het Malieveld in Den Haag naar het h.uis van bewaring in Scheveningen, waar de 33 overvallers van de resi dentie van de Indonesische ambassa deur in hechtenis zitten. Voor 1500 Zuidmolukkers is bij de burgemeester van Den Haag een vergunning aan gevraagd. Vanuit Scheveningen zul len ze naar Hilversum gaan, waar ruim 10.000 Ambonezen worden verwacht in de Expohal. Daar zal het „voltallig kabinet van de repu bliek der Zuid-Mo] ukken de ge beurtenissen van de afgelopen we ken bespreken. De Apeldoomse politie heeft gis teren tien jonge Ambonezen gear resteerd in verband met de bestor ming van het Apeldoomse politie bureau door een groep Ambonezen, zondagavond j.l.. Bij deze bestor ming werd de politie bekogeld met grote stenen. Eén politieman werd daarbij ernstig gewond. Goede mensen, we hebben dan toch maar weer een heerlijk weekeinde, compleet met zon, achter de rug. Waarschijnlijk het laatste zomerse weekeindevoorspelden sombere lie den; evenwel met omfloerste stem. Zo moeilijk was die voorspelling nu ook weer niet, want officieel is 21 september (en dat was het gisteren) de laatste dag van de zomer, hoewel men dat op 23 september „viert". Daarom is de stemming op deze lokale markt wat gedrukt, om in (Amsterdamse) beurstermen te blij ven. Het einde van een zomer mag dan nog zo zomers zijn, het blijft een triest gebeuren. En bovendien een gebeurtenis om even bij stil te staan. Waarna we weer in beweging ko men en ons naar Brugge spoeden, hoewel dat op de Belgische wegen niet meevalt. Aldaar heeft een poli- tie-agent een merkwaardige vondst gedaan: een vinger met een trouw ring eraan. Iedereen dacht aan een wat ab rupt geëindigd huwelijk, maar het was niet zo ernstig. Vinger en ring bleken van een man te zijn, die 's nachts met zijn brommer was ge vallen. In een ziekenhuis had hij zijn gewonde hand laten verzorgen. Als ik die bromfietser was geweest, zou ik voortaan toch wat voorzich tiger zijn. Van de Belgische politie is bekend dat als ze één vinger heb ben, ze de hele hafld willen! „Autoraces zijn net stieregevech- tën. Hoe meer bloed er vloeit, hoe meer mensen er naar komen kijken". Een overpeinzing van oud-wereld kampioen (vijf keer) Juan Manuel Fangio, die er tijdig mee is gestopt én nog leeft. Soms heb ik wel eens de indruk dat het gewone verkeer ook een autorace aan het worden is. Met steeds minder toeschouwers f. Sy-ri(e)sico's neme... Maar daarmee hebben de hele gro te, gewoon grote en zelfs kleine machthebbers op deze verdoemde klomp aarde nog geen oplossing ge vonden voor al dat bloedvergieten in Jordanië enz. Iioe-zou-'t-ssein als er weer vrede was? „De wereld is kostbaar en daarom de VS zijn waakhond." (Dat zou Nixon gezegd kunnen hebben.) Bloedhond, bedoelt-ie. Maar desalniettemin een prettige dag verder. En aan geelzucht komt ook een eind. MERIJN. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Een Luikse priester, die wat te diep in het glaasje had gekeken werd dezer dagen op straat aangetroffen door enkele rijkswachters. De wetsdienaren namen contact op met het parket waar ze de in structie kregen: „Breng de pries ter discreet en in burger hier heen". Enige tijd later arriveer den de rijkswachters met hun arrestant bij het paleis van jus titie. De priester droeg nog steeds zijn soutanede rijks- wachters waren in burger. (ADVERTENTIE) SJftSvvv:: - Jan onze parlementaire redactei) DEN HAAG De twee lage flux Jwnreactoren, in Petten en Eindho- ,eri. zijn overbodig. Ze worden nau welijks gebruikt en kunnen beter 'orden gesloten. Dit vindt de weten- s™uppelijke raad voor de kernener- jje> een door minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen inge- ®'d adviescdlege. De raad heeft het adties tot opheffing van de twee re ctoren al in juli uitgebracht, maar minister Veringa heeft nog geen be slissing genomen. De lage flux reactor „Athene" in Eindhoven werd pas een jaar geleden in gebruik genomen als onderdeel van de afdeling werktuigbouwkunde van de Technische Hogeschool. Kos ten van „Athene" 5,5 miljoen. Vol gens het rapport van de adviesraad is er nog geen sprake van nuttig gebruik van de „Athene". De reac tor was tevens voor de T.H. in Delft bedoeld, maar ook van die kant blijkt de behoefte eraan- erg gering. De reactor in Petten fungeert als onderdeel van het Reactorcentrum Nederland aldaar. Maar ook deze re actor wordt slechts incidenteel ge bruikt. De onderzoekprojecten waar bij de reactor nog wordt ingescha keld, kunnen ook met behulp van andere reactoren worden verricht. Voor opleiding van studenten wordt er minder gebruik van gemaakt dan voorheen. Voor de „Athene" ziet de adviesraad onder de huidige om standigheden geen wezenljjke func tie in het nationaal programma voor opleiding en onderzoek. Omdat de „Athene" pas kort in bedrijf is, kan zij al op 1 januari a.s. ontmanteld zijn, meent de raad. De beheerders van de twee reacto ren zijn het niet met het rapport van de adviesraad eens. De curatoren van de T.H. in Eindhoven zullen binnen kort een brief sturen naar minister Veringa, waarin ze akkoord gaan met samenwerking tussen de reactor „Athene" en het interuniversitair reactorinstituut in Delft. Er is vol gens de curatoren nog wel degelijk een taak aanwezig voor de „Athene". Ook van de zijde van het Reactor centrum Nederland in Petten heeft men laten weten niet van plan te zijn de lage flux reactor te ontman telen.

de Stem | 1970 | | pagina 13