N MKEN Guerrilla's verliezen steeds meer terrein ent Servan-Schreiber in het hol van de leeuw Opnieuw grote bankfusie Gepeperde keuken geheimen „MEDEWERKING ARTSEN AAN ALLE ABORTUSGEVALLEN" «r w MAJALI TOT JORDANIËRS: „HOUDT NOG EVEN VOL Wijziging PTT- rechtspositie Amoureuze Swieber Mij. tot Bevordering Geneeskunst vraagt oor [liiervragen over ieunerdiefstallen EUREKA' 3... 50-4371 joor mij alleen de béste! ROYAL CROWN COLA illes voor noeder jruid. Stoffenhuis Ondernemings- raad Bloedbad Overgave Irbid beschoten "Nog even' Waarschijnlijk Den Uyl op PvdA-affiche De Jong: redelijke reacties op de troonrede Tweede Kamer achter koninklijk budget ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 (Van onze Parijse correspon dent) PARUS Morgen wordt in Bordeaux gestemd. Veertigduizend kiezers moeten beslissen wie zij in de kamer willen hebben: burge meester en eerste-minister Cha ban-Delmas of Servan-Schreiber, kamerlid voor Nancy. De uitspraak is niet twijfelachtig. De winnaar Hl Chaban-Delmas zijn. De hele verkiezingsstrijd is een aanfluiting geweest van de demo cratie. Democratie moeten de Fransen nog leren. Ook al zingen zij nog zo dapper de Marseillaise. De fout begon toen Chaban-Delmas zich kandidaat stelde voor Bor deaux. Dit betekende dat hij na zijn verkiezing onmiddellijk ais kamerlid zou aftreden. Toen hij dat had gedaan, meende Schreiber hetzelfde te mogen doen. Ook hij stelde zich kandidaat maar liet bij voorbaat weten dat hij voor het kamerlidmaatschap van Bordeaux zou bedanken en kamerlid voor Nancy zou blijven. Dat heeft het beeld van deze tussentijdse verkie zing van de aanvang af vervalst. Veel had nog kunnen worden goedgemaakt wanneer het conflict Chaban-Schreiber nationaal was uitgevochten. En het behoorde na tionaal te worden uitgevochten, want Chaban zelf had er een nati onaal probleem van gemaakt door aan te kondigen: als ik niet word gekozen, treed ik af als eerste minister. Maar een nationaal debat wilde Chaban niet. Zelfs geen plaatselijk debat. Openbare verga deringen hield hij niet. Een televi sie-debat met Schreiber wilde hij niet. Alles naar het voorbeeld van De Gaulle, die zich uitsluitend door een hofleverancier liet inter viewen. Het werd dus in Bordeaux ten onrechte een zuiver plaatselijk conflict met een Fordfabriek als inzet. Volgens Chaban was de af spraak met Ford al weken tevoren in kannen en kruiken. Volgens Schreiber is er een verkiezings stunt van gemaakt. Wie gelijk heeft kunnen de 40.000 kiezers van Bordeaux niet beoordelen. Zij ho ren alleen maar van welles en nietes, zij horen alleen maar dat de twee kemphanen elkaar uit schelden voor leugenaar en bedrie ger. Schreiber heeft zichzelf dertig procent als grens gesteld- Als hij die dertig procent niet haalt, heeft hij dan een smadelijke nederlaag geleden? Een van de laatste proef- stemmingen gaf hem 21 procent. Drie procent meer dan de twee andere oppositiekandidaten bij elkaar (aanhanger van Mitter rand, socialisten en communisten). Voor een man die in Bordeaux met niets begon en zo goed als de gehele Franse pers tegen zich had, geen slecht begin. En dat boven dien nog in het hol van de leeuw. Tegen de burgemeester van Bor deaux en tegen de eerste minister. Wil men per se van een nederlaag spreken, dan moet men die niet zoeken bij Servan-Schreiber, maar bij de niet-communistische linker zijde van Frankrijk. Die linkerzij de telt ongetwijfeld bekwame mannen, maar samen zijn zij er niet in geslaagd een dam op te werpen tegen het gaullisme en communisme. Of dit in de toekomst aan Schreiber zal lukken, valt af te wachten. Zijn rol, ook na Bor deaux, is nog lang niet uitgespeeld. Hij moge het in Bordeaux hebben verloren, maar zelfs bij de gaullis ten is men bang voor hem gewor den. Ondanks alle hiep-hiep-hoera- geroep, dat men maandagmorgen ongetwijfeld zal horen, als Cha ban-Delmas in eerste stemming is gekozen. (ADVERTENTIE) |Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De heer Verlaan llBP) wil weten of de zigeuners, die onlangs klandestein de Nederlandse I .tens zijn gepasseerd een reeks van I misdrijven hebben gepleegd waar- voor zij nog niet zijn vervolgd. Vragen hierover stelt hij aan mi nister Polak (justitie). Hij vraagt de I minister in hoeveel gevallen aangif- I ie is gedaan door gedupeerde Ne- I inlanders bij de diverse politieor- hanen. (Van onze red. buitenland) AMMAN-BEIROET In de strijd tegen de Palestijnse commando's hebben, in het noorden en midden van Jordanië, de Jordaanse gevechtswagens en afdelingen artillerie gelei delijk de overhand gekregen. Volgens uit Amman afkomstige berichten van diplomaten zouden de regeringstroepen trachten onnodig bloedvergieten te vermijden en zouden de Bedouinen van de koning thans de baas zijn in het centrum van de hoofd stad, dat lang in handen is geweest van de Palestijnen. In het noorden van het land, dat door de verzetsbeweging was uit geroepen tot „bevrijd gebied", zouden gevechtswagens van de rege ringstroepen nesten van verzet aanvallen, die op tal van plaatsen langs de grens met Syrië verspreid liggen. De groep van het Internationale Rode Kruis te Amman zou alle con tact kwijt zijn met de commando's met wie zij aan het onderhandelen waren over het loslaten van de 54 gijzelaars, afkomstig uit de gekaap te vliegtuigen. Over de gijzelaars is totaal niets he kend op het ogenblik. De radiosta tions van de commando's van Da mascus (Syrië) en Bagdad (Irak) roepen de hele dag berichten om waarin gewag wordt gemaakt van grote militaire successen. Zo zou men 12 Jordaanse gevechts wagens hebben vernietigd. Er werd aangeraden, dat de commando's zui nig moesten omspringen met munitie: „Gebruikt uw raketten alleen tegen de tanks". Ook wordt gesproken over ver bitterde gevechten van man tegen man in de buitenwijken van Amman, waar gisteren de Jordaanse artillerie binnendrong, voorafgegaan door ge vechtswagens. In de stad zou het op tal van plaat sen branden en boven Amman hangt al twee dagen een enorme zwarte rookwolk. ïn tlle bij ons gekochte stoffen worden door ons gratis geknipt. BASTIONSTR. AXEL |r\e nieuwe wet op de ónderne- I" mingsraden, die volgende ["eek zal worden aangenomen, I geeft eigenlijk niemand reden tot I juichen. De minister, die ze indien- I de niet, omdat hij onder druk van I te Kamer water in de wijn moest I doen; de werkgevers niet, omdat de hndernemingsraad het vetorecht heeft gekregen in kittelorige zaken hls de winstdelingsregeling; de Lverknemers niet, omdat ondanks 1 "et verkrijgen van een beperkt I"ledebeslissingsrecht over zaken als hrbeidsreglement, pensioen- en l'pearregeling de grote beslissingen l'och buiten de ondernemingsraden l°n genomen kunnen worden. De I democratisering van hef bedrijfsle ren wordt door deze wet slechts in heer geringe mate bevorderd. Zo- 1 an9 bijvoorbeeld fusies of struc- purwijzigingen binnen het bedrijf Beregeld kunnen worden zonder pt de ondernemingsraad daarin pedebeslissingsrecht heeft is die de- pocratisering tamelijk illusoir. Men pan zich voorsteller), dat de volks- I 'er,egenwoordiging de weg van de I Se'eidelijkheid heeft verkozen bo- I V6n die van de snelle, diep in be- h'aande structuren ingrijpende maat delen. Men mag er inderdaad de I °9en niet voor sluiten, dat menige I piernemingsraad z'ch no9 steeds I "ukker maakt om de koffieauto- I ^aat dan om essentiëler problemen. Voor een deel een gevolg van een 9ebrek aan informatie van de zijde I 'an de bedrijfsleiding (wie nooit I 5,s te horen krijgt over samenwer- y'ngsplannen, kan er ook moeilijk I ~pr praten), maar voor een deel 00k uit gebrek aan betrokken- Pe|dbij het bedrijf. Het Midden-Oosten is opnieuw het toneel van een bloedbad. In Jordanië lijkt het reeds enige tijd verwachte „definitieve gevecht" tus sen de Palestijnse guerrilla's en het Jordaanse leger te zijn ontbrand. Doel van het Jordaanse leger: de „Endlösung" van de Palestijr.en. In de cynische (Arabische) machtspoli tiek - waarin op dit moment Egypte en Jordanië en in mindere mate Li banon de toon aangeven -i s geen plaats voor dit volk. Na de zesdaagse juni-oorlog zijn de Palestijnen in de vluchtelingen kampen opgewekt om de wapens op te nemen tegen Israël. De Pales tijnen - 20 jaar tussen de wal en het schip zwemmend - moesten voor de Arabische landen de kastanjes uit het vuur halen in de moeilijke strijd tegen een superieur Israëlisch leger. Met de wapens kwam ook de be wustwording van een volk, dat zich vergeten wist en vertrapt voelde in de kampen. Maar nu is er plotseling geen plaats meer voor militante Palestij nen in diverse Arabische landen. Ze zijn te „lastig" in Jordanië en Li banon. De Palestijnen hebben ech ter niets te verliezen en dat ver klaart ook het grijpen naar uitersten (zoals vliegtuigkapingen) om de pro blemen onder de aandacht te bren gen van de wereld. Te lang is er over het Midden- Oosten gesproken zonder dat reke ning werd gehouden met de Pales tijnen. De rekening wordt nu ge presenteerd. Aan de grote mogend heden die hen hebben genegeerd én aan de Arabische staten. De Jordaanse opperbevelhebber, Habes Maj ali, heeft gistermiddag in een korte dagorder zijn troepen ge zegd het vuren te staken, opdat de tegenstanders zich konden overgeven en onnodig bloedvergieten kon wor den voorkomen. Hij maakte later via de radio be kend, dat 80 guerrillastrijders het ge vecht hadden gestaakt en zich had den overgegeven. Gedurende de hele dag zouden zich, volgens Radio-Amman, 214 com mando's hebben overgegeven. Het Jordaanse leger zou in woon wijken vain Amman twee grote voor raden wapens in beslag hebben ge nomen, die behoorden tot de verzets strijders. Deze wapens, werd gezegd, zullen worden teruggegeven zodra de guerrilla's bereid zijn om mee te vechten tegen de gezamenlijke vijand, Israël. In de regeringscommuniqué's werd weinig gezegd over de gevechten in de stad Irbid in het noorden, die in de handen der commando's is, maar die de hele dag lang is beschoten door de 40e Jordaanse gepantserde brigade. Irbid, de op één na grootste stad van het land, ligt 80 km ten noor den van Amman. De Libanese pers bericht dat de commando's in het geheim verster kingen uit Syrië aanvoeren. Honderden in Libanon gestatio neerde commando's zouden het land verlaten om zich bij de hunnen in Jordanië aan te sluiten. Tot nu toe is er door de 12.000 man sterke Iraakse troepen, die gelegen zijn in de buurt van Irbid en de 2.000 man Syrische troepen, die staan bij Ramsa, juist op Jordaans grondge bied in het noorden, een strikte neu traliteit in acht genomen. In een radiotoespraak te Amman heeft veldmaarschalk Majali de lei ding der commando's betiteld als „een tyrannieke groep die onze kin deren heeft misleid en hen in de vu ren van de hel heeft geworpen". „Wij zijn geduldig, maar eens raakt dat geduld op", aldus de veldmaar schalk. „Houdt het nog even uit en wij zullen u bevrijden van uw lijden, van uw zorgen over de veiligheid, van het stelen uwer bezittingen en het vernielen van uw huizen, het geen alles slechts tot enig doel heeft om de grillen te bevredigen van een stel mensen zonder geweten". In Londen hebben de Arabische studenten gisteren de Jordaanse am bassade ontruimd na ingrijpen van de politie op verzoek van de ambas sadeur. Er zijti geen arrestaties ver richt. Ook de Jordaanse ambassade in Kopenhagen werd gisteren bezet door sympathisanten van de guer rillabeweging. DEN HAAG - De ministeraad heeft gisteren een wetsontwerp tot wijzi ging van rechtspositie van het staats bedrijf der PTT besproken. Met dit wetsontwerp wordt vooral beoogd aan de PTT de mogelijkheid te bieden de financiering van de in vesteringen op een langere termijn dan nu mogelijk is, veilig te stellen. Het is niet de bedoeling in de rechtspositie van het PTT-personeel wijziging te brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vandaag gaat het gebeuren en niemand weet wat er gaat gebeuren. Dat is zo de algemene indruk hij de PvdA- fractie in de Tweede Kamer. Vandaag gaat de partijraad in Utrecht heslissen welke persoon of personen op de affiches voor de komende kamerverkiezingen komen te staan. Het belooft er niet zachtzinnig aan toe te gaan. Zoals hekend heeft Nieuw Links, de linkervleugel binnen de partij, aangekondigd liever met zes regionale lijsttrek kers in zee te gaan. De rest van de partij geeft nog steeds de voorkeur aan één lijsttrekker. Maar niemand weet hoeveel le den van de partijraad met het idee van NieuW-Links zullen meegaan. Voorlopig neemt men voorzichtigjes aan, dat het er toch één zal worden, waar schijnlijk Joop den Uyl. DEN HAAG Premier De Jong heeft gisteravond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad verklaard niet ontevreden te zijn over de reac ties op troonrede en miljoenennota. De premier vindt het belangrijk, dat niemand de noodzaak heeft aan gevallen tot het nemen van maatre gelen om de overspannen economie af te koelen. De suggestie, die in som mige buitenlandse persorganen na de troonrede is gewekt, als zouden in Nederland vreselijke toestanden heersen, schrijft De Jong toe aan de manier waarop het nieuws uit Ne derland is gepresenteerd. Joop Doderer neemt een duik op de divan van Tineke van Leer, met wie hij een, James Bond- scène speelt in zijn eigen show. Deze mini-revue is gisteravond in de Stadsschouwburg van Vel- sen in première gegaan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer kan zich in overgrote meerderheid verenigen met de regeringsvoorstel len over grondwetswijzigingen inza ke uitkeringen aan en belastingsvrij- dom van de koningin en andere le den van het koninklijk huis. f Ook met de voorgestelde herzië- ning van het financieel statuut voor het koninklijk huis wordt ingestemd. AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) De Nederlandse Bondsspaarban ken hebben in beginsel overeenstem ming bereikt met de bank Mees en Hope en de Westdeutsche Landes- bank Girozentral om nauw samen te gaan werken. Met deze banken wor den besprekingen gevoerd over de opzet en exploitatie van de nieuwe bank. Beide banken zijn bereid gevonden deel te nemen in,het ?'andelënjtat}j- taal van dfe 'nieuwe bank. De meer derheid van het kapitaal, komt in handelvdn 1de gezafneniijkè 'bonds spaarbanken. De bank' zal zijn ge vestigd in het bondsspaarbankcen trum in Amsterdam. Mexicaanse pepertjes (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De gelegenheidskok van de koninklijke familie, de 54-jarige Leen Houwer uit Noordwijk, heeft een kort geding aangespan nen tegen het dames blad Eva vanwege een artikel in dat blad over de eetgewoonten van ko ningin en prins. De heer Houwer eist, dat de verspreiding van het laatste nummer van het blad verboden wordt op straffe van een dwangsom van f 100.000 De president van de Haagse rechtbank zal het kort geding dinsdag behandelen. Eva komt al vandaag op de markt. In het artikel staat, dat zowel koningin Ju liana en prins Bernhard aan de lijn doen en dol zijn op groenten uit wa ter. Prins Bernhard zou bij elke maaltijd Mexi caanse pepertjes gebrui ken. Hij zou dat doen voor de vitaminen die erin zitten. Aan het eind van het artikel staat, dat de ko ninklijke kok op 1 okto ber naar Spanje vertrekt om er de wintermaan den door te brengen, maar dat hij het eerste het beste vliegtuig naar Nederland zal nemen „zodra hem een tele gram met een gouden kroontje in zijn strand stoel bereikt". De heer Houwer heeft verklaard, dat het ver groenten uit water voor de lijn haai helemaal uit zijn verband is gehaald. Be paalde passages zijn volgens hem verzonnen. Hij vreest, dat het ar tikel bij de koninklijke familie verkeerd zal val len en dat hij voor het laatst in de paleiskeuken is geweest. De hoofdredacteur van Eva, de heer B. Poel stra, staat volledig ach ter Barbara Plugge, die de heer Houwer heeft geïnterviewd. De heer Houwer heeft bet ver haal volgens de hoofd redacteur zelfs thuis ge stuurd gekregen om op en aanmerkingen te ma ken. Hij zou in eerste instantie akkoord zijn gegaan met de inhoud van het artikel. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Hoe de arts ook moge denken over zwanger schapsafbreking, in ieder geval heeft hij de plicht om elk geval van ongewenste zwangerschap, waarin zijn hulp wordt gevraagd, aan een zorgvuldig onderzoek te onderwerpen. Samen met zijn pa tiënte zal hij dan moeten overleg gen, welke maatregelen genomen moeten worden". Aldus schrijft het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst aan de besturen van de afdelingen van de maatschappij. Dat gebeurt in een brief, waarin het hoofdbestuur van de maatschap pij de leden van de aangesloten af delingen vraagt om over een jaar verslag uit te brengen over de er varingen met verzoeken om abor tus provocatus en de behandeling daarvan. De Maatschappij wil geen bindende richtlijnen geven voor het gedrag van de Nederlandse artsen in deze. Het hoofdbestuur raadt aan om indien mogelijk werkgroepen te stichten, die zich met het probleem van de abortus bezighouden, ook in de praktijk. Deze werkgroepen zouden niet beperkt moeten blijven tot medici, maar ook met name maatschappelijk werkers en psy chologen moeten tellen. In ieder geval zal de beslising tot het uit voeren van een abortus provocatus genomen moeten worden door twee artsen. Een over het hele land gespreide grotere mogelijkheid tot hulp bij ongewenste zwangerschap zal vol gens de Maatschappij betekenen, dat het capaciteitsprobleem geen reden meer zal zijn voor het niet in behandeling nemen. Dit laatste is momenteel een van de meest knel lende problemen. Wanneer hiervoor op korte termijn geen oplossing ge vonden wordt, zal dit leiden tot de door ieder als een noodoplossing gevoelde oprichting van abortus klinieken. Naast dit alles doet het hoofdbe stuur van de Maatschappij een be roep op alle artsen zich actief en zorgvuldig te bemoeien met de an ticonceptiemethoden „Voorlichting, meer nog opvoeding op dit gebied van de gehele bevolking is een dringende noodzakelijkheid", aldus de maatschappij. -i Heden, zaterdag 19 september 1970. gunnen wij de eer om in de ope- ningsstukje(s) van Deze Tijd te figu reren aan de heer Achmad Bin Had ji, van beroep medicijnman, 95 jaar oud en afkomstig uit een gebied in Noord-Maleisië. Deze man nu zegt in de afgelopen 80 jaar 77 keer(!) te zijn getrouwd. Zijn eerste vrouw huwde hij toen hij 16 jaar oud was. Zijn laatste (die nu 60 is) 25 jaar geleden. De meeste hu welijken van Achmad Bin Hadji ein digden na korte tijd in een echt scheiding, wat volgens de Islamiti sche wetgeving voor een man tame lijk eenvoudig is. Zelfs als we in aanmerking nemen dat Achmad enz. vier vrouwen te gelijk mocht hebben, kunnen we spreken van een merkwaardig re cord. Maar het zijn wel 77 feesten. Malè(i)s(i)e! Overigens, in deze woelige tijden waarin de law-and-order-geruchten niet van de lucht zijn: een kolonel is te herkennen aan een balk met drie sterren op zijn uniform. Het Phi-lips-slot is van de kas! Stelling 13 uit het proefschrift van drs. P. Brackel uit Nijmegen (Huwe lijkskans en partnerkeuze) luidt: „Naast de gebruikelijke bedoeling van de kleding bij promoties zou in de huidige tijd het .hippe' kleed een gepaste dracht voor promovendi en het forum van hoogleraren zijn". Gevraagd aan de promovendus (een beginnend 50-er) of hij bij zijn promotie in spijkerbroek zou komen, kwam er een ontkennend antwoord. Zijn stelling had slechts „een waar devrij-wetenschappelijke bedoeling". Drs. Bracke verscheen gisteren bij zijn promotie in een hip jaquet. Ik verschijn in hemdsmouwen. Zonder hippe das, of jas. We hollen trouwens direct door naar de doordraver-van-de-week. Opnieuw is het onze vriend Luns. Die draaft gewoon door, langs Ka mercommissies op weg naar de VN. Jé J-A SS' Als er over een pgar eeuwen nog twee Arabieren over zijn, dan vree» ik dat ze nóg aan' het vechten zijiii „Roken is een stinkende, smerige en chronische vorm van zelfmoord" aldus Jesse Steinfeld (art en verbon den aan het ministerie van gezond heid in de VS). Steek nog eens op. En bedenk: Verenig de naties! Wij zullen het gehele weekeinde aan u denken. In de zon. Dinsdag morgen zijn we hier weer. Hopelijk ook in de zon. Gegroet. MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 9