Projectgroep waarschuwt tegen de industrialisatie FORSE EISEN VOOR DODELIJKE ONGELUKKEN Eerste hoorzitting te Borsele een succes Toegangsweg met verkeerslichten tussen oud-Middelburg en Middelburg-Zuid Verlichtingsacties in vier Zeeuwse plaatsen >1'*k1 Tentoonstelling over ontwikkelingshulp in Grote Kerk Goes STEREO Zeewater wordt nader onderzocht Fietsster gewond 11a aanrijding door busje KANTOOR INDELINGEN Bijeenkomst in kader vredesweek in Heinkenszand Wolphaartsdijk ontvangt „Henri Dunant" BEROEP Bestuurders van waterschap uit België bezochten Zuid-Beveland Oriëntatierit 's-Gravenpolder DE STEM VAN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 (Van onze correspondente) VLISSINGEN De projectgroep Bjjn/Schelde/Delta (die vorig jaar vanuit de universitaire wereld door studenten werd opgericht, en die zich speciaal op problemen van ruim telijke ordening en aanverwante ge bieden concentreert) heeft zich de afgelopen tijd bezig gehouden met bet zoeken naar diepere oorzaken van de ontwikkelingen in de Rijn/ Schelde-delta. Een zojuist versche nen publikatie „Voordelig Vestigen" is een reactie op de publikatie „Voor delig vestigen" van de minister van Economische Zaken. De projectgroep heeft de komst I van de aluminjumfabriek Péchiney en de scheTpe tegenstellingen die derzoeken voor wie de vestiging van daarmee werden opgeroepen aange grepen voor studie. Centraal staat hierbij het belang en de betrokken heid van de bevolking. In de publi catie wordt gesteld dat de komst van het Franse aluminiumconcern Péchiney naar het Sloe e engevolg is van een complex samenstel van in vloeden. Uit de publieke opinie over het industrialisatie in Midden-Zee land blijft dat men ongerust is over de persoonlijke gevolgen, maar dat de ontwikkeling voor het algemeen belang gunstig wordt geacht. „Dit feit, gevoegd bij onze eigen onge rustheid ten aanzien van de aan de gang zijnde ontwikkelingen, waren voor ons voldoende om eens te on- ADVERTENTIE) gas-c.v. lekamer, grote luxe douche. LUXE AFWERKING He kosten. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE De eerste hoor- I zitting van de gemeente Borsele lis een groot succes geworden. I Hoewel de bijeenkomst pas kort I voor zij gehouden werd, was aan- I gckondigd, waren toch ruim veertig ingezetenen in het ge- Imeentehuis van Heinkenszand Stomen luisteren naar de uiteen zettingen over het recreatieplan l„Stelleplas". Een groot deel van |de aanwezigen bestond uit Bor- Iselenaren, die rechtstreeks (bij- I voorbeeld omdat zij vlakbij het I nieuwe recreatiegebied wonen) bij de zaak betrokken zijn, maar let waren ook inwoners van Bor- !e, die gewoon uit belangstel- ig waren gekomen en duchtig Ji mond ie mecroerden Zoals bekend is het plan voor een [ecreatiegebied in de Stellepolder Heinkenszand indertijd ontstaan :n voor de aanleg van Rijksweg en Sloeweg zand werd gewonnen het gebied tussen Boerendijk, lendijk en de Landbouwweg en iama beëindiging van de win- een zamdput van elf hectare Heek te liggen, die ideaal geschikt kas voor water- en oeverrecreatie. !De gemeente liet „er geen gras over Woeien", en zo kon al enkele maan den geleden in de gemeenteraad en jplm worden aangekondigd, dat voorzag in en waterplas en een tuk grond daarbij, waar men voor het rendabel maken van het object onder meer honderdtwintig zomer- huisjes had geprojecteerd. Het VVD- raadslid A de Jager, dat regelmatig in de raad van Borsele zijn stem verheft om meer openheid van be stuur en meer inspraak van de be volking te vragen, vroeg bij die Selegenheid of b. en w. bereid wa ren, over het recreatieplan een hea ring te beleggen. Burgemeester G.H.E.M. van Waes zegde toe, dit te zullen bekijken en zo ontstond in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid ®°et het Rijksinstituut voor de volksgezondheid opdragen een na- 'er onderzoek in te stellen op de 'Wwezigheid van ziekteverwekken- 'e kiemen en giftige stoffen, waar onder insekticiden en zware meta- (n, in het zeewater voor verschil lede plaatsen aan de Nederlandse ™st. Een dergelijk onderzoek zal ek worden verricht met betrekking to' de Nederlandse binnenwateren. (Van onze correspondent) OVEZANDE Op de weg Ove- ®»de - 's-Gravenpolder is mevrouw uit Ovezande vrij ernstig gewond Seraakt toen zij op de fiets werd aan gereden door een busje van een aan- lemersmaatschappij uit Ovezande. (ADVERTENTIE) (Anno 1896) Nw. Ginnekenstraat Tel. 24421*-- Bre" Te huur gevraagd in of omgeving Wy zijn genege» tjopde huur te m Brieven ond nr S" i IIII iMiflilllililiiffill fabricage van geanodiseerde aluminium produkten Hoge Weg 5 - 7 Hulst Tel. 01140 - 3025 derdaad de eerste hoorzitting van de gemeente. Tijdens de bijeenkomst werd van gemeentezijde verteld, welke moge lijkheden men bij het verwezenlij ken van het plan „Stelleplas" voor ogen heeft, maar men maakte tevens duidelijk dat nog niets concreet is en dat men open stond voor sugges ties van de bevolking. De plas is (nu al) 450 bij 250 meter groot en zes meter diep. In antwoord op een vraag uit dc zaal, of men ook een waterzuive ringsinstallatie wil aanbrengen, ver telde de burgemeester, dat het niet de bedoeling is, de plas t e gaan gebruiken voor zwemdoeleinden. In het groengebied van 10 hectare naast de plas komt wel een zwem bad- De plas wil men hoofdzakelijk laten gebruiken door vissers en roei ers. 'sWinters zal de plas kunnen dienen als ijsbaan. Voorts denkt men voor de inrichting van het groengebied aah: een restaurant, een roeibootverhuurbedrijf, een golf baan, een kinderboerderij, een her tenkamp, een speelwei, gebied met 120 bungalows met een eigen par keerplaats, ingang en een eigen be groeide oever. Behalve het bunga lowterrein, zal het recreatiegebied voor het publiek gratis toegankelijk zijn, waarbij men echter voor be paalde voorzieningen (zoals zwem bad en ponyclub) waarvan men ge bruik wenst te maken, zal moeten betalen. Tijdens de hoorzitting bleek dat er al een visclub was die „aas de" op het gebruik van de plas, terwijl ook een ijadub zich aan meldde. Er was zelfs een hengel sportliefhebber die vroeg of het niet mogelijk was, forellen in de Stelle plas uit te zettein, maar deze detail lering vond de burgemeester, schert send, toch wel wat te ver gaan. „Wij dachten met de hearing de eerste stap te zetten, maar u bent al met de tweede bezig". Overigen-s be perkte de discussie zich voorname lijk tot detailkwesties over wegen, straten, paden, begroeiing en omhei ning, maar leverde overigens weinig bezwaren of nieuwe plannen op. Aan het eind van de bijeenkomst toonde burgemeester Van Waes zich uitermate tevreden over de hearing. Niet alleen vanwege de onverwacht grote opkomst, maar ook door de discussie die bijzonder prettig verlo pen was en waarin men had getoond hoe men als bevolking staat tegeno ver het monumentale project, met de realisering waarvan men begin 1971 wil beginnen. „Wij wilden van u wat leren", aldus burgemeester Van Waes. Péchiney bijvoorbeeld eigenlijk voor delig is", aldus de publikatie. „Dit onderzoek leidde tot de con clusie dat deze ontwikkeling in ieder geval gestuurd wordt door een klei ne groep mensen, waarvan we de belangrijkste aantreffen b(j de over heid en het bedrijfsleven. Wanneer we daarnaast dan constateren, dat van een gedeelte van deze gToep on middellijk duidelijk is, dat ze niet het algemeen belang op het oog hebben, maar hun eigen belang, dan zet ons dat nog meer aan het denken. En wanneer we dan bovendien nog con stateren dat de rest van deze kleine groep - de overheid - slechts die taken verricht, die het bedrijfsleven zelf niet kan vervulcn om haarl positie zoveel mogelijk te verste vigen en een economische crisis te voorkomen, dan kunnen we ertoe ko men het algemeen belang te ont maskeren als een vlag die de lading moet dekken. De projectgroep heft in de publi katie dan ook een waarschuwende vinger. Het internationale bedrijfsleven heeft het Delta-gebied ontdekt als uniek gebied voor de vestiging van grote fabrieken in de chemie- en metaalsector. Het gebied is echter minstens even uniek als natuurge bied in West-Europa. De tendens die duidelijk naar voren komt is dat de natuur moet wijken. Om deze probemen het hoofd te kunnen bieden zal er volgens de pro jectgroep een bepaalde strategie moe ten worden gevolgd. In Zeeland zijn drie vormen van buiten-parlemen taire oppositie, namelijk die van het Zeeuws Aluminiumcomité, Het Actie comité Fruitteelt, en een „drop-out" oppositie van de jongeren. „Op korte termijn zullen wij inet al onze ten dienste staande middelen moeten proberen de één dimensionale ontwikkeling in Zee land, waarvan wij de Péchineyvesti- ging als hetb elangrijkste symptoom hebben geanalyseerd en begrepen, tegen te gaan", aldus besluit de pro jectgroep. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND In het kader van de landelijke vredesweek belegt de werkgroep Vredesweek Borsele a.s. donderdag een bijeenkomst in de aula van de r.-k. lagere school te Heinkenszand. Onder het motto van de Vredes week „Verenig de Noties" zal op deze avond het onderwijs centraal gesteld worden als een levensbelang rijke noodzaak voor een „verenig de" wereld. Aan de hand van enkele korte films en aanwezige dokumen- tatie zal dit thema aanschouwelijk gemaakt worden. Drs. C. A. Veldt, leraar aan het Chr. Lyceum te Goes en voorheen enkele jaren werkzaam in één der ontwikkelingslanden, zal vertellen van zijn ervaringen. Aan vang 8 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/GOES De AN WB zal ook dit jaar >weer zijn ver lichtingsacties in enkele Zeeuwse plaatsen houden. De equipe wordt gestationeerd: van 29 september tot en met 3 oktober op het par keerterrein bij het zwembad te Goes, van 6 oktober tot en met 10 oktober aan de Dam - Noordzijde te Middelburg, eveneens van 6 tot en met 10 oktober aan de Nieuwe Dijk te Vlissingén en van 13 tot en met 17 oktober tenslotte op het parkeerterrein t»ij het nieuwe stadhuis te Terneuzen. Het verlichtingscontrolestation is op werkdagen geopend van 11.00 19.00 urn- en op zaterdagen van 9-00—16.00 uur. Het doel van deze actie is de automobilisten te overtui gen van het grote belang van een goede voertuigverlichting. Ieder herfst- en winterseizoen opnieuw zijn naar schatting, meer dan 50.000 auto's tijdens slecht zicht bij aanrij dingen betrokken. Deze aanrijdingen en met name de kettingbotsingen zijn volgens de ANWB vaak te wij ten aan de volgende oorzaken: het rijden met te hoge snelheid, het te dicht achter elkaar rijden, gevaarlij ke inhaalmanoeuvres op wegen zon der gescheiden rijbanen, een onjuist gebruik van de autoverlichting, ge breken aan de autoverlichting. De ANWB heeft geconstateerd, dat de verlichting van personenau to's inderdaad in slechte staat ver keert. Vorig seizoen controleerden drie équipes 40184 voertuigen. Bij 95 pet. moesten 1 of 2 koplampen afgesteld worden. Bij 57 pet. van het totaal aantal gekeurde auto's stonden 1 of 2 koplampen te hoog gericht en bij 32 pet. van het totaal werden mankementen aan de ver lichting geconstateerd. Evenals vori ge jaren kan „iedereen" geheel gra tis aan deze keuring deelnemen. (ADVERTENTIE) Niet Les Frères Jacques of „Les Frivols de Paris", mais les bestuursledén van de Rue Longue du Roi (ou Ia Rue du Grand Roi?), in stijl Francais pour de braderie de Paris, die daar dezer jours als onder deel van de braderie de la ville de Goes wordt gehouden, en Zélande, aux Pays Bas. Au revoir dans la Lange Vorststraat (Van een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de vredesweek in Goes zal de commissie Bijzonder erKkwerk in samenwerking met het vanmiddag om drie uur in het Man huis aan de Zusterstraat te openen eerste Zeeuwse informatiecentrum voor ontwikkelingssamenwerking een tentoonstelling over ontwikkelings hulp (van kerken) houden in de Gro te Kerk te Goes. De tentoonstelling (van voorname lijk fotomateriaal) zal zondag ge opend worden, als de ochtenddienst begint. Voorts zal de tentoonstelling ook na de dienst te bezichtigen zijn, In de vredesweek kan men de expo sitie bekijken op de dagen dat het nieuwe informatiecentrum voor ont wikkelingssamenwerking die week open is: dinsdagmiddag en -avond, vrijdagavond en zaterdagmiddag. De vredesweek zal vanmiddag in gaan bij het openen van het informa tiecentrum door de burgemeester van Goes, mr, F. G, A. Huber. Het vre- desweekcomité rekent ook de stal letjes, waarop de braderie van Goes rietsuiker, dagrantsoenen, rijst (voor een kwartje), koffie uit Columbia, doosjes thee uit Ceylon en documen tatie- en affichemateriaal verkocht worden tot de activiteiten van de vre desweek. Voorts wordt in het kader van de vredesweek vanaavond om zeven uur in de katholieke Maria Magdalena- kerk een speciale dienst gehouden, met medewerking van een combo en een koor uit Voorschoten. Zondag avond wordt om zeven uur in de ge reformeerde Westerkerk een oecume nische dienst gehouden. (Van een onzer verslaggevers) GOES De onderafdeling vain het Rode Kruis te Wolphaartsdijk, zal vrijdagavond 25 september de gastvrouw zijn vain 72 Zeeuwse pa tiënten die met het hospitaalschip „J. Henry Dunant" een bezoek aan die plaats brengen. Het schip zal ligplaats kiezen in de landbouwha- ven aan het Wolphaartsdijkse veer. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. De vracht wagenbestuurder J. C. V. uit Scharendijke hoorde gisteren tij dens de zitting van de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf, ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden en duizend gulden boete of vijftig dagen gevangenisstraf tegen zich eisen voor het feit dat hij op 10 juli jl. een verkeersongeval ver oorzaakt zou hebben, waarbij een persoon om het leven kwam en drie personen zwaar gewond wer den. V. reed over de Zwaardweg nabij Scharendijke in de richting Deelse- dijk met een snelheid van ongeveer 45 kilometer een overzichtelijke voorrangskruising op. Hij moest voorrang verlenen en had volgens zijn zeggen drie of vier keer naar links of rechts gekeken. Toen hij eenmaal op het kruispunt was, hoor de hij remmen en met een klap schoot de auto van de familie Hazel- zet uit Rotterdam op de vrachtauto. De moeder van het gezin werd op slag gedood en de vader en de twee kinderen werden zwaar gewond. „Hoe heeft het toch kunnen ge beuren", vroeg de rechter zich af. De vrachtrijder was ter plaatse goed met de situatie op de hoogte. Hij had wel een donkerkleurige auto voorrang verleend, maar de lichtge- kleurde auto van de familie Hazel- zet had hij niet gezien. „Kwam het misschien door de verhoogde dijk die ter plaatse ligt dat ik ze niet heb zien naderen?" vroeg hij zich af. De officier van justitie, mr. T. Lebret, achtte het waarschijnlijker dat de auto juist in die kleine dode hoek van de linkerportierstijl had gezeten. „Maar naar mijn mening had u de personenauto met goed kijken toch moeten zien aankomen", vond hij- „Ook de snelheid van 45 km vind ik te hoog om er een voorrangskruisin-g mee op te rijden. En ondanks het feit dat u bezwaar hebt tegen de zinsnede in de dag vaarding, waarin gewag wordt ge maakt van schuld door grove onop lettendheid, vind ik toch dat u met een te grote snelheid en bovendien bijzonder onoplettend hebt gereden". De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Voor een ongeval dat bijzonder veel overeenkomst vertoonde met de even tevoren behandelde zaak, stond de vrachtrijder T.F.P. uit IJzendijke terecht. Met een snelheid van 60 km was hij op 6 maart j.l. de voorrangs kruising Sasputseweg-Cathernisse- weg in de gemeente Schoondijke opgereden. P. had hierbij wel goed naar links gekeken waar een paar fietsers reden. De personenauto, waarin zijn plaatsgenoot, de heer Cadzand, zat en die van rechts kwam, had hij niet gezien. In een flits zag hij de auto op zich afkomen. Remmen had volgens hem geen zin meer, dus hoopte hij dat de wagen nog juist achter zijn vracht auto langs zou schieten. Dat lukte evenwel niet en een botsing was onvermijdelijk. De heer Cadzand overleed nog diezelfde dag aan zijn verwondingen. De officier vond dit ook een geval van grove onoplettendheid en eiste twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, drie maanden ontzegging en vierhonderd gulden boete of veertig dagen. De verdediger mr W. Lemair, had zelf ook nog twee foto's gemaakt van de onduidelijke situatie ter plaatse. Volgens hem had de politie niet genoeg de nadruk gelegd op het onoverzichtelijke van de situatie. Hij vond dat er geen sprake was van grove schuld- „Mijn cliënt heeft alles wat mogelijk was gedaan en het was zuiver een kwestie van misrekening". Deze uitlatingen waren duidelijk tegen het zere been van de officier van justitie. Hij repliceerde: „Er is geen sprake van misrekening de man heeft de auto gewoon niet ge zien". Ook in deze zaak doet de recht bank over veertien dagen uitsnraak Twee snelheidsovertreders die zich niet met de uitspraak van de kantonrechter konden verenigen, stonden vrijdagmorgen voor de rechtbank waar hun zaak in hoger beroep werd behandeld. M. J. A. V. uit Bergen op Zoom was op 24 juni door de kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van f 100,- en drie maanden ontzegging uit de rijbe voegdheid omdat hij op rijksweg 58 met een snelheid van 115 in plaats van de toegestane 80 kilometer had gereden. De geldboete is wel redelijk, maar ik kan mijn rijbewijs geen drie maanden missen, klaagde de verte genwoordiger. Hij was al verschil lende keren eerder voor een snel heidsovertreding beboet. „U moet natuurlijk wel begrijpen dat wij geen ontzegging opleggen, althans waar dit nodig is aan diegenen voor wie een dergelijke straf ook voelbaar is", aldus mr. T. Attema. De vertegenwoordiger P.F.P. uit Haarlem nam zijn eigen verdediging gladjes ter hand. Hij werd op 10 juli j.l. door de kantonrechter tot f 90,- boete veroordeeld- Op zeven maart reed hij naar de mening van de langs de kant staande motorsurveil- lance van de rijkspolitie harder dan de hoogst toegestane snelheid van de tachtig kilometer en volgde hem waarbij hij een snelheid van ruim 100 kilometer bereikte. Het bestaat niet, verdedigde P. zich. „Ik heb die agent steeds in mijn achteruitkijkspiegel gezien, en ik reed niet harder dan tachtig kilo meter. En misschien ben ik het zelfs helemaal niet geweest" De agent herkende de man onmiddellijk. Bo vendien bleef hij bij zijn oorspron kelijk afgelegde verklaring. De rechtbank doet in beide zaken over veertien dagen uitspraak. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dit is een ge deelte van de toegangsweg van dc nieuwe brug die oud-Middelburg met Middelburg-Zuid verbindt. Op de foto ziet men hoe monteurs van Gemeentebedrijven een der twaalf portalen optakelen die straks deel gaan uitmaken van het op een com puter afgestelde verkeerslichten schema. Op de achtergrond de trots van de stad: het nu beter in het zicht komende overdekte zwembad. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur en de hoofd ambtenaren van het Belgische water schap de Watering van Sint Truiden hebben donderdag een bezoek ge bracht aan het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland in Goes. Doel van de excursie was, het zich op de hoogte stellen van de water schapszaken in Nederland en het zich oriënteren over de heersende problemen in de fruitteelt. De deelnemers werden 's morgens in het Polderhuis te Goes ontvangen door dijkgraaf P. J. J. Dekker, die een uiteenzetting gaf over het Ne derlandse waterschapsbestel en de polderconcentratie in Zeeland. 's Middags werd de veiling in Ka- pelle bezocht. De voorzitter van de veilingvereniging, de heer B. Leys, belichtte daar de moeilijke situatie in de fruitteelt, de oorzaken van de fruitcrisis en die maatregelen, die in verband hiermede van owerheidszijde zijn getroffen. Na de bezichtiging van de veiling gebouwen vertrokken de Belgische waterschapsbestuurders via het ruil- verkavelingsgebied de Poel van Heinkenszand naar de op Delta hoogte gebrachte dijk iin Borsele. (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER In het ka der van de hervormde en gerefor meerde jeugdweek organiseerde de jeugd woensdagavond een oriënta tie-rit in de omgeving van 's-Gra venpolder, 's-Heer Abtskerke, Nisse, Kwadendamme en Hoedekenskerke. De uitslag hiervan is als volgt: 1, Mej. A. Deegens, 2 C. Kloosterman, 3 M.A. de Dreu, 4 H. Veerhoek, 5 J. Paauwe, 6 Ad. Anthonise, 7 A. van Overbeeke, 8 A. Huizen, 9 Mej. T. Tramper, 10 Mevrouw Nijman, 11 J. Lansen, 12 L. van Liere, 13 Jac. Lokerse, 14 J. Korstanje, 15 W. de Jager, 16 C. Huijssen, 17 J. Wagen makers, 18 Jac. den Dekker, 19 E. Nieuwenhuize, 20 K. Tramper, 21 M.P. de Dreu, 22 J.F. Smits, 23 J. de Visser, 24 B.D. de Klerk, 25 Mej. C. van der Plasse, 26 H. van Sabben. (ADVERTENTIE) elektbrfnik* Hoofdstraat 16 St Janstoen - Hulct toL 01VW-2491

de Stem | 1970 | | pagina 7