A VER WACHTING VAN DE PZEM Tweede kerncentrale vrijwel zeker I Zuivering gassen eigen belang van Péchiney lI'IBMil BELGIË STOPT VERVUILING VAN DE SCHELDE Zuidafrikaans bezoek aan Zeeland nstuif zeeland Kolonel Szydlowski is het niet vergeten Masker- zwijntjes Brandstichter krijgt 28 maanden Twee doden bij ongeval in Sluiskil OPSCHORTING VAN PREMIEREGELING INVESTERINGEN IS TELEURSTELLEND AROLINE AN HEMERT Record regenboogforel in Engeland «diensten Paviljoen DE HEIDE DANSEN Savoy Quartet Bedrijfsingenieur Gomperts „LUCTO R" uw autobanden eer dode in eruchte S-bocht p weg Sluis- {etranchemenl lansman van 12 meter naar )eneden gevallen Zon houdt 1* aan Verdachte inbraken Hema-Vlissingen in Brunssuni gearresteerd Viskweek Schadevergoeding Mr. Vcui Aarlsen Op 23 september Extra-uilkering-voor werknemers in suikerverwerken de industrieën 2 SPOTGOEDKOOP buitenlands gedistilleerd Wijnhandel VAN DER HEIJDEN N.V. VAN MENSEN DINGEN EN DADEN (ADVERTENTIE) >antse muzikale tiendaagse lag 20 september 14.30 u het turfschip breda 3 en 65+ paspoort 50% reductie 2ATERDA© 19 SEPTEMBER 1970 (ADVERTENTIE) S-KATHOLIEKE KERK enburg: O.LV. Tenhemelop. zaterdag 19 zondag 7, 8.30, H. Gregorius de Grote, tel 1532. zaterdag 19 uur. zondag 30 en 11 uur. riiet: H. Maria OnbevL Ontv. 125-382, zondag 9 uur. kens: H. Barbara, tel. 01172. zaterdag 19 uur. zondag 10 :and: Toeristenkerk, zaterdag zondag 10 uur. ge: Parochie H. Henricus, za- avond om 19 uur, zondag 7,10 30 uur. Dorpsplein, zaterdag 19, 10 uur. H. Maria Magd., tel. 01100- zaterdag 19 uur, zondag 9, mr. R.-K. h.h.s. Fruitlaan: zon. 30 uur. ;de: H. Bavo, tel. OU71-207- ag 19 uur. zondag 9 uur. anendljk: H. Martinus, tel 382. zaterdag 18.30 uur, zon- 30. 9. 10.30 en 17 uur. sweert: O.L Vr. Onbevl. Ontv,, ag 18 uur, zondag 8 uur en 10 en 11 15 in Kruiningen). eerenhoek: Sint-Willibrordm, 105-264, zaterdag 19 uur, zon- 30. 9. 10 en 10 30 uur. ikenszand: H. Blasius, tel. 1106- zaterdag 19 uur, zondag 7.30, 30 uur. fdplaat: H Eligius, zaterdag 19 ondag 7 30 en 10 uur. st: H. Willibrordus, teL 01140- zaterdag 19 uur, zondag 8.30 30 en 17 uur. Ierland: (Molenhoek), zondag r, wacht: H.H. Philippus en Jaco- ;el 01146-360, zaterdag 19 uur, 8 en 10 uur. bhendijke: Cultureel Cen 1015 uur kerkdienst lieken. adendamme: H Bonifatius, tel. -219 zaterdag 19 uur. zondag 8 30 uur. edorp: H Eligius. tel. 01196- Laterdag 19 uur, zondag 8 en uur. delburg: Par H. Petrus en s. zaterdag 19 uur, zondag en 19 uur. thurg: H Eligius, tel. 01170- zaterdag 19 uur, zondag 8.30 30 uur. zande: O.L V. Hemelv., tel 214 zondag 8 en 10 uur. t- en West-Souburg: St.-Marti- rk, zaterdagavond 19 uur en 8 en 10 15 uur. and: Gereformeerde kerk. za- 19 uur en zondag 9 uur. van Gent: H. Maria Hemelv.- 1158-1661, zaterdag 19.15 uur, g 8.30, 9.30 en 11 uur. oondijke: Dorpsplein, zaterdag indag 10 uur. kplaat: Hulpkerk, zaterdag 1'- ig 9 uur. is: St-Jan de Doper. tel. 01178- zaterdag 19 uur, zondag 8. 10 uur til: H. Ant. v. Padua, tel •418 zaterdag 19 uur, zondag en 10.45 uur. neuzen: H Willibrordus, tel -2327, Binnenstad, zaterdag 1" zondag 7.30 en 1145 uur. teitskerk. zat. 19.15 uur, zondag 0 30 en 17 uur Kruiskerk i) zaterdag 19 uur, zondag IJ Par „De verrezen Christus school „De Zeemeeuw"), 19 uur- zondag 9. 10 en isingen: Parochiekerk O.L-Vr. ■Jacob, zaterdagavond 19 uux ndag 8 30 10.30 12 en 19 uur. anuelkerk Paauwenburg: zate[l mnd 19 uur en zondag 8 en 1 St-Josephziekenhuis zondaj Kath Mii Tehuis: zondag 10 stdorpe: H Maria Vis., tel. 527 zaterdag 19 uur. zondag uur endijke: O.L V Tenhemelopn^ tei 01176-284, zaterdag zondag 8 30 en 10 30 uur ■seke H Anna. zaterdag 19-1Ó zondag 9 uur n tel informatie 01130- sweert). idstraat: H Pastoor v. Ars, za' 19 uur zondag 10 uur. Bemmelenberg 21 BERGEN OP ZOOM Telefoon 01640- 33157. Iedere zaterdag- en zondagavond met exclusief voor paviljoen „De Heide" het Paviljoen „De Heide" met steeds top-orkesten voor top weekend-amusement en nu ook met twee bars. Zaterdags geopend tot 2 uur 's nachts. Zondags geopend tot 1 uur 's nachts. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-OOST Het is voor iet altiminiumbedrijf Péchiney een t xaa welbegrepen eigenbelang de, hoeveelheden fluor-waterstof, die bij het produktieproces vrijkomen, io grondig mogelijk uit te wassen. Jlet het fluor verdwijnt ni. ook een gedeelte van het creoliet, dat in de aluminiumovens als electroliet wordt {ebraikt. Creoliet is een bijzonder kostbare chemische stof en er is Pé chiney alles aan gelegen om deze op de een of andere manier uit lc filtreren om haar weer in het pro duktieproces te kunnen gebruiken. Dit vertelde ir. Gomperts, een van de iedrijfsingenieurs van Péchiney Ne derland n.v. tijdens de excursie, die de staten van Zeeland gisteren in het Sloegebied maakte. Ir. Gomperts heeft acht jaar bij een aluminiumsmelter in Suriname gewerkt, welk bedrijf hij ook heeft elpen opbouwen: moet zich een luminiumfabriek beslist niet voor dellen als een rokende en stinkende •eeks gebouwen", zei hij. ,,De Suri- laamse aluminiumfabriek stond in en oerwoud. Na acht jaar was dit (ADVERTENTIE) VOOT' flanv. nw. leerjaar 5 oct. 1970 Oostzeedijk 232-242 tel. (010) 138129 (ADVERTENTIE) EEN BEGRIP VOOR Ook voor PARTICULIER VOLIWEG 63 HULST TEL. 01140 - 2461 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De 24-jarige postbestel ft P. de F. uit Sluis is gistermiddag het leven gekomen bij een 011- ievai op de weg naar Retranchement kr hoogte van Terhofstede. Zijn auto ''°og uit de bocht en kwam in een sloot terecht. Het ongeluk gebeurde in de beruch- e S-bocht, waar in het laatste half- ar reeds drie personen om het le ien zijn gekomen. De politie ver- »oedt dat De F. bij het naderen van "n tegenligger een onverwachte ma- neuvre heeft gemaakt. Het slacht- ®er zou binnenkort in het huwelijk heden. De auto werd totaal vernield. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 29-jarige franse constructiearbeider A. B. M. 15 bij werkzaamheden aan de Péchi- "oyfabriek aan het Zuid-Sloe te Vlis- s'hSen van een hoogte van 12 meter "vallen. Hij werd hierbij levensge- raarlijk gewond en moest direct per "nbulanee overgebracht worden "far het Bethesdaziekenliuis te Vlis- siugen 00k wolkenvelden. Weersvooruitzichten in Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag 18 uur: Aanhoudend mooi zomerweer maar tijdelijk cijfers ge- uiddeld over Nederland. Jnor zondag: aantal uren zon: 2 tot Min. temp. omstreeks normaal. »ax. temp.: 0 tot 5 graden boven ormaal. Kans op een droge periode „an minstens 12 uur: 95 procent, ans op een gehee-l droog etmaal: 80 Procent. 4 j'oor maandag: aantal u-ren zon: m Jl- Min. temp: omstreeks nor- ven ax- temp.: 0 tot 5 graden bo- ri jnormaaI. Kans op een droge pe- cènt v911 thmstens 12 uur: 95 Pr°- Haai- m 3 op een Seheel droog et- 90 procent. oerwoud in de directie omgeving nog even fris en bloeiend als in de tijd dat de fabriek er nog niet was". De directeur van Péchiney Neder land n.v., de heer J. Poincaré, voeg de daaraan toe dat Péchiney vijftig procent van zijn totale kosten van research besteedt aan de oplossing ivan zuiveringsproblemen. „De fa briek in het Sloe", zo zei hij, „profi teert als eerste van de nieuwe tech nische vindingen op het gebied van zuiveren van afvalgassen en afval water". MIDDELBURG (ANP) De recht bank in aiiddelburg heeft vrijdag morgen de 21-jarige Middelburger P. A, de B. veroordeeld tot twee jaar en vier maanden, gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Op 1 december van het vorige jaar had hij uit baldadigheid brand gesticht in de Middelburgse recht bank. Hierbij gingen de gehele in ventaris en rechtbankbescheiden ver loren. Bovendien werd hii veroor deeld. omdat hij drie weken later een 73-jarige Middelburgse weduwe overvallen en zwaar mishandeld had. De officier van justitie eiste veer tien dagen geleden drie jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. (Van onze correspondent) SLUISKIL Gisteravond om half acht zijn op het kruispunt van rijks weg 61 naar Sluiskil, de 25-jarige J. A. Sudeijn uit Biervliet en de 40-jarige L. C. de Block uil Zuid- dorpe dodelijk verongelukt ..1JDe be stuurder van de auto die hen aan reed, de 26-jarige J. P. L. Bracke uit Sas van Gent moest met vrij ernstige verwondingen in het St.- Elisabethziekenliuis te Sluiskil wor den opgenomen. Het is niet met zekerheid komen vast te staan of de auto waarin de beide verongelukte mannen zaten uit de richting Terneuzen is gekomen of de weg overstak. In ieder geval heeft de bestuurder geen voorrang ver leend. De klap die het gevolg was van de aanrijding werd op grote afstand ge hoord. De beide auto's zijn nog onge veer 25 meter doorgeschoven. De wagen van de beide slachtoffers is in de sloot terecht gekomen, de an dere auto tegen een mast van de P.T.T. Omdat gevreesd werd dat de auto's in brand zouden vliegen werd de Sluiskdlse brandweer gewaar schuwd, maar deze hoefde niet in te grijpen. Dokter Van Haelst verleende de eerste hulp. (Van onze correspondent) BRUNSSUM-VLISSINGEN De politie van Brunssum heeft in ver band met een overval op een be drijfsleider van een supermarkt twee Duitsers' gearresteerd, waarvan een II. G. K„ verdacht wordt samen met een landgenoot in de nachten van 14 op 15 oktober jl. en van 15 op 16 februari jl. inbraken te hebben ge pleegd bij de Ilema in Vlissingen. De eerste inbraak leverde de 36 jarige in Tilburg wonende L. en zijn vriend L. K. ongeveer tienduizend gulden op: de tweede ongeveer vier duizend gulden. L. is reeds bij de officier van justitie te Maastricht voorgeleid. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-OOST. De directie van de N.V. PZEM rekent erop, dat versnelde in bedrijfnamc van de kerncentrale Borssele moge lijk zal zijn. Dit verklaarde de directeur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, ir. T. Bogerd gisteren tegenover de staten van Zeeland, die een excursie naar het Sloegebied maakten. „Onzerzijds zal alles in het werk worden gesteld," deelde ir. Bogerd verder mee, „om de optie, die wij hebben op een tweede centrale-eenheid ook in derdaad te gebruiken. Het vermogen dat met een tweeling-eenheid kan worden opgewekt ligt bij 950.000.000 watt", volgens ir. Bogerd een zowel technisch als economisch bijzonder evenwichtig kwantum. betrekkingen van wederzijds belang en vertrouwen tussen het bedrijf en het nieuwe vestigingsland zich ver der zullen ontwikkelen - zal Péchi ney Zeeland stellig uitkiezen voor het doen van nieuwe investeringen naast de 675 miljoen die met de eer ste bedrijfsfase zijn gemoeid" aldus de heer Poincaré. Het aluminiumbe- drijf heeft voor uitbreidingen en voor nieuwe industriële vestigingen optie op nog eens 90 hectare terrein in het Zuid-Sloe: het dubbele van wat er thans wordt bebouwd. „Het zal van de industriële ont wikkeling in de provincie afhan gen of de PZEM in staat zal zijn de thans in aanbouw zijnde kern centrale te verdubbelen. De mo gelijkheden tot verdere ontplooi ing van dit gebied zijn dermate gunstig, dat dit menselijkerwijs gesproken niet kan uitblijven," zei ir. Bogerd. De terreinomvang waarop de PZEM zijn imposante plannen in het Sloe aan het ver wezenlijken is, laat uitbreidingen toe tot het tienvoudige van het straks beschikbaar komend elek trisch vermogen, namelijk tot 5 a 6 miljard watt. De 189 megawatt (conventionele) centrale van de PZEM, welke met aardgas zal worden gestookt, en die thans naast de kerncentrale in aan bouw is, zal medio 1971 stroom gaan leveren, zo vertelde ir. Bogerd de statenleden. Hij wees in zijn betoog ook op de contacten die er door de PZEM zijn gelegd voor een verrassende neven activiteit: het benutten van het war me afvalwater van de kerncentrale voor het kweken van zoutwatervis in grote bassins. Op dit gebied zijn in Engeland proeven gedaan en het is, aldus ir. Bogerd, „niet uitgesloten dat op een goede dag ons warme koelwater zal worden gebruikt voor het versneld kweken van vis". Tech nisch schijnt de Engelse studie vrij wel rond te zijn - economisch nog niet. Ir. Bogerd noemde deze moge lijkheid principieel bijzonder inte ressant, omdat iets wat bekend staat als milieu-verontreinigend, juist ge bruikt zou kunnen worden ten nutte van de voedselproduktie. De sport vissers, die zich plegen te nestelen bij de koelwateru itlaten van de PZEM-centrales kunnen bevestigen, dat lauw water de visstand bevor dert. De statenleden hadden tevoren een bezoek gebracht aan de fabriekster reinen van Péchiney-Nederland N.V., waar tegenwoordig voor een miljoen gulden per dag wordt gebouwd. Op 1 april zal de eerste serie elek- trolyse-ovens (met een jaarcapaciteit van 85.000 ton zuiver aluminium) in bedrijf worden gesteld. In mei 1972 moet een tweede serie ovens in dienst worden gesteld, waarmee het econo misch productieoptimum van 170.000 ton zuiver aluminium per jaar zal worden bereikt. Begin volgend jaar zal de anode-fabriek gaan draaien, na een proefperiode die al over acht weken aanvangt. Het tempo waarmee Péchiney gebouwen en installaties uit de grond stampt is indrukwek kend. De directeur van Péchiney Neder land, de heer J. Poincaré vertelde de statenleden dat het in de toekomst besloten ligt of Péchiney Nederland naast het huidige project (waarmee een terrein van 44 hectare wordt ge vuld) nieuwe productie-eenheden zal stichten. „Als de conjuncturele situatie zich daartoe leent - en de De heer Poincaré ging ook uitvoe rig in op de vraagstukken rond de luchtverontreiniging. Hij verklaarde dat het door Péchiney in deze en andere aluminiumfabrieken gebezig de zuiveringsprocede van de afgassen zo grondig werkt, dat de schade wel ke de landbouw in de omgeving te duchten heeft zeer gering zal zijn Waar bewezen schade optreedt zal het bedrijf op grond van regelingen die met de provincies Zeeland en de Zeeuwse landbouw zijn gemaakt, tot vergoeding van de schade overgaan. De Nederlandse bedrijfsdirecteur, mr. Scheurman zette uiteen, dat 96 pet. van de bij de elektrolyse vrijko mende fluor-waterstof (de grote boosdoener voor landbouw en vee teelt) door middel van de wasinstal- laties die in de nokken van de be drijfsgebouwen zijn ingebouwd, wordt opgevangen. Ook het afval waterprobleem wordt met grondige methoden aangepakt. Eind 1971 komt er een waterzuiveringsinstallatie in bedrijf, die past in een gesloten cir cuit, waardoor de fabriek steeds het zelfde water na reiniging voor koe ling en dergelijke kan gebruiken. De statenexcursie was begonnen met een inleiding door de commis saris der koningin, mr. J. van Aart- sen, die een inventarisatie van de huidige en de op gang komende be drijvigheid in het Sloe gaf. Hij ver telde ondermeer, dat in april 1971 een begin zal worden gemaakt met de bouw van de olieraffinaderij van Total. Bij rijkswaterstaat, aldus mr. Van Aartsen, is thans een bestek in voorbereiding voor het verlengen van de Van Cittershaven met ca 1500 meter, met het doel het terrein van Total voor de scheepvaart te ont sluiten. Voor het graven van de 400 meter brede havenarm moet 8 mil joen kubieke meter grond worden verzet. Na de lunch, die in Goes werd ge bruikt, luisterden de statenleden naar een inleiding door dijkgraaf P. J. J. Dekker van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beve land, die uiteenzette welke werken in het kader van het Deltaplan in het gebied van het waterschap zijn en worden verricht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Teleurstellend, speciaal voor de secundaire ontwik- kelingeskemen in onze provincie", zo karakteriseerde de commissaris van de koningin in eZeland, mr. J. van Aartsen, gisteren het voornemen van de minister van Economische Zaken om de investeringspremieregeling voor Zeeland op te schorten. „Zeeland kan deze regeling op het ogenblik niet missen", meende mr. Vaar Aartsen. Hij trad niet verder in details, aangezien het college van G.S. een antwoord op vragen, die het statenlid Roels (P.v.d.A.) over deze kwestie heeft gesteld, aan het voor bereiden is. Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor eZeland, verklaarde ons desgevraagd: „Ik zou het ernstig betreuren als de bedrijven die vesti ging in Zeeland overwegen, zouden menen dat de investeringspremiere geling nu al buiten werking is ge steld. Dat gebeurt als het gebeurt pas op 1 januari a.s. Tot dat mo ment zijn alle gunstige regelingen nog van kracht. Het is mogelijk dat het tot een versnelling van het vesti- gingsetempo komt, nu het nog be trekkelijk kort dag is". „Het E.T.I, voor Zeeland, dat het aangewezen apparaat voor de in dustriële acquisitie is, staat klaar om bedrijven die zich aanmelden, zo snel mogelijk van dienst te zijn". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het overleg op rijksniveau tussen Nederland en België over het Baalhoekkanaal is van Nederlandse zijde aangedrongen op vermindering van de vervuiling van het Belgische gedeelte van De Schelde. Van Belgische zijde is toe gezegd, dat aan de industrieën, die nu op Belgisch grondgebied hun af valwater vrij op De Schelde mogen lozen, voorwaarden zullen worden opgelegd, zodanig dat die te lozen vloeibare stoffen moeten worden ge zuiverd. Voorts zullen in Antwerpen zuiveringsinstallaties worden ge bouwd. Aan de industrieën die zich" even- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ambas sadeur van Zuid-Afrika in Ne derland, de heer T. J. Endemann, zal zaterdag 23 september een werkbezoek brengen aan de pro vincie Zeeland. Vergezeld door een ambassadestaf van zes man en echtgenoten, zal de heer En demann per bus en per boot een excursie maken door de provin cie, waarbij onder meer Middel burg, Vlissingen-Oost en Vecro zullen worden aangedaan Om half elf zal de ambassadeur 's morgens bij de ambtswoning van de commissaris der koningin op het Abdijplein in Middelburg aankomen. Om kwart over elf begeeft het ge zelschap zich naar de provinciale bibliotheek waar door de ambassa deur boeken worden aangeboden aan mr. J. van Aartsen, die bestemd zijn voor de bibliotheek. Het stad huis van de provinciehoofdstad is het volgende agendapunt. De Zuid- Afrikanen zullen daar om kwart voor twaalf ontvangen worden door burgemeester, drs. P.A. Wolters. „Nederland en Zuid-Afrika in een veranderde wereld", is de titel van een lezing die de heer Enderman zal houden tijdens een lunch, die om kwart over twaalf in de schouwburg door het Departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt aangeboden. Het ge zelschap maakt daarna een excursie door de provincie- Ondermeer zal een bezoek worden gebracht aan het industriegebied te Vlissingen- Oost, waarna een vaartocht met bo ten van de rijkspolitie te water zal worden gemaakt op het Veerse Meer. Tijden» deze tocht zal de directeur van „Het Veerse Meer", de heer H.P. Huijsman, een uiteenzet ting geven over de recreatie op en rond het Veerse Meer. Na terug komst in Veere (ca. vijf uur) volgt de ontscheping. tueel zullen vestigen langs het Baal hoekkanaal zal nimmer worden toe gestaan ongezuiverd afvalwater op de Westersehelde te lozen. Dit heeft minister Bakker meegedeeld op vra gen van het Eerste Kamerlid drs. Y. v. d. Werff uit Breda, die bij de be handeling van de wet Havenschap Vlissingen zijn bezorgdheid erover uitsprak, dat de voorwaarden die Nederland op het stuk van bestrij ding ran watervervuiling aan de industriën oplegt kunnen gaan wer ken in het voordeel van de Belgische concurrentie. Ook de vrees dat de lozing van af valwater uit West-Brabant en de lozing door Belgische bedrijven zo'n groot beroep zouden doen op het zelfreinigend vermogen van de Wes tersehelde, dat er geen .ruimte" meer zou zijn voor industrieën in de havengebieden van Vlissingen en Terneuzen, deelde de minister niet. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De ondernemers in de suikerverwerkende industrieën is dinsdag geadviseerd om hun in to taal ongeveer 30.000 werknemers per 1 oktober een voorlopige extra uitkering te geven. Dit is overeenge komen door de organisatie van werkgevers en werknemers in de suikerverwerkende en niet in de suikerindustrie zoals in De Stem van woensdag werd aangekondigde industrieën. (ADVERTENTIE) CAMPARI literfles f 12,00 Whisky „BALLANTINES" f 16,50 PROFITEER NU GENTSESTRAAT 2 - HULST TELEFOON 01140—2513 (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Mijn dierbaren. Vijf entwintig jaar: het is een lange tijd. Niettemin zeer levendig her inner ik mij nog de gebeurtenis sen, mensen, en hoe het alles in zijn werk ging: en hoe het er toen uitzag". Zo luidt de aanhef van de brief, die kolonel Szyd lowski vorig Jaar naar aanleiding van de jaarlijkse bevrijdingsfees ten aan de inwoners van Axel heeft geschreven. Vijfentwintig jaar geleden werden onder zijn leiding de acties uitgevoerd. Nu woont de bejaarde kolonel in Ot tawa en krijgt op de dag van de bevrijdingsherdenking vanuit Axel een telegram en lijsten met de namen van mensen, die de lierdenkingsreceptie bezoeken. De echtgenote van de kolonel ligt in Axel begraven. Hijzelf is tot nu toe verschillende keren in de stad geweest. Zijn relaas: „Haflf september 1944", aldus de kolonel over zijn belevenissen, „opereerde de eer ste Poolse pantserdivisie, die na de grote slag in Normandië de Duitsers vervolgde, in de streek Gent-Antwerpen. Vanuit Gent bereikten we spoedig de grens van Zeeland. Mij, met het negen de bataljon jagers, versterkt met het tweede regiment gemotori seerde artillerie en een eskadron Cromwell's van het tiende regi ment jagers te paard (gemotori seerd), werd opdracht toegewe zen Axel en Terneuzen te bevrij den. Het terugdringen van de Duitsers uit het rayon Halt-Zuid- dorpe is vrij gemakkelijk gegaan. We bezetten de forten tegenover Axel, maar bleven steken in de brede waterstroken, die vanaf de stadsgrenzen werden verdedigd. Het zoeken naar geschikte wegen en manieren om de opdracht te vervullen heeft vrij lang ge duurd. We bezaten geen zoge naamde „dueks" noch stromboten. Mijn oosterburen, het tiende regi ment dragonders, had met al le grote bravour het kanaal Axel- Hulst bij Kijkuit bedwongen, maar zonder succes. Hun pogin gen echter worden door u op ontroerende wijze geëerd en her dacht door de jaarlijkse tochten naar het Poolse kruis aan de weg Axel-Hulst. Pas op de derde dag werd het kanaal met steun van de totale divisie artillerie ten oosten van Dubosch succesvol be- RHENEN Eind augustus werd in Ouwehands Dierenpark te Rhenen de heuglijke geboorte gevierd van zes maskerzwijntjes. Kort daarop volgde een andere zeug van hetzelfde ras door maar liefst tien jongen ter wereld te brengen. „Waar laat ik ze." ver zuchtte de heer Ouwehand. „Ik geloof dat ik een beroep moet gaan doen op liefhebbers die straks zo'n leuk maskerzwijntje in huis willen nemen. Ze zijn als huisdier te houden en kunnen net als een hond of poes zindelijk gemaakt worden. De heer Ouwe hand bezit thuis zelf zo'n masker zwijntje dat tegen de deur klopt wanneer hij er uit moet. Intussen hebben de verzorgers in het die renpark letterlijk de handen vol om de biggetjes bij de moeders ,aan te leggen'. Gelukkig hebben de zwijnemoeders drinken genoeg, anders zou hun kroost ook nog bijvoeding moeten hebben. Wie zo'n maskerzwijntje wil hebben, kan zich telefonisch als pleegmoeder of -vader opgeven bij de directie van Ouwehands Dierenpark tel. 08376-2294. Men moet er wel rekening mee hou den, dat men de zwijntjes moet kopen. dwongen door het achtste batal jon jagers. Dank zij het eminente optreden van de genietroepen, die een brug bouwden, bereikte ik op 19 september 1944, vanuit het oosten de stad Axel en met een tweede sprong Terneuzen. En zo werden Axel en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen na verbe ten gevechten bevrijd en werd de Duitse aftocht naar de zee afge sneden. Het achtste bataljon ja gers bevrijdde Zaamslag en de jagers van Padhale, Hulst- De gehele operatie had vele dramati sche momenten: o,a. reeds op 16 september bereikte een deel van de derde compagnie en het ne gende bataljon jagers vanuit het oosten de stad Axel, maar zij werden teruggedrongen en leden aanzienlijke verliezen". Over de bevrijding vertelt de kolonel: „Hoe goed herinner ik mij nog het plein voor het stad huis in Axel op het moment dat wij daar kwamen. Jullie gedroe gen je alsof er geen oorlog was, Dol van vreugde over de bevrij ding, zijt gij uitgezwermd eni hebt gij alle straten en pleinen in het oude Axel versperd, zelfs zo dat wij moeilijkheden hadden met het militaire verkeer en de bevelvoering. Voordat ik Terneu zen en de oevers van de Wester sehelde bereikte, is het de Duit sers gelukt Axel met mortiervuur te bestoken en weer waren er verliezen in mensenlevens, bur gers en militairen". Tot slot van zijn boeiende betoog schrijft ko lonel Szydlowski: „Uit het diepst van mijn hart wens ik u het allerbeste, ontwikkeling van de stad, geluk voor u en alle gezin nen en veel succes voor de dap pere boeren in de gehele omge ving". VEERE In de „Veerse Meer Gids", die nieuws en wetens waardigheden over de recreatie op, en om het Veerse meer bevat, lezen we, dat een 23-jarige Britse Hengelaar Brian Jones uit St.- Ives in Huntingdonshire met een regenboogforel van ruim 8 Engel se ponden 14 oz. en 12 dr. (dat is bijna 8 pond Nederlands ge wicht) het 46 jaar oude Engelse record heeft gebroken. De vangst werd in Packington bij Coventry gemaakt. En het be trof een regenboorforel, die vele jaren tevoren was uitgezet. De lengte van de vis wordt n iet vermeld, maar we moeten aanne men, dat de lengte rond de 75 cm moet liggen. In de meeste wate ren van goede kwaliteit worden deze recordlengte en -gewicht bereikt na 5 tot 6 jaar. U ma'g veilig aannemen, dat we op het Veerse Meer en Brielse Meer nog grotere kanjers gaan vangen. Er zijn nu al exemplaren van 7 pond gevangen, nota bene vis van nog geen 4 jaar- Het Veerse Meer is dermate voedsel rijk en gunstig voor deze rovers, dat dit Britse record in Neder land geklopt kan worden. Nu we het toch weer over record- vangsten hebben. Het zeebaarsre- cord in Engeland F.C. Borley uit Felixtnne in Suffolk dateert nog van 1943. Het was een kanjer van 18 Engelse ponden en 2 oz., dus ongeveer 16 pond oftewel 8 kilo. Ook een flinke joekel Wie vangt ze groter? Er staat een visboek „Zeehen- gelen" op zeebaars, kabeljauw, enz Uitg. Veen, Amsterdam, als prijs op. Wie een melding maakt, moet wel een betrouwbare getui ge hebben", aldus de Veerse Meer Gids.

de Stem | 1970 | | pagina 3