TREKPAARDENSHOW IN DEN BOSCH kaassaus A I ER W Twee Jubileumviering bevrijding Axel groot gebeuren Niet méér chemie in Delta O. Hoe arm is het bisdom Zuiverii belang vj met CAROLINE VAN HEMERT AAN ONZE ADVERTEERDERS EDITIE VOOR ZEELAND Retranchement maakte kennis met burgemeester Landelijk D '66 congres in Breda Yredesweek in Hulst begint met gebedsdienst Expositie in Antwerpen Schoolj ubileum met wedstrijden in behendigheid PROF. KLAASSEN Kerkdiensten „LUCTO R" al uw autobanden Paviljoen DANSEN Savoy Quarl BedrijfsingenU vnili'lKHHiM'rl lYeer dode in beruchte S-bocl op weg Sluis- I Retranchement Fransman van 12 meter naar beneden gevalh l^oii houdt aan DE STEM VAN ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Niet minder dan 530 paarden zijn dit jaar te bekijken op de 36-ste nationale tentoonstelling van de vereniging Het Nederlandse Trekpaard, van daag en gisteren in de Brabant hallen te Den Bosch. De keur meesters gaven uiting aan hun grote voldoening over het feit dat ondanks de omstandigheid dat het paard in de landbouw geheel is verdrongen, er toch nog zoveel fokkers in ons land aan de koud- bloedfokkerij doen. De kwaliteit van de ingezonden dieren mocht daarom ook dit jaar weer uitzon derlijk goed worden genoemd. De grote demonstratie, die zater dagmiddag om 1 uur begint, zal be halve door prins Claus ook door prinses Beatrix worden bijgewoond. Dan zullen ook de kampioen heng sten en de kampioenen merries wor den bekendgemaakt. Tot de eerste prijswinnaars be hoorden onder meer: hengsten van zes jaar en ouder, grote maat: Dio- gène van 't Hoogland van A. Serra- rens te Ossenisse; hengsten van 4 en 5 jaar, grote maat: Bart van Wijn gaarden van A. Brooymans te Oud- Vossemeer; hengsten van 2 jaar, klei ne maat: Nico van de Nieuwendijk van A. Brooymans te Oud-Vosse- meer; merries van 8 jaar en ouder, kleine maat: Conny van Cromstrijen van S. van der Velde te Zonnemaire; merries van 8 jaar en ouder, grote maat: Tina K. van A. Brooymans te Oud-Vossemeer; merries van 6 en 7 jaar, kleine maat: Astrid van de laat ste Stuiver van W. Wouters uit Riel; merries van 7 jaar en ouder met zeu- gende veulens: Bianca van den Ijk van C. Bovée te Halsteren; merries van 2 jaar, grote: Jolanda van Melis- kerke van M. Mol te Waarde; Dart- morepony's: Gerberon Claudy van W. Lockefeer te Hulst; haflinger hengsten van 4 jaar en ouder: Were Di van de Vrijthof van Chr. Erkelens te Zeijerveld (in Drente kampioen van de haflinger hengsten); kampi oene van de haflinger merries, lichte klasse: Brigite van J. Westerveld te Barlo-Aalten; kampioene haflinger merries, zwaar: Herta van A. van Hoeflaken te Hedel; kampioen heng sten Dartmorepony's: Pieman van C. Duineveld te Lisse; kampioene Dart- moremerries: Evita van J. Termaten te Capelle a.d. IJssel. Voor het eerst sinds vele jaren ontbreekt onder de categorie fok- M.i.v. MAANDAG 21 SEPTEM BER is onze afdeling adverten tie-exploitatie, behalve tijdens de normale kantooruren, ook 's avonds en in het weekend telefonisch bereikbaar. Maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 22.30 uur, tel. 01600-22341 Zaterdag van 10.00-12.00 uur tel. 01600-49900 Zondag van 20.00-23.00 uur tel. 01600-22341. Wij hopen door deze maatregel onze service aan U sterk te kun nen uitbreiden. Afd. Advertentie-exploitatie dagblad voor zuidwest nederland ABONNEMENTSPRIJS 16,per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ct. incassokosten); 1 5,55 per maand (incl. 9 ct. incassokos ten.) Buiten verspreidingsge bied 23,- per kwartaal. Overige prijzen op aanvraag. RAYONKANTOREN TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920. HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel. 01140-3751 en tel. 01158-1940. (Z.-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel. 7764. Postbus 116. A. F. Koopman Chef Zeeland tel. privé 7438 (01180) Redacteur Goes: M. Kersten, tel. 01100-6584. Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A. Schell (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) EXPLOITATIE ADV. Inspecteur Zeeland: L. K. M. de Jong (01150-428) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316). Keurig verzorgde tweejarige merries worden hier door de keurmeesters kritisch bekeken op de 36e nationale tentoonstel ling „Het Nederlandse Trek paard" in de Brabanthallen in Den Bosch. groepen van een eigenaar de stallen De Dobbelaere uit Zeeuwsch-Vlaan- deren als prijswinnaar, omdat deze in het gehele land bekende fokkerij inmiddels is opgeheven. Deze eerste prijs ging nu naar J. Vermunt te Ens in de Noord-Oostpolder. (Van onze correspondent) RETRANCHEMENT De inwo ners van Retranchement hebben ge legenheid gehad kennis te maken met de nieuwe burgemeester, mr. H. P. L. van den Beid, en beide wet houders. De samenkomst had plaats in de openbare lagere school. De belangstelling was groot. Van de gelegenheid om vragen te stellen en wensen kenbaar te maken werd druk gebruik gemaakt. Als punten kwamen o.m. naar voren:de wenselijkheid de secretarie 1 of 2 maal per week open te stellen voor het' publiek; het vérstrekken van subsidie aan het Oranjecomité; het behoud en het onderhoud van de historische molen, de muziektent en het mooie dorpsplein; de onwelrie kende vuilnisbelt; de noodzaak van woningbouw; het ontbreken van een politiepost; vervanging van de to renklok; aanschaffing van een kof fiezetmachine voor openbare samen komsten; het slapen van vakantie gangers in de open lucht; uitbrei ding van het aantal strandcabines; ruimte voor de bejaardensociëteit; het reisje voor bejaarden; opruiming van het radioschip „Uilenspiegel" aanleg van wandelpaden over de wallen; het nachtelijk lawaai van bromfietsen. Resumerend: een goede avond, waarbij de Retranchementenaars duidelijk lieten blijken, dat zij van de nieuwe combinatie verwachten, dat hun oude gemeente met hulp van het welvarende Sluis haar leef baarheid zal behouden en zal uit groeien tot een levenskrachtige ge meenschap. Burgemeester Van den Beid toon de zich zeer tevreden over deze samenkomst, die aan het college van b. en w. heel wat duidelijkheid had verschaft. Hij achtte het nuttig en wenselijk deze bijeenkomsten in de toekomst te herhalen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA D '66 zal tijdens het weekeinde voor Kerstmis, op zater dag 19 en zondag 20 december, een landelijk politiek congres houden in het Bredase congrescentrum „Het Turfschip"- Op dit congres zullen de leden van Democraten '66 hun politiek be palen ten aanzien van de Tweede Kamerverkiezingen in 1971. Gisteren werd in enkele van onze edities abusievelijk vermeld, dat het D '66 congres dit weekeinde zou plaatshebben. (Van een onzer verslaggevers) V AXEL ,,Op deze manier moeten we op de oorlogsellende blijven at tenderen om de herkregen vrijheid te waarderen", aldus de voorzitter van de vereniging Axel-Polen, D. J. Oggel, tijdens een jubileumbijeen komst in „De Halle" over de oor logsexpositie in dit culturele cen trum. De tentoonstelling is vrijdag officieel geopend en bevat onnoe melijk veel informatiemateriaal, waarvoor de initiatiefnemers tachtig adressen hebben moeten afgaan om het bijeen te krijgen. De bijeenkomst gisteravond was op touw gezet ter herdenking van het 25-jarige bestaan van de vereniging „Axel-Polen". De afgelopen decennia heeft het bestuur, tal van contacten opgebouwd met uitgeweken Polen en zover dat mogelijk was materiële en morele steun verleend. Voorzitter D. J. Og gel, een van de werkers van het eerste uur,, gaf gisteravond op de druk bezochte herdenkingsbijeen komst een overzicht van hetgeen er afgelopen jaren is gedaan. Over de oorlogsjaren '40-'45 zei hij: „De oude ren kunnen het zich allemaal nog wel voorstellen, voor de jongeren is het moeilijker". Hij sprak zich tijdens de bijeenkomst uit voor handhaving van de traditionele bevrijdingsher<^enkin- gen. waarvan de zesentwintigste vandaag in Axel zijn beslag zal krij gen. „Het is vooral de humor in de literatuur en paperassen van die tijd geweest, die het verzet steunde. Daaruit bleek een ongebroken geest' aldus de heer Oggel, die zich bijzon der tevreden toonde met de wijze, waarop een groot deel van de Axelse bevolking nog steeds meeleeft in het lot van de uitgeweken Polen. Jaar lijks wordt dat tot uitdrukking ge bracht door een stijgende opbrengst van de collectes ter ondersteuning van oud-strijders. ■s „Op 19 september 1944", aldus de voorzitter, „konden de Axelaars weer zingen en was ieder weer eigen mees ter en niemands knecht. Na een on derdrukking van 4,5 jaar kwam de bevrijding, die niemand die het heeft meegemaakt nog zal vergeten". Nog maals roemde hij de moed van de toenmalige Polen, die ten koste van grote verliezen in eigen gelederen de bevolking van Axel voor een ramp hebben gespaard. „De Polen hadden het verzet op de Duitsers met één bombardement kunnen breken. Ze de den dat niet, maar vochten „voorzich tig". Het kostte hen voor Axel hon derd mensenlevens". Na die zware slag is er tussen vele Pelen en Axel een hechte band gegroeid, waarvan NAAST DE ondernemingsraad van de NS, die inmiddels functioneert, krijgen de Spoorwegen ook een jeugdcommissie. Minstens de helft van het aantal leden moet jonger zijn dan 21 jaar. (ADVERTENTIE) H 11 Verkrijgbaar bij cafetaria: de basis werd gelegd vlak na het be ëindigen van de oorlog, toen de Axel- se bevolking zevenduizend gulden bij eenbracht. Er kwamen speciale be graafplaatsen op de bestaande kerk hoven. In 1947 werd op de r.-k. be graafplaats in Axel de echtgenote begraven van kolonel Szydlowski, die bij de Axelse bevrijding zo'n belang rijke rol had gespeeld. „Hij wilde'" aldus de heer Oggel tot slot, „dat zijn vrouw haar laatste rustplaats zou vind ente midden van vrienden". Na de jubileumrede van de voor zitter verzorgde gemeentesecretaris P. G. van de Bosse een gedetailleerde lezing over het oorlogsverloop. Daar na was er gelegenheid de expositie van oorlogsmateriaal en -documenta tie te bezichtigen. Ook vandaag zal die tentoonstelling nog geopend zijn, evenals de gehele komende week. De expositie is dan te bezichtigen van negen uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds. Vandaag zal er in Axel de herdenking van de bevrijding zijn. Om drie minuten over twaalf ont steekt burgemeester M. K. van Dijke bij het oorlogsmonument aan de Oran jestraat 't bevrijdingsvuur. Daarvóór zullen nog verschillende kransen ge legd worden. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Nederlands her vormde en rooms-katholieke jonge ren van Hulst, Groenendijk en St.- Janslecn hebben gezamenlijk het initiatief genomen om door speciale activiteiten de aandacht te vestigen op de Vredesweek van 20 tot 27 september. Gezien het feit, dat 25 jaar geleden de organisatie van de Verenigde Naties werd opgericht, heeft deze vredesweek als motto: „Verenig De Naties". Met medewerking van domina De Neeling, kapelaan Van der Heyden en de paters L. Verver en B. Jeu- nink hebben de jongeren een vre- desdienst samengesteld, waarin zij de bijbel letterlijk en figuurlijk wil len lezen op de wereldkaart van armoede-onrecht-oorlog. Met woord, spel en liederen willen ze elkaar en ieder die het horen wil ervan door dringen, dat alle naties voor een en dezelfde uitdaging staan: ons aller welzijn. Of anders gezegd: één we reld of géén wereld. De samenzang zal worden onder steund door het jongerenkoor van Groenendijk. Deze vredesdienst wordt een gebedsdienst, geen eucha ristieviering. Naar aanleiding van Lukas 13, 69 zal domina De Nee ling pieken en proberen duidelijk te maken, dat het al „twee voor twaalf" is, dat de tijd dringt. Deze interkerkelijke vredesdienst wordt gehouden in de aula van de nieuwe lts van Hulst, aanstaande zondag, 20 september, om 10.30 uur. De zaal biedt plaats aan driehonderd personen. Na afloop wordt met de koffie, de Vredeskrant aangeboden, waarna discussie tot 12.30 uur. Ie dereen (jongeren boven de vijftien) is welkom. (Van een onzer verslaggevers) VRASENE Van 25 september tot 10 oktober wordt in de hal van de Bank van Brussel, Lange Gast huisstraat 20, in Antwerpen een expositie van schilderwerken gehou den van de schilderes Ultruda Tille- man uit Vrasene-Waas". De tentoonstelling wondt vrijdag 25 september om 20 00 uur geopend met een inleiding van de heer J. Moulin, directeur van de Bank van Brussel. Toelichting wordt gegeven door de heer Raymond Rilhonneux, beheerder directeur-generaal van Polysar Belgium n<v, voorzitter van de-kamer van- koophandel en nijver heid van A'ritwéipéh ën docent aan de universiteit van Brussel. De ex positie is op alle werkdagen -geo pend van 9.W &T 17:00 uur. (Van onze correspondent) OOSTBURG Ter gelegenheid van het 50-jarige jubileum dei- rijksscholengemeenschap Koningin Wilhelmina te Oostburg zijn behen digheidswedstrijden gehouden. De uitslagen: balspel: 1. Bram Moens, 2. Piet Vermeulen. 3 Anja de Koeier. Kegelen: 1. Theo van de Vijver, 2. Alex van Fonteyn, 3. Nico van de Maas. Sprint op de skippy bal: 1. L. van Donkelaar, 2. C. de Zwart, 3. R. van Quekelberghe, Zaklopen: 1. D. Dieleman, 2. A. Dierendonk, 3. M de Bliek. Pijltjeswerpen: 1. C. Al- mekinder, 2. E. Jansen. 3. A. van Velzen. Snelheidswedstrijd met leg puzzels: 1. S. Langendijk. 2. Th. de Melker. 3. A. Manhave. Eindklasse ment: 1. N. Malcorps, 2. H. Dekker. 3. Fr. Schmelle. De voetbalwedstrijd tussen leraren en leerlingen werd door de leerlingen gewonnen met 0—6. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN „Je kunt vra gen of er in de Delta nog plaats is voor meer chemische industrie. In de huidige situatie is het maximum al bereikt. Je kunt je zelfs afvragen of er in Nederland nog plaats is voor meer chemische industrie". Aldus prof. dr. L. Klaassen, presi dent-directeur van het Nederlands Economisch Instituut (N.E.I.) tijdens een studiebijeenkomst van de regio's Roosendaal en Bergen op Zoom. Prof. Klaassen stelde dat de regio zioh zal moeten beraden wat hij wil en hoe selectief hij wil zijn. „Als u alle zaken, Reimerswaal, Moerdijk, tweede internationale luchthaven met daarbij de uitstraling van Rot terdam en Antwerpen tegelijk aan wilt pakken en u zou dat in kaart brengen, zouden u waarschijnlijk de haren ten berge rijzen", aldus pro fessor Klaassen Valkenberg Friture Jatial 70 Christianne Diets- de Wit Korte Ploegstraat 1 Oranjeboomstraat 156 Dijklaan Teteringsedijk 99 Stationsweg 7 Emmastraat 18 Breda Breda Breda Breda Breda Breda 1(0 Uytterschout v. Dijckevoorstelstraat Breda Schraven Oude Terheydenseweg Breda Fritespaleis Lagekant 4 Breda v.d. Berg Gem. Maezek Breda Rompa Ginnekenstraat 60 Breda Liniebar Edisonstraat 13 a Breda Smulders Rijnauwen Breda Klaassen Nassaustraat 43 Breda Arnst v. Hegelsomstraat 9 Breda La Capri Baronielaan 319 Breda Twee en een half jaar geleden - in maart 1968 - werd in het bisdom Breda een diocesane Adviesraad voor Financiële Aangelegenheden in het leven geroepen. De officiële taak van die raad was en is de bisschop bij te staan in zaken van financiële aard. De samenstelling van de adviesraad beloofde heel wat, want er kwamen mannen in met klinkende namen, die van wanten weten als het om centeD gaat. Zo hebben er in zitting dr. W. Hoefnagels, oud-staatssecretaris van leegloop van de binnensteden - werd men met de neus op de harde feiten gedrukt. Tot die harde feiten behoorde ook de snel slinkende post inkom sten. De eerste - en tot nu tot enige - maal dat er iets van de diocesane boekhouding bekend werd, was in een gesprek dat wij vlak voor Kerstmis 1968 hadden met -nu - vicaris-generaal A.P-F. Theeuwes. Dit gebeurde n.a.v. een van de eerste noodkreten van het bisdom, waarbij bleek dat er spoe dig te weinig geld zou zijn om de pensioenen van de bejaarde pries ters in het bisdom te kunnen beta len. De inkomsten van het bisdom bedroegen toen volgens vicaris Theeuwes nog geen 2 miljoen per jaar. Anderhalf miljoen uit het z.g. solidariteitsfonds, en nog geen half miljoen uit bezittingen, giften e.d. Hiervan ging rond 6 ton naar parochies met begrotingstekorten. De rest ging op aan lopende kosten en vooral salarissen van personeel van het bisdom-secretariaat, van de speciale vormen aan zielzorg, Financiën, prof. dr. F. Kriellaars, en van het alsmaar groeiende Pas hoogleraar aan de Hilburgse ho geschool en voorzitter van de NCB, drs. H. Wiegerinck, dis trictsdirecteur Algemene Bank Nederland in Breda, drs. R. Jong stra, vennoot Nederlandse Accoun tantsmaatschap uit Breda, dr- ir. J. van der Wolf, directeur landbouw- toraal Centrum. Nieuwe kerken bouwen zat er toen al niet meer in. Intussen is de situatie alleen maar ernstiger geworden. Door de ver koop van voormalig grootseminarie (Hoeve) en kleinseminarie (IJpe- laar) kon weliswaar 'n pensioen- school in Hulst, en oud-voorzitter fonds worden gefinancierd voor de H. Wouters van het Nederlands bejaarde priesters zij het nog maar Katholiek Ondernemersverbond, gedeeltelijk. Maar zowel de in- diocees Breda. Lang na de in- komsten uit het solidariteitsfonds stelling van die adviesraad vyerd als die uit de parochiebijdragen, bovendien drs. F. Verbeek aange- waarvan de parochies, „selfsuppor- steld als econoom van het bisdom ting" moeten draaien, zijn zien- Breda. derogen minder geworden. Dit De plannen van de adviesraad blijkt begint dit jaar tot zo'n ern- waren schitterend te noemen, want stige situatie te hebben geleid, dat in december 1968 konden wij in bisschop Ernst persoonlijk in een dit blad schrijven: „Het ligt in de extra uitgave van het bisdomme- bedoeling om met ingang van het komende jaar een financieel jaar verslag te publiceren". Een bisdom zou met een financieel jaarverslag komen, dat was nog nooit ver toond. Reden dus om zich te ver heugen: er zou openheid komen. Maar wat is er intussen gebeurd? Niets. Tot op de dag van vandaag is er nog geen cijfertje uit de bisdommelijke boekhouding in de openbaarheid gekomen. Nog geen voorlopig of een globaal cijfertje. De instelling van de financiële adviesraad was een zeer nuttige zaak, men kwam er hij het bisdom lijk informatieblad Overweg van de financiële nood verslag deed en de gelovigen opriep de gevraagde 1 procents parochiebijdrage (1 pro cent van het netto-inkomen) trou- w(er) te voldoen. Zeer weinig mensen komen ook op het idee om hun 1 procent bijdrage te verhogen na een loonrondc of individuele inkomensverbetering. Bovendien is een dubbeltje niet meer wat het 10 of 5 jaar geleden was. Bisschop Ernst schreef echter meer: „Op alle terreinen van het kerkelijk leven is een ontwikke- zelf niet meer uit. De boekhouding 'mg gaande in deze zin: de leden van het bisdom was altijd op een van de kerk waren in het verleden verouderde manier gevoerd. Zo meer voorwerp van zorg en wor- was bijvoorbeeld de post bezittin- den nu in toenemende mate zélf gen veel te hoog opgevoerd. Veel dragers van zorg- Dit betreft de bestaande (kerk)gebouwen en pas- taken die binnen de kerk te ver- torieën bleken in feite stukken vullen zijn en ook de taken die de minder waard te zijn dan in de kerk in de wereld moet volbren- boeken - overigens te goeder fi'en- Dit geldt ook op financieel trouw - altijd was gesuggereerd, terrein. De leden van de kerk zelf Ze waren nooit voldoende afge- scheppen financiële voorwaarden schreven. Toen het bisdom enkele voor het werk van de kerk in jaren geleden kerken moest gaan prediking en liturgie, zielzorg en verkopen of laten afbreken - door hulpverlening aan mensen en lan- het dalend kerkbezoekers en de den in nood". Wat wij hier nu willen betogen, wordt in hetzelfde schrijven van de bisschop echter ook al met niet mis te verstane woorden gezegd: „Dat de leden van de kerk zelf zorg dragen voor de financiën bete kent niet alleen dat zij het geld dat nodig is bijeen brengen. Het betekent ook, dat zij zich op de hoogte kunnen stellen van inkom sten en uitgaven en dat zij - door middel van de organen die hiervoor zijn ingesteld - beslissen over de bestemming van de gelden. Vooral wanneer - zoals te verwachten is - het voortbestaan van een aantal kerkelijke voorzieningen zal af hangen van de beschikbare finan ciële middelen, zal het nodig zijn dat deze zaken in gezamenlijke verantwoordelijkheid behandeld worden". Overduidelijke taal, dachten wij. Wie ergens zijn centen voor geeft (al is 't maar 1% van wat ie heeft) heeft er recht op te weten waar dat geld blijft, wat ermee gedaan wordt, kortom hoe het staat met de zaak waarin hij zijn geld steekt, of althans gevraagd wordt te steken. We hoeven van de vroe gere beminde gelovigen ook weer niet meteen aandeelhouders te ma ken, maar van de andere kant heeft bisschop Ernst in hoven geci teerde passages ondubbelzinnig ge steld dat er bij het bisdom, even als bij de onderscheiden kerkbe sturen, een plicht tot openbaarma king van de stukken ligt. De mede voor dit doel in het leven geroepen Adviesraad voor financiële aange legenheden laat echter al veel te lang niets van zich horen... Naar wij vernomen hebben heerst in die kring onder meer de vrees dat er een ongunstige uit werking zal uitgaan van publikatie, als men eenmaal weet dat het bisdom financieel er zo slecht voorstaat. Wij betwijfelen of die uitwerking zo ongunstig z al zijn. Wél zal bij opening van zaken de nog steeds bij te velen levende illusie de wereld uit geholpen kun nen worden, dat de kerk zo rijk is. Voor de insiders is het duidelijk dat de katholieke kerk in Neder land de laatste jaren arm als een luis aan het worden is. Maar mén weet dat niet en het is jammer dat de adviescommissie dat niet ernsti ger neemt. Of moet men dan con cluderen dat het haar taak is om de image van rijke kerk hoog te houden? Tot slot: dat de kerk arm is geworden, is op zich niet erg, inte gendeel. AI te lang heeft een rijke kerk haar eigen boodschap geweld aangedaan- Van de andere kant moet de kerk in deze tijd a. een sociaal verantwoord personeelsbe leid voeren en b. steeds meer des kundigen aantrekken, met name ook voor het pastorale werk. Daar is geld voor nodig. Maar geheim zinnigdoenerij lijkt ons iets dat zeker in de Nederlandse kerkpro vincie van vandaag misplaatst is. JAN LANDMAN (ADVERTENTIE) brabantse muzikale tiendaagse zondag 20 september 14.30 u het turfschip breda CJP en 65+ paspoort 50% reductie RUUMS-KATHOLIEKE KERK Aardenburg: O.LV. Tenhemelo nenur.g. zaterdag 19 zondag 7, 8, 10 uur. Axel: H. Gregorius de Grote, t 01155-1532. zaterdag 19 uur, zond 8 15. 9 30 en 11 uur. Biervliet: H. Maria OnbevL Ont tel. 01125-382, zondag 9 uur. Breskens: H. Barbara, tel 011' 1587, zaterdag 19 uur- zondag uur. Cadzand: Toeristenkerk, zaterd 19 uur, zondag 10 uur. Clinge: Parochie H. Henricus, 21 terdagavond om 19 uur, zondag 7, en 1130 uur. Eede: Dorpsplein, zaterdag 1 zondag 10 uur. Goes: H. Maria Magd., tel. 0111) 6754, zaterdag 19 uur, zot 10.30 uur. R.-K. h.bs. Fruitlaan: zot dag 10.30 uur. Groede: H. Bavo, tel. 01171-2) zaterdag 19 uur. zondag 9 uur. Groenendijk: H. Martinus, 01148-382. zaterdag 18.30 uur, zon dag 7 30. 9, 10.30 en 17 uur. Hansweert: O.L.Vr. OnbevL Onto zaterdag 18 uur, zondag 8 uur ei uur (en 11 15 in Kruiningen). 's-Heerenhoek: Sint-Willi brordi tel. 01105-264, zaterdag 19 uur, zo dag 7 30. 9. 10 en 10 30 uur. Heinkenszand: H. Blasius, tel. 110 1216, zaterdag 19 uur, zondag 7.30, en 10.30 uur. Hoofdplaat: H. Eligius, zaterdag uur. zondag 7 30 en 10 uur. Hulst: H. Willibrordus, tel. 0114 2130, zaterdag 19 uur, zondag 8.31 10. 1130 en 17 uur. Kamerland: (Molenhoek), zondt 10 uur. Koetvacht: H.H. Philippus en Ja« bus- tel 01146-360. zaterdag 19 ui zondag 8 en 10 uur. Krabbendijke: Cultureel Cenl zondag 1015 uur kerkdienst katholieken. Kwadendamme: H. Bonifatita H 01194-219 zaterdag 19 uur. zoijl en 1030 uur. Lewedorp: H Eligius. tel. 01* 336, zaterdag 19 uur, zondag !e 10 30 uur. Middelburg: Par. H. Petrus Paulus. zaterdag 19 uur, zoi 10.30 en 19 uur. Oosthurg: H Eligius, tel. 01111 2003. zaterdag 19 uur, zondag en 10 30 uur. Ovezande: O.L V. Hemelv., 01195-214. zondag 8 en 10 uur. Oost- en West-Souburg: St-Mi nuskerk, zaterdagavond 19 uur zonciag 8 en 10.15 uur. Rilland: Gereformeerde kerk. terdag 19 uur en zondag 9 uur. Sas van Gent: H. Maria Heroeli tel. 01158-1661, zaterdag 19.15 zondag 8.30. 9.30 en 11 uur. Schoondijke: Dorpsplein, zaterd: 19. zondag 10 uur. Slijkplaat: Hulpkerk, zaterdag 1!| zondag 9 uur. Sluis: St.-Jan de Doper. tel. 0111: 208, zaterdag 19 uur, zondag 8. 1' en 19 uur Sluiskil: H. Ant. v. Padua, If 01157-418 zaterdag 19 uur, zon: 0.900 en 10.45 uur. Terneuzen: H Willibrordus, t< 01150-2327, Binnenstad, zaterdag 8 uur: zondag 7.30 en 11 45 uur. Triniteitskerk. zat. 19.15 uur, zoi 9, 1030 en 17 uur KruisWj (Hoek), zaterdag 19 uur, zondag uur Par. „De verrezen Christ®1 (R-k school „De Zeemeeuw"). terdag 19 uur- zondag 9. 10 en 11 uur Vlissingen: Parochiekerk O.L-Vi en St -Jacob, zaterdagavond 19 B en nctag 8.30 10.30, 12 en 19 01 Emmanuelkerk Paauwenburg zat: dagavond 19 uur en zondag 8 en II uur. St-Joseohziekenhuis zondaj 9 jui Kath Mii Tehuis: zondagH uur. Westdorpe: H. Maria Vis., 01158-527 zaterdag 19 uur. zondag en 10 uur IJzendijke: O.L V Tenhemelop® mtng. tel 01176-284. zaterdag 1 uur zondag 8 30 en 10 30 uur lferseke H Anna. zaterdag 1-1' uur zondag 9 uur Voor tel informatie 01130-11 (Hansweert). Zandstraat: H Pastoor v. Ars, terdag 19 uur zondag 10 uur. (ADVERTENTIE) EEN BEGRIP VOOR Ook voor PARTICULIER TIVOLIWEG 63 HULSÏ TEL. 01140-2461 Paviljoen voor top twee bars. j 4 Zi (Van een onzer verslaggeve VLISSINGEN-OOST Het i het aluminiumbedrijf Péchine; zaak vw welbegrepen eigen I om de, hoeveelheden fluor-wat die bij het produktieproces vrijk zo grondig mogelijk uit te Met het fluor verdwijnt nl. gedeelte van het creoliet, dat aluminiumovens als electroliet gebruikt. Creoliet is een bijz kostbare chemische stof en er chiney alles aan gelegen om stof op de een of andere inani te filtreren om haar weer in lie duktieproces te kunnen gebr! Dit vertelde ir. Gomperts, een bedrijfsingenieurs van Péchine derland n.v. tijdens de excursi de staten van Zeeland gisteren Sloegebied maakte. Ir. Gomperts heeft acht ;jad een aluminiumsmelter in Sur gewerkt, welk bedrijf hij ook helpen opbouwen: „U moet zie aluminiumfabriek beslist niet stellen als een rokende en stin'. reeks gebouwen", zei hij. ,,De naamse aluminiumfabriek stor een oerwoud. Na acht jaar wi (ADVERTENTIE) ITjM HU* - '•jai g - oanv. nw. leerjaar 5 oct. 1 (Van een onzer verslaggever SLUIS De 24-jarige postb er P. de F. uit Sluis is gisterm I om liet leven gekomen bij eei geval op de weg naar Retraiiche I ter hoogte van Terhofstede. Zijn vloog uit de bocht en kwam I sloot terecht. Het ongeluk gebeurde in de be te S-bocht, waar in het laatste jaar reeds drie personen om lit ven zijn gekomen. De politie moedt dat De F. bij het naderen oen tegenligger een onverwachte I noeuvre heeft gemaakt. Het si offer zou binnenkort in het huw treden. De auto werd totaal vera (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 29-j: v ranse constructiearbeider A. B 's bij werkzaamheden aan de Pi kcyfabriek aan het Zuid-Sloe te singen van een hoogte van 12 n Sevallen. Hij werd hierbij lever vaarlijk gewond en moest direct ambulance overgebracht wo naar het Bethesdaziekenhuis te singen Vooruitzichl voor zondag maandag opgesteld do het KNMI vrijdag 18 Aanhoudend mooi zomerv maar tijdeli. wolkenvelden. ^6®rs;vooruitzicht en in cijfers Mittdeld over Nederland. Voor zondag: aantel uren zon: 5 -L Min. temp. omstreeks norn lax- temp.: 0 tot 5 graden b< wmaal. Kans op een droge per J1" minstens 12 uur: 95 pro« ans 0p een gehee,2 droog etmaa Pfocent. 4 Voor maandag: aantal uren m= i T' M™- temp: omstreeks ven temp.: 0 tot 5 graden ri na bormaal. Kans op een droge cent vatl m'nstens 12 uur: 95 tna-i n811® °P een geheel droog 90 procenit.

de Stem | 1970 | | pagina 2