ïix Panorama een grote droom DEN 'RAAK WOORDEN DSSING Dit weekend worden in het Limburgse Berg aan de Maas de wereldkampioenschappen hengelen Uehouden. Topvissers uit bi jna twintig landen nemen er aan deel. Naar aanleiding daarvan legde Wim Wennekes twee wekenlang het oor te luisteren bij deskundigen, handelaren en instanties, mij kivam terug met opzienbarend feitenmateriaalwaaruit blijkt dat er in de wereld van de sport- lisserij méér omgaat, dan een paar pieren en bamboehen gels. Vijf-en-zeventig-miljoen gulden Lesleden de Nederlandse hengelaars jaarlijks aan hun sport. Een bedrag om over na te denken De techniek Handel Slogans Krentenkakkers Vakbladen Latijn Truc Niets tegenop Belangstelling -vrij uit ZATÉRDAGBIJLAGE VAN DE STEM/19 SEPTEMBER 1970 vrij uit cide week chien dacht U dat tijd waarin begrip- s „blauw bloed" op linst genomen niet 'rieus meer worden len, huwelijken niet worden verhinderd 'ebrek eraan. Nou, it het maar. Neem sldschone Duitse ba- Renate von Holz- :r, die als fotomo- n uitnemend beleg- erham verdient. Ze verliefd op een man, getrouwd wordt er De oorzaak is niet man in kwestie te maar te véél bloed heeft. De uit- •ene is namelijk de ijke prins Johannes hum und Taxis, die vier en veertigste Ijn familie te horen gekregen dat hij ie niet met een ewoon ordinair ba- e in de boot kan n. De prins heeft er voor. Hij gaat nu k naar een prinses. bloedeigen Heint- grootgeworden in and, is in snel tem- angelsaksische we- lan het veroveren, sie. gast- heren :n om de Limburg- igeling, en iedereen liet af te verklaren leintje ondanks alle een eenvoudig en lelijk Nederlander- gebleven. Er is één probleem: hoe je „Heintje" in 't uit? Het Britse Bblad Woman's Own ien poging om de le ien uit de moeilijk- te helpen. U zit zegt de popmede- r van het blad, als litspreekt „Highn- de meest amusante irift-rubrieken be- die, waarin harts- men worden voor aan ooms-redac- en tantes-redac- In Playboy legt 'n nan uit Seattle zijn iloot. Hij gaat met hat van een meisje, ze doet vrijwel nooit nond open. Ze zegt svijgzaamheid in de zit. „Waar kom ik it?" vraagt de jon- vertwijfeld. Play- ntwoord: „Op een met een ander. :n is goud, maar zil ZO rijk zijn?" Stern vraagt een juffrouw hoeveel en Italiaans je ei- moet kennen om naar het zuiden te i reizen. Antwoord: Si en no". eem aan dat U niet :j!:s de „Farm Ob- leest, waarmee woners van Wood- n Californië worden ■licht. Jammer, het blad heeft iin 'n mdraai de hele el- van de opstandige verklaard: „Gedu- de tweede wereld- kregen de psycho- de homo's en an- iguren die normaal an de slag komen, is hun brood te ver te trouwen en hun soort griezels te eren. Zonder de zouden ze door de rrentie niet aan de zijn gekomen, de oorlog stelde hun lat het land op te n met een stel mis ingen, die nu pose ls peace-niks, beat en bloemenkinde- En dan denken we ens dat in ons land onaire geluiden klin- U behoort tot dege- iie wat beschaamd toe naar een strip- grijpen, dan wordt jd dat II zich voor rk 80 Grobian Gans' fünchen verschenen cundige verhande- over het geslacht aanschaft. Het zal ras duidelijk wor- lat U, al strip-le- middenin de meest daagse sociale pro- tiek zit. Neem Da- Duck, volgens „de typische verte- iordiger van een le- jandige kapitalis- ethiek, wiens ver tot liefhebben van :n op dingen geper- :rd is". Neem de s-fetichist Donald, vendien nog een nei- heeft tot zelfcastra- Ik ben zo woedend mijn staartveren zou kunnen uitruk- De enige potentieél ardbare Ducks zijn, de schrijver, Kwik en Kwak, maar de is of zij bijtijds hun ilistische achter- zullen kunnen ver men en Mao's me- dat de jeugd de ac- en levendigste t in de maatschappij ïllen kunnen waar- (B. K.) Een miljoen vissers aan de haak Joor WIM WENNEKES Iaten we eerlijk zijn. Je ziet 't er aan een I hengeltje niet van af maar de gezamen lijke Nederlandse sport vissers gooien per jaar letterlijk, 75.000.000 gulden in het water Daar kijk je van op. [Maar we zullen het nog I sterker maken; in Haagse I kringen is het allang geen I geheim meer dat dank zij I minister Lardinois de KVP bij de komende Kamerver- I kiezingen minsten èèn ze- lel extra krijgt toegewor- van de zijde van de I Nederlandse hengelaars. [Uit dankbaarheid. Het I klinkt ongeloofwaardig, maar de bijna 1.000.000 Ne derlandse sportvissers vor men een politieke macht. Een aantal jaren geleden zijn er zelfs plannen ge veest voor de oprichting Iran een Politieke Partij Bengelaars, die volgens iptimisten goed was ge weest voor 10 tot 15 zetels ia één klap, een succes (waarbij zelfs heer Koekoek nog zou verbleken. Waar het is allemaal-niet k aojig gebleken, want Lardi- 1 nois en zijn voorganger Bies- f heuvel hebben op tijd hun 1 verantwoordelijkheden ten Vpzichte van de Nederlandse verdeeld. Hier mag ik en daar mag jij, is tot nu toe het devies i Over die clubjes gespro ken: vooral in Brabant en Limburg hebben ze vaak het karakter van een pure gezel ligheidsvereniging. De leden vieren samen feest, hebben een eigen clubhuis en-of stamcafé en zullen boven dien nooit vergeten om om de zoveel jaar het jubileum uitbundig te herdenken. In de rest van ons land gaat het de clubleden meestal om niets anders, dan het water en de vis die erin rond zwemt. Snel opkomend tussen het Nederlandse riet zijn ook de exclusieve clubs, die in krin gen van „gewone" henge laars sarkastisch gevangen worden onder de verzamel naam „Clubs van het gouden haakje". Leden betalen vaak meer dan 100 gulden per jaar voor het exclusieve recht te mogen vissen in niet door an deren te vertroebelen water. Maar de echte visser, rijk- of-arm-het-doet-er-niet-toe, kiest veelal voor de gewone club. Voor „De Vrolijke Hen gelaars" bijvoorbeeld, of voor „Dobbertje Duik", „De Stekkenpezers" of „Ipilvi", wat net zoveel betekent als „Ik pik ieder visje in" De leden gaat het meestal niet om de verfijnde technie ken en geheimzinnige foef jes, maar om de recreatie. Ze vinden het leuk om wat te vangen: wanneer ze een kan jer uit het water halen, pra ten ze er maanden later nog over. Maar het blijft alle maal een lolletje. Echte cracks zijn er in ons land maar weinig. Rond de duizend, zo schatten de des kundigen. In deze groep zit ten de jongens, die niet zel- -d. TÉ*- ,'i.Ê 1 I T/ PJ' wm. 1 Portvissers ingezien. Net zo- k ie handel op tijd de kan- tJ gegrepen heeft, want dat "voor kapitalen wordt om- 'TOt in de Nederlandse vis- Portwereld zal geen enkele ikenjongen ontkennen. Haar laten we bij het pril- aegin beginnen. De werke- !e drinkebroer, die met een "ngel in de ene en een fles ®ïe klare in de andere l®d naar de waterkant toog 'Paalt niet langer het ima- van de sportvisser. Het ®eer en meer een volks- Port geworden, al is die ont- 't-feling niet ten goede ge- *ien aan de organisatie- 'fnktuur in de Nederlandse Partvisserswereld. Naarma- het aantal visclubs steeg, '®d de behoefte aan een "noorlijk kader groter, doorgewinterde sporthen- ™ars maken er geen ge- 'Wnen van: er is bijna niet lew uit te komen. Twee bonden, een aantal fe- araties en een ontelbare 'Paveelheid visclubs werken alkaar heen. Maar de is nabij. Een com- "Issja. bestudeert op dit senblik de mogelijkheid te "Oan tot de oprichting van soort KNVB voor de Portvisserij. De voordelen !jaen grote bond: momen- 7 Woeten de h.h. henge- „«2 van vijf, zes clubs lid P™an, willen ze zo af en 'eens van viswatertje 'anderen, want al-'t-vochtT ,S"wat-zwemt hebben dé "Jas onderling zo'n beetje den beschikken over een hoe veelheid materiaal, waar voor in de loop der jaren zo rond de 8 tot 10 duizend gul den is neergeteld. De. gewone hengelaar doet het beslist met minder. Een handelaar: „Voor zo'n 150 gulden heb je al een aar dige uitrusting: leuk hengel tje, eenvoudig molentje, wat kunstaas en een koffertje. Je kunt ermee vissen, maar daar is dan ook alles mee gezegd". Overigens gaat de techniek een steeds hartiger woordje meespreken in de vissport. Het geval is bekend van een buitenlandse horlogefabriek, die nog niet zo gek lang ge leden overschakelde op de produktie van instrumenten voor hengelaars. Die sprong is niet zo vreemd als het lijkt, want werpmolens bij voorbeeld worden vervaar digd met een angstwekkende precisie. Wat bijvoorbeeld te denken van de tekst uit een folder, waarin een werpmolen zó be schreven wordt: „Speciaal behandeld tegen zeewater- korrosie, uitgevoerd met zelfsmerende lagers De omsloten spoel met slip- moer kan tot 250 meter 40/00 platil bevatten. Onmiddellijk te demonteren door druk- knops systeem. Bevat 'n op- vulring van plastik. Koudge- smede beugel van roestvrij staal met draaiende lijnrol en elastische schokbreker". Daar staat Jantje dan met zijn bamboestokje met draad en haakje. Uit Japan komen al hen gels, vervaardigd van de meest fantastische vezels. En dat is voor sommige vis sers ook wel nodig, want er zwemmen vissen rond, die om zeer speciaal materiaal vragen. Op zee zijn vangsten van 30-ponds kabeljauwen, rog gen van 80 tot 90 pond al geen uitzondering meer. Bij de Engelse kust vangen Ne derlandse sportvissers zelfs al mensen-etende haaien van een paar honderd pond! EitriiiijimiiiiiUiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiimiimiiiimniiiiiiimiiiiiimiiiHimiiH miiiiiiriiiiriitiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiumiiiimimiii! En natuurlijk we zeiden het al het kon niet uitblij ven: steeds meer zakenlie den gaan zich voor de vis sport interesseren. En met succes! De firma Stern in Apeldoorn bijvoorbeeld han delde vroeger in bamboe. Tegenwoordig is het een naar Amerikaans voorbeeld opgezette groothandel, die spullen importeert uit de he le wereld. Of anders „De Albatros" uit Rijsenhout. In 1927 begon Nelis Vogel een eenvoudig zaakje. Anno 1970 staat zijn zoon aan het hoofd van een 3600 m2 groot bedrijf met 35 man personeel. Op de vraag naar de totale hoeveelheid te verhandelen artikelen ant woordt hij: „Ik zal even in formeren (via de inter com): Karei hoeveel ver schillende artikelen hebben wij in de computer zitten? Zeventienhonderd hoofdar tikelen en 5000 onderdelen? Dank je wel Karei. U hoort het meneer: het is ver schrikkelijk gegroeid die he le business. Zo erg, dat we er zonder computer niet meer uitkwamen. Alles heb ben we. Een toprubbertje van vijf centen maar ook een zee-reel van f 975,-." De Lokzo-f abrieken in Brunssum bewijzen, dat er zelfs in de handel in lok-aas (dus spul om de vis alleen nog maar in de buurt van het haakje te krijgen) een aardige boterham te verdie nen is. Directeur Erkens, baas van de gelijknamige broodfabriek in Brunssum: „Het is eem dochteronderne ming van ons bakkersbe drijf. Maar we hebben plan nen om er een zelfstandige NV van te maken, want er komt steeds meer vraag naar ons lokaas. Vijf jaar geleden ben ik er uit lief hebberij mee begonnen. Op het ogenblik exporteren we al naar België en binnenkort ook naar Duitsland.* Over de omzet is de Lokzo zwijg zaam, maar wel wil men er kwijt dat de produktie „eni ge honderdduizenden zak ken" per jaar bedraagt. - J. Cornells (70): explicsnt sinds 1937. In de strijd om de gunst van de vissende consument, gaan sommige bedrijven ver. De Kenzo in Weesp bij voorbeeld heeft een club ge sticht, die kontakten wil be vorderen, cursussen organi seren, buitenlandse visva kanties op touw zetten etc. Vaantjes, badges en insignes completeren de zaak. Voor de ledenwerving wor den methoden gebruikt, die sterk doen denken aan om- roepgewoonten. Wie een nieuw lid aanbrengt kan als dank een „zeer fraaidrijvend houten vismes met vlijm scherp lemmet" tegemoet- zien. En om 'n voorbeeld te ge ven van de eizachte slogans, die ook in de hengelhandel gebezigd worden, nog even een citaat uit diezelfde Ken- zo-folder: „Is het niet fijn om gedurende de gesloten tijd een gesprek met een vriend de visspullen tevoor schijn te halen en te genie ten van de bewondering van mooie, goed onderhouden hengels, molens en kunst aas?" Logisch, dat bij zo'n uitge breide handel het aantal speciaalzaken ook gegroeid is. Was het vroeger nog vaak zo, dat een handelaar een boterham in de verkoop van hengelattributen moest combineren met een levendi ge handel in vogelkooien en hondenbrood, tegenwoordig liggen die zaken anders. De specialisatie viert hoogtij. Op duizenden adressen in Nederland kan de hengelaar anno 1970 terecht. Maar we zijn nog lang niet uitgepraat over de big busi ness in de vissport, want ook in de vis-literatuur-wereld wordt aardig wat omgezet, al is het volgens de hoofdre- dakteur van het blad De Sportvisser, Cor van Heug- tem uit Eindhoven tevens een onuitputtelijke bron van gegevens voor dit verhaal niet wat het zijn moet. „De Nederlandse sportvissers zijn krentenkakkers", zegt hij, „ze geven met groot ge mak voor een paar tientjes aan aas uit, maar een goed hengelblad kan er miet van af. Met een goed visboek is het idem dito: een leefnet vol goede boeken is er in de loop der jaren uitgekomen, maai de interesse is eigenlijk niet groot". Van dat „leefnet vol goede boeken" is geen woord over dreven. Wie op onderzoek uitgaat, ontdekt, dat jaar lijks bij Nederlandse uitge verijen stapels boeken ver schijnen, die de sportvisser weer wat wijzer maken. Li teratuur over het vissen in het algemeen, maar ook spe cialistische werken, waarin uitvoerig beschreven wordt, hoe één bepaalde vissoort uit het water te slepen. Hen- gelatlassen ontbreken niet in de collectie. U noemt maar een groot stuk viswater en er bestaat een hengelatlas van. Er verscheen zelfs een vol ledige encyclopedie voor de sportvisser, die enkele jaren geleden is samengesteld door de Amstelveense sport visser-handelaar en auteur Jan Schreiner, die als een van de eersten in ons land brood zag in het schrijven van visboekjes. Het heeft hem geen windeieren ge legd. Geschat wordt, dat er in de loop der jaren zo'n 1 miljoen Jan Schreiner-boek- jes over de toonbank zijn ge gaan. En ook van tijdschriften wordt de Nederlandse markt goed voorzien. Naast de twee bondsbladen, verschijnen er in ons land minstens drie Nederlandse sportvissers- tijdschriften. De oplage komt meestal niet boven de 10 tot 15.000 exemplaren uit. In het buitenland, met name in Frankrijk en Italië, is dat grote vis aardig oplopen. We rekenen f 1,60 per centime ter, dus rekent u maar uit. Een beetje snoek of karper komt dan al gauw boven de 100,—" wel even anders. „Toute la pêche" en „Pescare" halen daar met gemak oplagen van enkele honderdduizen- den(ü). Het zijn complete magazines met achtergrond verhalen en in full colour Andere koek: de grote vangsten. De Nederlandse dagbladen vullen gezamen lijk heel wat kolommen met foto's over reusachtige kar pers en snoeken. En wie daar o.a. van meeprofiteert: Jac Bouten, preparateur in Venlo. In twaalf maanden tijd prepareert hij een 25-tal reuzensnoeken en rond de 15 super-karpers. Bouten: „Steeds meer hengelaars gaan er toe over de vangst van hun leven op te laten zetten. In de jagers- wereld Is dat ook zo. De prijs kan bij een redelijk Vraag een hengelaar nooit hoeveel moeite hij heeft ge had met het op de wal trek ken van zo'n vangst. U ge looft het-als-buitenstaander- toch niet. Een voorbeeld: eerder ge noemde Cor van Heugten herinnert zich: „Ik heb eens met een Engelse kolonel op zee zitten vissen. Op een ge geven moment kreeg die man een verschrikkelijke joekel aan de lijn. Rood werd-ie, pimpelpaars, kreeg een hartaanval en wilde nog niet loslaten. We hebben z'n lijn toen maar doorgebrand met een sigaar". Zonder gevaren is het vis sen ook niet. Alleen al in de Zeeuwse wateren vonden in de laatste twee jaar 17 man de dood tijdens het vissen, doordat hun bootje omsloeg. Maar laat het u nergens van weerhouden. Bijna 1 mil joen sportvissers zijn nog steeds in leven. VERANTWOORDING Deze reportage kwam tot stand m.m.v. Cor van Heugten, hoofdre dacteur van De Sport visser; Leo van de Ruit, sportjournalist; de firma's Albatros, Kenzo, Lokzo, Stern en Van Veen; het ministe rie van Landbouw en Visserij; de Algemene Hengelaars Bond; het CNHVde OVB en vele anderen. Dit is ons een raadsel: nóg zqn miljoenen Nederlan ders nooit in Mesdag Pa norama geweest. Terwijl toch op het platform ach ter de Haagse Zeestraat, waar men op een namaak duintop zee, strand en dorp Scheveningen uit 1880 om zich heen ziet, de „oh's" en „ah's" zelden van de lucht zijn. Het Mesdag Panorama was, is en zal altijd blijven een ontwapenend wonder van zand en schilderdoek; een zeldzame mengeling van ge raffineerde schilderkunst en regelrechte kitsch; pop-kunst en optische kunst, gemaakt nog voor men ooit van die termen weet had. Wanneer men de ouderwetse planken tunnel gepasseerd is die als een mollengang naar het binnenste der aar de lijkt te voeren en vervol gens het krakende trapje heeft bestegen dat nu net precies het hoogteverschil aangeeft tussen duistere aardse werkelijkheid en daaraan ontstegen sferen, staat men in 't hart van 'n gigantische kinderdroom, 'n Kijkkast is het, met mam moetproporties. Het onmid dellijk verblijd starend oog want men is op slag weer kind hier wordt aan alle kanten belaagd door ge zichtsbedrog. Nooit werd de werkelijkheid dichter bena derd dan op dit rondgespan- nen schildersdoek van 120 meter lengte en 14 meter hoogte. Het oog kruipt over het duinzand dat rond het platform gestrooid is en plonst dan in eindeloze ver ten, die zich op veertien me ter afstand bevinden. De zon speelt mee. Ze strooit door het glazen dak op zand en doek een dwingende sugges tie van wolkenwisseling en de truc is compleet. Men lacht en is serieus tegelijk, want niemand kan de ernst verhelen waarmee dit kunst werk negentig jaar geleden werd gewrocht. Gods schep ping werd hier door een ar tistieke handgreep binnen de muren van een gebouw ge bracht en bijna overtroffen door Mesdag en de zijnen, die tekenden en verfden en met grote intensiteit hun kolossaal vermogen tot be driegen uitstalden. De grote Sonsbeekexpositie van het volgend jaar zal veel projecten bevatten die, door objecten uit de natuur te vervreemden, het oog weer willen openen voor die na tuur. Nu ze toch „Sonsbeek buiten de perken" zal heten, zou 't niet verbazingwekkend zijn als men het Mesdag Pa norama tijdelijk tot een van de belangrijkste buiten-pro jecten van deze tentoonstel ling verklaarde. Er kan hele maal niets tegenop wat er thans in diezelfde zin verzon nen en vervaardigd wordt. Luister naar de zeventigja rige J. Cornells, die al sinds 1927 in dienst is van het Mes dag Museum en sinds 1937 uitleg geeft in het Panora ma. „Dames en heren, wat u hier ziet is Scheveningen, het kleine vissersdorp van negentig jaar geleden". Men draait zich om zijn as en ziet dat het waar is. A.L. „De Haagse schilder H. W. Mesdag heeft dit kunstwerk opgezet. Zijn vrouw schilder de alle huizen, Theofiel de Bock, zijn grote collega, nam de lucht en de duinen voor zijn rekening, Breitner schilderde er de cavallerie en de artillerie in. Dat ge beurde in 1881. Het 120 meter lange doek werd op een even lange ring geplaatst, er bin nen in kwamen rails te lig gen waarop een tram-onder stel werd geplaatst. Op het onderstel richtten de schil ders een 14 meter hoge stel ling op, met drie platforms en daar kon het schilderen beginnen, aan de hand van kleine schilderijtjes die Mes dag eerder maakte. Nu denkt u natuurlijk, eri hon derdduizenden hebben dat voor u gedacht, dat, ze daar lang over deden. Maar dat viel mee. In vier maanden was het klaar. Ze maakten 17 tot 18 vierkante meter schilderij per dag. Het totale oppervlak is 1680 vierkante meter. Ze begon nen te schilderen op 28 maart 1881 en op 1 augustus van dat jaar ging het Pano rama open". O O Lang heeft het Mesdag Pa norama grote roem gekend. Maar de concurrentie is groot geworden. Ma-durodam kwam en de andere musea trokken publiek weg. „Er is zoveel meer te doen", klaagt explicateur Cornells. Het is overigens ook deksels moei lijk om het Panorama te vin den. Een uiterst miniem uit- hangbordje geeft aan waar dit wonder achter de lelijke gevels van de Zeestraat ver borgen is. Dat maakt welis waar de sprookjesachtige ontdekking des te groter, maar bevorderend voor de toeloop is het niet. Men zakt en zakt in de belangstelling. Na de oorlog telde men tot 220.000 enthousiaste bezoe kers. Het begint nu angstig de grens van de 100.000 te be naderen. Maar 't enthousias me van hen die het platform bestijgen, is nog eender. Pa norama Mesdag, dat is nog eens wat anders dan televi sie.

de Stem | 1970 | | pagina 19