vr5k SJOT®*- DEZE WEEK brief stelling mens ¥an jan plaat kreet WBEÉmm,.. grap mix van de week van de week van dEe week van de week van de week van de week van de week J)it weekend u \gehouden. Toj fim Wennek I Bij kwam ter n» ^toojy» jzap y* met medewerking van van de week visserij mééro [besteden de N ZAÏERDAGBIJLAGE VAN DE STEM/19 SEPTEMBER 1970 ZAÏERDAGBIJLAGE V .deze weefc, Ay Staking is pijn. Een stok van de verouderde maatschappij. André Kloos, NVV-voorzitter Jos Ahlers Jet Bruinsma Jan Koesen Boet Kokke Jan van Leeuwen (foto) Paul C. Pet (foto) Lex van Voorst illustraties) Zoals snoepen het hon gergevoel opheft zonder dat de voedingsbehoefte wordt bevredigd, zo heft sex het sexuele verlangen op, zonder dat de een zaamheid wordt opgehe ven. W. Whitlau Wie zou nog in ernst durven beweren, dat in ternationale sportevene menten de broederschap tussen de naties bevorde ren? Gabriël Smit Het ik-heb-het-altijd- wel-gezegd is eigenlijk een laf smoesje, van wie zich aan alle kanten door ver zekering gedekt heeft te gen de emotionele be drijfsschade van het leven. Annie Romein-Verschoor Eeuwig en onveran derlijk is niet wat bestaat, leeft en waar is, maar wat niet bestaat, niet leeft en niet waar is. Corn. Verhoeven Volwassen worden be tekent onder andere schul dig worden, maar aan de schuld van de kinderen gaat altijd die der ouders, vooraf. J. A. M. Mathijsen Nederland barst van het illegale wapenbezit. Alleen al uit dienst is zo- Ik behoor bepaald niet tot degenen die al de krie bels krijgen als ze het woord "gezag" horen. Toen ik dus van de week las dat de regering ons vraagt om in 's lands be lang te bezuinigen zei ik meteen tegen mijn vrouw meid, we doen mee. Maar hoe langer ik er over na denk, hoe moeilijker het wordt. Eerst wilde ik de sigaretten en de koffie er aan geven, maar dat kan je niet doen tenslotte willen we juist meer ge ven aan de arme landen. Toen zeg ik tegen m'n vrouw: weet je wat, we kopen dit jaar geen nieu we kleren, maar ze wees er terecht op, dat ze dan in Enschede en Tilburg helemaal kunnen inpak ken. Ik heb er nog even over gedacht om de auto weg te doen maar als de regering al die belas ting mist gaan we met z'n allen failliet. Blijft dus alleen over dat ik de bor rel laat staan. Maar het risico zit er wel in dat ik zo saggerijnig wordt dat mijn vrouw en kinderen in arren moede de stad in gaan en alles besteden wat er te besteden is. Moeilijk hoor. Een goedwillende. Door aan een proefschrift een laatste stelling van humoristische aard toe te voegen suggereert men, veelal ten onrechte, dat het voorafgaande geheel au sérieux moet worden genomen. Promovendus C. Versluys. 1 i !,p I veel gestolen, dat je d'r een burgeroorlog mee kan voeren. Pistolen Paultje De Nederlandse bis schoppen zouden geloof waardig moeten zijn voor de jongeren tussen 18 en 30 jaar. In feite staan ze los van de jeugd. Ze voe ren een beleid dat is afge stemd op de gelovigen tus sen 40 en 50 jaar. Pater J. van Kilsdonk Er is één stakingsrecht, dat ik tot iedere prijs zou willen handhaven. Dat is het stakingsrecht van de penis. C. van Emde Boas, sexuoloog Hoe vaker de bijbel gelezen wordt hoe meer de menselijke onvolko menheid geïnterpreteerd wordt als ontucht. Jo Heymans 3. B. Ik kreeg stof in mijn neus, pijn in de rug en ik werd verkouden. Ik was blij toen ik weer op de motor kon. De motor is mijn grote liefde. Dat heeft er van kinds af al een beetje ingezeten. Ik vond het altijd prachtig als er kennissen met een motor kwamen en ik even achterop mocht. Toen ik vriendjes kreeg vond ik het prach tig om achterop de bromfiets te zitten. Ik wou zelf ook wel rijden en meestal daagden ze me wel uit: Als je hem weg krijgt, ga je je gang maar. Op goed geluk vond ik dan wel het gas en het bezine- kraantje. Toen ik met wat nou mijn man is verkering kreeg kocht hij zijn eerste motor, een BMW. Ik moest toen nog leren wat dubbei clutchen was, ik had er nog nooit van gehoord. Ik ben met die mo tor naar Den Bosch geweest, maar er zat een nieuwe zuiger in, je moest hem droogtrappen en vooral niet te veel gas geven. Ik had een volle tank, maar ik ben toch maar voor één gulden gaan bijtanken zo dat ik kon vragen of ze hem even voor me wilden aantrappen. Drie jaar geleden heb ik mijn rijbewijs gehaald. We wonen in Ede, maar ik werk in Scherpenzeel en ik heb dus vervoer nodig. Zo kreeg ik zelf een motor. Een scooter? Dat zijn ondingen. Met een scooter kun je niks doen, die glijden zo de weg af. Een motor zit veel lekkerder. Mijn schoonvader vond het on vrouwelijk, maar ik denk dat het jaloezie is, want hij heeft vroeger zelf een motor gehad. Ik hou meer van crossen dan van races. In een motorcross zit veel meer spanning, er wordt veel meer werk geleverd. MEVR. JOS BASELMANS Je ziet ook meer dan bij een race. Mijn werk heb ik ook via de mo torsport gekregen. Ik ben telefonis te bij de gebroerders Van Heug- ten. Van de tien broers hebben er acht motor gereden. Laatst kwam één van de directeuren en vroeg: wie rijdt er hier motor? Mooi hè, zei hij tegen mij. Hij zou zelf ook nog graag willen, maar een direc teur van een groot bedrijf kan moeilijk op een motor voor komen rijden. Toen ik in mei mijn eigen motor kreeg zijn we naar Arnhem gereden. Heen, om even te wen nen, over de weg maar terug over de hei. Ik heb ook meegedaan aan een tocht van 10 kilometer over het strand. Dat is ontzettend zwaar werk, het is net alsof je door mod der rijdt. Nou was mijn koppeling ook nog losgeschoten en je gaat bij zo'n rit niet even de hele zaak opengooien. Ik mocht dus zonder kop peling verder rijden. Ik vind dat ik die medaille goed verdiend heb. Ik heb er nou 10.000 opzitten. In augustus zijn we drie weken naar Zweden geweest. Op vakantie. Toen heb ik ook voor het eerst een schuiver gemaakt; ik weet nou ook wat dat is. Kijk, je kunt het nog aan mijn benen zien, We wa ren wezen zwemmen en lekker doezelig. Mijn man zocht heerlijke weggetjes binnendoor uit en op eens kwam er een bocht die ik niet hebben kon. Ik remde nog wel, maar ik zag dat het niet ging. Ik heb ervoor gezorgd dat mijn mo tor m het gras terecht kwam, maar zelf gleed ik over het asfalt. Ik vond het beroerd genoeg voor de motor. Ik? ik heb drie dagen kreupel gelopen. Je ziet op een mo tor veel meer dan in een auto en ]e zit lekker in de open lucht. Dat is gewoon heerlijk. Nee, ik ga zo op de foto want in het pak zie ik er zo beroerd uit. Als ik ga tanken is het altijd: dag meneer. Pas als ik wat terug zeg kijken ze heel verbaasd. Ik rij alle dagen en het gaat steeds harder. In het begin leek het wel alsof mijn hoofd er afwaaide, maar daar wen je hele maal aan. Nee, je' rijdt niet goed koper dan in een auto. Motorrij ders vinden het prachtig om dat te zeggen, want anders is het toch maar: je kunt zeker geen auto be talen. Omdat je uit je motor haalt wat er in zit is 't 'n vrij dure lief hebberij. Hard rijden vreet ban den, kettingen en tandwielen. Maar voorlopig wil ik nog geen auto. Als er kinderen komen zien we wel weer. We gaan ook naar allerlei wedstrijden en motorweekends. Met Engelsen blijf je lachen, die hebben alles met touwtjes aan el kaar zitten. En dan moet je de Fransen zien rijden. Levensge vaarlijk. Net Kamakaze - piloten. Duit sers doen heel raar, grote moeilij ke vorken en omhoog gebouwde knalpijpen. Allemaal show. Nor male motorrijders heb je alleen in Nederland. D J e man op het scherm kreeg een trap in de onderbuik, drie slagen in de nek, twee elleboogstoten in de lever, en werd tenslotte van de trappen ge gooid. De man voor het scherm zuchtte, en balde zijn vuisten. „Sla hem op zijn smoel. Trap hem kapot. Ja, wat is er?" Hij wendde zich tot zijn zoon die al minuten om zijn aandacht had gevraagd. „Pa, ik heb een probleem". „Even wachten, jongen". De man die van de trappen was gegooid, stond op, en werd met een stoel in het ge zicht geslagen. Tijdens zijn val wierp hij een mes dat in het oog van een van zijn aanvallers kwam. „Stomme hond" brulde de man voor het scherm. „Pa". „Hou je kop, jongen. Het is zo spannend." Op het scherm kwam een auto aangieren die dwars door de vech tenden reed. Een man tuimelde uit het raam en zijn gehuil joeg door de kamer. „Pa, luister nou eens". „Jongen, zie je niet dat ik bezig ben." De auto die door de vech tenden was gereden botste tegen een muur en spatte in vlammen uiteen. De man voor het scherm kreunde. Muziek zwol aan en „The End" verscheen op het scherm. De man draaide de tv uit. „Ja jon gen, ik moet eens met je praten. Dat gaat zo niet langer. Dat lum melt maar rond met allerlei tuig. Dat rookt maar rotzooi. Dat vrijt met Jan en alleman. En dat loopt met grote borden door de stad om tegen alles en nog wat te proteste ren". „Maar de oorlog in Vietnam en de moorden in Indonesië, Pa," zijn toch„Luister es, jon gen. Luister es voor de verande ring naar je vader die meer le venswijsheid heeft en ervaring. Ik ben ook tegen oorlog. Ik ben ook tegen geweld. Maar je doet er toch geen donder aan en bovendien het is ver van je bed." „Maar ik voel me niet gerust met deze wereld, Pa". „Deze wereld, jongen, draait al miljoenen jaren zonder jou en mij. Maak je niet sappel. Denk lie ver aan je toekomst. Studeer. Wees een kerel." „Ja Pa, maar" „Niks te ja-pa-en. Schiet nou maar op, want direct komen "De Overweldi gers". Hij schakelde de tv weer aan. Op 't scherm haalde 'n man uit met 'n zweep boven 'n meisjes rug. „Verdomme, nou heb ik het begin gemist. Jij met je geouwe hoer ook altijd." Op het scherm schoot de zweep naar voren en dreef voren in de meisjesrug. De man voor het scherm keek gefas cineerd toe. Hij hoorde niet dat zijn zoon de kamer uitging. (J. K.) Ja, 't is erg druk vanmorgen. Komt natuurlijk door dat congres over luchtvervuiling dat over een half uur begint. Wat moeten we nou Parijs zegt lang en wijd, Den Haag zegt krap en kort uit PLAYBOY STANDEN Misschien dacht U dat in een tijd waarin begrip pen als „blauw bloed" op z'n minst genomen niet erg serieus meer worden genomen, huwelijken niet meer worden verhinderd door gebrek eraan. Nou, vergeet het maar. Neem de beeldschone Duitse ba rones Renate von Holz- schuher, die als fotomo del een uitnemend beleg de boterham verdient. Ze is dolverliefd op een man, maar getrouwd wordt er niet. De oorzaak is niet dat de man in kwestie te weinig, maar te véél blauw bloed heeft. De uit verkorene is namelijk de schatrijke prins Johannes von Thurn und Taxis, die op z'n vier en veertigste van zijn familie te horen heeft gekregen dat hij potdorie niet met een doodgewoon ordinair ba ronesje in de boot kan stappen. De prins heeft er begrip voor. Hij gaat nu op zoek naar een prinses. UITSPRAAK Onze bloedeigen Heint je, grootgeworden in Duitsland, is in snel tem po de angelsaksische we reld aan het veroveren. Televisie- gast- heren vechten om de Limburg se jongeling, en iedereen laat niet af te verklaren dat Heintje ondanks alle roem een eenvoudig en vriendelijk Nederlander- tje is gebleven. Er is maar één probleem: hoe spreek je „Heintje" in 't Engels uit? Het Britse damesblad Woman's Own doet een poging om de le zeressen uit de moeilijk heden te helpen. U zit goed, zegt de popmede werker van het blad, als uitspreekt „Highn- chey". ANTWOORDEN Tot de meest amusante tijdschrift-rubrieken be horen die, waarin harts- problemen worden voor gelegd aan ooms-redac teuren en tantes-redac trices. In Playboy legt 'n jongeman uit Seattle zijn ziel bloot. Hij gaat met een schat van een meisje, maar ze doet vrijwel nooit een mond open. Ze zegt dat zwijgzaamheid in de familie zit. „Waar kom ik terecht?" vraagt de jon geman vertwijfeld. Play boy antwoord: „Op een feestje met een ander. Zwijgen is goud, maar wie wil ZO rijk zijn?" Aan Stern vraagt een Duitse juffrouw hoeveel woorden Italiaans je ei genlijk moet kennen om veilig naar het zuiden te kunnen reizen. Antwoord: „Twee. Si en no". OPLOSSING Ik neem aan dat U niet wekelijks de „Farm Ob server" leest, waarmee de inwoners van Wood land in Californië worden voorgelicht. Jammer, want het blad heeft iin 'n handomdraai de hele el lende van de opstandige jeugd verklaard: „Gedu rende de tweede wereld oorlog kregèn de psycho paten, de homo's en an dere figuren die normaal niet aan de slag komen, de kans hun brood te ver dienen, te trouwen ein hun eigen soort griezels te produceren. Zonder de oorlog zouden ze door de concurrentie niet aan de vrouw zijn gekomen. Maar de oorlog stelde hun in staat het land op te zadelen met een stel mis lukkelingen, die nu pose ren als peace-niks, beat niks en bloemenkinde ren". En dan denken we wel eens dat in ons land reactionaire geluiden klin ken. SI Als U behoort tot dege nen die wat beschaamd af en toe naar een strip boek grijpen, dan wordt het tijd dat U zich voor 9 mark 80 Grobian Gans' in München verschenen sibbekundige verhande ling over het geslacht Duck aanschaft. Het zal U dan ras duidelijk wor den dat U, al strip-le zend, middenin de meest hedendaagse sociale pro blematiek zit. Neem Da- gobert Duck, volgens Gans „de typische verte genwoordiger van een le vensvijandige kapitalis tische ethiek, wiens ver mogen tot liefhebben van mensen op dingen geper verteerd is". Neem de succes-fetichist Donald, die bovendien nog een nei ging heeft tot zelfcastra- tie (,,Ik ben zo woedend dat ik mijn staartveren stuk zou kunnen uitruk ken") De enige potentieél aanvaardbare Ducks zijn, aldus de schrijver, Kwik Kwek en Kwak, maar de vraag is of zij bijtijds hun kapitalistische achter grond zullen kunnen ver loochenen en Mao's me ning dat de jeugd de ac tiefste en levendigste kracht in de maatschappij is, zullen kunnen waar maken. (B. K.) door WIM WENNEKES Laten we eerlijk zijn. Je ziet 't er aan een hengeltje niet van af maar de gezamen lijke Nederlandse sport vissers gooien per jaar letterlijk, 75.000.000 gulden in het water Daar kijk je van op. Maar we zullen het nog sterker maken; in Haagse kringen is het allang geen geheim meer dat dank zij minister Lardinois de KVP bjj de komende Kamerver kiezingen minsten èèn ze tel extra krijgt toegewor- f pen van de zijde van de Nederlandse hengelaars. Uit dankbaarheid. Het klinkt ongeloofwaardig, maar de bijna 1.000.000 Ne- 1 derlandse sportvissers vor- j men een politieke macht. Een aantal jaren geleden zijn er zelfs plannen ge- 1 weest voor de oprichting van een Politieke Partij Hengelaars, die volgens i optimisten goed was ge- i weest voor 10 tot 15 zetels in één klap, een succes waarbij zelfs heer Koekoek I nog zou verbleken. Maar het is allemaal niet nodig gebleken, want Lardi- nois en zijn voorganger Bies- I heuvel hebben op tijd hun verantwoordelijkheden ten I opzichte van de Nederlandse sportvissers ingezien. Net zo- «s de handel op tijd de kan nen gegrepen heeft, want dat -r voor kapitalen wordt om gezet in de Nederlandse vis- 'Portwereld zal geen enkele «enjongen ontkennen. Maar laten we bij het pril- i beSin beginnen. De werke loze drinkebroer, die met een n6e! in de ene en een fles °nge klare in de andere and naar de wéterkant toog opaalt niet langer het ima- 60 van de sportvisser. Het meer en meer een volks- ■riiT' 8ew°rden, al is die ont- nkkeling niet ten goede ge- aan de organisatie- b, .uur in de Nederlandse 'Portvisserswereld. Naarma- e' aantal visclubs steeg, hot "?.e behoefte aan een Phoorhjk kader groter. Iloorgewinterde sporthen- aars maken er geen ge- en van: er is bijna niet mt te komen. Twee bonden, een aantal fe- ea fin een ontelbare e/eelheid visclubs werken rnslr e,kaar heen. Maar de ««ding is nabij. Een com- 2, bestudeert op dit torn de mogelijkheid te "en tot de oprichting van s:" SOort KNVB voor de JPortvisserij. De voordelen een grote bond: momen- a,„„moeten de h.h. henge- Wa Van zes clubs lid willen ze zo af en VemXfi15 van viswatertje v.-a/. deren, want al-'t-vocht- chiktV ~rwem': hebben de les onderling zo'n beetje d< VI vt rc di he m 15 di tj< kv ki de ge ee mi Ha bu dii lec pr| vo is lij] vo< Hifi pri| i va wa scl bel koi zei De mc pla te. kn vul

de Stem | 1970 | | pagina 18