Butler een uitstervend ras uerrilla-mentaliteit zit Belgen in liet bloed STEN tussen 0&"-- JEEVES" IS MISSCHIEN STUDENT, ACTEUR OF DOKTER co S JOSEPHINE iCHT N.V. iMANN I JOSEPHINE Z X X O E XXXXKXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Wulps Djakarta (S)UMMERICK SUSKE EN WISKE U$h, mijn bede tot de foede feesten verdA verhoord en rij hebben dit motet feron - den, scjuov Dot mookï doh een bjkornmT) no - tioroor von tien bever - J hoe durf je die vrouu\f.?f lle kr'jtf het toch meer loten bekten A teruf van de Heken - vijvom.he y twee toffe totems Collet's loten ue somen verken iUii mof en ons pr(s - tife niet vertieren omdot in foolde anta-jasje met ntkraag. 80 cm krijgen in ruin, zwart en 36-44 79.-. DE STEM VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 DE OPNAMEN VOOR MAUP CA- RANSA'S ELPEE, DIE DOOR DE RUITER WORDT GEPRODUCED, ZOUDEN NOG DEZE MAAND BE GINNEN. UJ CL lu LO CL UJ LO 327-/ eigen vervoer, loon t 27 te Steenbergen. efoon 01850 26833 II „De markies van Normanby Lraagt een ervaren butler voor lljforkshire: twee lakeien; mooie gemeubileerde flat; voltallig ersoneel; uitstekend loon voor geschikte gegadigde, pen- joen en huisje bij het bereiken de pensioengerechtigde leef- ijd." Klaarblijkelijk had deze markies Doeilijkheden om iemand te vin- voor wat een zeer aantrekke- baan lijkt. Hij plaatste enige een advertentie en weigerde [erover te praten. Het hoeft geen verbazing te rekken dat butlers een uitster- end ras zijn en het is niet moei- jk om daar de reden van te ntdekken, hoe aantrekkelijk zo'n ook gemaakt mag worden butler werkt van zeven uur 's tot een uur of elf, twaalf avonds. Zes dagen per week en :eft slechts een paar uur per dag ■ij. Wanneer hij in dienst is, moet steeds ter beschikking staan mensen die hem als een auto- aat zien die af en toe ook nog el eens iets verkeerd doet. Het is n eenzaam baantje. „De butler net het nu in het algemeen alie- aal alleen doen, terwijl er vroe- r drie of vier waren", zegt Tur- r, die aan het hoofd staat van de ieling Butlers van het Massey ;ency. opgericht in 1845. Ia die tijd hield hij hoofdzake- k toezicht op het overige persn- iel. Nu poetst hij het zilver zelf, ikt de koffers uit, bedient aan el en „ruimt zijn eigen eetka- r op" dat betekent, „hun" kamer. De -meeste butlers zijn oudere mannen, op de traditin- e manier onder toezicht van een iere butler die alles zag en lei- g had over een groot aantal nsen. bij particulieren opgeleid. Men schat dat er ongeveer zes- nderd butlers zijn, waarvan ve in ambassades werken. Maar snijen van hen hebben lakeien ader zich die later zelf butler fa worden. De markies wil ie- ind met ervaring- Maar het is |na onmogelijk ervaring op te in. John Cawston zegt dat hij de enige ex-leerling van een kost school is die Sergeant Footman in het Mansion House is. „Ik was de verantwoordelijke man om de bur gemeester op tijd in de juiste kledij naar de juiste plaats te laten ver trekken, en ik bediende hem aan tafel, waar hij ook was. Dat was nog een overblijtsel uit de tijd waarin er nog mensen waren die eerst het voedsel moesten proe ven". Nu heeft hij zelf een bedrijf en verzorgt maaltijden; hij heeft ook een aantal butlers in dienst die uitgezonden kunnen worden Tot verleden jaar leidde hij de butlers op in zijn eigen huis, steeds vier tegelijk; ze oefenden het vak bij en met hem. Nu is het huis gesloopt en is de opleiding niet meer dan een snelle cursus voordat ze uitgezonden worden. Hijzelf leerde het vak als lakei in een groot landhuis, ging vervol gens naar ambassades en werd tenslotte butler bij de burgemees ter van Londen. Maar weest getroost, gij die het gracieuze leven bemint. Nog niet alles is verloren. Net zoals er na een kernexplosie weer nieuw le ven voortkomt uit de verschroeide aarde, is er een levendige handel in tijdelijke illusies van grandeur. Voor 45 gulden per dag kunt u een butler huren die je champagne in Ascot ontkurkt, je gasten in het weekend bedient en je gasten uit Amerika ervan overtuigt dat de oude traditie nog voortleeft. Ze hoeven niet te weten dat jouw „man" een half uur voor hen is aangekomen en dat hij door de achterdeur vertrekt zodra zij ook vertrekken. „We zenden iedere zomer voor een paar maanden een butler, een kok, twee lakeien, een dienstmeis je naar een huis in Schotland", zegt Crawston. „Butler..-., gezocht tijdens hoen derseizoen in Schotland", luidt een tweede advertentie. Oakleaf Travel organiseert va kanties voor Amerikanen in huizen van particulieren. Op haar lijst staan 300 adres sen, hoewel erop gewezen wordt, dat het niee allemaal kastelen en landhuizen zijn. Een door haar ge organiseerde avond in een Schots kasteel kost ongeveer f 250 voor twee personen en er is ook een firma die meer dan het dubbele van dit bedrag rekent. Engelsen worden niet toegelaten; dat zou te vernederend zijn. Het bedriegen van Amerikanen kan vermomd worden als het op uitgebreide wij ze laten zien van het „Britse le ven". Gelukkig valt de piek van het toeristenseizoen samen met de uni versitaire vakanties. Uitzendbut- lers in vaste dienst zouden te duur zijn voor de uitzendbureaus. Die van Cawston is een uitzondering, maar zelfs zij hebben maar weinig mensen in vaste dienst. Massey heeft ongeveer twintig gepensio neerde butlers in dienst die uitge zonden kunnen worden, maar tij dens het hoogseizoen worden hun gelederen aangevuld door mensen die wel wat geld kunnen gebrui ken en tevens eens flink willen lachen. Dus weest op uw hoede als u nog eens door een butler vol res pect begroet wordt, als uw koffer van u aangenomen wordt en als deze dan ook nog een nachtmer rie voor u wordt uitgepakt. Jeeves is misschien wel een stu dent, of een acteur of een dokter. Deze toestand kan ook rare gevol gen hebben. Zo zou het kunnen gebeuren dat het hoofd van een uitzendbureau opgebeld zou wor den door een hertogin en dat het gesprek zich als volgt zou ontwik kelen: „Dit is de hertogin van Ik zou graag John willen spreken". „Daar spree! t u méé". „Ik wil mijn beklag doen over de kok die u me het afgelopen weekend gezonden heeft. Hij was zo dronken dat mijn dienstmeisje het eten heeft moeten koken. En de lakei heeft steeds aan de tele foon gehangen zonder verder iets te doen". „Dat is niet waar. Ik was er zelf bij. Hij was zo dronken dat mijn dienstmeisje het eten moest.koken. Ik was uw lakei". „Het is verbazingwekkend", zegt Cawston, „als je ziet wat de men sen al niet proberen om de reke- nin niet te hoeven betalen. U zou verbaasd staan als u de namen op onze zwarte lijst zag". NEW YORK EN CHICAGO willen het voorbeeld volgen van West- Berlijn dat in de afgelopen tien jaar 80 miljoen kubieke meter puin en rommel gebruikt heeft om voor de recreatie een 110 m. hoge berg op te werpen. Op deze „dui velsberg" zijn ski- en bobsleeba- nen een wijngaard en een militai re observatiepost. In New York bestaan plannen om in een moerasgebied ten noor den van Manhattan een berg te bouwen met de 20.000 ton dage lijkse afval van de stad. Het afval zou eerst bewerkt moeten worden en tussen de lagen afval zouden lagen modder gelegd moeten wor den terwille van de vruchtbaarheid van de berg die uiteindelijk 762 m. hoog zou moeten worden. Voor het eind van het jaar zal heit gemeentebestuur van Chicago een ingenieursrapport ontvangen over een soortgelijk project. „Er zal een tijd komen dat Dja karta het Parijs van Indonesië wordt" aldus heeft de gouverneur van de Indonesische hoofdstad. AH Sadikin, tegenover het persbureau Antara verklaard. Het stadsbestuur van Djakarta is van oordeel dat recreatiemogelijk heden voor buitenlanders moeten worden gecreëerd. Vergunningen zijn verleend voor opening van twintig nachtclubs omdat „toeris me zich niet kan ontwikkelen zon der sex". Stripteasevoorsteliingen zullen toegestaan zijn vooropge steld dat er geen Indonesische meisjes aan deelnemen. Djakarta, aldus Sadikin, ligt tien jaar achter bij Bangkok, Dertig miljard rupiah zou voldoende zijn om deze achterstand binnen vier jaar in te lopen. Indien geen casino's worden geo pend, zal de misdaad in Djakarta toenemen, zo voorspelde Sadikin, die inkomsten uit gokspelen niet minder passend acht. Elke grote stad betrekt een deel van haar gelden uit casino's. Overigens meende de gouverneur dat slechts- in Djakarta een casino moet wor den geopend, omdat de hoofdstede lingen bredere opvattingen hebben dan de inwoners van andere plaat sen. DAT ER op een moeilijke beginre gel toch een hoop inzendingen kun nen komen is deze week gebleken. Wel begon bijna iedereen zijn brief met de mededeling dat Ter Apel een onberijmbaar woord is. Nu zijn er natuurlijk altijd nog wel mogelijk heden om een limmerick te maken op een onberijmbaar woord. In de eerste plaats kan men gebruik ma ken van het „rime riche", zoals dat met een buitenlands woord in de Nederlandse spraakkunst wordt aangeduid. Het wil zoveel zeggen dat alleen de klinkers rijmen. Voorbeelden van mogelijke rijm woorden op Ter Apel: spektakel, komfortabel, wafel, etc. Dat je met een foefje ook een heel eind kunt komen laat P. Meeuwsen uit Wouw zien; Een koppeltjesbaas uit Ter Apel een pienter uitgeslapen knaap. El ke week een dag staken levert honderd zestig knaken, vierhonderd gulden is een stapel Mevr. v. d. Bemd-Deckers maakte deze originele en goedlopende lim merick: Een koppeltjesbaas uit Ter Apel koppelde mensen aan haven en kabel hij leidde een rijkelijk leven tot een van zijn verre neven hem voor 400 gulden vastkoppelde op de brandstapel. Het is duidelijk dat in de deze Feijenoordweek veel mensen ook de voetbal door hun limmerick lie ten rollen. Niemand deed het ech ter zo origineel als Martin Jacobs, Wilhelminalaan 26, Oosterhout. Hij krijgt de prijs omdat hij een origi nele vondst op een originele ma nier uitwerkte: Een koppeltjesbaas uit Ter Apel is een onvervalste centenlapel hij ging bij Feijenoold want hij had gehooid Daalklijg je wel 15.000 van Kapel Voor de volgende week geven we voor Je verandering eens geen be ginregel. Deze keer wordt de prijs uitgeloofd aan degene die de beste beginregel zelf verzint. ■Brave burgers van een dorp in West-Vlaanderen wisten al weken- er in hun buurt een grote geheime stokerij werkte: zelfs met zware verkoudheid kon je er nog de geuren van opvangen. Maar Bmand dacht eraan de politie te waarschuwen. Want de mannen in sluikstokerij vervaardigden een prima borrel: puur natuur, beslist |tt gevaarlijk voor de gezondheid. Zij bezorgden niemand last, zij rokkenden niemand enig nadeel. Behalve de „staat", maar dat is I1 erg, want de „staat" is voor 1ïewone Belg zo rijk, dat het jfó een plicht is om van die fit" te stelen wat je maar kan. pkkelaars waren ook altijd fa zeifs voor de Belgische |ane). i de Belgen en hun „staat" fst een vreemde verhouding. verhouding die maar weinig „vertroebeld" door dingen Is burgerzin, plichtsbesef, va- [Mdsliefde, of hoe die zaken in [schoolboekjes ook heten. Die («ding wordt bepaald door ÏSroot gevoelen, wantrouwen. fe geschiedenis heeft de Belgen geleerd dat je tegenover het gezag alleen maar kan winnen als je „slim" bent zie Tijl Uilenspie gel. Wie scrupules kent in zijn omgang met administratie of wet, weet op voorhand dat hij „onrecht vaardig" zal worden behandeld. Want de staat uit zelfverdedi ging heeft zich aangepast aan de guerrilla-mentaliteit van de bur gers. Op papier gaat het er daarom altijd keihard aan toe, opdat er in werkelijkheid toch nog iets zou overblijven van al die mooie wet ten en decreten. (Die Belgische mentaliteit is een gevolg van de geschiedenis. Sinds de bloei van de democratie in de grote Vlaamse steden, in de mid deleeuwen, werd het land bezet door Duitsers, Spanjaarden, Oos tenrijkers Fransen, Hollanders. In het „onafhankelijke" Belgie sinds 1830 werd het gewone volk meer dan een eeuw lang bestuurd door mensen die in Vlaanderen— niet eens de taal van het volk verstonden, dus ook vreemdelin gen, al hadden ze dezelfde nationa liteit. Sinds het einde van de mid deleeuwen leven de Belgen met de mentaliteit van een bezet volk). Iedereen doet daarom mee aan de „strijd tegen de bezetter": de Belgische „staat". In Vlaanderen wemelt het van de kleine clubjes die plannen maken voor guerrilla- aktiviteiten als het ooit nodig mocht blijken. (In Wallonië vlie gen dergelijke clubjes nu ook uit de grond).. Nog geen vier jaar geleden liet een organisatie, die het. Vlaamse Vrijheids Leger (VVL) heette, een aantal bommen ontploffen. Zonder resultaat overi gens. Harde politiemethodes, identi teitscontroles, afluisteren van tele foons zijn in Belgie geen war hoofdige repressie-middelen, zoals men direkt denkt in het buiten land. Met zijn middelen van wetti ge zelfverdediging die de staat ge bruikt tegen de burgers en al protesteren die burgers, toch vin den ze het niet zo verschrikkelijk, omdat ze weten dat er zonder wel eens ongelukken kunnen gebeuren. De Belgen weten van zichzelf dat ze onverantwoordelijk zijn. Zij weten b.v. dat hun land mis schien wel het lelijkste is van Europa, met afschuwelijke lintbe bouwing, met hopen stinkende fa brieken midden in woonwijken enz. Maar toen iemand in Brussel een flatgebouw, zonder toestemming aan de rand van een bos bouwde, en toen een rechtbank vond dat dat flatgebouw maar moest worden afgebroken was er niemand te vinden die vond dat dat echt moest gebeuren. Rechter hier en rechter daar, er woonden mensen in dat gebouw, en die hadden hun flat duur betaald, dus staat het gebouw er nog. En het zal er nog lang staan, neemt men aan. (Toen die rechtbank besliste dat het ge bouw tegen de grond moest, meen de hij dat letterlijk? Nee. Op pa pier zag het er hard uit, in feite was het „maar" een waarschuwing aan het adres van anderen). Nergens wordt het verschil tus sen de harde letter van de (staats-) wet en de zachte geest van de (volks-) letter zo duidelijk geïllus treerd als bij de beroemde wet- Vandervelde. Die wet werd uitge vaardigd om het drankmisbruik te beteugelen. Belangrijkste bepalin gen: geestrijke dranken mogen niet worden geschonken in publie ke lokalen, zoals cafés, restau rants, hotels. Sterker nog: de „uit baters" mogen geen sterke drank in huis hebben, alleen bier en wij nen. De verkoop van sterke drank gebeurt in winkels met een ver gunning van de dienst voor accijn zen, en regelmatig worden die winkels gecontroleerd. Sterke drank mag nooit verkocht worden in kleine hoeveelheden: wie de winkel verlaat met minder dan twee liter is strafbaar. (Toen de wet werd uitgevaardigd kon geen arbeider twee liter alkohol ineens kopen, het was dus een sociaal drankverbod, typisch voor de oude socialist Vandervelde). Die wet is een lachertje gewor den. Sterke drank wordt geschon ken in alle cafés. Maar alleen aan klanten die het vertrouwen van de baas hebben (en dat zijn er veel). Alle cafébazen hebben sterke drank in huis. Maar pas op het ogenblik dat zij de gemeenschap last bezorgen (dronken vechtpar tijen, nachtlawaai, bordelen, bral lende politieke clubs) worden de „flessen" zuiver toevallig na tuurlijk gevonden. En de winkels? Geen mens die je belet om één minifiesje Johnny Walker's te kopen, of één litertje Bols. De Belgische guerrilla's hebben de wet even aangepast. En dat zelfs rechters zo nu en dan deelne men aan het verzet blijkt uit dit oordeel: een Waalse edelman werd bekeurd omdat hij, in strijd met alle voorschriften, per motorfiets reed zonder een valhelm te dragen. (Een gewone valhelm zou ook niet genoeg zijn geweest: alleen valhel men met een stempel van het mi nisterie zijn toegelaten). De man liep naar een advokaat, en begon een reeks processen, waarin hij stelde dat de valhelm-bepaling zijn persoonlijke vrijheid aantastte. Hij vond een rechter die hem vrij sprak. „Die man mag met zijn kop doen wat hij wil", aldus de rech ter. Want welke bezetter heeft het recht om burgers voor te schrijven welk hoofddeksel ze moeten dra gen? ardigde staalconstruc- )r geheel Nederland. ien, die behalve hun rruiken. lelijkheid durven aan- e hun toevertrouwde ining. geld en reisuren. x~ EJflflft oi èemnioe voouu moe nmm turnt m hoii-min.

de Stem | 1970 | | pagina 23