Afsluiting Haringvliet de oorsaak 'ESSIMISME VISSERS VER DE BIESBOSCH oeilijke keuze oor Hans an Enkhuizen Hieuw systeem w.k. voetbal 1974 III ©OK PELE BIJNA ZEVEN TON COMEBACK PATTERSON Geen eb en vloed meer november OF LONDON OF BREDA Jaarsalaris van topvoetballer Turnploeg tegen Polen ITLETIEK OF VOETBAL tevens won Kluts kwijt Rosewall leidt in tennis G.P. ÊROOT TALENT te voorstellen zijn uitgewerkt or de president, en de nationale Men kunnen hun voorkeur voor bepaald systeem bij de FIFA 'spreken: Invasie I DE STEM VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 nuit iaratie ygasis /feists ÊSlallËÜSa IMlfeSls» lallËChlnl DrIMSIal ëalallMlë S11Ë(§W ESI SI ISllEffi g Een mooie voorn kan ook op de Biesbosch met een vliegenhengel gevangen worden als het j («ter rustiger wordt. (Van onze sportredactie) IROTTERDAM Top-atleet pus van Enkhuizen moet een Inj unieke keuze maken. Door niet geringe aanleg voor de |pett>a!sport, die al zeven jaar ge- bleek, toen hij nog in de JiaoMe jeugd van Excelsior talie, heeft de energieke Rot- Irdammer aanbiedingen om se- li-prof te worden gekregen van i betaalde clubs Fortuna Vlaar- lingen, Excelsior en Wageningen. lar. Bakhuizen aarzelt. Zijn sym- \thie voor de sport, waarin hij seizoenen lang naar het loojst bereikbare streefde, laat maar moeilijk los. Om dan bs te vergeten, louter om zijn Jracié'ie positie te verbeteren, leen moeilijke zaak. „Wat ik |cies ga beslissen, weet ik nu I niet. Maar ik pieker er elka fl wel over" Hans van Enkhuizen (24) was |jien jaar geleden een groot ta li bij Excelsior. Zelfs toen de irdenloper drie jaar geleden in blessure opliep, en hij hij mjenoord weer eens een balletje trappen, maakte hij in re- irdtijd carrière. Hij haalde in Me weken tijd het hoogste a- iteur-elftal van de stadionclub. laar v. Enkhuizen was verknocht in die sport, en toen zijn blessure Ian ook over was, gaf hij zijn oetbalaspiraties weer op. Maar nu is die situatie anders. Hij traint al enkele weken bij de derde klasser Woudestein. Zuiver om wat in conditie te blijven. „Ik ga eerst eens testen hoe het loopt. Persoonlijk ben ik er niet zo bang voor. Al die jaren heb ik tenslot te stevig getraind. Bovendien heb ik voor de voetbalsport mijn snel heid. lenigheid en lengte mee. Alleen zal ik er weer aan moeten wennen om de bal te spelenmaar dat gaat snel genoeg De Koninklijke Nederlandse At letiek Unie trekt ook aan Hans van Enkhuizen. Men zou hem niet graag verloren zien gaan voor de sport. Van Enkhuizen is momen teel, voorzover men dat nu al kan schatten, een potentiële kandidaat voor de Olympische Spelen van Munchen in 1972". 13.4 moet ik daar kunnen halenals ik me vol ledig kan inzetten". Een dezer da gen zal Hans van Enkhuizen, mo menteel in Woudenberg wonend een onderhoud hebben met de chef d'équipe van de Olympische ploeg, de heer Koomen. Zijn pro blemen zullen dan ter tafel ko men. Het financiële aspect in de ze zaak weegt het zwaarst. Zijn werkgever heeft hem namelijk la ten weten, voor al deze sporten geen concessies meer te kunnen doen„Daarom", zegt van Enk huizen tenslotte met een beetje weemoed in zijn stem, „denk ik dat als de clubs blijven aandrin gen, er van atletiek wel niets meer zal komen". Zurich (ANP) In het laatste illetin van de internationale voet- dfederatie zijn een aantal syste- tn opgenomen met betrekking tot structuur van het toernooi om het "eldkampioenschap, dat in 1974 in t-Duitsland wordt gehouden. 'et huidige systeem met zestien Misten handhaven. "et systeem, zoals dat bij de ïiopische Spelen van 1972 gehan- M wordt, met eveneens zestien "slisten, maar halve finalepoules yier ploegen. De Doulewinnaars strijden dan de finale, vierentwintig of ■tweeëndertig fi ksten met systeem 1) of 2). twaaif ploegen plaatsen zich di- plus de titelhouder en het rgamserende land, en acht andere landen spelen een voorronde om vier plaatsen met vervolgens eysteeim 1) of 2). 5. de wedstrijden voor de toernooien om de landenbekers die de subfe deraties organiseren tellen tevens als voorrondeduels. °HCHIES (ANP) De Nederlan- Harry Steevens is gisteren win- ar geworden van een wielerwed- 'r'jd te Orchies. Hij had voor de 198 J ometer 4 uur 51 min. nodig. Jan 'rckels en Harrie Janssen werden dezelfde tijd tweede en derde. Ge- M Vianen eindigde als vijfde en 40 Duyndam als achtste. NEW YORK ANP) De 35- jarige ex-wercldkampioen in de zwaargewichtklasse Floyd Patterson (Verenigde Staten) heeft in de Ma dison Square Garden te New York zijn come back in dc boksspoit gevierd met een knock out overwin ning op zijn landgenoot Charlie „De- vil" Green- Floyd Patterson, die indertijd de jongste wereldkampioen in de ge schiedenis van de beroepsboksport was en de enige, die zijn wereldtitel kon heroveren, stond ver op punten voor toen hij Green in de tiende en laatste ronde met een korte linkse hoek voor t,ien tellen naar het can vas zond. „Hoewel ik niet zo best was. ben ik toch niet geheel onte vreden", zei Patterson na afloop. „Ik hoop nu in de toekomst tegen bok sers van meer importamtie dan Green (wiens eerste grote gevecht dit was) uit te komen en wie weet zal ik ooit nog eens een poging doen om de wereldtitel voor de derde maal te veroveren. (Van onze hengelsportmedewerker) ZIERIKZEE De afgelopen weken zijn op de stranden van Walcheren en Schouwen-Duiveland al verschillende mooie gullen gevangen. Dit zijn beslist de voorboden van de grote kabeljauwen, die later in het najaar de Zeeuwse wateren plegen binnen te ruk ken. Nu de Volkerakdam gesloten is en het vuile opperwater van de rivieren niet meer door de Oosterschelde stroomt, belooft deze zee arm tot 1978 een waar zeehengelaarsdorado te worden. Nooit tevoren is het water van de Oosterschelde zo helder geweest. Zelfs oude vis sermannen kunnen zich niet herinneren ooit zoveel zeebaars, geep en platvis als afgelopen voorjaar en zomer in de Oosterschelde te heb ben gezien. Wat het binnenwater betreft vragen tienduizenden sport vissers zich af wat het begin november op de Biesbosch gaat worden als het gesloten Haringvliet de eb- en vloedbeweging doet vervallen. Wie de balans over de afgelopen zomer opmaakt, merkt dat 1970 een zeer wisselvallig jaar is geweest. Zowel voor de zoetwatervissers als de zoutwatervissers. Er zijn enkele bijzonder slechte weken op de Bies bosch geweest, waarin zelfs de erva ren stroomvissers weinig gevangen hebben. De grote vraag is wat het de komende maanden gaat worden als 1 november het Haringvliet dicht gaat. De eb- en vioedbeweging ver valt dan. En dit zou wel eens kun nen betekenen, dat de vis op de Biesbosch, Amer en vrije Maas in kleinere concentraties gaat zwem men. De vis heeft minder neiging tegen de stroom in dekking te gaan of tegen laag water diepere kreekjes en stroomgeulen op te zoeken. En laten we eerlijk zijn grote concen traties vis leveren voor de gespecia liseerde hengelaars, die de goeie stekkies kennen, de mooiste vang sten op. Vele Biesbosch-hengelaars zijn pessimistisch. Ze hebben de slechte vangsten meegemaakt op de dagen, dat het Haringvliet bij wijze van proef gesloten werd. Nu moet ge zegd, dat de vis toen ook even de kluts kwijt was natuurlijk. Ook de vis zal even moeten wennen aan de nieuwe waterstaatkundige toestand. Overigens kan het ook een bijko mend voordeel worden, dat er min der stroom gaat dus helderder water ontstaat door meer bezinking van drijvend slib en zand. En dat bete kent dus weer, dat de vis op grotere afstand zijn aasje kan bespeuren- Een betrouwbare voorspelling van de komende reacties van de diverse vissoorten op de Biesbosch is beslist niet te geven. wonderlijke situatie deed zich voor, dat de keuze van het aas of kunst aas bijzonder nauw luisterde. Deed de zeebaars het niet op jig of lepel, dan was het goed mogelijk dat een met verenpluimen versierde lepel wel succes bracht. En heel vaak bleek de zager, dus het levend aas, de oplossing om de zeebaars te verschalken, die het op de veren paternosters niet deed. Er is de laatste twee maanden aan de Walcherense kust van Zoutelande tot en met Domburg ook weer mooie tong gevangen. Wie uit de boot vist tegen de rand van het diep voor de paalhoofden moet met zlijn aaslijn tjes tussen twee stukken lood vissen. Plat op de grond vissend, liefst met een stevige en scherpe Noorse pa- linghaak, laat ook de grote paling zich goed vangen. Er is dit jaar weer veel makreel, fint en geep voor de kust geweest. Alles wijst er trou wens op, dat er nog een paar mooie visjaren op de Zeeuwse stromen ko men. Er zijn verschillende goede geboortejaren van platvis, kabeljauw en tong geweest, zodat er de komen de jaren betere vangsten op til zijn. De afgelopen zomer heeft de Oos terschelde een ware zeebaarsinvasie gehad. Vooral in het voorjaar toen ook de platvis in ongekende aantal len naar binnentrok, werden grote scholen zeebaars gesignaleerd bij Kamperland, Zierikzee, Stavenisse en andere plaatsen. Wat later in de zomer zijn de vangsten op de zee baars wel wat tegengevallen. De Het afgelopen voorjaar is er ont zettend veel geep geweest, het geen doet vermoeden dat ook 1971 een goed geepjaar wordt. LONDEN (ANP) Dank zij zijn overwinning in de Amerikaanse kampioenschappen te Forest Hills staat de Australische tennisser Ken Rosewall nu op de eerste plaats in het klassement van de Grand Prix (in totaal 200.000 dollar aan prijzen) van de internationale tennisfederatie (ILTF). De winnaar van de Grand Prix ontvangt 24.000 dollar. De eerste acht in het eindklassement mogen deelnemen aan het „meestertoer- nooi", dat in december in Tokio wordt gehouden. Het voorlopig klassement luidt: 1 Ken Rosewall (Aus) 42 pnt., 2 Cliff Richey (VS) 39, 3 Tony Roche (Aus) 31, 4 Rod Laver (Aus) 29, 5 John Newcombe (Aus) 28, 6 Arthur Ashe VS) 27, 7 Jan Kodes Tsk.) 23, 8 Zeljko Franulovic (Zsl.) 22, 9 Ilie Nastase (Roem) 21, 10 Dick Crealy (Aus.) 20. DEN HAAG (ANP) Vanavond en morgenavond zullen in de sport hal De Braak in Helmond de da- mesturnploegen van Nederland en Polen legen elkaar uitkomen. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Ans van Gerwen (PSV), Cora Stins Hereules-Hygiea) a), Stientje d e Goede (Quick-Hui- Marianne von Zetten (Pro Pa- tria), Willy de Groote (TIOS), Ans Dekker (Klimop) en Marianne van Beugen (Donar). De meisjes Dekker en Van Beugen debuteren in de Nederlandse ploeg. (ADVERTENTIE) sMi Het wereldberoemde merk Jaeger is nu ook hier in de stad verkrijgbaar. Bij Hendriksen natuurlijk. Om dat merk te mogen verkopen moet een zaak immers een uitgesproken reputatie hebben. Op het gebied van vakkennis. Van service. Van alles wat „mode" heet. Wij zijn - eerlijk gezegd - trots dat Hendriksen uitgekozen is om Jaeger of London hier te vertegenwoordigen. Met zijn prachtige (en betaalbare) collectie jumpers en vesten, rokken en pantalons. Alles zuiver wol. Alle artikelen qua kleur perfect op elkaar afgestemd. Elk stuk een compliment aan uw modieuze smaak. En ook een beetje aan de onze. Wij verlangen er naar, u al dat moois te laten zien, .passen, voelen. Ook dit laatste is van belang. Alleen uw gevoel kan u vertellen, hoe volmaakt in Jaeger of London zachtheid, souplesse en warmte samengaan. En alleen bij Hendriksen kunt u zich zo rustig en gezellig oriënteren. Breda: Grote Markt 25, tel. 01600-30650 SANTOS (AP) Een goede voetballer kan goed geld verdienen. Een heel goede zelfs heel veel- En als men Edson Arantes do Nasci- mento heet, in de wandeling Pele, dan kan het oplopen tot, zoals nu, alles bij elkaar 187.000 dollar per jaar (ongeveer 675.000 gulden). En Pele trapt fors op de 200.000 per jaar af. Bruto, maar toch niet te versmaden. Zijn vast salaris be draagt thans 38.800 dollar per jaar Voor elke wedstrijd in een land overzee komt daar 2500 dollar bij Elke vriendschappelijke wedstrijd in Brazilië brengt 860 dollar in zijr laadje. En daar komt nog zo een er ander bij en als men bij Pele di term bank van lening ter sprake zot brengen dan zou hij u beleefd vra gen wat dat wel voor iets kan zijn Pele wordt in oktober 30 jaar. Hij i de enige beroepsvoetballer, die 1.00' doelpunten heeft gemaakt. Hij heef zijn land geholpen bij het behaler van drie wereldkampioenschappen En hij heeft behalve voetballen nog tijd voor andere dingen zoals het investeren van zijn geld, het beheer van zijn onroerende goed, het doen van public relationswerk, enzo voorts, hetgeen hem een mooie „bij verdienste" oplevert. Pele, een der grootste voetbalmatadoren, hier omringd door een grote groep bewonderaars, verdient ook een der grootste jaarsalarissen; bijna 7

de Stem | 1970 | | pagina 17