iLOW Prinsjesdag bezorgt Nederland een koude douche: Arbeidsonrust om f 400 in bouw blijft duren DROSTE C.V. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Minder acties bij Philips NVV zegt „neen" tot loonpauze Troonrede in rechtszaal Breda Ie mee Accordeonist: t wordt elk jaar beroerder Haven weer aan t werk NIEUWE BRANDER SNIJDT STAAL VAN 70 CM BIJ KMS 3% meer belasting Huren 7% hoger 5% pri|ssfi|ging Ook minder belasting een Schweizerische evraagd weerbericht loonpauze Krachtig optreden Tot 18 jaar naar school (Van onze parlementaire redacteur) |l)EN HAAG. - Fel is in Nederland gereageerd op de bestedingsbe perking, die gisteren in Troonrede en Miljoenennota is aangekondigd. Commentaar ■let zat er in blader praten 2000 woningwetwoningen meer Voor het eerst boven de 80 miljard Ontwikkelingshulp wordt 1 procent nieuw van CHOCOLADE CIJFERS Hoop AKZO Schip uitgebrand in Antwerpen sneeuwias van Behaaglijk Met rugsplit. 28-170 0 59.- 3 woerd corduroy. Vlet rugsplit. verschillende 16-170 0 59.- op midilengte. ekzakken en enzak. Lange n ceintuur, inde kleuren. 16-170 3 65.- e jas van ikleer. Gesneden icoat. met split. Binnenzak. kleuren. 16-170 75.- 3 helemaal Ceintuur in de chillende 12-170 1 69.- n gebruik nemen. door ons inge- m ook een „thuis" :nsion is voorzien itilleerde keuken, erzorging van de ndt extern plaats. tan als de vrouw het beheer van nternationale il. .innen an jrland C.V., Wijngaarden, aal. IllOe jaargang -no. 16531 editie voor zeeland jirecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. leijendekker hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 telefoon 22341, Postgiro 1114111 Woensdag 16 sept. 1970 Kouder Aanvankelijk lokale buien. In de middag geleidelijk aan meer op klaringen. Iets lagere temperatu- UjlOREN: GOES, KLOKSTRAAT 3 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 BESTEDINGSBEPERKING IN 1971® Wordt in bijna alle commentaren erkend, dal er iets moet gebeuren 0111 de overver- lliitting van de economie tegen te gaan, over de wijze waarop bestaat geen eenstem migheid. Industrie, landbouw en middenstand zijn van oordeel dat te zware lasten op het bedrijfsleven worden afgewenteld. Volgens de vakbe weging is juist het tegenovergestelde het geval. De regeringspartijen hebben zich intussen bij monde van hun fractieleiders in grote lijnen achter de regering opgesteld. De oppositie daarentegen heeft aange kondigd zich krachtig te zullen verzetten. Het meest omstreden punt in het bestedingsbeperkingspakket is een loonpauze per 1 januari a.s. De organisaties van de grote werkgevers „betwijfelen de zin en het nut" van die loonpauze. De vakcentrales zijn er zonder meer tegen. „Daar komt nieuwe arbeidsonrust van." Minister Roolvink heeft aan de SER advies gevraagd over de termijn en de werking van een loonpauze. Bedrijfstakken, waar de loonontwikkeling niet uit de hand is gelopen, kunnen ervan uitgezonderd worden. Hoopvol perspec tief: de vakbeweging zal wel weer spoedig aan het centraal loonoverleg deelnemen, want minister Roolvink heeft laten weten bereid te zijn alsnog artikel 8 uit de loonwet te schrappen. Een adviesaanvrage aan de SER ter zake spreekt duidelijke taal. :da MGEVING 566 E bureau van dit Bestedingsbeperking! Daf was een ijskoude douche op Prinsjesdag. Maar het zat er in: Nederland kon niet onbeperkt doorgaan met meer consumeren dan te produceren, 'ie het kabinet De Jong op dit punt «iet gelooft moet maar ten rade gaan bij de EEG-commissie. Van die ant is allang gewaarschuwd, dat Ie Nederlandse economie door over- jerhitting vast dreigt te lopen. Is het duidelijk dat er wat moet pbeuren, hef is natuurlijk de vraag f het pakket maatregelen van Prof. 'itteveen (Financiën) inderdaad het ewenste afkoelingseffect zal heb- isn. Grijpt de minister te sterk in dan stagneert de welvaartsgroei /oor geruime tijd. In het andere jeval blijft de inflatie etc. voortdu in en zijn we al even ver van huis het bijvoorbeeld verstandig de laging van de loon- en inkom- sibelasting nu toch door te laten jaan? De consumptievergroting, die liervan hef gevolg zal zijn is duide- in strijd met de noodzaak de sledingen af te remmen. Over deze en andere vragen loet zakelijk gediscussieerd kunnen lorden. Maar zal dit ook gebeu- tn? De bestedingsbeperking inclu- ief de loonpauze komt midden in en conflictsituatie aan het loon- ront. Bovendien staan de kamer- 'erkiezingen vlak voor de deur. Al- is bij elkaar bepaald niet het ideale feaat voor een zakelijk gesprek. Dat weet de regering natuurlijk sok. Voor de oppostitie in het par- iment behoeft zij echter niet bang izijn. Die kan door onderlinge ver deeldheid toch geen vuist maken- Aan de volgzaamheid van de rege- ingspartijen behoeft niet getwijfeld e worden. Blijft over het buiten- lebeuren. Het pressiemiddel van de mitenparlementaire actie, dat de 'atste jaren steeds meer als wapen Gehanteerd wordt, zal gezien de bestaande arbeidsonrust ze- ;er worden toegepast. Zal de rege- :r'9 ook tegenover die druk over- !|nd kunnen blijven? Die vraag zal let politieke strijdtoneel in de ko- "ende weken en maanden beheer den, vakbeweging en de werkge versorganisaties hebben in eer- ite instantie negatief gereageerd op 'e voorgenomen loonpauze. Er zijn J°k andere middelen, zeggen zij, lmde loonontwikkeling in de hand 'e houden. Dat klopt, maar tot dusverre heb- len belangrijke delen van het ge- lr9aniseerde bedrijfsleven Gods Wa,er min of meer over Gods ^ker laten lopen. 'ia passiviteit die onmacht werd na- sassiviteit, die onmacht werd na- hurlijk sterk bevorderd door het 'ei' dat de grote vakcentrales sinds •ikele maanden niet meer aan het °anoverleg deelnemen, daarmee n grote boosheid demonstrerend °var artikel 8 in de loonwet, het >.betuttelings"-artikel, dat minister °°lvink de bevoegdheid geeft bij Wonderlijke CAO's in te grijpen. Mat heeft er alle schijn van, dat !heer Roolvink zijn lesje geleerd eah' en nu bereid is artikel 8 te a,en vallen. De desbetreffende ad- "asaanvrage aan de SER wijst daar- 0|1, Als dat zo is dienen de vak- De bestedingsmogelijkheden worden verder in het plan-Witteveen als volgt afgeremd: Per 1 januari worden de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschaps belasting, de benzine-accijns en de bijzondere verbruiksbelasting van personenauto's voor de duur van één jaar met drie procent verhoogd. Opbrengst rond 550 miljoen gnlden. In gebieden met een krappe bouwvakarbeidersmarkt, met name de Rand stad, komt een tijdelijke heffing (waarschijnlijk rond vijftien proeent) op de aannemingssom van bouwwerken in de sector industrie, handel en verkeer. Opbrengst 200 miljoen. Deze maatregel heeft twee neveneffecten: de produktie van woningwetwoningen kan met 2.000 woningen worden opgevoerd. Het bemoeilijken van nieuwe vestigingen in de Randstad bevordert bovendien het industriespreidingsbeleid i.e. vestigingen elders. Dit komt goed uit voor Zeeland, waar faciliteiten voor industrievestiging per 1 januari 1971 worden geschorst. De omzetbelasting wordt verhoogd van 12 naar 14 procent. Opbrengst 655 miljoen. Het O.B.-tarief op eerste levensbehoeften wordt echter van 4,3 tot 4 procent teruggebracht. De consumptieve kredietverlening, het kopen op afbetaling, zal worden bemoeilijkt evenals het aangaan van persoonlijke leningen. De overheidsuitgaven worden nog dit jaar op een aantal terreinen beperkt dan wel getemporiseerd. Te temporiseren uitgaven voor 1971: rond 140 miljoen. De belastingverzwaring bedraagt in totaal ruim één miljard. Tegenover die verhoging staat echter nog een verlichting van de belastingdruk. Prof. Witteveen wil de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met 300 miljoen, waartoe reeds eerder is besloten, handhaven. Hiervan profiteren vooral de lagere inkomens en de middengroepen. Verdere verlagingen betreffen de heffing op investeringen, invoerrechten (Kennedy-ronde) en de commissarissenbelasting. Met de rijksbegroting voor 1971 is voor het eerst de 30-miljardgrens over schreden: in totaal vragen de uitgaven 32.725 miljoen. Daar staan 30.663 miljoen aan ontvangsten tegenover. Het tekort bedraagt dus ruim 2 miljard. De financiering hiervan vormt geen probleem. Bij de uitgavenstijging is de regering binnen de overeengekomen zes-procentsnorm gebleven. Van die stijging (ruim drie miljard) moet 1.2 miljard gereserveerd worden voor de ambtenarensalarissen. Politiek opvallend punt: gemeten naar het nationaal inkomen wordt er in 1971 minder geld voor de defensie beschikbaar gesteld dan dit jaar. Blijkens de Troonrede liggen de hoofdaccenten van het regeringsbeleid het komend jaar op de beheersing van de economie, de beveiliging van het leefmilieu en een juiste gezagshandhaving. Dit laatste punt vormde zelfs de opening van de Troonrede. De desbetreffende passage, waarover naar ver luidt binnen het kabinet nogal wat te doen is geweest, belooft enerzijds een aanpassing van de wet aan „zich wijzigende levensopvattingen, zoals het verlangen naar meer vrijheid en meer democratische beïnvloeding", en stelt anderzijds in het vooruitzicht „krachtig optreden tegen groepen, die de ge boden vrijheid misbruiken om op onverdraagzame wijze anderen hun op vattingen en gezagspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen". Volgens regeringswoordvoerders is deze laatste passage geïnspireerd door de ernstige ongeregeldheden rond de Dam van enkele weken geleden. Nog ander belangrijk nieuws van Prinsjesdag: De ontwikkelingshulp wordt opgevoerd tot één procent van het nationale inkomen. Wie geld te vorderen heeft van de fiscus (en omgekeerd) krijgt rente c.q. moet rente betalen. De netto-rente zal 4,8 procent bedragen. De kosten van levensonderhoud zullen met rond 5 procent stijgen. Het reëe] besteedbare loon stijgt als gevolg van de bestedingsbeperking met slechts 1,8 procent. Los van de bestedingsbeperking staat een verhoging van de opcenten van de wegenbelasting van 134 naar 174 procent. Ook het PTT-tarief voor drukwerk en nieuwsbladen wordt verhoogd. De huren van oude woningen worden per 1 april 1971 met zeven procent verhoogd. Er komt een jongerenstatuut ter regeling van de rechtspositie van de werkende jongeren in de bedrijven. Binnen tien jaar zullen alle jongeren tot tenminste hun achttiende jaar naar school gaan. Per 1 augustus 1971 wordt de volledige leerplicht al met één jaar verlengd. De coördinatie in het vervolgingsbeleid ten aanzien van drugs en porno grafie wordt verbeterd. Het Nederlandse volk wordt geregistreerd in een nationaal nummersysteem en dan „opgeborgen" in computers. 5? DEN HAAG (ANP) Prinsjesdag 1970 in Den Haag is weer minder druk bezocht geweest dan voorgaande jaren. Toch waren ze er weer: de kijkgragen, die 's morgens om negen uur hun klapstoeltjes neerzetten langs de route, hun boterhammetjes uitpakten en de thermosfles open- schroefden. Ze waren geringer in aantal dan voorgaande jaren. De wafelbakker, de draaiorgelman, de speldjesverkoper en de harmonica speler klaagden hartgrondig tegen elkaar. Ze stelden vast, dat het niet aan het slechte weer alleen ligt, dat de mensen wegblijven. „Het wordt elk jaar beroerder en dit jaar mag je blij zijn een handgeldje bij elkaar te krijgen", meende de accordeonist. De politie zette tientallen mannen bij de toegangswegen. Met auto bussen waren ongeveer duizend militairen aangevoerd voor een nadere afzetting langs de 1500 dranghekken. Incidenten bleven uit, toen de stoet van de koningin van het paleis Lange Voorhout naar het Binnenhof trok. Alles verliep vreedzaam. Kabouters ventten een krant, die naast de „officiële" troonrede een alternatieve troonrede bevatte. Aangekondigd als de officiële troonrede vonden deze kabouterkranten nogal wat aftrek. De terugtocht naar het paleis Lange Voorhout werd zijn pracht en praal voor een groot deel ontnomen door de regen, die juist de omvang van een wolkbreuk had, toen de koningin en prins Bernhard nit de koets stapten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de afde ling zware plaatwerkerij van de n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, is een nieuw apparaat geïnstalleerd, dat in staat is ou staal tot 70 centimeter dikte met grote nauwkeurigheid te snijden. Het nieuwe stuk gereedschap, dat officieel „pyrocopt G2 snij brander" heet, werkt op hoge- driuk acetyleen of op methaan, propaan of aardgas. In de „pyrocopt G2" worden enorme temperaturen opgewekt, waardoor het te snijden metaal in een smalle voor onder de brander wegsmelt. (Van onze verslaggevers en correspondenten) AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM De arbeidsonrust in ons land ziet er iets minder stormachtig uit, nu de havenstaking in Rotterdam zo goed als afgelopen is en in de diverse Philipsbedrijven de stakingsacties enigszins afnamen. Dit laatste overigens voorlopig, want men wacht het gesprek af dat de bonden morgen met de Philipsleiding hebben. (Zie over Philips en de haven elders in dit blad). Rustig is het in het land rond de 400 echter bepaald niet. Met name de bouwvakkers lijken niet van plan zich neer te leggen bij de weigering van een extra uitkering. De vakbonden in de bouw mogen van de rechter acties van werknemers om dè 400 gulden steunen. Dit blijkt uit de uitspraak die de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, gisterochtend heeft ge- (ADVERTENTIES) Voorstellingen: 1030 (beh.zo.)-1230-13.30-15.00-1630-1730uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurt) Tel.: 10101114287 centrales onverwijld terug te keren naar de conferentietafel. Wanneer hef normale loonoverleg dan weer is hersteld moet daar ook de kwestie van de loonpauze aan de orde gesteld kunnen worden, inclu sief alternatieve oplossingen. We kunnen ons 'niet voorstellen dat de regering bij een normaal loonover leg zonder meer zou vasthouden aan de loonpauze. Dat zou olie op het vuur zijn van de buitenparle mentaire agitatie. daan in het kort geding dat de aan nemersbonden tegen de drie bouw vakbonden hadden aangespannen. Mr. Stheeman wees de eis van de werkgevers om steunacties van de bonden te verbieden van de hand, omdat naar het hem voorkwam de ac ties van de bonden niet duidelijk in strijd zijn met de bewoordingen van de c.a.o. en ook geen geweld aandoen aan de bij de uitvoering ervan in acht te nemen goede trouw. De bouwwerk gevers worden veroordeeld in de kos ten van het geding 500, De heer A. Buys, namens de cen trale commissie bouwnijverheid spre kend, heeft enige hoop, dat de werk gevers de uitspraak sportief zullen opvatten en dat ze nu de noodzaak in zien tot het voeren van overleg over de kwestie van de extra uitkering. De houding van de werkgevers zal van betekenis zijn voor de verdere acti viteiten van de bonden in de bouw nijverheid en daardoor voor het kli maat in de bouw. De werkgevers in de bouw blijven tot dusver echter bij hun weigering. Volgens een woordvoerder van de centrale commissie bouwnijverheid, het samenwerkingsorgaan van de drie bouwbonden, hebben ook gisteren in tal van plaatsen bouwvakkers niet ge werkt. Zo gingen in Rotterdam sta kende werknemers van Van der Vorm en Nedam met succes andere bouwstellmgen in de stad af om ook daar de mensen tot staken te bewe gen. In Eindhoven legden bouwvakkers onder meer het werk aan het bejaar dencentrum Peppelrode stil. De bon den hebben de indruk dat zowel in de stad als in de provincie Utrecht de onrust in de bouw snel groter wordt. In het mislukte overleg tussen de raad van bestuur van de AKZO en de vakbonden, maandagavond in Noord- wijk, had de AKZO-directie voorge steld een gezamenlijk initiatief te ne men om het overleg in de Stichting van de Arbeid over de kwestie van de 400,opnieuw te doen openen. De bonden waren niet bereid hieraan mee te werken. De AKZO-directie overweegtnu de mogelijkheid deze stap zelf te doen. De onrust binnen het AKZO-con- eern tengevolge van het uitblijven van een akkoord over de 400, heeft zich opnieuw uitgebreid. Bij Enka-Breda wordt door elke ploeg, dus elke 8 uur, voor 2 uur gestaakt. Ook in andere AKZO-bedrijven wor den zitstakingen e.d. gehouden. Voor uitvoerig nieuws over de miljoenennota zie de pa gina's 11,13, 15,16,17 en 18. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het NVV weigert beslist mee te werken aan het advies dat de regering aan de SER heeft ge vraagd inzake de loonpauze. Dit ver klaarde gisteravond de voorzitter van het NVV, de heer A. Kloos, tij dens de tv-uitzending „Vanavond in Nieuwspoort". Het verzoeningsgebaar van minis ter Roolvink, die duidelijk liet blij ken dat hij, via een andere advies aanvraag aan de SER, bereid is het fel omstreden artikel 8 uit de loon wet te laten vallen, was voor de heer Kloos niet voldoende. Hij eiste min of meer onmiddellijke intrekking van dit artikel zonder vooraf advies te vragen aan de SER. Minister Roolvink betreurde deze houding en zei: „Van mijn kant maak ik er geen prestigezaak van. Het landsbelang eist dat de anderen (vakbeweging, red.) mijn uitgesto ken hand accepteren." (Van een onzer verslaggevers) Ais een laaiende fakkel lag gister avond in de Antwerpse haven het Zweedse vrachtschip Marianne: brandweerlieden, die ai een hele na middag hadden gevochten om de brand te blussen, hadden alle hoop opgegeven. Men vreesde dat het schip zou kapseizen door de grote hoeveelheden water die men in de ruimen had gespoten. De brand brak om kwart voor drie uit. Het schip kwam uit Bremen, waar het een lading van honderden tonnen chemische produkten en auto's in het onderruim had gela den. De Marianne had als eindbestem ming Griekenland. De schade is enorm. De oorzaak van de brand is onbekend. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een Bredase officier van justitie, mr. P. van Benthem, bewees gistermiddag hoe snel ver tegenwoordigers van het openbaar ministerie kun nen reageren en oordblen. Tijdens de behandeling van een snelrechtszaak wegens verstoring van de openbare orde haakte hij gistermid dag in op een passage uit de op dat moment nog maar nauwelijk verklonken Troonrede. „De koningin heeft het vanmiddag in haar troon rede gezegd en ik wil het hier aanhalen. Er staan dingen te veranderen wat de gedragingen van bepaal de personen betreft. Het moet maar eens afgelopen zijn anderen op onver draagzame wijze te bejege nen. Men moet niet langer zelf de baas willen spelen", aldus mr. Van Benthem. Drie Tilburgse jongeman, nen hadden vorige week in de nacht van zondag op maandag een auto „op z'n kop op het trottoir ge klapt". Een hunner had eerst geprobeerd de nieu we minnaar van zijn ex- vriendinnetje persoonlijk te lijf te gaan. Toen dat niet lukte grepen hij en zijn broer en diens vriend overigens onder invloed van alcoholmaar de d. auto van de minnaar. Vol gens de officier was dit „een uitgesproken zaak voor snelrecht. Dergelijke daden doen inbreuk op de openbare orde". Hü eiste tegen de verdachten uit Til- burg twintig dagen gevan genisstraf. waarvan tien voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter, mr. L. C. van der Plas vonniste con form de eis.

de Stem | 1970 | | pagina 1