2n 1970 „Je weet dat je betaald voetballer bent5' ZEEUWEN VLOGEN DE PANNEN VAN 'T DAK Schoutsen, Astrid Verver en Linda de Boer in finale 23 „Blij met steun van publiek r UND NTEURS Sundquest en Scholte: finale T.v.-uitzending Feijenoord-Ut Arad onzeker Cora Hofman in Parijs 5e femina opent »op-afdeling PLEVIER N.V. iteservebank Gewijzigd Pek wil per maand f36.000 WERELDTIJD MATTHES ERLAND N.V. Pge 99 RONDE VAN DE MOLEN OOSTERHOUT OVERWINNING TWIJFELGEVAL in de nieuwe Ahoy'-hal Zuidplein van elektrisch gereedsch,. ge indiensttreding stekende perspektieven v<v> ht met goede kontaktue] m betreffen niet zozeer j ianwel de „follow-up" van i m de daaraan verbonden ai ntakt met binnen- en buife» is een belangrijk aspekt va delbare opleiding en goej 3 en Duits wel vereist, lan uit naar een medewerk» e U te richten aan Breda - Tel. 01600-24511 silo's en veevoederfabrie- en- als buitenland hebben theid voor: -T.S. opleiding bestaat de jmde funktie te worden jks o"p ons bedrijf. enbosch 855. en mogelijk: 01652-2874. 17 DE STEM VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1970 21 g in je werk? leven! zoeken we een handige ■r 16 jaar. Om te beginner n van drukwerk, vergaren, 'erpakken, magazijn bijhou- estaat de kans dat hij zelf af van zijn belangstelling ie kans om in de drukkers- net onze personeelschef. - tel. «1600 - 24511. verkrijgbaar 1 98% ginnen in 1976. ptember. vroegd aflosbaar, aanvraag verkrijgbaar- 82, Tel. 020-67891 EDDY TREIJTEL: „IK HEB BEGRIP VOOR KRITIEK (Van onze sportredactie) BOTTERDAM Wat Eddy Trey tel zich van dat moment kan her inneren is niet veel, eigenlijk niets. Eerst later trok een gevoel van warmte door hem. Toen drong het tot hem door wat het publiek op die gedenkwaardige avond van de negende september voor hem had be tekend. Het gebeurde vlak na het begin van de tweede helft van FeijenoordEstudiantes. Treijtel keerde met een onwaarschijnlijke snelle reactie een daverend schot van Conigliare. Op de tribunes werd onmiddellijk gereageerd met een fanatiek „Eddy - Eddy". De dag daar na als er geen training is geweest maar verzorger Gerard Meijer „de wonden heeft gelikt" en de verdikkingen met zijn gevoelige handen heeft weggewerkt, zit Eddy Treijtel met een gezicht waarvan voldoe ning straalt hoewel hij de zaak zeker niet wil overtrekken in het stadion. want anders hadden we mooi achter gestaan. Ik was blij na afloop, dat mag ik gerust zeggen. Aan het woord rehabilitatie denk je dan niet. Je voelt je blij en gelukkig en als je weet dat het publiek achter je staat, doet je dat heus wel wat". Eddy Treytel kwam op het veld als de doelman die de last van een fout in Buenos Aires droeg. Tweemaal drie kwartier later kon hij met op geheven hoofd het veld verlaten". Natuurlijk trek je je van kritiek iets aan. Maar ik had tegen AZ en Go Ahead goed gekeept- Dat weet ik van mezelf, net zo goed als ik weet dat ik een fout heb gemaakt. Ze denken toch niet dat je jezelf wijsmaakt dat je het wel goed hebt gedaan ais je er zo een doorlaat als in Argentinië. De bal, ja, een moei lijk ding. Maar in Rotterdam was de bal glad en ook niet gemakkelijk. Bo vendien speelde Estudiantes provo cerend. Het was moeilijk voor ons. Misschien is er tevoren wel een beetje te veel gebluft. Zo in de geest van: winnen met vier of vijf nul. Zoiets kun je nooit zeggen van tevoren. Straks krijgen we UT- Arad, een provincieclub. Maar we weten er niets van. Menefer Happel heeft die ploeg bekeken en als we maandag naar Zeist gaan voor de voorbereiding zal hij ons wel inlich ten. Dat we veel wedstrijden in enige weken hebben, mag geen punt zijn. We zijn prof-voetballers conditioneel zijn we sterk genoeg, het is je vak. Maar je kunt weer niet zeggen dat we UT Arad wel even zullen uitschakelen"- We weten wel dat we alles zullen doen om zo ver mogelijk te komën in het toernooi om de Europa Cup dat we zullen spelen voor het kam pioenschap en de beker. Met zijn vijftienen zullen we er hard voor werken. Maar je kunt toch nooit zeggen hoe het loopt. Dat heb je aan T :eds gezien. Die ploeg speelde voor alles en had niets! Daar komt nog bij dat we de underdog zijn geweest. Als we door AC Milan zouden zijn uitgeschakeld, was dat geen schande geweest. Nu staan ze tegenover ons hetzelfde. Als je van Feijenoord verliest is dat geen schande want die is Europa-Cup houder en heeft ook nog eens de wereldbeker. „Je ziet die speler, de beweging. Je denkt dan niets want je bent geheel geconcentreerd. Je moet rea geren. Het werd een hoekschop. Toen moest ik direct mijn medespe lers instrueren en dan heb je weinig tijd en gelegenheid om te reageren op wat het publiek heeft gedaan. Maar toen iedereen zo begon te schreeuwen doet het toch wel wat. Later is het pas helemaal tot me doorgedrongen. Je hoort natuurlijk dat ze schreeuwen maar het komt door een soort gordijn tot je. Je hebt op dat moment andere dingen aan je hoofd- Het fijnst vond ik dat liet publiek me al steunde toen ik het veld opkwam". Eddy Treijtel heeft geen prettige maanden achter de rug. De doelman die op zijn vijftiende jaar een jeugdcontract bij Xerxes kreeg, op zijn achttiende een A-overeenkomst en onder trainers als Janse, Linder en Happel heeft gewerkt en werkt, met Verxes tweemaal promoveerde, deel uitmaakte van de opzienbaren de equipe Xerxes-DHC die door de Rotterdamse zakenman Hoogen-boom werd veroordeeld, drie maal in Jong Oranje uitkwam, internationale wedstrijden speelde tegen Bulga rije, Enigeland en Israël en tegen Men reserve was, mag zeggen dat hij succesvo-l was. Toen hij van Xerxes-DHC naar Feijenoord ging, wist hij dat Pieters Graafland er was. „Ik heb een jaar op de reservebank gezeten toen werd ik in de hoofdploeg opgesteld. Het de finale voor de Europa Cup stond ik ernaast. Ik kan wel zeggen dat ik meer tijd nodig heb gehad om over die teleurstelling heen te komen dan over de kritiek na de wedstrijd in Buenos Aires. Als neu traal toeschouwer zou ik net zo rea geren als ik iemand een blunder zie maken. Ik heb daar begrip voor want ik heb een enorme onvergeef lijke fout gemaakt. Als dat wordt geschreven, zal ik er niet kwaad om worden. Het is de waarheid. Maar als je dan later leest Eddy Treijtel maakt twee blunders, dan lach ik erom en Eddy Treijtel„Je kunt niet zeggen dat we UT Arat even zullen uitscha kelen." denk maar dat die man het ver keerd heeft gezien of helemaal geen verstand van voetballen heeft. Be- Srijp me goed: als ik denk dat ik een fout heb gemaakt, zal ik het eerst bij mezelf beginnen. Zo'n situ atie kijk je altijd wel terug- Die bespreek je met elkaar. Als we het eens zo hadden gedaan en als ik en dat komt het eerst niet zo had gedaan. Ik heb na die fout in Bue- jjos Aires niets van de jongens ge boord. Ik had honderd procent steun, geweldig die collegialiteit en die vriendschap. En wat heeft Eddy Treijtel ge hoord na zijn uitstekende verrichtin gen in de tweede wedstrijd? Hij was de eerste die twee ploeggenoten om zijn hals had hangen toen scheidsrechter Tejada voor het laatst had gefloten. Zijn clubmakkers .wa ven er terdege van overtuigd dat het wel eens mis had kunnen lopen als rieytel dat schot van zes meter afstand niet had gekeerd en dan zou hiemand enige kritiek hebben kun- hen spuien want het was een knal van jewelste. „Je praat er als col- 'egas onder elkaar over, Dan zeggen goed dat je die bal hebt gepakt De situatie is voor ons dus gewij zigd en we zullen er met zijn allen heel hard voor (moeten) werken. Weet je wat geweldig zou zijn? Als Nederland zich na onze successen ook eens kon kwalificeren voor het wereldtoernooi voor landenteams". Voor de dëuren van het stadion stonden jongetjes met bloknoots in hun hand. Er kwamen grote kerels met een miniatuurbal vragen om een handtekening van Eddy Treijtel, ineens de favoriet na zijn geweldige wedstrijd van woensdagavond. Met hetzelfde strakke gezicht als waarmee hij de kritiek heeft ver werkt, zette hij zijn signature. „Je weet dat je betaald voetballer bent en dat je je aan kritiek bloot stelt- Als je in de publiciteit staat, heb je dat te verwachten. Zo is het leven. Nu vragen ze handtekeningen een paar weken geleden werd je ver guisd. Dat moet je kunnen accepte ren, en dat kan ik ook. Nogmaals, ik zou net zo hebben gereageerd op een blunder. Maar wat ben ik blij toen het tot me was doorgedrongen dat het publiek achter me staat". Even peinzend: „Ja, dat doet je toch wel wat als je ze zo hoort schreeu wen en je naam roepen". SAINT VINCENT (ANP) Zo wel Henk Scholte als Hans Sund quest hebben zich bij het Europees biljartkampioenschap libre, dat gis teren in Saint Vincent is voortgezet, geplaatst voor de finalegroep. De eindstanden in de twee poules zijn: Poule a: 1 Hose (W.-Dld.) 4 punten, 1681 ca ramboles, 13 beurten, hoogste serie 500, algemeen gemiddelde 129.30, 2 Scholte (Ned.) 4 1131 14 401 80.78, 3 Aguilera (Sp.) 4 1533 32 295 48.53. Poule b: 1 Corin (Bel.) 6 1528 23 330 66.43, 2 Spielmanm (W.Dld.) 4 1278 17 500 75.17, 3 Sundquest (Ned.) 4 1182 17 315 69.52. ATLETIEK De Hongaar Villanyl heeft in Fontainebleau (Fr.) het Europese kampioenschap in de mo derne vijfkamp voor junioren ge wonnen. Eddy Treijtel, fel bekritiseerd en uitbundig toegejuicht in actie tijdens de Europacup-wedstrijd tegen Legia Warschau. Treijtel Iaat zich ook hier niet verrassen. (Vara onze duivensportmedewer ker) BREDA Er zijn van de week enkele mooie uitslagen, laat ik be ginnen met de nationale Harwich (Parkeston Quay), vanouds gegeven door de gerenommeerde duiven- maatschappij „De Snelheid" te Maassluis. Oudergewoonte zitten alle vroege prijzen in Zeeland en West- Brabant. Het is die mannen van harte gegund, ze hebben er de dui ven en de oefenschema's voor. Toch gaan er gezaghebbende stemmen op die zeggen dat de ligging van het gebied waar al die vroege duiven (en al de centen) vallen, de aldaar wonende deelnemers onder gelijk welke omstandigheden veel te veel bevoordeelt. Een oude sjarel zei het hoofdschuddend: „Dit is al te straffe pekel, de Zeeuwen spelen met ons voeten!" Rekenaar Beguin stelt de vraag: „Wanneer zullen de westerlingen zich in n aar verhouding dezelfde percentages aan nationale concour sen uit het oosten wagen?" Mag ik het antwoord geven? Nooit ofte nimmer. Behalve de tweehonderd km overvlucht, zullen in zeven gevallen van de tien wind en regen op de kop hen er ongetwijfeld van weer houden. Toch verdient het aanbeve ling het eens over een andere boeg te gooien. De eerstvolgende drie jaar eens geen Engel-and-, maar Luxem burg-vluchten. Ze kunnen de centen dan voor de verandering eens naar Limburg brengen Wat velen de Zeeuwen verwijten is, dat ze in eigen rayon navenant zo weinig poulen en nationaal zo véél. Ze moe ten mij toch eens uitleggen waarom! Jaren geleden heb ik die vraag eens gesteld in Oostburg. De sjarels beza gen mij met blikken van ocherme- de-sukkelèr: Wie zet er nu zijn centen tegen „de goei" als er in andere provincies krawaten genoeg zitten om onder tafel te vliegen en de baard af te doen? (Mijnheer De Bruin, ge zijt gij pertang ook van de slimste niet, zulle). Er vlogen 5816 duiven en de uit slag is ails volgt: 1 J. van Hijfte te Oostburg, 2 J. Meerman Vlissingen, 3 en 9 Gerrit Snelders Hulst, ont fermt zich tevens over de auto, 4 R. Thomaes IJzendijke, 5 T. Thijssen Terneuzen, 6 A- Beekman Middel burg, 7 C. Kruiswegs Put, 8 A. Merrelaar Nieuwvliet, 10 J. de Vreeze Eede, 11 M. van den Ouden Ossendrecht, 12 C. Hoenervangers Put, 13 H. Keulen Ossendrecht, 14 C. Schrauwen Hoogerheide, 15 A. de Kindt Koewacht, 16 C. Snoeijers Huijbergen, 17 D. Deurwaarder Ter- neuzen, 18 C. Hendriks Halsteren, 19 W. Krijnssen Waarde, 20 W. Daane te Vlissingen enz. Hulde aan Felix van de Pol te Goirle met zijn 31e prijs; zat hij in Cadzand dan was het er een voor de vijf eersten geweest. (ADVERTENTIES) ZONDAG 13 SEPT. 1970 PROFS ACHTER MOTOREN POST WAGTMANS ZOETEMELK RUDOLPH VERSCHUEREN BUGDAHL DUIJNDAM ejL Bijprogramma: Dames-aspiranten Nieuwelingen. Start le manche profs: 13.00 uur Op de nationale Chateauroux met de jo-rage duiven van 5 september vlogen ruim duizend duiven. In de kortvlucht zijn overal vroege duiven gevallen, zowel in Limburg als in Zeeland. Hier zijn die vroege meldingen (tel een uur bij de vroegsten om op afstand Breda-Tilburg te komen) A. Debacker te Kapellebru-g 15.04, Nic- Janssen Gronsveld achter Maas tricht 15.20, M. den Ouden Ossen drecht 15.26, A. Jussen Vaals 15.28, C. Janssens St.-Jansteen 15.30, A. Jansen Echt 15.35, W. van Looy Koewacht 15.42, A. Taalman Philip pine 15.43, W. Schiffelers Noorbeek 15.45, Jan van Gijs Breskens, C. van der Wielen Hulst en A. Karremans Halsteren 15.50, Van Bosse Water landkerkje 15-53 Marijnissen St.- Willebrord 15.53 en 15.55 (die zullen heel wat aan hun staart hebben hangen), C. Nelissen te Stevens- weert 15.54, Ko Maas Roosendaal 15.54 en 15.59, C. Hendriks Halste ren en M. Piasmans Nieuw Vosmeer 15.57, C. Desmet Heijkant, Piet An- theunis Hulst 15.59. A. Geerts Put 16.- enz. enz. Op de kalender staat een veiling van beroemde duiven. Het is een ronde late jongen van D. Postma, kampioen van Friesland, die onder de nijptang, ik bedoel hamer komt morgen zondag 13 september te 10.30 aan de Haagpoort, Bondslokaal van de Bredase Bond te Breda. Ter- wille van de juiste informatie enke le uitslagen (de mooiste) in 1970: Wiirzburg 474 km: 19 20 59 92 enz. tegen 1523 duiven, Aschaffenburg 427 km.: 2 20 34 42 60 67 74 enz. tegen 1545 duiven, Neumark 590 km.: 7 14 19 enz. tegen 1116 duiven, nog eens Aschaffenburg 427 km.: 17 27 33 39 63 67 enz. tegen 1184 duiven, Regensburg 645 km.: 8 9 37 39 enz. tegen 670 duiven, Bamberg 510 km.: 14 15 enz. tegen 763 duiven enz. Mij wordt gevraagd te publice ren waar en wanneer de veiling van late jongen van het hok van Leopold Bostijn te Moorslede, de gedoodver fde wereldkampioen 1970 zal plaats vinden. Antwoord: te Kortrijk op 4 oktober a.s. Allemaal goeie. DEN BRUINEN SAO PAULO (ANP) Pele, de ster van het eind toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Mexi co, heeft van zijn club Santos een salaris en verdere vergoedingen ge vraagd voor een totaalbedrag van tienduizend dollar (ongeveer 36.000 gulden) per maand voordat hij zich weer voor twee jaar aan de Brazili aanse club verbindt. Bovendien zal de vereniging de verzekeringspremies moeten betalen. Het nuidige contract van Pele loopt op 4 oktober af. Pele eist verder nog een bedrag van 3000 dollar voor elke wedstrijd, die Santos in het buitenland speelt en 500,dollar voor elk duel met een sterke Braziliaanse club. BARCELONA (ANP) Alsof zijn botten van kurk en zijn spieren van balsa-hout waren, zo hoog op het water liggend gleed Roland Mat- thes gistermorgen in de series van de 200 neter rugslag naar een nieuw wereldrecord in de tijd van 2 min 6.1 seconden. De Oostduitser had op deze morgen, waarop de beklemmende hitte eindelijk plaats had gemaakt voor wat frissere tem peraturen, zijn doel bereikt: hij had het wereldrecord, dat Mike Stamm hem bij de Amerikaanse kampioen schappen met 0.1 seconde verschil had ontfutseld weer in zijn bezit gekregen. Matthes was op zijn beurt 0.2 seconden onder de tijd van Stamm gebleven. De Nerderlaradse rugslagtroef Bob Schouten plaatste zich met 2.12.0 (evenaring van zijn persoonlijk re cord) als vierde voor de finale. Daar is heel wat peptalk voor nodig ge weest. Bob Schoutsen had geen inte resse voor de 200 meter. Zijn trai ning was gericht geweest op de 100 meter- Daarop had hij brons gehaald dat was hem genoeg. De avond tevo ren had Nico van Dam geducht op zijn eerzucht gewerkt. Ogenschijn lijk met weinig succes. Maar een laatste gesprekje met damesleidster Wil Storm, vlak voor de start, had resultaat: „Ik zei tegen hem: een vent die op de honderd meter een tijd maakt van 60.4 kan de 200 meter toch zo maar niet voor gezien houden- Je bent gewoon verplicht er wat aan te doen. Tijdens het lopen zag ik dat hij ontspande. Hij begon te lachen en toen, wist ik dat hij alles zou geven, wat hij had". Voor Schoutsen moet de evenaring van het eigen nat. record zoiets als een overwinning op zichzelf hebben betekend. Hij staat namelijk bekend als een zwemmer, die bij een wed strijdenreeks naar éénmaal tot een prestatie van belang reikt. Afs de ploegleiding hem nogmaals weet te prikkelen, is het niet uitge sloten, dat Schoutsen zich vrijdaga vond in de prijzen zwemt. Roland Matthes is natuurlijk onbereikbaar, maar de in Amerika trainende Deen Pedersen en de Spanjaard Santiago Esteva, die als tweede en derde overgingen, behoeven dat niet te zijn. Met een nieuwe recordrace van Matthes wordt geen rekening gehou den. „Finales zijn er om gewonnen te wofden. De tijd doet er dan niet toe", aldus de man uit Erfurt, die weinig tevreden was over zijn nieu we wereldrecord- Uit de Oostduitse computers was voor hem namelijk een aanzienlijk snellere streeftijd gerold. „Ten opzichte van mijn eer ste honderd meter, die in 1.00.6 ging, was mijn tweede honderd meter bepaald te langzaam". Astrid Verver kwalificeerde zich evenals Linda de Boer voor de fina le van de 800 meter vrije slag voor Linda was dat natuurlijk geen vraagpunt. Het enige wat de trainers Van Dam en Schreurs behoefden te doen, was het Bussumse meisje ervan te overtuigen, dat het niet nodig was alles te geven. Daar slaagden zij aardig in, al dook Linda met een tijd van 9 min 37,7 seconden bijna ROTTERDAM (ANP) „Aange zien het Feijenoord-stadion voor de wedstrijd FeijenoordUt Arad, op woensdag 16 september, nog bij lan ge na niet is uitverkocht, kan er van een directe tv-uitzending van deze wedstrijd vooralsnog geen sprake zijn", zo luidt de verklaring, die de directie van het stadion Feijenoord gistermiddag aflegde. acht volle seconden onider haar top tijd van Leeuwarden. Linda ging niet mee met de tussensprint, die de Italiaanse Calligaris naar het 600 meter-keerpunt maakte en zwom uitsluitend op plaatsing. Haar laatste honderd meter in 1.10,7 was de snel ste eindsprint van de series. Astrid Verver daarentegen was één van de twijfelgevallen. Geselec teerd bij de winterkampioenschap pen, was het veertienjarige Eind'ho- vense meisje bij de nationale kampi oenschappen in Leeuwarden niet verder gekomen dan 10.06.5 Clubtrainer Peter van de Bigge- laar beriep zich er bij die gelegen heid op dat zijn trainingsschema he lemaal op Barcelona was afgestemd. De sportcommissie liet zijn andere pupil Francois van de Kruysdijk vallen en gaf Astrid Verver ondanks velerlei bedenkingen de kans het gelijk van haar trainer te -bewijzen- Dat gelukt Astrid. Met een tijd van 9 min 50,5 seconden stapte zij als achtste de finale binnen, waar zij haar eigen droom, beoieden de 9 min 50 seconden te geraken, alsnog kan verwezenlij ken. Linda de Boer ging achter Novalle Calligaris als tweede over naar de finale. Het is echter welhaast zeker dat de Oostduitse meisjes Karin Neugebauer (Europees recordhoud ster met 9.30,8) en Karin Tulling zich niet tot het uiterste hebben ingespannen. Voor één meisje be hoeft Linda niet langer bang te zijn: de Zweedse Gunilla Jonsson, tweede op de 400 meter en toen opvallend wegens haar geweldige eindsprint, werd door Astrid Verver juist de toegang tot de finale ontzegd. PARIJS (ANP) Gisteren zijn in Parijs de wedstrijden om de Europese jeugdatletiekkampioenschappen be gonnen met de series 100 meter meis jes. Cora Hofman (Schelde Sport) en Riet van den Berg (De Keien) plaats ten zich voor de halve finales. Cora Hofman won de derde serie in 12,1 seconde en Riet van den Berg finishte in dezelfde tijd als derde in de vierde serie. De Poolse Kerner won de eerste serie in 11,9 seconden, de Oostduitse Wagner werd in 12,0 sec. eerste in de tweede reeks en de Britse Lynch (11,9) zegevierde in de vierde serie. In de finale werden Riet van den Berg en Cora Hofman respectievelijk vierde en vijfde. Ze maakten dezelf de tijd: 12.1' seconde bij een tegen wind van 4.1 meter per seconde. De uitslag van de finale 100 meter meisjes is: 1 Helena Kerner (Pol) 12.0 seconden; 2 Joan Lynch (GB) 12.0; 3 Helen Golden (GB) 12.1: 4 Riet van den Berg (Ned) 12.1; 5 Cora Hofman (Ned) 12.1; 6 Alia Seregina (Rus) 12.3. Hugo Fernandes Mendes slaagde er op de 100 meter jongens niet in zich voor de halve finale te plaatsen. In de tweede serie werd hij zesde en laatste in 11'. 1 seconde, met een rugwind van 2.80 meter. (ADVERTENTIE) De nieuwe consumentenbeurs - een feestelijke femina - woensdag 16 september (eindpunt Metro)

de Stem | 1970 | | pagina 17