ouwvakkers betogen op rinsjesdag Schudbed voor hart patiënten ULTIMATUM VERVALLEN HEKKEN MAKEN IS HERASWERK© „Marihuana: roes of society-gewoonte" FELLE AANVAL IN TILBURG OP IMPERIALISME e^elF \0NRUST DOOR DREIGING KORT GEDING TWEEDE WONING GEEN LUXE MEER Ton voor koninklijke klap.... irbij u rente indsche Verheugende stap guerrilla 's: Edisons voor 28 groepen en artiesten Kom, zwartkijker femonstraties hihbondspersoneel Nixon hekelt congres in 10.000 woorden Politie assisteert bij bevalling Spoedbijeenkomst Heintje op het paard getild Pleidooi voor parkings in binnenstad VROUW VAN 71 VERKRACHT ëJ e ga naai het postkantoor en geef uwTVaan l'l'l'lWFiUHU'lH ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1970 17 buiten. 0,5% ingehouden; lingen over uw de spaarrente van ijide van 6 jaar (ervan is alleen jltaten Nillmij dit ooit |s u kiest voor dsche en \viseur om u het t toe te lichten. I tie. vangen, die laat fiten. U zult (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het aangekondigde kort geding van de werkgevers organisaties in de bouwnijverheid tegen de drie werknemersbonden Ju verband met de kwestie van de extra-uitkering van 400,- heeft Ijsteren meer onrust veroorzaakt op veel bouwwerken in ons land, zo llijkt uit de gegevens van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, het lanienvverkingsorgaan van de drie werknemersbonden. J op veel bouwprojecten werden ■roteststakingen, sit-downstakingen, lomplete stakingen en andere acties bandtekeningen verzamelen) ge louden, In de Uithof in Utrecht Emiversiteitscomplex) en bij de ■OS in Hilversum werden protest- itakingen gehouden, in Amers foort, Huis ter Heide, IJsselstein en lianen eveneens. In Amsterdam waren ongeveer IjOO bouwvakkers ,,in beweging", dat Vil zeggen: ze staakten of voerden forte acties. Het betrof bouwobjec- Ln van 20 aannemers, f Sit-downstakingen werden bij de lenden gemeld vanuit Apeldoorn, ischede, Hengelo, Zwolle, Deven- •r, Terneuzen, Middelburg, Borsele kerncentrale) en vele andere plaat- en. [Op enkele bouwobjecten wordt de (loop van het kort geding in Am- Lam afgewacht. Ook werden op ftitele bouwobjecten ultimatums ge leld. Enkele werkgevers zegden op forte termijn „uitsluitsel" toe. ÏDe vakcentrales hebben een kort (ding tegen de bouwbonden onver- Indig genoemd. „De bouwvakkers Ellen hierdoor steeds emotioneler Jan reageren", aldus de woordvoer- irs. Ze waren het erover eens, dat Et stichtingsakkoord ruimte biedt |t overleg. De bonden zijn daartoe Breid en wijzen acties met eisen bo- pi de overeengekomen extra uitke- Eg van 400 per man van de hand. |De bouwvakkers protesteren fel Ijen de poging hun strijd voor lonsverlioging te laten verhinderen lor middel van het kort geding. Om k eisen kracht bij te zetten gaan ^bouwvakkers dinsdagmiddag om loe uur demonstreren. Ijlen start bij de dokwerker (Jonas hiel Meijerplein) en gaat via bet rauw van de Nederlandse Aanne- Jes- en Patroonsbond, waar een de- foatie de eisen zal overhandigen, far de Westermarkt. |Terwij/ vrijwel alle vakbonden (tm in de weer zijn om voor hun totde extra-uitkering van 400,- pAeerd te krijgen, is ook het iswtl van de drie vakcentrales k if daarbij aangesloten bonden |t if conclusie gekomen, dat hun ïljevers" met het extraatje over I moeten komen. pij let NW heeft „Mercurius", de pd van handels- en kantoorperso- 14 bij het dagelijks bestuur van de pale en bij de aangesloten bon- li voor het in totaal duizend man fade personeel om de uitkering f 400,gevraagd. De advies- missie arbeidsvoorwaarden heeft f positief advies uitgebracht, dat Maande maandag in de verschil de beleidsinstanties zal worden sproken. (ADVERTENTIE) Ondernemingen, die zich bij de lange reeks van 400,uitkerende be- houtbewerkimgsindustrie en Martin Air. Onderhandelingen zijn onder meer nog gaande bij de N.S., AKZO, de confectie-industrie, de ambtena ren in dienst van de ovenheid, Hol- landia in Veenendaal en de werk nemers in sociale werkplaatsen. In een commentaar op de recente ontwikkelingen aan het loonfront zegt het NVV in „De Vakbeweging", dat het helemaal niet zo moeilijk is om uit te leggen dat de nadelen van een min of meer algemene uitkering ineens groter zijn dan de voordelen die uiteindelijk voor de werknemers overblijven. Overigens meent het NVV, dat de gevaren van deze loonoperatie wor den overschat. De 400 komt neer op een loonsverhoging van drie pro cent en daarin ziet het NVV veel meer een symptoom dan de oorzaak van de oververhitting van de econo mie. DEN HAAG (ANP) Op het zes de wereldcongres van haitspecialist- len dat deze week in Londen wordt gehouden, heeft dr. A. C. Arntzenius. van het academisch ziekenhuis in Rotterdam, gisteren een demonstratie gegeven van een mogelijke nieuwe behandelingswijze van de patiënten die na een infarct aan hartzwakte dreigen te overlijden. De Rotterdamse cardioloog toonde aan zijn ruim 3000 collega's in Lon den een schudbed dat synchroon met de hartslag van de daarop liggende patiënt schoksgewijs heen en weer beweegt. Deze nieuwe techniek berust op het principe dat wanneer het menselijk lichaam zo'n beweging ondergaat, het bloed vanuit de linkerkamer van het hart de lichaamsolagader wordt inge stuwd. Dit is zeer belangrijk in die gevallen dat er na het hartinfarct een spierstoornis optreedt en het hart on voldoende of niet meer in staat is het bloed rond te brengen. Dit schudbed is getrouwd in samen werking tussen de academische zie kenhuizen van Rotterdam en Leiden en de t.h. te Delft. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft gisteren het door de Democraten beheerste congres verweten, dat het geen oog heeft voor de noodzaak van hervormingen In de V.S. „Als dat zo blijft, zei hij, „loopt de reputatie van de regering gevaar". Het congres besteedt, aldus de pre sident, „door nostalgie en partij geest bewogen, te veel van zijn ener gie aan het prutsen aan programma's uit het verleden, terwijl het heden en de toekomst worden verwaarloosd. Nixon uitte zijn kritiek in een boodschap van tienduizend woorden. AMSTERDAM (ANP) De be manning van een surveillancewagen van de Amsterdamse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 18-jarige mevrouw Kleinman in haar woning in de Amsterdamse 3. P. Heijestraat geholpen bij het ter we reld brengen van haar eerste kind, een meisje. De verdere zorg voor het tweetal werd later overgenomen door de in middels gearriveerde vroedvrouw. De vader, die ook ter plaatse was, was volgens de politie te overstuur om te helpen. De agenten hadden het „noodsein" binnengekregen van een taxi-chauffeur. DE POLITIE in Frankfort heeft de grondstoffen voor 20.000 l.s.d.-„trips" met een waarde van verscheidene miljoenen mark in beslag genomen. Op het Engelse vliegveld Heathrow is een veiliglieidssluis in gebruik ge nomen waardoor direkt te zien is of pasagiers bij het instappen wapens bij zich dragen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Arabische commando's hebben gisteravond hun ultimatum voor een overeenkomst betreffende de vrijlating van de gegijzelde passagiers van de gekaapte vliegtuigen laten vervallen. Dit is gisteren aan de Amerikaanse regering meegedeeld. Er is geen nieuw ultimatum gesteld. De woordvoerder voor het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Robert J. McCloskey, maakte bekend, dat dit bericht één van ver scheidene verheugende ontwikkelin gen is, die gisteren in de crisis die door kapingen is ontstaan, hebben plaats gevonden. McCloskey noemde verder de toe stemming van de Arabieren voor het vertrek van de ongeveer 120 perso nen, die in het internationale hotel te Amman werden vastgehouden, naar het vliegveld van Amman, een be moedigende ontwikkeling. Op het vliegveld wacht een Üjnvliegtuig dat de 120 uit Jordanië zal brengen en waarschijnlijk naar Cyprus zal vervoeren. „De besprekingen zullen worden voortgezet, zonder dat daar blijkbaar een ultimatum aan verbonden is", zo zei McCloskey. Op het Witte Huis is bevestigd, dat eenheden van de Amerikaanse zesde vloot naar het Oosten van de Middel landse Zee waren vertrokken. Hij beschreef deze manoeuvre als (rou tine voorzorgsmaatregelen in ver band met de evacuatie". President Nixon heeft gisteren een beroep gedaan op alle regerin gen, het luchtverkeer te staken naar landen die vliegtuigkapers weigeren te straffen of uit te leveren. Aan boord van Amerikaanse lijnvliegtui- gen zullen onmiddellijk zowel op in ternationale als binnenlandse vluch ten gewapende veiligheidsfunctiona rissen worden geplaatst. Dat zullen voor een deel militairen zijn. Nixon wil voorts een spoedbijeen komst van de internationale organi satie voor de burgerluchtvaart ter bespreking van zijn sanctievoorstel „Aan de dreiging van de luchtpi- raterij moet het hoofd worden gebo den onmiddellijk en doeltreffend" aldus de Amerikaanse president in zijn verklaring. Bij het overleg in Bern tussen Amerika. West-Duitsland, Engeland en Zwitserland is over de vrijlating van de ruim 120 passagiers, onder wie zich toevallig ook enige joden be vonden, niet gesproken. Woordvoer der McCloskey zei, dat men in Wash ington niet de reden wist voor deze beslissing van de Palestijnen. De nieuwe ontwikeling in de zaak van de gijzelaars was een gevolg van het feit, dat het Centrale Comité, waarin alle Palestijnse verzetsorgani saties zijn vertegenwoordigd, de be handeling van de kwestie heeft over genomen van het militante Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina, dat de kapingen heeft geor ganiseerd. Het optreden van deze kleine organisatie onder leiding van George Habasj werd gekenmerkt door het herhaaldelijk wijzigen der voorwaarden. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De stagnatie in de woningbouw wordt volgens dr, ir. F. Sonneveld, president-directeur van de Nederlandse Heidemaat schappij, niet veroorzaakt door de bouwcapaciteit rond de tweede woning. Hij wees daarom de op vattingen van de hand, dat het a-sociaal is om tweede woningen te bouwen, terwijl de behoefte aan eerste woningen nog zo groot is. Hij deed dit op de algemene vergadering van de K.N.H.M. die gisteren in Arnhem gehouden werd. „Wij achten het van groot be lang ,dat steeds meer tweede wo ningen van een aantrekkelijk prijsniveau binnen het bereik ko men van brede lagen van de be volking. Verstedelijking, toene mende luchtverontreiniging en meer vrije tijd hebben de behoefte aan een tweede woning zonder meer versterkt", aldus de presi dent-directeur van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij. Dr. ir. F. Sonneveld stelde verder vast, dat naast verblijfsrecreatie de projecten voor dagrecreatie van grote betekenis zijn. Het schep pen van tegenstellingen tusen so ciaal-gerichte recreatie bevorde ring en zakelijk gerichte toeris tenindustrie noemde hij zonder meer verwerpelijk en meende, dat beide belangen juist in nauw ver band met elkaar beschouwd moe ten worden. Hiervoor echter is volgens hem veel studie noodza kelijk. „Nationaal-economisch zal het van grote betekenis zijn, wan neer wij ons land toeristisch aan trekkelijker kunnen maken", al dus de president-directeur van de K.N.H.M. (ADVERTENTIE) HERAS HEKWERK OIRSCHOT TEL 04997-1966' (t.Rt. 4848' BRUSSEL (ANP) De jonge Nederlandse zanger en filmspeler Heintje heeft zich laten inschrij ven voor de wedstrijden van de halve finale paardrijden voor ju nioren om het kampioenschap van Belgie. Deze wedstrijden worden morgen op de baan „Piet' te Dendermonde gehouden. Het zangidool is verplicht aan deze wedstrijden deel te nemen om zijn kansen veilig te stellen voor de finale die op 20 septem ber te St.-Kwintens-Lennik ver reden wordt. ROTTERDAM (ANP) „Maakt het parkeren in de centra van de steden niet onmogelijk, want de auto mobilist kiest eerder een ander koopcentrum, waar hij vel zijn auto kwijt kan dan deze auto op een te grote afstand te parkeren en dan te gaan lopen". Deze opmerking werd deze week verschillende malen in verschillende talen uitgesproken in één van de sectievergaderingen tijdens de af gelopen week in Rotterdam gehou den tiende OTA-PIARC-studieweek, die gewijd was aan verkeerskunde, techniek en -veiligheid. Meer dan zeshonderd deskundigen op dit gebied waren naar Rotterdam gekomen. ALMELO (ANP) Donderdag omstreeks het middaguur is de 71- jarige mevrouw A.B. uit Almelo op gewelddadige wijze in de woonka mer van haar huis verkracht. Het slachtoffer liep daarbij dusda nige verwondingen op, dat ze zich onder doktersbehandeling moest stellen. De dader, de vijftigjarige N. van Z., eveneens uit Almelo kon later worden aangehouden. Hij heeft bekend. Het is niet de eerste keer dat Van Z. voor een aanranding terecht zal moeten staan. AMSTERDAM (ANP) De Edi sons populaires 1971 zijn dit jaar toe gekend aan Paul van Vliet, Udo Jür- gens, Peggy Lee, Dusty Springfield, Mei Tormé, Louis Armstrong, Quincy Jones, Fabeltjeskrant, Ekseption, Chris Hinze, Frans Halsema, Herman van Veen, Robert Stolz, The Band, Chicago, Crosby, Stills, Nash and Young, The Dillards, Bob Dylan, The Everly Brothers, Golden Eear- rings, Jimi Hendrix, Joni Mitchell, Elvis Presley, Rod Stewart, Neil Young en Johnny Jordaan. De jury bestond uit W. Duys, T. Flesseman, P. Jacobs, F. de Kok, T. de Nooy, J. de Roo en E. Wilbrink. Voor zover de bekroonde artiesten aanwezig kunnen zijn, zullen zij hun Edison tijdens het Grand Gala du Disque Populaire 1971 vrijdag 26 fe bruari in het RAl-congrescentrum in Amsterdam in ontvangst kunnen ne men. EEN ENGELS vliegtuigje van het type Cessna met vier personen aan boord is bij de Oostduitse stad Schwerin tot landen gedwongen. Het toestel zou het luchtruim van de DDR hebben geschonden. UTRECHT (ANP) „De grote vraag is, of het marihuanagebruik in grote trekken kan worden vergeleken met het drinken van alcoholische dranken om op aangename wijze het smaakorgaan te strelen of uit society-gewoonte of omdat men de marihuana gaat gebruiken als middel om in een roes te raken, dat wil zeggen de vergetelheid te zoeken. Is dit laatste het geval en veel mededelingen over de wijze van gebruik en beschrijvingen van groepen, die zich aan marihuanagebruik overgeven wijzen daar toch wei op dan zal men zich toch wel ernstig moeten be zinnen of men in dit stadium, waarin voortdurend de onschadelijkheid van deze stof hemelhoog wordt geprezen, dit hallucinogeen onbeperkt vrij zal moeten geven". Dit stelt prof. dr. F. H. L. van Os, hoogleraar in de farmacognosie, gale- nische farmacie en receptuur aan de rijksuniversiteit in Groningen, in het pharmaceutisch weekblad van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie. Hij zegt, dat het vooral voor marihuana uiterst moeilijk is om een verant woorde uitspraak in farmacologisch opzicht te doen. NIEUW VENNEP (ANP) Na met een ferme klap op een reusach tige jeneverfles de nieuwe fabriek van de N.V. Amsterdamse Likeur stokerij der Erven Lucas Bois te Nieuw-Vennep symbolisch te heb ben geopend, heeft prins Bernhard vrijdag uit handen van jhr. A. W. G. van Riemsdijk, president van de raad van bestuur van Bol, een cheque ont vangen van f 100.000. De prins zal nog nader beslissen welke bestemming hij aan deze gift zal geven. Vlak voor de officiële opening deelde de prins mee, dat koningin Juliana aan de Erven Lucas Bois het predikaat „koninklijke" heeft ver leend. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG „Het imperialisme moe op alle fronten worden be vochten. Het is onjuist te stellen, dat het revolutionaire potentieel is verschoven naar de volken van de derde wereld. Het is ook onjuist, dat de revolutionaire strijd van de mensen uit de ontwikkelingsgebie den slechts succes kan hebben als dc arbeiders van de hoogontwik kelde kapitalistische landen zich actief bemoeien met die strijd Die theorie is niet alleen foutief maar ook politiek fataal Die conclusie zette de Westduitse marxistische hoogleraar Elmar Alt- vater aan het slot van zijn inleiding over de klasse-verhouding in de moderne kapitalistische staat. Een inleiding, die hij donderdag hield voor de duizend deelnemers aan het Tilburgse congres „Kapi talisme in de zeventiger jaren". Vóór hem verdiepte de Belgische marxist professor Ernest Mandel zich in de historische aspecten van het kapitalisme. Hij ontleedde op scherpzinnige wijze de verschillen de fasen die het kapitalisme moest doorlopen en gaf er de belangrijk ste kenmerken van in de moderne dialectiek die de marxisten eigen is. Hij stelde, dat het er in de ka pitalistische economieën in feite steeds om gaat de principiële uit gangspunten en essentiële kenmer ken van het heersende produktie- systeem te verdedigen. De Franse hoogleraar J. Valier stond gisteren stil bij de concur rentiestrijd en haar gevolgen en wijdde uit over de bqurgeoisstaat en de inflatieverschijnselen. Die staat en haar betekenis voor het moderne kapitalisme kreeg vrijdag het volle pond van de Brit R. E. Rowthon. Deze lector van de uni versiteit van Cambridge behandel de de groeiende internationale functie van het moderne kapitaal en de betrekkingen die daardoor ook ontstaan tussen internationale bedrijven en de staat, 's Middags boog het congres zich over de we reld die groeit in het post-industri- ele tijdperk en de implicatie van de welvaartsstaat. Ook de betekenis van Marx' theorieën over het hui dige inkomsten- en distributie systeem werd van vele kanten be licht. Olé! Hallo en oh la la! Nog een paar nachtjes slapen, land- en krant genoten, en dan liggen we weer een heel begro tingsjaar wakker en krom. U weet wel, de derde dinsdag in september, prinsjesdag, Troonrede, miljoenennota. Ik heb erover zitten piekeren wat de regering de koningin dit jaar eens zou kunnen laten zeg gen. Het begin zou zo kunnen lopen: Leden der Staten Generaal. Op een ogenblik dat wereldhaven num mer 1 plat, alom de werknemer met zijn werkgever overhoop, de arbeids- vrede aan diggelen en het zomerre ces nog vreselijk ver weg ligt, meent de regering niets beters te kunnen doen dan de boot af te houden, ten einde er niet in genomen te worden. In de boot dan, geachte leden der Staten Generaal. Of stel je voor dat de koningin zou beginnen met: Kameraden! Wat zou den de mensen ineens weer luisteren. Of al zou ze alleen maar beginnen met: Goede middag, dames en heren. En dan zouden de verzamelde le den der Staten Generaal kunnen te- rugbrommen: Goede middag majes teit. Maar nee, de geachte leden zou den met stomheid geslagen zijn, den ken dat de geluidsinstallatie defect was en net doen of er niets gebeurd was. Nou ja, zei die bouwvakker, je snapt dat dat kort geding wel eens een heel erg lang staartje kan krij gen. Jawel, vrienden, spannende en enerverende tijden. Nog even over die miljoenennota. Ik heb nog een passage: In het laatste jaar van de Luns- dipiastie meent de regering er goed aan te doen het buitenlands ach en wee een onderwerp van haar voort durende zorg te laten zijnvoor wat het is. De milieuvervuiling komt er na tuurlijk ook in. Misschien is dit iets: De regering zal in het bijzonder aan dacht schenken aan de verontreini ging van water, lucht en andere, vooral de betere, milieus. Zij zal u (de Staten Generaal, M.) nauwgezet verslag doen in hoever het Neder landse volk er dit jaar weer inge stonken is. En dit komt ook vast: De toene mende lastenverzwaring zal de rege ring noodzaken de belastingen te verhogen, waarbij overigens vooral de laagstbetaalden niet vergeten zul len worden. Voor dit en nog veel meer schoon proza verwijs ik u naar dinsdag aan staande des middags klokke één. Juist, de doordraver van de week. Ik zou zeggen, het hele vliegtuigka- persgilde komt ervoor in aanmerking, maar de spoeling wordt dan zo dun. Nee, we nemen staatssecretaris Haex van Defensie, die heeft gezegd: „De onvoldoende geoefendheid van ons le ger noem ik volstrekt immoreel en bedrieglijk". Maarrrrr, wat dan te zeggen van de ettelijke boekdelen sprekende mededeling van de West duitse minister van defensie, Helmut Schmidt: „Op het gebied van oplei ding kan de Bundeswehr nog van de Nederlanders leren". Een en ander is het overdenken waard, dacht ik, in een overigens prettig weekeinde. MERIJN. (ADVERTENTIES) (dan kijkt u véél prettiger) [yyj.F&h É,B •Tii G™ anv. nw. leerjaar 5 oct. 1970 'Oöilzeedljk 232-242-.fek(OlO) I3S129

de Stem | 1970 | | pagina 13