In Terneusen VERKEERSTUIN NU OOK OPEN VOOR SCHOLEN VAN BUITEN Verbruik aardgas lis verdrievoudigd ABSINT Bouwstaking in Middelburg en Vlissingen URG lling •ymans IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Heiers juichen in Terneuzen voor Feijenoord weekblad 65ct. overal verkrijgbaar Wisselvallig Auto over de kop Landbouwschap bepleitte ontdooiing prijsbeleid Klappenen een tientje Jules Leclercq laat nog niets van zich horen Auto botsing le Kapelle 3 VRIJDAG II SEPTEMBER 1-970 3 „Oom agent" geeft instructies. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Dat meisje daar op de fiets, je vergeet richting aan te geven". „Die jongen daar in de rode auto, je moet stoppen bij dat stopbord. Ik zie nog te veel auto's die zonder meer het rijwielpad op rijden. Jongens, daar komen brok ken van". Hoofdagent J. Bakker van de Ter- neuzense gemeentepolitie heeft het druk met het geven van aanwijzin gen door de geluidsinstallatie van de verkeerstuin aan de leerlingen van de Willem Beukelszschool uit Bier vliet. De Biervlietse schooljeugd was gisteren de eerste groep die gebruik maakte van de nieuwe regeling van de gemeente Terneuzen, dat in het vervolg op elke donderdag de ver keerstuin ter beschikking staat van scholen in de woonkernen Biervliet, Hoek en Zaamslag. De schoolkinde ren worden per ZVTM-bus gehaald en teruggebracht. Hoofdonderwijzer P. Bax van de Willem Beukelszschool zegt: „De kinderen krijgen bij ons op school wel theoretische verkeerslessen. maar in zo'n verkeerstuin zie je toch wel het grote verschil tussen theorie en praktijk. Ze worden hier echt met de neus op hun fouten gedrukt. Je kan heus wel aan hen merken dat ze het niet zo leuk vinden om op een verkeersfout attent te wor den gemaakt". De les in de verkeerstuin duurt gemiddeld vijftig minuten. Per dag komen zo'n vijf klassen aan de beurt. Hoofdagent Bakker: „Als de kin deren hier voor de eerste keer ko men kan je dat goed merken. Alles is even nieuw voor hen en ze moe ten nog helemaal leren kijken. De kinderen kennen weliswaar de bete kenis van de verkeersborden vrij goed, maar van de toepassing komt bij de meesten weinig terecht. Ver reweg de meeste fouten worden ge maakt tegen het tijdig aangeven van de richting. Goed opletten is blijk baar erg moeilijk. De volgende ke ren zal het echter wel beter gaan. In ieder geval merk je dat alle kinde ren deze lessen in de verkeerstuin erg leuk vinden". De Biervlietse schooljeugd stapt uit de autootjes en van de fietsen om plaats te maken voor de volgende klas. Het bezoek aan de Terneuzensp verkeerstuin Wordt gecombineerd met zwemles sen in het instructiebad „De Honte". :er) ld woord van Willem van eenvoudige recht- itigste verjaardag van en ere-tentoonstelling van het Middelburgse le meer dan de helft iche activiteit ontwik- ieuwing in het teken van zijn pupillen de van beeldende kunst en enthousiasmerend die voortdurend met irvolmaken. Het spre- ze tentoonstelling, die 'sgang van deze kun- ;int„bij een impressio- surreële element .niet :e experimenten niet wezen trouw blijvend, génfijdse vormgeving, ap een zeker ogenblik kt te maken aan wat sen dergelijke kunste- kheid zouden willen eenzijdigheid die even feit is in elk geval n en toch is hij in al rukkingswijzen steeds ieweeglijk artiest kan it is een speciaal ge- n door deze boeiende WILLEM ENZINCK BöClïÖ «li kerkelijk t'üïitriijji ttegrond van het winkel- mtrnm. Dauwendaele W De aanduidingen „P" aantal parkeerplaatsen uitsteen van het geheel is een plan van de, de hervormde en de lieke kerken in Middel samen een actie voor de iet kerkcentrum te voe- proefobject heeft de Zegam plannen om in de „oude poldgr" onder Zuid- dorpe in feite een onrendabel MenaMoeriaU! De Zuidmolukse strijdkreet schalt door Nederland. Lees deze week in Accent alles, feiten en achtergronden, over het Ambonezen-probleem. Plus een interview met oud PvdA kamerlid J.A.Scheps. Deze week in Accent! (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het verbruik van aardgas in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen Ijs de afgelopen zomermaanden ten opzichte van het eerste deel van 1970 relatief sterk gestegen. De totale afname voor dit jaar wordt ge- fraanid op vijfenveertig miljoen,kuhieke meter. Ten opzichte van 1968 lis dat bijna een verdrievoudiging. Vorig jaar werd in Zeeuwsch-Vlaan- Ideren eenendertig miljoen kubieke meter aardgas verbruikt. De IZegam loopt nu al vooruit op de prognoses voor de tweede helft van |dit jaar. tiet gasbedrijf is nog op verschil- lende plaatsen in Zeeuwscli-Vlaan- I deren bezig met de uitbreiding van lliet distributienet en de sanering Ivan reeds bestaande gedeelten. Voor [het kamend jaar wordt dan ook [rekening gehouden met een nog gro- |iere afname. Achtentwintig feeuwsch-V laamse woonkernen zijn [inmiddels aangesloten op het gasnet. |voor de komst van het aardgas in |l966 waren er dat nog twaalf. Binnen afzienbare tijd zal in de kern Kloosterzande worden begon nen met de aanleg van, een distribu tienet voor aardgas. In Pauluspolder wordt daartoe momenteel een gas- [slation gebouwd, waarvan alleen nog maar het technische gedeelte geïn stalleerd hoeft te worden. De Gasu- ie heeft naar dit station reeds een logedrukhoofdtransportleiding ge- Wind en weder dienende hoopt [de Zegam nog voor het eind van het jaar Kloosterzande van aardgas te unnen voorzien. Of dat lukt zal onder meer in hoige mate afhangen van het begin van de vorstperiode. Kloosterzande behoort tot een van die woonkernen, die tot nog toe verstoken zijn van een gasdistribu- tienet. Voor de bewoners betekent dat het eind van die moeilijke situa tie. Ook op andere plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van het jijpleidingnet. De belangstelling voor het aardgas is de afgelopen maanden zo sterk toegenomen, dat aanvoerproblemen zullen ontstaan als de sanering, aanpassing en uit breiding van het huidige net niet met kracht ter hand genomen wor den, Tussen Oostburg en Draaibrug wordt momenteel gewerkt aan de aanleg van een tweede transportlei ding, nodig om de capaciteit te ver balen. De werkzaamheden, die in Etde uitgevoerd moeten worden zijn aanbesteed en verwacht wordt, dat aak hier spoedig een aarivang ge maakt kan worden met aanleg. In Vïestdorpe en Zuiddorpe zijn de werkzaamheden afgelopen maand afgerond In Hulst wordt aan de Tivoliweg de laatste hand gelegd aan de vervanging van de oude gas leidingen door nieuwe. Als men iaarmte klaar is, heeft nagenoeg de {ehelt binnenstadskern van Hulst ra afgebreid en vernieuwd distri bute voor aardgas. In Terneuzen irrten momenteel ijzeren aardgas- «ingen gelegd voor de ontsluiting het uitbreidingsplan Othene. Bij li deze werkzaamheden heeft de firn de afgelopen maanden nauw- "rig de hand kunnen houden aan werkschema's. Daarbij heeft men °rer het algemeen de medewerking Senad van de betrokkenen. Slechts 1)1 een uitzonderingsgeval was spra- van tegenwerking van een be trokken bewoner, zoals in Sluiskil- te, waar technici van het gasbe- zonder speciale toestemming van de heer-des-huizes niet in een woning mochten voor de vervanging dienstleiding (de leiding van de hoofdhuis op straat naar en in de Woning) Sinds de komst van het aardgas is Zeeuwsch-Vlaanderen veel werk verzet. De komende maanden zal "og ontzettend veel gedaan moeten 'orden om aan de toenemende "nag te kunnen voldoen. Die be- noefte aan aardgas is sinds 1966 zo sterk gestegen, dat verdubbeling in de transportleidingen om de ca paciteit op te voeren op sommige Ponten dringend noodzakelijk is ge- b'eken. Inmiddels wordt ook ge- eefd naar de aanleg van gas- wr'ngen, zodat bij bepaalde stagna tes bij de gasaanvoer overgescha- ™ct kan worden op andere gasstati- °ns, zodat door de samenstelling van -«ringen" aanvoer vanaf twee kan- len kan geschieden. Op enkele —sen heeft de Zegam daarmee al oevredigende resultaten geboekt. Onder het aantal aanvragen voor sdsaansluitingen zijn er ook steeds "mer uit kleine woonkernen, waar- dn ontsluiting nagenoeg niet renda- kan geschieden. Bij wijze van gebied met garantie van de ge meente Axel dertig huizen op het aardgasuet aan te sluiten. Districts hoofd J. Wieles uit Axel zegt daar over: „Ik acht het niet mogelijk om in de nabije toekomst bijvoorbeeld elke boerderij aan te, sluiten- We zijn een service-bedrijf en doen wat we kunnen om aan zoveel mogelijk wensen te voldoen, maar dit behoort mijns inziens tot de onmogelijkhe den". De Zegam beschikt momenteel in Zeeuwsch-Vlaanderen over acht aankoopstations voor gas. (ADVERTENTIE) Abortus Ja of Nee! Fel en geëmotioneerd zijn de discussies over legale abortus In Nederland. Zo nuchter en zakelijk mogelijk geeft Accent opening van zaken. Deze week. Autobezitters: Ook deze week weer interessant nieuws in onze vaste rubriek Automobilisme. Deze week in Accent Vooruitzichten v»or zaterdag zondag, opgesteld door "Ct KNMI op donderdag om 18.00 uur Aanhoudend wisselvallig met temperaturen in het algemeen onder normaal. '■''.yjKwooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, woor zaterdag Aantal uren zon 1 tot 6. Min. temp.: tan ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: van 0 S 4 graden onder normaal, nans op een droge periode van min- -tens 12 uur80 procent. Kans op een geheel droog etmaal50 procent. •°or zondag Aantal uren zon 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder oi'maal. Kans op een droge periode an minstens 12 uur 70 procent. Kans 'P een geheel droog etmaal: 40 pro- TERNEUZEN Woensdagmiddag om 15 uur. geraakte mevrouw S. M.-P. uit Terneuzen ter hoogte van het| postkantoor aan de Nieuwstraat inj een slip. Oorzaak was een. lekkere band. Zij sloeg daarbij over de kop. De bestuurster kwam met de schrik vrij. De auto werd beschadigd. TERNEUZEN De heiploeg van de li .v. De Wit uit Schiedam, die de fun deringspalen slaat voor een bejaar denflat bij het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen, wilde gisteren best weten dat de zege van Feijenoord op Estu- diantes het uitsteken van de vlag waard was. Een rood-witte (Feijen oord)-vlag was gauw gemaakt en daarmee werd de heimachine ge tooid. Moet er nog bijverteld worden dat de heiploeg voornamelijk uit Rot terdammers bestaat? (Van onze correspondent) THOLEN In de nacht van woensdag op donderdag is liet Bel gische motorschip Kleidal, groot 1000 ton en geladen met mijnsteen, in het vaarwater voor de brug van Tholen gekapseisd en tweemaal ge plooid. Het schip lag met de zijkant aan bakboordzijde droog, doch met de zijkant aan stuurboordzijde maakte het schip water. Het schip moest te Tholen lossen, maar had ligplaats gekozen op de schorren. Het voor schip was droog blijven zitten doch door de vloed was het achterschip in het diepe gekomen. Direct werd as sistentie gevraagd van sleepdienst W. Muller N.V. uit Terneuzen. De En Avant 15 en de Cobie M. waren spoedig ter plaatse. Over land waren reeds pompen per auto aangevoerd. Men was dus berekend op alle even tualiteiten. Bij hoog water 's mor gens heeft men geleidelijk het schip weer op het droge geduwd. Het schip bleek zeer zwaar beschadigd. Na lossing van de mijnsteen zal het voor een ingrijpende reparatie naar een werf moeten. DEN HAAG (ANP) Voorzitter ir. C. S. Knottnerus van het Land bouwschap heeft tijdens de maande lijkse bespreking met de minister van Landbouw en Visserij aange drongen op „ontdooiing" van het EEG-markt- en prijsbeleid. Hij deed dit, bij een eerste beschou wing van het na 1 april 1971 te voe ren markt- en prijsbeleid, aan de hand van een nota van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, die op 16 september nog door het be stuur zal worden behandeld. Het Landbouwschap is van oordeel, dat gelet op de inflatie en op de inko mensachterstand van de landbouw, liet prijsbeleid niet bevroren mag blijven, zoals het nu al meerdere ja ren is. De stellingname van het Land bouwschap dat het prijspeil met ten minste vijf procent moet worden ver hoogd, werd gevolgd door een voor lopige discussie. Het Landbouwschap vroeg de mi nister voorts maatregelen te willen overwegen ten gunste van de glas tuinders, die ernstig worcUm getrof fen door de sterke stijging'van de stookolieprijzen. De prijs is in enkele maanden met meer dan f 35,per ton gestegen, wat voor een gemid deld glastuinbouwbedrijf een kosten stijging van f 15.000,tot f 20.000,— betekent. Verdere stijging van de olieprijzen wordt verwacht. Het Landbouwschap bracht ook de situatie in de fruitteelt ter sprake. De minister deelde mede de eerste termijn van de reeds opgenomen overbruggingskredieten te zullen kwijtschelden. Er wordt naar ge streefd om voor 1 oktober de nieuwe regeling bekend te maken. VLISSINGEN Fritesbakker E. uit Vlissingen kwam bij de politie melden dat hij door zes personen was overvallen en van zijn geld beroofd. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld en heeft zes mannen van een in de Sloehaven liggende zuiger aangehouden die teveel gedronken hadden. Dit zestal had moeilijkheden gekregen met de fritesbakker en er waren enkele klappen gevallen. De fritesbakker meende er toen 't beste aan te doen het hazenpad te kiezen en is hierdoor tien gulden verloren. Wel vond de politie dat het verliezen van geld geheel anders geïnterpre teerd moet worden dan het beroofd worden van geld. Er werd dan ook alleen proces-verbaal opgemaakt voor het uitdelen van de klappen. En voor de verloren tien gulden werd een overeenkomst gesloten. „Mijn spelen is leren". KLOOSTERZANDE De ge meente Hontenisse heeft nog steeds geen bericht ontvangen van de oud strijder Jules Leclercq uit Frank rijk. Met een op 23 augustus verzon den brief heeft men de Fransman op de hoogte gebracht van het feit, dal men in Walsoorden de woning heeft weten op te sporen, waar hij in de oorlogsjaren op zijn vlucht uit krijgsgevangenschap, is verzorgd. Het uitblijven van enige reactie heeft na alle moeite om de woning te vinden in Kloosterzande op het gemeentehuis nogal verwondering gewekt. (Van onze verslaggevers en i correspondenten) MIDDELBURG/VLISSINGEN Zestig werknemers van het n.v. j Bouwbedrijf De Delta, dat het' leeuwedeel van de woningen op Walcheren voor zijn rekening neemt, hebben gisteren zoals reeds gemeld op pagina 1 het werk neergelegd. Het werk aan de torenflat in Middelburg-Zuid, waar woensdag nog pannebier ge dronken was, kwam stil te liggen, evenals dat aan de Westpoortflaj in Vlissingen. Een aantal arbei ders uit de betonelementenfabriek vau De Delta in Middelburg heeft zich bij de staking aangesloten, evenals een deel van het perso neel dat in de laagbouw werk zaam is. De drie bonden hebben gisterenmiddag een spoedverga dering in De Gouden Poorte be legd. De drie bonden St-Joseph, de Nederlandse Christelijke Bouwbe- drijfsbond en de algemene Neder landse Bouwbedrijfs Bond steunen deze staking, zo bleek tijdens de bij eenkomst in De Gouden Poorte. Besloten werd om vandaag door te staken en maandag en dinsdag weer aan het werk te gaan, teneinde i de werkgever gelegenheid te geven I zich te beraden. Als de resultaten van het overleg, dat intussen ge voerd zal worden, niet bevredigend zijn, wordt woensdag opnieuw ge staakt. Komt men ook daarna niet tot overeenstemming, dan zal men overgaan tot „prik"-stakingen, tel kens op een andere dag van de week, waarmee de werkgever zwaar der gedupeerd wordt dan met aan gekondigde stakingen. De eis van de stakers is de alom in den lande gehoorde vierhonderd gulden" als extra-uitkering over dit jaar. Gisteren heeft ook even een staking gedreigd onder de personeelsleden van Bredero's Bouwbedrijf, die be zig zijn met de bouw van de kern centrale in Borsele. Het is echter bij onrust van voorbijgaande aard geble ven, mede wegens het grote aantal buitenlandse arbeiders dat op dit pro ject tewerk is gesteld. Het arbeidersconflict bij n.v. Bouw bedrijf De Delta te Middelburg heeft een kleine voorgeschiedenis. Dinsdag hebben twee werknemers van de Del ta geprobeerd hun collega's op de werken te Middelburg en Vlissingen te mobiliseren voor het stellen van de vierhonderd guldeneis. De uitvoerder van het werk corri geerde de beide bouwvakkers door anderhalf uur loon op hun salaris m te houden. De beide mannen werden voor verdere afhandeling van hun zaak naar het directiekantoor te Vlissingen verwezen, waar behalve het directielid Swartsenburg jr. toe vallig ook de ANB-districtsbestuur- der B. Wink was. Er werd een minnelijke schikking tussen directie en de twee werkne mers getroffen en bovendien volgde de afspraak dat woensdagmorgen schriftelijk de uitkomst van het di- rectieberaad over de eis van f 400,- zou worden meegedeeld. Woensdagmorgen kreeg men' mondeling te verstaan dat de eis niet zou worden ingewilligd. Wél deed de directie de toezegging dat de n.v. De Delta als eerste tot uitbe taling van een extra-bedrag zou over gaan, als er op dit punt een landelijke lijn is ontwikkeld.De werknemers konden dit voorstel niet aannemen, waarna het werk op twee grote ob jecten plat ging. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de kruising Vierwegen-Dijkwel-Rijksweg 58-2 verleende een invoegende personen auto bestuurd door K. van G. uit Vlissingen, geen voorrang aan een over Rijksweg 58-2 rijdende perso nenauto bestuurd door P.G. de J. uit Goes. Beide auto's liepen mate riële schade op.

de Stem | 1970 | | pagina 3