1 Over MARX valt nog best te praten Stakingsleider Fré Meis: REIZIGER IN REVOLUTIE' Het leefmilieu en Shell Bon atrices hij belegt in unifonds Tito kreeg ongebonden landen weer, aan het pratenmaar daar blijft t bij GESLOTEN v. cl. Berg Co. n Ond. reboom oekdrukkerij graaf cmonteur ifdeling Congres in Tilburg trekt belangrijke figuren Team Boekwerk Vil lil- liCT FFFMII IFil ISfita i ÜsimlftS SWilwftlfcW ÜCT'itillSlÜflIS 'IESB Iff i 1 I» li» De mens maakt zich de laatste tijd in toenemende mate zorg over de kwaliteit van zijn leefmilieu. Terecht, want het J zelfregulerend vermogen van de natuur wordt in vele gebieden van de wereld - ook: in ons land - zwaar op de proef gesteld. De Koninklijke/Shell Groep is zich van haar verantwoordelijkheid in dit opzicht bewust. Zij stelt het op prijs 11 in te lichten over haar zienswijze op dit vraagstuk door middel van eén brochure die de volgende inhoud heeft: Europese zorgen in een industrieel perspektief - het Europese Natuurbeschermingsjaar - industrie zoekt mee - achtergrond van de Nederlandse problemen - welzijn en welvaart - „wie vervuilt, betaalt" - de verplichtingen van een wereldconcern - Shell en het Nederlandse leefmilieu - binnen de fabriekspoort - met de hulp van CONCAWE - buiten het fabrieksterrein - uitlaatgassen - milieubeheer en chemie - bestrijdingsmiddelen - zaken doen. Stuur mij (kosteloos) de brochure "Shell en het leefmilieu het leefmilieu en Shell'.' Naam: Straat: Plaats: 8 irlopig kosteloos. vonnis van de Arron- ;ements-Rechtbank te ianus Petrus van Meel, eider, wonende te Etten- r aan de De Bruyn- iat nr. 23 in staat van .lissement verklaard, benoeming van Mr. H, van den Haak te Breda Rechter-Commissaris en lergetekende tot Cura- en-Leur, 7 september '70 Mr. A. H. Stoffels, rkt 21, Etten-Leur. (curator) steloos. 28 augustus 1970 is het lissement van. G. Hee- Boterbloemstraat 29, •Willebrord, van beroep luffeur opgeheven we ns gebrek aan baten. 3e curator, Mr. J. van AalSï, Burg. Vogelstraat 8, Zevenbergen. •steloos. Curator in het faillisse- nt van Adrianus Petrus Meel, wonende aan de Bruijnstraat nr. 23 te en-Leur, deelt mede dat beschikking van de Heer Rechter-Commis- is is bepaald dat: de indiening der schuld vorderingen moet plaats- plaatshebben uiterlijk 19 oktober 1970 en ie verificatievergade- •ing gehouden zal wor den op woensdag 4 no vember 1970 te 9.45 uur n het Gerechtsgebouw aan de Kloosterlaan nr. 46 te Breda. Mr. A. H. Stoffels, ■kt nr. 21, Etten-Leur (Curator). vonnis der Arrondisse- ntsrechtbank te Breda 31 juli 1970 is onder ■atele gesteld Catharina mphena van Disseldorp, nende te Dongen, thans ■blijvende te Diessen aan Beekseweg 13, met be aming tot haar curator Adrianus Jacobus els, wonende te Diessen de Beekseweg 13. Mr. A. A. A. van Rooij Advocaat en Procureur lem II-straat 14, Tilburg verdienste. Wij zoeken •sonen, die zich zouden len belasten met het •zamelen van clubbla- verenigingsorganen of dere periodieke uitgaven et advertenties. Interes- nte beloning, lichtingen: Bureau Drie- an N.V., Pascalstraat 4, .erhugowaard tel. (02267) 82, b.g.g. (02286) 1769. maf 1 sept, is onze zaak migs deze weg danken j al omee cliënten harte- k, voor het vertrouwen ons gesteld. 'h. F. Glesen-van Gurp Kapper Lddellaan 165 - Breda DIRECT VRIJ HOEKPAND GR. HENDRIK IH- LAAN, BREDA aard-c.v., mogelijkheid voor garage. 68.500,— (Anno 1 896) Nw. Ginnekenstraat 43 Tel. 24421* - Breda* T to IAAL EN OMSTR. part-time werk. 'ER UUR. EIDING 01653 - 2280. jk Doornbos) I prima loon sociale winstdeling, studie- gratis werkkleding en ratis koffie en thee. pensioenvergoeding, n, binnen afzienbare oede 1-gezinswoning n Breda of een der srijke omgeving, dus cht. sollicitaties richten leer G. van Dongen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 Drs W. Boerboom „Marx ook voor deze tijd heel be langrijk (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG „Ons congres kapitalisme in de zeventiger ja ren gaat zich verdiepen in de actualiteit van Karl Marx' theo rieën. Er wordt sinds een aantal jaren veel geschreven en ge praat over de betekenis van het marxisme voor deze tijd. Welnu, wij willen op ons congres prohe ren dat alles wetenschappelijk meer gestalte te geven, uit te diepen. Maar dan vanuit de situatie waarin wij leven en werken. Kijk, Marx was natuur lijk een man van zijn tijd. Hij had zijn theoretisch ontwikkel de invalshoek (wetenschappe lijk tegenover utopisch socialis me) waarmee hij het eigentijdse maatschappelijk gebeuren waar nam en interpreteerde. Die in valshoek bestaat nu nog. Wij ho pen dat het congres, de inleiders ójn met grote zorg uitgezocht, de toiieën van Marx toetst aan déze tijd, met de kennis die we mi hebben. Daarbij worden die jprattingen geprojecteerd in de industriële samenleving van de zeventiger jaren en in de onder ontwikkelde gebieden." Drs. W. Boerboom, wetenschap pelijk medewerker van de Til- burgse hogeschool algemene leer en geschiedenis der economie vertelt dat eigenlijk niet goed meer is te achterhalen, hoe het allemaal met dat congres is begon nen. Er is eens over gepraat. Ge dachten over mogelijkheden zijn ontwikkeld door sommige mensen die met de „algemene economie" te maken hebben in de hogeschool. ..Via de kritische economie en de belangstelling voor politieke en so- ciaie economie ziet men ontwikke lingen die gaan in de richting van marxistische modellen, ook bij ons. In Engeland en de V.S. is dat zelfs geïnstitutionaliseerd. Toen we dat onderkenden en hier en daar eens polsten, begrepen we dat een con gres dat zich zou bezighouden met het doorlichten van Marx' theorie- en, toegepast op deze tijd, weten schappelijk uitermate interessant zou kunnen zijn". De organisatie van het congres, een kolossaal werk, is verricht door een team. „We hebben het met zijn allen gedaan. Natuurlijk wel onderling het werk verdeeld, maar er is geen voorzitter of wat dies meer zij. U praat nu met mij, maar ieder ander van onze groep had u hetzelfde kunnen vertellen". In ieder geval staat wel vast dat men met dit congres in de roos heeft geschoten. Het aantal deelne mers loopt tegen de duizend- Er is naar buiten niet zo heel veel ruchtbaarheid aan gegeven. Wel stuurde men de meeste universitei ten in West-Europa een poster. „En we kregen reacties vanuit de meest onverwachte delen van de wereld". Ernst Mandel, de Belgi sche marxist die donderdagmiddag de eerste lezing houdt, was en thousiast en zei dat hij deze studie bijeenkomst „uniek" vond. Geen wonder! De organisatoren zijn er in geslaagd de belangrijk ste figuren uit verschillende mar xistische stromingen als inleiders aan te trekken. Zij zullen onge twijfeld in hun lezingen hun op vattingen onderstrepen. Men mag dus aannemen dat op dit congres van 4 dagen van vandaag 10 tot en met zondag 13 september verschillen in opvatting contouren zullen krijgen. Dat die aan de oppervlakte komen in gesprekken over, bijvoorbeeld, het klassieke marxisme, het neo-marxisme, het trotzkisme. „Dat kan vooral in plenaire dis cussies interessant worden. Het is ons bekend, dat diverse groeperin gen zich op het congres hebben voorbereid en dat deze aan de besprekingen kleur en spanning zullen geven. Wij hopen dat dam juist de spontaniteit aan de dag zal treden". Mensen als Mandel (Bel gië), Altvater (Duitsland), Dobb de emeritus hoogleraar in Cam bridge Gooz en Valier uit Frank rijk, staan daarvoor eigenlijk wel borg. Het congres kost zo'n f 50.000. Het is vrijwel zeker dat „men er uitkomt". Uitgever Van Gennep hecht zoveel waarde aan dit Til- burgse initiatief dat hij heeft be sloten het verslag, met alle inlei dingen, in boekvorm te publiceren. Voor de organisatoren een finan ciële meevaller! Zij hebben politici uitgenodigd, en economen, alsmede mensen van de vakbeweging. Zij rekenen op zo'n 150 deelnemers uit het buiten land- 'Er zullen heel wat hooglera ren, wetenschappelijke medewer kers en studenten uit Nederland zijn. De Tilburgse sporthal is voor die dagen als slaapzaal ingericht. Ook hebben de deelnemers die on derdak moeten hebben, nog de be schikking over een internaat in Goirle. „Ja, wij stellen ons van det we tenschappelijke congres veel voor. Wij hopen dat allerlei begrippen voor deze tijd door de besprekin- uit de marxistische denkwereld gen meer diepte, meer eigentijdse inhoud, meer betekenis gaan krij gen. Het zal, om een voorbeeld t noemen, boeiend zijn hoe Marx' begrip „uitbuiting" door hen wordt actueel gemaakt. Marx gaf voor beelden uit zijn tijd. Wij moeten die actuele begrip pen toepassen op onze tijd. U kunt stellen dat Marx' begrippen een andere inhoud hebben gekregen, maar dat zijn theorieën aardig ac tueel zijn gebleven. Om dat te onderstrepen wordt dit congres ge houden. En om uit te maken, hoe vanuit dat marxisme de aanhan gers van die gemoderniseerde, voor deze tijd vertaalde, theorieën moeten handelen in hun wereld, die van de zeventiger jaren". JACQUES LEVIJ (Van onze correspondent) GENèVE President Tito van Joegoslavië heeft het weer eens gepresteerd: tegen de onverschilligheid, weer om en totale oppositie van sommige mede-oprichters in, 's de club van niet-gebonden landen niet alleen over- gehaald weer eens een topconferentie te houden, maar zjjn er bovendien rond de dertig staatshoofden en rege ringsleiders aanwezig. Alles bij elkaar züin er meer dan 50 landen op de conferentie, die dinsdag in Loesaka (Zambia) is begon nen, vertegenwoordigd. Het is de derde topconferentie sinds maarschalk Tito somen met de vroegere Indiase premier Nehroe, het plan kreeg al die landen bij elkaar te brengen, die zich Puiten de grote machtsblokken opstelden. Zij hadden geen belangstelling voor de neutrale landen die elke binding wilden vermijden maar alleen voor hen die "ereid waren in het openbaar hun standpunt over be paalde politieke hangijzers weer te geven. De eerste bijeenkomst werd negen jaar geleden in nelgrado gehouden. Slechts 25 landen verwierven het predikaat „niet-gebonden", maar daarbij waren alle figu ren die de na-oorlogse beweging voor onafhankelijkheid hadden geleid. In 1960 werd in Caïro de tweede topconferentie gehou den. 47 Landen namen er aan deel, maar veel enthou siasme viel er niet te bespeuren. Niet-gebonden scheen met erg meer terzake of erg in de mode te zijn. Nu heeft president Tito een jaar lang zijn best gedaan om het instituut van de niet-gebonden topconferentie weer meuw leven in te blazen. India toonde weinig enthou siasme, Cambodja, ook een van de oprichters, bevindt tich in een tweeslachtige positie. Cuba neemt al helemaal niet meer deel en de Verenigde Arabische Republiek langzamerhand verdacht dicht bij het Sovjetblok. Toch is Tito Afrika en Azië afgereisd en heeft de nood zaak van een topconferentie proberen aan te tonen. De De Indiase premier Ghandi is uiteindelijk toch gekomen, j^fi ent Nasser zal misschien een kort bezoek aan de conferentie brengen. Mevrouw Bandaranaike uit Ceylon is aanwezig evenals keizer Haile Selassi Maar Cuba is r niet en de vertegenwoordiging van tenminste twee landen, Zuid-Vietnam en Cambodja, zal een belangrijk geschilpunt vormen. Al met al bestond er weinig animo voor de derde top conferentie, te meer daar bij verschillende landen de indruk bestond dat noch de Verenigde Staten, noch Rus land erg van zo'n bijeenkomst onder de indruk zou ko men. De behoefte van beide landen om de politieagenten van de wereld te spelen, is aanzienlijk geslonken. De twee grootmachten maken zich nu veel meer zorgen over de toekomstige rol van China dan die van de niet ge bonden landen. Toch heeft Tito deze Mieenkomst gewild en niet louter om redenen van persoonlijk prestige. Hfj gelooft oprecht dat de positieve argumenten zwaarder wegen dan de negatieve. Volgens hem moet worden voorkomen dat de grootmachten, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en ook China, proberen hun hegemonie over de hele wereld te vestigen. Daarom moeten de niet gebonden landen, aldus Tito, proberen hun rol en hun bestaansrecht opnieuw te bezien in het licht van de grote veranderingen die zich in de verhoudingen tussen de grote mogendheden hebben vol trokken. Of de driedaagse topconferentie in Loesaka aan deze fundamentele zaken toekomt, is twijfelachtig. Gebleken is al dat de deelnemers zich laten verleiden tot einde loze debatten over actuele vraagstukken, zoals het Midden- Oosten en de wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Daarachter ligt echter een veel verder reikende uit' daging aa de niet gebonden club. President Nyerere heeft gezegd dat politieke onafhankelijkheid, het grond' principe van niet-gebondenheid, alleen betekenis heeft, als de leden van de club economisch onafhankelijk zijn. Toch zijn bijna alle leden arm en onderontwikkeld en zitten om hulp van buitenaf verlegen. Er bestaat maar één weg dit dilemma op te lossen en een politieke onafhankelijkheid te verwerven, die respect afdwingt, omdat zij o.m. op macht berust. Die weg is dat de niet gebonden landen gaan samenwerken om een grote economische welvaart op te bouwen en een gezamenlijke politiek te volgen ten opzichte van de donor-landen. tVan onze correspondent) ROTTERDAM/GRONINGEN Fré Meis ijlings teruggekeerd (of terug geroepen?) naar Rotterdam, is als stakingsleider in de Randstad geen onbekende. In 1951 werd hij lande lijk bestuurder van de toenmalige Eenheids Vak Centrale, wat hem bij tal van stakingen, zowel in Hotter- dam als in Amsterdam in actie bracht. Toen het EVC in 1958 werd opge heven, ging Fré Meis een grote rol spelen in het Centrum voor de Een heid in de Vakbeweging. De laatste paar jaren was deze 49-jarige CPN'er vooral in het nieuws door zijn activiteiten in oost-Gronin- gen. Fré Meis was de man die het breekijzer zette in de CAO voor de Groninger Strokarton Industrie. Hij opereerde met zoveel succes, dat de CPN in de provincie Groningen, zo wel bij de laatste Staten- als bij de laatste raadsverkiezingen een enor me winst boekte. Dat de CPN nu een gedeputeerde plaats bezet in het College van G.S. is zijn werk, evenals de stemmen winst die de communisten in de stad Groningen een wethouderszetel op leverde. Zowel in de Groninger Statenzaal als in de raadzaal is Fré Meis steeds een der gretig beluisterde sprekers. Dit niet zozeer door wat hij zegt, maar door de manier waarop. Fré Meis is de man van de eenvoudige waarheden. Vooral tijdens stakings- vergaderingen blijkt zij rethoriek het uitstekend te doen. Dat gaat dan ongeveer zo: „Ka meraden, hoe kunnen de heren werkgevers zich nu afvragen waar het geld voor de loonsverhogingen vandaan moet komen? Zolang de heer Verolme nog verjaardagsfeest jes kan organiseren die tienduizend gulden kosten, is dat toch helemaal geen vraag?". Fré Meis heeft zich niet alleen met de situatie in de strokarton be ziggehouden, hij roerde zich ook in de aardappelmeelindustrie, was de (ADVERTENTIES) man achter de schermen bij een taxi staking in Groningen en is de laat ste tijd speciaal actief in bouwvak en kleinmetaal, met overigens nog niet zo heel veel succes. Zélf noemde hij zich eens „een reiziger in revo lutie". De rol van stakingsleider vervult hij met de grootste terughoudend heid. Tijdens zijn speeches stelt hij steeds nadrukkelijk dat de arbeiders zelf moeten weten wat zij doen. „De mensen beslissen zelf. Ik kan alleen maar zeggen hoe ze het moeten doen", aldus Fré Meis. Er is in ieder geval in Groningen goed naar zijn adviezen geluisterd de Fré Meis achter de microfoon in Rotterdam, naast hem Wouter ter Braak. laatste tijd. Een hele reeks stakin gen was er het gevolg van. Oost-Groningen is ook de geboor testreek van deze CPN'er. Zijn wieg stond in Oude-Pekela en hij werkte er o.a. bij een firma in bouwmate rialen. Sinds 1951 gaat hij volledig op in het vakbondswerk en zijn po litieke activiteiten. Dat hij in Groningen de vertrou wensman van velen is, kan blijken uit de enorme belangstelling voor zijn wekelijks spreekuur. Daardoor heeft hij zich met weinig geld verzekerd van deelname in vrijwel alle be langrijke, dynamische Duit se wereldconcerns. Dat kunt u ook! Vraagt u eens inlichtingen. UNIFONDS TESSELSCHADESTRAAT 12 AMSTERDAM TEL. 020-16 00 tl tlt. 241 Shell en het leefmilieu ipOKIJL i»ill I APR-470 A Deze bon verzenden in een ongetrankeerde envelop met adressering: Antwoordnummer 200, Rotterdam.

de Stem | 1970 | | pagina 9