Over uitkering van bij grote Zeeuwse bedrijven MORGEN VALT BESLISSING VOOR 2300 Z.-VLAMINGEN „Put van Jan van Giesse" grote attractie op expositie Ruilverkavelingswerken „Kieldrecht" begonnen Ruim baan voor een nieuwe, lichte senoritas!20ct TOTALE KOSTEN NEGENTIEN MILJOEN Functionaris Provinciebestuur laakt de zuinige gemeenten voor Zeeuwse Sportraad Mil Sleimmaatrege len HULPSECRETARIëN DORPSKERNEN GOES BEPERKEN DUUR ZITTINGEN Felicitaties Senoritas oranje mild tot in de prijs 20 ct 3 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 3 van18t/m 27sept.'70 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AXeL De „Put van Jan van Giesse", een - naar de plaatselijke historie wil in lang vervlogen tijden door een Axelse kroeghaas ont worpen gezelschapsspelletje heeft woensdag op de tentoonstelling van iiandenarbeidsprodukten van bejaar den in de conversatiezaal van het Axelse bejaardencentrum „De Vurs- sche" goede diensten bewezen. De sche" goede diensten bewezen. De Put van de Axelse caféhouder was een van de speciale attraxies op de expositie: niet om naar te kijken, maar om mee te doen. „De Put van Jan van Giesse" is een eenvoudig uitgevoerde en na tuurlijk niet-gemechaniseerde „gok"-kast. Het is een soort tafel met gaten op het bovenste tafelblad, waarin massieve, stalen schijven ge gooid moeten worden. Al naar ge lang het gat waarin ze belanden, krijgen de deelnemers punten toebe deeld. De wethouders D.J. Oggel en IJsebaert van de gemeente Axel wa ren na de opening van de expositie in de conversatiezaal. de eersten, die het oude spelletje moesten proberen. Ze brachten het er niet slecht af. Onder de bejaarde bewoners van het bej aardencenxrum waren er evenwel, die met een minimum aan inspanning nog betere resultaten wisten te bereiken. Daar bleek slechts een simpel geheimpje achter schuil te gaan. Een van de „erva ren" oudjes fluisterde de wethou ders in het oor: „kwestie van een beetje oefenen, meneer". De heer Oggel en zijn collega namen het graag aan, maar waagden zich niet aan een tweede poging- De derde tentoonstelling van handvaardigheidsprodukten werd gistermorgen om tien uur officieel geopend door de echtgenote van een in het ziekenhuis verblijvende bur gemeester M.K. van Dijke. Mevrouw van Dijke sprak in haar openings woord onder meer haar waardering uit voor het initiatief en blies de loftrompet voor de dames, die weke- lijks met de leiding zijn belast. Me vrouw Boeding, leidster van de han- denarbeidsmiddagen, dankte op haar beurt de burgemeestersvrouw voor de belangstelling. Ze greep tevens de gelegenheid aan om mee te de len, dat de knutselmiddag in het vervolg van woensdag naar de dins dag zijn verplaatst in verband met het feit, dat ook de Axelse school jeugd voortaan woensdagsmiddags vrijaf heeft. Verschillende leidingge vende moeders stelt dat voor proble men. Mevrouw Boeding sprak woensdagmorgen eveneens haar be wondering uit voor de haudenar- beidsactiviteiten van de bejaarden. „U werkt", aldus mevr. Boeding tot de aanwezige bejaarden, „omdat u het graag doet en niet voor het geld". Op de expositie met werken, van bewoners van „de Vurssche" waren woensdag uiteenlopende produkten ten zien: eigengemaakte schemerlam pen, gehaakte kledingstukjes en fraaie potjes en pannetjes. Tegen geringe prijzen kon er ook gekocht worden. De tentoonstelling heeft op de enige openingsdag zoals gewoon lijk nogal wat bezoekers getrokken. Ook vanuit het bejaardenhuis zelf. Behalve voor de „Put van Jan van Giesse" bestond daarbij nogal be langstelling voor de traditionele grabbelton, waarmee voor het ver rassingselement was gezorgd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ruim 2300 werknemers van industrieën in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone wachten met grote spanning op de uit slag van de besprekingen die de vakbonden vrijdagmorgen a.s. in Bre da zullen voeren met werkgevers over een mogelijke extra-uitkering van 400,Er is deze week over deze kwestie druk overleg gevoerd tussen werkgevers en vakorganisaties. Alle tekenen wijzen er op, dat men deze week nog of begin volgende week tot een beslissing over „de 400,wil komen. Voor het personeel bij de suikerfabriek in Sas van Gent is de spanning al voorbij. De directie heeft besloten aan het daarvoor in aanmerking komend personeel 400 uit te betalen. Het merendeel van de 2300 werk nemers op wie de CAO kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen van toepas sing is, is werkzaam bij de Neder landse Stikstof Maatschappij en de Cokesfabriek te Sluiskil, de stijfsel en glucosefabriek, de glasfabriek, de Zuidehemie en de meelfabriek „De Walzemolen" in Sas van Gent. Vrijdagmiddag valt ook de beslis sing voor het personeel bij Hoechst in Vlissmgen. De vakbonden zetten alles op alles om de kwestie van de f 400.op zeer korte termijn af te ronden. „Er is geen sprake van dat we de werknemers langer dan strikt nodig is laten wachten", aldus de heer C. L. Schoof, districtsbestuurder van de Katholieke Bond van Werk nemers in de Industriële Bedrijven in Terneuzen. „Overal wordt top- overleg gevoerd, de telefoon bij mij staat roodgloeiend". De ondernemingsraad van Dow Chemical in Terneuzen heeft de di rectie een ultimatum gesteld om voor 18 september over te gaan tot uitbe taling van f 400 aan het technisch personeel. De DOW-directie zal maandag de beslissing over deze eis bekend maken. Zoals bekend had de directie van Dow Chemical in Terneuzen zich eerder deze week bereid verklaard f 200 uit te betalen. Over dit stand punt heerste dinsdag bij DOW enige onrust. Volgens de heer C. A. J. Kuijl administratief directeur en lid van de raad van beheer, was er echter geen sprake van een korte staking of sit down-actie. „Het enige wat gebeurde is dat een aantal mannen van de technische dienst in de kantine over deze 200 gulden hebben gepraat. Zoiets noem ik geen staking of sitdown-actie. Momenteel is het bij ons alles rustig" aldus de heer Kuijl. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij betreuren het in hoge mate dat de gezamelijke Zeeuwse gemeenten hun taak ten opzichte van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie niet voldoende on derkennen. Reeds in 1965 heeft het bestuur van de stichting de gemeen ten gevraagd om haar werk naar rato van 5 cent per Inwoner te subsidiëren. Aan de hand van de sedertdien ontvangen bedragen moet worden vastgesteld, dat nau welijks de helft van het aantal ge meentebesturen het verzoek heeft gehonoreerd". Dit schrijven GS van Zeeland in een voorstel van de pro vinciale staten, dat een bijdrage a fonds perdu door de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie te Goes, be helst. De provinciale bijdrage moet die nen ter dekking van een tekort over 1969 van f 2.612.53 en ter gedeelte lijke tegemoetkoming tot een be drag van f 3.000,- in het geraamde tekort over het nu lopende jaar. De reden dat de provincie moet bijspringen hoewel het subsidië ren van een stichting als deze op de weg van het rijk en de gemeenten ligt is het gevolg van het feit van de steeds stijgende niet-subsidiabele exploitatielasten en anderzijds de teleurstellende houding van de ge meenten. GS verwachten dat het de laatste maal zal zijn dat de provinciale schatkist voor dit doel moet worden aangesproken. Reeds in 1966 hebben provinciale staten de tekorten welke de stichting over het aantal vooraf gaande dienstjaren had geboekt, weggewerkt door het toekennen van een bijdrage. In 1966 kwam de stichting tot een sluitende exploita tie maar in alle volgende jaren was het weer mis. Het koningin Juliana- fonds heeft die jaren bijgespron gen. De stichting heeft intussen weer een smeekbrief aan de gemeentebe sturen geschreven met het verzoek om met ingang van 1 januari 1971 een subsidie, en dan weer tot een bedrag van 5 cent per inwoner, te verlenen. Het college van GS steunt dit beroep op de gemeenten van harte- (Van een onzer verslaggevers). HULST Met het starten van een bulldozer in de van Alsteinpol- der onder Paal heeft gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann woensdag middag het startsein gegeven voor de ruilverkaveling Kieldrecht. Men is gisteren begonnen met het graven van een waterloop van drieduizend meter waarmee binneif afzienbare tijd het gemaal bij De Paal van water voor zien zal moeten worden. Met de aanleg van de waterloop is een be drag van drieduizend gulden ge moeid. Alle werkzaamheden in het kader van de ruilverkaveling zullen de komende jaren onder direktie van de Grondinij. worden uitge voerd. De totale kosten worden ge raamd op negentien miljoen. Woensdagmiddag heefit gedepu teerde Soh-linigemaim in de trouwzaal van het stadhuis van Hulst tevens de permanente ruilverkavelingscom missie geïnstalleerd. De commissie, bestaande uit de heren R. Steijaart uit Graa-uw, J. L. Bleijenberg uit Clinge, A. Magnus uit Graauw, A- Rottier uit St. Jansteen en voorzitter H. Vercauteren, is belast met de uitvoering van het proj-ekt. De sa menstelling is dezelfde als die van de voorlopige voorbereidingscom missie. Tijdens de installatie-bijeen komst, die voorafging aan de sym bolische start, is door verschillende sprekers nogmaals de moeilijke om standigheid aangehaald, waaronder de ruilverkaveling tot stand is geko men en de geweldige spanning waarmee op 27 mei de stemming gepaard ging. De heer SehiMngiemann ging woens dagmiddag tijdens zijn installatiebe- toog in op het belang van de ruil verkaveling voor het verstevigen van de concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw. „Als we on ze landbouw zijn vooraanstaande plaats willen laten behouden", aldus het G.S.-lid, „moeten we deze sector veilig zien te stellen. De meeste EEG-landen passen daarvoor steun maatregelen op korte termijn toe. Hoewel de verleiding soms groot is om dat ook te doen, heeft Nederland het tot nog toe gezocht bij steun maatregelen op langere termijn, die onze landbouw een blijvende con currentiepositie moet bezorgen". In zijn toespraak wees de heer Schlinge mann erop, dat reeds vijfenveertig procent van het Zeeuwse landbouw areaal is verkaveld. Vergeleken met de rest van Nederland is dat een tamelijk hoog percentage. Over de weerstanden, die het ruilverka- velingsproject Kieldrecht aanvanke lijk bij verschillende van de betrok ken landeigenaren heeft opgeroepen merkte hij op: „Ik geloof wei, dat de meeste mensen er nu v-an over- ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) GOES De zittingen voor de Mpsecretariën in de verschillende dorpskernen van de nieuwe gemeen te Goes worden ingeperkt tot een uur. In de afgelopen maanden zijn de zitdagen in de kernen zeer schaars bezocht. In 's-Heer Arends- kerke is uitgerekend dat per uur "°S geen twee mensen kwamen op dagen. Voor Wolphaartsdijk lag het ge- middelde op drie per uur. De spreekuren voor de dienst bouw- en woningtoezicht werden nog schaar ser bezicht en komen te vervallen. Voor het halen van bouw-premie aanvraagformulieren kan men in het vervolg terecht op de zittingen van de hulpsecretariën. De zittingen zijn als volgt samengesteld: Wolphaartsdijk: op maandag en vrijdag van 9.00-10.00 uur en op woensdag van 10.30-11.30. 's-Heer Arendskerke: dinsdag en donderdag van 9.00-10.00 uur en in Kattendijke op woensdag van 8.45- 9.45 uur. De inwoners van Wiïhelmi- nadorp en Kloetinge kunnen terecht in het stadskantoor te Goes. Gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann (rechts) wenst voorzitter II. Vercauteren sterkte. tuigd zijn, dat de baten de kosten zullen overtreffen." De nieuw-geïn- stallëerde ruilverkavelingscommissie wees de heer Schlingemann op haar groite verantwoordelijkheid. „De stemming is spannend ge weest", zei de heer H. Vercauteren later als commissie-voorzitter. „We bedanken u graag voor de installa tie van de commissie en het in ons gestelde vertrouwen". Over de ruil verkaveling merkte hij op: „Niet doorgaan zou voor deze streek wer kelijk een ramp betekend hebben". Hij zei verder bewust te zijn van de verantwoordelijkheid en de zware taak die op de schouders van de commissieleden rust- Ook waarne mend directeur ir. W. van Megjen van de cultuur-technische dienst be aamde, dat de verantwoordelijkheid groot en de taak zwaar zou zijn. „U staat aan het begin van een werk dat miljoenen gaat kosten, maar zwaarder is de verantwoordelijkheid die U hebt ten aanzien van de mensen, die op de 3800 te verkave len hectaren hun brood moeten ver dienen". Niet de technische, maar de organisatorische kant van de ruil verkaveling Kieldrecht was volgens de heer van Megen de zwaarste, tie-bij eenkomst nog het hoofd van Verder spraken tijdens de installa- de ruilverkaveling Zeeland, de heer J. Meijborg en dijkgraaf W. Sta-al van het waterschap Hulster Am bacht. Hij sprak de hoop uit op een harmonische samenwerking tussen permanente commissie en water schap. In laatste instantie sprak de heer Lohman namens de Grondmij. De heer Schlmgemairn overhandigde daarna voorzitter H. Vercauteren de voorzittershamer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het provinciaal bestuur heeft de staten een voorstel gedaan om de staf van het provinci aal opbouworgaan „Stichting Zee land" uit te breiden. Het gaat dit maal om een eigen functionaris voor de Zeeuwse sportraad. Zijn komst bij het opbouworgaan maakt het de huidige functionaris, die behalve de sportraad ook de jeugdraad voor zijn rekening neemt, mogelijk om zich geheel aan de belangen van de jeugd te wijden. De behoefte aan een speciale sportfunctionaris is al veel "langer aanwezig, maar om financiële rede nen heeft het college van G.S. tot dusver geen kans gezien om een aparte specialist voor de sportraad aan te trekken. De minister van CRM heeft G.S. laten weten, dat er een raamregeling, in de vorm van een bijdrageregeling wordt voorbe reid voor alle organan en raden van het gehele ministerie van CRM. Dit heeft bij G.S. de hoop gevestigd, dat ook de provinciale sportraad onder die regeling zal vallen waarmee het financiële probleem van de baan zal zijn. Vooruitzichten voor vrijdag en ifi zaterdag, opge steld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur En kele buien en gematigde tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag Aantal uren zon 1 tot 6. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp. 0 tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Voor zaterdag Aantal uren zon 2 tot 7. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 40 procent. Programma 10 daagse in HetTurfschip Vrijdag 18 sepfember20.15 uur Gert en Hermien Timmermans Show Entree f7,50. Zondag 20 september14.30 uur Caroline van Hemert met praatjes en liedjes Entree f4,-- Woensdag 23 sepfember"I4.30 uur Jeugd Jazz concert Entree f4,-. 20.15 uur Boy Edgar's Big Band Entree f7,50. Donderdag 24 september20.15uur Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans met medewerking van groot koor en solisten concert Porgy and Bess Entree f 7,50. Zaterdag 26 september 20.15 uur POP concert, MAN en BINTANGS Entree f 7,50. Zondag 27 september14.30 uur Promconcert Entree f 4,-. Kaartverkoop van 10 tot 16 uur vanaf 16 september a.s. dagelijks (behalve zondags) en s'avonds en s'middags aan de zaal. Cultureel Jongeren Paspoort en 65+ paspoort 50% reductie. 65+ paspoort a f 1,- verkrijgbaar in HetTurfschip. WILLEM II SÊNORITAS ORANJE

de Stem | 1970 | | pagina 3