Voorzitter stichting open bejaardenwerk treedt af PIJP DOOR DIJK Ruim eenni senor EIGEN BESTUURSLEDEN BEKRITISEREN BELEID RADIO-OPNAME HULSTER KOOR Vader kon niet naar begrafenis van dochtei in Vlissingen Provincie houdt pas in als subsidiegever Hoogwater EDITIE VOOR ZEELAND Muziekvereniging Heikant neemt deel aan cavalcades J aarver gadering Goese schaakvereniging Trimmogelijkheden - in Goes uitgebreid Vertraging Verkeersbrigadiertjes geïnstalleerd in Goes Prestaties Sas van Gent Heerlen weigerde voorschot Bromfietser gewond Diefstal verf te Vlissingen HULPSECRETARI GOES BEPERKEN! 2 DE STEM VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 3 •if5atf5SSg Morgen: vrijdag 11 september; Ber gen op Zoom 11.18; Hansweert 10.27 en 23.16; Made-Drimmelen 14.06; Terneuzen 10.00 en 22.50; Vlissingen 9.34 en 22.22; Wemeldinge 11.08 en 23.57. DAOnt>at> VOOR zuidwest nederland ABONNEMENTSPRIJS 16,per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl 50 ct. incassokosten); 5,55 per maand (incl 9 ct incassokos ten) Buiten verspreidingsge bied 23.— per kwartaal. Overige priizen op aanvraag. RAYONKANTOREN TERNEUZEN Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 HULST Steenstraat 14, Tel 01140-3751 (3 lijnen) GOES Klokstraat 1, Tel 01100-8030 3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING Na kantooruren teL 01140-3751 en tel 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg Tel 7764 Postbus 116 A F Koopman Chef Zeeland Tel privé 7438 (01180, Redacteur Goes M Kersten, tel. 01100-6584 Coördinerend redacteur Zesu wsch- V laanderen G van Bei kei (0115(1-4866) Redacteur O.Z - Vlaanderen: A Verllnd (01140 3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen A Schel) (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R van Ueursen (0)155-1367) Fotojournalist Zeeland: Car de Boet (01155-2237) EXPLOITATIE ADV Inspecteur Zeeland L K M de Jong (01150-4281) Hulst en O Z -Vlaanderen: Th de Bakker (01150-2601) Oostburg en W -Z.-Vlaanderen- M Bogers (01170-2893) Kanaalzune en Terneuzen: J Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316) TERNEUZEN Bij de aanleg van de pijpleiding Botlek-Terneuzen worden de dijken niet gespaard. Op de foto: dwars door een dijk in het Verdronken Land van Saeftinghe wordt een sleuf gegraven voor de Dow-Shell pijpleiding. (Van onze correspondent) HEIKANT Muziekvereniging Heikant gaat zondag op uitnodiging deelnemen aan een cavalcade in Ar- mentières in Frankrijk en op zondag 27 september wordt deelgenomen aan een cavalcade in La Courcelles in het Belgische Wallonië. Deze muziekvereniging bruist van de activiteiten en het muziekkorps breidt steeds uit. Op het ogenblik zijn weer twaalf jeugdige leden in opleiding. Er zijn inmiddels weer nieuwe instrumenten gekocht, onder andere een nieuwe bas en trompet ten. In het afgelopen seizoen werd deelgenomen aan alle muziekfeestn in de omgeving. Dit was de oorzaak van het feit, dat aan het zelf georga niseerde muziekfeest een record aantal, namelijk elf, korpsen deel nam. Op het muziekconcours te Sprundel behaalde de muziekvereni ging Heikant het hoogste aantal punten, namelijk 296, wat promotie tot gevolg had met de mogelijkheid nog deel te nemen in de zuidelijke afdeling- (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese schaakvereni ging heeft in hotel Ockenburgh de jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van secretaris W. van Dullemen bleek dat het afgelopen jaar succesvol is geweest voor de vereniging. Het eerste tiental is na melijk weer kampioen van Zeeland geworden. Ook de deelname aan de onderlinge competitie was zeer goed. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren besproken, zoals de aanschaf van schaakklokken en speelmateriaal kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De heer J. de Lange werd her kozen tot voorzitter. Ook de penning meester, de heer N. Grim, werd her kozen. De heren E. Berens, A. Bonder en D. Antheunisse stelden zich beschik baar als wedstrijdleider. De onder linge competitie begint maandag 14 september. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voorzitter Th. van Rooij van de stichting open bejaardenwerk heeft er na een controverse tussen hem en twee bestuursleden van de stichting in oprichting, het bijltje bij neergelegd. Hij heeft daartoe besloten naar aanleiding van kritiek op zijn beleid en na ontvangst van een door twee bestuursleden geschreven brief, waarin ten aanzien van de uitvoering van de plannen „onredelijke" eisen gesteld zouden zijn. De voorzitter heeft zowel de kritiek als de brief be schouwd als een motie van wantrouwen en een persoonlijke belediging. Ex-voorzitter van Rooij heeft in de laatste bestuursvergadering onder zijn voorzitterschap de balorigheid van de twee bewuste bestuursleden, de heren Vennix en C. van der W-alle, omschreven als een „provoca tie van de bejaarden". Beide heren zijn bestuurslid van de grote Hul ster bejaardenbond. Daarop werd te ruggekaatst, dat de bejaarden, even als jongeren, het recht van „provo catie" hadden. En dat was voor de heer Van Rooij de ruppel, die de emmer deed overlopen. Hij heeft het bestuur inmiddels definitief de rug toegekeerd en is niet van zins alsnog van mening te veranderen. Dat wordt van de ex-voorzitter blij kens een uitlating van waarnemend- voorzitter, pastoor A. Koopmans, ook niet verlangd. De pastoor verklaarde woensdag naar aanleiding van deze kwestie, niet de indruk te hebben dat het besluit van de heer Van Rooij alge meen werd betreurd. „Voor zover ik weet", aldus de pastoor, „zullen er geen pogingen ondernomen worden om de heer Van Rooij terug te krijgen"- De zielsherder is inmiddels al op zoek na-ar een opvolger. Da heer Van Rooij op zijn beurt heeft laten weten te zullen bedanken voor alle functies in werkgroepen en an dere besturen, waarin hij namens de stichting open bejaardenwerk zitting had. Daaronder valt ook de stichting gemeeosehapswerk. Bij sommigen heeft het voorval wel kwaad bloed gezet. De heer Van Rooij zelf be treurt de controverse. Hij is de af gelopen twee jaar ten nauwste be trokken geweest bij de voorberei dingen en uiteraard goed op de hoogte van deze zaak. De voormali ge voorzitter acht helemaal geen gronden aanwezig voor de, zoals hij het noemt, onverklaarbare, provoce rende houding van de twee bejaarde bondsbestuurdprs. „Die mensen moeten zich realise ren, dat je een zaak als het open bejaardenwerk niet in twee maan den op poten kunt zetten. We heb ben moeten onderhandelen voor het krijgen van geschikte ruimte en subsidies. Dat is geen eenvoudige zaak, Ik heb daar uren en dagen in gestoken en nu wordt door die twee bewuste heren de indruk gewekt alsof ik alles maar op zijn beloop heb gelaten. Dat is niet waar. Bo vendien is het onjuist, dat men dit in een door twee bestuursleden aan het eigen bestuur, dus ook aan zich zelf gericht, schrijven aanhangig maakt, aldus de ex-voorzitter. In de brief was ondermeer als eis gesteld, dat het open bejaardenwerk met ingan-g van 1 september van start had moeten gaan. Dat kon niet, om dat alle voorbereidingen nog niet (Van onze correspondent) GOES De mogelijkheden om te trimmen in de sporthal De Bevelan- den aan de Zwembadweg zijn uitge breid. Dit om aan de vele verzoeken hiertoe te kunnen voldoen. Vanaf donderdag 17 september is het mo gelijk op de hieronder volgende tij den te trimmen. Dinsdag van 20.00 21.00 uur voor dames en heren bo ven de 25 ja-ar: woensdag 'van 17.3018.30 uur voor dames en he ren van alle leeftijden: donderdag en vrijdag van 18.0019.00 uur voor dames en heren boven de 25 jaar. Op de zaterdagmorgen houdt A.V.'65 van 8.30 tot 10.00 uur trimoefen-in- gen bij het Hertenkamp in Goes- Zuid. rond waren. Pastoor, en waarne mend voorzitter A. Koopmans is het niet eens met de houding van de heer Van Rooij. „Naar mijn me niriig", aldus de heer Koopmans, „was die brief helemaal niet beledi gend. De bejaardenbond wil alleen eindelijk eens resultaten zien en dat is de drijfveer geweest voor het schrijven van deze brief". De pas toor heeft ook gezegd te verwach ten, d-at vrij kort na het bekend wor den van het standpunt van het Hul ster gemeentebestuur een aanvang gemaakt zal worden met realisering van bestaande plannen. Verwacht wordt, dat de uitvoering van de plannen door deze controver se niet in het gedrang zullen komen De voorbereidingen zijn ver rond. Er zijn reeds onderhandelingen en besprekingen gevoerd met CRM en de gemeente over de subsidies. Met het kerkbestuur is de stichting tot een akkoord gekomen over het ge bruik van het kleine patronaat als huisvesting, zolang men nog niet over eigen accommodatie beschikt Voor het treffen van een aantal voorzieningen aan dit oude gebouw zal vermoedelijk twintigduizend gulden nodig zijn. Verwacht wordt, dat de stichting minimaal drie ja-ar van deze accommodatie gebruik zal moeten maken. Na die tijd hoopt men op geheel eigen ruime accom modatie. Nog deze maand zullen in de gemeenteraad van Hulst de sub sidieaanvragen an de orde komen. Als de raadsleden aan de voorstellen hun fiat geven zal binnen afzienbare tijd daarna de eerste stap op weg naar verwezenlijking gezet kunnen worden. De stichting ziet zich voor een vol dongen feit gesteld, omdat de werk zaamheden van de werkgroep en de activiteiten van de woningbouwver eniging geen gelijke tred hebben gehouden. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Jullie moeten aan één gebod denken; Kom nooit te laat op je post. De ouders en kinderen re kenen er op dat jullie bij de zebra's staan". Dit zei de korpschef van de Goese politie, hoofdinspecteur Raven woensdagmiddag in hotel de Koren beurs tegen een zeventigtal ver keersbrigadiertjes, die zich op deze manier geïnstalleerd wisten. Korps chef Raven hoopte dat hij volgend jaar mei - juni bij het afscheid van de brigadiertjes even-als voorafgaan de jaren kan zeggen: „Er is geluk kig weer niets gebeurd". Er zijn dit jaar meer brigadiertjes (leerlingen van de zesde klas lagere school) dan voorheen. In Goes-Zuid zijn er namelijk drie scholen bijge komen. Er wordt dan ook met een rouleersysteem gewerkt op de Berg weg en Kloetingseweg, waar de jon gens en meisjes hun taak moeten uitvoeren. De heer Raven zag nog een verschil met vorig jaar. De jon gelui hadden toen witte jassen, die nu zijn verwisseld voor fel oranje tunieken (jassen en overgooiers voor in de zomer)- Tenslotte merkte de korpschef op dat hij het prettig vond dat de jongens en meisjes de politie wilden helpen, omdat tegen woordig die bereidheid bij vèel mensen ontbreekt. Vaak is het te gendeel waar. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN —Eindeloze mi crofoon-repetities en het aanhoren van tal van zangaanwijzingen van dirigent Jo Ivens. Dat was dinsdaga vond het lot van de leden van het Hulster gemengd koor. In het pitto reske dorpskerkje van Nieuw-Na- men heeft het gemengd koor dinsdag avond van acht uur tot laat in de avond gezongen voor radio-opnamen van de Nederlandse Omroep Stich ting. Behalve herhaaldelijke repetities, eindeloos „opnieuw doen" en een metershoog statief met daarop twee microfoons was er weinig dat op de radio-opnamen wees. Bij de ingang van de dorpskerk stond een van de bekende grijsblauwe opnamewagens van de NOS gestationeerd in de kerk zelf een paar verdwaalde ka bels, mini batterijmicrofoons en links en rechts rood oplichtende controlelampjes. Buiten werd door kritische geluidstechnici de „sound" van de door kabels vanuit de kerk komende stemmen beoordeeld. Daar bij belangstellend gevolgd door een aantal jonge inwoners van Nieuw- Namen, waar niet alle dagen radio- opnamen worden gemaakt. Voor in de kerk, aan het front van het podium: Jo Ivens, die zijn koor tot optimale prestaties bracht. Af en toe werden de liederen van Brahms en Bartok onderbroken voor het treffen van aanvullende voorzienin gen. Voor de microfoons stonden vijfenzeventig koorleden, achter pia no Tijn van Eyk. Juist voor hem heeft Jo Ivens voor deze opname zijn toevlucht moeten nemen tot het kleine Nieuw-Namense dorpskerks- ke. De basiliek van Hulst is te groot en te hol om er bij een lege „zaal" met pianobegeleiding op te nemen. Voor de technische installaties stond voor de installaties het steeds weer repeterende koor, daarachter in de kerkbanken twee eenzame vrouwe lijke toehoorders en pastoor Fick, die de verrichtingen in zijn kerk nauwgelet gadesloeg. De dinsdagavond gemaakte opna mes zullen op 14 september in „ziek- licht op Nederland" worden uitge zonden. Collecte De jaarlijkse huis-aan- huis collecte van het Koningin Wil- helmina fonds heeft in Sas van Gent f 513.96 opgebracht. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN De Sociale Dienst van de gemeente Heerlen heeft vorige week donderdag een ver zoek van een invalide Heerlenaar om een voorschot te geven tenein de de begrafenis van zijn dochter in Vlissingen bij te wonen, afge wezen. De man uit Heerlen is over de weigering zo verbolgen, dat hij het voornemen heeft gemaakt „tot bij de instanties" zijn beklag over deze afwijzing te doen. Vorige week maandagavond is de dochter van de Heerlenaar, die werk zaam is bij een bejaardentehuis in Viissingen, plotseling om het leven gekomen. Zij is verdronken. Volgens de vader kreeg hij daarvan eerst vo rige week woensdag bericht van een kennis van de dochter in het bejaar dentehuis. De ma-n, die een w.a.o uitkering geniet, die gebaseerd is op een niet al te hoog inkomen, had juist enkele uitgaven gedaan. Daar om kon hij, zoals hij liet weten, de reis naar Vlissingen niet betalen. Omdat hij slecht ter been is tracht te zijn (tweede) vrouw allereerst geld te krijgen bij de stichting Cen trum voor Maatschappelijk Werk in Heerlen. Zij kreeg daar te horen, dat ze de volgende dag, donderdag, maar moest terugkomen want dan was de juffrouw er, die over de aanvrage kon beslissen. Toen die juffrouw er de volgende dag toch niet was, werd haar geadviseerd naar de gemeente lijke Sociale Dienst te gaan, want daar zou ze zeker geholpen worden. Om negen uur in de morgen ver scheen de echtgenote van de invaliüe Heerlenaar aan de deur van de So ciale Dienst. Nadat de betrokken ambtenaar nog ruggespraak met zijn chef had gepleegd, werd besloten de man geen uitkering te doen. Namens de Sociale Dienst werd ons als reden gegeven: de betrokken Heerlenaar Programma 1(j Vrij'dag 18 sepfd Gert en Hermieij Entree f7,50. Zondag 20 sepfj Caroline van He Entree f4,-. Woensdag 23 s( Jeugd Jazz con< Entree f4,-. 20.15 uur Boy Edgar's Big| Entree f 7,50. Donderdag 24 s- Het Brabants Or metmedewerkin concert Porgyai Entree f 7,50. Zaterdag 26 sep POP concert, M/ Entree f7,50. Zondag 27 sept- Promconcert Entree f4,-. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nu veel Zeeuwse gemeenten een schaalver groting hebben ondergaan wordt het langzamerhand tijd, dat de provincie als subsidieverschaffer voor culture le zaken, de pas wat inhoudt. Dit betekent allerminst, dat de provincie subsidies wil afstoten, maar wel dat de jaarlijkse stijgingen van de kos ten voor cultuur in de Zeeuwse gemeenten, voor een evenredig deel voor rekening van de gemeenten in kwestie zullen worden gebracht. Dit zeiden de vice-voorzitter van de Zeeuwse culturele raad, de heer M. van Poelje en het G.S.-lid A. van Geesbergen tijdens een gisteren ge houden vergadering van het algeme ne bestuur van de Zeeuwse culture le raad. De aanleiding tot een korte dis cussie over het Zeeuwse subsidie systeem (dat er in het verleden altijd op neerkwam dat de provincie voorzag in dat waarin de kleine gemeenten veelal tekort schoten) was een aanvrage om een subsidie uit de experimen-tenipot voor een zogenaamd „inclusief concert". Dit concert wordt in de kersttijd in Middelburg gegeven en het is opge bouwd uit muziekvormen uit de ba rok, de romantiek, Avant Garde en het pop-tijdperk. In dit geval dragen de gemeenten Middelburg en Vlis singen ook aan de kosten bij. De vraag rees of soortgelijke con certen in andere delen van Zeeland in de toekomst ook als „experiment" zullen worden aangemerkt. Voorzit ter Van Poelje meende dat het alge meen bestuur van de Zeeuwse cul turele raad dit van geval tot geval zou kunnen uitmaken. In het geval van het „inclusief concert" zal de Zeeuwse culturele raad in elk geval een positief advies aan het college van G.S. uitbrengen. Dat gebeuit niet met een subsidie verzoek van de stichting, die een cultureel centrum in St.-Maartens- dijk beheert. Dit centrum, zo bleek uit de opmerkingen van ingewijden, is in het laatste bouwstadium nog gauw van een toneel voorzien, maar nu is gebleken dat het podium aller lei gebreken vertoont, die ten koste van enkele duizenden guldens ver holpen moeten worden. Dit soort onaangename verrassingen doen zich bij meer zalen in Zeeland voor. De adjunct-directeur van de ZCR, de heer J. Toledo, opperde dan ook de gedachte om een soort begelei dingscommissie voor dorpshuizen en culturele centra in het leven te roe pen. Volgens sommige leden van de culturele raad was de oorzaak van de slechte toneelaccommodatie in sommige culturele gebouwen alleen te wijten aan eigenwijsheid van de architecten. Het algemeen bestuur van de ZCR zal het provinciaal bestuur advise ren om over te gaan tot instelling van een apart cultuurfonds. Het be langwekkende aan dit plan is, dat dit cultuurfonds waaruit men zonder ingewikkelde en tijdrovende proce dures geld kan putten, een cultureel subsidiebeleid mogelijk te maken, dat direct aansluit op de actualiteit. Het is speciaal bedoeld voor evene menten en experimenten die niet onder de normale subsidieregelingen vallen. Het voorstel tot oprichting van een cultuurfonds, zo-als d-at oorspron kelijk voorkwam in het cultuurplan van de ZCR, beoogde het fonds te laten beheren door een autonoom lichaam. Dit zou echter, zo vreesde voorzitter Van Poelje, niet door Pro vinciale Staten geaccepteerd wor den. Beheer van het fonds door het college van G.S., zonder dat dit voor elke subsidie bij de staten behoeft aan te kloppen, was volgens hem een betere vorm. Zoals reeds gemeld zullen ook de gemeenten en het bedrijfsleven bijdragen kunnen stor ten in het Zeeuwse cultuurfonds. Het lag in de bedoeling dat hel algemeen bestuur van de ZCR een nieuwe directeur voor de culturele zaak zou benoemen wegens het ver trek van de heer A. L. Borst naar Arnhem. Er is een aantal kandidaten voor deze functie, maar het dage lijks bestuur bleek er nog niet in geslaagd te zijn een voordracht op te maken. Men hoopt dat nog deze maand of anders in oktober de voor dracht gereed zal zijn. geniet een uitkering krachtens wet arbeidsongeschiktheidsverzé ring (w.a.o.). Die uitkering ligt ven de bijstandsuitkering. En da: om moet de man over de middela! kunnen beschikken om de reis naj Vlissingen te betalen. Ook een voc schot op de reiskosten wérd gewf gerd. De Sociale Dienst tekende nog bij aan, dat hij tegenover de i trokken Heerlenaar nooit kienter is geweest. Toen er eerder sprak was vain een grensgeval, is te man in het verleden toch eens via 4e bi stand geholpen. Het gevolg van de afwijzing wa dat de vader niet in de gelegenheid geweest afgelopen vrijdagmorgen i begrafenis van zijn dochter bij wonen. Toen een Heerlenaar hierv: hoorde, heeft hij de man en dia echtgenote aangeboden hen gra: met zijn wagen naar Vlissingen te i: den om daar kennissen, die de dot' ter het la-atet gezien en gesprok hebben, te bezoeken. Kaartverkoop v: 16 september a. Zondags) en s'a^ aan de zaal. Cultureel Jongeti 65+ paspoort 5C] 65+ paspoorta inHetTurfschip (Van onze correspondent) VLISSINGEN De heer J. S. Souburg, die per bromfiets de Scht depoort te Vlissingen verliet, merk1- daarbij een personenauto die overi Zuidsioeweg reed en bestuurd wei door J. D. uit Zeist, te laat op. E werd door de auto gegrepen en Bf ernstige verwondingen naar het SI Jozefziekenhuis gebracht. De bron mer werd geheel vernield. De au'- kreeg aanzienlijke schade. (Vna een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de nacht v» maandag op dinsdag hebben onte kenden zich toegang verschaft enkele nieuwbouwwoningen in 4 Verdistraat die nog niet zijn te woond, doch nagenoeg geheel reed zijn voor bewoning. Men heel zich toegang verschaft door het it slaan van een deurruit. Er worf voor een aanzienlijk bedrag aan vet en andere materiailen vermist. N AUEKOMEN MARKTEN TERNEUZEN 9-9-1970 Sla 9-S per stuk, bloemkool A2 68, B2 3' afwijkend 20, groene komkommen 1518, witte komkommers 15, I* bos selderij 26, peterselie 19, W ten 1819, per doos, bramen 38-4' aardbeien 44248, per kg, meerla"; ders 17-19, eigenheimers 20, and! vie 2740, prei 24-52, druiven (M 149, pruimen monarch 65, savooi kool geen opgave, rode kool 22—23 spruiten 1643. snijbonen (kas) 35- 108, snijbonen (stok) 47119. ui® 28, waspeen 1331, Deense witj. kool 1216, tomaten A 4451, 4447, appelen: tydeman 85 31, 8 31—35 75 40. 70 32—44, 65 26-2' 60 21, james grieve 80 15.2017, 16—32, 60 11.70, peren 75 35—40, haroy 70 $2—36, 65 25—31, 60 21-3; 55 1840, triumph vienne 80 26—3; 70 27—33, 65 25—31, 60 2125. 13—40. (Van onze correspondent) GOES De zittingen voor hulpsecretariën in de verschillil dorpskernen van de nieuwe gem-i te Goes worden ingeperkt tot uur. In de afgelopen maanden de zitdagen in de kernen schaars bezocht. In 's-Heer Are kerke is uitgerekend dat per n°g geen twee mensen kwamen dagen. Voor Wolphaartsdijk lag het middelde op drie per uur. spreekuren voor de dienst bouw-l woningtoezicht werden nog schl

de Stem | 1970 | | pagina 2