MOLENAAR MODERNER DAN HOLTHAUS O Niet-rokers Oud papier Dubbelstereo Plastic Molenaar Holthaus luke lucky JOSEPHINE X O JOSEPHINE bikkel- draad Pver de Prairie SUSKE EN WISKE t\yee toffe totems DE STEM VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 A I Q. LU Cl UJ on TENEINDE niet-rokers volledig te vrijwaren tegen tabaksrook, wor den door Finnair sinds enkele we ken op het traject Helsinki-Londen proeven genomen met een niet- rook afdeling in een vliegtuig. De oplossing hiervoor is vrij eenvou dig; in de toeristenklasse zitten de niet-rokers voorin en de rokers meer naar achteren. Aangezien de rook zich van voren naar achteren beweegt, zullen de in het voorste gedeelte zittenden geen last heb ben van rookflarden, die ondanks het luchtverversingssysteem niet- rokers zouden kunnen hinderen. VERENIGINGEN en scholen, die een oudpapieractie op touw zet ten, kunnen in Den Haag voortaan de beschikking krijgen over een containerbak om het verzamelde papier op te bergen. De firma Ge broeders Dinkhuyse n.v. stelt deze bakken geheel gratis ter beschik king van de organisators van oud- papieracties. Bij schoolacties wordt de contai ner voor schooltijd geplaatst en in de middag weer opgehaald. Vere nigingen kunnen de containers in een weekend laten plaatsen. Daar door hoeven de ophalers van oud papier geen voorlopige tussen plaatsen of verpakkingsmateriaal voor het papier te zoeken voordat ze het bij een papierhandel inleve ren. DE JAPANSE Victor maatschap pij heeft grammofoonplaten en pla tenspelers ontwikkeld voor vier geluidssporen. De nieuwe platen kunnen op de gewone platenspe lers-versterkers gespeeld worden. Deze moeten voorzien worden van een nieuwe kop die wel weer te gebruiken is voor conventionele stereoplaten. De weergave van de stereoversterker wordt dan geleid naar de nieuwe C-4 reproduktie- eenheid en naar de vier luidspre kers welke rond de luisteraar moe ten worden opgesteld. Bij bandjes en cassettes kent men reeds vier geluidssporen, maar, volgens Victor, is het Se" bruik van platen minder duur dan bandjes en is de geluidsweergave beter dan bij cassettes. ER IS alle reden voor om de bijdrage in arbeid, die buitenland se werknemers leveren, te be schouwen als hulp van de arme landen om de ontwikkeling van de industrie in de rijke landen op peil te houden. DRS. C. BREGMAN MELOEP: Zal ik nu voor Peking, voor Moskou of voor mijn eigen portemonnaie staken? HET IS er eindelijk, afbreekbaar plastic, zo hebben Engelse geleer den in Birmingham triomfantelijk bekend gemaakt. Binnen twee jaar kunnen de fabrieken, die thans onafzienbare hoeveelheden „onver teerbaar" plastic voor verpak kingsdoeleinden afleveren, hun produkten onbekommerd op de markt brengen. Tot nu toe waren die plastic verpakkingen uitge groeid tot een ware vervuilings- plaag, omdat deze overigens zeer nuttige kunststof niet verteerde. Na langdurige onderzoekingen in Amerika, Zweden en Engeland, waren het de Britten, die de steen der wijzen hebben ontdekt. Door bepaalde toevoegingen aan verpak kingsplastic zal dit materiaal, na enige tijd aan zonlicht te zijn blootgesteld, verpulveren, waarna dit poeder door bacteriën verder wordt afgebroken. Als u weet dat in West-Duitsland één fabriek (maar dat is dan ook de grootste van Europa) per jaar meer dan twee miljard plastic bekers voor verpakkingsdoeleinden maakt, is het duidelijk dat het plastic vraag stuk wel klemde. Over niet al te lange tijd is dat afgelopen, als de zon tenminste regelmatig wil schij nen i c-geneert. Bontranden cirkelen als banden om boven- en onderar men, liggen als een jukstuk op de rug, hangen breed langs de zoom, slingeren zich smaller om een been tot aan de heup van een jumpsuit, en zeer breed bekleedt het bont zelfs broekspijpen van knie tot zoom alsof het dikke kachelpijpén zijn. Het meest indrukwekkend is dit alles in zwart. Dezelfde grappen haalt hij uit met lakleer, dat hij incrusteert of opnaait in banden en randen, het geen zijn kleren geweldig interes sant maakt. De lengte is 30 cm van de grond voor jurken, mantels (met door rimpelrokken of plooitjes verlaag de taille) en voor capes. Geklede japonnen hebben split ten opzij of rondom, waarbij de zomen wel in lange punten zijn geknipt. Een speciaal compliment ver dient zijn smal gesneden en kwiek te dragen knickerbocker. Ruwe zijde en transparante ton sur ton bewerkte organdie dienen voor party-dress. De hoeden zijn afgeleid van het oorijzer, dat midden op het hoofd wordt gezet, soms van wit metaal, maar meestal bedekt met dik bont. Daarnaast is een nonnenkap van bont niet om ongezien voorbij te gaan. Na de eerste schok volgt bewondering. Cape in paars-witte streep met paars jersey deux-pièces en een midijas in paars wollen laken met Paars-witte streepmouwen (Mo lenaar). WAT EEN van onze jongste coutu riers, Frans Molenaar, in zijn kop heeft, is er (gelukkig) niet uit te praten. Zijn ontwerpen zijn mo dern, consequent, koel, eigenwijs, maar uitstekend. De zakelijk ge serreerde show, waarin hij deze week zijn wintermode toonde, was een onbetwistbaar succes, ofschoon hij geen enkele grote buitenlander navolgt, maar alleen zijn eigen op vatting die past in het tijdsbeeld, laat zien. De nieuwe collectie wijkt af van de vorige, omdat hij zijn thema van tegengestelde grote kleurvlak ken verlaten heeft. Maar bij nader inzien is deze wintermode daar wel uit voortgevloeid: de tegen stelling ligt niet meer in de kleur, maar in het materiaal. Het spel van contrasten wordt gespeeld door wollen of zijden stoffen, tegen over bont, borg (namaakbont) en leer. Zwart en bruin zijn de voor naamste kleuren, daarna paars, een beetje wit en een keer rood. On danks dit somber klinkend palet bouwt Molenaar hier opziendba- rend jeugdige en boeiende model len uit op. Zware wollen jersey voor rechte, soepel vallende jurken met zeer hoge col en lange mouwen, zijn het uitgangspunt voor het opnaaien van nerts, vos of imitatiebont, waarvoor een man van heden zich Tweed knicker-suit met beverkraag en -manchetten, waarbij een viltcloche wordt gedragen (Holthaus). IN DE herfst- en wintercollectie waarvan Dick Holthaus tegelijker tijd de geheimen prijsgaf, is met overleg concessie gedaan aan Pa- rijse voorbeelden, vooral van St.- Laurent. Maar toch blijft een lang en uitermate smal figuur vereist om deze mode te kunnen dragen. Bovendien is een vrolijk gezicht nodig om de sombere kleuren en kleurcombinaties te overspelen. Wat zou Jasperina, die bleek en moe naast Annie Schmidt zat toe te kijken, kiezen? En wat zou geschikt zijn voor het oudere da metje dat nu nog in een wit en semble uit Dickies vorige collectie charmant zat te zijn? Zou Jasperientje de kozakken- broeken en de vele wijd klokken de kuitbroeken wel pittig genoeg vinden? Ze zijn er in allerlei ma terialen, waaronder ook suède, dat evenals voor mantels, wel met spijkers beslagen is. Die kuitbroeken zien er grappi ger uit onder een nonchalant hes, dan onder een wat stijf tailleurj as je. Kortere jasjes in bolerolengten staan kwieker en horen bij midi- en iets langere rokken, die uit staan, plooien hebben of kokerrecht hangen. De nieuwe kuit-broekpakken gaan menigmaal schuil onder man tels die reiken tot een hand boven de enkel, smal van lijfje maar uitlopend van rok zijn. Het ap plaus voor een Russische zwart wollen mantel met tresgarnering was uitbundig en welverdiend. Bij de jurkjes werd de eenvoud tot het uiterste betracht in zulke sluike modellen, dat zij doornat geregend, niet langer en dunner kunnen lijken. Zij zouden bijna droevig zijn, ware het niet, dat splitten opwekkende mogelijkhe den bieden, opzij nog hoger dan middenvoor. Meer body hebben de jurken met simpel lijfje en uitstaande los se panden over eenzelfde onder rok. Voor de avond borduurt Holt haus letterlijk en figuurlijk door op deze ideeën. De kuitbroek nu in satijn of gevoerde zijden mousseli ne, het doorkijkhes ongevoerd of juist van dik mozaïek-fluweel. Ter afwisseling dik gecapitonneerde satijnen dan wel geplisseerde avondrokken met bontranden; en wat op Sjanghai-dresses lijkende splitmodellen, waaronder dan soms weer zo'n kozakkenbroek naar bui ten kijkt. KOM. LUCKV LUKE. WE ZUL LEK DAT EENS REGELEN ~~r ALS MANNEN...

de Stem | 1970 | | pagina 21