de triomf van een trainer: Ernst Happel Tussen 26 mei en 9 september Kindvall wil terug naar Zweden Bank, d ït zijn. 10.75 06 13.75 21.75 HET epos van het op wereldni- E veau nauwelijks bekende „ar- beidersclubje" uit Rotterdam-Zuid E is gisteravond in een bomvolle kuip afgemaakt. Het laatste hoofdstuk is geschreven en sinds de avond s van de negende september 1970 is Feijenoord definitief uit de verge- 2 telheid getild. Een bravoure-stukje, E dat voornamelijk tot de verdien- E sten van één persoon kan worden E gerekend: Ernst Happel. Dat is de E man, die na het veroveren van de E Europacup op Celtic resoluut uit- E riep, terwijl zijn spelers nog gretig 5 de champagne uit het zilveren ge- E vaarte slurpten: „En nu de wereld- s beker nogDe bestuursleden schrokken van deze uitlating. Im- E mers, was hét elftal van AC Milan E niet bijna afgeslacht voordat het de E officieuze wereldtitel binnenhaalde? E Was Nestor Combin niet zwaar ge- 5 Wond in een Argentijnse gevange- 5 nis geworpen na het beestachtige E treffen van Estudiantes en AC Mi- S lan? De notabelen van de Rotter- 5 damse club schrokken nog meer, E toen datzelfde, juist datzelfde Es- E tudiantes de Zuidamerikaanse be- E Teer veroverde en dus de eventuele E tegenstander zou worden. Ernst E Happel, de eerzuchtige, zette door. E Hij, de slimme vos wist dat Estu- E diaiit.es niet dezelfde toestanden E kon uithalen als een jaar daarvoor. E Happel baseerde die wetenschap op s het feit, dat de Argentijnse voet- jjjj balbond graag de wereldkampioen- 1 schappen van 1978 wil organiseren. E Een rel rond Estudiantes - Feijen- E oord konden de bondsofficials niet E gebruiken. Het is bekend: de wed- E strijd Estudiantes - Feijenoord was E meer een love-in. Tenminste voor E voetbalbegrippen. „j DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 liensttreding iet bezit zijn van rijbe- ng hebben iin het rijden Vorig jaar kreeg Feijenoord onver wacht een nieuwe trainer: Ernst Hap- pel. Na 7 seizoenen met een meningsver schil vertrokken bij ADO ,in Rotterdam opvolger van Ben Peeters die hem een landskampioen over handigde. Ernst Happel maak te er een wereld- ploeg van. Zijn vak manschap leidde tot het behalen van de Europa Cup en de wereldbeker. „Ons succes", zei Wim van Hanegem bij herhaling, „is te danken aan Happel". HET SUCCES VAN FEIJENOORD, 1 foundation, die rrigerend werkt, van een anatomisch Een hele steun voor u. mdations onder rk De beslissende goal in de Europa Cup-finale tegen Celtic. Ove Kindvall passeert keeper Williams 2-1 vail. en maakt er Ove Kindvall kwam, zag en over won. Zo kan de koop in Rotterdam van de toen nog zeer verlegen Zweed omschreven worden. Kindvall kreeg een contract hij Feijenoord op voor spraak van Harry Bild de helblonde Zweed, die in feite te traag was voor Feijenoords aanval. Harry Bild ver dween een jaar later, maar Ove Kindvall is er nog steeds. Nu al vier jaar. Feijenoords topschutter koestert echter wel wilde plannen. Zomaar plotseling kondigde hij enkele weken geleden aan, dat hij dit jaar als zijn laatste bij Feijenoord beschouwde. De man. die met uiterste koelbloedig heid Feijenoord aan zijn onverwachte roem hielp, wil terug naar Zweden om daar aan zijn toekomst te kunnen werken. Kindvall: „In Zweden kun je nu ook geld verdienen met voet ballen. Niet zoveel als in Nederland, maar het kan. Ik wil weer terug, om dat het tijd wordt, dat ik eens aan later begin te denken. Ik ben van plan een zaak te beginnen". llllllimilllllllllllUlllimUIUIUUimimuumuuillHIUIIIIIIIUIIIIIillllllllllllllHIlllllimillllUIIUUUIIIU^ I FEIJENOORD RAAKTE I EEN COMPLEX KWIJT I r icieringskosten, stratiekosten en )at is maandelijks its bijzonders grootste en iappij i in Nederland. older ligt voor u klaar. 27,(01600) 4 87 57. 2* lorte lycra panty. 'ast bij de beha. Extra tevig door versterkt heup- n achterpand. In wit, bleu n transparosa.Maten40-46 -ange-pi/p panty. Super stevige lycra panty net lange pijp. Versterkt oor- en achterpand. De' ange pijpjes met anti-sl/p- iand kunnen niet opkrui- >en.Maten:,4 mbh .ycra panty-let vlet extra steun door invl- ible-net B-cups en rits. 'oor- en achterpand ver- -terkt. In wit en transpa- osa. Ook in corselet-uit- oering. /laten: 10-95 onvergetelijke moment in Milaan. Op 6 mei 1970 won Feijenoord de Europa Cup. E Maar hoe is Feijenoord aan die E wereldbeker gekomen. Of liever E hoe begon het allemaal, dat grote s avontuur van dat onbekende clubje uit Rotterdam-Zuid? s Wel, dat was op 26 mei, tweede E pinksterdag 1969. In Enschede, toen E de Rotterdammers met een krappe E 1O-overwinning op nummer twee E in de Nederlandse competitie, FC E Twente de landstitel veilig stelden. E Het was Ove Kindvall, die dat ene E belangrijke doelpunt voor Feijen- E oord scoorde. Het was ook de wraak s van Ben Peeters, de oefenmeester, s die ondanks de successen plaats moest maken voor Ernst Happel, de man die zeven jaar bij ADO naar goed materiaal had gesnakt en dat E nu plotseling in zijn handen kreeg. E Feijenoord toonde en passant nog E even aan, dat het echt de sterkste E van Nederland was op dat moment E door na de eerste wedstrijd ge- lijk te hebben gespeeld op za- terdag 14 juni de KNVB-beker „in de tas" te stoppen via 20-winst op PSV. Toen al was' duidelijk, dat Feijenoord aan het veranderen was. E Terwijl de Rotterdammers weinig E of geen last hadden van het feit, E dat binnen vier dagen tweemaal E dezelfde tegenstander bekampt E moest worden, tobde PSV zwaar met dat probleem. Feijenoord had een meer professionele instelling E dan PSV. Dat woord professioneel zou trouwens in het jaar dat leidde naar de Europacup en de wereld- E beker steeds vaker terug komen. E Ernst Happel, die vanaf het winnen z van de KNVB-beker het roer van E Ben Peeters overnam, drukte de E spelers aan het begin van dat be- E langrijke seizoen '69-'70 op de fei- ten. Feijenoord leed aan het typisch Nederlandse voetbalminderwaardig- heidscomplex: de „sterren" van Rotterdam-Zuid keken tegen de tegenstanders van straks op als te- E gen filmidolen. Niet natuurlijk te- E gen dat arme Reykjavik, dat voor E Feijenoord de eerste hindernis op E weg naar de cup vormde. E Het was op de dertiende septem- E ber 1969. Niemand kon vermoeden of liever gezegd durfde te den- E ken aan het feit, dat de Europa cup tien maanden later op de Cool- singei zou staan. OU B. Johnson, de coach van de IJslandse formatie, die al gauw de naam Oli B. Bom mel had, zei nog voor de wedstrijd: „Reykjavik is gekomen om te win nen." Het werd 122. Reykjavik speelde de thuiswedstrijd wegens de financiën in de kuip en heeft dat geweten ook. Het elftal van Feijenoord profiteerde gretig van de onkunde van de IJslandse ama teurs en maakte er een doelpunten- festijn van. Jansen, Romeijn, Van Duwenbode, Wery, Kindvall (2x), Van Hanegem (2a:) en Ruud Geels (4x) zorgden voor de Rotterdamse doelpunten, terwijl Baldinson de dubbele eer voor Reykjavik redde. Feijenoord dacht die wedstrijd in feite meer aan het competitie-tref fen van de volgende zondag tegen ADO, de club, die Ernst Happel daarvoor zeven jaar onder zijn „be heer' had gehad. Op 20 september deden de Nederlandse kampioenen het rustiger aan. Voor slechts 30.000 toeschouwers ongetwijfeld een diepterecord in de historie van de Europacup-wedstrijden in Rotter dam stuurde Feijenoord Reykja vik met 42 naar huis. De eerste ronde had Feijenoord dus gemakkelijk overleefd, maar op 3 oktober sidderde heel Nederland. De loting in Genève bracht AC Milan, dat toch maar Ajax in de finale met 41 had geklopt, als volgende tegenstander. Een AC Mi- Veertien dagen later de return. Nog steeds gaf niemand veel voor de kansen van Feijenoord op een plaats in de kwartfinales. Nereo Rocco, de buldog-achtige coach van AC Milan ook niet. Hij arriveerde vol zelfvertrouwen met zijn spe lers en maakte zich zo op het oog niet al te druk. Op 26 november 1969 reikte Feijenoord echter wel naar de kwartfinales. Eerst was daar die bijzonder rare en op film en televisie veel herhaalde draai- bal van Wim Jansen. Van de zijlijn voor de eretribune dwarrelde de bal voor de goal van Cudicini. De doelman van Milan reageerde nau welijks totdat het leer achter hem in het net plofte. Feijenoord stond na zes minuten met 10 voor. In feite dus gelijk. Na rust de grote sensatie van die niet toegekende strafschop. Lodetti speelde de bal met zijn hand, de Portugeese scheidsrechter kende in eerste instantie inderdaad een pe nalty toe, maar kwam even later door de manipulaties van de Mi lanese spelers op zijn beslissing te rug. Feijenoord raakte niet in pa niek. AC Milan werd zo mogelijk nog meer in het defensief gedron gen en zeven minuten voor het einde stelde Wim van Hanegem het volgende hoofdstuk van het epos veilig. Uit een voorzet van Coen Moulijn nadat hij zelf de basis van deze aanval had gelegd kop- lan, dat weliswaar nog een wed strijd om de wereldbeker tegen Es tudiantes te goed had, maar een AC Milan, dat gezien het materiaal te sterk moest zijn voor Feijenoord. Het was dan ook te verwachten, dat de spelers van Feijenoord ge schokt zouden zijn, maar niets was minder waar. Immers, Ernst Hap pel had al een groot deel van dat minderwaardigheidscomplex weg kunnen werken. Met toch wel angst in het hart vertrok Feijenoord maandag 10 no vember naar Milaan. In het San Siro-stadion waar Feijenoord dus later weer geschiedenis zou schrij ven kwam de eerste duidelijke winst van Ernst Happel aan het licht. Feijenoord was helemaal niet bang voor namen als Lodetti, Rive ra, Schnellinger en Cudicini. Wim van Hanegem speelde de hoofdrol. Met slimme, vertragende acties op het middenveld haalde hij het ver moeide AC Milan uit het ritme. Ernst Happel had met elke speler afzonderlijk in het trainingskamp te Varese een uur gepraat. Hij bracht hen rust bij. En, rustig was FeijenoordZelfs nadat de „long" van het Milanese elftal, Lodetti, van Van Hanegem even te veel vrijheid had gekregen en Combin in staat werd gesteld Treytel te passeren. Verder werd deze wedstrijd het drama van de winnaars en de glo rie van de verliezers. Feijenoord vert-iasde vriend en vijand met het verschrikkelijk koele, zakelijke spel. waar AC Milan geen raad mee wist. De Italianen hadden er op gerekend, dat Feijenoord net als Ajav een paar maanden daarvoor wel in elkaar zou storten na de openingstreffer van Combin. De Milanezen rekenden echter ver keerd. Feijenoord bleef krachtig overeind. te Feijenoords onbetwiste ster feil loos in- 20. Van Hanegem na af loop: „Op dat moment keek ik naar de klok. Ik zag dat het nog zeven minuten was. Ik had namelijk lie ver gewacht tot een minuut voor het einde." De volgende tegenstander van de Nederlandse kampioen was een to taal onbekende grootheid: Vor- warts Berlin, de Oostduitse titel houder. Feijenoord trof het weer, want de eerste wedstrijd was in Oost-Berlijn. Het duel werd be heerst door de omstandigheden. Het veld van het Walter Ulbricht-sta- dion was bedekt met een dikke ijs korst. Het Oostduitse leger be schouwde het als een schande voor het volk als de wedstrijd niet door zou kunnen gaan en liet honderden soldaten opdraven om het veld be speelbaar te maken. Arbiter Jones eiste voor het duel nog een dikke laag zand, waardoor het speelveld er uit zag als een vette pannekoek en toen kon er inderdaad gespeeld worden. Op woensdag 4 maart reik te Vorwarts naar een 1O-zege dank zij een doelpunt van Piepen- burg. Piet Romeijn zal zich die middag nog lang herinneren, want hij werd uit het veld gestuurd we gens het toebrengen van een klap aan linksbuiten Piepenburg. i Weer stond Feijenoord met 10 achter, toen het op 18 maart in Rotterdam aan de return begon. De eerste helft werd beheerst door de zenuwen. In de achterhoede had Ruud Geels de plaats van de ge schorste Piet Romeijn ingenomen en dat gaf wat onrust. Coen Moulijn in Oost-Berlijn niet opgesteld; daar deed Cor Veldhoen mee was door Ernst Happel gebombar deerd tot geheim wapen. In de tweede speelperiode maakte de speelperiode maakte de Rotterdam se linksbuiten deze opdracht waar. s Uit een voorzet van Moulijn nivel- E leerde Kindvall de score van Oost- E Berlijn en uit een even zo fraaie voorzet van Moulijn schoot Henk Wery Feijenoord in de halve finale. Dat Ove Kindvall in deze wedstrijd een strafschop miste, deed er niet zo veel meer toe. E De loting voor de halve eindstrijd bracht opluchting. Celtic en Leeds E United, die toch wel werden ge- E vreesd, kwamen tegen elkaar en E Feijenoord kreeg het onbekende E Legia Warschau als tegenstander. E Op moensdag 1 april de eerste ont- moeting. In Polen, want Feijenoord had wel steeds het geluk met de s uitwedstrijd te mogen beginnen. Na een waar modderballet bleef het 00, in feite winst voor Feijenoord. E Ernst Happel na afloop: „In de E eerste helft zijn er twee fouten ge- E maakt. In de eerste plaats werd de E bal te laag gespeeld en dat kan niet E op een modderig veld. En ten twee- de miste ik de schoten uit de twee- S de lijn." Over de tweede speel- E periode was Feijenoords onvolpre- E zen oefenmeester Vóel tevreden. E Vooral over Wim van Hanegem, die E weer een geweldig stukje schuif- E voetbal ten beste had gegeven. De E Poolse trainer Zientara zei over het E elftal, waarin Guus Haak nu de E plaats innam van de nog steeds ge- jjj schorste Piet Romeijn: „Veel te E hard. Speciaal Laseroms." E Voer de tweede ontmoeting met E Legia Warschau op 15 april ver- E klaarde Ernst Happel zelfbewust: E „Legia, wie of wat is Legia? Legia E is geen finalist. De finalist heet E Feijenoord Happel kreeg voor de zoveelste maal gelijk. In een wedstrijd, waar- jï in vooral Coen Moulijn en utter- E aard Wim van Hanegem uitblonken E werd Legia Warschau met 20 ge- E klopt. Van Hanegem en Hasil zorg- E den voor de treffers die goed waren E voor een finale-plaats tegen Celtic. E Op de dag voor Hemelvaartsdag E 6 mei werd Feijenoords naam E met gouden letters in de annalen van het Europese voetbal opgete- E kend. De door kritiek nerveus ge- E worden Eddy Treytel was, voor het E treffen met Celtic, vervangen door E Eddy Pieters Graafland en Feijen- E oord speelde nog steeds zonder Ro- E meijn. Coen Moulijn was wel van E de partij. Moulijn raakte in het trainingskamp geblesseerd na een 5 botsing met Rinus Israël, maar dok- E ter Abarbanel slaagde er in Feijen- E oords linksbuiten op tijd op te E knappen. Weer een Nederlandse E club in de Europacup-finale en E weer dreigde het mis te gaan, toen E Tommy Gemmell de door arbiter Lo Bello in het uitzicht belemmer- s de Eddy Pieters Graafland pas- seerde. Maar Feijenoord' had ver- E trouwen. Opgezweept door Ernst E Happel sloeg het terug. Eerst via E het hoofd van Rinus Israël en in E de tweede verlenging via de voet E van Ove Kindvall, die, na een dui- E delijke handsbal binnen de lijnen, van een van de Schotse verdedigers van Lo Bello door mocht gaan: 21. E Feijenoord had de Cup binnen, het- E geen zich ontlaadde in een gewei- E digs happening op de Coolsingel, E waar 250.000 mensen het elftal van E Feijenoord plus trainer, een onver- E geteiijke hulde brachten. Daar in Milaan in de catacomben E van het San Siro-stadion was trou- wens het woord wereldbeker al ge- vallen. De officials voelden er wei- E nig voor, maar Ernst Happel alles. E Wel, na het 22 gelijke spel en E de winst van gisteravond zullen E diezelfde officials met trots de we- E reldbeker in de prijzenkast zetten. E In feite zou Ernst Happel dat zelf E moeten doen. Tenslotte zorgde hij voor een groot deel van het happy- E end van het epos. E Overigens: volgende week woens- E dag begint Happel aan deel 2E ROB VAN DEURSEN E nu„miniimmuuniHiiiiiuuuumuuuuuiuuuumumuumuuiuuuuuuif

de Stem | 1970 | | pagina 13