Piloot Jumbo onder de indruk van gentlemen-kapers Kaapster Leila vandaag op Schiphol verwacht „GEBOORTENREGELING EEN DWINGENDE EIS" Palestijnen en Hoessein sluiten opnieuw vrede -bedrijf LAARS en LIEDEN toad: stemmen (pensdag Prof. Sikkel in Arjos-brochure: IANDELI.JKE NORMEN VOOR BIJSTAND erneuzen - HULST cwem NAAM erie/lingerie AKS LIVERA TR. 11 GOES DSWONING igelet OP DE fcEE isluitingen trie rite - halve rrije etage ZEVEN NEDERLANDERS TERUG OP SCHIPHOL NA KAPINGSAVONTUUR: ROODE KRUIS ONDERHANDELT OVER 174 GIJZELAARS EISEN Schimmert wenst geen Spaanse arbeiders Thomassen: stakings leiders Mao- communisten Tweehonderd prijsverhogingen aangemeld «•F l? ZER 12 IB V V WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 13 TALLATIES, ËN ERXSEN lers van Terneuzen de publicatie in dit ter openbare kennis, nde tenminste een e ligt ter gemeente- ene zaken, Noord rift van een aanvul- bij de minister van de N.V. Provinciale appij te Middelburg rgunning als bedoeld de Kernenergiewet ing brengen en voor g houden van een 0. ■thouders voornoemd, eester itaris 140 - 2802 EN, DEUREN UIEN langesloten bij Livera :iaalzaken in founda- en tricotage. Onze LIVERA. Maar u zult ie en vakkundige ver- /oorileen. eelzijdige kollekties le merken vertegen- sse biedt Livera een rr veranderd in een ten" stijl. pp ilegen it (Westrand) te Roo ien 15 oktober 1970. )R MATHIJSSEN laai (01650-33139) ïgeving Tilburg, ■dam, fel. 010-239079 „Adriana" vanuit e morgen om 8.00 uur deelname, ig volop makreel te idigheden wordt er ar, poon, enz. gevist, worden. tingen 010 335944. Rijswijk (Z.H.) twee van onze mede- ïgeving. Ook voor de ijving van de woon- ïingen 623, Bergen op (Van onze correspondent) SCHIPHOL Als captain Prid- dy iets minder ontzag had gehad voor een keurig gesneden kostuum, 1 cen gecultiveerd optreden en een diplomatentas, zou de 72 miljoen gulden dure Boeing 747 van PA- NAM in Cairo niet zijn opgeblazen. 1 Toen de verkeerstoren van Schip- j,ol hem zondagmiddag om drie uur I waarschuwde, dat hij twee verdach- I ie door de Israëlische luchtvaart- I maatschappij El Al geweigerde pas- I sagiers aan boord had, liet hij de I mannen wel naar voren komen om I ze te fouilleren, maar ze zagen er I zo solide uit, dat hij het niet nodig j achtte, hun oksel- en liesstreek af te tasten en dat waren juist de j v00r de hand liggende plaatsen, Iwaar de pistolen en handgranaten 1 verborgen zaten. Ook zag hij af van het doorzoe- Iken van de handbagage van de twee heren, toen die daar, zwaaiend [met diplomatieke paspoorten uit J Senegal, bezwaar tegen maakten I en uitgerekend in die tassen zaten leen paar kilo springstof. „Maar ik kan me de houding van gezagvoerder Priddy wel voorstel len", zegt de in Utrecht wonende en in Leuven werkende hoogleraar in de bacteriologie professor D. Mossel een van de zeven Ne derlanders, die gistermiddag met het kapingsavontuur loodzwaar in de benen uit Cairo op Schiphol terugkeerden. „De man, die de leiding van de roof had, hij vertelde overigens, dat het zijn derde kaping was was een zeer intellectuele figuur, keurig met pak en vest en zeer beschaafd in zijn optreden. Wan neer ik hem ergens op een receptie was tegengekomen, zou ik er ook in zijn getrapt. Toen ik hem vroeg, of hij niet zo gevaarlijk met zijn pistool wilde zwaaien, omdat het de vrouwen nerveus maakte, zei hij: „Maar natuurlijk" en stak het ding in zijn broekriem". Ooggetuige van de oppervlakkige manier, waarop de geïmponeerde captain Priddy zijn sjieke vlucht- gasten fouilleerde, was de Rotter damse technicus Cor Smaling. „Wel, een half uur later, net boven de Engelse kust, was het zover", zegt hij wrang. „De gezagvoerder kon digde via de boordluidspreker aan, dat er twee mannen van de Pales tijnse verzetsbeweging aan boord waren en dat we in plaats van naar New York koers zouden zetten naar Beiroet Er brak geen paniek uit. Wel wilden een paar heethoofden - Amerikaanse studenten er op los gaan slaan, maar die hebben we gelukkig kunnen kalmeren. We hebben ze duidelijk weten te ma ken, dat dit geen kaping door een Cubaan betrof, maar door Pales- tijnen met doodsverachting. Vol gens mij waren er overigens drie kapers aan boord en niet twee. On der de passagiers bevond zich een man, die zich niet als zodanig be kend maakte, maar die zich in Cairo bij de twee andere vliegtuig rovers aansloot". Boven Spanje aangekomen nam de leider van het kapersteam zijn medeplichtige hield in de cok- pit de bemanning onder schot de paspoorten van alle reizigers in. Personen van enige importantie werden ais gijzelaar naar het eer ste-klas-compartiment opgeroepen en daar vastgehouden. Onder hen bevond zich het hoofd van de Franse delegatie bij de Verenigde Naties en ook prof. Mossel. Later gijzelden de kapers de militairen aan boord twee Amerikaanse sergeants en luitenant kolonel C. Marchand uit Hilversum. Deze vertelt: „De landing in Bei roet was verschrikkelijk riskant. Eerst hebben we twee en een half uur boven Libanon gecirkeld, om dat de regering van dat land het toestel niet wilde ontvangen. De kapers onderhandelden via de radio met de autoriteiten. Uiteindelijk zette captain Priddy de Jumbo op een veel te korte, hobbelige baan neer. Hij moest heel hard rem men. De luchthaven was afgezet. Het leek wel oorlog. Kennelijk had den de kapers een of ander c-m promis bereikt, want eerst kwam er 'n zichtbaar gegijzelde, ongewa pende Libanese veiligheidsofficier aan boord en vervolgens zes Pales tijnse verzetsstrijders met kisten vol staven springstof". Terwijl het toestel van Beiroet doorvloog naar Cairo, maakte het tot drie man gegroeide kapersteam er een vliegende tijdbom van. In de cockpit, in de bar en in 't staart stuk brachten ze springladingen aan. „We gaan het toestel opblazen, omdat we Amerika willen laten zien wat er gebeurt, als het straal jagers levert aan Israël", legde de leider de heer Smaling uit, toen die een paar minuten met hem sprak. „Dit is de dag van ons grote offensief". Dat er ook een tijdbom aan boord was, die reeds in de lucht werd afgesteld op 8 a 10 minuten, wisten de passagiers niet vandaar dat de paniek vlak voor en tijdens de landing van de machine slechts licht was. Captain Priddy kreeg ook in Cairo te horen, dat hij niet welkom was. maar brulde in de microfoon: „Het moet" en zette de Jumbo neer op een al weer veel te korte en bovendien onverlichte haan. „Een unieke prestatie", oor deelt luitenant kolonel Marchand. De passagiers waren tevoren per megafoon geïnstrueerd, hoe te han delen. Over elkaar buitelend schoven ze de glijbanen af, die normaal alleen bij noodlandingen op zee worden gebruikt. Luitenant kolonel Mar chand, hield er, evenals alle ande ren, een totaal ontvelde rug aan over. Vervolgens zochten ze zich op hun sokken en kousen ze hadden hun schoenen uit moeten doen een goed heenkomen tus sen de distels en steenbrokken, die de bodem bedekten. Prof. Mosstl verleende provisorisch eerste hulp aan de gewonden, die in het woes tijnzand lagen. Cor Smaling had bij de ontrui ming van de Jumbo als een soort ordecommissaris gefungeerd en verliet de machine als laatste. „Ik was er nauwelijks tien meter van daan, toen de cockpit aan flarden ging", vertelt hij. „Vervolgens zag ik een explosie in de bar en ten slotte kwam de grote klap in de staart. Het was verschrikkelijk frustrerend, om zo'n mooie machi ne op zo'n onnatuurlijke manier de lucht in te zien gaan". -i Een tank van het Jordaanse leger heeft een positie ingenomen nabij de twee gekaapte vliegtuigen van TWA en Swissair op een landingsstrip in de woestijn van Jordanië, omschreven als Dawson's Field, ruim 40 kilometer ten noorden van Amman. -■ HHJi Gistermiddag is een groep Nederlanders die deel uitmaakte van de passagiers aan boord van het gekaapte PANAM-toestel, in ons land teruggekeerd. In de VIP-kamer v. l.n.r. de heren N. W. Pel, Noordhof, een niet geïdentificeerde Amerikaan, luitenant-kolonel Marchand, Smaling en mevrouw Stoleson. BE.V HAAG (ANP) De kiesraad 'tel adviserend college voor alle iiesaangelegenheden) blijft een licht voorkeur houden voor de woensdag als stemdag. De scholen hebben veelal 's mid dags vrij, hetgeen de rust in de al daar gevestigde stembureaus ten goede komt. Dit blijkt uit een advies van de kiesraad, dat minister Beer- Jink aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. DE 64-JARIGE R. de Boer en zijn "3-jarige echtgenote uit Heerenveen zlJi in Haulerwijk om het leven gekomen, doordat zij met hun auto frontaal tegen een tegemoetkomende auto opbotsten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BERN De Britse regering zal Leila Khaled, de Pales tijnse commando die zondag een mislukte poging deed een El AI toe stel te kapen, vandaag in vrijheid stellen, zo is uit goed ingelichte kringen in Londen vernomen. Ze zal, naar gisteravond werd aange nomen, naar Schiphol worden gevlogen. De Britse juristen zijn tot de slotsom gekomen dat Leila Khaled volgens de Engelse wet geen strafbaar feit heeft gepleegd. De poging tot kaping heeft zich volgens hen al voorgedaan, voordat het EI-Altoestel zich in het Britse luchtruim bevond. Omdat het vliegtuig van Schiphol was opgestegen, zal de pirate waarschijnlijk ook naar Schiphol worden overgebracht. Volgens de zegslieden zou Engeland dit besluit benomen hebben in over leg met de Verenigde Staten, West- Duitsland en Zwitserland, die giste ren gezamenlijk het internationale Roode Kruis een mandaat hebben gegeven namens hen met het Volks front voor de bevrijding van Pales tina te onderhandelen. Er moet onderhandeld worden over een ruil van de in Jordanië vastge houden passagiers van de gekaapte Zwitserse DC-8 en de Amerikaanse Boeing-707 tegen in Europa gevangen zittende Arabische guerrillastrijders. Het overleg wordt voor het inter- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Anti-Revolutionaire jongerenorganisatie (Arjos) zal "Jdens een studieconferentie op 2 en 3 oktober in Amersfoort onder meer spreken over een actieve bevolkingspolitiek. Ter voorbereiding van de studieconferentie heeft de Arjos een brochu re over veranderingen in de bio-chemische sfeer uitgebracht onder de "tel: „Handen af: mensen". Prof. dr. A. Sikkel, hoogleraar in de verloskunde in Leiden, schrijft hierin over het bevolkingsvraagstuk. Leboortenregeling is een dwingende eis, aldus prof. Sikkel. P® snelle toeneming van de bevolking leidt ondermeer tot: ernstige bedreiging van de milieuhygiëne, onopgeloste woningnood, problemen °P net gebied van het onderwijs, verminderde mogelijkheden tot re creatie, verkeersvraagstukken en psychische problemen. Als gewenste maatregelen noemt prof. Sikkel ondermeer: geheel vr'j ter beschikking stellen van anticonceptionele middelen; het opnemen van vrijwillige sterilisatie in het ziekenfondspakket; het opnemen van de ingreep van abortus-provocatus (bij falen van anti conceptie) in het ziekenfondspakket; veranderingen in de kinder- nijslagregeling, verlaging van de belastingdruk voor de gehuwde werkende vrouw. nationale comité van het Roode Kruis gevoerd door André Rochat, die vorige maand heeft bemiddeld tussen de ontvoerders van een Grieks lijnvliegtuig en de Griekse regering. Het gaat om 174 gijzelaars, die sinds zondag worden vastgehouden op het zogenaamde „vliegveld van de revolutie" waar de twee gekaapte toestellen in het weekeinde moes ten landen. 127 overige inzittenden werden maandagavond vrijgelaten en in een hotel in Amman onder gebracht. Dit waren hoofdzakelijk vrouwen, kinderen en bejaarden. Maar er waren ook twee Indiase passagiers bij, die werden losgelaten, omdat de Palestijnen India als een bevriend land beschouwen. Onder de gijzelaars zouden zich 48 Israëli's en twaalf mensen met een dubbele Amerikaans-Israëlische na tionaliteit bevinden. Van deze groep maken, naar verluidt, veertien vrou wen en kinderen deel uit. In het woestijnachtige gebied, waar de twee vliegtuigen met de gijzelaars onder zware bewaking staan, is het over dag gloeiend heet, terwijl het des nachts zeer koud kan zijn. Via het Internationale Roode Kruis krijgen de gijzelaars water en voedsel. Abu Maher, de officiële woord voerder voor het Volksfront, ont kende dat het Volksfront zijn ultima tum om het Zwitserse lijnvliegtuig en de gekaapte Boeing 707 van de TWA op te blazen, had verlengd. Het ultimatum loopt nog steeds om 03.00 WET morgenochtend af. Langs diplomatieke weg heeft Zwitserland van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina officieel de voorwaarden te horen gekregen, waarop het bereid is de gijzelaars en de twee vliegtuigen vrij te laten. Deze eisen zijn zwaarder dan die welke aanvankelijk waren gesteld. Oorspronkelijk spraken de Palestij nen alleen van het loslaten van de drie Arabische commandoleden die in Zwitserland een langdurige ge vangenisstraf uitzitten. Die eis is in gewilligd. De nieuwe eis is de vrijla ting van Leila Khaled. (Engeland heeft die vrijlating toegezegd) en de overdracht van het stoffelijk over schot van haar metgezel die bij de poging werd doodgeschoten. Voorts willen de Palestijnen dat drie in West-Duitsland gevangen Palestijnen worden losgelaten. Ook dat is in middels toegezegd. De Israëli's en de passagiers met een dubbele Ameri kaans-Israëlische nationaliteit willen de Palestijnen uitwisselen tegen een zeker aantal Arabieren die in Israël worden vastgehouden. De Israëlische reactie is nog niet bekend. SCHIMMERT (ANP) Een actie comité in de Limburgse gemeente Schimmert dat zich „actiecomité der gezamenlijke buurtverenigingen voor betere huisvesting gastarbei ders" noemt heeft aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, de Spaanse ambassa deur, Gedeputeerde Staten van Lim burg en de directies van verscheide ne Limburgse industrieën een nota gezonden naar aanleiding van de huisvesting van 310 Spaanse arbei ders in het voormalige zusterklooster „Op de Bies". Deze arbeiders zullen bij de Daf- f abrieken gaain werken. Volgens het Schimmertse comité is heit sociaal on verantwoord om zo'n grote groep mannen midden irn een goeddeels noig agrarische en besloten dorpsgemeen schap te plaatsen. De dorpsgemeen schap van Schimmert en het klooster bieden naar de mening van het co mité te weinig opvangmogelijkheden en leefklimaat en -patroon van Schimmert zijn ongeschikt om een uitbreiding met vijftig procent meer volwassen mammen toe te staan. AMMAN (Rtr.) De regering van Jordanië en de Palestijnse comman do's hebben gisteren een nieuwe vre desovereenkomst getekend, de twee de in vier dagen. Hierin wordt een onmiddellijk staakt-het-vuren en de demilitarisering van de hoofdstad af gekondigd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemees ter W. Thomassen van Rotter dam heeft gisteravond verklaard dat de leiding van de staking in de Rotterdamse havens in han den is van Mao-communisten, die hun opleiding en hun instructies hebben gekregen uit Parijs. De instructies worden volgens de heer Thomassen via Albanië naar Nederland gestuurd. Nederland moet zich z.i. zeer scherp reali seren wat de gevolgen kunnen zijn van het feit dat dergelijke grote machten zich achter de schermen met de zaak bezig houden. De burgemeester zei dat hij zijn informaties uit twee onafhanke lijke bronnen had. Hij wilde die bronnen niet noemen. De jonge stakingsleider van het stakings comité „Arbeidersmacht Rotter damse haven", Wouter Terbraak is volgens burgemeester Tho massen een van de leiding gevende Mao-communisten in de Rotterdamse haven. Zij zijn, al dus de heer Thomassen, meesters in „het ringeloren van en het spelen met mensen op een ver schrikkelijke manier; en dat al les onder het mom van idea- Het optreden van de Groningse communist Fré Meis in de Rot terdamse haven (hij heeft zich tegen de „Arbeidersmacht" ge keerd en de staking nieuw elan gegeven door gematigder loon eisen) werd gisteravond door dr. S. Backx, voorzitter van de werk geversvereniging SVZ, heel wat realistischer genoemd dan dat van Terbraak. Dat neemt niet weg dat de SVZ ook „nee" zegt tegen de 37,50 bruto van Fré Meis. „Wij houden vast aan ƒ25 bruto", aldus dr. Backx. Voorzitter W. Hulsker van de vervoersbond in de Rotterdamse haven zei over de interventie van Meis: „Leuk gedaan. Een aardige strijd tussen Peking en Moskou". Het akkoord werd getekend dbor de Jordaanse eerste minister Alrifai en Yassar Arafat, leider van het Pa lestijnse bevrijdingsfront. Zij werden het ook eens over een wederzijds niet-aanvalisverdrag en over het niet-aanvallen van burgers en bur gerlijk eigendom. Beide partijen zul len hun troepen in en rondom Am man onmiddellijk terugtrekken. De overeenkomst moet een einde maken aan de ongeregeldheden en vuurgevechten, die plaatsvonden na de mislukte aanslag op koning Hoes sein van vorige week dinsdag j.L Het radicale Volksfront voor de be vrijding van Palestina heeft echter verklaard niet van het verdrag op de hoogte te zijn. Volgens politieke waarnemers be tekent dit akkoord geen oplossing voor het conflict tussen beide par tijen. dat verscherpt' is, toen Jcrda nië het Amerikaanse vredesinitiatief aanvaardde. Eerst een mislukken van de besprekingen tussen Egypte. Jor danië en Israël in de V.N. zou de twee partijen in Jordanië tot elkaar kunnen brengen. DEN HAAG (ANP) Sedert 1 augustus tot in het begin van sep tember zijn bij het ministerie van Economische Zaken ongeveer 200 aanmeldingen van voorgenomen prijsverhogingen ontvangen. Dit be tekent niet, zo is hierbij aangetekend, dat het aanmeldingen voor ongeveer 200 artikelen betreft. Een aanmelding kan namelijk betrekking hebben op een gehele reeks artikelen. Minister Nelissen heeft, zoals men zich herinnert, op 1 augustus zijn prijsbeleid gewijzigd. Een nieuwe be schikking, op die datum in werking getreden, houdt in, dat bedrijven, die tot prijsverhoging willen overgaan als dat noodzakelijk wordt geacht wegens andere dan een stijging van de externe kosten, deze prijsverho ging een maand tevoren dienen aan te melden. Een andere beschikking, eveneens op 1 augustus in werking getreden, schrijft voor, dat bedrijven met een omzet van meer dan 10 mil joen gulden per jaar prijsverhogin gen, veroorzaakt door gestegen exter ne kosten, uiterlijk de dag van in voering bij het ministerie aanmelden. Ongeveer een derde van de 200 aanmeldingen heeft betrekking op prijsverhoging wegens gestegen ex terne kosten. De overige aanmeldin gen houden verband met de rentabi liteit van de betrokken bedrijven. Heb gisteren de krant zitten lezen en ben daarbij van de ene verbazing in de andere gevallen. Neem nou Hoechst: geen hinder meer van de wet, binnenkort kan er legaal gehin derd worden. Ik.... Koster: hoe kun je de KOST ER nou nog mee verdienen? Ik wil.... In het dagelijkse fusienieuws las ik dat v.h. Gebr. Philips er Tabak van hebben. Ook van hun 700 werk nemers? In een andere krant zag ik een aardige kop over de chocolade fusie van vorige week: „Kwatta maakt Van Dungen soldaat". Ik wil mijn.... Maar veel te veel werkgevers be schouwen het lot hunner werkne mers nog als fusieliteiten. Ik wil mijn vier.. „Spanning op arbeidsmarkt iets afgenomen". Dat lees je dan, en je denkt: gek, het klopt wel in het GAB-j argon, maar het klopt ook niet want het is zelden zo spannend geweest. Ik wil mijn vierhon Partir, c'est Sourire un peu (uit het klooster) En wat lees ik: de huisvrouwen staan te dringen aan de PTT-loket- ten om het baantje van semi-prof- besteller. En zo zal geschieden, waar ik al jaren naar uitzie: „Tante Pos" komt weerom! Ik wil mijn vierhonderd.. Ik hoor het die dienstplichtige sol daat uit Oudenbosch volgende week al zeggen: ik zou wel onder-wijzer willen wezen. Ik wil mijn vierhonderd gul- Als u geen Zuidmolukker, geen nieuwsgierige Amsterdammer, geen Damslaper, geen rellenschopper, geen nieuwsgierige Hagenaar, geen bevriend staatshoofd, geen marinier, geen staker, geen maximumsnel- heidsoverschrijder en geen foutpar- keerder bent, dan behoort u tot de kleine honderd uitverkorenen die in de laatste twee weken niet in aanra king met de Nederlandse politie zijn geweest. Ik wil mijn vierhonderd gulden.... En terwijl er ergens in Jordanië meer dan honderd onschuldige vliegtuigpassagiers gevangen zitten, zijn aller ogen gericht op mooie Palestijnse Leila, die in Londen ge vangen zit. Leila heeft aan een ka ping meegedaan, maar hoe schuldig is ze? De Britse hoge heren weten het niet meer, zeker niet als zo Leila een keer gezien hebben, want dat is een wapen, een handgranaat is er niets bij Ik wil mijn vierhonderd gulden desnoods afstaan ALS FEI JEN OORD MAAR WINT MERIJN (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Er zullen lande lijke normen komen voor de uitke ringen uit de algemene bijstandswet. Een wetsontwerp daartoe is gister middag zonder hoofdelijke stemming aangenomen in de Eerste Kamer. De bedoeling van het wetsontwerp, dat door staatssecretaris Van der Poel (CRM) en minister Roolvink (Soc. Zaken) is ingediend, is het uit vlakken van de gewraakte verschil len tussen bijstandsuitkeringen in de verschillende gemeenten. DE 74-JARIGE D. van Kissel uit Hoensbroek is gisteren door een val lende muur getroffen en op slag gedood. De heer Van Kissel hielp mee bij het slopen van een pand te Heerlen. n dwars waard e worden gesteld ntienieuws

de Stem | 1970 | | pagina 13