Aanleg nieuwe Deltadijk Baalhoek-Kruispolder voor een jaar uitgesteld ndert DOW KOMT IN T GROEN TE STAAN m él Kwatta- fusie Hontenisse niet in havenschap Terneuzen G.S. vragen zestig mille voor exploitatie vliegveld v --V' G V,;. - n. i Even naar Argentinië om Feijenoord te zien instuif zeeland Staking bij Boddaert Koudekerke beëindigd MINISTERS BESLISSEN Bonneknopgat bij de barbier SCHENKEN t eggermont Onbestendig c Wasserij DE DAGERAAD Wij verzorgen en bezorgen uw was keurig netjes BINNEN 1 WEEK Statenexcursie naar Sloehaven Marie-Cécile voor de televisie |M BB VAN MENSEN DINGEN EN DADEN KUNSTGEBITTEN KINDERCIRCUS HULST VOOR TV Zuidafrikaanse ambassadeur naar Zeeland ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 s; tij.! (ADVERTENTIE) Sn» 'EN: |mering" In aanbouw. )ere werkers hebben in voor „Godenschemering" casco in elkaar gezet. Een geleden was het nog een ponder charme: een beet- p een slagschip van eeu- Maar morgen zal ook mering" ongetwijfeld tor het oog zijn. intien corsowagens en aekgezelschappen trekken ag om half drie door het ronds van zes tot twaalf :n de praalwagens op zijn ichtigen op het tentoon- ein. En maandag kan dat hele dag. DVERTENTIE) NIEUWSTRAAT 21 2478-3558 b.g.g. 2209 g 19 uur, zondag 8 en g: Par. H Petrus en erdag 19 uur, zondag uur. H Eligius, tel. 01170- ag 19 uur, zondag 8.3U O.L.V. Hemelv., tel mdag 8 en 10 uur. IVest-Souburg: St.-Marti- terdagavond 19 uur en 10 15 uur. ïereformeerde kerk. 23- ïr en zondag 9 uur. lent: H Maria Hemelv. >61, zaterdag 19 15 uur, 9 30 en 11 uur. ;e: Dorpsplein, zaterdag 0 uur. Hulpkerk, zaterdag 1', ir. lan de Doper, tel 01178- B 19 uur. zondag 8. 1" Ant v. Padua, tel aleidag 19 uur, zondag 15 uur. H Willibrordus. tel Binnpnstad zaterdag ie 7 30 en 11 45 uur. k, zat. 19.15 uur, zondag a 17 uur Kruiskerk rdag 19 uur. zondag 10 De verrezen Christus „De Zeemeeuw"), za' ur, zondag 9, 10 en 1' Parochiekerk O.L.Vr zaterdagavond 19 uur .30 10.30. 12 en 19 uur. irk Paau wen burg zateR uur en zondag 8 en 1' leohziekenhuis zondag Mii. Tehuis: zondag 1" H. Maria Vis., 'e'' terdag 19 uur, zondag 8 O.L.V Tenhemelopne- 01176-284, zaterdag l9 30 en 10 30 uur Anna. zaterdag I9-'9 0 uur. informatie 01130-1363 H Pastoor v Ars, W zondag 10 uur. (Vervolg van pagina 1) De snelle stijging van Kwatta op de Amsterdamse effectenbeurs zou ook de Kwatta-directie volkomen hebben verrast. Zoals ook bij de on- langs tot stand gekomen fusie Etna- Daalderop-DRU beperkte het eerste bericht van de Amsterdamse effec tenbeurs zich gistermiddag tot de mededeling dat de notering van de aandelen Kwatta was opgeschort in verband met een te verwachten com munique. Geheel onverwacht kan men de ontwikkeling rond de Kwatta niet noemen. Reeds lang wordt Kwatta in beurskringen als een fusiekandidaat beschouwd. Uit het definitieve com muniqué bleek tegen veler verwach ting in, dat er sprake was van over name van Van Dungen door de Kwattagroep. Van Dungen, zo werd ons meegedeeld, wordt formeel een dochter van het Kwatta-concern en de directeur van Van Dungen, de I heer F. A. P. Klein, zal op de eerst- I volgende aandeelhoudersvergadering I worden \porgedragen als lid van de Raad van Bestuur van de Kwatta groep. De transactie zal worden geëffec tueerd door overdracht van alle uit staande aandelen Van Dungen aan Kwatta. Hiertoe zullen nominaal 600.000,nieuwe gewone aandelen Kwatta worden uitgegeven. Gere kend naar de laatste beurskoers be tekent dit dat Kwatta voor Van Dun gen 810.000,betaalt. De besturen zijn van mening dat de bundeling van activiteiten met een aantrekkelijker verkooppakket een belangrijke versterking van de gezamenlijke marktpositie tot ge volg zal hebben en tot een efficiën tere bedrijfsvoering zal leiden. In een binnenkort te houden bui tengewone aandeelhoudersvergade ring van Kwatta zal een nadere toe lichting worden gegeven. Personeel en ondernemingsraden in beide bedrijven zijn gisteren door de directies van de overname op de I hoogte gesteld. Mr. Misteli zag in Van Dungen een heel gunstige fusiepartner. Het Nij- meegse bedrijf heeft in tegenstelling tot Kwatta-Breda steeds met bevre digende resultaten gewerkt. Kwatta t leed over 1969 een verlies van 330 000.— tegen 835.000,over 1968. Het Bredase bedrijf keerde voor het laatst dividend uit in 1965 en wel 8 procent in contanten als mede 5 procent in aandelen uit de agioreserve. De verliezen over de jaren 1966—1969 werden afgeboekt 1 van de reserves. Ultimo 1969 ver schafte het gehele concern (met dochterondernemingen in België en Frankrijk) werk aan 422 man, wat een daling ten opzichte van 1968 in hield van 65 man. Dit was in hoofd zaak een gevolg van een verdere concentratie van de produktiebedrij- ven. Sinds 1939 maakt ook Driessens chocoladefabrieken deel uit van het Bredase bedrijf. Mr. Misteli, die als hoofdbestuurs lid van de vereniging voor werk gevers in de cacaoverwerkende be drijven de Nederlandse cacao- er chocoiadeindustrie steeds heeft voor gehouden zich sterk te maken tegen over de opdringende buitenlandse concurrentie, acht het niet mogelijk dat zich nog meer bedrijven bij de combinatie zullen aansluiten. Hij zei zich volkomen open op te stellen voor eventuele verdere fusiemoge hjkheden. 1 olgens geruchten zou er al door »an Dungen en haar dochteronder neming Frank Rademaker's cacao en chocoladefabriek (Haagse Hopjes) een eerste gesprek hebben plaats gevonden met de Haagse suikerwer ken, marsepein en chocoladefabriek Wijnandbeke over een mogelijke r~ menwerking in de toekomst. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - DEN HAAG Het werk voor het op Deltahoogte brengen van de hoogwaterkeringen tussen Baalhoek en Kruispolder-Ha ven zijn voor minstens een jaar uitgesteld- Het bestuur van het wa terschap Het Hulster Ambacht, dat deze werken op 26 september had willen aanbesteden (waarna reeds in oktober met de uitvoering zou wor den begonnen) lieeft van Rijkswa terstaat bericht ontvangen dat het raadzaam zou zijn om de voorberei dingen stop te zetten. Daartoe heeft het waterschapsbestuur inmiddels besloten. De reden van het uitstel is de nog steeds heersende onzekerheid over het Belgische Baalhoekplan. Zolang nog niet zeker is welke repercussies de eventuele aanleg van een Baal- hoekkanaal voor het dijktracé in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal heb ben, wordt het onverantwoord ge acht om thans grote investeringen te doen, die over enkele jaren mis plaatst kunnen blijken. Men hoopt dat aan de heersende onzekerheid een einde zal komen als het eerste rapport van de Nederlands-Belgi sche onderhandelingsdelegatie, die de Baalhoekplannen bespreekt, openbaar zal worden gemaakt. En dat kan, nog wel enkele maanden duren. Het bestek voor de werken aan de hoogwaterkering tussen Baalhoek en Kruispolder Haven is al geruime tijd geleden gereed gekomen. Bij koninklijk besluit van 17 juli werd aan het waterschap concessie ver- (Van een onzer verslaggever») KOUDEKERKE De staking bü m'i ijzergieterij en machinefabriek Boddaert in Koudekerke is gisteroch tend beëindigd. Eergisteravond werd door de directie van het Middelburg se bedrijf (waarvan zich een vestiging met 60 man personeel in Kou dekerke bevindt) aan de vakbonden om bemiddeling gevraagd. Dit heeft ertoe geleid dat de staker» voorlopig weer aan het werk gaan in afwachting van de besluiten die cen traal door de Rijn-Scheldegroep en door de directie van Thomassen in De Steeg (een lid van de Rün-Schel- degroep, waarvan Boddaert weer een dochterbedrijf is) genomen zullen worden. Men verwachtte de beslissingen gis teren uiterlijk maandag. Wat betreft de eisen van gelijktrekken van het loonniveau van Boddaert met dat van de andere bedrijven in de Rijn-Schel degroep, is men (nadat de vakbonden volledig inzicht in de loonstructuur van het bedrijf hadden gekregen en deze hadden kunnen vergelijken met die van de andere bedrijven) tot de overtuiging gekomen dat ten aanzien hiervan een misverstand heerste. Door herziening van de loonstructuur hij bijvoorbeeld ,,De Schelde" in Vlissin gen zullen niveauverschillen in de toekomst worden weggewerkt. leend tot het inpolderen van 5 hec tare buitendijks gelegen grond; een landaanwinst welke bij de aanleg van de 2650 meter lange Deltadijk automatisch zal worden verkregen. Het waterschap heeft in het verle den al ongeveer een miljoen gulden uitgegeven voor grondaankopen en voor het schadeloosstellen van eige naren van opstallen in het gebied. Ook maatregelen met betrekking tot het beheer van de havens van Baal en Kruispolder waren reeds voorbe reid. Twee scheepswerven zouden in verband met de dijkaanleg moeten verdwijnen. Voor hen betekent het opschorten van de werkzaamheden uitstel vam executie voor minstens een jaar. Dat is namelijk de waar schijnlijke periode waarvoor het uit stel zal gelden. De nieuwe dijk zal de kustlijn tussen Baalhoek en Kruispolder ha ven met 500 meter verkorten. Het tijdschema voorzag in het gereedko men van de Deltadijk in de zomer van 1972- Het uitstel van de werken heeft voorlo-pig voor het waterschap geen financiële consequenties. BEESTENMARKT 14 - HULST Telefoon 01140-2813. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeer binnenkort is de indiening van het wetsontwerp Havenschap Terneuzen bij de Kamer te verwachten. Dit blijkt uit een memorie van ant woord van de ministers Bakker (Verkeer en Waterstaat) en Witte- veen (Financiën) en staatssecretaris van Veen (Binnenlandse Zaken) aan de Eerste Kamer, De memorie van antwoord handelt over de conclusies van de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat inzake het wetsontwerp Havenschap Vlissingen. (Van een onzer verslaggever») MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland zullen zich in een komende vergadering moeten uitspreken over een voorstel van G.S. om zestig mille toe te kennen aan de Stichting Vliegveld Midden- Zeeland. Het gevraagde bedrag geldt als een stimulerende geste van de provincie voor de exploitatiejaren 1970 en 1971 van de stichting. De Stichting Vliegveld Midden-Zeeland verwacht een jaarlijks nadelig te kort van f 75.000. Zoals bekend heeft de stichting een beroep op de provincie en de gemeenten in de omtrek van het vliegveld gedaan om dit tekort door middel van subsidies weg te werken. In hun voorstel aan ae stalen zeg gen G.S. dat zij het betreuren aat het particuliere initiatief (net be drijfsleven) dat de hefboom vormae om het vliegveld Midden-Zeeland tot stand te brengen, voorlopig nog beperkt is gebleven tot bijdragen a fonds Derdu in de investeringskosten van het vliegveld. Het bedrijfsleven, aldus melden G.S. stelt zich od het standpunt dat de verzorging van ae exploitatiemiddelen van het vlieg veld tot de zorg van een of meer overheidsinstanties behoort en niet behoort tot de taak van het bedrijfs leven. Het college van G.S. zegt daaro ver: „Hoewel tegenover dit stand punt van het bedrijfsleven ook een andere mening kan worden gesteld, valt niet te ontkennen dat de> elders in Nederland gelegen streekvliegvel- den vrijwel steeds geëxploiteerd worden door de gezamenlijke over heden. Het provinciaal bestuur toont zich intussen bereid veertig procent van het exploitatietekort doch slechts voor de jaren 1970 en 1971 voor rekening van de provincie te nemen. De resterende zestig pro cent zullen moeten worden opge bracht door de belanghebbende ge meenten. Onderwijl wordt alles on dernomen om te bereiken dat het rijk liet vliegveld Midden-Zeeland op gelijke wijze gaat behandelen als enkele andere regionale vliegvelden, die met steun van de rijksoverheid worden geëxploiteerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De jaarlijkse excursie van provinciale staten van Zeeland, die op achttien september plaatsvindt, is ditmaal geheel op de industriële toer gehouden. De staten zullen zich gaan oriënteren over de stand van zaken in het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost. Na een algemene inleiding over het onderwerp industrialisatie in de statenzaal te Middelburg, zal een bezoek worden gebracht aan de in aanbouw zijnde fabriek van Péchi- ney-Nedevlansd n.v. in het Sloege- bied. Tijdens de lunch, die in Goes wordt gebruikt, zal dijkgraaf P.J.J. Dekker van de Brede Watering van Zuid-Beveland het een en ander vertellen over het op Delta-hoogte brengen van de Zuidbevelandse dij ken. In de middag zstl een nieuw dijk- geideelte in de buurt van Borsele worden bezichtigd. De excursie wordt besloten met een rondgang over het terrein van de kernenergie centrale van de n.v. PZEM. De di recteur van deze n.v., ir. T. Bogerd, zal een inleiding houden over de vorderingen die bij de bouw van de centrale zijn gemaakt. De bewindslieden delen in de me morie mee, dat het in de toekomst misschien gewenst kan zijn, dat de dan bestaande havenschappen voor de ontwikkeling van het Wester- scheldebekken worden samenge voegd. Onder de huidige omstandigheden geeft men er echter de voorkeur aan twee afzonderlijke havenschappen te ontwikkelen. Een te zware concurrentie tussen de twee havenschappen hoeft volgens de bewindslieden niet te worden ge vreesd, omdat in beide havenschap pen het Rijk en de provincie Zee land zullen participeren, waarbij dan het Rijk in ieder geval wordt ver tegenwoordigd door dezelfde perso nen. Ook over het Reimerswaal-plan mag binnen afzienbare tijd een inte- rimrapport worden verwacht. Momenteel staat nog niet vast, of en zo ja, wanneer in de nieuwe ge meente Hontenisse een zeehayenin- dustrieontwikkeling zal plaatsvinden, Er bestond da* ook bij de bewinds lieden geen aanleiding om deze ge meente in dit stadium bij het voor overleg te betrekken over de oprich ting van het havenschap Terneuzen, Dat de gemeente Middelburg een raadgever in de raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen heeft gekregen is gebeurd omdat er een nauwe relatie tussen het nieuwe in dustriegebied van die gemeente en dat van Zuid-Sloe bestaat. Ook heeft men dat gedaan omdat er uit die re latie een verstengeling van belangen van die gemeente en het havenschap zelf zal voortvloeien. Een dergelijke nauwe relatie is niet aanwezig tussen de gemeente Axel en Hulst enerzijds en het ha venschap Terneuzen anderzijds. In de memorie van antwoord wordt voorts gezegd, dat met de studies in zake de havenschappen die het rijk maakt samen met het overlegorgaan zeehavenontwikkeling zuid-west-Ne derland goede voortgang wordt ge maakt. Er zijn reeds in verband met de studies over de havenprojekten een drietal eerste interimrapporten gereed gekomen. Deze rapporten hebben betrekking op de Maasvlak te, het Moerdijfegebied en op delen van de Westerschelde. Er zijn aan bevelingen gedaan omtrent de rich ting waarin de studies moeten wor den voortgezet. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE De laatste van de serie popparlementen wordt maan dag 7 september om 20.45 uur op een bijzondere wijze afgesloten. Er zal o.a. medewerken de colora tuursopraan „Marja-Celiaa", aldus de KRO-gids, onbetwist een belang rijke nieuwe ontdekking. Zij zal begeleid worden door de pianist Carlo Uverky en zal een aria van „Struis" zingen. Achter de naam Carlo Moerky en zal een aria van Moerdijk schuil. De Zeeuwsch- Vlaamse zangeres wordt begeleid door haar broer, de pianist Carlos Moerdijk. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI op vrijdag om 18 uur: onbe stendig met ge matigde tempera- Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor zondag: aantal uren zon: 1 Wt 7. Min. temp.: omstreeks normaal fx- temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans ep een droge periode van minstens j Pur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 2 mt 8. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: 1 lot 5 graden onder normaal. Kans op een droge perio- oe van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op geheel droog etmaal: 30 pro- cent. f-igi u v1: lliM lipl -1 B I /'V L !iüPmm ||^P|PPIipiPF«^ (PIPKIW mfèilL,, -r. f:?; V üi.V -Oiri!. :r 1 .-ë: i. ai:!:; i-„' (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tussen het fa briekscomplex van Dow Chemical en de Temeuzense bebouwing is een lange rij jonge boompjes geplant die, wanneer zij tot volle wasdom zijn gekomen, van de stad uit gezien de chemische installaties voor een groot deel aan het gezicht zullen onttrekken. De Dow-directie is voornemens stroken grond ten oosten en ten zuiden van het fabrieksterrein aan te kopen, die met bomen beplant zullen worden. Deze groenvoorzie ningen zijn bedoeld als een van de maatregelen van Dow om eventuele luchtverontreiniging door de chemi sche industrie zoveel mogelijk te beperken. Overigens blijft de reus achtige fakkel van de naftakraker dag en nacht de aandacht trekken. Vooral in de nachtelijke uren ver spreidt de vlam een gloed, die vele kilometers in de omtrek zichtbaar is. Dat de nafta-vlam 's nachts gro ter is dan overdag wordt door de Dow-directie bevestigd. Dat komt namelijk doordat de verwisseling van de ovens gepaard gaat met toe diening van een hoeveelheid stoom die de vlam feller doet branden. Het verwisselen van de ovens van de naftakraker gebeurt bij voorkeur 's nachts. (Van een onzer verslaggevers) GOES. „Het wordt volgende week 31 voor Feijenoord," al dus voorspelt de Goese stukadoor D. B. Korsuize, die vorige week als enige Nederlander van bene den de Moerdijk in Buenos Aires naar de eerste worldcup-wedstrijd heeft zitten kijken en er enorme herinneringen aan heeft overge houden. „In één woord: het was er onvoorstelbaar goed. Een hele mooie reis en een fantastisch ver blijf. Ik ben beladen met cadeaus in Nederland teruggekomen." „We hadden een hele rustige reis. Het was voor het eerst dat ik per vliegtuig de oceaan over stak. Ze hadden me wel gezegd: het kan er goed spoken boven de Atlantische Oceaan. Maar dat viel op de heenweg erg mee. Zater dagmiddag, twee weken geleden, kwamen wij in Buenos Aires aan en werden gelijk gastvrij ont haald. We waren met z'n zessen: drie man uit Rotterdam, twee uit Lopik en ikzelf. We logeerden in het City-hotel, een van de groot ste hotels van de stad. Ik heb trouwens, wat luxe betreft, ook nog een grappige ervaring gehad tijdens de vliegreis. Bij het over stappen van het lijntoestel in Pa rijs in een Argentijns toestel, werden de passagiers in bussen vervoerd. Ik kon niet mee in de eerste bus en was in de tweede bus de enige Nederlander. Toen we bij de stationshal van het vliegveld kwamen, zag ik nie mand meer van onze groep. De stewardess die me daar te woord stond, stuurde me helemaal naai de andere kant van het vliegveld, wel tien minuten lopen. Daar was ik verkeerd. Ik ging terug naar de balie en daar hebben ze telefo nisch informatie ingewonnen, waaruit bleek dat ik bij een groep hoorde die met dat en dat toe stel zou vertrekken. Het vliegtuig stond op me te wachten. Dat wel. Maar toen bleek dat de tweede klasse-afdeling vol was. Zodoen de heb ik helemaal „voor niets" eerste klasse gereisd, met alles war daarbij hoort. Magnifiek." „Toen ik besloot naar Argenti nië mee te gaan met Feijenoord, had ik in een advertentie gelezen dat het 1300 zou gaan kosten. Later bleek dat 1950 te zijn en toen ik me eenmaal had opgege ven bij het reisbureau, werd mij twee weken voor vertrek meege deeld, dat het 3700 zou gaan kosten. Maar ja, om dan weer af te boeken is ook zo weer wat. Je hebt al tegen iedereen gezegd, dat je naar Buenos Aires gaat en dan zou je later moeten bekennen dat je niet mee kon gaan vanwege de financiën. Bovendien ga je zitten piekeren in de trant van: „Ik ben hel hele jaar met Feijenoord mee- geweest en het hele jaar hebben ze gewonnen. Stel dat ze nou, juist nu ik niet meega, ver liezen...." ,.De eerste dag," aldus de heer Korsuize (die volgende week, dit maal weer in gezelschap van zijn vrouw naar de return in Rotter dam gaat kijken), erg rustig. „We zijn eerst om negen uur 's avonds naar de training van Feijenoord gegaan. Later werden we uitge nodigd voor een feestje dat de Rotterdamse club in haar kamp gaf: met de pers en radiomensen, die ook in ons hotel verbleven, en de voetballers zelf, evenals de ho ge voetbalheren van Buenos Aires en La Plata. Er was een barbecue en er speelde een Argentijns or kestje. Zo'n klein ritje met de bus naar het feest toe, dat zijn reizendie bussen zijn een verschrikking. Na afloop denk je, dat je 24 uur in een bus hebt ge zeten. Alles doet je pijn. Op iedere kruising in Argentinië zijn de go ten namelijk doorgetrokken Als je buiten de stad komt, zie je allemaal krotwoningen. Echt wildwest. „Het gros van die mensen wil niet anders leven," vertelde een van onze tolken. „Ze leven er echt naar hun zin, al verdienen ze weinig. Bij die men sen gaat whisky voor een luxe woning." De heer Korsuize: „We waren nog niet terug in ons hotel of er lag weer een uitnodi ging voor een feest: van Estu- diantes dit keer. Daarheen ben ik als enige supporter van Feijenoord ook gegaan. Ik kreeg daar nog een mooi cadeau: een portefeuille van schildpadleer. Feijenoord zelf kwam niet naar dat feest. Nee. Ik neb wel eens medelijden met die jongens van Feijenoord gehad. Als je zag wat w ij kregen en wat z ij kregen en te zien kregen: zij zagen niets anders dan hun trai ningskamp, 't stadion, politiehon den, prikkeldraad en uniformen. Hun bus werd steeds door twin tig man motorpolitie geëscor teerd." Dinsdag kregen wij weer uitno digingen. We zijn toen naar de Lucas Bolsfabrieken gegaan, die buiten Buenos Aires liggen. Daar hebben wij weer veel cadeaus ge had, onder meer een krat whisky en glazen, een langspeelplaat en een dolk in leren etui." De heer Korsuize vertelt voorts ook van andere bedrijven nog zo veel geschenken te hebben gehad, dat de Nederlanders bij hun te rugkeer in ons land bang waren door de douane beboet te zullen worden. „Maar dat valt met die Nederlandse douane allemaal best mee. Onze hele groep is niet eens gecontroleerd." (Van onze correspondent) ZUIDDORPE In vroegere tijden, toen er alleen maar vlijm scherpe scheermessen bestonden, scheerden de mensen althans in Zuiddorpe zich slechts een maal per week. Dat wil zeggen, zij lieten zicli scheren, want de kunst om het scheermes te hante ren was lang niet iedereen mach tig. Zuiddorpe telde twee barbiers. Een van hen woonde in de kom van het dorp en heette Wiesken Gerris. Hij was de „scheerder" van de deftige boerenstand. Wieskens was behalve barbier, ook nog voerman en caféhouder. De ander was Josephus Aerts, bijgenaamd „Tseefken Marijn". Hij woonde in de „Molenhoek" en was de arbeidersbarbier. De bekende drie grapjassen Bonne knopgat, Modest Pollet en Domien Pijpe besloten op een avond een grap uit te halen met een van de barbiers. Bonneknopgat had weer eens^ wat uit zitten broeden. Ge drieën gingen zij naar Tseefken Marijn, waar de scheerkamer vol was met wachtende mannen met behaarde gezichten. Toen Bon neknopgat aan de beurt was za ten de beide andere schelmen verlangend uit te kijken naar het resultaat van de door Bonneknop gat verzonnen grap. Bonne liet zich, met een baard van drie weken in de scheerstoel zakken en vroeg aan Tseefken: „Kun je het er voor doen?" De barbier antwoordde: „Ja, ja, want het is een fikse baard, hè?" De schelm had zijn woorden zo gekozen, dat hij na zijn scheerbeurt alleen nog maar zou hoeven te zeggen: Tseefken, ge zijt vriendelijk be dankt". De drie grappenmakers hoopten da't Tseefken dan om zijn geld zou vragen. In dat geval had Bonne zijn antwoord al klaar: „Ja, maar Tseefken, ge hebt toch gezeid dat ge 't voor het haar van die lange baard ging doen?" Zover kwam het niet. Toen de barbier het gezicht van Bonnek nopgat aan een kant had gladge schoren zei Tseefken: „Bomne, ik heb nu al haar genoeg". Bonne was woedend, temeer omdat de andere deugnieten het uitproest ten van het lachen. De volgende dag zat Bonne in de zondagse hoogmis te pronken met zijn hal ve baard, want Bonne dacht dat het nooit kwaad zou kunnen, wanneer hij de lachers op ziin hand had. (ADVERTENTIE) REPARATIES OOK ZONDER VERHEMELTE ZAAMSLAGVEER 96 Ook aan huis te ontbieden (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster kindercir cus „Reinardi" verleent zaterdag aanstaande medewerking aan een rechtstreekse televisieuitzending, vanuit de sporthal in Haaren, Aan de uitzenamg nemen in totaal vijf tien Nederlandse jeugdcircussen deel. die ieder een onderdeel van hun repertoir zullen tonen. De uitzending zal plaats hebben tussen 14.00 en 17.30 uur. Het Hulster jeugdcircus gaat met een groep van zeven leaen naar Haaren. De jongeren zullen er een nummer laten opvoeren met eenwie- lige fietsen, dat is ingestudeerd on der leiding van voorzitter J. van Eekelen, die de groep als mentor uiteraard zal vergezellen. MIDDELBURG De ambassa deur van Zuid-Afrika, de heer T. Endemann, zijn echtgenote en enke le leden van het ambassadeperso neel, zullen op 23 september een vriendscliapsbezoek aan de provin cie Zeeland brengen. Het initiatief tot dat bezoek is uitgegaan van de Zuidafrikaansc ambassade, die ook een groot aantal Zeeuwse prominen ten heeft uitgenodigd voor een re ceptie die de ambassadeur op de avond van 23 september in de Mid delburgse Stadsschouwburg wil ge ven. De ontvangst vormt de inleiding tot een filmprogramma waarin vier Zuidafrikaanse films worden ver toond, namelijk: „Drie wijze man nen", „Radio Bantoe", „Lezend La boratorium" en „The Peace Game". Het provinciaal bestuur biedt de Zuidafrikaanse ambassadeur en diens gevolg op de middag van 23 september een rondreis door de pro vincie aan. Het departement Zeeland van de Nederlandse maatschappij van nijverheid en handel heeft de ambassadeur uitgenodigd voor haar luchtbijeenkomsl, waarop de Zuida frikaanse bzoeker een spech zal houden. f1

de Stem | 1970 | | pagina 3