„Er kunnen 40 a 50 profkoersen komen'' ESTUDIANTES MET ZEVENTIEN SPELERS afdeling woninginrichting buitencfien/t „Nu tijd voor een jongere JAN DE VRIES WEG ALS LEN-PRESIDENT Eddv Merckx snel op Vigorelli-baan Tonny VER JUDO WK VISSE IN LIMBUR Irico Volgende week gesprek met bond SPORTTOTO is de keus wel zo moeilijk Fluit voor arbiters \an Zoghei weer in doel Jan Aling militair kampioen Wandeltocht Ovezande AARZELEND TEVREDEN Dravercrack start niet •f MIEKE STERK HAALDE BRONS Kloostersandt werd tweede ri*tv*rtcten~Frlcotien VROOM DREESMANN de ster van elk bloemencorso T9 DE STEM VAN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 21 V.V.B.W.: OPTIMISTISCH OVER WIELERTOEKOMST (Van onze sportredacteur) DEN HAAG. Na een middag van vergaderen in het hoofdkwar tier van de VVBW (vereniging van beroepsrenners) lijken de donkere wolken boven de toekomst van de 60 Nederlandse profcoureurs weg te drijven. Er zal nog heel wat moeten gebeuren om van die theorie een feit te maken, maar er schijnt in ieder geval licht in de duister nis, getuige de samenvattende tekst (het zoveelste wielercommiqué van de laatste week) in een verklaring die na 2 besprekingen werd uitgegeven en waarin gezegd wordt: „de werkgelegenheid in 1971 kan worden gegarandeerd door middel van de organisatie van 40 a 50 wedstrijden". Het communique meldt verder dat Ton Vissers een nieuwe profploeg als vrijwel zeker heeft aangekondigd. En tot slot blijkt dat de bij de vergade ring betrokkenen elkaar gevonden hebben in „een plan op langere ter mijn voor bet behoud van de werk gelegenheid". Karei Jansen (als se cretaris van de VVCS aan de VVBW verbonden als adviseur) merkte na de drukke praatdag dan ook tevre den op: „Het ziet er niet slecht uit". Over de details van het bespro kene, werd gisteravond echter nog weinig bekend „want" aldus Karei Jansen, we gaan in de loop van vol gende week met de KNWU praten en het zou niet correct zijn zoveel prijs te geven dat de bond geconfronteerd wordt met zaken dat we samen moe ten gaan bepraten. Van de andere kant meenden wij een globale indruk te moeten ver- vergaderingen hadden, omdat er gro- strekken van het resultaat dat de te onrust onder de renners is ont staan. Van die angst kunnen we nu al een deel wegnemen". Twee vergaderingen leidden giste ren dit optimistische nieuws in. Eerst was er een bespreking tussen het bestuur van de VVBW (Jan Jans sen, Peter Post, Martin Wierstra, Dick Qroeneweg), daarna een bijeen komst met bij de organisatie van wedstrijden betrokkenen: Ton Vis sers (ploegleider Willem II - Gazel le), Frans van den Enden (manager Cabellero). Jan Derksen (manager) en Louis de Theije (manager). Ze zaten ruim 3 uur rond de tafel met als kernpunt van de discussie: „werk gelegenheid op korte termijn". niet alleen de werkgelegenheid voor boroepsrenmers, maar ook voor een gezonde ontwikkeling van deze toch onmisbare sector de wielersport een dwingende eis zal zijn, dat aan or ganisatorische belangen de hoogste prioriteit wordt verleend. Aan de KNWU zal een volkomen nieuwe op zet worden voorgelegd, waarover de rechtstreeks betrokkenen bij de be roepswielersport in principe over eenstemming hebben bereikt. Het is van het grootste belang, dat over de ze opzet in eerlijk overleg van ge dachten zal worden gewisseld, waar bij de deelnemers aan de beide ver gaderingen wellicht ten overvloede wijzen op de ontwikkelingen in an dere sectoren van de sport. Ook in het buitenland namelijk, waar het als normaal mag worden gerekend diat de beroepssector een grote mate van eigen verantwoordelijkheid ge niet". Wat dat betreft gingen de heren tevreden uit elkaar. Karei Jansen: „De vooruitzichten zijn goed. Er is komen vast te staan dat de werkge legenheid kan worden gegarandeerd met de organisatie van zo'n 40 tot 50 wedstrijden. Die koersen kunnen er komen, zo bleek uit de reactie en de mening van de heren Vissers, Derk sen en De Theije die zoals bekend nauw betrokken zijn bij het organi seren van koersen. Eventueel zullen wij wat dat betreft als VVBW niet achterblijven en in ieder geval sa menwerken met deze drie heren". Dat is dan „het plan op korte ter mijn". Wat betreft de werkzaamhe den „op lange termijn"gebundeld in een rapport dat met de KNWU zal worden doorgesproken spitste heit onderwerp zich toe qp meer centralisatie en betere coördinatie. In het communiqué is daaraan het volgende uitvoerige slot gewijd: Ge zien de moeilijke situatie waarin de professionele wielersport in Neder land niet alleen nu (waar kon wor den gesproken van rampzalige ont wikkelingen) kwam te verkeren, maar ook al sinds vele jaren heeft verkeerd zal het, zo is de conclusie na het brede overleg de grootst mo gelijke aanbeveling verdienen aan de ontwikkelingen in de beroepssec tor de grootst mogelijke armslag te verlenen. Nu al kan worden vast gesteld, dat voor het behoud van Over deze nieuwe opzet „het plan langere termijn", is Karei Jansen in z(jn toelichting aarzelend, want er moet immers nog met de wielerbond overlegd worden. Desgevraagd wil Karei Jansen echter wel bevestigen wat de laatste dagen in wielerkrin- gen circuleert: het stichten van een centraal bureau. „Inderdaad", dat staat ons voor ogen en de heren die vanmiddag kennis namen van onze opzet waren het daar mee eens". Vraag: zal dat door de WBW in het leven te roe pen bureau dan als werkgever van de prof-coureurs gaan fungeren? Karei Jansen voorzichtig: „dat is niet uitgesloten". Vraag: gaat het bureau als een soort koppelbaas fungeren? Karei Jansen: „Dat idee ongeveer, In de loop van deze week zal de WBW een uitvoerig gesprek hebben met de KNWU die zich intern even eens beraadde op de situatie. „We hebben", zegt Karei Jansen, „regel matig contact gehad met de bond en we weten dat ook in die kring grote ongerustheid bestaat. Er zijn veel vergaderingen geweest en dat wijst op een bereidheid van die kant". PETER HEERKENS BOKSEN De Oostenrijker Jo- hann Orsolics, Europees kampioen boksen in de weltergewichtklasse, heeft ir. Wenen in de vierde ronde door k o. verloren van de Amerikaan Eddie Perkins. BUENOS AIRES (ANP) Coach Osvaldo Zubeldia heeft voor de tweede wedstrijd om de wereldbe ker tegen Feijenoord. die woensdag in het Feiienoordstadion in Rotter dam wordt gespeeld zeventien spe lers aangewezen. Zij vertrokken gis teren naar Nederland. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto nr. 3 zijn: Aantal deelnemers: 699.349 Inleg: 1.429.455,60 Prijzenfoednag: 643.255,02 Eerste prijs: 225.139,26 7 meldingen, ieder 32.162,80. Tweede prijs: 160.813,74 167 mel dingen, ieder 963,00. Derde prijs: 225.139,26 1574 mel dingen, ieder f 143,00. Extra-prijs: i T' 162,75 1110 meldin gen, ieder f 29,00. De zeventien geselecteerden ziin: keepers: Pazzano en Errea achtersDelers: Malbernat, Spadaro. Togneri, Medina. Pagnanini en Fuc- ceneco. halfspelers: Bilardo. Pachame. Eche- copar en Romeo. Aanvallers: Conigliaro. Flores. Ver- on, Rudzki en Taverna. De Argentijnse ploeg vliegt met Aerolineas Argentinas eerst naar Londen en stapt daar over op een KLM-Iijntoestel, dat vanavond vol gens schematiid om 18.55 uur op Schiphol zal landen De eerste wedstrijd tussen de twee ploegen, vorige maand in Bue nos Aires gespeeld, leidde tot een gelijk spel 22. Mocht het op 9 september weer tot een gelijk spel komen, dan volgt een derde wedstrijd op 11 septem ber in Madrid. De Argentijnen zijn niet pessimis tisch en speelden donderdag nog een oefenwedstrijd. Speler Eduardo Flo res zei: „Vraag me niet waarom, maar ik geloof dat^we de beker mee zullen terugnemen". e Vergadering in het hoofdkwartier van de VVBWV. I.n.r. voorzitter Jan Janssen, Peter Post, Karei Jansen, Martin Wierstra en Ton Vissers. Monstertoernooi voor tennisprofs FOREST HILLS (ANP) Lamar Hunt, de directeur van „World Championship Tennis", de organisa tie, die het grootste aantal beroeps spelers onder contract heeft, heeft in Forest Hills zijn plannen voor het houden van een supertoernooi in 1971 bekendgemaakt. Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen 32 professionals worden uit genodigd tot het spelen van twintig toernooien in even zoveel Noord- Amerikaanse steden. Enkele daarvan zijn al bekend: Philadelphia, Boston, Chicago, Las Vegas, Los Angeles, Louisville, Miami Beach, New York en Saint Louis in de Verenigde Sta ten en Quebec, Toronto en Vancou ver in Canada. Bij vaststelling van de data der toernooien zal zoveel mogelijk reke- (ADVERTENTIE) Natuurlijk, er is veel keus als 't gaat om het inrichten of vernieuwen van uw huis. En juist daarom is 't belangrijk dat u gebruik kunt maken van de diensten van een ervaren adviseur. Hij komt bij u thuis. Presenteert u, na 'n gesprek, een geselecteerde keuze. H ij geeft u een overzichtelijke offerte. En allemaal volkomen vrijblijvend. Zo werken de adviseurs van de Eén telefoontje is voldoende voor een afspraak. U kunt natuurlijk ook eerst de uitgebreide folder aanvragen. ning worden gehouden met de peri odes, waarin de „klassieke" evene menten vallen, zoals Wimbledon, Parijs en Forest Hills. De prijzen zullen de hoogste zijn die ooit voor een tennistoernooi zijn uitbetaald. Per toernooi valt 45.000 dollar (on geveer 160.000 gulden) te verdienen. De spelers worden gerangschikt in een klassement, dat wordt opge bouwd uit de resultaten, die zij per toernooi boeken. Zo krijgt de win naar tien punten, de andere finalist zeven, enzovoorts. De beste acht ma ken in een extra toernooi, het 21e, uit, wie zich de titel „kampioen der kampioenen" mag aanmeten. De winnaar ontvangt een bedrag van 50.000 dollar (180.000 gulden) Mocht een speler gedurende de ge hele competitie ongeslagen blijven dan lopen zijn verdiensten op tot 293.000 dollar (ruim 1.000.000 gul den). Degene, die in alle eerste ronden, zowel in het enkel- als dub belspel, wordt uitgeschakeld, ont vangt nog altijd de garantie van 12.000 dollar (43.000 gulden). Het is dan echter twijfelachtig of hij het volgende seizoen nog bij de 32 gese^ lecteerden zal behoren. Lamar Hunt, die uit is op een machtspositie in het beroepsterm is, achtte het niet uitgesloten dat in de toekomst ook de open kampioen schappen van Australië, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten in de toernooienreeks zouden worden opgenomen, waardoor hét aantal op 25 komt. De ideeën vain Lamar Hunt zijn door de beroepsspelers zelf, die op het ogenblik spelen in Forest Hills, zonder uitzondering met instemming ontvangen. Rod Laver, de Austra liër, die nog steeds als 's werelds beste speler wordt beschouwd, ver klaarde: „Ik denk dat zowel de spe lers het publiek als het tennisspel er Wel bij varen". Arthur A.she, een van de voornaamste „onafharikelij- ken", die ook mogen meedoen, was van mening: „Het is een vooruitstre vend plan dat de eenheid onder de spelers zal bevorderen". DEN HAAG (ANP) De vier jarige dravercrack Henri Buitenzorg zal zondagmiddag op Duindigt niel starten in het kampioenschap van Nederland. Dit heeft zijn trainer Jan Wagenaar jr. na overleg met de eigenaar de heer P. A. Meinardj te Bemmel besloten. Jan Wagenaar jr. zal nu in het kampioenschap Fla mingo Six rijden Henri Buitenzorg zal wel zondag 13 september op Mereveld deelne men aan het klassieke H. van Wic- kevoort Commelin Memorial, waarin hij groot favoriet zal zijn. Voor de Gold Cup, die zondagmiddag op Duin digt wordt verreden, zullen zeven tien volbloeds in de baan verschij nen. Voor acht daarvan zijn buiten landse jockeys geëngageerd. Hiertoe behoort de vermaarde Engelse ..Kar wats" Sandy Barclay, die waar schijnlijk met zijn eigen vliegtuig naar ons land komt. Hij zal in de Gold Cup „Beemster" rijden. Voorts komen nog zijn landgenoten E. Jonhson. Touch Toes, Dav East. Red Pepper, de Ier Clive Mcgarrity, Gol den Peter, de Fransen Lecomte, Gol den Blaze S. Dupin, Jolly Vista S en de Belgen Vanderdriessche. Padre Bramo en Ficket. Turquoise. 99 BARCELONA Na een ambtspe riode van twaalf jaar is Jan de Vries afgetreden als president van de Europese zwemliga. „Ik ben nu 66 jaar en vind het tijd dat een jongere mijn plaats inneemt", aldus de Amsterdamse zwemnionier, die enkele jaren geleden terugtrad als voorzitter van de KNZB en binnen kort ook zijn functie in het Neder landse Olympische Comité beschik baar zal stellen Tijdens het LEN congres dat m Barcelona werd gehouden, werd de heer De Vries die 32 jaar lang zitting had in het LEN-bestuur. be noemd tot ere-voocrzitter. Het con gres koos de Zweed Bertil Selifors tot president, de Belg De Raeve en de Rus Firsov ziin vice-presidenten. terwijl de Spanjaard Morrera als secretaris en de Deen Borre als penningmeester het dagelijks be stuur zullen completeren. De Neder landse invloed bleef behouden. SDortcommissievoorzitter Klaas van der Pol (46) werd evenals de Zuid- slaiviër Lambassa. de Italiaan Paradi, de Fransman Soret. de Brit Sarsfield en de Oostenrijker Weyhofer geko zen in het tot elf leden uitgebreide LEN-bestuur. Het congres wees Nederland de organisatie toe van de Europese jeugdkampioenschappen 1971 (bene den de 15-jaar). Deze zullen op 12, 13, 14 en 15 augustus van het vol gend jaar in Oldenzaal worden ge- ROME (AP) Een jonge Argentijnse uitvinder, Rodolfo Fontan, beweert dat hij een elektronisch voetbalfluitje heeft uitgevonden. Het scheidsrechtersfluitje kan door alle toeschouwers duidelijk worden gehoord, zegt Fontan. Het heeft reeds de steun verkre gen van een van de bekendste Italiaanse voetbalcoaches, Hele- nio Hen-era. Fontan die in Italië woont, heeft patent genomen op zijn uitvinding. Hij is van plan het fluitje voor te leggen aan de Italiaanse voetbalbond. Het apparaat bestaat uit een gewoon fluitje, bevestigd aan een elektronische versterker. MILAAN (AP) Tijdens op de baan van het Vigorelli-stadion te Milaan gehouden internationale wedstrijden hebben niet-Italiaanse renners, met aan het hoofd de Bels Eddie Merckx. alle overwinningcr behaald. Uitslag baanwedstrijd van 40 kilt- meter over 100 ronden: 1 Merck: 37 punten, 2 Felice Gimondi, Italic 26 pnt 3 Jean-Pierre Monseré. Be) gië. 22 pnt. 4 Johnson Australië. If pnt. Een wegwedstrijd werd gewonner door het koppel Merckx-Monseré, 1'. pnt. tweede werden Adorni-Gimon- di, Italië met 13 pnt. De achtervolging werd gewonnen door: 1 Ole Ritter, Denemarken, 7 pnt. 2 Hugh Porter, Groot Brittan- nië. 6 pnt. 3 Lorenzo Bosisio Italië 5 pnt. De sprint: 1 Johnson. 9 pnt. 2 Gaiar- doni, Italië, 7 pnt. 3 Damiani en Turrini, Italië elk 4 pnt Eddy Merckx TURIJN Mieke Sterk (ADA) veroverde op de vijfkamp tijdens de Universiteitsspelen te Turijn met een totaal van 4828 punten een bronzen medaille Zij bleef daarmee 124 punten on der haar eigen nationale record, dat :ij op 13 en 14 juni van dit jaar in Gent vestigde. De gouden medaille ging naar Tatjana Krondrasjova (Rus) met 4884 punten en de Bulgaarse Ned- jalka Angelova veroverde me. een totaal van 4859 punten het zilver. iVan onze sportredactie) DEVENTER Go Ahead-trainer Barrv Hughes heeft de nieuwe aan winst. de Engelse doelman Colin Withers, reeds na twee competitie wedstrijden gepasseerd. Vanavond maakt ex-international Nico van Zoghei tegen Feijenoord ziin rentree in de Deventer forma tie. Nico van Zoghei tekende drie weken geleden, na een maandenlang conflict met manager-voorzitter Ed Brands, het contract met de Deven ter eredivisie-vereniging. Withers, die voor ruim 150.000 gulden van de Engelse derde divisie-club Lincoln werd overgenomen en in de laatste competitiewedstrijd tegen F.C. Utrecht (41) faalde, zal zaterdaga vond op de reservebank de wed strijd tegen cup-fighter Feijenoord volgen. In Deventer verwacht het publiek dat Dick Schneider (voor zes ton van Go Ahead naar Feije noord) in de Rotterdamse ploeg zal worden opgenomen. houdein. Oostenrijk mag de Europese kampioenschappen van 1974 organi seren. Wenen kreeg als kandidaat voor de organisatie 27 stemmen te gen het Zuidslavische Belgrado 25. West-Duitsland trok zijn kandida tuur terug. De wedstrijden om de Europese beker voor zwemlanden- teams worden voor 1971 als volgt ondergebracht: 1-groep dames, (waarin Nederland zich vorig jaar in Boedapest ternauwernood handhaaf de) in Tsjeehoslowakije, A-groep he ren: in Zweden, b-groep dames nog niet bekend, b-groep heren (met Nederland in Zuidslavië). Voorts accepteerde het congres een voorstel van Nederland om voor het in Amsterdam florerende kunst- zwemmen een Europees kampioen schap in te stellen. Kandidaten voor de organisatie van een dergelijk evenement hebben zich vooralsnog niet gemeld. AMERSFOORT (ANP) In Amersfoort werd o» de tankbaan van de Prins Bernhardkazerne het militair wegkampioenschap over een afstand van 171 kilometer verreden. Jan Aling greep de nationale solda- tentitel door de eindsprint van een groepje van vijf renners het rapst te zijn. De tijd van de winnaar was 2.48.2. Tweede werd Jos Kiefteruburg en derde Matthijs de Koning. Na 80 kilometer was een groep van zes man ontsnapt, doch luttele kilome ters voor de finish moest Jan Oos terbeek afhaken wegens een lekke band. De andere vijf gingen door en bleven weg. De uitslag was: 1. Jan Aling de 171 kilometer in 2.48.21; 2. Jos Kief- tenburg, Hoorn z.t.; 3. Matthijs de Koning, Scherpenzeel, z.t.; 4. Albert Scheffer, Zelhem, z.t.; 5. Adri van Opdorp, Hoogerheide z.t. 6. Op 1.41 Jan Oosterbeek, Halfweg, 7. Martin bekker, Tuijtjehorn, z.t.; 8. op 4.4. Albert Alosery, Vlijmen, 9. Jan Hulshof. Twello. z.t.; 10. Jan Sant brink, Amersfoort, z.t. (Van onze sportredacti AXEL. Ter gelegenhei Expo '70 in Axel werden feesttent donderdagavond wedstrijden gehouden tuss teams van sportschool Delt Staf de Moor uit Kloosterz de Zeeuwsch-Vlaamse kam Temeuzen en Axel. Het team van Axel, dat b uit A. Wattel. P. den Hamer Sijs, P. Sijs en R. Markusse zo voor een daverende verrassing, deze driekamp voor Klooste en Terneuzen te winnen. Een zo mogelijk nog grotere rassing was de zege van Tonny op de veel sterker geachte Ver ren uit Kloosterzande. Tussen wedstrijden werd een jioe-jit monstratie gegeven door de h Schuit en Buyze. De gedetaill uitslagen zijn: Axel-Terneuzen 32. A. Watt - J. van Diessen 0, P. den Hame - W. van de Hout 0, H. Sijs 3 Haak 0, T. Sijs 0 - P. Vergouwi R. Markusse 0 - T. Quiquerre 3. Kloosterzande-Terneuzen 32. Bouschaut 0 - J. van Di/ssen 7 van Lambert 0 - W. van de Ho G. Schillemans 5 - J. Haak 0, Verschuren 7 - P. Vergouwe 0 Suy 10 - D. Quiquerre 0. Axel-Kloosterzande 31. A. tel 10 - F. Bouchaut 0, P. Hamer 0 - F. Lambert 0, H. Sijs G. Schillemans 0, T. Sijs 10 - Verschuren 0, R. Markusse 0 Suy 3. Eindstand: 1 Axel 4 punten, Kloosterzande 2 pnt., 3 Terneuze punten. TERNEUZEN Op zaterdag september worden er te Oveza weer wandeltochten georganise en wel over 5, 10, 15 en 25 kilom ter. De gidsengroep St.-Agnes doet c in samenwerking met de Zeeuw wandelsportbond, welke borg st~ voor mooie parkoersen door Zu' Beveland. Zowel groepen als indi\ duelen kunnen deelnemen. led die de tocht volbrengt, ontvangt ei medaille, terwijl er voor de groep< groepsprijzen beschikbaar zuil' zijn. De start is om twee uur aan huishoudschool. Dan zullen de wa delaars met muziek uitgeleide daan worden. AMSTERDAM (ANP) Het J lianakanaal bij Berg aan de Maas op zondag 20 september het strijd neel van het wereldkampioensch vissen met de vaste hengel, waara ploegen uit twaalf landen zulle: deelnemen. Nederland, dat de wereldtitel ver dedigt, zal worden vertegenwoo digd door de heren J.H- Pepel (Berg aan de Maas), Chr. de Bij (Venlo), G. Renkens (Boxmeer) H.W. Vaassen (Elsloo) en JM. de Otter (St.-Michielsgestel). Res. is heer A.M. Rans (Swalmen). L deelnemende landen zijn: Nede land, Belgie, Frankrijk, Luxembur Italië, Zwitserland, West-Duitslan Zuid-Slavie, Engeland, San Marin Oostenrijk en Zuid-Afrika. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 12