NIEUWE LAGERE SCHOOL KRABBENDIJKE Praktische flexibele indeling Bejaard echtpaar verzweeg inkomsten bij uitkering W IN STOPPELDIJK „Meester'* Uitterhoeve staat al 40 jaar voor een en dezelfde klas „ALLES WAT BRUIN IS MOET AUTO UIT" Inbraak tijdens vakantie Loslopende hond oorzaak botsing Zware schade bij botsing Illegaal wapenbezit NIEUWE GIDS VOOR NIEUWE MIDDELBURGERS Clinge Bej aardencentrum in Kloetinge woensdag open ZONDAGAVOND BEGINT WINTERSEIZOEN JEUGDHAVEN papier oor uw pen Amsterdam VIII TENTOONSTELLING OVER KIND IN DE KUNST IN HULST INDISCHE MENSEN DUPE VAN AMBONEZENKWESTIE 7 DE STEM VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) KRABBENDIJKE In het be stemmingsplan West van Krabben- dijke (een gebied van 6 hectare waar 180 woningen - 140 ratiowo- ningen en 40 bungalows worden ge bouwd) zal volgend jaar een „bij zondere" en bijzonder moderne 5- klassige Christelijke lagere school (met gemeenschapsruimte) verrijzen als tweede object van de in het uitbreidingsplan geprojecteerde scholengemeenschap. Een kleuter school is er al in gebruik en het is de bedoeling dat in de toekomst ook een Mavoschool ter plaatse zal wor den gebouwd. De lagere school, die het volgend schooljaar in gebruik zal worden genomen, is een ontwerp van de architect C. J. Klap uit Waarde. Deze heeft, behalve een praktische en stijlvolle vormgeving, ook een uiterst nuttig flexabiliteitssysteem griian- teerd en bovendien enkele eigen vonsten aan het gebruikelijke basis schoolpatroon toegevoegd. Er worden verplaatsbare wanden in het gebouw aangebracht, die de klassen desge wenst groter of kleiner kunnen ma ken. Direct tegenover het lokaal van de eerste klassers is een terras gesi- dachte is ook doorgevoerd in de lucht-instructies of lessen kunnen worden gegeven, De flexabiliteitsge- dachte is ook doorgeboerd in de meubilering, waarbij men het heeft gezocht in verrolbare kasten, waar mee bepaalde studieboeken kunnen worden gevormd. Radio en tv. zul len in elk lokaal kunnen worden aangesloten, terwijl men ook met het gebruik van projector en band recorder rekening heeft gehouden. „Van groot belang is" aldus de architect, de „gemeenschapsruimte", die zodanig in het ontwerp is inge past dat nier sprake is van een losstaand geheel. Dit biedt de moge lijkheid meer lawaai veroorzakende handelingen te verrichten tijdens de normale lessen. Tussen de gemeen schapsruimte en de leslokalen be vinden zich namelijk, als een soort garderobe. Activiteiten als handen arbeid, zang, muziek, maar ook ouder avonden, schoolbijeenkomsten, en ex posities kunnen hier plaatsvinden. Een naslag- en uitleenbibliotheek zal hier centraal worden opgesteld. Door een vouwwand kan dezelfde ruimte worden gesplitst zodat twee lesloka- uitleenbibliotheek zal hier centraal len ontstaan. Voor verwarming heeft men de gedachte laten gaan naar een luchtverwarming via kanalen, die ook kunnen worden benut voor ventilatie. üiê'jï'iï (Van onze correspondente) f r\ MIDDELBURG Een beetje moedeloos stonden twee bejaarde mensen voor het hekje van de Mid delburgse politierechter. Zij werden er van beschuldigd dat zij geen aangifte hadden gedaan van 'bepaal de inkomsten die zij hadden ontvan gen, terwijl zij een uitkering kregen ingevolge de WW-wet- Tijdens het zomerseizoen is liet echtpaar sinds jaar en dag werkzaam in de horeca- sector. In de winter zijn zij in de WW. Soms helpen ze een familielid een dagje in hun speelgoedwinkel. Zij worden daar niet voor betaald. Vorig jaar december klopte het familielid weer aan, Een van de personeelsleden was ziek geworden en hij had dringend hulp nodig. Onmiddellijk bood het de helpende hand. Zij werkten er ongeveer een week. Hierna liet de familielid zich van zijn royale zijde zien, en gaf ieder van hen f 150,-. Een kennis maakte zich verdienstelijk en meld de de werkzaamheden van de twee bejaarden aan het GAK. Bij navraag gaven beide verdachten de schen king zonder meer toe. Het GAK stopte onmiddellijk de uitkering voor de tijd van zes weken. „Wij hebben in ons land goede sociale voorzieningen op zeer breed ter rein". aldus de officier van justitie, (Van onze correspondent) MIDDELBURG Tijdens de va kantie van de familie M. aan de Bellinkstraat hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de wo ning. Uit de woning wordt een film apparaat ter waarde van 800, vermist. Naar de daders wordt nog gezocht. 's-HEERENHOEK Ou de krui sing SloewegStoofweg te 's-Hee- renhoek vornd een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De heer A. I. B. uit Hoedekenakerke bracht plotseling zijn auto voor een ou ae weg lopende hond tot stilstand- waarop hij van achteren werd aan gereden door een auto bestuurd door de heer A. J. K. uit Vlissingen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bedde auto's werden besena- digjd. (Van onze correspondent) KRUININGEN Donderdagmor gen te half tien heeft op de kruising Zanddijk - Rijksweg 58 te Kruinin- gen een aanrijding plaatsgevonden tussen een vrachtauto en een perso nenauto. Beide auto's werden hier door zeer zwaar beschadigd. De vrachtauto verleende geen voorrang aan een op de Rijksweg 58 uit de richting Bergen op Zoom komende lombiwagen. 1 'f ij!; «r •- i-li: rnr- W. Kolfcert.„Men kan misschien deuken dat plukken van een grote boom niet zo erg opvalt maar men vergeet dat de belastingbetaler geld voor dit soort dingen moet opbren gen". Hij eiste twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar, en daar naast voor ieder afzonderlijk een geldboete van f 200,-. „Hebt u hier nog iets op te zeggen", vroeg poli tierechter mr, P, van Empel. „Moe ten we nu twee keer zo zwaar gestraft worden voor hetzelfde feit", vroegen beide verdachten zich af. „We zijn nog nooit met de politie in aanraking geweest. We hebben ook nog nooit extra geld ontvangen voor hulp wanneer we in de WW waren, en we hadden er ook nu eigenlijk niet op gerekend", aldus beide ver dachten. „Zulke dingen moet men nu eenmaal aangeven, dat staat in de reglementen", aldus de politie rechter mr. van Empel. Het vonnis luidde twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd van twee jaar en vijftig gulden boete per man. De Souburgenaar L.B. werd bij verstek veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar, en tweehon derd gulden boete plus verbeurdver klaring van een mitrailleur met pa- tronengordel en zevenendertig lege hulzen- Enige tijd geleden zag agent B.J.S. uit Vlissingen, tijdens zijn ronde in de omgeving Slijkstraat, tot zijn stomme verbazing een mitrail leur in de etalage van een leeg staand saneringspand liggen. Hij ging op onderzoek uit en nam het vuurwapen, een oude mitrailleur uit de tweede wereldoorlog, in beslag. „Na de gebeurtenissen van de laat ste tijd, waarbij steeds weer vuur wapens worden gebruikt, vraagt de ze zaak duidelijke sancties, aldus de officier van justitie. Zijn eis werd volledig door de politierechter over genomen. Daar J. v. B. en W. 't G., beiden uit Middelburg, al een paar keer uit de bar van Rudolf van IJssel te Middelburg waren gezet, zonnen zij op wraak. Zij bedachten een fijne straf- Zij stalen de, niet afgesloten auto, van de man die hen zo smadelijk de deur had gewezen, en gingen richting Goes. Waar schijnlijk door overmatig drankge bruik sukkelde 't G., die aan het stuur zat, in slaap en kwam tot stilstand in een hoop bitumen aan de kant van de weg. Zij werden beiden gewond maar konden toch op eigen gelegenheid naar huis terug keren, waar zij hun moeder de schrik op het lijf joegen. Zij stuur de hen door naar het Gasthuis om zich te laten behandelen, 't G. had nog een proeftijd lopen van B. had hem juist achter de rug. Beide he ren volgen een pad geplaveid met alcohol", aldus de officier van justi tie. Geldboeten maken op hen geen indruk. Voorwaardelijke straffen klaarblijkelijk ook niet. Daarom eis ik zes dagen gevangenisstraf, on voorwaardelijk. De verdediger mr. C- Mouton zag het vergrijp slechts als zaakbeschadiging. De politierech ter vond het stelen van auto's en dronken achter het stuur zitten dus danig gevaarlijk dat hij die zes da gen gevangenis onvoorwaardelijk de juiste strafmaat vond. (ADVERTENTIE) DELTA PROMENADE GOES (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dezer dagen heeft het gemeentebestuur van Mid delburg een boekje het licht doen zien, dat bestemd is voor de kandi daat-inwoners van de Zeeuwse hoofdstad. Zodra zij hun voornemen om zich in Middelburg te vestigen, kenbaar hebben gemaakt, krijgen zij het 136 pagina's tellende boekje thuisgestuurd. De bedoeling is om de nieuwe inwoners zo snel en zo goed mogelijk wegwijs te maken. Burgemeester drs. P. A. Wolters heet zijn nieuwe burgers in een mon ter voorwoord welkom. Twaalf pa gina's zijn gewijd aan de geschiede nis, het heden en de toekomst van' de stad. Aardige tekeningen en foto's verluchten d!e tekst. Het grootste deel van de nieuwe wegwijzer is inge ruimd voor de informatie waaraan de nieuwe burgers behoefte hebben, zoals die over scholen, gemeentelijke diensten, kerken, verenigingen en bedrijven. Het omslag van de nieuwe gids is jammer genoeg geen schoon staaltje van typografie, maar doet in tegen deel onbeholpen aan. Aangezien elk jaar een aangepaste, nieuwe uitgave van de „wegwijzer van Middelburg" zal verschijnen, kan men verwach ten dat bij de volgende druk het om slag in overeenstemming wordt ge bracht met wat Middelburg beoogt te zijn: dynamische stad in de Delta. In verband met de wet op de ge meentelijke herindeling heeft het ge meentebestuur van Hulst eervol ont slag verleend aan de geneesheren L. Adiriaansens van St.-Jansteen, H. Brabers te Clinge en A. van Mieghem te Kieldrecht. (Van een onzer verslaggevers1) KLOETINGE Het bejaarden centrum „De Terp" aan het Geerte- plein in Kloetinge zal woensdag 16 september door de oud-burgemees ter van Kloetinge, de heer P. Da- nielse, officieel worden geopend. De plechtigheid zal om twee uur begin nen in het verenigingsgebouw „A- micitia" in Kloetinge. Het bejaar dencentrum staat onder auspiciën van de algemene bond van bejaar den, afdeling Kloetinge. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op zondiafi- aivorad 6 september beigint in de Jeugdhoeve het winterseizoen 1970 1971. Verschillende verenigingen hebben reed» een avond geboekt, Zondagavond stapt men in de Jeugd- hoeve met een dansavond verzorgd door de Sandy Coast Band in de nie-uw verlichte balzaal STOPPELDIJK Vandaag, is het 40 jaar geleden dat meester L. A. Uitterhoeve voor de eerste keer voor de klas stond. De heer Uitterhoeve staat nog steeds voor diezelfde klas van de Mariaschool in Stoppeldijk, een feit dat Stop peldijk niet zo maar voorbij zal laten gaan. Het feest dat bij deze gelegenheid gehouden wordt, zal tevens een afscheidsfeest worden, want de heer Uitterhoeve zal niet meer meegaan naar de nieuwe in aanbouw zijnde school, die de wel sprekende naam „De Schakel" draagt. „De Schakel" gaat op 26 oktober open. „Of ik het jmmer vind, dat ik niet. mee meega naar de nieuwe school? Natuurlijk vind ik het jammer," zo zegt de heer Uitter hoeve, „maar over anderhalf jaar moet ik toch met pensioen en voor dat anderhalf jaar zou ik geen moeilijkheden meer willen ma ken". De heer L. A. Uitterhoeve is een geboren en getogen Stoppeldijker Zijn vader oefende het mooie maar zware vak van wagenmaker uit, maar daar zag de zoon geen brood in. Hij wilde onderwijzer worden. Daarom trok hij iedere dag naar Axel, waar hij de raor- malschool volgde. Toen deze na een paar jaar werd opgeheven, moest de heer Uitterhoeve hele maal naar Beverwijk om daar les te volgen. In 1929 werd hij volon tair op de Mariaschool in Stoppel dijk. Hij verdiende toen 70 gulden per jaar, maar dat was niet erg belangrijk voor hem. Hij had ten minste werk, wat in de crisisjaren niet meeviel. Na een jaar kreeg hij zijn vaste aanstelling en begon in een gecombineerde 2e en 3e klas met 55 leerlingen. Een aantal, dat sommige jonge onderwijzers van die tijd nog wel eens zou kunnen afschrikken. De heer Uitterhoeve haalt een dossier te voorschijn, waaruit blijkt dat hij van 17 gezinnen de beide ouders in de klas heeft ge had en 25 gezinnen, waarvan een van de ouders bij hem heeft geze ten. „Ik kende tot voor een paar jaar heel de bevolking van ons dorp, maar nu wil het wel voor komen, dat er een onbekende tus sen loopt, maar dat is dan wel „import". Da,t hij heel het dorp kent, een iedereen hem, zal van daag met zijn jubileum wel blij ken. Vanochtend om 10 uur is er een eucharistieviering en om 11 uur is er een huldiging in de oude school aan de Margretsedijk, waarbij o.a. de burgemeester en een wet houder van de gemeente Honte- nisse hem zullen gelukwensen, namens de bevolking. De kinde ren van de Mariaschool vergeten hun „meester" ook niet en zullen een aubade brengen, waarbij zij nog een verrassing voor de heer Uitterhoeve in petto hebben. Hier na wordt er in café „Het wapen van Zeeland" een koffietafel aan geboden. Namiddags is er van 5 tot 7 uur een receptie in de gymzaal van de Mariaschool, waarbij iedereen de heer Uitterhoeve nog eens per soonlijk de hand kan drukken. Met stijgende verbazing heb ik de reakties gelezen in deze rubriek op het optreden van de mariniers in Amsterdam. Het dunkt mij zeer gevaarlijk dat deze mensen, voor wie langharigen blijkbaar een obsessie zijn, ieder optreden tegen deze jongeren zonder meer goedkeuren. Dat het hier ook nog om een eigenmachtig optreden gaat en de meeste echte damslapers hun plaats vrijgemaakt hadden voor rellenzoe- kèrs, wil ik verder terzijde laten, omdat mijn kritiek zich slechts richt tegen die kwalijke mentaliteit die in ons vrije land schijnt rond te waren. Daarom voorbeeldige straffen voor de mariniers, wier optreden, evenals dat der Ambonezen, hoewel mis schien emotioneel te verklaren, nooit en op geen enkele wijze is goed te f>ratefi. BREDA T. VERKAAIK. (Van een onzer verslaggevers) HULST Onder het motto „Het kind in de kunst" is bij Galerie-boek handel Van Geyt tot 20 Oktober werk te zien van 16 kunstenaars. Wethou der P. J. Brand sprak ditmaal de in leidende woorden. Hij ging in op de rol van het kind door de eeuwen heen in de schilderkunst. Pas in de veertiende eeuw versoheen aarzelend een afbeelding van een kind op een schilderij. Bij de Vlaamse primitie ven stond het kind Jezus centraal en zou dat voorlopig voor een aantal eeuwen blijven. Hij hoopte dat volgend jaar bij het 2-jarig bestaan van het Benelux cul tureel akkoord de heer Van Geyt iets speciaals zou organiseren. In de galerie is werk te zien van W. Belijs, H. Berends, Paul Citroen, Aart van Oubbenburgh, Jenny Da lenoord, Staf van Elzen, Gerard Gra-ssère, Aad de Haas, Jan van Heel, Dolf aJspers, Edith van Leckwyck, R. Meerts, Sierk Schroder, Margreet, Tieleman, Lieske van de Syp, Hendri van der Puitten. (ADVERTENTIE) aony. nw Oostzeedijk 232-242 tel 1010) 138129 (Van een onzer verslaggevers) BREDA In het restaurant van een motel in Gorinchem vertellen drie vertegenwoordigers tegen elk aar, dat het lijkt of de staat van be leg is afgekondigd. Twee van de drie komen van de richting Breda en hebben kennelijk verbaasd opgeke ken van de politiemacht, die al het naar het noorden rijdende verkeer intensief controleert. De derde komt uit Den Haag en vindt, dat daar „de staat van beleg" al meer op een „staat van oorlog" lijkt. Een „Indische" vrouw, gekleed in een druk bebloemde jurk en met sierlijke spelden in het glanzend zwarte haar luistert met gespannen aandacht. Ons vermoeden, dat zij ook uit het zuiden komt en door de politie is gecontroleerd blijkt juist. „Ik vind het verschrikkelijk", zegt ze, „Net of je een misdadig ster bent. Voorbij Oosterhout op de weg naar Utrecht zag ik van die oranje kegels op de weg staan en politiemannen in lange witte jassen. Ik dacht: Er is zeker een ongeluk gebeurd en ik remde af. Toen ik de eerste agent voorbijreed stak hij een hand omhoog en even verder stond naar. ik meen er een in een portofoon te praten. En jawel hoor, nog even verder moest ik aan de kant. Midden tussen de politie auto's. Mijn hele auto werd door zocht. Ik moest de koffer openma ken. Ze moesten precies weten wat er in mijn reistas zat. Zelfs mijn handtas moesten ze zien. Ik schaam- de me dood. Ik ben tocli geen roof overvaller?" Bent u ook gefouilleerd? „Nee. Een agent vroeg me wel of ik ergens iets verborgen had, ter wijl hij op mijn kleren wees. Maar ik moet zeggen: hij was wel be leefd. Wat ik niet begrijp, waarom moet dat nou? Dat de politie veiligheids maatregelen neemt in Den Haag voor president Soeharto kan ik be grijpen. Maar wat heeft het voor zin om iemand te controleren, die van Roosendaal naar Zwolle rijdt en niets met de acties van de Am bonezen te maken heeft?" Voor het huis van de Indonesische ambassadeur stond maandagmorgen maar één wachtpost en nu staan er zo ineens wel een dozijn politieman nen op de weg. En dan zoals ik zeg ik heb niets met acties te maken. Ik ben Javaanse en ik kom nota bene uit Suriname". Er zullen gisteren wel meer men sen raar opgekeken hebben van de politiecontroles, waarover een poli tieofficier zei: „De opdracht luidt kort en goed: „Alles wat bruin is moet de auto uit". Ervaren deze mensen, speciaal In dische Nederlanders, dit niet als een discriminatie? In de buurt van Raamsdonk ont moeten wij twee „Indische" jongens en een meisje, die op de fiets van school komen in Oosterhout. Wat zeggen de andere leerlingen op school over de Ambonezen-kwestie? De jongens zeggen: „We geloven dat de meesten er wel vóór zijn, dat ieder volk vrij in een eigen land kan leven". Het meisje: „Iemand heeft mij ook gezegd, dat wij parasiteren op de Nederlanders. Dat wij niet willen werken en van de bijstand leven". De politic controleerde gisteren scherp, zoals hier bij de Moer- dijkbrug.

de Stem | 1970 | | pagina 7