(S)LIMMERICK Hoe veilig zijn veiligheidsgordels Jong getrouwden Lezers H JOSEPHINE z X O o JOSEPHINE Boetes NON.. NON NON ...OUI?. Voederen Luchtmonster Cannabis Beenblok Beaujolais LUKE LUCKY prikkel draad over de prairie SUSKE EN WISKE twee toffe totems DE STEM VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 (Follow up). Maup Caransa laat zijn elpee waarschijnlijk door de Ruiter producen. LU I o. LU L/"> O. LU DE THANS aangeboden veilig heidsgordels voor inzittenden van auto's zijn nog niet veilig genoeg. Tot dit resultaat kwamen de ex perts van de Stichting Warentest in West-Berlijn tijdens hun jongste onderzoekingen. Vijfentwintig in Duitsland gebruikte twee. en drie puntgordels werden in vier maan den statisch en dynamisch op hun kwaliteit beproefd. Reeds bij de zelfs voor druk bereden stadsstra ten lage snelheid van 25 kilometer per uur boden enige gordels geen voldoende veiligheid. Bij een plot selinge frontale botsing sprongen de sloten open. Nog slechter wordt de bescherming bij botssnelheden van 40 km per uur- Slechts drie gordels kregen het beste predi kaat; waren echter eveneens „voor verbetering vatbaar". Verschillen de werkten niet elastisch genoeg om verwondingen te voorkomen. Er zijn veel aanmerkingen, ge maakt over de gecompliceerde hantering en de sluitinrichtingen. Verschillende sloten, die voor een deel onder belasting nog maar nauwelijks konden worden geo pend, werden evenzo bekritiseerd als gordels die automobilisten moeilijk kunnen aandoen of slecht weghangen. De onhandige bedie ning leidt er namelijk toe dat vele inzittenden van auto's vooral bij korte stadsritten, de veiligheids- gordels maar niet meer aandoen. Hoewel in West-Duitsland onge veer 20 procent van alle wagens met gordels is uitgerust gebruikt slechts elke vijfde automobilist ze regelmatig. De experts van het testinstituut pleiten echter ondanks de negatie ve onderzoekingsresultaten voor het gebruik van veiligheidsgordels daar zelfs een onvolledige bescher ming beter is dan helemaal geen bescherming. De tests geven echter ook aanwijzingen over verbete ringsmogelijkheden: uniforme gor del- en sluitsystemen, gemakkelij ke gordels die men eenvoudig kan aandoen, verstellen en na gebruik ruimtebesparend oprollen. Boven dien hebben de proeven bevestigd dat driepuntsgordels het winnen van de goedkopere diagonaal aan gebrachte tweepuntsgordels. Verkeersexperts stellen hun ei sen echter nog hoger. Allen vier- punts-rugzakgordels, zo mogelijk samen met de nieuwe botsingkus sens die zich bij een ongeval blik semsnel opblazen bieden naar hun mening bij frontale botsingen de beste bescherming. Als dan daarbij de auto-industrie er nog toe zou overgaan, al haar modellen volgens de nieuwste technische kennis on der andere met veiligheids stuurko- lommen en optimale remsystemen uit te rusten, dan zou volgens de experts het voortdurend stijgende dodencijfer op de wegen aanzien lijk verlaagd kunnen worden. WELAAN, beste rijmers, dich ters en andere hemdenoplichters van Zuidwest-Nederland, ons slim-, merickspelletje leek deze week meer op een prijsvraag dan op een ludiek, creatief en tot lering ende vermaak dienend rijmselarijtje. De meeste inzenders bleken niet te weten wat een altarenvisser was. Sommigen hadden er zelfs alle woordenboeken en encyclopedieën op na geslagen om tot de conclusie te komen dat het woord er niet in stond. Maar beste, brave, ploete rende dommerickers, weet gij dan niet dat de krant uw meest actuele woordenboek of encyclopedie is. Wanneer u gewoon het nieuws in De Stem had gevolgd had u kun nen weten dat er de laatste tijd in de Oosterschelde naar gezonken al taren gevist wordt. Gelukkig waren er ook nog ge noeg mensen die de krant wel gelezen hadden. Uit de inzending van Ginny Fitz-Verpleegh in Bre da blijkt bijvoorbeeld overduide lijk wat een altarenvisser is. Voor al voor diegenen die het nog niet wisten haar brouwsel: Een altarenvisser uit Tholen vond in een van de onderwater holen van de Oosterschelde niet alleen veel gelde maar ook oude altaren die eens waren gestolen. Nol Luybrechts uit Raamsdonk- veer durft de Tussen Haakjes-re dactie zelfs van een slordigheids- fout te betichten (alsof wij die ooit maken). Een altarenvisser uit Tholen is, tn dat zeg ik onverholen al klinkt het dan wat ruw een slordigheidsfout van u. Volgens mij is het „Een garnalen- visser uit Tholen". Jammer Nol. Voortaan iets beter de actualiteit volgen en wellicht dat er dan ook nog eens een prijs je in zit. Het is natuurlijk ook mogelk om een limmerick op de fantasie- toer te schrijven, wanneer je niet weet wat de beginregel precies inhoudt. Mevrouw van de Bemd uit Rijsbergen gaf daar een goed voorbeeld van: Een altarenvisser uit Tholen ving een Grieks altaar, maar het werd hem ontstolen. Hij had vurig, zoals het hoort. Zijn gebed om terugvinding werd dra verhoord. Nu vist hij naar mensen, gelijk God hem had bevolen. De winnaar van deze week is G. Geraets, Grote Markt 15 uit Hulst, iemand die nogal dicht bij Tholen woont en dus in ieder geval geen moeilijkheden had met de inter pretatie: Een altarenvisser uit Tholen genoot deze week onverholen: Nehalennia's stenen waren niet spoorloos verdwenen maar zaten onder zeepokken verscholen. Wie in de afgelopen week de voorpagina (al is het maar opper vlakkig) gelezen heeft moet weten wat we met de nieuwe beginregel bedoelen: Een rubberboomsnijder uit Ambon DE HEREN Zeffirino Berti, Bar bier en Luigi Verrini, ontvingen dezer dagen een officieel papiertje waarop stond dat zij de staat nog een klein bedragje (40 lire) schul dig waren voor een zeer oud ver grijp, namelijk wegens het niet voldoende verduisteren van hun huis in het oorlogsjaar 1942. Ze hebben braaf betaald- Foto'sJohan van Gurp IN Ouwehands Dierenpark wordt nog steeds strijd geleverd tegen het bezoekende publiek voor wat betreft het extra voederen van de dieren. Nog steeds worden er allerlei lekkernijen naar de leven de have geworpen en dan kijkt men beslist niet of men te doen heeft met een leeuw, die helemaal geen pepermuntje lust of naar een zeeleeuw, die in het geheel geen trek heeft in een biskwietje, tenzij deze misschien gebakken is van vismeel. Daarnaast zijn er altijd nog hele volksstammen, die er niet voor terugdeinzen allerlei gevaar lijke rommel bij de dieren te gooi en. De laatste poging van de directie om het bezoekende publiek erop attent te maken dat zij de dieren beslist geen dienst bewijzen met het extra voederen bestaat uit een levensgrote vitrine, die aan de in gang van het park is geplaatst. Een groot opschrift vermeldt: „Voederen levensgevaarlijk". Dan geven drie grote koppen aan, waaraan de dieren zijn gestorven en waardoor dat is gekomen, na melijk door overvoeding, door ver keerde voeding en door afvalstof fen of voorwerpen- Er is een com plete collectie in de vitrine ge plaatst, een assortiment van voor werpen, die in diereningewanden zijn gevonden, zoals glasscherven, kroonkurken, roerhoutjes, plastic, zilverpapier, patat, biskwiet en nog vele andere gevaarlijke din gen. Misschien maakt dit aan schouwelijk lesje een grotere in druk op de bezoekers dan het een voudige bordje „Verboden te voe deren". EEN AANTAL boeren uit Wales heeft geprotesteerd tegen de Con corde die over dat gebied zeer snel heeft gevlogen en bij het doorbre ken van de „geluidsmuur" gezorgd heeft voor enige knallen waar niet alleen de mensen maar ook de dieren in het veld zich de stuipen van schrokken. Hier en daar was het vee, als in een cowboyfilm, op hol geslagen en ergens van het platteland komt het bericht, dat daar een koe voor tijdig moest werpen en dat alleen een abortus uitkomst kon brengen. Deze ingreep geschiedde in een boerderij bij het dorp Llanfy Ranch. Mensen uit Wales klaagden ero ver dat er ruiten in diggels waren gegaan en stukken uit het dak naar beneden waren gekomen toen het luchtmonster daarboven voor- bijdaverde met een snelheid van 1765 kilometer per uur. en verborg deze onder de tafel tijdens de maaltijd en redevoerin gen. Tenslotte bracht de brand weer hulp. Het commentaar van de 21-jarige bruid Elaine was: „Ik wou maar dat ze die kogel hadden laten zitten, want nu is hij met mijn vader naar een café gegaan en zal zijn eetlust wel bederven. BIJ WIJZE van grap had een vriend van de bruid een kogel geketend aan de enkel van John Adams na zijn huwelijk als een demonstratief blok aan het been. Jammergenoeg verloor hij de sleu tel. Adams, een arbeider in een aardewerkfabriek, droeg de kogel aan zijn been mee naar de receptie M. W. VAN DER VLEK, van de Nederlandse Pharmaceutische Ver eniging, heeft voorgesteld speciale hasj-winkels te openen zodat de gebruikers zuivere hasj tegen re delijke prijs kunnen kopen. In een toespraak tot een sympo sium over misbruik van verdoven de middelen bepleitte hij bij de 2.000 apothekers cannabis (hasj) te schrappen uit de narcotica-wet ten. Hij verwees naar het Britse Wooton Rapport, dat tot de kon- klusie kwam, dat cannabis „veilig" is. BIJNA DRIEKWART van de jong getrouwden in Leningrad woont in het eerste jaar van het huwelijk in bij de ouders. Dit is volgens het weekblad. „Literatoemaja Gazeta" gebleken bij het „huwelijkspaleis waar veel Leningradse paartjes zich in de echt laten verbinden. De schrijfster van het artikel, Ada Baksina, constateert dat men in de Sovjet-Unie steeds vaker op jeug dige leeftijd trouwt. Ongeveer de helft van de jong getrouwden ontvangt in het eerste jaar financiële steun van de fami lie. Dit en het inwonen bij de ou ders bedreigt in. veel gevallen het prille huwelijk. Bij een enquête bleek dat ongeveer een vijfde van de ondervraagde gescheiden echte lieden de scheiding aan woning- proolemen weet. Een bijna even groot percentage zag de oorzaak in „Inmenging van de ouders". Meer dan de helft verklaarde het uiteen vallen van jonge huwelijken uit lichtzinnigheid en een onverant woordelijke houding tegenover het stichten van een gezin. Ada Baksina wijst er op dat een goede seksuele voorlichting im de Sovjet-Unie ontbreekt. Volgens een onderzoek van een psychiater in Odessa vloeien de meeste neurosen bij jonge echtparen voort uit afwe zigheid van elementaire kennis over het geslachtsleven. Slechts twee van de ondervraag de jonge echtgenoten waren door hun ouders voorgelicht. Drie had den hun inlichtingen gekregen van leraren, twaalf uit speciale lectuur, en de meesten (72) uit gesprekken met vrienden. De informatie was meestal verre van wetenschappe lijk en in elf gevallen zelfs ver keerd. Jongeren met trouwplannen ble ken zich nauwelijks rekenschap te geven van de kans op conflicten of van de mogelijkheid dat zij kinde ren zouden kunnen krijgen. HET FRANSE instituut van wijnboeren heeft meegedeeld dat 1970 een prachtig Beaujolais jaar zal worden. De oogst van dit jaar zal zowel in kwaliteit als kwanti teit beter zijn dan die van het vorige. De druivenoogst begint rond 15 september. In Bourgondié, dat 80 km noordelijker ligt, heb ben hagelstormen echter naar schatting 35 procent van de oogst van 1970 vernield. IEDER van die 4,7 miljoen Deinen leent gemiddeld zeven a acht keer per jaar een boek uit een openbare bibliotheek en besteedt per jaar 75 kronen (ƒ38,aan nieuwe boe feen. Van de 1650 romans en ver- haJIenlbumdels die in 1968 wenden uitgegeven wanen er 510 van Deen se auteurs. Van de 1140 vertalingen waren er 767 uit het Engels of Amerikaans, Zweeds kwam op ie tweede plaats met slechts 83 titels. Deense vertalers wenken snel: wer ken van moderne auteums verschij nen kort ma de originele uitgave. Sartre en voor hem Prouat wanen in het Deens uitgegeven voor er enige andere vertaling van hun werk bestond. De ongeveer vijftig Deense uitgevers, wier mankt vrij wel tot het eigen kleine land be perkt is, werken met oplagen die de drieduizend normaliter niet overschrijden. Sommige hebben bloeiende boekenclubs, waarvan er één honderdduizend leden heeft, een aanzienlijk aantal op een zo kleine bevolking.

de Stem | 1970 | | pagina 23